„Gij hebt de tandheelkunde onbevoegd uitgeoefend" „Boys" behaalde nuttige 1-0 zege op „Barneveld" Foutieve tactiek bezorgde Amsvorde nederlaag No teert U even Doorn-Amersfoort morgen per bus Boeken-expositie in de leeszaal 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 28 Februari 1949 STADSNIEUWS Hoge geldboeten voor tandtechnicus en instituut-directeur „Dit is geen principiële zaak Deze man is in overtreding, want hij heeft onbevoegd de tandheel kunde uitgeoefend. En omdat het departement van Sociale Zaken er bij het departement van Justitie op aangedrongen heeft dit onbevoegd uitoefenen streng te vervolgen en te bestraffen, vraag ik tegen hem vier geldboeten van 300 gulden elk", sprak de ambtenaar O. M. bü het kantongerecht Zaterdagmorgen na de behandeling van de zaak te gen de tandtechnicus W. Z., die in dienst van een tandheelkundig in stituut te Amsterdam een tand artsenpraktijk in Amersfoort had uitgeoefend. Tevoren legde de ge tuige-deskundige Moulyn een ver klaring af, waarin hij de positie der tandtechnici schetste. In dit ver band merkte hij op: „Het is altijd een lijdensweg geweest. Het pro bleem vraagt een oplossing, maar omdat deze niet gevonden is. blijft het bedrijf van de tandtechnici een onbevoegd uitoefenen der tandheel kunde". De verdediger zelde in zijn plei dooi: „Deze man verstaat zijn vak en hij heeft gehandeld zoals hy dacht, dat het goed was. Onder de technici leeft de mening dat zij bin nenkort de vurig verlangde goed keuring krijgen. In deze mening worden zij gesterkt door de moge lijkheid naar Indonesië tc worden uitgezonden om onder de soldaten te gaan werken, terwijl voorts ge mompeld wordt, dat zij ook Zieken fonds-patiënten zullen krijgen". De kantonrechter, mr. Vonken- berg, merkte op, dat deze zaak niet handelt over het al of niet bekwaam maar over het al of niet bevoegd zijn. „Het is nu wel duidelijk ge bleken, dat gij onbevoegd een prak tijk hebt uitgeoefend. Dat mag niet en dat moet uit zyn. Daarom ver oordeel lk U tot vier geldboeten van 100 gulden elk." De directeur van het tandheel kundig instituut, waaraan Z. als tandtechnicus verbonden was, de heer G. B. werd veroordeeld tot vier geldboetes van 150 gulden elk. Te gen hem had de ambtenaar even eens vier boeten van 300 gulden gevraagd. „ABCONI" hield mooie bridge-drive De bridge-club „Abconi", in het leven geroepen door de Federatie van Amersfoortse Personeelsver enigingen, heeft Zaterdagmiddag in het A. M. V. J.-gebouw haar eerste drive gehouden, onder leiding van de heer De Vrede. De drive mag een mooi succes worden genoemd. De voorzitter der Federatie, de heer Tj. de Boorder, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de Federatie wil trachten meer be kendheid aan het brldge-spel te ge ven in de kringen var. haar leden en daartoe de medewerking had in geroepen van de instructuur, de heer De Vrede De bridge-club komt een avond in de week bijeen. Bin nenkort wordt er weer een nieuwe cursus begonnen. Hij wees er op, dat vele mensen niet willen leren bridgen, omdat zy denken, dat het te moeilyk is. Dit is echter geenszins het geval. Ieder een kan het leren, speelt dan meteen mee en heeft dan spijt, dat hy er al niet veel'eerder mee begonnen is. Ook echtparen kunnen in de club voor een klein bedragje eenmaal in de week een gezellige en leerzame avond hebben Spr. noemde het bridge-spel een uitstekend middel om de zorgen eens van zich af te zetten en geestelijk fris te blijven. Hij wees ook nog op de mogelijk heid voor de Federatie-leden om schaken te leren, Waartoe de Sova, de personeelsvereniging van de N S.. in haar lokaal op het Sta tionsplein de gelegenheid open stelt. De drive, die vervolgens aanving, had een geanimeerd verloop. Hot team Van de Wateren-Barneveld behaalde de zege en bracht de door de Federatie uitgeloofde beker naar de Wasoline-fabriek. De heer De Boorder heeft met enkele toepasselijke woorden de be ker en enkele persoonlijke prijzen uitgereikt. Gezellige vastenavond van de K.A.B. Onder auspiciën van de K. A. E Stadsparochies, waren alle leden uitgenodigd om in het gebouw aan de Lieve Vrouwestraat samen ge zellig Vastenavond te vieren. Het was dan Zaterdagavond om 8 uur een grote drukte, want bijna alle leden hadden aan de uitnodi ging gehoor gegeven. De toneelclub van de K. A. B. „Ons Genoegen", voerde onder regie van de heer W. Pijpers, twee aardige kluchten op. Vooral de een-acter Hotel „Het haasje" viel by de aanwezigen in de smaak. Er werd dan ook behoorlijk spel geleverd. De voorzitter van deze vereniging, de heer J. Alders, sprak een kort openingswoord, waarin hij de leden aanspoorde, de vergaderingen meer en meer te be zoeken. Onder bekwame leiding haalden de danslustigen toen hun hart op aan Samba's en andere dansen, die op een voortreffelijke wyze door een bandje werden ge speeld. GRAND THéaTRE: „Neem mijn le ven", t/m Woensdag. Aanvangs tijden Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 u. CITY THEATER: „Olympische Spe len. Aanvangstijden: Zaterd. 2.30, 6.30 en 9 u. Zondag 2, 4.15, 6.30 en 9 u. Overige dagen: 2.30, 6.30 en 9 u. REMBRANDT. „Texas" Vrijd. en Zat. 2 30, 6.45 en 9 u. Zond. 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30 en 8 u. 26 FEBR. Zaterdag 5 Maart. Boe kenweek 1949, tentoonstelling. Openb. Leeszaal. Zuidsingel. 28 FEBR. Maandag. Sportfondsen- bad. Waterpolo 7 u. - Amicitia 2.30 u. Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevr. mr E. C. C. Boll-Lion over Problemen-sa- menwerking", na de pauze melk- sanering". Gebouw Ver. Vrijz. Herv. Zuid- singel, 20 uur. Inst. v. Volksont wikkeling, Lezing door Mevr. Westerweel, ond. „Palestina". Amicitia. EVC, 20 uur. Cabaret voorstelling. P. Borstraat, 20 uur. K A.J.-afd. St. Henricus, Prins Carnaval, pre senteert „Carnaval". Bouw van Geref.kerk Leusderkwartier vordert Plechtige eerste steenlegging Het deed enigszins eigenaardig aan, Zaterdagmiddag de vlag te zien wapperen van de dakpunten der nieuwe Geref. Kerk aan de Jan v. d. Heydenstraat hoek Ro bert Kochstraat, toen men er bij eengekomen was voor de „eerste"- steen legging. De heer B, W. Plooy, de architect, prees echter de voortvarendheid van de aannemer, die met het werk niet gewacht had tot na van middag, maar met spoed voort- werkte, met als resultaat, dat bij deze eerste steenlegging de vlag gelijktijdig van de kap wapperde. De heer Plooy gewaagde van de vele stenen, die vóór deze reeds gelegd waren niet letterlijk maar figuurlijk: de aankoop van de grond, verkrijgen van bouwver gunning, en niet te vergeten: in de vorm van giften en gebeden van de gemeente. Dr. Ridderbos verrichtte hierna de kleine plechtigheid, waarbij hij het een blijde dag noemde voor de gemeente van Amersfoort, nu zij na jaren van afbraak hier ge tuige mag zijn van opbouw. Er kan weer gebouwd worden, er zit groei in. Dat vervult ons aldus spr., met diepe dankbaarheid. We zien nog niet de schoonheid van het gebouw, het is nog niet voltooid. Ook de Kerk van Jezus Christus is nog niet voltooid. Daarom zien ook velen de schoon heid niet van dat gebouw. Dr. Ridderbos besloot met de wens, dat deze kerkbouw aan zijn doel zal beantwoorden en dat het bouwen van deze kerk door de Opperbouwmeester dienstbaar worde gesteld aan de bouw van Zijn Koninkrijk. Burgerlijke Stand 26 Februari Geboren: Theo z. v. J. v Dasselaar en P. v. d. Klcft; Rika Johanna d. v. W. v. d. Heijden en R J Hop; Petrus Lambertus z v. L. Smink en A. M. Tol boom; Grada Johanna d. v. G J. van Kats en M A Snel. Dirk Jan Adolf z. v. D. J. A Middelburg en A H. van Harte; Heini Ludo z v. J. Valk en M v. d. Pol. Overleden: Blanche Marcelina Keljser 5 dagen. Carnavalstemming in Amersfoort ff et mag hagelen, het mag 1 stormen, het mag zelfs een zure tijd zijn voor velen, maar mensviert weer Carnaval, inten ser misschien nog dan in andere jaren. In het Zuiden van ons land tolt de dwaasheid door alle stra ten. Grappen en grollen hebben er nooit meer succes gehad. Serpentines dwarrelen uit alle ramen naar beneden naar een bonte massa potsierlijk uitge doste wezens, die meer maskers dan mensen zijn. Maar ook meer naar het Noor den wordt carnaval gevierd. Wel niet in zo'n hevigheid als bij de Brabanders en de Lim burgers, maar toch zo, dat een grote groep meest jeugdige men sen er plezier aan beleeft. Het zal de doorsnee Amers- foorter dus absoluut niet ver wonderd hebben, dat Zaterdag avond tal van jongemensen door de binnenstad trokken, die in de meest vreemde kledij ge stoken waren. Want, carnaval is ook 'n feest van bal-masqué's. Vele verenigingen hadden zalen gehuurd om haar leden in de gelegenheid te stellen zich „uit te leven". Prinsenhof was bezet met le den van Katholiek Amersfoort Danst". Men toonde een rijke fantasie te bezitten, want de costumes waren vaak vinding rijk. Voor de mooiste pakjes wa ren fraaie prijzen uitgeloofd. /N de Academie de Danse was Prins Carnaval op bezoek bij het personeel van Wolter Dros. bi de Oranjeboomwas ook een gemaskerd bal, hoewel de animo hier niet zo bijzonder was. Bezoekers waren er even wel genoeg! De motorclub „Amersfoort en Omstreken" had veel plezier op een balmasqué in hotel „Wa terloo" aan de Leusderheide. We zijn er even geweest en hebben met grote belangstelling qeke- ken naar b.v. Jacoba van Beie ren, die met een Huizer boertje lustig aan het dansen was. De Khalif van Bagdad en de Apa- chenhoofdman lachten vrolijk bij de malle fratsen van Watt en Half Watt, die op zijn beurt veel plezier had om een „kind" in een kinderwagen. De prijzen werden hier toege kend aan: Mooiste dame: Jacoba van Beieren. Mooiste heer: Khalif. Mooiste paar: Watt en half Watt, Origineelste heer: „Waar is papa? Kind in wagen!" Mooiste groep „Markiezin, Douairiaire en Butler". Ook werden hier prijzen uit gereikt aan de winhaars-team- rijders in de competitie. De ge lukkigen waren de heren Van Batenburg, Barten, Boonen, Van Dijk, Van Eys Sr.. Gebben, De Graaff en Scheffer. Jansen scoorde beslissende doelpunt tien minuten voor het einde Het was niet ronder reden dat „Amersfoortse Boys" de uitwedstrijd tegen Barneveld als de zwaarste van de resterende ontmoetingen beschouwde. Immers, dc Barnevelders zijn op eigen terrein geduchte tegenstanders, en zij hebben dit Zondagmiddag nog weer eens duidelijk bewezen. Zelfs de meest chauvinistische Boys-aanhanger zal moeten toegeven dat de zege dikwijls „aan een zijden draadje heeft gehangen". Barneveld bood heftige tegenstand Dc hoop, die bij vele Amcrsfoorters leefde, dat de Barnevelders hun taak niet al te serieus zouden opvatten, ver vloog al spoedig in rook. Nauwelijks had de middenvoor de af trap verricht of de linksbuiten, G. v. d. Beek, verreweg dc beste Barneveldse speler, nam bezit van de bal en steven de linca recta op het Amersfoortse doel af. Hij verschalkte enkele verdedigers, kwam alleen voor Hoek cn loste toen een fel en juist onder de lat gericht schot. De Boys-keeper was er echter ook direct „in" en in een reflex-bewe ging stompte hij de bal keurig onder de lat het veld weer in. Na deze eerste felle Barneveldse aan val trokken de Amcrsfoorters naar vo ren. Zij hadden de steun van de storm achtige wind hetgeen echter niet altijd een voordeel was. De Barneveldse kee per Van der Kuilen werd stevig aan De bus bleef heel, maar hoe! Wat heerste er een vreugde onder de Boys-mannen, toen Wiek Jansen er eindelijk in slaagde de doelverdediger van Barneveld te passeren! Secreta ris Van de Starre, die bijna an derhalf uur als grensrechter langs het lijntje had gelopen, bibberend van de kou in zijn colbertjasje, wist zich van geluk geen raad. Hij had het niefkoud meer. Voorzitter Gijtenbeek maakte een rondedans aan de andere kant van het veld en de hele Boys-schare juichte. Onderweg naar huis in de bussen was de vreugde nog gro ter. Men had gehoord, dat Ams- vorde het in Doom r.iet zo best deed. Op de markt werd halt ge houden en in een telefooncel maakten Ben Bakker en de voor zitter 't zoveelste vreugdedansje. Want. Amsvorde had verloren De Boys hadden twee -punten voorsprong op hun stadgenoten. En er kan per slot van rekening maar een elftal kampioen wor den! Toen begon het eerst goed. Hoe de bussen het hebben uitge houden? Het is ons een raadsel. We geloven echter wel, dat Oostinjen liet bij het rechte eind had. toen hij zei „Nou ts t'ie voor se ruige. De Boys zijn er". En of de Boys er werkelijk zijn, dat weten we de volgende week, na de wedstrijd op eigen terrein tegen „Vreeswijk", dat helemaal onderaan staat. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er geen tegenstand zal worden geboden. de tand gevoeld met felle schoten, voornamelijk van de voet van De Bra- ber, die zich in deze wedstrijd zeer actief toonde. Op fraaie wijze wist Van der Kuilen de moeilijkste situaties meester te blijven. Het werd steeds duidelijker dat „Bar neveld" haar sportieve plicht het de kampioenspretendent zo moeilijk moge lijk te maken beslist wilde nakomen. Het bleek in de tweede helft spoe dig dat het „tegen wind in spelen" niet zo'n zware handicap voor de Boys was, als men had gedacht. Het spel was aanmerkelijk beter dan voor de rust. Het Barneveldse doel ontsnapte aan groot gevaar toen, na een goed door Christ genomen corner, enkele spe lers, waaronder ook Barnevelders, mis ten. Wel liep Jansen snel toe, doch hij kon het leder niet onder controle krij gen en via zijn schoen ging de bal juist langs de paal, uit. Spanning De spanning werd qroter en het pu bliek enthousiaster. De blauwwitten gingen steeds beter spelen waardoor de Barnevelders het terecht nodig oordeel den de versterkte verdedigingstaktiek opnieuw toe tc passen. Mede hierdoor bleef het bij talrijke gevaarlijke momenten voor het Barne- vcld-docl, afgewisseld door snelle tegen aanvallen van de Barnevelders, waarbij de Amersfoortse defensie soms voor grote problemen ,werd gesteld, die ech ter goed werden opgelost. Vooral Hoek had hierin een groot aandeel. Dc beide kanthalfs. Bakker en Moors, vatten hun taak goed op. Soms speel den zij in teruggetrokken positie, doch als het maar even ging, trokken zij mee naar voren. Het was ook hun werk, dat ongeveer tien minuten voor het einde cie bal voor het Barneveldse doel werd geplaatst. De naar binnengelopen Dam mers tikte het leder voor de doclmond, een scrimmage en een snel toeschieten de Jansen, die tenslotte het enige doel punt in deze wedstrijd, scoorde (0—1). Het was jammer dat dit doel punt, dat voor Boys waarschijnlijk het kampioenschap betekent, geen genade in de ogen van de Barne velders kon vinden. Zij hadden „hands" geconstateerd en protes teerden fel bij de scheidsrechter Deze was dit handsgeval ontgaan en toen hij resoluut in zijn beslis sing volhardde, verlietenenkele spelers van Barneveld. uit protest, het veld. Het bestuur kon hen ech ter van hun onjuiste houding over tuigen cn de laatste phase van de strijd nam een aanvang. Het was jammer dat door dit incident de gemoederen wat verhit waren ge raakt waardoor de wedstrijd, die, al hoewel soms hard, doch sportief was verlopen, een iets minder prettig karak ter kreeg. Protest tegen te kleine afmetingen van strafschopgebied Dat Amsvorde in Doorn met een 4—3 nederlaag genoegen heeft moeten nemen, heeft deze vereniging geheel aan haar eigen tactiek te wijten. Toen de rust met een 3—0 voorsprong voor onze stadgenoten was aangebroken, was iedereen ervan overtuigd dat Amsvorde haar prachtige kans op het kampioen schap zou behouden. Niemand dacht aan de mogelijkheid "van een teleurstel ling en zelfs de D.E.V.-supporters hadden zich met een nederlaag verzoend, Tijdens rust geen wolkje aan de lucht Dat Amsvorde in de tweede helft vier doelpunten tegen zich zag scoren was het gevolg van de verdedigende tactiek. De middenlinic trok zich. on danks dat men met dc sterke wind mee speelde, ver op eigen helft terug en dat had tot gevolg dat er een groot gat ontstond, waarvan dc Doornse midden- linie profiteerde, die steeds opnieuw aanvallen opbouwde. Technisch cn tactisch kwam de zege wel bij de ploeg die er het meeste recht op had terecht, doch ook bij de ploeg die het ruwst speelde. De scheidsrech ter trad hiertegen niet voldoende op en een der D.E.V.-spelers is er notabene het slachtoffer geworden. Amsvorde trapte tegen de zeer sterke wind in af en direct nam D.E.V. het spel in handen, doch de voorhoede kon van dit wlndvoordeel niet profiteren, daar de bal steeds te hard naar voren werd geplaatst en bovendien de Amers foortse backs er dadelijk goed „in" waren. Na ongeveer drie minuten ondernam Amsvorde dc eerste serieuze aanval en hieruit werd reeds duidelijk het eerste Amersfoortse doelpunt geboren, toen linksbinnen Vink met een prachtige om haal de D.E.V. doelman volkomen verraste. Dit bracht in de Amsvorde-ploeg meer rust en dc uitvallen die Ams vorde daarna ondernam waren geen van alle van gevaar ontbloot. Na een half uur volgde wederom een zeer snelle aanval, die dc D.E.V. linksback slechts met de grootste moeite ten koste van een hoekschop kon onderbreken. Uit deze corner kreeg Mcskcs een 'n Versierde NBM-bus maakte van morgen een proefrit langs de nieuwe lyn Doorn-Amersfoort, die morgen voor het eerst zal worden gereden. De route loopt van Amersfoort via Leusden, Woudenberg (Poort) Maarsbergen en Maarn naar Doorn. Mocht er echter in de toekomst door het publiek een verzoek tot verandering van de lijn worden ge richt, dan zal de directie daar bij het samenstellen van de zomer dienstregeling rekening mee hou den. De busdienst geeft aansluiting op de lijnen naar Veenendaal, Arnhem en Utrecht; voorlopig is elke twee uur een rit geprojecteerd. De burgemeesters van de be trokken gemeenten maakten de proefrit vanmorgen mee. Zij gaven unaniem hun voldoening te ken nen over deze nieuwe lijn, die hun gemeenten uit een reeds lang als een bezwaar gevoeld isolement ver- lost. „De Keitjes" speelden „Komedie" „De Keitjes" speelden Zaterdag avond op de feestavond van de socië teit .Amicitia" een spel van Henk Bak ker en Jan van Ees dat de veelzeggen de titel .Komedie" had. De invloed van Jan van Ees op dit spel was duidelijk merkbaar. „Komedie" is een blijspel van kluchtig genre, waarin dc toeschou wer meermalen in het ootje wordt ge nomen op een manier, die ons deed af vragen, of een schrijver zich onder het excuus „komedie" dc vrijheden mag permitteren, die Jan van Ees cn Henk Bakker genomen hebben. Mag de titel „Komedie" voor een schrijver de mo rele verantwoording zijn voor een vol komen afwijken van logische construc tie? Ik denk hier in het bijzonder aan het slot van het tweede bedrijf, waarin inderdaad een komisch effect werd verkregen, hetgeen echter ten koste ging van het „vertrouwen" in beide auteurs. „Komedie" verhaalde van een jonker met een rijke vader, die zijn zoons toe lage dreigt in te trekken, als deze zich niet spoedig verlooft. Dc zoon ensce neert een schijnverloving met een kit tige dievegge. Edoch, er is een actrice, die serieus naar de hand van de jon ker dingt. Zij besluit een hoofdrol te SDelen in de komedie van jonker en dievegge. Het wordt natuurlijk haar glansrol. Zeven leden van „De Keitjes" heb ben dit spel met vlotte elegance ge speeld. doch bereikten m.i. niet het hoge peil. waarop vroegere opvoerin gen stonden. Mogelijk drukte de „ko medie" de prestaties van het e n se m- b 1 e, daar de individuele vertolkingen toch wel goed waren, met name die van mevr. B. Schepp-Schwerzel als de dievegge. ojb. Brandweer had 't druk De brandweer moest Zaterdag twee maal uitrukken. Eenmaal voor een brandje in de Lavendelstraat in fabriek van de Firma v. S., waar een binnenbrandje werd geconsta teerd in de stookplaats. Het afvalpa- pier, dat naast de kachel lag vatte vlam. maar de mannen van de Brandweer voorkwamen erger. In de Muurhuizen bij „Mariënweerd" moesten zij het hogerop zoeken. En kele kraaiennesten in de schoor steen hadden vlam gevat. De nesten werden verwijderd. Amersfoortse dansers wonnen In Academie de Danse aan de Langestraat werd Zaterdag een team-match georganiseerd tussen de leden van de dansschool Van Es uit Baarn en leden van de dans school van de heer B. Kamperman. Er werd gedanst in een A- cn B- klisse. De Amersfoorters zegevier den in beide klassen. In de pauze gaven enkele Amersfoorters een demonstratie van de Quick-step en foxtrot. kansje cn zijn kopbal was zeer zui ver. zodat D.E.V. voor de-tweede maal mocht aftrappen. (02). Nog voor de rust besloot rechtsbui ten Vink een snelle ren langs de lijn met een hard schot, waarnaar de doel man tevergeefs greep. (0—3). Na de hervatting wist D.E.V., ondanks wind- nadeel. een flink offensief in te zetten. Na een kwartier besloot de midden voor van D.E.V. een aanval met een hard schot, dat net onder de lat in het doel verdween. (1—3). Even hierna zag de scheidsrechter een duidelijk handsgeval van een der Doornse spe lers over het hoofd en gaf een hoek schop. De scherp genomen corner werd door keeper Dijkhuizen gemist en de rechtsbinnen had geen moeite de bal in het verlaten Amsvorde-docl te plaat sen (23). Zeven minuten voor het einde scoorde de Doornse rechtsbuiten een doelpunt, dat zeer veel overeen komst had met de goal van Vink voor de rust (3—3). Het spel werd hierna even onderbroken, omdat de rechtshalf van D.E.V. bij een botsing gewond was en van het veld gedragen moest worden. Enkele minuten voor het ein de van de wedstrijd profiteerde de rechtsbinnen van D.E.V. van een pass van zijn middenvoor en bezorgde zijn ploeg de leiding (4—3) en de over winning. Amsvorde tekende protest aan tegen te kleine afmetingen van het strafschopgebied. Jeugdbewegingsavond van Het Lied Het is verblijdend dat de door Het Nederlandse Lied ingevoerde ge meenschappelijke zang- en dans avonden een vaste plaats hebben verworven in ons stedelijk cultureel leven. Ook Zaterdagavond was er zo'n bijeenkomst in de Markthal, waar het goede Nederlandse lied met overtuiging en vreugde werd gezongen en waar de zo sierlijke volksdansen werden beoefend. Rens- ke Nieweg, de leidster van de Lied- groep. had met de ruim 300 aanwe zigen geen moeite. Prachtig en voor al beschaafd klonken de liederen, zoals „Jongeren van Nederland", „Als een bonte vogelvlucht" en „Die winter is verganghe" door de ruime Markthal. Ook de instrumentale uitvoering van drie Nederlandse dansen bevestigde de opvatting dat de Liedgroep zich ook op dit onder wierp steeds verdiept. Er is onder leiding van Rinus Pijper op zeer prettige wijze gedanst. Grote vreug de beleefde de vergadering aan het door de Liedgroep gezongen ,De grote sultan heeft gefuifd". Toen de avond met Gildebroeders besloten werd, stond Vast dat men een echte spontane jeugdbewegingsavond had beleefd. „Wolos"-leden bonden het masker voor „Waarom dit keer niet eens een balmasqué", zo overlegden de be stuurders van „Wolos", de perso neelsvereniging der N.V. Wolter en Dros, die van tijd tot tijd gezellige bijeenkomsten organiseert voor haar leden. Het werd een balmas qué en wat voor een. Toen vice- voorzitter W. Th. Heinz Zaterdag avond in de Academie de Danse zijn welkomstwoord uitsprak, had hij bedelaars, bloemenmeisjes, straatmuzikanten, spelende kinde ren, een totempaal en een Tsjechi sche juf onder zijn gehoor. Voor de kaalhoofdigen onder de balgan- gers was het een verrassing ook de sinds kort zo beroemde kapper uit Een op de gladde Vloer te ont moeten. Of het de echte was kon den ze natuurlijk in zo korte tijd niet ontdekken. Er was trouwens veel meer dat het de gemaskerden moeilijk maakte hun nieuwsgierigheid te bedwingen tot om half twaalf het demasqué plaats vond. Aanmin nige dames bleken toen van alle lieftalligheid gespeend te zijn en de totempaal, die uren lang doodstil tegen de wqnd had ge staan, verried toen pas eindelijk zijn menselijke natuur. Nog voor het smakelijk souper, dat in de bo venzalen was opgediend, werden de prijzen aan de winnaars uitge reikt. Na de maaltijd danste men weer lustig verder op de muziek van „The Binikry Boys". De bede laar, die met zijn hoed rondging voor de jongens overzee, haalde ruim dertig gulden op. Van de on geveer honderd feestgangers won nen de volgenden met hun kledij een prijs.: Dames individueel: 1. mej. G. Ruitenbeek; 2. mej. Ken- tin; 3. mevr. van Midlum. Heren: koddigste kleding: A. v. d. Sande; origineelst: M. Wouterse. Koddig ste paren: 1. de heren G. Haan- driksman en B. Steenbeek; 2. de heren J. Kraan en C. Rüster. Kod digste groep: mevrouw Heinz, me vrouw Bliekendaal, F. v. Nimwe- gen en echtgenote. Origineelste groepen: 1. heren J. Veerman, G. Veerma, A. v. d. Hoek, H. Donath; 2. B. van Empelen en echtgenote; W. van Empelen en echtgenote. Origineelste damesgroep: dames B. Zwart, C. Bermenbos, L. Duigen, B. Klok. Ter gelegenheid van de Boeken week is in de Openbare Leeszaal een kleine, doch uitstekend verzorg de expositie ingericht van werken van Nederlandse en Vlaamse schrij vers, die sinds de bevrijding zijn verschenen. Daartoe putte de directrice uit in de bibliotheek voorhanden zijnde werken en zij bepaalde haar keus tot de sprekende vertegenwoordi gers. omdat het nu eenmaal onmo gelijk is om een complete verzame ling van de massale boekentoevloed ten. toon te stellen. Er is een elck-wat-wils-tafel met werken van bijvoorbeeld Piet Bak ker en Willem van Iependaal. Voorts een tafel met werken van Vlaamse schrijvers, afdelingen gewijd aan letterkundigen als Bordewijk, Van Schendel en Vestdijk, Indische ro mans. boeken van christelijke schrijvers, boerenromans, en wer ken van schrijvers en schrijfsters voor de rijpere jeugd (Cissy van Marxveld, Willy Corsari, Diet Kra mer, K. Norel). In het midden van de zaal is een verzameling gedich tenbundels en werken over de Ne derlandse literatuur te bezichtigen. De expositie is opgezet met de be doeling meer belangstelling te wek ken voor het boek in het algemeen en het Nederlandse boek in het bij zonder. Zij is morgen geopend van 25 uur en 's avonds van 710 uur; Woensdag 's middags van 2—5 uur. Dr. Prins sprak voor het Hum. Verbond Over het onderwerp „Vlucht uit de werkelijkheid", sprak Zondagmorgen op de bezinningsbijeenkomst van het Humanistisch Verbond dr. D. H. Prins uit Den Haag. zo wordt ons geschre ven. Dr. Prins besprak verschillende vormen van vlucht, waardoor de mens het contact met de volle werkelijkheid loslaat of verzwakt. Onze tijd, die alle vastheid en zekerheid schijnt te missen, geeft daartoe velerlei aanleiding. Spre ker zag een overeenkomst met een levensbeschouwing in het oude Grie kenland (Heraclitus)die alle besten digheid ontkende en slechts het voort durend veranderlijke als levensgrond erkende. Het geloof aan levenszeker heid en aan vooruitgang, zo kenmer kend voor dc 18e en 19e eeuw. is heden tot in dc wortel aangetast. De vlucht uit de werkelijkheid kan herkend wor den in de zucht tot afleiding (niet het zelfde als ontspanning!), in de verdo ving door het drukke dagelijkse werk. of in de vlucht in ziekte, neurose of verdriet. Een moeilijk herkenbaar vluchtverschijnsel is ook het koesteren van valse idealen, waarbij men zich af wendt van het bestaande dit in on- derschieding van positief idealisme, dat openstaat voor de wereld, zoals die is. Vlucht uit de wcrkelijkhei'd treft men ook aan in de godsdienst, wanneer deze slechts het hiernamaals belangrijk acht en de samenleving in deze wereld als in wezen onbelangrijk beschouwt. Na de kenschetsing van dc verschil lende vormen van vlucht uit de wer kelijkheid kwam spreker tot het posi tieve, de levensaanvaarding, en wel aanvaarding van alle gegevenheden. Evenals een practische onderwijsver nieuwing niet tot stand komt. indien men eerst de hand aan het werk wil slaan, als allerlei op zich zelf uiterst wenselijke voorwaarden van school milieu en dergelijke vervuld zijn, even zo zal onze levenshouding niet op een hoger plan komen, wanneer wij slechts de tekorten in onze omgeving aanwij zen. In dc gegeven werkelijkheid zelve schuilt de krachtbron, die een ieder door innerlijke toewijding kan bloot leggen. R.K. Transportarbeiders hielden feestavond In het KAB-gebouw in de O. Lieve Vrouwestraat hield de R.K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius" zijn jaarlijkse feestavond. Medewerking verleen de de R.K. toneelvereniging „Euri pides"^ die het spel ,,De vrome leugen" opvoerde, dat wij enige weken geleden al bespraken. Het ^talrijk publiek leefde weer mee met het gebeuren in 't gezin van moeder Doka, die voor zichzelf het geluk vindt nadat eerst haar blin de zoon door een nogal twijfel achtig vrome leugen van de pleeg dochter tot een man die het le- ven toch aandurft is geworden. Vorraf rich4te de voorzitter zich tot de aanwezigen. In de pauze wekte de geestelijk adviseur van de KAB. de leden op niet alleen de feestavonden maar ook de ver gaderingen te bezoeken. „The Bi nikry Boys" verzorgden dé dans muziek tijdens het bal dat tot diep in de nacht duurde. Wereldgebedsdag vóór vrouwen Op Vrijdag 4 Maart a.s., de We reldgebedsdag voor vrouwen, wordt in het wijkgebouw Laurens Costerplein 's middags te 3 uur een samenkomst gehouden. Iedere vrouw, die daartoe in de gelegen heid is, wordt tot deze gebedsure uitgenodigd. Voor haar, die overdag niet kun nen is er gelegenheid tot gemeen schappelijk gebed 's avonds 8 uur in het Leger des Heilsgebouw Ha vik 25. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die zonder bel reed werd bekeurd evenals de fiet ser die zonder licht reed, de auto bestuurder, die het rode stoplicht- negeerde en een wielrijder, die in de verboden richting een straat in reed. „Amersfoort" verloor met 4-1 Het eerste herenelftal van de hand- balgroep van „Amersfoort" speelde zijn laatste competitiewedstrijd in Utrecht tegen „Sport Vereent". Voor de rust speelden onze stadge noten met de wind mee. Zy wisten éen doelpunt te scoren tegen Sport Vereent tweemaal. Na de rust was de wind echter zo in hevigheid toegenomen, dat de Amersfoorters er toen vrijwel niet meer aan te pas kwamen. „Sport Vereent" wist echter nog twee doel punten aan de score toe te voegen, zodat de uitslag 41 werd. Het eerste dames-elftal speelde eveneens zijn laatste wedstrijd „thuis" tegen „Achilles" uit Utrecht. Hier waren de Amersfoortse dames de sterksten. Met de regelmaat van een klok werd er gescoord. Voor de rust doelpuntten: mej. A. Mengers (2x); mej. J. Baist (lx) en mej. Roos (lxi. Met de stand 40 werd ge draaid. Na de hervatting was het weder om „Amersfoort", dat de toon aan gaf. „Achilles" miste verscheidene goede kansen. Na 4 min. spelen was het door mej. Baist al 50 en binnen vier minuten had mej. Roos de stand opgevoerd tot 7—0. Mevr. v. d. Hoef maakte er 80 van en toen wisten de Utrechtse dames eindelijk een tegen- punt te scoren (8—1). Even voor het einde voegden mej. Baist en mej. Wiggers ieder nog een doelount aan de score toe. zodat „Amersfoort" de ze wedstrijd met 101 won. Een goed besluit van de competitie der Amers foortse dames! Het derde heren-elftal dat bijna het kampioenschap had veroverd verloor geheel onverwacht op eigen terrein van Coubertin n uit Hilver sum. Hierdoor hebben de Amersfoor ters de kans vrijwel verspeeld. „Amersfoort II" hielp AAY aan nieuwe kans De spannendste handbalontmoe ting van de afgelopen Zondag tussen de handbalteams U.D. en Amersfoort II (heren) in Utrecht is geëindigd ln een 11 gelijkspel. Dit betekent dat AAV nu een beslissingswedstrijd om het kampioenschap zal moeten spe len tegen UD. Het is ondanks de zeer harde wind een van het begin tot einde spannen de ontmoeting geweest. Direct na de afworp was UD in de aanval, doch de zeer fanatiek spe lende Amersfoorters wisten in het eerste kwartier elk gevaar te stui ten. Zelf kwamen zij enkele malen gevaarlijk in het offensief, doch in hoofdzaak door de wind gingen ver scheidene schoten over en naast. Na plm. een kwartier spelen loste één der UD-ers een schot, dat zeer ze ker door de uitstekend spelende doelman Schuin zou zijn gestopt, als niet de wind de Utrechtenaren een beetje had geholpen. Het schot dat op de rechterhoek werd gelost, kwam door de wind precies in de andere hoek terecht en zodoende kwamen de Utrechtenaren geheel onverwacht aan de leiding, (10). De Amers foorters lieten zich hierdoor niet ont moedigen en bleven goed spelen. Na de hervatting zagen we weer dezelfde fanatieke strijd als voor de rust. Na plm. 17 min. spelen, kreeg T. v. Essen de bal te pakken en loste van tamelijk grote afstand een hard schot, dat onder de vallende doelman in het net verdween, (11). Grote vreugde bij de Amersfoorters en bij de talrijke AAV-ers die bij de wed strijd aanwezig waren. Hierna werd de strijd nog harder, doch geenszins ruw. Onder grote spanning verliepen de laatste minuten, waarin geen van beide partijen kans zag te scoren. Het bleef 1-1. „De Boys" op weg naar kampioenschap „Amsvorde" verloor onder, protest met 43 Zelfs al heeft Amsvorde dan rwrt 43 van DEV verloren en al heeft Amersfoortse Boys met 1—0 van Bar neveld gewonnen, toch blijft de span ning in dc vierde klasse K. Immers, Amsvorde heeft geprotes teerd tegen tc kleine afmetingen van het strafschopgebied op het veld van DEV. De scheidsrechter heeft dit strafschopgebied na afloop van de wedstrijd opgemeten en geconstateerd, dat de afmetingen inderdaad niet juist waren. Zoals de zaken nu staan heeft Amersfoortse Boys goede kampioens kansen. De blauwwitten hebben nog slechts een punt nodig om de ere-wim- pel te kunnen hijsen en dat ene punt zal zeer zeker behaald worden in de wedstrijd tegen Vreeswijk, dat reeds gedegradeerd is. Hier is de stand in de kopgroep": Amersfoort Boys DEV Amsvorde VVY 19 20 19 19 (DEV) is uitgespeeld) AMHC-dames speelden met 0-0 gelijk De dames van AMHC hebben een uitstekende prestatie verricht door tegen B.D.H.C. II een doel puntloos gelijk spel uit het vuur te slepen. Hierdoor is de voor sprong op Rood-Wit II weer ver groot tot twee punten. Zowel de Haarlemse dames als onze stadge- -oten hebben nog twee wedstrijden te spelen, zodat nog lang niet ze ker is wie op de laatste plaats zal belanden. AMHC kwam uit met vier in vallers, te weten de dames Inde- wey Gerlings, Ankerman, Bode- rneijer en Vleugels Schutter. Onze stadgenoten waren aanvankelijk niet de minderen, maar langza merhand demonstreerden de Bloe- mendaalse dames een klein veld- overwicht. verkregen door een be tere techniek en beter ploegver- band. De achterhoede van onze stadgenoten was zoals gewoon lijk weer uitstekend op dreef, zo- dati mej. Smink in het doel heel weinig te doen kreeg. De Amers foortse voorhoede zat echter ook niet stil; tot tweemaal toe brak mej. van Sloten door de verdedi ging, doch haar schoten faalden. In de tweede helft werd het over wicht van BDHC II aanmerkelijk groter, maar de Amersfoortse ach terhoede liet zich niet passeren, hoewel mej. Smink nu wel meer te doen kreeg. Zij wist echter haar doel op uitstekende wijze schoon te houden en daar ook de voor hoede van onze stadgenoten geen kansen meer kreeg, kwam in de stand geen wijziging. De dames-reserves verloren in Utrecht met 21 van Kampong III terwijl de reserves van de heren in Rotterdam met 30 verloren van BNC I, zodat zij nu uitge schakeld zijn voor de Tresling- beker. De tegenstanders van de heren in de degradatiewedstrijden zijn thans ook bekend geworden. Het zyn Pinoke II uit de promotie klasse D en de tweede klasse kampioenen Adelborsten, Be Fair II en 't Gooi II. Zij zullen met onze stadgenoten moeten strijden om drie plaatsen in de promotie klasse. Bosjopen van „Wilhelmina" Als onderdeel van de wintertraining van dc athletiekij en wandelgroep van Wilhelmina werden Zaterdagmiddag on derlinge wedstrijden gehouden. Dc ba nen waren uitgezet in het trainingscen trum „Nimmerdor". Eerst startten de meisjes, bij wie Riet Jansen favoriete was. Zij won onbe dreigd. De jongens liepen lange tijd in een ge sloten groep. De hoge heuvel in het parcours was voor enkelen te zwaar, waardoor het verschil steeds duidelijker werd. Ten slotte won Wim Drost. Een mooie wed strijd liepen de heren. Kees de Wolf trok er direct snel tussen uit. maar werd goed gevolgd door Anton Schimmel. Janze en Drost gaven elkaar weinig toe. Na een prachtige eindsprint werd De Wolf eerste. Volgende week worden de wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden; 200 m. meisjes: 1. R. Jansen, 2 J. Bessellnk. 3. T. Mallekok. 4. N. de Beste. 300 m. dames- 1. C. Hogcnhout. 2 M. de Graaf. 3. R. Rljkscn. 4. C. Gerritse. 400 m junioren B: 1. W. Drost. 2. N. v. Klaveren. 3. R. ten Hoeve. 4. G. Ger ritse. 600 m. junioren A: 1. C. de Wolf. 2. A. Schimmel. 3. H. Janze, 4. H. Drost.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2