DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Republikeinen niet naar de Haagse conferentie? Hevige storm over Nederland Dr. H. J. van Mook gaat naar Amerika Beklaagden putten zich uit in zelfbeschuldigingen Nederlandse delegatie gevormd door voltallig kabinet Op ds kaAAsri Trein beschoten in West-Java Politiek verkeer Batav ia-Ban gka Medewerkers van kardinaal voor de rechtbank Nieuwe politieke groepering? Militair geheim verraden Vertraging in treinverkeer „Als onafhankelijk man Storm, hagel en sneeuw Dinsdag 1 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1263 ^Opgericht door de Stichting „Het ParooJ" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ?n Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOOR DER. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft het B.F.O.. het Bijzonder Federaal Overleg, waarin de federale staten van Indonesië zijn verenigd, eenstemmig besloten de uitnodiging van de Nederlandse regering tot bijwoning van de ronde tafelconferentie, die 12 Maart a.s. in Den Haag zal aanvangen, te aanvaarden. Officieel hebben de Republikeinen nog geen standpunt kenbaar gemaakt. Mohammed Rum echter, de vertegenwoor diger van de Republiek bij de U.N.O.-Coramissie voor Indo nesië. heeft de uitnodiging verworpen. In Nederlandse kringen te Batavia wordt de verklaring van Rum echter niet als definitief antwoord beschouwd. Crisis-voorboden IN de Verenigde Staten zijn de afgelopen week de prijzen van landbouwproducten aanzienlijk gedaald. Dit heeft tot gevolg ge had, dat velen zich opnieuw het hoofd zijn gaan breken over de economische vooruitzichten van dit land. In 1920 daalde in Ame rika de tarweprijs plotseling van 32 dollar tot 1 dollar. Dat was hét begin van een nieuwe depres sie na een korte periode van hoog conjunctuur aan het einde van de vorige oorlog. De geweldige crisis van 1929, die de gehele wereld teisterde, kondigde zich ook aan door een prijsdaling. Men vraagt zich ongerustaf of men in de prijs- veranderingen van thans een voor bode van nieuwe rampen moet zien. Vooral omdat in sommige be drijven een inkrimping van het personeel heeft plaats gevonden, omdat in de kleinhandel geringere bedrijvigheid heerst en de neiging bestaat fabrieksuitbreidingen voor lopig op te schorten. Het Amerikaanse tijdschrift „Journal of Commerce" ziet de zaak nogal hoopvol in. Het blad zegt geen nieuwe malaise te ver wachten. Ook de Amerikaanse mi nister van financiën, John Snyder, is niet bevreesd voor een econo mische depressie. Diverse vooraanstaande Ameri kaanse economen zijn dat even min. Hun oordeel is dat de prijs daling der agrarische producten een gezond verschijnsel moet wor den genoemd. De tijd van agrari sche recordprijzen is voorbij, zo «eggen zij, en voor de stedelingen «uilen nu de kosten van levens onderhoud lager worden. Ondanks dergelijke verzekerin gen is de gemiddelde Amerikaan se krantenlezer er niet gerust op. Hij herinnert zich, dat nog maar ei.kele maanden geleden verschei dene Amerikaanse economen aan de financiële redacteur van de „Washington Post" verzekerd heb ben, dat de prijzen omhoog zul len gaan. Hij vraagt zich a*» voor waarde hij aan hun verzeke ringen moet toekennen, nu de fei ten hun beweringen schijnen te logenstraffen. Zouden dan toch de pessimisten het bij het rechte eind hebben? De Amerikaanse econoom Bab- son die, indertijd de crisis van 1929 voorspelde, haast zich deze vraag bevestigend te beantwoor den. Hij beweert, dat men nu op nieuw voor een dergelijke cata strofe staat en dat deze omstreeks 1S53 zal beginnen. Babson's con junctuurtheorie komt hierop neer, dat economische depressies dan te gemoet kunnen worden gezien, wanneer een bepaalde groep in de samenleving teveel macht krijgt er. dientengevolge het natuurlijk evenwicht wordt verbroken. Wa ren 't n il929 de industriëlen, thans zijn het de arbeidersorganisaties, oie teveel macht bezitten en een gevaarlijke monopolie-positie in nemen, zo beweert hij. Hiertegenover is opgemerkt, zo wel door sociale onderzoekers als door regeringsautoriteiten, dat de beoefenaren van de economische wetenschap niet in de toekomst kunnen zien en, dat men dus aan voorspellingen als die van Babson weinig betekenis moet hechten. Als dat zo is, zegt de gemiddelde Amerikaanse burger, dan geldt het toch zeker ook voor optimistische prognoses en waar zijn we dan pre cies aan toe? Men antwoordt hem hierop, dat er onder de economen, die antwoordden op de vragen van de financiële redactie van de „Washington Post" ook enkelen waren, die een prijsdaling ver wachtten. Zij hebben het dus vol komen bij het rechte eind gehad. Niettemin horen ók zij tot de op timisten. Ook de econoom Kaplan hoort hiertoe. Hij noemt de moeilijkhe den die zich thans in de Ameri kaanse volkshuishouding voor doen „een economisch hikje". Kaplan is van mening, dat het geleerd jargon, waarvan zijn col lega's economen zich bedienen, misschien door henzelf, maar ver der beslist door niemand wordt begrepen. Daarom praat hij over dc economische situatie in het na oorlogse Amerika zo ongeveer op ce manier, waarop een babyver zorgster over een klein kind zou spreken. Hij zegt: „Ik geloof dat de baby (Amerika) sinds het einde van de oorlog erg vaak de fles heeft ge had. Je kunt niet verwachten, dat alle melk er ook in blijft. Af en toe zal de baby moeten hikken. Dat beleven we nu. Het is' heus geen buikpijn." Laat ons hopen, dat hij gelijk heeft. Babies die buikpijn krijgen plegen te gaan schreeuwen. Ame rika is een nogal flinke baby. Het is vrijwel zeker, dat zijn ge schreeuw de hele wereld in rep en roer zou brengen. Hij meent, dat de Nederlandse voorstellen misleidende bedoelingen hebben en de resolutie van de Vei ligheidsraad doorkruisen. De voornaamste passages uit Rum's telegram luiden: ..Het laatste besluit van de Neder landse regering zoals vervat in de brief van dr. Beel. dio Zaterdag avond door dr. Gieben aan presi dent Sukarno In Muntok werd overhandigd, doorkruist de resolu tie van dc Veiligheidsraad Bovendien ls het duidelijk dat ae Nederlandse regering in geen ge val zal voldoen aan de voorwaarde om de huidige Republikeinse rege ring in haar bevoegdheid over enig deel van haar gebied te herstellen In het bijzonder verklaarde dr Gieben dat wil (de Republikeinse leiders. Red in geen geval zullen mogen terugkeren naar Dloela- karta. Deze nieuwe stap van Nederland geeft uitdrukking aan zijn ontken ning van de wettigheid der in menging van de Veiligheidsraad en houdt een ander voorstel in od eigen gezag. Onze regering zal zich echter nooit neerleggen bij enige stap. welke de ten uitvoerlegging van de resolutie van de Veilig heidsraad ontwijkt." Dr. J. H. van Roijen, de Neder landse ambassadeur in Canada, die tevens optreedt voor Nederland in dc Veiligheidsraad, heeft Maandag op een persconferentie verklaard, dat het niet in dc bedoeling ligt in Indonesië de klok terug te zetten. Sprekende over de nieuwe Neder landse voorstellen, zeide dr. van Roijen: „Wij zijn ervan overtuigd, dat er geen essentieel verschil be staat tussen de doelstellingen van de Nederlandse regering en die van de Veiligheidsraad". Dr. van Roijen zeide, dat Neder land tracht de Veiligheidsraad van zijn goede bedoelingen te overtui gen en dat het geen breuk met de raad wil over Indonesië. Wanneer de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië eenmaal een realiteit' is. zijn wij bereid haar voor te stellen voor het lidmaatschap in de Verenig de Naties. Ir. Sukarno heeft via de resident van Bangka de wens te kennen ge geven. dat het overleg tussen de BFO-delegatie en de republikeinse leiders zo mogelijk Woensdag en Donderdag te Muntok op Bangka zal plaats hebben. De heren Hamid, Anak Agung en vijf andere federa listen zullen Woensdag naar Bangka vertrekken. Donderdagavond zal het BFO weer vergaderen. Naar het A. N. P. verneemt zal de delegatie, die Nederland op de a.s. rondetafel-conferentle zal ver tegenwoordigen, bestaan ln het vol tallige Nederlandse kabinet. Om trent do aan te wijzen adviseurs zal nog nader overleg worden gepleegd. Voorts zullen ook. zoals reeds werd gemeld, dat beide vertegen woordigers van de Westindische gebiedsdelen in Nederland, als leden aan de conferentie deelnemen. W e s t-J a v a: Gisteravond om zes uur werd een trein van Suka- bumi naar Buitenzorg, nabij Tjio- mas voor een brug tot stilstand ge bracht door een onbekende, die met een rode vlag zwaaide. De machinist, die dacht dat de brug niet in orde was, stopte, waarop de trein door een bende beschoten werd. Van de treinbewaking, be staande uit 5 man der algemene politie, werden twee gedood en een zwaar gewone, welke laatste later in het ziekenhuis te Buitenzorg eveneens is overleden. Onder de passagiers van de trein, die onder de beschieting onmiddellijk door reed naar Buitenzorg, zijn geen slachtoffers te betreuren. Een poli tieman moest worden achtergela ten. evenals het lijk; van een zijner gedode collega's. Kort na aankomst (e Buitenzorg '-eerde de trein met een militaire patrouille terug naar de plaats der beschieting, waar de achtergelaten politieman werd aan getroffen. De bende bleek inmid dels verdwenen. M i d d e n-J a v a. Eerst thans is bekend geworden, dat de vorige week een sterke groep van T.N.I.- militairen, goedgewapend en in uniform gekleed een aanval heeft ondernomen op Sidaredja (Zuid- Midden-Java). De bevolking waar schuwde dë politie en militairen, die de aanval zonder eigen verlie zen afsloegen. De bende liet enige doden en wapens achter. Onder de bevolking viel een docle. DE ONDERGAANDE ZON, verzinkende achter de avondwolken, maakt een prachtig silhouet van de Baai van Combe Martin bij llfracombe, een der schoonste plekjes aan de Engelse kust. v' NMMI u MERLE COCHRAN (rechts), Amerikaans lid van dc UNO-commissie voor Indonesië, in gesprek met de republikeinse premier Mohammed Hatta. Cochran ontmoette Hatta op het eiland Banka, waar hij en andere Indonesische leiders verblijf houden. Het was hun eerste ontmoeting na het begin van de politionele actie van December j.l. Voor andere le den van de commissie was het de derde ontmoeting met de republikeinse liders sinds dat tijdstip. Op de dag dat deze foto werd gemaakt be noemde president Truman de heer Cochran tot ambassadeur der Ver enigde Staten in Pakistan. De politieke adviseur van de ho ge vertegenwoordiger van de kroon, dr. Koets, die, om toelich ting le geven op de voorstellen van de Nederlandse regering. Maandag morgen naar Bangka (waar de Republikeinse leiders verblijven! is vertrokken, wordt heden te Batavia terug verwacht. Intussen vertrokken heden enige Republikeinen van Batavia naar Bangka, onder wie de heren Rum Darmasetiawan. Supomo, Sudjono. Leimena en Iringgodigdo. De con tactcommissie uit de B F.O. zal waarschijnlijk Woensdag de Repu blikeinse leiders op Bangka bezoe- ken. West-Indië 17 Maart naar de stembus West-Indië zal 17 Maart naar de stembus gaan om het eerste parle ment in zijn geschiedenis te kiezen. Dit parlement, dat 21 leden zal om vatten, zal „Staten der Nederlandse Antillen" heten Deze verkiezingen vloeien voort uit de grondwetswij ziging die in de zomer van 1948 door de Nederlandse Staten-Generaal werd aanvaard en waarbij aan West- Indië zelfbestuur werd verleend binnen het kader van het Konink rijk der Nederlanden. Sinds 1936 werden de leden van het wetgevende lichaam in West- Indië, de „koloniale raad", deels ge kozen. deels benoemd op voordracht van de gouverneur. Drukkere dienst KLM Batavia per 7 Mrt. De Ingangsdatum voor de nieuwe dienstregeling van de KLM-liJn Am sterdam—Batavia die aanvankelijk op Maandag was vastgesteld. Is ln ver band met de benzine-posltie op Mau ritius verschoven tot 7 Maart. De benzine op Mauritius wordt per tankbout aangevoerd van Kreta. De tankboten waren reeds op Mauritius verwacht, maar door het feit. dat ze Madagascar aandoen is de aankomst vertraagd. Prins Bernhard moet te bed blijven Naar Associated Press uit Tirol meldt, moet prins Bernhard in ver band met griep nog steeds het bed houden. De koninklijke familie heeft haar vertrek naar Zwitserland tot het eind van de week uitgesteld. De prins is Donderdagavond ziek geworden. De behandelende genees heren hebben medegedeeld, dat hij slechts aan een lichte influenza lijdt. Kerkproces in Bulgarije Westelijke gezanten weerleggen aanklacht Het proces in Sofia tegen de vijf tien dominee's, die leiding gevende functies hebben bekleed in de orga nisatie der „Verenigde Evangelische Kerken in Bulgarije" wordt niet ln de eerste plaats gekenmerkt, door dat de beklaagden zonder uitzonde ring verklaren zich te hebben schuldig gemaakt aan dc ten laste gelegde feiten, maar vooral door de stereotype zelfsbeschuldigingen die hun bekentenissen besluiten. De eerste beklaagde die Maandag voor het hof verscheen, dominee Tsjernief, hoofd der Pentecostale kerk besluit met: „Ik heb diep be rouw over mijn daden". De tweede, ds. Mitsjkof beëindigt zyn bekentenis aldus: „Ik beloof alles voor mjjn land en volk te willen doen. om daarmede te trach ten mijn schuld te delgen". Beklaagde Vassef: „Mijn houding tegenover het vaderlandse front was negatief, aangezien ik het als goddeloos beschouwde en ik ben een godsdienstig man. Nu wens ik te verklaren, dat ik mijzelf heb mis leid". Beklaagde Haralan Popof: „Ik zie in, de verkeerde weg te hebben gekozen het pad van verraad, in plaats van dat van vooruitgang en eerlijk werk. Ik ben thans een her boren man en het is heel erg, dat ik de toekomst niet heb kunnen voorzien en niet heb gedaan, het geen ik had behoren te doen". Beklaagde Driankof: „Ik zag te laat, dat ik tegen een denkbeeldige vjjand streed. Het doet mij leed en ik heb berouw. Ik geloof in de rechtvaardigheid van uw be sluit en geloof, dat gij mijn ware aard zult ontdekken". Alle beschuldigden geven toe, dat zjj in dienst hebben gestaan van de Britse en Amerikaanse geheime dienst. Sommigen hunner gaven bovendien tóe. dat zij voor de twee de wereldoorlog verraad hebben gepleegd ten gunste van de gehei me dienst van Duitsland. De Britse en Amerikaanse auto riteiten in Sofia verwerpen alle be schuldigingen, die door de beklaag den uitgesproken worden. Zy ver klaren, dat verschillende Britten en Amerikanen, die in het getuigenis genoemd worden, zelfs niet ln Bul- gary'e waren op het ogenblik, waar op de dominee's beweren hen ont moet te hebben. In talloze andere gevallen, aldus de officiële personen, liepen de be sprekingen tussen de Amerikaanse en Bulgaarse dominee's over alge meenheden en hadden niets uit staande met spionnage. Kerkproces Hongarije Het proces tegen veertien perso nen. die betrokken waren bij de acties van kardinaal Mindszenty is Maandag te Boedapest voor een volksgerechtshof begonnen. Zij die thans terechtstaan, wor den beschuldigd van zwarte valu- tahandel en van politieke samen zwering met degenen, die reeds veroordeeld zijn. In het proces tegen de Kardinaal luidde de aanklacht: hoogverraad, spionnage en zwarte handel. Maandag bevonden zich in de be klaagdenbank drie róoms-katho- lieke priesters, drie bankiers, acht makelaars en kooplieden en de vroegere secretaris van graaf Ester- hazy. Er waren in tegenstelling tot de vorige keer geen bijzondere veilig heidsmaatregelen getroffen en er waren geen speciale bewijzen nodig om de rechtszitting te kunnen bij wonen. Alle beklaagden voor zover zij Maandag het woord hebben ge voerd hebben bekend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Een der voornaamste hunner is de pater Jezuïet Joseph Vid, de economische beheerder in Hongarije van de orde der Jezuïeten. Hij verklaarde, te kort te zijn ge schoten in zijn plicht, daar hy op net ogenblik van de muntstabilisatie bij de nationale bank de deviezenvoor raad van zijn orde niet heeft opge geven. Wat de beschuldiging van devie- zensmokkel betreft verkaarde hij. dat hij juridisch noch economisch is onderlegd en dat het geld voor menslievende doeleinden diende. Het overige boezemde hem weinig belang in. Verder wilde hij het voortbestaan van de sociëteit der Jezuïeten verzekeren. Ten slotte betoogde hy. dat hij zich niet kon verzetten tegen hetgeen zijn kerke lijke overheid hem had bevolen. De zitting werd 's middags om 5 uur opgeheven en is hedenmorgen om 9 uur hervat. In Rotterdam zfln besprekingen gevoerd om te komen tot een her groepering van alle democratische socialisten, die. zoals de tekst van een mededeling van hen luidt, enerzijds geen vrede kunnen heb ben met de door de P v. d. A. ge voerde politiek, omdat deze niet socialistisch kan worden genoemd en anderzijds duidelijk stelling ne men tegenover de dictatuurgedach te van de communisten". Het Hgt in de bedoeling reeds aan de komende gemeenteraadsverkie zingen op een democratisch-soclalis- tisch program deel te nemen. De mededeling Is ondertekend door een lid van het federatiebe stuur van de P. v. d. A., een oud-lid der C. P. N., en twee leden der oud-S. D. A. P. Twee Franse officieren in arrest gesteld Onder beschuldiging Franse mili taire geh-imen te hebben verraden aan een vreemde mogendheid zijn twee Franse militairen in actieve dienst gearresteerd. Een hunner Teulery, is adjunci- chef geweest van de veiligheids dienst van het ministerie van oorlog, dat .ia de bevrijding onder leiding stond van de communist Charles Tillon. De tweede gearresteerde, kapitein Azema, die te Toulouse wordt ver hoord, was in 1945 kabinetsattaché bij het ministerie van luchtvaart, dat toen eveneens onder leiding stond van Tillon. Beide officieren hebben tijdens de oorlog deel uitgemaakt van de communistische verzetsorganisatie „Les Franc tireurs et Partisans Frangais", waarvan Charles Tillon stafchef was. Zweeds schip liep op liet strand bij Bloemendaal Van de Duitse Bocht tot aan Hoek v. Holland woedde vannacht en hedenmorgen vroeg een bui tengewoon zware storm, die een windkracht heeft van ongeveer dertig meter per seconde. Hoe enorm groot dat is, wordt duide lijk, wanneer men weet, dat men bij een windkracht van 27V4 meter per seconde en meer, van een or kaan spreekt. De grootste wind kracht, die in het afgelopen etmaal is voorgekomen, werd gemeten te Den Helder, waar een windkracht van 38^ meter per seconde werd geconstateerd. Op de lichtschepen Texel en Tersehellingerbank wer den windkrachten van dertig me ter per seconde gemeten. In de loop van deze morgen passeert het stormcentrurn- ons land. Daarna zal de wind geleidelijk afnemen. De zware storm heeft heel wat moeilijkheden veroorzaakt en is er ook de oorzaak van, dat voor de kust van IJmuiden een Zweeds vrachtschip in nood verkeert. Het schip, de 1838 bruto register ton metende „C. A. Banck" die in bal last vaart, werd in de na-nacht in de richting van de kust gedreven. De reddingsboot „Neeltje Jacoba" en de sleepboot „Noord Holland" zijn uitgevaren om assistentie te verlenen. Ook het reddingstation Zandvoort hield materiaal gereed. Het schip was bestemd voor Am sterdam en zou hij de Amsterdamse dokmaatschappij in reparatie gaan Omstreeks kwart voor acht is het schip over de derde zandbank heen geslagen en op 't strand van Bloe mendaal gelopen. De eerste machi nist is van boord gegaan. Tengevolge van dc hevige storm is tussen Bussum en Hilversum en tussen Utrecht cn Bilthoven storing ontstaan in de electrische bovenlei ding van de trein. Dc treinen konden nog slechts over enkel spoorrijden Reizigers, die met de trein van 7.10 uit Amersfoort vertrokken in de richting Utrecht hadden al direct op het station Amersfoort twintig minu ten vertraging. In Bilthoven moes ten zijn uitstappen omdat het trein stel niet verder reed. Volgende trei nen uit Amersfoort kwamen met aanzienlijke vertraging in Utrecht aan. Vooral op de forensenuren zal op de baanvakken UtrechtBiltho ven en BussumHilversum met ver traging rekening moeten worden ge houden. In Utrecht werd op de Mariaplaats door de storm een boom middendoor gescheurd, die later werd wegge haald. Hier en daar waren de straten bezaaid met dakpannen, die het had den moeten ontgelden. Ook op de Catharijnesingel knapte 'n boom af. Nader vernemen wij nog, dat tus sen Geldermalsen en Culemborg vanmorgen om half negen een dwarsbalk van een bovenleidings portaal naar beneden is gekomen, waardoor het baanvak tussen Cu- In haar vergadering van 16 Fe bruari heeft de voorlopige federale regering van Indonesië haar goed keuring gehecht aan het eind-ont- werp van de definitieve rehabilita tie-regeling voor oorlogsslachtoffers. Dr. H. J. van Mook neemt he den voor ongeveer v|Jf weken af scheid van het statige Amsterdam se grachtenhuis, waar hU na zyn te rugkeer uit Batavia een rustige sfeer voor publicistisch werk vond. Vrijwillig doet hij hiervan afstand om Amerika ln kennis te stellen van zijn mening aangaande de In donesische kwestie, die de gemoede ren zozeer bezighoudt. De oud-luitenant-gouverneur-ge- neraal vertelde ons aan de voor avond van zijn vertrek, dat hjj als onafhankelijk man gaat. Hij wil een Amerikaans gehoor, dat de vor ming van de publieke opinie kan beïnvloeden, van zyn Inzichten op de hoogte brengen. Uiteraard staat voorts een bezoek aan zijn te Boston studerende zoon op het programma. Nog geeö beslissing heeft dr. Van Mook genomen op een verzoek aan een grote Amerikaanse universiteit een halfjaar te doceren over vraag stukken. die voor het beoordelen van de toestand in kóloniale of vroegere gebieden in Het algemeen van belang zijn. Een andere moge lijkheid voor later datum ls een tournée om op verscheidene plaat sen lezingen te houden. Wel zal hy reeds nu te New York contefct op nemen over de uitgave van een boekje, dat het Amerikaanse pu bliek zyn visie zal leren kennen. Eerst zal dr. Van Mook te Lon den spreken voor het Royal Insti tute of International Affairs". Daarna, op 5 Maart, vervolgt hij de reis naar de Verenigde Staten. lemborg cn Geldermalsen werd ver sperd. De dienst wordt thans over enkel spoor geleid. Tussen Apeldoorn en Vaassen werd de spoorlijn versperd door een omgewaaide boom. Voorts deden zich op verscheidene plaatsen in het land kleine incidenten voor. Om zes uur hedenmorgen heeft het K.N.MJ. in verband met de zeer gro te windkracht een extra waarschu wing omgeroepen. Tengevolge van de storm ls do loodsdienst te Vlisslngen. zowel door de Wielingen, als door het Oostgat, gestaakt. Ook de veer dienst VlisslngenBrcskcns wordt niet uitgevoerd. Door de hevige storm van van nacht zijn in Helden-Panningen tentoonstellings-tenten omgewaaid en wel honderd meter door de wind meegenomen Overal ln de gemeente ls storm schade aangericht Palen van do telegraafdienst en van het electri sche net zjjn omgewaaid en vele ge bouwen liepen schade aan de daken op. De A. N. W. B.-wegenwacht waarschuwt motorrijders, dat do afsluitdijk door overslaande stort zeeën practisch onberijdbaar is. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling is de laatste dagen zeer gunstig geweest voor het ontstaan van diepe storm- depressies. Zondag trok een de pressiekern over Scandinavië, die in het gehele Noordzeegebied stor men veroorzaakte en grote hoe veelheden koude lucht uit het poolgebied naar het Zuidoosten blies. In deze koude lucht kwamen veel hagel cn sneeuwbuien voor, die van zware windstoten verge zeld gingen. Zondag begon zich een nieuwe depressie te vormen, dje vannacht snel in diepte toe nam, terwijl 'zij dwars over de Noordzee naar Denemarken trok, waar zij een dik pak sneeuw ver oorzaakte. Deze nieuwe depressie werd gevolgd door zeer krachtige barometerstijgingen, waardoor do luchtdruk verschillen buitengewoon groot werden. Over het geheel zui delijk deel van de Noordzee kwa men zeer zware stormen voor met windsnelheden vah gemiddeld on geveer 30 meter per seconde of on geveer 110 kilometer per uur. Door het station Den Helder werden windstoten ge-regietreord -vnn -38.:'r meter per seconde (ongeveer 140 kilometer per uur) Het binnendringen van nieuwe hoeveelheden koude lucht aan de achterzijde van de depressie ging gepaard met hagelbuien, die hier en daar opnieuw van onweer ver gezeld gingen. De storm, die zijn hoogtepunt in de' loop van de ochtend bereikte, begon langs de Waddeneilanden gisteravond tussen 9 en 11 uur. Het stormgebied breidde zich daarna geleidelijk in zuidelijke richting uit. Een rug van hoge luchtdruk, die nu over de Britse eilanden nadert, zal ook in ons land zijn invloed doen gelden met het gevolg dat de windkrachten zullen gaan afne men. De noordelijke winden zullen sneeuw of hagelbuien meevoeren en de temperatuur zal tijdelijk weer wat dalen. Generaal Lucius Clay vraagt ontslag Generaal Lucius Clay heeft Maan dag verklaard, dat hij „informeel" verzocht had om van zijn functie in Duitsland ontheven te worden „zo dra de regering van mening was, dat zij deze ontheffing kon verle nen". Hy zei. dat er nog geen maatrege len genomen waren naar aanleiding van zijn verzoek. Volgens nog niet bevestigde be richten wordt als zyn opvolger ge noemd luitenant-generaal Albert Wedemeyer. Oostenrijk verwerpt Tito's voorstel Dr. Karl Gruber, de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, heeft de compromisvoor stellen tot grenswijziging, die Don derdag door dr. Ales Bebler, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van Joegosla vië, werden ingediend, verworpen. Dr. Gruoer zei: „Ik heb van het parlement en de regering van Oostenrijk opdracht gekregen op nieuw en onmiskenbaar te verkla ren, dat deze grondwettige licha men nooit een verdrag zullen rati ficeren. dat de onschendbaarheid der Oostenrijkse grenzen niet handhaaft". DP KOETS IN BATAVIA AANGEKOMEN Dr Koets, directeur van het kabinet van dr Beel. ls hedenmorgen van 'Hn rel« naar Bangka, waar hij een onderhoud had met de republikeinse prominenten naar aanleiding van de uitnodiging tot het deelnemen aan de ronde-tafelconfe rentie. teruggekeerd. Nadere bijzonder heden over de resultaten van dit onder houd zijn nog niet bekend, maar heden middag zou dr Beel een persconferentie houden, rtaarblj ook dr Koets aanwezig zou zijn. Im kort 1bestek _l Van de grote gecostumcerde en ge maskerde optocht, het hoogtepunt van het Bossche carnaval was wegens het 20-jarlg regeringsjubileum van prins Amadclro XVI meer werk gemaakt dan anders Do stoet, die drie uur lang door de straten trok. was een show van hu mor en kunstvaardigheid. Dc lengte be droeg 711 m. het aantal deelnemers 811. Er waren drie maal 11 nummers cn zes maal 11 „paadekrachtcn", verdeeld over de hele optocht waren er 11 mu ziekgezelschappen met totaal 111 muzi kanten. die voor een flinke geluldssaus zorgden Op G2-jarlge leeftijd overleed te Havana de bekende Amerikaanse bridge-expert P Hal Sims. HIJ stierf in 't harnas, namelijk tijdens 'n genoeg, lijk partijtje bridge in zijn woning Vier gemaskerde bandieten gewapend met mitrailleurs hebben Maandag te Parijs een auto met 2 200.000 francs beroofd van. zUn kostbare lading, die hot week loon vertegenwoordigde van dc chauf feurs In dienst van de gemeente Parijs Ben van de mensen van de Arnhemse verkeerspolitie ligt met tbc in een sanatorium te Laren, maar zou eigenlijk naar Davos moeten worden uit gezonden „Dat ls een millioen postze gels", dachten zijn collega's cn zij deden een beroep op het Arnhemse publiek cn de bedrijven 'n Gevangenbewaarder, die In 14 Jaar tijds een collectie v^n 93 000 zegcLs verzamelde, schonk deze. Een goed begin voor het millioen zegels Volgens de immigratie plan nen van de Zuidafrtkaanso regering zullen jaarlijks tussen de 10 en 20.000 personen uit Europa naar Zuld-Afrlka kunnen emigreren Te Kaapstad is het eerste hotel voor nict-blanken ge opend Als gevolg van een staking van typografen cn drukkers verschijnt in geheel Finland van Maandag af alleen 't blad van de communistische partij Maandag eindigde in Japan dc vrcemd- soortlgste staking ter wereld De stakers waren leprozen, die protesteerden tegen een besluit van de regering, te bezuini gen op de aan hen verstrekte medicij nen Nu ls intrekking van de bezuini gingsmaatregelen toegezegd Weerbericht „MAARTSE" BUIEN Weersverwachting, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond. Geleidelijk verder afnemend. maar vooral aanvanke lijk tijdens hacet- of sneeuwbuien nog stormachtige of harde wind tussen Nrd-West en Nrd. Guur weer. met ln de nanacht plaat selijk lichte nacht vorst, voorname lijk op tegen de wind beschutte plaatsen. 2 Maart- Zon op 7.25, onder 18.19; maan op 8.25, onder 21 26.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1