UW WINKELIER HEEFT SUNLIGHT ZEEP Silvikrin NILS POPPE de Zweedse Charley Chaplin Fruit- en groenten veiling had een goed 1948 1 f BRANDPUNTEN 5 J Mevr. K. J. VERHEEK- BORGGREVE ..pekfect" UTRECHTSE WEG 91 W55&£ AUDIUM monopAC Grote geleerden doen een opzien barende ontdekking ten dienste van de haarverzorging Waarin list het grote idee? Om de werking van de Silvikrin kuur (e verhogen en voor dagelijkse haarverzorging, Silvikrin Lotion gebrnikent Op de uitwerking komt het aan! QüdVvajnimhsdjamsi Ia mid ie vnkvanqun TEL. 6235 tekker.. 4 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dinsdag 1 Maart 1949 Humor die beroep doet op het verstand Sinds enige tijd heeft een Zweed se Charley Chaplin zijn intrede ge daan m de filmwereld. Zijn naam is Nils P o p p e. Het komt mij voor dat deze naam binnenkort een we reldfaam zal bezitten. Hij heeft bij Chaplin vergeleken een belang rijk iets tegen. nl. dat de wereld Chaplin kent en dat zij met deze perfecte humor volkomen ver trouwd is. Nils Poppe zal zich nog een weg moeten banen en het zal steeds duidelijker moeten blijken in welke opzichten hij van Chaplin verschilt. En of de wereld juist ook die verschillen accepteert. Wat thans al opvalt is. dat Nils Poppe. speciaal wat zijn scenario's betreft, een krachtiger beroep doet op het verstand en het begripsver mogen van zijn publiek. Dit is, ge loof ik, de voornaamste reden, waarom de bioscoop-exploitanten in ons land en elders nog zo'n aarze lende houding aannemen. Het is in derdaad een beperking, die de hu mor van Poppe een minder univer seel karakter geeft. Eensdeels staat hij op de schouders van Charley Chaplin en heeft hij van diens we zen geprofiteerd, anderdeels is zijn kunst tegelijk een versmalling. Dit neemt met weg, dat zijn humor ook door de brede massa te g enieten valt, hoewel dan misschien om iet v/at andere redenen dan waarom de „intelligentia" het doet. Zal zijn Nederlandse victorie in Utrecht beginnen? Ik ben nieuws gierig. Elders heeft een enkele thea terdirecteur wel terloops een Nils Poppe-film tussen het programma doorgedraaid, maar deze steekproef heeft nog geen overtuigende bewij zen opgeleverd, naar 't schijnt. De bedwelmende reclame waarover Amerika pleegt te beschikken en waarvan ook Chaplin heeft geprofi teerd, gebruikt de Zweedse filmpro ductie niet. Zij steunt alleen op haar eigen innerlijke waarde en doet een beroep op de filmbezoekers, die reeds hebben leren onderscheiden; een categorie intussen, die ook in ons land belangrijk groter is dan vroeger. Afwachten Enfin laat ik mijn inleiding niet te lang maken en laten wij lie ver afwachten hoe het publiek in Utrecht reageert. Komende week zal men kunnen ervaren hoe of wat. Dan draait nl. „Luchtkastelen" in Scala. De titel is een vrije, al te vrije vertaling vermoedelijk, van 'het Zweedse „Ballongen", dat wat meer met ons „Luchtballonnetjes" overeen zal komen. Sten Stens- son gaat, na zijn onverwachte dood, in de gedaante van een luchtballon netje het oneindige tegemoet. Als hij door de wolkenlaag is heenge drongen ontmoet hij Vader Kos mos, die hem in de gelegenheid stelt te zien hoe Sten Stensson zich gedragen heeft, toen hij in vroegere gedaanten op aarde vertoefde. Zo ziet men hem eerst als vechtende en vrijende Viking, vervolgens en hiermee stijgt de film plotseling tot een waarlijk satyriek en hoogko- misch plan als een despotisch vorst in de Bourgondische tijd, ken nelijk een hekeling op Hitier, daar na als de circusclown in het einde der vorige eeuw hier doen reeds lichte tragische accenten hun in trede en tenslotte als de arme student, die de wereld wil verbe teren maar door zijn weltfremde wezen overal mislukt; zelfs bij het Poolse meisje, dat toch wel echt van hem probeert te houden. Er zitten grove en fijne snaren op Poppe's humor-instrument. Hij voelt zich thuis in de vecht- en smijt-film, maar ook in de verfijnde komica, die meer met de ziel te maken heeft en waarbij een zekere tragiek op de achtergrond komt. Toch over drijft hij in het sentiment geen ogenblik. Van goedkope effecten in dit opzicht blijft deze film ge speend. Ook filmtechnisch is het werk boeiend en knap Poppe heeft zelf de regie en toont ook hier over bij zondere kwaliteiten te beschikken! en de interesse wordt dus steeds groter. Hoe zal ons publiek reageren? Vorig jaar bleek gunstig voor Soester K.A.B. De afdeling Soest en Soest-Zuid van de Kath. Arbeiders Bond hield in het St. Josephgebouw haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van de heer G. v. d. Bedum, die er de aandacht op vestigde dat van 4 tot en met 7 Maart speciaal voor de K.A.B. retraite wordt gehouden te Amersfoort. Secretaris Wereldsma deelde mede, dat de KAB het afgelopen jaar aan zienlijk is vooruitgegaan. Telde de afdeling in December 1947 237 leden thans is deze uitgegroeid tot 286. Dë jaarverslagen over de algeme ne kas „Herwonnen Levenskracht" en ,,Hulp in Nood", vermelden bei de een batig saldo. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren: F. Reijerse, G Visser en A. Snijders. Op voorstel van het bestuur werden de heren; R. Hilhorst (afd. Soest- dyk) G. van 't Klooster en H. Kla- renbeek, candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De heer G. v. d. Bedum werd voor het komende jaar als voorzitter herko- Optimistische geluiden klonken door in de rede waarmee de voor zitter van de fruit- en groenten- veiling „Amersfoort en omstreken", de heer P. van Straalen, Maandag middag in „De Wapenroem" de jaarvergadering opende. Optimisme over 1948, dat een gunstig jaar bleek Voor de tuinbouw goede prijzen voor het fruit en voordelige export van groenten, bijvoorbeeld de 200.000 ton naar Duitsland doch tevens een goed" jaar voor de veiling Immers, de omzet steeg, de S.T.O.R.T.A.-dagen oogstten de dank van een groot deel der Amers- foortse bevolking, de fruitbewaar- plaats kan op zeer gunstige voorwaarden worden verkregen en ook de Kerstveiling bleek een be langrijk succes. Helaas kreeg de vereniging ook slagen te incasseren De grootste was wel het nog plotseling over lijden van de heer Brandsen. die als trouw bestuurslid, als goed mens en als uitstekend kweker in brede kring werd gewaardeerd. Optimistisch toonde de voorzitter zich ook ten aanzien van het jaar 1949. De afgelopen winter was in ieder opzicht gunstig voor de tuin bouw. terwiil de knoppen in de bomen zouden kunnen wijzen op een voortreffelijk fruitjaar. Wat de handel betreft zijn de vooruitzichten zeker niet minder rooskleurig dan vorig jaar. Het oude contract met Duitsland loopt nog tot 30 April, terwijl een nieuw contract bijna gereed is. Voorts wordt- een overeenkomst met Enge land verwacht, dat o m. de leveripg van 15 millioen kg zomerperen ver zekert Ook de Benelux-besprekin- gen zullen ongetwijfeld resultaat opleveren. Met een klemmend beroep op de leden al hun kracht te leggen in het kweken van kwaliteitsproducten, die het is ook het afgelopen jaar duidelijk naar voren gekomen in het buitenland gretig aftrek vinden, opende de voorzitter de vergadering Evenals de voorzitter liet de se cretaris. de heer M. Verheul, een opgewekte klank in zijn jaarverslag horen. Het ledental der vereniging stijgt nog steeds; op 31 December bedroeg het 335 De belangstelling voor de veiling gi-oeit in gelijke mate. zodat op het ogenblik groente en fruit worden aangevoerd uit plaatsen, die in een brede kring rond Amersfoort liggen. Wat het fruit betreft: de prijzen waren goed en in totaal werd voor een bedrag van 312.230.30 geveild. Minder gunstig staat het met de groenteteelt Nog steeds is er een groot gebrek aan groenten aan de Amersfoortse veiling, zodat in 1948 grote partijen van buiten moesten worden aangevoerd. Aangevoerd door led<m werd voor een bedrag van f 179 106.16; van buiten voor een bedrag van f 189 766 62. Aan bloemen is geveild voor 84 624 72 De aanvoer van eieren was in 1948 nop kleiner dan in 1947. Voor 1949 onenen zich echter nieuwe mogelijkheden Besloten is bijvoorbeeld op Donderdag 10 Maart voor het eerst weer vrij eieren te veilen De melkhande laren en de kruideniers hebben hun medewerking toegezegd, zodat er eoede hoop bestaat ook de eierveiling weer nieuw leven in te blazen. Na de jaarverslagen volgde de be stuursverkiezing. De heren Joh. baron van Boetzelaer. P. Kalkman, en P. van Straalen werden herko zen, terwijl in de vacature Brand sen werd benoemd de heer J van der Heijden uit Leusden. Als laatste punt vermeldde de aeenda: prijs uitreiking Kerstfruit 1948 Een me daille ontvineen de heren Kalkman, Hprder. Smink en Roest; een snoei- schaar werd uitgereikt aan de heren Dekker, van der Hengel en Ver kerk. Soest Dieren hebben ook recht op goede verzorging In samenwerking met de inspec teur van de dierenbescherming werd door de politie een woonwagenbe woner aangehouden, op de Rijks straatweg, die voor zijn wagen een paard gespannen had, dat een ern stige hoofdwonde had, waardoor het dier geacht werd niet in staat te zijn de wagen te trekken. Het paard werd in de gemeentestallen onder gebracht, terwijl de wagen naar haar plaats van bestemming te Amers foort werd gesleept. De woonwa genbewoner kreeg een procesver baal. Hij had zand voor zijn zoon nodig Om zijn zoontje een zandbak te geven, had de 28-jarige sleper A. W. K. uit Soest wit zand nodig. Hij wist, dat de gemeente een grote partij van dit zand bezat en was van mening, dat er best wat af kon. Hij trok op 15 October met paard en wagen naar het ter rein en laadde anderhalve kubie ke meter zand op zijn wagen. De man kreeg een proces-ver baal en stond dezer dagen voor de Utrechtse politierechter terecht. Daar hoorde hij zich veroorde len tot een week gevangenisstraf niet het vooruitzicht, dat er nog 'n maand zitten bij kan komen daar de proeftijd van een voorwaarde lijke veroordelinng in 1947 nog niet is verstreken. Arbeider lichtte zijn patroon op Toen de 20-jarige los arbeider J. K. uit Soest vorig jaar in geldnood verkeerde, kwam hij ertoe zijn pa troon voor een bedrag van 121 op te lichten. Hij bood een der klanten van zijn baas een nota aan en stak het geld in eigen zak. Dezer dagen stond de man voor de Utrechtse politierechter terecht. Hij hoorde drie weken gevangenisstraf tegen zich eisen. Daar het over verdachte uitge brachte voorlichtingsrapport vrij gunstig was. kwam hij er af met een voorwaardelijke veroordeling tot twee maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. Geslaagde uitvoering van RK-gymnastiekvereniging Zondagavond gaf de R K. Gym nastiekvereniging „Crescendo" haar jaarlijkse uitvoering in de zaal van het St. Josephgebouw. Allereerst verschenen de jongste leden van de vereniging van 36 jaar op de planken en de ouders hebben vooral van de oefeningen van hun kleinen genoten. Daarna die van 812 jaar, die ook keurig werkten. De hierop volgende toeren van dames en heren in Tyroolse en Weense dansen en de knotsoefenin gen was adembenemend en fantas tisch. Ook de oefeningen aan ringen, brug en paard waren de moeite waard, alles werd tot in de puntjes uitgevoerd. Gevestigd te Amersfoort (met ingang van 1 Maart) ln samenwerking met Dr. G. J. N. VLEUGELS SCHUTTER Huidarts Spreekuren: s Part. Ma. en Vrijd. van 12 u. „De Lichtenberg" Polikliniek. Fonds Wo. 8.30—10 u. ten huize van Dr. G. J. N. Vleugels Schutter. Do. 810 u. St. Elizabeth Ziekenhuis. EEN HUIS VOL schoenen en prachtschoenen De nieuwste modellen weer ontvangen 'T IS WEER SCHOENEN- WEELDE BIJ H WILLEMSE LEUSDERWEG 27/29 b. d. overweg. Te koop gevraagd Te koop gevraagd: In goede staat zijnde platte breimachine. C. v. d. Pol, Amersfoortsestraat 90, Nij- kerk. 5561 Piano of vleugel te koop gevraagd. Uitsluitend brie ven met merk en prijs on der No. 5637 bureau van dit blad. Te koop aangeboden Te koop: compleet nieuw damesrüwicl. Prijs 98. G. v. Stellingwerfstraat 11 5629 Te koop: een licht onder stel voor handwagen, vleu- gelpomp, 14 autoped-band jes div. maten, een stel las- branders en div. maten af sluiters (koper). Soester- weg 87 II. 5632 Postzegels, boekjes, ca- vels enz. Voordelige condi ties. Geen handelaren. Niet Donderdags. Westerstr. 74. 5613 Personeel gevraagd Gevr.: net meisje voor de morgenuren. Korte Gracht 13. 5631 Gevraagd flink meisje 1618 jaar van 82 uur, 's Maandags en Vrijdags tot 4 uur. Geen winkelwerk. Mevr. ten Hoeye, Utrecht se weg 51. 5638 Diversen Verkoop Amerikaanse le- gergoederen, Hof 38, van Woensdag 2 Maart t.e.m. Zaterdag 5 Maart. Broeken, battle dress. waterdichte tassen, regenjassen, sokken, grondzeiltjes, enz. 5630 Garderobe- of fietsenstal ling-bloes. hotelbonboeken, toegangsbewijzen. U weet 't, Lorjé heeft 't! Utrechtse- weg 60. 5633 Toneelgroep „De Keien". Zaterdag 5 Maart, 8 uur. Amicitia. „In de nacht van 23 April". Kaartverkoop: Celsiusstraat 25, a 1.25. 5626 Auto's zonder chauffeur. Wij hebben prima auto's Bel op 6004. Paulus Potter straat 34. 5625 Matting, vooroorlogse kwa liteit, 3.75 p. m. Matten (karpetmodel) verschillende maten, ook vooroorl. Geen bezoek aan huis. Br.: Eor- gerlaan 3. A'foort. 5627 Stormschade repareren wij vlug en voordelig. Tevens Uw adres voor schoorsteen vegen. Bouwbedrijf M. Hen- driksen. Primulastraat 11, Amersfoort. Tel. 5228. 5640 bij de hoofdagent N.V. v|h P. Geervliet, Keizersgr. 411 A'dam AUDIUM ELECTR0-AC0USTISCHE INDUSTRIE AMSTERDAM Autoriteiten bevestigen de ideale samen stelling en de voortreffelijke resultaten der natuurlijke haarvoeding Neo-Silvikrin. In de ideole samenstelling van Neo»Silvikrinl Want Neo-Silvikrin bevat juist die 14 hoarbouwstoffen, welke voor de normale haargroei onontbeerlijk zijn- Wonneer het bloed te weinig bouwstoffen toevoert, verzwakt de hoargroei, het haar verwelkt, valt uit en de hoofdhuid verhoornt. Wie nu met Neo-Silvikrin begint, vult de ontbre^*. kende werk- en bouwstoffen van buiten af aan.1 Iedere druppel Neo-Silvikrin bevat de actieve bestanddelen van millioenen haarcellen in natuurlijke vorm. De hoofdhuid wordt weer voldoende gevoed. Haar uitval en de vorming van roos houden op. Mooi vol haar groeit weer. Echter niet wachten met de Neo- Silvikrin behandeling lot de hoofdhuid verhoornd is, maar tijdig met de kuur beginnen... Het resul taat zal Uw vertrouwen in het eerste wetenschap pelijke haargroeimiddel versterken. Prof-Dr. Polland, de beroemde dermatoloog, schrijft in een medisch vakblod over het zeld- zame geval von een dame,die door erfelijk heid bijna ol het haor verloor. Hij vervolgt: Tegelijkertijd behondelde ik de zoon van deze dome. Tot hei twintigste joor weelde rige noorgroei. Woinig roos. Oon hevige haaruitval en op z'n 30ste joor gehele kaal hoofdigheid. Hij hod ol het mogelijke zonder boaf geprobeerd. Onder mijn contrdle heeft hij een Silvikrin kuur gevolgd. Het resultaat wos verbazingwekkend. Hef hoor begon snel te groeien, word no enige maanden zeer sterk, gezond en co. 8 cm. long. Boven de slopen is het bijzonder dicht begroeid. Samengesteld uit medicinale olcohol en plant aardige extrokten - beschermt de hoofdhuid tegen infecties. Door haar hoog percentage aon Neo-SiJvikrin, voorkomt en bestrijdt zij hoorultval en roos en bevordert de groei von het haar. liua/uit de, AoofóAuid i/u-ocA/é&a/L* KUNNEN OOK TELEFONISCH OPGEGEVEN WORDEN a r. Zuurkool DE VERENIGDE ZUURKOOLFABRIKANTEN IN NEDERLAND

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4