Kinderbescherming nam in Amerika grote vlucht Bulldozer baant een in Amersfoort weg mBSYENSTER „Finse school" voorziet in een behoefte Opvoedkundige vernieuwing gaat in Nederland stapsgewijze Schoonmaaktijd, Palthetijd Laat boeken uw vrienden zijn ZQKZETHEIB 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Woensdag 2 Maart 1949 STADSNIEUWS Voor 1940 was er reeds critiek op de groeiende kinderbescherming. Na de oorlog bleek door de stijging van de criminaliteit, tengevolge van oor logsomstandigheden, een onoplosbaar probleem ontstaan te njn van enige tienduizenden kinderen, die geheel of gedeeltelijk opnieuw opge voed moesten worden. De heer D. Q. R Mulock Houwer. Leider van de inrichting ..Zand bergen" en tevens directeur van het Internationaal Bureau voor Kinder- bescheritung had daartoe de taak op zich genomen enkele landen te bezoeken om de problemen aldaar te beschouwen. Over deze reizen en in het bijzonder over de ervaringen opgedaan ln Amerika sprak de heer Mulock Houwer voor de Vereniging voor Paedagagie te Amersfoort. In geselecteerde groepen maakt dat republiekje spelen een goede in druk en men weet iets van een ty pische sfeer van volwassenheid. In deze inrichtingen is arbeid een grote factor met grote technische verzor ging en accommodatie. De staatsge- stichten (vergelijkbaar met onze ROG'S) zijn er het slechtst aan toe. Zij vormen min of meer een laag ste selectie van de moeilijke kinde ren. waar weinig nieuws in is door gedrongen. Een afzonderlijk pro bleem vormt het kleurenprobleem. In de gestichten trof spr. een zeer groot aantal negers aan. Gemengde groepen trof men weinig aan en af scheiding was regel. Toch is ook hier verandering in zicht. De algemene toestand geeft het volgende beeld. In het Oos ten overheerst het Engelse ele ment, daar is dan geen verschil. D.Q.R. Mulock Houwer sprak over „New Look" Al spoedig bleek, dat vele landen pogingen deden tot vernieuwing van het apparaat aldus de inleider. In Frankrijk werden de kinderbagnots afgeschaft en in België stond een nieuwe wetgeving op het program. Onder auspiciën van het Nationale Bureau voor Kinderbescherming werd tenslotte Amerika bezocht. De binnenkomst is voor de West-Euro peaan een verrassing. Het beeld van Denis de Rougemont is wel sprekend voor het verschil m psychische hou ding van Europeaan en Amerikaan. Geen bespiegeling, geen bezinning, maar actieve nuchterheid kenmerkt de Amerikaan. Zo ook bij de kinder bescherming. Niet de bedachtzaam heid maar zakelijkheid en feitelijk heid staan voorop. Dit blijkt ook uit de historische groei van de Neder landse kinderbescherming. Deze is ontstaan uit de zorg voor de armlas tigen en draagt steeds een particu lier karakter. Wel is toewijding hier het gevolg van maar veel te veel mist dit het element van deskundig heid. waardoor een achterstand groeiend is in wetgeving en organi satie. In Amerika is de sociale wet geving vrij pover, belangrijke ge bieden zijn geheel onbeschermd Pas na de crisis in 1929 komt men tot de ontdekking, dat zeven millioen burgers tot paupers geworden zijn. Dit gaf aanleiding tot een verbluf fende Werkdrift. Grote objecten Speciaal op het gebied van de kinderbescherming zien we een grote ontwikkeling. De organi satieplannen waren reeds sedert 1912 onderzocht zodat in 1929 volledige projecten in de prac- tijk konden worden omgezet. Daardoor werd elk werk prac- tisch en goed georganiseerd aangepakt in tegenstelling tot de ontwikkeling in ons land waar elke vernieuwing staps gewijze gaat. Primair wordt in Nederland ge steld het preventieve werk. Belang rijker is naar onze inzichten het in standhouden van het gezin dan het genezen van enkele individuele ge vallen De methode is technisch on getwijfeld beter, maar gezien de slechte sociale toestanden is het niet voldoende om het gezin een opvoed kundige basis te geven Tot deze hulp behoort de voorlichting voor het huwelijk en de zorg voor het schoolkind in de vorm van de on derwijzers-huisbezoeker. Ook moet de huismoeder rust genieten: zorg moet gedragen worden voor recre atie en een net van medisch-paeda- gogische bureaux moet dit werk steunen. Bijzonder hulp geven de verenigingen tot geestelijke steun aan de gezinnen, waar met grote openhartigheid over de diepgaande moeilijkheden gesproken wordt. Spr. rneent, dat in Nederland zeker meer terughoudendheid ls waar te nemen. Deze gezinsraden zijn niet alleen adviesraden maar ook hulp- biedende organen in de zin van onze gezinszorg. Samenwerking Verheugend is, dat de samenwer king tussen de universiteiten en de kinderbescherming in Amerika veel nauwer is dan in ons land. Behalve dit preventieve werk, dat nog ver bonden is met vele medewerkende organen kent men nog typische Amerikaanse methoden, b.v. het verspreiden van zeer veel brochures over de meest verschillende onder werpen. Het curatieve werk, na de •eerste zorg voor kinderbescherming, sterk doordrongen van analytische psychologie. Een vergelijking tus sen de Nederlandse gezinsverple ging en de Amerikaanse geeft zeer grote verschillen. In de grote steden vindt men een zeer sterke specialisatie met wetenschappelijk geschoold personeel. Elke maat schappelijke werker heeft daar ginds zijn eigen speciale taak, zo dat elk team uit vier of vijf men sen bestaat, die tenslotte gezamen lijk het probleem oplossen. In het algemeen valt in Amerika de grote documentatie, de deskundigheid en de betekenis van het analytisch werk op. De heer Mulock Houwer gaf een voorbeeld van een bchande- lingsgeval, waarbij achttien deskun digen optraden. Ook de aard van de opvoeding in de pleeggezinnen draagt een ander accent dan bij ons. Tweemaal pej week naar de bios coop gaan is zeker gewoon. Daarbij eist het clubleven een belangrijk deel van de tijd van de kinderen op. Een belangrijke factor in de vraag naar pleegkinderen is het bestaan van adoptie, waardoor de ooneming van een meer blijvend karakter is. Een heel ander aspect i I ;ft evenwel het probleem van de min derheden, zoals negers, Mexicanen etc., waar heel wat moeilijkheden liggen opgehoopt. Benijdenswaardig De hoofdinrichtingen zijn in alle opzichten een benijdenswaardig voorbeeld voor ons land. Het opvoe dingssysteem van de emotioneel- gestranden doet veel denken aan het werk van de Weense psycholoog Archborn. waarbij de binding wel het belangrijke middel vormt. Men gaat daarbij zeer ver in het geven van verantwoordelijkheid en men P3st de speltherapie toe. Een groot verschil in werkwijze is de splitsing van functies van thuisleider en op voeder. Deze laatste staat buiten het huis en bemoeit zich slechts met de opvoedkundige problematiek. In alle tehuizen vindt men zeer grote mogelijkheden voor handenarbeid van individuele en groepscport. De pupillen genieten een grote vrijheid, waarbij het verantwoordelijkheids gevoel van de pupil steeds weer wordt beproefd. Een tweede groep vormen de gestichten voor sociaal gestrande kinderen, waaronder de zgn. junior-republics. Hoewel spr. wel enigszins huiverig was voor deze vorm van opvoeding kon hij van bepaalde groepen van kinderen de gunstige invloed wel aangeven. Ere wie ere toekomt In een beschouwing van onze muziekrecensent over net jubileum concert van de Amersfoortse Mu ziekvereniging, is medegedeeld dat het door A. M. V. en A. M. K. gezamenlijk op 10 en 11 Maart a.s. uit te voeren nummer „Land of Hope and- Glory" zal geschieden op originele zetting en tekst. Dit is niet zo. „Land of Hope and Glory" wordt n.l. in een vereenvoudigde zetting in tekst van de heer Ben Polak uitgevoerd. Het kinderwerk is daar veelal gemengd. In het Westen is de scheiding ook niet zo scherp, maar beneden Washington is de discriminatie sterk. In verschil lende plaatsen bestaan eigen organisaties van negers, die op maatschappelijk gebied goede resultaten bereiken. Concluderend gaf de heer Mulock Houwer aan, dat in Amerika de re search en de litteratuur van een om vang zijn, die onze bewondering moet wekken. De financiering is centraal geregeld en berust op de enorme propagandamogelijkheden in dit jonge land Een en ander geeft dit werk een hechte basis. Toch meent spr. dat bij alle bewondering voor deze Amerikaanse prestaties 't Nederlandse werk er. dank zij de historische ondergrond, zijn mag. De bijeenkomst, die Dinsdagavond in het „Treekerbergje" aan de Leus- derweg werd gehouden, stond onder leiding van prof. dr. C. A. Mennic- ke, voorzitter van de organiserende vereniging. De vergadering, ver liep zeer geanimeerd en prof. Men- nicke richtte tot de inleider een hartelijk woord van dank. (Ingezonden Mededeling.) Telefoon 5826 Het bestuur van de Openbare Leeszaal aan de Muurhuizen 9 gaat voort de bibliotheek te verrijken met goede lectuur. Er is geen onderwerp tc noemen waarover in deze biblio theek niet iets zou zijn te vinden. Nu bevinden zich op de boekenplanken oen aantal nieuwe werken op gods dienstig gebied, t.w.: B o e r, W. d e n. De godsdienst van de Grieken. Boissevain, H. D. J. De zen ding in Oost en West; verleden en heden. Busk es Jr., J. J Christus voor de wereld. Preken gehouden in en na de bezettingstijd. Cultuurgeschiedenis van het Christendom. Een vervolgwerk, geredigeerd door protestanten en ka tholieken tesamen. Have, P. ten. Een methode van Bijbelse catechese Schrijver zoekt nieuwe wegen op het gebied van het kerkelijk onderwijs. Hoogstrate nS c h o c h, A. van. De korte golf. Religieuze over denkingen. Kok, A. B. W. M. Verleidende geesten. Bespreking van geestelijke stromingen en secten van de tegen woordige tijd. Lewi s, C. S Brieven uit de hel. Deze „duivel-brieven" geven een ori ginele waarschuwing voor velerlei vormen van het boze. M u n k. K. Troost en tucht. Eerste en laatste preken van de bekende Deense predikant. Riem ens Jr., J. Reformatorisch- Katholiek of Rooms-Katholiek? De tegenstelling Rome-Reformatie toegelicht voor protestanten. S e 1 m s, A. van Licht uit licht. Het christelijk geloof naar de belijde nis van Nicea. Spelberg. E. D. Ons allen nabij. Godsdienstige gedachten voor de mens van deze tijd. S t r ij d. K. Wat heeft de kerk nu te zeggen over communisme, Duits land. Indonesië, oorlog. Veiling van onroerende goederen Tijdens de Dinsdagavond gehou. den veiling van onroerende goede ren ten overstaan van notaris G. P. A. L. |e Leuken werden de vol gende percelen publiek verkocht: Het herenhuis met schuur en tuinen aan de Hendrik van Vian- rienstraat 7. verkocht aan de heer W. A .Hertog q.q. voor f 7600. Het woonhuis met tuin aan de Weverssingel 29, opgehouden voor f 2950.—. Het woonhuis met tuin aan de Conickstraat 36, aan de heer Joh. Boshuizen voor f 700. Het herenhuis met tuin, garage er. schuur, aan het Laurens Cos- terplem 15, aan de heer J. C. Bos boom te Amsterdam voor f 9500. Het herenhuis met tuin, garage en schuur aan het Laurens Cos- terplein 16, aan de heer J. Vahstal voor f 10.000. Het herenhuis met tuin, garage en schuur aan de Stephensonstraat 6 aan de heer G. Mosterd voor f' 11.100.—. Wielrijdster aangereden op gladde weg Op de Utrechtseweg nabij „Rust oord" gebeurde Dinsdagavond een ongeluk. Een autobestuurder kwam met zijn wagen de Utrechtseweg afrijden en omdat het nogal hagel de en sneeuwde was het uitzicht slecht. Hij zag te laat, dat een wielrijdster, de 48-jarige Amers foortse B. v. B., de weg overstak, probeerde nog te remmen, maar door de gladheid werkten de rem men niet. Hij reed tegen de ach terzijde van de fiets aan, met het gevolg, dat de juffrouw tegen de grond werd gesmukt. Zij liep een hersenschudding op en werd door de GGD naar het ziekenhuis de „Lichtenberg" vervoerd. ZAKENLEVEN Een schat van kleurige bloemen sier de gistermiddag de zaak ln radiotoe stellen en -onderdelen van de heer A. Dresselaerts (Krommestraat). dlc zich reeds kort na de opening, die om twee uur plaats vond mocht verheugen in een beduidende belangstelling van het publiek Zeer terecht, want de Inrich ting van winkel en werkplaats maakt een uitstekende Indruk. Op de receptie, die ter gelegenheid van de opening werd gehouden, zagen wfj tal van zakenvrienden en -rclaUcs Directiekeet afgebrand In de Zonnebloemstraat raakte van morgen omstreeks elf uur een houten directiekeet. die tijdelijk als woning dienst deed. door nog onbekende oor zaak ln brand De krachtige wind wakkerde het vuu- aan. zodat in korte tijd het gebouwtje in lichter laaie stond. De brandweer die spoedig ter plaatse was, slaadc er dan ook niet ln het vuur tijdig te doven De keet brandde tot de grond toe af persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Burgerlijke Stand 1 Maart Geboren: Jacoba Maria. d. v. L J. van Dijk en C. A. van Druten; Marlnus z. v T. van 't Veld en G. Lam me rs Getrouwd: A. v. Nimwegen en L. M. Plekkepoel Overleden- Johanna Evcrarda Kraan. 72 Jr wed. v. K Christ;, Uiltje Wlefs- ma 74 Jr geh. met L. Hornstra. Rijwielpadennet voor de Zuid-Veluwe In het „Hof van Gelderland" te Ede werd Maandagmiddag de twee de vergadering belegd van de ge meentebesturen van Arnhem, Rhe- nen, Rozendaal, Renkum, Wagenin- gen en Ede en verenigingen op het gebied van vreemdelingenverkeer om te komen tot een aaneengeslo ten net van rijwielpaden op de Zuid-Veluwe. De burgemeester van Ede, de heer J. J. G. Boot, die het initiatief nam tot deze poging, presideerde de vergadering. Een project, waarvan dc diverse mogelijkheden tot een uitvoerbaar geheel verwerkt waren, werd goed gekeurd. Op voorstel van burge meester Boot werd besloten -de ge meentebesturen van de zes Zutd- Veluwse gemeenten /oor te stelicn voor 1949 een subsidie van 23.— per km. rijwielpad en 2 cent per inwoner te willen verlenen. Men houdt rekening met een net van 100 km., een totaal zielental van 250.000 en een verwachte Provin ciale subsidie van 75.per km. De organisatie zal in de vorm var. een comité z\jn werkzaamheden be ginnen. Het zal bestaan uit zes ver tegenwoordigers der gemeente besturen (bij voorkeur directeuren van gemeentewerken) en evenveel bestuurders van V. V. V.'s uit de zes voornoemde gemeenten. Achter de school in de Zonnebloemstraat worden door het aannemers- en wegenbouwbedrijf B. Rijkeboer uit Amersfoort enkele nieuwe wegen aangelegd. Daartoe moet een heuvelig terrein geëgaliseerd worden. Dat betekent dat 4000 kubieke meter zand verplaatst moet worden. Om dtt zo snel en zo efficiënt mogelijk te doen heeft het bedrijf een pas uit de Verenigde Staten geïmporteerde bulldozer naar de Zonnebloemstraat doen komen. Deze geweldige kolos, die vier kubieke meter zand kan verplaatsen, rijdt nu op zijn kettingen over het terrein en verschuift als het ware heuvels naar lagere gedeelten. De bulldozers loerden in het geallieerde leger gebruikt om wegen puinvrij te maken en om obstakels uit de weg te ruimen. (Archifoto) men bestond uit ver scheidene vaardigheids- proeven in de open lucht en een schriftelijk gedeel te in een barak. Een ma joor testte de algemene ontwikkeling van de ad- spirant-officieren en stel den hun allerlei vragen. Zo werd aan soldaat De Graaf, die er om bekend stond overal 'n antwoord óp te weten, gevraagd, wat strategie was. „Strategie, majoor?", antwoordde soldaat De Graaf, „da's ongeveer hetzelfde als doorgaan met schieten als de mu nitie op is!" ROMMELPOTTERIE Gisteravond hadden we vrij. We zaten bij de lek ker warme kachel en la zen een goed boek, ter-» wijl de radio zachtjes speelde. Om half acht werd er gebeld. Er ston den twee kleine jongens ONS GARNIZOEN We hadden een paar jongens in ons peloton, die volgens onze instruc teurs geschikt waren voor opleiding tot reserve-offi cier. Ze werden op zekere dag voor drie dagen naar het officiersselectiecen trum achter op de Leus- derweg gestuurd, waar ze drie dagen „examen" moesten doen. Dat exa- aan de deur met 'n rom melpot. Dat kostte ons tien centen. Twintig minuten later werd er weer gebeld. „Rommelpotterie, rom- melpotterie!" Tien minu ten daarna werd er voor de derde keer gebeld. Weer de rommelpot en de portemonnaie. Om half tién was er voor de twaalfde keer zo'n knaapje met een rommel pot geweest. Woont u óók in een straat met veel kinderen? STORM Buslijn S. Een heer, die gisterenmorgen wilde in stappen zag tijdens het grijpeh naar zijn hoed het hoofddeksel al tien tallen meters voor zich uit een carnaval-dans door de lucht maken. „Als u hard loopt," zei de buschauffeur, „hebt u uw hoed wel bij 't eind punt. Dat scheelt dertien centen!" KAARTEN We hebben tot nu toe elf stellen speelkaarten en een legpuzzle ontvan gen op onze oproep. Er zijn er veertig nodig. Wie? WORDT VERWACHT Donderdag komt „Kmg Lear" in 't Grand Theatre. De LSK voert 'n revue op in de Markthal. De algemene bond van Ambtenaren gaat naar 'n revue in Amicitia kijken. Voor de Kon Ned. Ver. „Ons Leger" wordt een lezing over de invasie in Normandië gehouden. Vrijdag viert de Chr. Metaalbewerkersbond zijn dertigjarig bestaan. „Co- media" speelt in Amicitia het spel „Glazen Speel goed". Zaterdag is er in de Académie de Danse een receptie van de Amers foortse Muziek Vereni ging. „De Keien" spelen in Amicitia het toneelspel „In de nacht van 23 April". Ons dagelijks teveel Doordat de bestuurder van een vrachtauto, komende van de Heili- gebergerweg in de richting Rande- broek. geen voorrang verleende aan de bestuurder van een bestel wagen, die uit de Zwaanstraat na derde, reden de wagens tegen el kaar. De bestelwagen kantelde en werd van voren geheel in elkaar gedeukt en ontzet. De voorbumper van de vrachtwagen werd verbo gen. Een wielrijder, die het rode stop licht in de Langestraat negeerde, werd bekeurd. Advertentie DENKT U EROM?? MORGENAVOND 8 UUR opvoering van een der BELANGRIJKSTE WERKEN van SHAKESPEARE KONING LEAR In de titelrol ALBERT VAN DALSUM Kassa is de gehele dag geopend Boekbespreking ..Pinokkio" Zo langzamerhand ls ook „Pinokkio" tot de klassieke kinderboeken gaan be horen, zoals de jeugdultgaven van Gulliver", „Uilenspiegel", „Roblnson Crusoö" enz. De geschiedenis van de houten pop. wiens schelmenstreken dc kwajongens- aard van ieder opgroeiend kind weer spiegelen, heeft vele duizenden kinde ren van verscheidene generaties reeds geboeid en geamuseerd en vele oude ren met hen. En dat zal nog wel heel wat jaren zo blijven Ook ln ons land ls van Collodt's boek een aantal ver talingen en bewerkingen verschenen. De nieuwste en zeker een der fraaiste, die wU tot nog toe zagen, zag dezer dagen het licht bij de uitgeverij ..Dc Sleutel" te Haarlcm-Antwerpcn (be werking Mr A van Seters). Dc gobde Nederlandse tekst is ln een uitermate fraai gewaad gestoken. Het boek is ty pografisch uitmuntend verzorgd op zeer behoorlijk papier gedrukt en rijk geïllustreerd door tekeningen (ten dele in twee kleuren) van Rem van Lor.y De fraaie band Js ln een bijzonder mooie on kleurige stofomslag gesto ken. eveneens ontworpen door Rein van Looy. Dit ls een alleszins verant woorde uitgave, waar de uitgeverij „De Sleutel" bijzonder veel eer mee inlegt „Turkije" De uitgeverij J. A. Boom Zoon te Meppel heeft het prijzenswaardige initiatief gehad In een „Terra-biblio theek" onder redactie van Prof. Dr. H. N. ter Veen een serie boeken in 't licht te geven, waarin een aantal landen en volken op een modern-wetenschappelijk verantwoorde maar toch ook populaire wijze worden beschreven. Er komt een aantal series van drie boeken, waarvan de eerste de volgende onderwerpen be handelen: Turkije (door Dr. W. E. Noordman). Japan (door Prof. Dr. H. N. ter Veen) en Zwitserland (door Dr. C Mensch). Voorts wordt o.m. een boek van Prof. Dr. J. J. Fahrenfort over Voor-Indië aangekondigd. Het eerste boek. „De Republiek Tur kije" van Dr. W. E. Noordman. ls thans van de pers en het beantwoordt geheel aan de verwachtlngenfldle gewekt wer den door de namen der dertien geleer den. die hun medewerking aan de Terra reeks hebben toegezegd. Op klare en boelende wijze wordt de enorme ont wikkeling beschreven, welke dit deel van het Osmaanse rijk ln de loop der eeuwen heeft doorgemaakt. Land en volk van deze tijd rijzen vervolgens voor ons op met hun sociale, econo mische, culturele en psychologische as pecten. Dit boek is zeer Interessant, vooral ook het laatste deel, dat over de ontwikkeling van deze na-oorlogse pro blemen handelt. Ieder, die belang stelt in het „tot ontwaken gekomen" Azié, zal zich ook met Turkije moeten bezig houden, met Mustafa Kemal en met de gebeurtenissen, die deze naam onmid dellijk weer voor ons oproept. Het boek is met een groot aantal foto's uitnemend geïllustreerd. Reeds enkele maanden geleden werd gepubliceerd, dat de Gemeente Amersfoort van regeringswege de toestemming had verkregen tot de bouw van een houten schoolgebouw, de z.g. Finse school. Nadien is in de Gemeenteraad het besluit genomen deze „nood"schooI op te bouwen in het Soesterkwartier (Plantsoengordel) en deze daarna over te dragen, voor zover nodig, aan het Bestuur der Christ. Nationale Scholen in Amersfoort. De „Finse school" in het Soester kwartier, luaarvan de bouw snel vordert. (Archifoto) Bouw vordert zeer snel De bevolkingsaanwas in dit stasdeel maakte uitbreiding der schoolruimte wel zeer urgent. Wat de toeneming van het aantal leer lingen der Protestants Christelijke scholen betreft, deelde men ons van die zijde mede. dat men in >et Soesterkwartier, nu ruim 25 jaar geleden, begon met een drie- klassige school in het schoolge bouw aan de Rozenstraat. Van jaar tot jaar nam het aantal leer lingen toe, en werden meer loka len in gebruik genomen. Een grote verbouwing, met aanbouw van een gymnastieklokaal, bracht voor korte tijd enige verruiming, maar na enkele jaren kon tot school- splitsing worden overgegaan, en werd er een nieuw gebouw, gele gen aan de Lingestraat, bij in ge bruik genomen. Groei Voor schoolbestuur, personeel en leerlingen der beide scholen was deze uitbreiding een grote vreug de en een welkome verruiming, die weer de gelegenheid bood tot toe lating van nieuwe leerlingen, die zich nog steeds bleven aanmelden. Wel kwamen ook hier de moei lijke jaren van mobilisatie en be zetting, waarin men enige malen uit de gebouwen werd verdreven, maar de groei bleef aanhouden en toen eindelijk de vrede daar was, en men weer in de eigen gebou wen kon weerkeren, was alleen reeds in de Lingestraat het aantal leerlingen gestegen tof boven de 360. Geen wonder dat men van bestuurszijde opnieuw op splitsing aanstuurde. Deze kwam nu ruim een jaar geleden tot stand en de nieuwe school werd daar een ge bouw ontbrak, in diverse lokalitei ten ondergebracht. Het actieve schoolbestuur zat ook hier echter niet stil. maar wendde zich via het Gemeentebe stuur tot Den Haag om school- bouw in onze gemeente op de ur- gentielijst geplaatst te krijgen. Nauwelijks was iets vernomen over de aankoop van houten scho len in het buitenland of ook aan deze mogelijkheid schonk men aandacht. Verzoeken en aanvragen werden gedaan en tenslotte, na verkregen» toestemming, ging de gemeente tot aankoop over. Zo verrijst thans in Amersfoort, na dat Voorschoten en Hilversum zijn voorgegaan, de derde Finse hou ten school in Nederland. Tachtig dagen Daar men sinds half Januari met de bouw bezig is, en er voor een zesklassige school een bouw- Noteert U even GRAND THéaTRE: „Neem mijn le ven", t/m Woensaag. Aanvangs tijden Zondag 2, 4.15, 6 45 cn 9 u. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 u. CITY THEATER: „Olympische Spe len. Aanvangstijden: Zaterd. 2.30, 6.30 en 9 u. Zondag 2, 4.15, 6.30 cn 9 u. Overige dagen: 2.30. 6.30 en 9 u. REMBRANDT. „Texas" Vrijd. cn Zat 2.30, 6.45 en 9 u. Zond. 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30 en 8 u. WOENSDAG 2 MRT: Raadzaal 8 uur: „Vraagstuk der Massa-jeugd" Amersfoortse Gemeenschap. Openb0e Leeszaal, Volksuni versiteit 8 uur: mej. N. Posthu- mes Meyes. „Wat betekent kunst in ons leven. DONDERDAG 3 MRT: K.A.B.-ge- bouw 8 uur: Lezing H. J. Kuiper over: „Medezeggenschap in be drijf en onderneming". Markthal 7.45 uur, Non-stop programma, Luchtstrijdkrachten. Algemene Bond van Ambtena ren:, Amicitia 8 uur, revue „De motor draait". Hotel Monopole 8 uur: Kon. Ned. Ver. „Ons Leger". Lezing: over: „Herdenking van de grote invasie in Normandië. P.U.E.M. keuken 2.30 uur. Le zing Huisvrouwenvereniging. VRIJDAG 4 MRT: Wtfkgebouw Laurens Costerplein 7.30 uur. Feestavond Chr. Metaalbewerkers Bond. Amicitia 8 uur: Comedia „Gla zen speelgoed". ZATERDAG 5 MRT: Amicitia 8 uur „In de nacht van 23 April". „De Keien". Een fiets, die onbeheerd en on gesloten stond, werd in beslag ge nomen. termijn van 80 werkdagen is vast gesteld, zijn wij dezer dagen eens m de Plantsoengordel gaan kijken hoe een en ander daar gesteld is. En terstond moeten wij het erkennen. dit is geen nood- school, maèr een bouwwerk waar een jong onderwijzer rustig kan beginnen en wer ken tot zijn pensioen, zonder bevreesd behoeven te zijn dat hij voortijdig zal dienen te worden afgekeurd wegens rheumatiek tengevolge van koude en tocht in een houten noodgebouw opgedaan. Op een stenen voet met een op pervlakte van omstreeks 550 m2, wordt hier door 20 man, een bouw werk in elkaar getimmerd, waar aan alleen reeds een 20 ton hout wordt verwerkt. Als leek toekij kend staat men versteld hoe alle onderdelen in elkaar passen zodat geen zaag of bijtel nodig is. Alle buitenwanden, als ook de afschei dingen tussen de klasselokalen, bestaan uit twee houtbetimmerin gen waartussen papier en board- lagen zijn verwerkt, zodat de tem- peratuursinvloeden van buitenaf zeker niet groter zullen zijn dan in een van steen opgetrokken bouwwerk. Grote raamoppervlak- ten alle uitziende op het Zuiden, zullen meer dan voldoende lucht en licht in de lokalen doen bin nenkomen en een nieuw gasver- warmingssysteem, het Hewa's pa tent, waarbij elk lokaal zijn eigen verbrandingskamer heeft, aange sloten op de radiatoren, zal ook m de winter het verblijf in het ge bouw zeer aantrekkelijk maken. Ter rechterzijde van de hoofd ingang treffen wij een kamertjé voor het Hoofd en het personeel der school benevens een kleine ruimte voor berging van materiaal en leermiddelen. Of hier de mate riaalbezuiniging niet al te ver is doorgevoerd menen wij te moeten betwijfelen: dit leermiddelenlokaal lijkt ons absoluut te klein, temeer, daar er geen zolderruimte aanwe zig is en tussen de kap van het gebouw en de plafonds der loka len alle leidingen voor gas enz. zijn aangebracht. Links vatf de hal treft men de lange gang aan, die aan de Noord zijde van het- gebouw langs alle lokalen loopt, aan het einde waar van nog weer een kleine deur toe gang geeft tot het tegelplein van 600 m2 dat rond de school wordt aangelegd. In de gang zelf zijn togen de buitenwand de W.C.'s aangebracht zó. dat nissen ontstaan, waarin zich de kapstokken bevinden voor de leerlingen. Zal omstreeks half April het ge heel worden opgeleverd door de Fa. Panagro N.V. tc Warmond, die als de bouwer van deze houten scholen jn ons land is aangewezen, dan twijfelen wij er niet aan of Amersfoort zal, als straks ook de plantsoenbeplanting weer is aange bracht, een schoolgebouw rijker zijn waarop gemeente en school bestuur met recht trots mogen z(jn. Advertentie Iemand zei laatst bij wijze van pretje: Ezeltje strek je, tafeltje dek Je", Accoord, 'n TIP VAN BOOTZ. Is cr weer ruimschoots. Men kan dus weer zeggen: ,Tlp Ik heb Je' Inz. hr W M te Heemstede ontv. 1 fl Tip 3eurs van New Vork Atch. Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.YXen. Penns. R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BoehingA Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.El. Gen.Mot. 28 2 1 3 89 y. 90 9% 9 12 »/4 12 y, 24% 24% 11 11',. 15'» 15-/» 41'/, 41-; 81 81'/» 176 177'/» 89»/, 90'/, 273/» 28 V- 65% 65'/» 32Vj 32*/» 31% 31 233 22»/» 53!» 53% 391» 39% 22 22 54 V, 55% 182'/» 183'/» 44 44% 36 36 y» 57 y, 57?» Goodyear Hudson M Int Harv. In.Nickel Int.T.imT Kenn.C. MontgW. Pack. M. Radio C. Rcp.St. Rcyn. T. Sears R. Shell Un. Socony Stand Br. St.Oll. Studeb. Texas C. U.AIrcr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 28 2 1 3 41»/, 4Wt 9% 9'/. 24 24 VJ 28 28'/, 7'/. 9 45'/» 46 y» 54% 55 Si 4'.» 4!i 11»/. 11'/, 24'/, 24'/, 36 y» 36 36 36 Vi 33'/, 33 15'/, 15 18% 18% 67% 67% 17 V» 17% 50 51% 24% 24% 2% 2% 51% 51% 39 38% 71% 71% 23 23 45% 45% Omzet 720 000 Amsterdamsche Effectenbeurs Amsterdam. 1 Maart Vandaag begon de vrije verhandeling van inschrij vingen grootboek 1946 voortgekomen uit inschrij vingen met geblokkeerd geld. Zoals men weet kon den deze inschrijvingen ge bruikt worden voor belas tingbetaling tegen een koers nic-t lager dan 987e. De laatste maanden was de notering practisch on veranderd 98 gedaan laten Dc verwachting was. dat het grootboek vandaag cir ca 2^0 beneden het toege laten niveau. dus op 96 zou belanden op welk punt mogelijk vraag zou kunnen ontstaan van dc zijde van belastingplichtigen in de vermogensaamvas en de heffing ineens Overigens was de staatsfondsenmarkt ditmaal ln tegenstelling tot de vorige dagen kalm prijshoudend. Daarentegen was de stemming op de aandelenmarkt weer be paald ongunstig, hoewel thans niet over de gehele linie een koerslnzinking te constateren viel. Het was dit keer ln hoofdzaak Kon. Olie. die een niet onbe langrijk verlies leed en op 281 belandde na een opening op 285. Hiermede is het hoofdfonds beneden het laagste punt van het vorig Jaar gekomen, dat op 286 lag. Van enige be langstelling van het pu bliek valt niets te bespeu ren. De markt ontmoet dah ook geen enkele steun en de contramine heeft daardoor vrij spel. De cul- tuurondernemingen lagen bij zeer kleine fluctuaties iets beneden het slotpell Actlevo obllg.: Ned. "48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1. *47 37r Invcstcrcert. 3 Ncd. 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned N.W.S. 2% Sp eert 100 2'.. Indie 1937 A 3 Grootboek '46 3 AcUcve aand Kol. Bank And N. I. H. bank Ned Hand. Mil A.KU. aand. Bergh's Jurg. v Berkel's Pal Calvé Delft Cri Centr Suiker Fokker Aand. Gelder Zonen K N H.ovens Lever -B &z U. Ned Ford And. Ned Kabclfabr Philips1 GBvA Wilton Feyen Blliton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mil Kon. Petr Mij A'dam Rubber Bandar R. Mli. Deli-Bat R.M Oost-Java R M. Serbadjadi S.R H A L Aand. Java-C.-J Llln K. Ned St Mij Kon. Paketvrt. Ncd Sch Unie Rott. Llovd Stv Mii Ned Hand. A'dam Jav Cult. Mil. N I Sulk Unie Ver Vorst CM Dell Bat. Mil 09% 96 96?-» 100% 96 X, 96% 96% 79% '00% 95% 96% 96% 79% 100% 95% 95% 109% .58% - 154% 154 .73 207% - 137% - 151 - 134 138 163% ^30% 226% 106% 157 153% 275% 107 128 137 169% 227% 250 262 214»/, 159 i5SX - 288% 283% 157% 151% 145% 163 157 146 159 151% 79 90 343 156 149% 252% 282% 146% 136 90% 161% 155% Dell MU Scnembah MIJ. Nlet-act obllg. Müller Co. A'dam '47 3»i 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage '36 3% Geld 20 j. '48 3 dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Groninc '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr or. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg, Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Oron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser KL 3% Westl. Hyp. 3% Z.H. Hyp.b. 3% Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3'. Industriële obl. A.K.U. 3% Berghs J. 3% Lever's Z. 3','a Werkspoor 3Va Bat. Petr 3% Kon. Petr. Mil. Deli Spoor 3% Ned. Ind Sdw. Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Fin. Nat. Herst 138% 137% 131 153 154 100' 100% 100 100% - 100% - 100 100 100% 100% 100!: 100% 100 94% 99% 100 99% 92% 103% 102% 101% 101% 102% 103 102% 103 101% 101% 101% 101»/ 89% 89% 158% 157 184% 183% Rotterd Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Br 6 dito 4% Pref Nd Gist- en So. Rtt DroogdMij Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O Aniem Aand. Ned Ind. Gas Borneo Sum H Intcrnatio Oost Borneo Amst Ball. MIJ Thomsons Hav. Dell Sdw. Mil. Ned.-Ind. Sprw Vrl. genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst. Ned Am Fitt. Ned. Mij Walv. Schokbeton V. Phmt (Zw.) Prolongatie Amer. fondsen: 160% 159 172 170% 161% 161 152'', 152% 139 133 102% 102 296 297 300 302 125 123% 133 130% 182 182% 177% 177 92% 91% 177 106 170 100 - 130% 60% 60 31 30% 82 119% 130 107% 103 2% Anaconda Bethl Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S Steel Cities Service Cont. Oü Midcont. Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Cci. r 32% 95% 47 47% 7>. 40% 41% 51% 51% 54;; 34 34% 20% -

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2