DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Robert Lombert, „sociaal-fantast", gearresteerd Ons volk niet voldoende van ernst der tijden doordrongen Eva Peron: betoverend en gevaarlijk IbestekJ Scotland Yard speurt naar geheimzinnige verdwijningen Leider der ,,Robertisten" wilde graag priester worden Op de koJüisl Zweden wijst nota van Rusland af Boter en vet vrij? Weer rijst op komst Klemmend vermaan van dr. Drees in de Eerste Kamer Van de tingeltangel naar l$iftinhd™ trouw-Ze ziet duizenden '°°riögsmisdad.- de politiek In kort Donderdag 3 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1265 Opgericht 3oor 3e Stichting «Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.*5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ïo Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TDE BOORDER. Naar het ANP meedeelt Is de 25-.1arIjre Robert Th. F. Lombert. chief-president" van de vereniging Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve «erken. (P.I.) door de rijksrecherche gearresteerd en opge sloten in het Huis van Bewaring te Rotterdam. De vereniging is onlangs failliet verklaard; er bestaat een nauw ver band tussen dit faillissement en de arrestatie van L. familie L. en enkele kennissen wa ren de uitvoerenden. Genodigd was een aantal hoge militairen, want P 1. iou met deze revue langs de kazernes in Nederland trekken. Dit is nooit gebeurd, door het peil van de eerste voorstelling verloor de vereniging haar relaties in militaire kringen. Na afloop van de voorstel ling werd de ..arti'sten" een tele gram bezorgd waarin zfj op hoog dravende wijze gefeliciteerd werden met hun ..succes". Later is geble ken. dat zij dit telegram zelf hadden verstuurd Naar Curasao In Robert's brein was ondertus sen weer een ander fantastisch plan gerijpt. Niet alleen Nederland, doch ook de 'overzeese gebiedsdelen hij dacht vooral aan Curasao moesten door P. I. worden bewerkt. Verscheidene personen en instanties werden bezocht en door zijn grote overredingskracht en welbespraakt heid wist Robert weer invloedrijke personen voor zijn plannen te win nen. Hij kreeg volgens het A N.P. o.m. medewerking van het minis terie van Overzeese Gebiedsdelen, en van dr Da Costa Gomez en de hee- Eman. vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen bij de Ne derlandse regering. Curagaose stu denten in Nederland werden warm gemaakt voor de plannen Ook be werkte Robert r.k. geestelijken, die relaties hadden op Curagao. Alles scheen goed te gaan: notaris B. was er in geslaagd dokter Hoff mann uit Nijmegen voor de plan nen van P. I. te winnen. Deze arts verkocht zijn praktijk, de familie L de kleermakerij en enige andere personen, die als chauffeur of ad ministratieve krachten mee zoudbn gaan hun persoonlijke bezittingen. Ieder stortte een deel van zijn geld in een gemeenschappelijke pot als een renteloze lening; dit geld zou later worden terugbetaald. Het is nooit gebeurd. Op 3 en 6 Mei ver trok men per KLM naar Curagao. Notaris Q. was op het laatste mo ment verhinderd, omdat er wegens een belastingschuld van 295.000 beslag op zijn vermogen was gelegd Enige dagen voor het vertrek stuurde het Centraal Archief en In lichtingenbureau^ inzake maatschap pelijk hulpbetoon een rapport over P. I. aan de secretarissen van ar- „Particulier Initiatief" failliet Reeds in zijn prille kinderjaren bleek de „chief-president" te be schikken over een grote fantasie. Het clubje vriendjes, waarmede hij 11 jaar oud soldaatje speelde, wilde hij. gesteund door zijn vader, van wie hij zijn neiging tot „soci aal werk" sOhijnt te hebben, maken tot een grote vereniging. Dat lukte toen niet. Eerst veel later, in 1943. kwam in 's Gravenhage een derge lijke jeugdvereniging tot stand. De leden heetten naar hun leider ,.Ro- bertisten". „Vivat Robert" was hun strijdkreet. De familie van Robert speelde de eerste viool. Zij organi seerde. gesteund door de St. Vin- cëntiusvereniging, enige St. Nico- laas- en Kerstvoorstellingen voor kinderen. Ook werden kinderen uit gezonden naar een jeugdkamp in Helden-Panningen. In die tijd liep Robert in priester kleding rond Hij had daarvoor toe stemming verkregen om aan de ar beidsinzet te ontkomen. Deze kle ding beviel hem echter zó goed, dat hij er na de bevrijding niet van kon scheiden. Hij besloot priester te worden, niet een „doodgewone" doch een als Henri de Greeve. Toen een speciale opleiding daartoe niet bleek te bestaan, besloot hij een privé-opleiding te volgen. Hij ver huisde naar Helden-Panningen. «aar een geestelijke hem eenmaal per \teek les gaf De burgemeester van dit Limburgse dorp beloofde hij en passant een kindertehuis, dat er nooit is gekomen Ondertussen hadden zijn fa milieleden hun „sociaal werk" niet gestaakt. Zij organiseerden verscheidene acties en verza melden aardewerk en dekens om onder oorlogsslachtoffers te verdelen. De politie onderzoekt thans, waar de ingezamelde goe deren zijn gebleven. Koninklijke goedkeuring De*" studie van Robert ging niet naar wens. Van kerkelijke zijde kreeg hij bevel de priesterkleding af te leggen. Hii kwam in contact met notaris Q. te Maastricht, die hij door ziji fantastische verhalen warm wist te maken voor zijn ..so ciaal werk". Deze notaris was van oordeel, dat de sociale liefhebbe rijen van Robert en de zijnen moes ten opgevangen worden in een ver eniging, die rechtspersoonlijkheid zou bezitten. In verrassend korte tijd kwam de Koninklijke goedkeu ring af. Robert werd „chief-presi dent" (voor het leven benoemd!) en kreeg dictatoriale bevoegdheden. Notaris Q. werd voorzitter, twee familieleden van Robert, zijn vader (van beroep kleermaker) en een broer waren resp. vice-voorzitter en penningmeester. Notaris B. uit Overschie functionneerde als secre taris. Alle bestuursleden moesten in handen van Robert een eed af leggen, dat zij nooit zouden spreken over de punten, die in de bestuurs vergadering werden besproken. Een normale boekhouding werd er niet gevoerd, wel een z.g. „Amerikaan se". waarop alle controle vrijwel onmogelijk was. Op 30 April 1948 ging in de Ko ninklijke Schouwburg te 's Graven hage de revue ..Drie eeuwen". De Kolenproductie MIMMER sedert het einde van de tweede wereldoorlog zijn de Amerikaanse kolenleveranties aan Europa kleiner geweest dan in Jan. j.l. De Europese kolenproductie be gint langzamerhand weer op gang te komen. In alle belangrijke mijndis- tricten van Europa, met uitzondering echter van Groot-Brittannië en Bel gië. neemt de opbrengst toe. Het aantal arbeiders in de Duitse. Poolse en Belgische mijn-industrie was groter dan ooit tevoren en het totaal aantal Britse mijnwerkers was gro ter dan tijdens de oorlog. De Ameri kaanse kolcnleveringen bedroegen in Januari 631.000 metrieke tonnen, het geen 200.000 ton minder is dan in de voorafgaande maand December en 1.700.000 ton minder dan in Januari 1948. Zij werden uitsluitend geleverd aan Marshall-landen, die voor het grootste deel hun eigen productie snel opvoeren of uit Europese bron nen importeren. Een goed jaar geleden nog, waren de Verenigde Staten de grootste steenkolenleveranciers van Europa. Zij zijn verdrongen door Duitsland. Polen en Engeland. In December van het vorige jaar leverde Groot-Brit tannië voor de eerste maal na de oorlog meer kolen aan Europa dan Amerika daarheen exporteerde. In de meeste mijndistricten steeg de productie. Het Ruhrgebied vestigde een nieuw na-oorlogs record van 8.204.000 metrieke tonnen, hetgeen 1.600.000 ton meer is dan in Januari 1948. De productie steeg eveneens in Polen. Frankrijk, Tsjechoslowakije en Nederland. De Belgische en de Britse kolen productie liepen enigszins achteruit. De Britse productie was geringer, dan zij het sinds Augustus .jl. was geweest. In de mijnen van Duitsland. Polen en België waren in Januari j.l. meer boven- en ondergrondse arbeiders werkzaam dan ooit tevoren. België heeft sinds de zomer van 1947 het aantal mijnwerkers gestadig opge voerd. Met een gemiddelde productie van 0.62 metrieke ton per ploeg ble ven de Belgische mijnen echter de minst economische in Europa. De Nederlandse mijnen kunnen met een productie van 1.046 metrieke ton per ploeg op de meest efficiënte werk wijze bogen. De oudste inwoner van Neder land, Pie Ier van Kooy, te Badhoevedorp, geniet nog een goe de gezondheid en hoopt 7 Maart zijn 104de verjaardag te vieren, li ij rookt nog iedere dag met smaak zijn pijpje. menraden In Nederland, waarin contact en samen«'erking met deze vereniging ten sterkste werden ont raden. De Nederlandse Bank kreeg argwaan en van kerkelijke ztfdc «•erd een waarschuwing gezonden naar de gouverneur van Curagao. Toen P. I. dan ook op Curagao aan kwam wachtte haar daar in plaats van juichend welkomgeroep, koele gereserveerdheid bü officiële in stanties. De Nederlandse Bank wei gerde meer geld over te maken dan 30.000. De „chief-presidcnt" ver trok weer naar Nederland om deze zaak te regelen, doch slaagde daarin niet. De procureur-generaal van politie op Curagao dwong toen het gezelschap rechtsomkeert te maken en begin Juni was men weer thuis. Op het vliegveld Schiphol werd notaris B. wegens malversaties in zijn eigen praktijk gearresteerd Dokter Hoffmann en de anderen, die de voorspiegelingen van de „chief-president" en het bestuur hadden geloofd, gingen de ogen open. Dokter Hoffmann diende een aanklacht wegens oplifchting in. De zaak kwam in handen van de rijks- recnerche en na een zeer langdurig onderzoek is men thans tot de ar restatie van de „chief-president" overgegaan. Baltische emigranten verontrust De Sowjet-regering heeft ln een nota. die Maandag in Stockholm werd overhandigd, de Zweedse rege ring beschuldigd van vervolging van geïmmigreerde onderdanen van de vroegere Baltische staten en verhin dering van de plannen van sommi gen hunner die naar de Baltische Sowjet-republieken wensen terug te keren. Woensdagavond verklaarde de Zweedse minister-president, Tage Erlander, tegenover Reu ter: „Geen Balt, hetzij hij komt uit Estland. Letland of Litauen, wordt verhinderd Zweden te verlaten wanneer hij dat wenst te doen." Zweedse politici beschouwen de Sowjet-nota als rechtstreekse in menging in binnenlandse aangele genheden van Zweden. Minder dan een procent van de 26.000 Balten in Zweden heeft in de laatste twee ja ren de wens te kennen gegeven naar hun land van herkomst terug te ke ren. In Baltische kringen te Stockholm ziet men de Sowjet-nota als de cli max van een campagne, die de Sow- jets de laatste tijd tegen de Balten in Zweden hebben gevoerd. Zij heb ben met bezorgdheid geconstateerd, hoe Russische agenten hun adressen hebben weten te bemachtigen, waar na zü brieven ontvangen hebben met een aanmaning „Naar huis te rug te keren voor de socialistische opbouw" en brochures getiteld „Het Vaderland Roept". Noord Atlantisch Pact vrijwel gereed De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag verklaard dat er „geen grote geschilpunten" bestaan tussen de mogendheden, die betrok ken zijn bij de onderhandelingen over het Noord-Atlantische veilig heidsverdrag. Acheson gaf te kennen, dat de on derhandelingen over het verdrag, die thans zes maanden hebben ge duurd, in hun laatste stadium ver keren. Acheson voegde hieraan toe. dat de vertegenwoordigers der onder handelende staten thans het stadium hebben bereikt, dat de mogelijkheid van het toetreden van andere landen tot het voorgestelde verdrag wordt besproken. Hij weigerde mede te de len, welke die andere landen waren,, doch zeide wel, dat één er van Ita- I lie was. Naar wij vernemen wordt ernstig overwogen margarine, boter en vet binnenkort vrij van distributie te geven. Er bestaat goede kans. dat dit nog vóór de Paasdagen zal zün- Naar het vakblad „De Kruide nier" verneemt is het s.s. Amstel- stad van de rederij Amsterdam ge charterd voor een lading rijst van Kohsichang (Siam) naar Holland. Het schip, dat ongeveer 8000 ton meet wordt einde Maart in ons land verwacht. Dr. Samuels eist een ton schadevergoeding Dr J Samuels uit Amsterdam over wiens methode voor de genezing vnn kanker dezer dagen een rapport Is ge publiceerd. samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr. J J Brute! de la Rivière. deelt ons mede. dat hij zijn advocaat opdracht heeft gegeven dr Brutel de la Rivière strafrechterlijk te doen vervolgen en van hem een schadevergoeding van f 100.000— te eisen wegens de in het rapport voorkomende zinsnede. dat geen enkele .patiënt bij wie de diag nose kanker met voldoende zekerheid is gesteld genezen is" Dr Samuels voert aan. dat deze ge volgtrekking tot stand is gekomen door dat de door hem genezen verklaarde patiënten geweigerd hebben zich door dr Brutel de la Rivière te laten on derzoeken Woensdagmorgen heeft de Eerste ken als zou er niets voor do arbei- Kamer de algemene politieke be schouwingen over de begroting voor 1949 hervat. De heer Kolff (C.H.) zijn giste ren afgebroken rede voortzettende, zegt van mening te zijn, dat de felle bestrijders van het beleid van het kabinet de billijkheid wel eens uit het oog verliezen. De heer Schalk er (CPN) be toogt, dat deze regering de demo cratie cn de rechten van het wer kende volk ondermijnt. Dé voorwaarden voor een oplos sing der Indonesische kwestie zijn, naar sprekers inzicht, honderd pro cent Merdeka voor de Republiek. Na de pauze houdt de heer van de Kicft (Arb.) een beschouwing over de kabinetsformatie. Naar zijn mening mag niet onderschat worden het gemis aan Indonesische ervaring van de heren Beel en Sassen en daarom gaat sprekers grote belang stelling uit naar de minister, die de plaats van de heer Sassen zal heb ben in te nemen. Hij vraagt of opgave der verlie zen in de civiele sector gedaan kan worden, zoals dat voor de militaire sector reeds geschiedt. Dr. Drees antwoordt De minister-president, dr. Drees in het kort de kabinetsformatie be sprekende, merkt ten aanzien en de vervulling der vacature-Sassen op. dat men het zal aanvaarden, dat hij daarvan thans geen mededeling kan doen. Komende tot de opmerkingen over sociaal-economische vraagstukken, die bU de begrotingshoofdstukken nog nader besproken zullen kunnen worden, merkt spreker op. dat het goed is. dat van de regeringstafel nog eens gezegd wordt dat het volk nog niet voldoende doordrongen is van de zeer ernstige moeilijkbeden, waarvoor land en volk staan. Alles moet worden gedaan om de productie op te voeren en soberheid te betrachten. Te zeggen dat de Marshall-hulp niet nodig is acht hij onverantwoordelijk. Door de feiten wordt zijns inziens weersproken de voorstelling van za- héél goede vrienden. Zij door de opneming van Eva peron-duarte. de veelbesproken echt- en vindt, genote van de Argentijnse jn de zomer van 1943. president, is volgens som- Eva is dan 24 jaar, een migen de beschermster maand nadat het Argen- van de armen; volgens an- tijnse leger met een ge- deren daarentegen richt zij slaagde revolutie een eind het land tegronde. heeft gemaakt aan de bur- man en niet ten gers in een kwade reuk is onrechte, want ook zijn komen te staan. Zij, de ster stijgt. In 1944" is hij de acht en twintig jarige machtigste man in de re- schoonheid, gekleed in wie Evita de omgang zoekt eerin?- Door sociale verbe- overdadige toiletten, hals. teringen weet hij de „des- haren, vingers en oorlelle- caminados". de „jaslozen" tjes gesierd met de kost- aan zich te binden. Eva baarste edelgesteenten, staat hem ter zijde. Zij komt naar Europa. Ze zal kent de noden der armen de paus ontmoeten, de uit haar jeugd en die er- deuren van kanselarijen varingen komen haar en zullen voor haar opengaan, hem van pas. koningen zullen haar ten In November 1945 wendt disMP°den' Pe reis wordt Fortuna zich van hen af. ec^^er een fiasco. Peron komt onder arrest In Spanje, waar Franco en Eva, die alle deuren haar ten dans leidt, gaat voor zich gesloten vindt, alles nog goed. De ont- schijnt opnieuw te moeten vangst bij de óaus is al iets beginnen. Revoluties zijn koeler; Italië is niet bij echter niet zeldzaam in zonder enthousiast cn Zuid Amerika. Enkele Frankrijk is het helemaal maanden later komen Pe- niet. Wanneer het Engelse ron en Eva weer in het za- koningshuis te kennen del en nu stijgt hun dub- geeft op een ontmoeting belster naar het politieke geen prijs te stellen pakt zenith. In het geheim zijn Eva haar koffers en gaat zij getrouwd. Een huwelijk naar huis. In Argentinië uit liefde? Misschien. Een zijn inmiddels politici, ge- huwelijk uit berekening? neraals en groot-grondbe Waarschijnlijk. Evita wordt zitters verontrust gewor Perons publiciteitschef. Ze den door de invloed van lanceert campagnes voor deze vrouw op de Argen- vrouwenkiesrecht cn ar- tijnse dictator, beidsherzieningen Zij Het leger eist. dat Eva schenkt voor duizenden de politiek zal verlaten, guldens aan liefdadige in- Liever nog ziet het dat zij stellingen en ^erankert het land wordt uitgewe' Op 7 Mei 1919 wordt zij' gerlijke regering, belt zij geboren in Los Toldes bij de toenmalige president Buenos Aires. Haar vader, een doodarme landarbei der, sterft en laat vrouw en kinderen achter in be hoeftige omstandigheden. Vrienden komen te hulp en moeder Duarte kan in een naburig stadje een pension beginnen. De schittering van Bue nos Aires trekt Eva aan. Ze is veertien jaar als ze er heen trekt. Ze is jong, intelligent' en van een schoonheid, die zelfs in Argentinië opvalt. Ze wordt schildersmodel en verwerft bekendheid in de demi-monde. Van het schildersatelier naar het zeeliedencabaret is maar een stap. Dan gaan de deuren van film- en radiostudio's voor haar H| ...IP. open. Ze gaat bijrolletjes Ramirez op. Ze heeft hem haar vermogen dat in de z'en. 'Maar Eva is sedert vervullen en voor Radio een paar maal ontmoet in millioenen loopt in han- een' paar jaar njet meer Buenos Aires prijst haar een militaire club en zij. delsondernemingen, dag- alleen een schone presi- stem automobielen aan en inmiddels een beroemde bladen en landerijen zowel dente. die met haar be vermageringspillen. radio-artiste, zou het „zo in. als buiten Argentinië, minnelijke charmes de Na beëindiging van haar enig" vinden met hem te Nu ook breekt een gouden president ter zijde staat bij dagtaak maakt ze haar en- dineren. Via Ramirez leert tüd aan voor de berooide Z1jn openbare functies Zij tree in de dure. besloten zij kolonel Peron kennen, familieleden van Eva Pe- vertegenwoordigt een poli clubs. waar de welgestel- die op dat moment onder- ron-Duarte. tieke macht, omdat haar den van Buenos Aires ver- staatssecretaris van oorlog ders worden gedaan. Wat de toestand in Indonesië aangaat merkt spr op. dat aan vallen nog voortduren, hetgeen door de grote uitgestrektheid mogelijk blijft. Algehele veilig heid is niet gewaarborgd, daar voor zou men meer tijd nodig hebben, maar er zUn bepaalde streken, waar een redelijke ma te van orde' en veiligheid be reikt is. Het is mogelijk, dat er excessen begaan zijn. De regering is van oor deel. dat daartegen krachtig moet worden opgetreden. Het plan-Beel kenschetst spr. als een gedurfde poging om vooruit te komen, met dezelfde doeleinden, die steeds golden. Ten aanzien van de ronde tafel conferentie deelt spr. mede, dat het college van negen mannen deel zal uitmaken van de Nederlandse dele gatie, met adviserende bevoegdheid Financiën ln de avondvergadering heeft de Eerste Kamer heden een aanvang gemaakt met de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegro ting. Daarbij was tevens aan de orde de begroting van het departement van financiën. De heer Pollema (CH) zegt er dankbaar voor te zijn. dat de heer Lieftinck de portefeuille van finan ciën na de bevrijding beheerde. De sanering is behoorlijk geslaagd. De begroting beschouwend zegt spr. dat hem een sterk gevoel van onbehagen bekruipt- Hii merkt op. dat het particulier initiatief steeds meer wordt terug gedrongen. De heer de Wilde (A.R betoogt dat de beschouwingen van de minis ter veel te optimistisch zijn. Spr. zegt geen goed woord over te heb ben voor de staatsbalans. De heer R i p (AR) bepleit de noodzakelijkheid van afschaffing der ondernemersbelasting, welke hij een onbillijke tweede inkomstenbe lasting acht. De heer B i e erna (VVD) brengt de minister hulde ervoor, dat hij de kamer gelegenheid heeft gege ven een goed inzicht in de finan ciële toestand te verkrijgen. Sprekers hoofdbezwaar tegen 's ministers beleid is. dat te veel de nadruk wordt gelegd op opvoering der middelen en te weinig op de noodzakelijkheid van zuinigheid en versobering. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmorgen elf uur. De Londense politie, die een on derzoek Instelt naar de moord op een ryke weduwe van 69 jaar, heeft Woensdag de dossiers over vyf an dere vermiste personen wéér te voorschijn gehaald in verband met een onderzoek, dat een van de sen sationeelste serie-misdaden van deze eeuw ln Engeland zou kunnen onthullen. De weduwe, mevrouw Olive Du- rand Deacon, verdween twaalf da gen geleden uit haar hotel in Lon den. Detectives vonden sporen van menselijke resten op een fabrieks terrein te Crawley in Sussex. Doordat de speurders vaten met een of ander zuur op het terrein aantroffen ls het vermoeden gere zen. dat het lichaam van mevr. Durand Deacon in een zuur-bad is vernietigd. Dit was aanleiding voor Scotland Yard om de gevallen van drie ande re rijke vrouwen, die het vorig jaar zonder een spoor verdwenen, op nieuw in behandeling te nemen De dossiers over twee vermiste mannen werden eveneens opnieuw in studie genomen. De verdwenen weduwe werd het laatst gezien toen zij haar hotel verliet om de 39-jarige John Haigh te ontmoeten in een groot warenhuis. Zij zouden beiden een bezoek brengen aan een fabriek in Non-stopvlucht om de wereld in 4 dagen Een Amerikaanse superfort bom menwerper van het type B 50. de Lucky Lady", heeft de eerste non- stopvlucht om de wereld volbracht. Het vliegtuig, dat een bemanning van 14 koppen had en van Fort Worth in Texas was vertrokken, heeft de tocht in 94 uur en een mi nuut gemaakt. Op vier punten langs de 37.000 kilometer lange route werd in de lucht benzine getankt. Aan het einde van de eerste 6 000 kilometer, steeg van de Azoren de eerste groep „vliegende tankers" speciaal herbouwde B-29 bommen werpers op. het vliegtuig tege moet. Zondag vloog de B-50 naar Dhar- han in de Arabische woestijn, waar het opnieuw in de lucht zijn tanks vulde. Daarop zette de bommenwer per koers naar de Philippijnen. Hier werd opnieuw brandstof ingenomen. Voor de laatste maal werd boven Hawaii bijgetankt en daarop koerste de B-50 recht op het Amerikaanse vaste land aan, waar het op Fort Worth in^Texas voor het eerst na 94 uur en één minuut zijn wielen weer aan de grond zette. De gemiddelde snelheid van het toestel was 382 kilometer per uur. Naar het ANP verneemt is de- zer dagen de benoeming te ver- ?e maakt buitenlandse liefdadigheid en haar so- i wachten van mr. H. Daniëls, Am- eT?.n". P°btici en vooral is. Het duurt niet lang, of reizen om goodwill te kwe- ciale leuzen millioenen aan bassaderaad te Brussel, tot Neder- militairen zijn het. met Eva en Juan Peron zijn ken voor het land, dat haar binden. lands gezant te Havanna. Sussex, waarvan Haigh directeur is, om een gesprek te voeren over éen idee van mevr. Deacon om nagels van plastic voor vrouwen te maken. Mevr. Deacon had bij die gelegen heid een cheque-boek by zich. De heer Haigh verklaarde tegenover de politie, dat hij een uur op de dame, die niet kwam opdagen, had ge wacht. Hangende het onderzoek heeft de politie de negen en dertigjarige Haigh, die ln staat van beschuldi ging is gesteld, verdacht van moord, in voorlopig arrest gesteld. Guerilla-aanval op Djogjakarta Zes Nederlanders gedood Vroeg in de morgen op 1 Maart heb ben naar Aneta meldt zeer sterke gro#pen extremisten van verschillen de kanten aanvallen gedaan op Djog jakarta. Volgens kolonel Van Lan gen. brigadecommandant te Djogja, hadden de aanvallen geen kans op enig blijven succes en hebben de Ne derlanders de situatie volkomen in de hand. doordat de extremistische activiteit met grote verliezen aan wa pens en munitie voor de aanvallers werd onderdrukt. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen zes do den en veertien gewonden. Woens dag heerste er in Djogja weer rust. Generaal Spoor heeft Woensdag Djogja bezocht. Generaal Meyer heeft Woensdag, vergezeld van enige civiele functionarissen een kort be zoek gebracht aan de sultan van Djogja. Over de inhoud vafi de be sprekingen is niets bekend. Weggespoeld uit zijn element, het water, ligt daar op het Bloemen- daalse strand het Zweedse stoom schip „C. A. Banc k", dat door de Noordwester storm tegen de kust is geworpen. In de afgelopen nacht is de machteloze boot nog hoger op het strand gekomen waar het nu ligt, met stomme machines, tot „vermaak" van de Blocmèndaalse jeugd, voor wie de wintermaanden meestal vrij eentonig verlopen. Nu heeft zij haar dagelijkse „uitje". Men wil een vaargeul graven om de Banckweer naar zee te bren gen. Of het lukken zal? Koninklijk gezin blijft nog in St. Anton Naar het ANP verneemt moet prins Bernhard te St. Anton ten ge volge van bronchitis nog steeds het bed houden. Daar er nog wel enige tijd met zijn herstel gemoeid zal zijn, bestaat de mogelijkheid, dat van het op het Oostenrijks verblijf aansluitend oponthoud te Zermatt zal moeten worden afgezien. Geen secretaris meer voor dr. Drees (Van onze Haagse redacteur) De ministerraad Leeft besloten de functie van secretaris van de minister-president op te heffen. De heer H. Hermans, die deze functie bekleedde, zal vermoedelijk worden belast met de leiding van de voorlichting aan het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen. Suriname wil alleen waarnemers zenden In plaats van een delegatie zal Su riname waarnemers zenden naar de Ronde-tafelconferentie, die 12 Maart in Den Haag begint. Mr. dr. R. Pos en mr. dr. J. C. de Miranda zul len als zodanig Zaterdag naar Neder land vertrekken. De Staten van Su riname hebben het onwenselijk ge acht. dat Suriname zitting neemt in de Nederlandse delegatie, omdat dit de indruk zou wekken van een partij kiezen in de Indonesische kwestie. Enquete naar beleid in 1940-1945 Waarschijnlijk nog deze maand zal de enquête-commissie uit het parlement, dat een onderzoek in stelt naar het regeringsbeleid in de jaren 1940-1945, het eerste deel van haar rapport publiceren. Dit eerste deel omvat twee boe ken, die o.m. bevatten: een algeme ne inleiding, verslag over het mili taire beleid in 1939 en 1940, mede delingen over de vervanging van generaal Reynders als opperbevel hebber van ons leger door generaal Winkelman en de moeilijkheden, die er om deze leidingwisseling zijn geweest. Naar wij vernemen heeft de commissie er naar gestreefd het verslag van haar bevindingen zo boeiend mogelijk te schrijven om te voorkomen, dat het een droog relaas zou worden. De twee boeken worden gedrukt bij de Landsdrukkerij, die ze, goed gebonden, via de boekhandel ter beschikking zal stéllen. BIJ het Franse plaatsje Arras ont dekte cen Jager op konijnen een on dergronds Duits hospitaal, dat in de eerste wereldoorlog werd gebouwd, Alles was nog intact met geraamten op ijzeren bedden. laarzen, helmen cn geweren Gedurende de laatste maanden werd Delft onveilig gemaakt door een inbrekersbende. Thans zijn vier vrouwen en twec mannen in ar rest gesteld. De vrouwen pleegden de diefstallen, de mannen, twee broers, traden als helers op Toen luite nant-generaal Pin Sjocmlanhocan. op perbevelhebber van alle Siamese le gers ccn inspectie hield, verschoot Kij plotseling van, kleur en begon luid om politic te schreeuwen Iemand had kans gezien hem zijn revolver te ont futselen Een Hamburgse hulsvrouw heeft een huwelijksbureau opdracht gegeven een echtgenoot voor haar te zoeken, die masseur of worstelaar Is. Volgens haar was dat de enige manier om wat rust en vrede in huis te krij gen met al die inwoning Een schoor- jongen te Winterhavcn in Florida heeft bij een wedstrijd in het eten van de meeste sinaasappelen binnen vijf mi nuten vijftien grote exemplaren en nog een halve verorberd Chili over weegt deskundigen naar Europa te sturen om onder de van hun woon plaats verdreven personen Immigran ten uit te kiezen Drie Engelse Jon gens te Grays daalden af in een 23 meter diep hol om een kat eruit te helpen. Ze stopten het beest ln een zak. die een vierde ophees Toen moest de brandweer komen om de drie koene redders op hun beurt uit het hol te vissen. Weerbericht KOUDE NACHT Weersverwachting, geldig tot Vrijdag avond. Zwakke of matige wliid overwegend tussen Noord-Oost en Noord-West. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag over al temperatuur bo ven het vriespunt 4 Maart; Zon op 7 21. onder 1824; maan op 8.45, onder 23.40.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1