DAGBLAD VOOR AMERSFOORT C Nederland vraagt Veiligheidsraad medewerking bij nieuwe plan Als in de „Duizend en één nacht"... 3 Hevige gevechten woeden op Java Blokkade" te Frankfort is reeds verleden tijd Houding UNO-commissie afhankelijk van republikeinse leiders? James Forrestal treedt af Op da IwJihsl Haigh verdacht van vijf moorden NOORS „NEEN" TOT MOSKOU Sofia: Vier eisen tot doodstraf Joe Louis deed troonsafstand In kort. .bestek Vrijdag 4 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1266 Opgericht door de Stichting «Het Parool* Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p w. of 1 Li5 p k-w Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie tn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TDB BOORDER. Nederland heeft de Veiligheidsraad in kennis "gesteld van het Zaterdag gepubliceerde plan tot vervroegde overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. De Nederlandse regering verzoekt de Veiligheidsraad, mede te werken aan dit nieuwe Nederlandse plan. dat ,,in de huidige omstandigheden het beste middel*' wordt genoemd. Spoedig weer zitting over Indonesië „De beste oplossing van het Indo nesische probleem is de spoedige overdracht van de souvereiniteit aan een Federale Indonesische rege ring". aldus een brief welke Don derdag door de Nederlandse dele gatie bjj de UNO aan de Veilig heidsraad is gezonden. In deze brief wordt een gedetail leerde uiteenzetting gegeven van het Nederlandse plan, dat ..verder gaat in de richting van de onaf- hankelijkheidswensen van het In donesische nationalisme dan de re solutie van de Veiligheidsraad" De Nederlandse afgevaardigde De Amerikaanse minister van de fensie James Forrestal, is Donderdag afgetreden. Als opvolger wordt genoemd Louis A. Johnson. President Truman deed medede ling van het aftreden van Forrestal. Hij zeide. dat f orrestal uit eigen ver kiezing was afgetreden en reeds meer dan een jaar lang gepoogd had om tot het neerleggen van zyn func tie te komen. Het ontslag gaat in per 31 Maart. Forrestal is minister van defensie geweest sedert September 1947. Prof. Donkersloot's plaats in de Eerste Kamer Als opvolger van prof. dr. N. A. Donkersloot, die bedankt heeft voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, omdat hij zich niet kan ver enigen met de Indonesië-politiek van de Partij van de Arbeid, komt in aanmerking, mr dr J. in 't Veld. thans minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Indien deze voor de benoeming bedankt zal in aanmerking komen de heer A. Kievit te Rotterdam, die in de vorige periode reeds lid dier Kamer was. Koninklijke gezin tot 13 Maart in St. Anton Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. Geen „kijfeollegè" TOEN onze landgenoot dr. H. Brugmans op het Congres van de Beweging voor Verenigd Europa, dat dezer dagen te Brussel werd ge houden, uitriep- „Het moet nu maar uit zijn met het verhaal dat de Europese beweging een Churchill- zaakje is", was dat geen holle frase. De beweging, die zich verleden jaar. ten tijde van het Haagse congres, nog min of meer in de idealistische sfeer ophield, is langzamerhand de reali teit meer gaan benaderen. Wat in Mei 1948 nog in een vrij verre toe komst scheen te liggen, is althans een begin van werkelijkheid gewor den door het besluit van de ministers der Westeuropese Unie-landen, om een ministeriële commissie en een consultatieve raad in te stellen twee lichamen die men als resp. re gering en parlement van West- Europa (zij het dan nog in een em bryonaal stadium) kan beschouwen. Socialisten, conservatieven, katho lieken, liberalen vogels van aller lei politieke pluimage verenigen zich in het streven naar een Verenigd Europa, waarbij alleen de commu nisten ter zijde staan. (Hun bewe ring, dat de Europese beweging zich buiten de arbeidersklassen om zou afspelen, is ontzenuwd door de ver kiezing van de Franse vakbondleider Jouhaux tot voorzitter van de inter nationale Raad van de beweging!). Allerminst een Churchill-zaakje dus. Zo al iemand dit een jaar gele den rrtet enig recht kon hebben be toogd. thans vervalt die bewering to taal. aangezien de Europese bewe ging uit de particuliere en in de officiële sfeer is terechtgekomen. T)lJ alle geestdrift die wy koeste- J-J ren voor de idee van een Ver enigd Europa al te lang was onze oude wereld verdeeld! is er niet temin ruimte voor een critische op merking. Winston Churchill krijge alle lof die hem toekomt, èn op grond van zijn verdiensten als oorlogslei der. èn op grond van het feit. dat hij de man was, die de stoot gaf tot de Europese beweging zoals wij die nu kennen En ieder oprecht democraat zal hem volgen in zijn afkeer van het totalitaire regime dat op het ogenblik in 't Oosten van ons Euro pa de teugels in handen heeft. Maar wanneer Churchill met de hem eigen welsprekendheid dusdanig tegen "de Sowjet-Unie fulmineert dat sommi&e passages uit zijn rede eigenlijk ont aarden tot een scheldpartij-op-intel lectueel niveau, dan dreigt het ge vaar, dat ook de Europese beweging zich verlaagt tot een „kyfcolleee", zoals de N.R C. dezer dagen de UNO noemde, ook al is de „bekeven" te genstander er hier dan zelf niet bij. Daarmee is de Europese beweging allerminst gebaat: er is meer dan genoeg constructief werk te ver richten. zonder dat men hoeft te ver vallen in scheld-kanonnades. Het beste verweer tegen de obstructie der Sowjet-Unie is: zo hard mogelijk werken aan de eenheid van óns deel van Europa, met inachtneming van een zekere „standing", waartoe de „officiële sfeer" verplicht. Snouck Hurgronje heeft een be roep gedaan op de Veiligheidsraad om het plan te steunen, dat „in de huidige omstandigheden het beste en snelst werkende middel aan biedt om te komen tot oprich ting van democratische Verenigde Staten van Indonesië en tot een vrijwillige samenwerking tussen Nederland en Indonesië". In de brief wordt met nadruk gezegd, dat de Nederlandse rege ring in de interim-periode de be schikking moet hebben over „uit gebreide bevoegdheden" en dat de duur van die periode naar Neder lands plan tot enkele maanden be perkt zal blijven, ongeveer tot Juni 1949. Volgens Aneta zou men In Lake Success niet verrast zijn als de Vei ligheidsraad reeds In het begin van de volgende week, mogelijk Maan dag, de besprekingen over de Indo nesische kwestie zal hervatten. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gezegd dat de Amerikaanse regering van mening Is, dat de U.N.O.-commissie niet aan de Ronde-tafelconferentie moet deel nemen als de leiders van de Indo nesische Republiek niet ook uit eigen vrije wil de conferentie bij wonen. BFO beraadslaaqt Het Bijzonder Federaal Overleg (B.F.O.) heeft Donderdagavond tot middernacht vergaderd met de contactcommissie welke die dag was teruggekeerd van haar bezoek aan de republikeinse leiders op Bangka. Zaterdag zal de contact commissie weer naar Bangka gaan. De Oost-Indonesische delegatie van het B.F.O. is vanmorgen per vlieg tuig van Batavia naar Makassar vertrokken. Weer doodstraf geëist tegen ...Tuden-Fischer" De procureur-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Gerechtshof, mr. de Gruyter. heeft wederom de dood straf geëist tegen de „Kriminal- SekretSr" Franz Fischer, een van de leiders van het „Juden-referat" van de S D. Nieuwe conferentie van Aziatische landen? Aneta meldt uit New York dat er een nieuwe conferentie op stapel staat van de Aziatische landen die in Januari te New Delhi bijeen zijn geweest naar aanleiding van het Nederlandse militaire optreden In Indonesië. Afgevaardigden van zeventien van de landen die de con ferentie te New Delhi bijwoonden, zouden vandaag bijeenkomen te New York om de mogelijkheid van krachtiger diplomatieke actie tegen Nederland te bespreken ln verband met de laatste ontwikkelingen ln Indonesië, ln het bijzonder het jongste Nederlandse plan en het Woensdag verschenen rapport van de U.N.O.-commissie. Scotland Yard actief De Londense politie heeft giste ren de vijf „zwavelzuurmoorden" gereconstrueerd, zodat mag wor den aangenomen, dat de moorde naar heeft bekend. Er kwamen al spoedig onthullingen aan het licht toen Woensdag John Haigh werd gedagvaard omdat hij ver dacht werd van de moord op me vrouw Durand Deacon. Haigh was een vriend van George Heath, die in 1946 wegens het vermoorden van twee vrouwen ter dood veroordeeld was. Haigh was een vriendelijke, goed geklede jongeman. Hij sloot vriendschap met zijn slachtoffers, vermoordde hen daarna en verkocht hun bezittingen. De politie van Scotland Yard acht Haigh schuldig aan vijf moorden, t.w. die op Do nald McSwan te South Kensington in de zomer van 1945, op zijn ouders, enige weken later en op dr. Hen derson en zijn echtgenote, die op 16 Februari 1948 uit een hotel te Brigh ton werden ontvoerd en ergens in een provinciestadje werden ver moord. Misschien is er nog een zes de slachtoffer, maar daarvan is de Yard niet helemaal zeker. De statiefofo van H.M. de Konin gin. gemaakt bij gelegenheid van haar inhuldiging, en verkocht met een kleine toeslag die het Prins Bernhard-Fonds en het Koningin Ju liana Fonds ten goede komt. heeft 8000— opgèbracht. Het licht brandt weer Het Nederlandse militaire hoofd-tien ton munitie op. Het hoofdkwar- MAART BLIJFT MET ZIJN STAART KWISPELEN. De storm heeft zijn vernietigende activiteit ternauwernood gestaakt of wij werden ver rast met de eerste bui sneeuw van dit jaar. Sokolofsky bezwijkt voor Amerikaanse pressie Aan de „kleine blokkade" van de Sowjet-missie voor repatriëringen uit de Amerikaanse zone van Duits land Is een spoedig einde gekomen, door de order van maarschalk Sokolofsky, die hen terugroept naar de Oostelijke zone van Duits land. Donderdagmorgen, toen het Rus sische besluit nog niet bekend was, werd de blokkade nog verscherpt, door het oprichten van prikkel draad-versperringen. In de nach telijke uren waren schijnwerpers op het gebouw gericht. Bovendien werd het verkeer in de straat, waaraan het gebouw is gelegen, omgeleid. Nadat de Russen de nacht van Woensdag op Donderdag hadden doorgebracht bij het licht van een kaars (Inmiddels is de voorziening DE BLAUW-OGIGE. HELBLON DE. vijf en twintig jaar oude Ne derlandse cabaret-ster Fran<joise F[ore zal de hoofdrol vertolken in de Engelse versie van een Bernard DelfontShow uit de Parijse ..Fo lies Bergères". Delfont ontdekte haar in een Amsterdams cabaret en nam haar mee naar Parijs waar zij enige tijd optrad. Fra'n- coise Flore is getrouwd met de be kende Nederlandse acteur Guus Hermus. Wij zien haar hier op weg naar het Londense Palace Theater voor de repetities. met electrische stroom hervat) kwam een hunner, een officier, die Engels sprak, naar buiten. „Geef ons kranten", riep hij een Amerikaanse schildwacht toe. Een soldaat bij de hoofdingang gaf hem een exemplaar van de krant van het Amerikaanse leger in Duitsland, de „Stars and Stripes", met op de frontpagina de nonstop- wereldvlucht van de Amerikaanse B-50 bommenwerper. Op een vraag van een journalist, antwoordde de Russische luitenant: „Wij hebben het warm en best naar ons zin". Een dunne rookkolom uit een der beide schoorstenen bewees, dat de Russen een middeltje hadden ont dekt om van een hulpverwarmings- installatie gebruik te maken. De centrale verwarming was Woens dag buiten bedrijf gesteld, nadat de militaire politie de watertoevoer had afgesneden. De schattingen over het ln het gebouw aanwezige voedsel variëren tussen „twee k drie dagen" en „twee k drie maanden". Een Ame rikaanse officier verklaarde, dat de Russen zich hadden voorzien van drie badkuipen water plus datgene, wat zij nog uit de verwarmingsin stallatie kunnen halen. Donderdagmiddag toen de zon scheen, hadden de Sowjet-onder- danen zich geïnstalleerd op het balcon van hun gebouw. Ze schenen de zaak als een perfecte grap te beschouwen. Coalitie-regering in Israel gevormd Uit zeer welingelichte bron ver neemt Associated Press te Tel Aviv, dat een uit 12 leden bestaand Israë lisch coalitie-kabinet is gevormd, waarin slechts de vier centrale par tijen zijn vertegenwoordigd. De sterkst vertegenwoordigde par tij in de coalitie is de socialistische arbeiderspartij Mapai, waarvan Da vid Ben Gurion. tot nu toe voorlopig minister-president, voorzitter is. Voorts zijn in de coalitie-regering vertegenwoordigd de liberale pro gressieve partij, de sephardische partij, die enige steun van de Ara bieren heeft, en de confessionele groep. De links georiënteerde arbeiders partij, de Mapam, heeft besloten niet aan de coalitie deel te nemen in ver band met de afwijkende mening, die zij ten aanzien van de buitenlandse politiek huldigt. In Lake Success heeft de Ameri kaanse gedelegeerde in de Veilig heidsraad, Warren Austin medege deeld, dat de Verenigde Staten Israel beschouwen als in aanmerking ko mend voor het lidmaatschap van de U.N.O. Ook van Franse en Chinese zijde is verklaard, dat men voor toelating van Israel tot het lidmaatschap van de U.N O. zal stemmen. De visa tussen Nederland en Nieuw-Zeeland zyn afgeschaft. Oslo neemt deel aan Atlantisch overleg Noorwegen heeft vandaag het Rus sische aanbod voor een pact van non agressie verworpen. Minister Lan ge heeft dit bekendgemaakt tijdens een debat in het parlement over de buitenlandse politiek. Volgens Reuter bevat het Noorse antwoord aan Mos kou „een beleefde verwerping" van het Sowjet-aanbod. De Noorse nota wijst op het be staan van het UNO-Handvest. waar bij de beide landen zich verbonden, elkaar niet aan te vallen, en zegt dan dat de Noorse regering derhalve de noodzaak niet inziet om deze belofte door een speciaal non-agressiepact te herhalen. Voorts deelt de Noorse rege ring de Sowjet-Unie mede. dat zij van plan is, deel te nemen aan de inleidende besprekingen tot het Noordatlantisch Pact. Het definitieve besluit of Noorwe gen zal toetreden tot het beoogde Dact zal genomen worden door de Noorse reegring en het storting wan neer het pact zijn beslag zal hebben gekregen, aldus de Noorse nota. Zij geeft de verzekering van haar goede betrekkingen met de Soyjet- Unie en verzekert verder, dat Noor wegen geen militaire bases voor bui tenlandse strijdkrachten zal afstaan, zolang Noorwegen niet aangevallen of met een aanval bedreigd wordt. Het Noorse besluit om deel te ne men aan de besprekingen voor het Atlantisch Pact is ook bekendge maakt door Morgcnstjernc. de Noorse ambassadeur te Washington. Het hiertoe strekkende besluit van het Noorse parlement was met grote meerderheid genomen. Slechts elf communistische leden hadden tegen gestemd. Ook Denemarken? Volgens Ass. Press, is ook Dene marken op weg, zich by het Atlan tische Verdrag aan te sluiten. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van het Deense parle ment heeft gisteravond een daartoe strekkend voorstel goedgekeurd. De openbare aanklager ln het pro ces tegen de vijftien Bulgaarse pro testantse geestelijken te Sofia heeft tegen de vier belangrijkste beklaag den vanmorgen de doodstraf geëist. Aanklager Georgieff zei dat de beklaagden moesten boeten op grond van wetsartikel-112. (Dit artikel bepaalt als maximum de doodstraf, rpaar laat de mogelijk heid tot een minder strenge straf open). De vier voornaamste beschuldig den zijn Ziapkof. Iwanof, Naumof en Tsjernef Politie speurde naar een Spitfire Donderdagavond om kwart voor acht ging wel een zeer merkwaar dig politiebericht de aether in, be stemd voor alle politieposten in Nederland. Het luidde aldus: De Koninklijke Marechaussee verkeerstoren Schiphol verzoekt lnlichtinge- omtrent de Spit fire H-3, welke vermoedelijk een noodlanding heeft gemaakt ln het Noorden van ons land om 16.58 uur plaatselijke tijd. Ruim een uur na uitzending van dit bericht kwam er antwoord bin nen. Het was afkomstig uit het plaatsj'e Borken in Duitsland, van waar de mededeling kwam dat de Spitfire, met aan boord een leer lingvlieger een geslaagde noodlan ding had gemaakt, de piloot, de enige inzittende, was ongedeerd. Het had enkele uren geduurd voor dat hij telefonisch de commandant van zjjn basis, de jachtvliegschool Twen the van zijn lot had kunnen vergewissen. kwartier maakt volgens U.P. mel ding van zeer hevige gevechten in het westelijk deel van Java en be richt daarbij dat tijdens deze actie een republikeins bataljon uiteen geslagen en practisch geliquideerd is. Volgens deze aankondiging werd de Indonesische legercommandant, Djallani, gevangen genomen en zijn bijna alle wapenen van dit bataljon in Nederlandse handen. Verder wordt medegedeeld dat tijdens het Nederlandse offensief tegen de Republikeinse eenheden, die zich genesteld hebbei. rondom Siliredjo, 25 km. ten Noord-Wes ten van de haven Tjilatjap, zestig Indonesiërs zijn gesne-'vcld. Bij de toegenomen Nederlandse patrouilleactivitcit over geheel Java, zo deelt het Nederlandse hoofdkwartier mede, zijn guerilla eenheden, die 4ussen Surabaja en Djogjakarta opereerden, vernie tigd. Tijdens hevige gevechten rondom de berg Wilis op Oost-Java maakten de Nederlandse troepen zich meester van vier stukken re publikeins veldgeschut en zestig ton munitie. Van Nederlandse verliezen wordt geen melding gemaakt. Het hoofd kwartier bericht dat Nederlandse pa trouilles de achtervolging hebben in gezet van republikeinse strijdkrach ten. die waren geïnfiltreerd in het gebied dat de Nederlanders voor de bliksemactie van December hadden bezet. In de Brantas-delta ten Zuiden van Surabaja bliezen de Nederlandse troepen een Indonesische dump met Krawtsjenko Zaterdag voor de radio Zaterdagavond zal de VARA (Hilversum II) van 20 05 tot 20.15 een vraaggesprek uitzenden tus sen Viktor Krawtsjenko en Henri W. Sandberg. Westelijke Unie werkt militair plan uit De landen van West-Europa zijn bezig militaire plannen op te stellen om in geval van nood dienst te doen, zo verklaarde de Britse minister van defensie A. V. Alexander Donderdag tijdens de debatten in het Lagerhuis, De West-Europese Unie, waartoe behoren Groot-Brittannië. Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg, bestudeert op het ogenblik, onder leiding van veldmaarschalk Montgomery, de problemen der tac tiek. De minister deelde vervolgens nog mede. dat in het lopende jaar voor namelijk aandacht zal worden be steed aan de uitbreiding van de luchtmacht en aan het aanschaffen van radar-installaties. tier kondigt verdere actie aan tegen guerilla-eenhcden die opereren rond om de voormalige republikeinse ste den Magelang. Keboemen en Purwo- redjo op Midden-Java. Op Sumatra worden de zuiveringsacties voortge zet tegen republikeinse eenheden, waarvan gezegd wordt dat zjj nau welijks te onderscheiden zijn van ro versbenden. Trein op Java stort in ravijn Een werktrein van de Indonesi sche staatsspoorwegen stortte Woens dag tussen Serang en Rangkas Bi- tung, 15 km ten Zuiden van Serang, ln een ravijn, vier Indonesische le den van het treinpersoneel werden gedood en 10 gewond, aldus ver neemt Aneta. Volgens te Batavia ontvangen in lichtingen was sabotage aan het viaduct, dat in de ochtend op de heenreis juist was hersteld, de oor zaak van het ongeluk. Nadat de trein in het ravijn gestort was, wer den uit het zljtcrfein enkele scho ten gelost. Eerste hulp kon spoedig verleend worden, doordat de radio verbinding intact bleef. Ministerieel antwoord op Bangka incident Gevolg van fouten en misverstanden In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. van der Goes van Naters omtrent de interne ring der zes Republikeinse leiders op Bangksf, deelt de regering thans me de. dat de gebeurtenissen op dit eiland het gevolg waren van een reeks fouten en misverstanden. Van een concrete schuld van een of meer ambtenaren kan niet worden gespro ken. Onmiddellijk na het aan het licht komen der misverstanden is bewe gingsvrijheid over het gohele eiland Bangka toegestaan en zijn verdere faciliteiten aan betrokkenen ver leend. Toen uit Batavia het vroegere so ciëteitsgebouw op Bangka als ge schikte verblijfplaats werd genoemd, was het niet bekend, dat in Decem ber juist de laatste hand werd gelegd aan de restauratie cn dat met de meubilering nog moest worden be gonnen. Het feit, dat de Republikeinse lei ders samen over een slaapkamer be schikten. was een gevolg van een door hen zelf uitgesproken wens. De meubilering van de ter beschikking staande vertrekken maakte ten ge volge van de grote afmetingen dezer kamers een sobere indruk, doch was niet zodanig, dat deze onvoldoende mocht worden geheten. Er leefde eens in het woestijngebied van Aden een sultan, die Saleh ben Omar heet te. die om zijn wijsheid en goedheid geliefd was bii zyn volk. maar door zijn vijanden be nijd werd om zijn gro te rijkdommen. Zo ongeveer zou men het verhaal kunnen be ginnen van een ge beurtenis, die zich ruim een maand gele den in het zuiden van Arabië heeft afge speeld en die herinne ringen wekt aan de vertelsels uit „Duizend en één nacht". Op zekere dag kreeg Saleh ben Omar een vriendschapsbezoek van goede huurlieden, d.e eerbewijzen kwamen brengen aan de heerser der woestijn. De sultan ontving hen naar Ara bisch gebruik op vor stelijke wijze en over laadde hen met spijs en drank. Maar toen men voor de laatste maal die dag Allah had geloofd en gepre zen en ter ruste was gegaan. wierpen de „goede" huurlieden. die in werkelijkheid bandieten waren, zich op hun gastheren en zij moordden de oude sultan met zijn gehele familie uit. Maar zoals het in de verhalen uit „Duizend en één nacht" bijna al tijd gaat: de zoon van sultan Saleh ben Omar, de jonge sultan Mo hammed ben Saleh el Mahjaba, was toevallig afwezig toen de ban dieten kwamen en ont ging het hem toege dachte lot. Natuurlyk zwoer hij vurige wraak. Hy ver zamelde zijn getrouwe onderdanen en aan het hoofd van tweeduizend Arabieren is hij dezer dagen fort Hillin bin nen gereden. Maar de poorten daarvan ston den wijd open en van de moordenaars viel niets meer te beken nen. Zij hadden hun biezen gepakt met me deneming van tien koeien en driehonderd schapen. Een Brits legervliegtuig had een week tevoren strooibil jetten uitgeworpen, waarin verklaard werd dat zij niet op genade hoefden te rekenen als zij zich niet overgaven. Nu zijn zij voortvluch tig. Maar Mohammed ben Saleh zal hen we ten te vinden. Al moet hij er met zijn kameel het gehele Morgenland voor doorkruisen JOE LOUIS, de Brown Bomber, wereldkam pioen boksen zwaarge wicht sinds 1937 zal tijd genoeg hebben voor zijn ontspanning, Tiu hij vrijwillig af stand heeft gedaan van de kroon, die hij zo lang gedragen heeft, en zijn titel ter be schikking heeft ge steld. Joe vertoeft thans aan het strand van Miami, waar hij het leven nogal ge makkelijk neemt. Hij is thans 34 jaar oud en heeft in de vijftien jaar dat hij in de ring uitkwam een vermo gen van meer dan een millioen pond bij el kaar gebokst. Zijn op treden, zowel in de ring als daarbuiten, werd altijd zeer geres pecteerd. Joe Louis zal thans optreden als promotor van het gevecht om de vacante wereldtitel tussen twee andere neger-boksers: Jersey Joe Wallcott en Ez- zard Charles, dat in Juni van dit jaar in Chicago zal plaats vin den. Dit zal wel enige beroering verwekken in de bokswereld, want de Londense promotor Jack Solo mons is van plan Lee Savold te la ten uitkomen tegen de winnaar van de match Mills-Woodcock met als inzet de wereldtitel en de New Yorkse Twentieth Century Club is ook zo maar niet bereid de we reldtitel te laten verboksen, zonder dat zij een vinger in de pap heeft gehad. Wisjinski weer gezond in Moskou térug Andrej Wisjinsky, plaatsvervan gend Russisch minister van buiten landse zaken, is Donderdag hersteld per vliegtuig naar Moskou terugge keerd. Wisjinsky heeft ruim een maand in Karlsbad, gekuurd. India wil Indonesisch gebied overvliegen De regering van India heeft de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië vergunning ge vraagd voor het vliegen over Indo nesisch gebied in verband met een voorgenomen luchtverbinding tussen Calcutta en Sydney. De H.V.K. heeft hiervoor verwezen naar de regering in Den Haag, die thans de aanvraag in overweging heeft Veit Harlan voor een Duitse rechtbank „Ik heb nooit reden gehad om slecht over de Joden te denkon, vooral niet omdat ik vele grote Joodse acteurs tot mijn vrienden rekende". Met deze woorden veront schuldigde de Duitse regisseur Veit Harlan zich gisteren toen hij te Hamburg terechtstond wegens misdaden tegen de mens heid. Harlan was de maker van do film .Jud Süss" (Süss do Jood), dio tijdens de bezetting ook in Neder land werd vertoond. Göbbels had opdracht gegeven, dat elk stuk ge reedgekomen film aan hem moest worden voorgelegd, zo vertelde Har lan, en hij wilde de langzaam den kende Duitsers zover brengen, dat zij zouden beginnen met het uit moorden van de toen nog steeds in Duitsland wonende Joden. „Ik was niet bij machte, invloed uit te oefe nen op het politieke aspect van de film", zei Harlan. Weinig rund- en kalfsvlees bij de slagers De Algemene Nederlandse Sla gershond en de Nederlandse Katho lieke Slagershond berichten, dat de tegenwoordige toewijzing van vlees aan de slagers voor een overgroot gedeelte uit varkensvlees met een overwegend percentage spek bestaat en voor een gering gedeelte uit rund- en kalfsvlees. De slagers zijn volkomen afhan kelijk bii hun toewijzing en hebben daarop Rencrlei invloed. De consument wordt dringend verzocht af te nemen wat voorhan den is en niet het onmogelijke van de slager te verlangen. Zware straffen geëist in „Blauwe Kamer"-affaire Voor de Amsterdamse rechtbank diende gisteren de z.g. „Blauw Ka- mer"-affaire, de zaak tegen vier re chercheurs van het bureau econo mische zaken die er van beschuldigd werden giften te hebben aangeno men en smet te hebben geworpen op de goede naam van de politie. De substituut-officier van justitie, mr. Reigersman, eiste tegen één van hen. P. R. drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de drie andere verdachten. C. de B A. J. den O. en J. L. M. M. vorder de hij twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Stuur uw Amerikaanse vriend, die u een Care-pakket heeft gezonden, vooral geen pakje met een of twee kruiken oudo klare om hem uw dank te betui gen. Hij moet er te veel moeite voor doen cn bovendien kost het hem een aardige duit om ze vrij te krijgen. Het kostelijke nat blijft gewoonlijk bij de douane en wordt later vernietigd. Als gevolg van de zware sneeuwstormen die over een deel van Europa woeden, zijn bijna alle Alpenpassen versperd. De drie best-sellers van het afgelopen Jaar in de Sowjet-Unie waren oorlogs romans. Dc held van alle drie Is con soldaat Amerika wordt bedreigd door een Invasie van reusachtige huis jesslakken. die afkomstig zijn uit Afri ka. Waarschijnlijk zijn hun eieren kort na de oorlog door voertuigen van het leger overgebracht. De slakken rijn meer dan 20 cm lang en zij vermenig vuldigen zich als mieren. ZIJ vormen een ernstige bedreiging van dc oogst en als verspreiders van plantenziekten. Duitsers In de Sowjet-scctor van Ber lijn kunnen gratis les krijgen ln het Russisch Alleen moeten zU beloven zo hun best te doen. dat zij over een Jaar zelf aan anderen les kunnen geven. Daarentegen hebben dc Russen ln de scholen van hun gehele bezettingszon» het onderwijs ln de Engelse taal ver boden. Het eilandje Falcon of Fonoea van de Tongea-groep, dat ln 1077 ont dekt werd en sindsdien reeds verschei dene malen van vorm veranderde, is thans geheel onder het zcc-oppervlak verdwenen In Canada wordt een R K. kerk gebouwd met een gelulddichte „schreeuwkamer" voor moeders met babies. De moeders kunnen door een glazen wand alles zien wat op het al taar gebeurt, een geluidsinstallatie zal haar ln staat stellen de dienst woord voor woord te volgen. Weerbericht IETS MINDER KOUD IN DE NACHT Weersverwachting geldig tot Zater dagavond. Matige wind overwegend uit richtingen tussen Zuid en Oost. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of sneeuw. Vannacht plaatselijk lich te vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. 5 Maart: Zon op 7.18, onder 18 28; maan op 8 58. ondtr

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1