KONING LEAR" hoogtepunt van het toneelseizoen Schoolzwemmen is populair bij Amersfoorts jeugd heöen Waarlijk aangrijpende creatie van Albert van Dalsum K> Schaaktournooi geopend Wanneer U een GESCHENK zoekt, slaagt zeker bij KUNSTHANDEL VEENENDAAL op de Hof „De motor draait" voor ambtenaren Mijnheer de Redacteur u». 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vrijdag 4 Maart 1949 V x *-e oning Lear", ^-een der hoog tepunten van Shakespeare's dra matische kunst, was vele jaren in ons land niet ver toond. Is het alleen maar toevallig, dat dit drama, waarin de menselijke tra giek zó schrijnend wordt uitgedrukt, dat het de grenzen raakt van ons be vattingsvermogen, nu weer in ons land op het toneel kan worden ge bracht, nu wij in de jaren, die ach ter ons liggen, i n de oorlog en d a a r- n a. zo van aange zicht tot aangezicht hebben gestaan met de tragiek, die een mensenleven en ook de samen leving der mensen kan overmeeste- ren? Shakespeare's werk kan niet ster ven. Hij schreef voor z 0 n tijd, maar het algemeen- menselijke, dat' hij in zijn werken uit beeldde. heeft ook gelding voor onze dagen en voor de eeuwen, die nog zullen volgen, omdat de menselijke ziel niet verandert, ook al wijzigen zich de omstandigheden en de zeden. De hartstochten, die de mensen van enigg eeuwen geleden konden be heersen. spelen ook nu nog hun ver terend spel en wij allen hebben er mee te vechten in onze eigen ziel, zo als ook zij zullen doen. die na ons ko men. Dit is het geheim van Shake speare's de menselijke ziel tot de bo dem peilende kunst, dit is de verkla ring. waarom wij, in onze moderne eeuw. door deze kunst nog zo fel worden aangegrepen; omdat wij onze eigen zwakheden, onze verborgen be geerten, in hun schamele naaktheid zien uitgebeeld, heftiger dan wij ze zelf kennen, althans bevroeden, maar onloochenbaar en niet te ontgaan. Het drama „Koning Lear" toont de grootheden van de menselijke ziel tevens, de kracht van de liefde en de schone mogelijkheden, die ook sluimeren in ons aller ziel. De liefde strijdt met de haat, de opoffering met de zelfzucht, het goede met het kwaad. Het is in dit stuk niet zo. dat het goede wordt beloond en het kwa de gestraft. Dat gebeurt, helaas, ook in het reële leven niet altijd. Hij, die het goede wil komt vaak tot 't kwa de. Dat juist is de menselijke tra giek. En die het goede wil en het goede doet, ook hij zal dikwijls hier op aarde zijn loon niet vinden. De les. die Shakespeare heeft willen ge ven, is dat het goede zijn loon alleen vindt in zich zelf. ..To be acknow ledged, madam, would be overpaid", zegt de hertog van Kent tot Cordelia: hij zou te veel eisen, „over-betaald" willen worden. DIT drama is van een aangrijpen de schoonheid. En de wijze, waarop het Amsterdams Toneelge zelschap het Donderdagavond in de geheel gevulde zaal van het Grand Théatre te Amersfoort voor het voet licht bracht, doet de intenties van de schrijver recht. Simpel waren de de cors, sober was de regie, weinig ge compliceerd de muziek van Maurice van IJzer. Maar hoe suggestief werk te rit is alles als achtergrond von het diep in het hart dringende gebeuren, dat in stoere taal, vol zinrijke ge dachten en voor de eeuwen geldende wijsheden, voor ons tot leven werd gebracht. Albert van Dalsum heeft als Ko ning Lear een van de rollen van zijn leven gespeeld. De laaiende passie van de brute, de werel^ aan zijn voe ten wetende heerser, van de egoist en machtswellusteling, die ineens kan overslaan naar de smekende hulpe- looseid van 'n kind hoe menselijk is dit alles de naar de waanzin groeiende drift van zijn gespleten en de door het zelf opgeroepen noodlot zo hevig geschokte persoon, beeldde hij uit met zulk een indrin gende kracht en een soms zo ontroe rende innigheid, dat men, zittende in de zaal, vergat, dat dit alles slechts toneelspel was. dat men zich geheel opgenomen voelde in wat zich daar afspeelde, dat men mede leed en. inwendig mede streed. Het kan hier niet de bedoeling zijn complimenten uit te delen. Daartoe leent dit stuk in deze opvoering zich niet. Want alle actrices en acteurs, enkele van onze grootsten. werden gedragen door dezelfde Shakespea- riaanse geest, die Van Dalsum naar een der hoogtepunten van zijn car rière voerde: Frits van Dijk als de graaf van Gloucester, een bijna even tragische figuur als de koning zelf, Johan Fiolet als de nobele graaf van Kent, Jo Sternheim als de nar, Jac- ■MMS :%ïjr' Ksfo. C- Albert van Dalsum als Koning Lear cues Snoek als de jonge Gloucester, angstig echt in zijn gefingeerde bede laarswaanzin. Loudi Nijhoff. Jenny van Maerlant en Elise Hoomans speelden de drie dochters, de eerste twee satanisch in haar blinde zelf zucht. de laatste ontroerend in haar trouwe liefde. En er waren nog an deren. Louis van Gasteren. Johan Schmi'tz. om cr nog enkelen te noe men. Zij allen droegen er toe bij ons een toneelopvoering te brengen, die tot het schoonste behoort van wat wij hier in lange tijd in onze stad te zien kregen. Hun allen onze dank voor deze onvergetelijke avond. Tj. dc B. Noteert U even GRAND THéaTRE: Snouckaertlaan 4. Tel. 4632. t.m. Woensdag „Con certo". Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Overige da gen 2.30, 6 30 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel 7 b. Tel. 6572. t.m. Donderdag „Handi ge jongens". Aanvangstijden, Zon dag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat, t.m. Donderdag „De slang van Sjanghai." Vooraf „Mexicaan se Rovers". Aanvangstijden, Vrij dag en Zaterdag 2.3Ó, 6.45 en 9 u. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen,2.30 en 8 uur. VRIJDAG 4 MRT: Wijkgebouw Laurens Costerplein 7.30 uur. Feestavond Chr. Metaalbewerkers Bond. Amicitia 8 uur: Comedia „Gla zen speelgoed". ZATERDAG 5 MRT: d'Oude Lan- teern, tentoonstelling Durand Rosé t.m. 3 April. Dagelijks van 10 tot 5 uur Cs Zondags van 2 tot 5 uur) ZATERDAG 5 MRT: Amicitia 8 uur „In de nacht van 23 April". „De Keien". DANSEN: J. VAN SCHALK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag '8 middags 15—17 uur 8 avoDds 20—23 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 8—11 uur. CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL 6685, „Gemeenschappelijke verantwoordelijkheid" In de P. U. E. M.-keuken hield Woensdagmiddag mevrouw A. J. Otte-Arnolli. voorzitster van het hoofdbestuur der N. V. E. V., voor de afdeling Amersfoort een lezing over „Gemeenschappelijke verant woordelijkheid". Spreekster vertel de. dat gelukkig door velen toch wel wordt aangevoeld dat 'de ge meenschap voor vele dingen zorgt, maar zelf schieten z\j schromelijk te kort in verantwoordelijkheid. Hoe ergerlijk beschadigen en bevui len velen de vervoermiddelen of staan rustig toe, dat hun kinderen andermans eigendommen vernielen. Dergelijke mensen hebben nooit verantwoordelijkheid geleerd. Vrou wen hebben altijd een groot ver antwoordelijkheidsgevoel gehad en in vroeger eeuwen hing de welvaart van het gezin af van de kennis en de plichtsbetrachting van de huis vrouw. In de loop der eeuwen is er veel veranderd, maar toch is het nog altijd de huisvrouw, die ver antwoordelijk is voor het gezin: door een doelmatig financieel be leid moet zij met kennis van zaken zorgen, dat zij waar krijgt voor haar geld. Maar hoe serieus sommi ge vrouwen hun eigen huishouden ook verzorgen, toch maken zij wel eens de grote fout, dat z\j zich niets aantrekken van wat er buiten ge beurt en ook haar kinderen niet leren rekening te houden met ande re mensen. Dergelijke kinderen krijgen niet gemakkelijk gemeen schappelijk verantwoordelijkheids gevoel, omdat de ouders hun dat niet leerden. Na de pauze werden er verscheidene vragen gesteld o.a. over de was buitenshuis. Spreekster vertelde van de goed ingerichte washuizen ln Zweden, waar. iedere hulsvrouw gebruik van kan maken. Hierbij is de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid echter een deugd van de eerste rang. Ieder maakt er gebruik van en levert het vanzelfsprekend weer keurig af. Zo wordt het leven van vele men sen door die deugd zeer vergemak kelijkt en veraangenaamd. Dierenbeschermers propageerden De afdeling Amersfoort en omstre ken der Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren bood aan de leerlin gen der l3gere scholen te Bunschoten een lezing met filmvoorstelling aan. Spreker was de directeur der Vereni ging de heer G Nieuwenhuysen te Den Haag. Het doel was de schooljeugd op het werk van Dierenbescherming te wijzen en een ieder tot de liefde voor dieren op te wekken. De belangstelling was bijzonder groot en duidelijk bleek wederom wel ke beschavende Invloed van deze film voorstelling od long en oud uitging. Dat medeleven en eerbied voor al les wat leeft en groeit werd bereikt toonden alle aanwezigen door een har te/lik applaus Dezelfde voorstelling werd des avonds gehouden voor de opvoedlnstel- ling Zandbergen te Amersfoort. Samenwerking tussen Federatie en SOVA Donderdagavond is m 't ontspan ningslokaal van de S. O. V. A.. de personeelsvereniging der Neder landse Spoorwegen, een schaak tournooi geopend dat deze vereni ging organiseerde voor de bjj de Federatie van Personeelsverenigin gen aangesloten bedrijven. Het zal bijna twee maanden duren voor het tournooi is uit gespeeld. De heer I-I. Kollen, de voorzitter van de organi serende vereniging sprak een wel komstwoord, waarin hij de bedoe ling va-' het tournooi uiteenzette en hoopte, dat het in sportieve geest zou verlopen. De voorzitter van de Federatie voor Personeelsverenigingen, de heer Tj. de Boorder, hield daarna een korte rede, waarin hij de bete kenis van het schaakspel schetste dat de Federatie zo graag, ln sa menwerking met de S. O. V. A., bij de personeelsverenigingen meer in gang wil doen vinden. Hij memo reerde dat de S. O. V. A. zich be reid heeft verklaard één maal per week haar lokaal voor andere leden der Federatie open te stellen om deze er te leren schaken. Namens de Federatie bood dc spreker een fraaie plaquette aan, die als eerste priis zou dienen. De heer De Boorder deed vervol gens de eerste zet op een der bor den, waarmee het tournooi geopend was. Feestavond C.J.V. „Sanmël" Het meeste werk van de jeugdvereni gingen wordt vaak binnen de deuren verricht. Zo is het ook bii de CJV „Sa- mufel", die haar wekelijkse club- en groepsavonden steeds houdt in het Hcrv. Jeugdhuis non de Zuid-Singel. Gisteravond werd op dit ..werken ln het verborgen" eens een uitzondering gemaakt Alle leden, groot en klein, rryet hun familie en bekenden waren nu eens tezamen in „Prinsenhof" om te horen en te zien wat door samen' werking tot stand was gebracht. Wel zeer opmerkelijk was de geheel originele opzet van de avond. Het was totaal anders dan men meestal op zul ke avonden te genieten krijgt Elk tafereeltje werd geheel door één van de vele groepen zelf verzorgd en a) terstond trof de opening Een kamp' scène, waarin een dagopening van een jongenskamp werd voorgesteld, doch waarbij men terstond al de aanwezigen betrok, zo spontaan, dat iedereen er volkomc-n in was en meedeed. Een vro lijke huldiging van één der leiders, die reeds 35 jaar aan het jeugdwerk deel neemt sloot dit gedeelte af. En wat zullen we verder noemen: een tweetal korte schetsen, die danig de den lachen: een jongensorkest, zo meesterlijk door een 10-jarige geleid, dat allen er stil van werden; kleuter- spelen van 46 Jarigen, waarvan de moeders misschien wel het meest ge noten. En dan een spel van Dwaal lichtjes. die elkander hun ervaringen onder de mensen opgedaan mee deel den en daarbij wel een enkele rake kindcropmerking plaatsten over de verhoudingen tussen groten en klei nen Tot slot speelden de grootsten het lekespel. ..Mensen onderweg", een simpele maar zeer ontroerende ge lijkenis van „De Barmhartige Samari taan." Een goede avond, die zeker ook de Jeugdvereniging zelve ten goede zal komen. Mutaties Tot kolonel en directeur van de cavalerie is benoemd de luit.-kolo- nel B. A. de Veer. Kol. de Veer heeft als zodanig ook het comman do over de cavalerie-depots in Amersfoort. Knaapje aangereden Ter hoogte van het pand Socster- weg 75, speelde Donderdagmorgen om negen uur het zoontje van de heer K. op het trottoir. Juist toen het knaapje de rijweg over wilde steken, naderde een vrachtauto be stuurd door een persoon uit Oude- kerk a. d. Amstel. Het zoontje liep tegen de wagen aan, brak zijn rech terpols en liep een hersenschudding op. Door de G, G, D. werd dc jongen naar de „Lichtenberg' vervoerd. L.S.K. bracht revue voor goed doel We kunnen niets dan sympathie hebben voor hetgeen-de manschap pen van de Luchtstrijdkrachten uit Kamp Waterloo Donderdagavond in de Markthal lieten zien. Daar werd door hen namelijk een cabaret-revue opgevoerd, die hon derd gulden netto winst opleverde. Dit bedrag werd afgestaan aan de afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies. •Jat dit geld heel goed kan gebrui ken. Want, mevrouw Molendijk zei immers in haar welkomstwoord, deze zomer moeten weer vele zwak ke kinderen gezondheid opdoen in daarvoor bestemde inrichtingen. De jongelui, die de cabaret-revue zouden opvoeren, hadden bijna geen van allen enige ervaring op dit ge bied. Daarom hadden zij botje bij botje gelegd en met bemiddeling van de R. A. O. enkele beroepsar- tisten geëngageerd: Katja Bernd- sen, die begeleid werd door Guus Jansen en Alexander Pola, bekend door radio-werk voor het program ma „Negen heit de klok", die als conferencier optrad. Dit drietal kwam vanzelfsprekend met meer „schwung" op de planken, dan de L.S.K.'ers, maar had dan ook een zekere reputatie hoog te houden. Pola vonden we tekort schieten in zijn taak. We geloven niet. dat de zeer vele aanwezigen, de revue critisch be zien hebben. Ook wij hebben dat niet gedaan omdat deze avond zich niet voor een critiek leent. Wat de L. S. K. te zien gaf was allemaal niet even feilloos. Voor een gedeelte was de Markthal daar debet aan, die immers de optredenden zware eisen stelt, omdat er op het reus achtige podium geen enkel doek is. G. de Munnik, de algehele leider van de avond, zal bij een volgende gelegenheid moeten steunen op de ervaringen, die hij Donderdagavond ongetwijfeld zal hebben opgedaan. Coöperatoren hielden vergadering Uit het jaarverslag van de Co- operatieve Verbruikersveireniging „Gemeenschappelijk Belang" U.A., dat in een gisteravond in het Volks gebouw gehouden vergadering werd besproken, blijkt, dat deze Amers- foortse Coöperatie zich ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden be hoorlijk weet te handhaven. Het ledental bedroeg op 1 April 1948 775. De algemene resultaten-re kening geeft een overschot aan van 5273,65, dat aan de reserve zal worden toegevoegd. Het bestuur onderging enige wijzigingen en be staat nu uit de volgende leden: J. K. Buiteman (voorz.), J. Eppinga (2e voorz.) mevr. H. van den Ham Reumer (secretaresse), A. A. Meijer, penningm.-administrateur, en de heren P. van de Pol en De Wit en mevrouw Hendriks. De raad van Commissarissen ziet er als volgt uit: A. Jellema. secr., leden J. Hulst, Talsma, Krabbe en Corneliss^. De voorzitter van deze raad zal nog worden aangewezen Burgerlijke Stand GEBOREN: Gerarda Clasina d v J Mulder en C Adam; Hendrik Jo hannes z v H Mossing en G v Me teren; Marijke Aleida Maria d v R Appeldoorn en C M Lablans Jan Hendrik z v E J v d Berg en G Ek- kels; Evert z v E Kamphorst en H v Bloemendal. ONDERTROUWD: H Schots en G Post; B J Gorter en M Lammens; J L Unger en G Vink; B Lagerweij en A H Buitelaar; H A Smid en T A Bloemendal K H de Voogd en M C Lutjens. OVERLEDEN: Hendrik J. Noordman, oud 43 jaar. Gevonden voorwerpen vtn 28 Februari t.m. 3 Maart Nikkel. Manchetknoop;.enige wan ten en handschoenen; grondzeil; bos berkenbezems en een schop; ring met sleutels; br. actetas inh. textiel enz.; grijze heren hoed; klein bruin hondje; grijze herenhoed; witte port. inh. 35 cent; huissleutel; mes je; rekenboekje: gele dam. tas (le dig); wol. hoofddoek met groene rand; blauwe Alpinomuts; br. heren porte. inh. 26.00; rubberlaars; br. kin. schoudertasje; bril in zwarte koker; br. heren hoed; zak inh. ^af; vulpotlood; zil. armband (4 stren- gels); witte muts (pool $15); zwarte pet; rood gevl. vulpen; blauw ger. paraplui hoes; werkboekje t.n. Loenhorst; led. broekriem; nik. polshorloge; fototoestel (Kodak. In- Groningen bij het liften in een auto laten liggend; sleutel (looper); zil. hanger met rode steen; rode cein tuur; passer; 2 pakjes vreemde postzegels. Advertentio Lezing over „Invasie in Normandië" Majoor Koning sprak voor „Ons Leger' Op uitnodiging der Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger" sprak Donderdagavond in Hotel „Mono- pole" de majoor B. Koning, van de Generale Staf, over „de grote invasie in Normandië". Met groot enthousiasme en gedegen kennis van zijn onderwerp, sprak de in leider over deze geweldige onder neming, die zijn weerga in de ge schiedenis niet vindt. Na vooraf te hebben gewezen op kapitale fou ten, die Hitler-Duitsland reeds in de aanvang van de oorlog had ge maakt: het niet doorstoten naar Engeland terstond na „Duinker ken", de aanval op Rusland (22 Juni 1941) en de oorlogsverklaring aan Amerika, na de verraderlijke Japanse aanval op Pearl Harbour. De landing in Normandië be schreef spr. als een buitengewoon moeilijke onderneming Niet minder dan anderhalf mil- lioen man met al het materieel, moest worden overgezet. Hiervoor v/aren nodig 4207 schepen, die werden beveiligd door 774 oorlogs schepen van allerlei aard, w.o. slagschepen van 40.000 ton. Spr. schetste de voorbereiding, die aan de landing voorafging, technisch, moreel en materieel en de heldenmoed, door de mannen die er aan deelnamen, aan de dag gelegd. Het verrassingselement speelde er een grote rol in. De Duitsers verwachtten de landing bij Calais, zodat ze in het. gebied om deze havenstad grote troepen machten concentreerden, en deze er zo hardnekkig vasthielden, dat ec-rst op 25 Juli, d.i. 7 weken na de invasie, de troepen van Calais naar Normandië vverden gediri geerd. Deze totaal verkeerde stra tegie kwam voort uit de starre discipline: Befehl ist Befehl. Con sequenties trekken en snel over schakelen, dat konden de Duitsers niet. Lof zwaaide spr. toe aan de Eng. inlichtingen-dienst, waar door de dislocatie van de Duitse troepen van Stavanger tot de Mid dellandse Zee haarfijn aan de ge allieerde legerleiding bekend was. Deze op zijn beurt liet niets na, om de Duitsers in de waan te brengen, dat een landing bij Calais in de bedoeling lag. Spr. noemde de onenigheid tussen von Rund- stedt en Rommel mede een der oorzaken van het falen der Duitse verdedigingstactjek. Na de pauze beschreef de heer Koning speciaal de strijd in Nor- mandie. waarbij hij niet verheel de, dat de overwinning nog wel eens danig in gevaar werd ge bracht. De onvolprezen strategie en doortastendheid van Generaal Eisenhower heeft echter gezege vierd. De voorzitter van de Vereniging „Ons Leger" de heer K, E. Ouden dijk bracht de spreker dank voor zijn boeiende, enthousiaste cau serie. Overste Janssens richtte hierna nog een propagandistisch woord tot de vergadering, ten behoeve van de „Nationale Reserve. Onder de aanwezigen merkten we op burgemeester Molendijk, de Gar nizoenscommandant Kolonel A. Tolsma, vele bfficieren en hoofd officieren, de gemeente-secretaris, de heer J. Haars en de Commissa ris van Politie, de heer G. Goor- huis. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die een verkeers heuvel links passeerde, werd be keurd, evenals de fietser, die zonder achterlicht reed en een ander, die een persoon boven de tien jaar achterop ziin fiets meevoerde. De vijftienjarige dochter van de heer P., uit de Prins Frederiklaan, die Donderdagmorgen om kwart over tien spelenderwijze de Bis- schoosweg overstak, werd door een autobestuurder, die met zijn auto in de richting Randebroek reed aan gereden. Zij liep een hersenschud ding op en werd met een taxi naar huis vervoerd. Goede, beschaafde revue oogstte veel succes De A.B.V.A., Algemene Bond van Ambtenaren, hield Donder dagavond in Amicitia zijn feest avond. De revue „De motor draait", die gebracht werd door de theater groep „De Korte Golf", onder ar tistieke leiding van de bijna 65- jarige Jan Lemaire, was er een van goed gehalte. De waarnemend voorzitter, de heer Hoek, sprak een kort openingswoord, waarin hij de heer De Gros, die lange tijd door ziekte verhinderd was, zijn functie als voorzitter uit te oefenen, harte lijk welkom heette. Een overzicht van het ledental bracht een verho ging van 1 Jan. '48 tot 320 teden en 1 Jan. '49 tot 376. De heer Hoek noemde dit tamelijk bevredigend. „Wij moeten," zo eindigde hij, „proberen met elkaar datgene te doen, wat noodzakelijk is. Dat is in dit geval leden winnen." De revue „De motor draait," een spel uit het ambtenarenleven door Arent Vreugde, beloofde reeds bij voor baat een succes te worden, want namen van medewerkers als Jetty Cantor, Jeanne Verstraete, Willy Rex en Henk Dorel zeggen al meer dan genoet,. Het gezelschap „De Korte Golf," reist momenteel het land door om voor alle afdelingen van de A.B.V.A. te spelen. Een nummer met een bijzonder goed gehalte aan humor was „De moord in Den Haag in het jaar des Heren 1873," waarin Jeanne Verstraete en Nol van Dijk, twee kermisklanten een parodie op „De moord te Raamsdonck" brachten en speciaal aandacht besteedden aan het leven van een ambtenaar. „Het afscheid van de controleur", een ode aan de hoffelijke verhou dingen in het jaar 1856, deed de zaal daveren van het lachen. Voor al Jeanne Verstraete was hier debet aan. Een ernstiger nummer was wel de ballade op „De slag om Arn hem," die door Jan Lemaire op een uitstekende wijze werd voor gedragen. Botsing op de Hogeweg; twee auto's beschadigd Op de Hogewegs bij het kruis punt Hoevelaken, gebeurde Don derdagmorgen om half zes een»ver- keersongcval. Een bestuurder van een vrachtauto uit Gouda reed met zijn wagen in de richting Zwolle. Voor hem reed een wagen van de P.T.T. H\j wilde deze wagen passe ren vlak voor de bocht bij de spoor wegovergang. Juist toen hij pas seerde naderde een vrachtauto uit Hasselt uit de tegenovergestelde richting met het gevolg dat zij te gen elkaar botsten. De vracht wagens werden zwaar beschadigd. Melksanering en kruideniers Geachte lezer. Als wij de practijk van de melk sanering bekijken, dan rijst bij ons de vraag: waar moet dat heen en waar is het einde' Er zijn nu reeds verscheidene melkhandelaren, die over zo veel vrije tijd beschikken, dat zij in deze tijd koek en beschuit gaan verkopen. Weer bij anderen kan men al zijn boterbonnen inle veren en naar behoefte boter opne men. Ook zijn er handelaren, die eieren cadeau geven als men de bo ter van hen betrekt. Dit lijkt alle maal zeer mooi en aantrekkelijk, maar op een dergelijke wijze wor den de belangen van de midden stand niet gediend. Voor een aantal kruideniers in Amersfoort. K. Dijkhuizen. Soesterweg 217. Seiirp New Ynrfr 2 3 3 3 Ooodvear 41 41 Hudson M 99% Int.Harv. 23% 24 In.Nickel 28»/, 28% JntT.enT 9 9 Kenn.C, 46% 45»% MontgW. 55% 54% Pack. M. 3% 4 Radio C. 11»/. 11% Rep.St. 24% 24 Reyn. T. 36% 36% .-ears R. 36», 36% Shell Un. 33% 33 oocony 15% 15% Stand Br. 18% 18'/, St.Oll.J. 67% 67% Studeb. 17% 17% Texas C. 50'% 50% U.Aircr. 24% 24 Un. Corp. 2% 2»% Un. Fruit 52'% 52% USRubb. 38% 43% 44% US Steel 71% 71 36% 35% Westing 23% 23% 58% 58% Woolw. 45 45 Atch. Baltim. Can.Pac. lilin. C. N.Y.Cen. Penns. R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C Betnl.S. BoeiiingA Chrysler Citv B. Consoi. E Douglas Dup. N. Eastm. K Oen.El. Qcn.MoL 91 24% 18 11% 24% 10% i5»% 15»; 41% 40% 82 81% 176% 178 90 90% 27% 27% 49 48% 147% 147% 65". 65% 32% 32% 31 30% 22% 23 52% 53% 39% 39% 21% 21% 55% 54% •.WINTERZON KRISTAL VITA VONK t BIRD'S EVE CCHOOLZWEMMEN staat juist in deze dagen, nu er pas weer een groot aantal scholieren het diploma heeft behaald, in het mid delpunt van de belangstelling. Dat was een jaar of vier geleden niet het geval. Toen was men bezig het schoolzwemmen populair te maken. Iedere Nederlander zwemmer, zei men toen. Hoe kan men de bewo ners van ons waterlandje de zwem kunst beter machtig maken dan het hun in hun jonge jaren, dus op school, te leren? Gemeente Amersfoort en in het byzonder de afdeling onderwijs sympathiseerde destijds direct met de Idee van schoolzwemmen. De grote moeilijkheid was toen om de plannen, die men gevormd had, te verwezenlijken. Er moesten vele moeilijkheden envooroordelen overwonnen worden. Maar nu, in 1949, kan men zeg gen, dat iedere school voor lager en voor voortgezet lager onderwijs in Amersfoort deelneemt aan het schoolzwemmen. V EVENTIEN uren per week heeft het Sportfondsenbad, op zeer billijke voorwaarden, voor dit doel beschikbaar gesteld. Per cursus, die twintig weken duurt, leren onge veer 2400 kinderen zwemmen. Zij zijn allen leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen en van de scholen voor voortgezet lager onderwijs. Het enthousiasme voor het wekelijkse uurtje zwem men ls enorm. Ook het onderwij zend personeel geeft zijn volle me dewerking. Zelfs is er een speciale cursus georganiseerd voor de leraren en leraressen. Zij helpen het personeel van I. t Sportfondsenbad voor zover dat in hun vermogen ligt bij de Instructie. Het school zwemmen staat onder leiding van de heer L. L. J. Heugen, consulent voor Lichamelijke Opvoeding, een functie, die te vergelijken Is met die van de inspecteur voor het l.o., maar dan op een geheel ander ter rein. Hc cursus is niet gemengd. De jongens zwemmen in dc winter en de meisjes in de zomer. Ook daarvoor heeft men een reden ge had. Meisjes heben immers meestal lange haren en wanneer zij in de winter na het zwemmen naar huis zouden gaan, dan zouden zij ver kouden kunnen worden, juist door haar natte haren. Daarom laat men de jongens, die kort geknipt plegen te zijn, bij voorkeur in de winter zwemmen! Wij zijn enkele keren bij een zo genaamd afzwemfeest geweest, waar de scholieren hun diploma trachten te verwerven. Het enthou siasme is dan altjjd enorm. Met ongeduld wachten zij op hun beurt Vliegtuigbom stond naast de kachel De Haarlemse politie heeft succes gehad met haar campag ne tegen achtergebleven oorlogs tuig dat nog in het bezit van particulieren was. Een Haar lemmer kwam aandragen met een complete vliegtuigmitrail leur. Een ander bracht een ge laden vliegtuigbom van een halve meter hoog. Hij had hem al jarenlang netjes opgepoetst vlak naast de brandende kachel staan, vertelde hij opgetogen. Indeling bekereompetitie De indeling van de elftallen uit Utrecht en omgeving voor de voor competities van de wedstrijden om cle Nederlandse Voetbalbeker luidt: Groep B: HVC WMS. Madjoe of SDZ BFC. LOC; D; Velox. Kam pong, Olympla '25. HMS Utrecht* F; Hercules. OWO. RKAVIC. Victoria RODI: N: Vriendenschaar. Zwaluwen Vooruit. GW Brederodes APWC: Q* UW. Patria, Barneveld. DEV PVC WIJ; U- CDN EMM '15 Amsvorde of Am. Boys, Quick (A). Nijenrodes; W: DWSV. Holland 's Graveland Saestum. LW; IJ: Zeist. Ellnkwijk De Zebra's JSV Fortitudo. District II, groep C; Woerden. Moordrecht, Stolwijk, Amerst. SV. Bodegraven. en als de traditionele estafettes verzwommen worden, wordt er in het Sportfondsenbad harder ge schreeuwd en aangemoedigd dan bij menige „echte" wedstrijd. Voordat de kinderen deel mogen nemen aan het schoolzwemmen, worden zij eerst door de G. G. G. D< te Amersfoort medisch onderzocht. Dit op zichzelf is natuurlijk al zeer .gunstig voor de bevordering van do volksgezondheid. Doch ook het zwemmen bevordert de ontwikke ling van het lichaam, dat er dik wijls door verfraaid wordt. Sommetjes Ik kan best begrijpen dat veel dames bij winderig weer hoofd doeken dragen: makkelijk voor het haar en meestal staan ze aardig. Al jaren dragen dames, geloof ik, hoofddoeken, in allerlei kleuren en in sterk verschillende dessins, maar de laatste tijd schijnt er met die dessins iets bijzonders aan de hand te zijn. Er is blijkbaar een mode kunstenaar opgestaan die zijn in spiratie put uit de dingen waar zijn oog toevallig op valt. Ziet hij een envelop voor zich liggen op tafel, op het ogenblik dat hij zich zet voor weer eens een fijn ont- werpje, nóu, dan schept hij een pa troon van louter geadresseerde briefomslagen. Nee, dat is geen grapje, die sjaals worden tegenwoordig gedra gen, ik heb ze zelf gezien. Maar die juffrouw, achter wie ik gisteren in de tram kwam te zitten, droeg een hoofddoek met een nog won derlijker dessin. Deze sjaal was kriskras bedrukt met sommetjes: optelsommen en aftreksommen, met hier en daar een bloemetje er tussen, waarschijnlijk om het ge heel niet al te erg op een kladje van de boekhoudafdeling te laten lijken. Zodra ik plaats genomen had achter dat omsomde hoofd kreeg ik tot mijn grote verbazing accoun tant-neigingen: een niet te bedwin gen lust kwam in mij op de uit komsten van die optellingen en af trekkingen te controleren. Vlak voor mijn neus waren twee getal len van zes cijfers opgeteld. Het sommetje was in een oogwenk na gezien, want het was precies hori zontaal afgedrukt en dus makke lijk te lezen. In de uitkomst kon ik geen fout ontdekken. Iets moeilij ker werd het toen ik eens wilde nagaan of die aftreksom rechts wel klopte. Vrijwel verticaal stond hij op de hoofddoek, zodat ik het hoofd tamelijk scheef moest houden bij het nacijferen. Ik kwam tot een andere uitkomst dan die op de doek, maar daar ik nooit bijzonder sterk jn rekenen was, kon dat best, zo dacht ik, aan mij liggen. Ijverig begon ik dus opnieuw te tellen, maar nu klopte het weer niet. Ik kon me niet voorstellen wat de ontwerper bezield zou hebben opzettelijk fouten in zijn sommen te maken, zodat ik maar voor de derde maal begon. Net toen ik hal verwege was stond de juffrouw op voor een oude dame die binnen kwam. Ik vloog eveneens overeind I en trachtte mij achter het meisje te wurmen om 't accountantswerk voort te kunnen zetten, maar ik was daar nog niet in geslaagd toen ze eruit moest. Dan in 's hemelsnaam maar mee de straat op, dacht ik, werkelijk bezeten van rekenwoede. Nou, ik liep nog even vlak achter haar aan, het hoofd helemaal scheef naar rechts, maar ze had 'n nogal veer krachtige stap, zodat de cijfers me voor de ogen dansten. Net wilde ik het meisje op de rug tikken en vriendelijk verzoe ken heel even stil te staan, toen ze omkeek en iets zo onvriendelijks tegen me zei, dat ik maar gauw retireerde. Maar ik heb er nog geen rust van dat ik niet weet, wie er nu fout geteld heeft, die zonderlin ge modekunstenaar of DESIDERIUS Amsterdamsche Effectenbeurs 1 Nadat op 1 Maart op vrij ruime schaal door houders der 3% grootboeklnschrij- vlngcn 1946 van de gele genheid was gebruik ge maakt om deze ln contan ten om te zetten was de animo gisteren reeds aan merkelijk minder. Het schijnt, dat reeds een be hoorlijk bedrag op de tot dusver toegelaten mlni- mumkoers van 98 ls geli quideerd. Gisteren althans werd slechts voor t 1.676. 000 in grootboekinschrijvin gen omgezet bij een totale omzet in obligatièn van 3,4 'millloen gulden. Heden werd dit staatspapier voor het eerst Jn 7 tijdvakken verhandeld. waarbij de koers van 95"s tot 95 V, te rugliep. Belangrijke wijzi gingen vertoonde de staats- fondsenmarkt overigens niet. hoewel de conversie- lening 1947 in het verdere verloop eerder een fracüc lager noteerde Op de aan delenmarkt waren de fluc tuaties aanvankelijk zeer beperkt. Het koerspell was echter goed prijshoudend, ondanks de ontstane span ning in de internationale politiek door de nota van Moskou aan Zweden. Het pubhek bleef geheel uit de markt en noch van deze Vljde noch van die der speculatie viel enig aan bod te verwerken. zodat geleidelijk een oplopende tendens ontstond vooral voor aandelen Koninklij ke. die van 282 tot 285 Vi verbeterden. De markt voor cultuurfondsen was ongeanimeerd, ln verband jmet het druk besproken 1 bericht van de extremisti sch® overval od dj oei a. Actieve obllg.t Ned. '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1. '47 3% Investercert. 3 Ncd. 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned N.W.S. 2% Sd eert. 100 2% Indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actlev# aand.i Kol. Bank And. N. I. H. bank Ned Hand.MH. A.K.U. aand. Bergh's Jurg. v Berkei's Pat Calvé Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And. Ncd Kabelfabr. Philips' GBvA. Wilton Feyen Blliton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mil. Kon. Petr Mij A'dam Rubber Bandar R. Mil. Deli-Bat R.M Oost-Java R.M. Serbadjadl S.R HA L Aand. Java-C.-J LHn K. Ned St MU Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott. Llovd Stv Mil Ned Hand. A'dam Jav Cult. Mil, N I Suik Unie Ver Vorst CM. Dell Bat. Mil. E.K. E.K. L.K. 2/3 3/3 3 3 96»<J 99% 96% 79% 100% 96% 96% 99% 96 V, 96% 107% - 157% - 155% 156 276 - 107 - 135% - 14S - 128 - 107% 158% 156% 277 103% 134 149 133 175 227% 230% 249 - 261 - 215% 214% 158 - \i-3i 282 143 134% 90 57 62 158 152 146 161% - 157 156»% 147 159 - 153% 153% 81 - 2" 345 258 285'% 148% 138 91% 63 158 152 143 162»; 157% 147 159% 154 8» iS" Dell Mij Senembah MU. Niet-act oblig. MUlIer Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage '36 3Vj Geld. 20 j. '46 3 dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Groning '38 3% dito 1038 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'darn le en 3e dito le 1. '38 Utr or. '39 2% Zuid-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 BaL Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hy^b 3% oron. Hypb Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott Hypb. 3Va Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl. Hyp. 3% Z H. Hyp b. 3% Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.KU. 3% Berc'ns J 3% Lever's Z 3% WerksDoor 3% Bat Petr 3% Kon. Petr. MU. Dell Spoor 3% Ned. Ind Spw. Amsterd. Bank Holl. Bank Un 2/3 3 3 138% 139% 152% 100 100 100% 100% 99% - »Sii 100 Va 100% 100% - 94% 93 100 94% 95 100% 100 - 90% - 93% 93'.; 97% 100 99% 92% 102% 1°2% 101 102% 102% 1021» 101 101 Vf 101% 101 89% 89 Vi 67 158»; 157 Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Br. 6 dito 4% Pref Nd Gist- en Sd. Rtt. DroogdMU Stork Co. Werkspoor, S.A Wyers' I cn H. Zwanenberg O. Aniem Aand. Ned. Ind. Gas Borneo Sum H Internatio Oost Borneo Amst Ball. MIJ Thomsons Hav. Dell Sdw. Mil. Ned.-Ind. Sorw Vrj, genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst Ned Am. Fltt. Ned. MU Walv. Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S. Steel Cities Service Cont. Oil Midcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Ccntr. 2 3 3/3 158 Vi 159% 170% 170 160% 160% 150 150 138 137% 101 102 297 297 303 303 123% 123J4 131 130% 176 175 90% 92% 105% 108% 133 131V, 175 174% 130 129 58 Vi 59% 31% 112 80% 82 118% 134 108% 2% 2% 32% 94% 48 47% 24 73% - 40% 56% 34% 34% 20% 20»%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2