DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wisjinsky volgt Molotof op Wisjinski Motieven tot dit besluit nog niet bekend Molotof Onzekerheid Voorlichting en democratie Wat gezegd werd en geschreven Op dst koJüisd BUITENLANDSE PERS OVER DE WIJZIGING IN MOSKOU Deense minister naar de V.S. Uitstel van Haagse conferentie? Onze verliezen in Indonesië Zaterdag 5 Maart 1949 Achtste jaargang No. 126" Opgericht dooi de Stichting „Het Parool" Giro 5l033fy Bank: Rotterdarasche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 ceni p. w. of 4.i5 p. kw Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie n Administratie. Snouckacrtlaao 7, Amerstoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOOR DER. •WfJ kennen Andrej Wisjins- v ki wegens de felle aanvallen die hij de laatste drie jaar bij elke gelegenheid doet op landen en perso nen die de Sowjet-Unie niet welge zind zijn. Wisjinski. van geboorte Pool, en van katholieken huize, behoorde tot de Mensjewieken, de minderheids groep van revolutionnairen, die het tenslotte tegen de bolsjewieken moest afleggen. Overigens is hij een veteraan in de strijd tegen de tsaren. Reeds in 1905, op 23-jarige leeftijd, moest hij een jaar in de gevangenis zitten wegens zijn deelneming aan een. opstand. In 1936 en '37 vestigde hij voor het eerst de aandacht van de wereld op .Zich toen hij als aanklager optrad in de beruchte Moskouse zuiveringspro cessen, \A7tSJINSKI heeft de laatste jaren vrijwel alle belangrijke confe renties tussen de geallieerden en de Verenigde Naties bijgewoond. Hij was in Jalta bij de conferentie tussen Stalin, Roosevelt en Churchill en hij was in Potsdam tegenwoordig, toen Truman en Attlee daar in 1945 het Russische staatshoofd ontmoetten. Zijn juridische bloed hij promo veerde in 1902 aan de universiteit van Kief en werd later hoogleraar te Moskou kruipt waar het niet gaan kan: ook in de conferentiezaal te Lake Success. Londen of Parijs heeft hij. sprekende over het Duitse vre desverdrag. de atoomenergie, de ont wapening of het plan-Marshall, zich dikwijls gedragen alsof hij nog als openbaar aanklager in de rechtszaal stond. Eén van zijn bekendste uitval len tijdens de laatste UNO-Assem- blée in Parijs was die in de politieke commissie, toen hij de Amerikaanse afgevaardigde toebeet: ,.U bent een Pearl Harbour tegen de Sowjet-Unie aan het voorbereiden, is het niet?" Men beweert wel eens dat Wisjins ki tot deze scherpe houding juist ver plicht was op grond van zijn niet- Russische. katholieke en mensjewis tische afkomst. De toekomst zal le ren of hij. thans niet meer aan Molo- tofs leiband, een eigen koers zal gaan varen. Ereplicht 1—[ET is met enige schroom, dat A wij hi%r de aandacht komen vragen voor de slachtoffers van het verzet. Met enige schroom, om dat zij al veel te vaak in het mid delpunt van de belangstelling heb ben gestaan op een wijze, die zij nooit of te nimmer hebben ge wenst. Herhaaldelijk hebben di verse organisaties met de aller beste bedoelingen ten behoeve van de verzetsslachtoffers bedelpartijen georganiseerd, waardoor enerzijds de betrokkenen zich vaak onaan genaam voelden getroffen, die an derzijds voor het Nederlandse volk diep beschamend waven. Bescha mend. omdat steun aan de nagela ten betrekkingen van hen, die in de strijd tegen de onderdrukker 't hoogste offer brachten, iets is, waarover men eigenlijk niet zou behoeven te spreken. Maar het is helaas anders De hoop uit de bezettingsjaren, dat na het einde van de oorlog elke Ne derlander zich verplicht zou voe len naar zijn vermogen de gezin nen van de slachtoffers te steunen, is niet vervuld. De Stichting 1940 '45, die zich tot taak heeft gesteld hun stoffelijke nood te lenigen, is. daardoor voor grote moeilijkheden komen te staan. Dat vele organisa ties en ook particulieren haar arbeid hebben willen verlichten is prijzenswaardig, maar wij geloven dat het niet altijd even stijlvol is gebeurd. Dat viel ook misschien niet anders te verwachten, zolang velen op hetzelfde terrein langs en naast elkaar werkten. Onlangs heeft de Stichting 1940 '45 evenals het vorige jaar weer een beroep op 't Nederlandse bedrijfsleven gedaan. Zij hoopt, dat zij door de medewerking hier van blijvend in staat zal worden gesteld aan haar verplichtingen te voldoen. -Men kan slechts wensen, dat zii niet teleurgesteld zal wor den. Want ook de Stichting 1940 '45 heeft in het verleden wel eens bedelcampa^nes op touw moeten zetten. Al zijn wij de laatsten om haar hiervan een verwijt te ma ken, omdat het tenslotte de onver schilligheid van ontelbare Neder landers is, die haar hiertoe heeft genoopt, wjj geloven, dat dergelij ke campagnes voor de nabestaan den van de slachtoffers altijd enigszins pijnlijk zijn. Niet minder zijn zij dat trouwens voor ons ge hele volk, omdat zij op zulk een duidelijke wijze demonstreren, dat wij tekort schieten in het vervul len van onze ereplicht tegenover de gevallenen. Wanneer het mogelijk zou blij ken via het bedrijfsleven, waai toch het grootste deel van ons volk werkzaam is, regelmatig de nodige gelden in te zamelen, dan kunnen bedelpartijen achterwege blijven en zou tevens het ideaal uit de oor logsjaren. dat het Nederlandse volk jich het lot van de nabestaanden der slachtoffers zou aantrékken. toch nog in vervulling gaan Hét is daarom, dat deze campagne van de Stichting 1940'45 de grootst mo gelijke steun verdient. Radio-Moskou deelde in de nacht van Vrijdag op Zater dag mede, dat het presidium van de Opperste Sowjet Molotof heeft ontheven van 2ijn functie als minister van buitenlandse zaken en dat Wisjinsky in zijn plaats is benoemd. Het radio-station deelde voorts mede. dat Mensjikof als opvolger is benoemd voor Mikoyan als minister van buiten landse handel. Molotof behoudt zijn functie van vice-minister, president, Mikoyan. die eveneens vice-premier is blijft ook in deze functie gehandhaafd. Molotof is minister van buiten landse zaken geweest sedert 1939. Allerwegen heeft deze radio mededeling grote verrassing te weeggebracht. Niet in het minst te Lake Success, waar zelfs de diplomaten uit de Sowjet Unie en daarmede verbonden staten hun verbazing niet konden on- onderdrukken. Al te lastige vragen weerden zij af met een kort: „Geen com mentaar". Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weigerde commentaar te leveren. De Sowjet-ambassade aldaar gaf geen gehoor aan de telefoon. Dit gebeurt echter herhaaldelijk, zo voegt Reuter hieraan toe. Londepse waarnemers zien de vol gende drie mogelijke redpnen voor de vervanging van Molotof: 1. Dat een ingrijpende wijziging van de Sowjet-Russische buiten landse politiek wordt overwo gen 2. Dat Molotof zijn energie zal con centreren op zijn functie van vice-minister-president. 3. Dat Moskou van mening is, dat het tijdperk van na-oorlocse bui tenlandse politiek, dat de aan wezigheid vergde van een actie ve minister van buitenlandse za ken aan het hoofd van zijn minis terie en voor internationale con ferenties met de westelijke gealli eerden. thans voorbij is. Uit het feit, dat Molotof zijn post behoudt als plaatsvervangend pre mier. concludeert men. dat het mo gelijk is, dat Molotof meer plichten van premier Stalin op zich zal ne men. Men is niet van oordeel, dat Molotof, door het ministerie van buitenlandse zaken te verlaten, zijn plaats in het almachtige Politieke Bureau zal verliezen. Men merkt hierbij op, dat Wisjinsky nooit een lid van dit lichaam is geweest. In Amerikaanse kringen in Duits land liét men zich in de volgende bewoordingen uit over de verande ringen in de Sowjet-leiding. „Dit is de eerste verandering in de Sowjet-Russische buiten landse politiek sinds de val van Litwinóf in het voorjaar van 1939. De verandering van toen wees erop dat Stalin het falen van de pro-Westerse politiek van Litwinóf erkende en een pact voorbereidde met Hitier. Thans schijnt de verandering te Dr. VAN ROYEN TE NEW YORK Nederlands ambassadeur in Ca nada, dr. Van Roye n, is naar New York gegaan om Nederland, indien nodig, te vertegenwoordigen bij de Veiligheidsraad, wanneer deze de Indonesische kwestie weer gaat behandelen, volgens de- laatste berichten van Maandag of Dinsdag. De informele bijeenkomst van vertegenwoordigers der Aziatische landen, die gisteren te New York is gehouden, is volgens Aneta .meer rook dan vuur" geweest Volgens dit nersbureau ging de b\1- eenkomst. die was uitgeschreven om sterkere actie tegen Nederland te bespreken, over in een informele lunch, waar Indonesië nauwelijks meer ter rprake kwam. Aneta meldt uit Djogia dat bii zuiveringsacties in en om de stad de cómmunistenleiderM oh.Jusuf is gearresteerd. Mevrouw Sukarno en mevrouw Hatta, die tot nu toe in het paleis van Sukarno woonden, hebben dit thans op militair verzoek verlaten. De beide djimes genoten algemene bewegingsvrijheid. aldus Aneta Mevr. Sukarno zei, dat zij goed was behandeld en dat zij geen plannen had om naar haar echtgenoot op Banka te vertrekken. Doodstraf te^en twee R.K. geestelijken in Polen Wegens hulpverlening aan een ..ondergrondse bende",-die beschul digd wordt van het vermoorden van 55 leden van de veiligheidson- litie en plaatselijke communistische partijfunctionarissen tijdens de af. gelopen twee jaar. heeft een mili taire rechtbank te Lodz (Polen! twee Rooms-Katholieko geestelij ken ter dood veroordeeld. Ook de „ondergrondse" leider Jan Maloleosz.v, die de bevolking van verscheidene provincies zou hebben geterroriseerd, is ter dood veroordeeld. Griep behoort weer tot het verleden Nadat in de laatste weken een vermindering van het aantal griep gevallen werd vastgesteld, kan thans gezegd worden, dat de griep epidemie in ons land nagenoeg over is. Vrijwel over het gehele land komt influenza nog slechts voor in de mate als voor het uitbreken der griepepidemie het geval was. Alleen in enkele plaatsen komt de griep nog vrij veel voor en is er nog van het bestaan van een kleine haard sprake. ng vai mislukken der anti-Westerse politiek die het sluiten van een Atlantisch Pact had moeten voorkomen. In regeringskringen te Parijs heeft het nieuws van Molotofs vervanging een atmosfeer van gespannen ver wachting geschapen. „Er is een be langrijk keerpunt bereikt in de in- lenationale zaken", zei een hoge ambtenaar. In Gaullistische kringen ziet men de wijziging als een poging om de koude oorlog te intensiveren. Het gematigde blad „Figaro" schrijft: ..Aan de vooravond van de onderte kening van het Atlantische Pact worden de Europeanen herinnerd aan de tijd, toen Litwinóf door Mo lotof werd vervangen in 1939 waarop het Nazi-Sowjet pact volg de". Wisjinsky is 66 jaar oud. Hij is jurist van beroep. Gisteren werd be richt, dat hij naar Moskou was te ruggekeerd na enige weken in de Tsjechoslowaakse badplaats Kar lovy Vary (Karlsbad) te hebben doorgebracht. Er waren geruchten Vjatsjeslaf Molotof. die thans als Russisch minister van bui tenlandse zaken door Wisjinsky is vervangen, was bij het uitbreken van de October-revolutic een vrij onbekende figuur. die echter zijn ster snel zag rijzen na 1924. Hii werd geboren in 1390, trad in 1906 tot de Bolsjewiki toe en kreeg in 1920 een belangrijke fuctie bij het partij-secretariaat. In 1930 werd hij voorzitter van de raad van volks commissarissen en in 1939 volgde hij Litwinóf op als volkscommissa ris van buitenlandse zaken In 1946 kreeg hij de titel van minister van buitenlandse zaken. Molotof, die vooral veel brochu res heeft gepubliceerd over de Rus sische vijfjaren-plannen, was in 1945 het hoofd van de Sowjet-delegatie WHBPPPH cdhferentie te San gegaan, dat hij een zenuwinstorting I sinds 1941 heeft hij zijn regering had gehad. In December j.l. deed Truman doorschemeren, dat er meningsver schillen bestonden tussen Molotof vertegenwoordigd op de meeste grote internationale conferenties. Hij is man, die men over het algemeen verantwoordelijk acht en Stalin ter zake van de buiten- voor het Duits-Russische pact van landse politiek. 1939. Uiteenlopende meningen Voor de meeste buitenlandse och tendbladen van vandaag kwam het nieuws van Molotofs ontslag te laat om er nog uitvoerig commentaar op te leveren. Enkele bladen geven echter wel in het kort hun mening. De News Chronicle En gels; liberaal) betreurt Molotofs heengaan niet. ,,Hy was de negatie ve, steriele, pedante Molotof, die altijd neen zei" schrijft het blad. De Dally Mail (Engels; con servatief) signaleert meningen van Scandinavische waarnemers, die verstrekkende veranderingen in de koers van het Kremlin venvachten: men venvacht daar een openlyker aggressivitelt. De Daily Teleg.rafh En gels; conservatief) vermoedt als oorzaak teleurstelilng in het Krem lin over het mislukken van de com munistische sabotage van het plan- Marshall. Noord Atlantisch Pact De Deense minister van buiten landse zaken. Gustav Rasmussen, zal binnenkort, wellicht reeds Woensdag a.s. naar Washington vertrekken om met de Amerikaan se regering te spreken over Dene- markens definitieve besluit omtrent deelneming aan het Atlantische Pact. Rasmussen heeft verklaard geen bezoek aan Londen te zullen bren gen op zijn weg naar Washington. Hij hoopte een onderhoud met Bevin te hebben „in de tamelijk nabije toekomst". Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zeide, dat deze dagen van zeer groot ge wicht voor Denemarken zijn. De Sowjet-Russische gezant in Kopen hagen heeft Rasmussen informeel aan de voorwaarden herinnerd, on der welke de Sowjet-Unie haar troepen van het eiland Bornholm heeft teruggetrokken. De voor waarde werd gesteld, dat Denemar ken de Sowjet-Russische troepen slechts door Deense troepen zou vervangen. De minister-presidenten van Dene marken, Zweden, Noorwegen en IJsland zullen de volgende week te Kopenhagen bijeen komen ter ge legenheid van een sociaal-democra tische vergadering. Hoewel op de agenda slechts kwesties van huis houdelijke aard met betrekking tot de sociaal-democratische partij voorkomen, meent trien, dat de vier ministers-presidenten van de gele genheid zullen gebruik maken om de internationale toestand te be spreken. Ook de Montags Echo (Ber lijn, onder Britse licentie) meent dat het falen van de Kremlin-poll- tiek ten aanzien van Duitland en het Westen de oorzaak is. De Tagliche ltujidschau (Berlijn; Russische licentie) ver meldt het bericht in het kort. zon der commentaar. Andere met Rus sische licentie verschijnende Duitse bladen vermelden het nieuws niet De Daily Worker (Engels, communistisch) doet het bericht in negentien regels af en concludeert dat de wijziging „zeker een veran dering van de politiek betekent, evenals dat in 1939 het geval was" (toen nl. Litwinóf door Molotof werd vervangen red. NUD) en meent het 't meest waarschijnlijk te mogen achten, dat Stalin tegen Molotofs advies in heeft besloten, strenger tegen het Westen op te treden. De Tagesspiegel (Berlijn; Amerik licentie) is een andere mening toegedaan; dit blad ziet in de vervanging van Molotof door Wisjinsky geen verandering in het doel. maar alleen in de middelen. „Der Tag" (Berlijn, Britse li centie) bespreekt ook het vervan gen van Mikoyan, die volgens het blad een politiek van begrip tus sen Oost en West voorstond en een tegenstander van Molotof was. Hun gelijktijdige vervanging be schouwt het blad niet als een de monstratieve wijziging in de poli tiek, doch slechts als een middel om de Westelijke mogendheden de mogelijkheid van een middenweg te tonen. De Yorkshire Post (Engels, conservatief) meent, dat het veel optimisme zal vereisen om te ge loven, dat de toekomstige politiek de wereld vreedzamer tijden zal brengen". De „Berlingske Tiden- den" (Kopenhagen; conservatief) schrijft: „Misschien is Molotof een stap nader gebracht tot de troon van de rode tsaar". (Van onze Haagse redacteur) ^"AARMATE de dagen verst rij- 1 ken, ontstaat in ambtelijke, zowel als in politieke kringen gro ter twijfel met betrekking tot de vraag, of het program, door de re gering in de regeringsverklaring van Zaterdag j.l. ontwikkeld, te handhaven is. Het is nu immers wel duidelijk geworden, dat al hebben de besprekingen tussen dr. Koets en de republikeinse leiders op Banka dan blijkbaar niet geleid tot een duidelijke weigering van de republikeinen, de Nederlandse uitnodiging te aanvaarden; zij toch evenmin een accepteren van die uitnodiging tot gevolg hebben ge had. Thans verstrijken de dagen en men kan nauwelijks aannemen. I dat vóór Maandag een besluit zal worden genomen Het heeft er veel van. dat de republikeinen op de Veiligheidsraad wachten en de Veiligheidsraad od zijn beurt weer op de republikeinen. Maandag zal echter de zaak in Lake Success worden behandeld. Dan is het inmiddels 7 Maart ge worden, terwijl de conferentie te gen 12 Maart hiieen is geroepen Deze onzekerheid schijnt ook de activiteit van de federalisten te verlammen, op een ogenblik nog wel. dat ook aan die ziide nog vele voorbereidingen getroffen moeten worden. AI ontkent men ook te officiëler plaatse dat van een verschuiving van de conferentie naar een later tiidstip sprake is, in nlet-ambte- lijke kringen wordt dat geluid thans duidelijk gehoord. Hoe lang die vertraging zou moeten duren, valt echter op dit ogenblik nu nog zoveel onzekere factoren zijn nauwelijks te voorspellen. Het heeft hier voorts de aan dacht getrokken, dat de republi keinen nog steeds bun verblijf plaats op Banka niet hebben ver laten. Officieel wordt medegedeeld dat dit samenhangt met het feit, dat de republikeinse leiders ergens in Indonesië domicilie moeten kie zen, hetgeen in verband met de alom bestaande woningnood moei lijkheden met zich mee zou bren gen. Dat neemt intussen niet weg, dat men in minder officiële krin gen van oordeel is, dat de republi keinse leiders geen genoegen zou den nemen met een beperkte vrij heid tot het kiezen van hun plaats van vestiging. Die vrijheid is im mers beperkt door de weigering van de Nederlandse autoriteiten toe te staan, dat 7ij zich weer in Djogja vestigen Men heeft de in druk. dat Sukarno en de zijnen op hun beurt weigeren een andere verblijfplaats te kiezen cn dat zij er onder deze omstandigheden de voorkeur aan geven op Banka te blijven, in welke houding reeds 'n zekere aanwijzing te zien zou ziin omtrent hun houding ten opzichte van de Nederlandse voorstellen in hun geheel. IVF ET de regeringsvoorlichting is i> 1 de Overheid tot nog toe niet erg gelukkig geweest. Vóór de oor log was er een Regeringspersdienst, die weliswaar zeer bescheiden was, maar binnen het raam der moge lijkheden uitstekend werk deed. De heren Lievegoed en Lambooy stonden dag en nacht klaar én. zij waren op de hoogte! Het kabinet-Schermerhorn heeft een poging gedaan de regerings- voorlichting op andere wijze aan te pakken. Niemand zal beweren, dat in de eerste jaren na de be vrijding, toen het parlement en de verkeersmiddelen (radio, telefoon, vervoer) zowel als de pers zelf zich nog in het stadium van her stel en wederopbouw bevonden, voorlichting 01 ruime schaal riet noodzakelijk v as om dit herstel te helpen bevorderen. Met het vorde ren van de tijd ontstond echter het gevaar, dat de regeringsvoorlich ting haar dominerende positie zou handhaven ten koste van een ge zonde democratische opvatting, die met zich brengt, dat de vrij heid van pers als het hoogste goed wordt be waar.1. Er heeft dan ook van het begin af een zekere tegenzin bestaan tegen deze overheidsvoorlichting. hoeft geen verantwoording af te leggen aan het parlement, zij heeft gen ander platform om haar begin selen uit te dragen dan het gespro ken en geschreven woord door de genen, die haar principes aanhan gen; zij bekostigt die voorlichting bovendien uit de vrijwillig bijeen gebrachte gelden van haar partij genoten. De Regering echter bedrijft voor lichting met belastinggelden, óók van hen, die het met haar politiek niet eens zijn. De regering is voor haar beleid verantwoording schul dig aan het parlement, de volks vertegenwoordiging. De regering heeft voorts to taak de dagbladen, die op zich hebben genomen het Nederlandse volk voor te lichten, de mogelijkheid te verschaffen, dat ongehinderd en onbelemmerd bin nen de restricties der wet te doen en het volk in te lichten over al les, waarover het volk ingelicht en voorgelicht w1' worden. Deze voor lichting is geen taak der over heid, maar de zaak der pers. In een democratische staat behoort het zo te zijn, dat de regering de pers alle inlichtingen verschaft, die zij voor haar taak, democratisch op gevat, nodig heeft. Die inlichtin gen behoren te zijn ruim cn ro- De overschatting van het belang ya»'; volledig en objectief. Het ls Op 18 en 19 Maart Z8l In Antwer pen een Benelux-congres voor verkeer cn tourisme worden gehouden. er van tekende zi h duidelijk af in de grote groei van het apparaat en de geweldige sommen, die er aan ten koste werden gelegd. Pogingen tot reorganisatie faald n. De de partementale voorlichtingsdiensten vochten voor hun zelfstandig be staan tegen de centraliserende nei gingen van de R.V.D. De strijd eindigde met een over winning van de gedecentraliseerde diensten. Als pleister op de wonde voor de R.V.D. kwam er nog een apparaat bij: de Voorlichtingsraad. De nederlaag van de R.V.D. sproot mede voort uit de gerechtvaardig de parlementaire critiek op de „overorganisatie" en de daarmee gepaard gaande kosten, die tot ccn fantastisch bedrag waren gegroeid in een tijd, waarin een arm land de grootste zuinigheid dient te be trachten. Y\J IE nu menen mocht, dat de v les is verstaan, vergist zich. De ex-secretaris van de minister president, de heer Hermans, heeft dezer dagen op een vergadering meegedeeld, dat er plannen be staan tot een „rijksvoorlichting", die onzes inziens niet anders dan een zeer sterke stijging van de kosten die nu al 7 milliocn gul den bedragen volgens de begro tingscijfers (maar in werkelijkheid veel hoger liggen, omdat daarbij geen rekening is gehouden met allerlei „afgesplitste" voorlichting) met zich zal brengen. De heer Hermans baseerde het goed recht van een rijksvoorlich ting op het principe, „dat als een politieke partij het recht heeft voorlichting te bedrijven, de Rege ring toch ook het recht heeft de motieven tot haar daden uiteen te zetten". Op het eerste gezicht lijkt dit een plausibele reden. De fout in het betoog is echter gelegen in de ver gelijking. Een politieke partij be- stellig niet de taak der overheid, zelf krantje te gaan spelen en haar beleid te verdedigen en toe te lichten via eigen diensten. Daardoor wordt de democratie geschaad en worden parlement en pers van hun functies beroofd. TT EN regeringsvoorlichtings- dienst, die de pers- ten dien ste staat, behoeft maar heel klein te zijn, maar hij moet ook deskun dig wezen cn begrip hebben voor zijn beperkte taak. Bij alle goede wil ontbreekt aan die deskundig heid heel veel, zoals er ook veel ontbreekt aan de wil der overheid om de pers en via haar het volk in te lichten. Wat er geschiedt ten aanzien van de voorlichting inzake Indonesië b.v. is eenvoudig schandelijk. Het Nederlandse volk weet niet, wat daar gebeurt en gebeurd is. Wij worden door een „IJzeren gordijn" gescheiden van de gebeurtenissen daar. De vele millioenen, die thans worden besteed aan het kostbare, officiële voorlichtingsapparaat, kunnen oneindig veel nuttiger be steed worden, indien de overheid de pers in de gelegenheid zou stellen haar taak naar behoren te vervullen. En dan zouden er nog enige millioenen aan belasting gelden overblijven ook. De overheidsvoorlichting is he den ten dage nog teveel een op leggen van een „objectieve" rege ringsmening en een onthouden van inlichtingen. Is het niet teke nend, dat de heer Hermans op de genoemde vergadering het ant woord schuldig moest blijven op de vraag: „hoeveel kost die (slech te) Overheidsvoorlichting in Indo nesië ons nu eigenlijk?" De regering kcre terug tot de beproefde en goedkope cn grond wettige paden: zij verantwoor de zich tegenover het parlement en zij stelle de pers in staat, met behulp van een bescheiden en deskundige voorlichtingsdienst, haar taak te vervullen. Dan wordt ons volk beter voor gelicht en bespaart de regering het land ettelijke millioenen belasting geld. LUISTERVERGUNNINGEN OMWISSELEN Houders van een radio-ontvangtoe stel of van een aftakking van een radio-ontvangtoestel, die in het be zit zijn van een luistervergunning met serieletter J, moeten deze vergunning tussen 5 en 16 Maart 1949 aan een postkantoor (niet aan een postagentschap) omwisselen. TOEN DE STORM WAS UITGEWOED en het strand weer hegaanhaar werd, ontdekte men in de buurt van Wijk aan Zee deze grote mijn, die weldra door de Mijnen Opruimings Dienst onschadelijk was gemaakt. ginnen. Hij heet: p r a e t. (Zelf gehoord Goud waard In een bar te Los An geles kwam een goedge- klede jongeman binnen, ging aan de piano zit ten en- begon wat te spe- 11/ .\o len en te zingen. De chef Zoning schaak (mat), was zeer verrukt over het pat Bliss, sheriff in Se- stemeeluid van zijn be- attie (Amerika), speelt zoeker. „Zo n stem is goud sinds vier jaar een corres- in de rechten en wil een ongeveer veertig meter werd verworpen. De vroe- praktijk als advocaat be- hoge toren in Mexico-City de vaderen lieten zich bij C r o m- om zelfmoord te plegen, hun besluit leiden door de Hij brak een been. (Daily Express) Ja-woord In het Huis van Afge- - a—CC11 w..„- vaardigden van de Ameri- waard luidde zijn com- pondentie-schaakpartij met kaanse staat Idaho viel de mentaar. Dat vond de zan- koning Abdoellah van zer dagen iets ongewoons gér zelf ook hij trok Transjordanie. Na 21 zet- voor. De heer E. A. Snow, overweging dat de oudste inwoner van Dassell 89 jaar was geworden zonder ooit van zijn leven een bad te nemen. (United Press) Nee-woord (II) De Siamese regering had voorgesteld, twaalf Tweede Kamer Dinsdag weer bijeen De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Dinsdag 15 Maart. Öp de agenda komen onder meer voor. de wetsontwerpen Wijziging van de Wet tot Verhoging van Pensioen met een Toeslag (ter uitvoering van de motie-van Sleen), tot Zuivering van Kunstenaars en de Begroting van het Landbouw-egalisatiefonds. De Nederlandse ministers 7,ullen. voor representatiekosten, f 1800 per laar ontvangen, de minister van Eui- tenlandse Zaken echter f 20 000. Ir Chr P. G J S m i t is benoemd tot plaatsvervangend directeur-gene raal van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn revolver en terwijl hij tcn meent Pat, dat hij op afgevaardigde voor Adams parlementsleden óp staats- de stamgasten onder schot wjnst staat. Hij vermoedt County, richtte het woord kosten een reis naar ver hield ontfermde een mei- dat het komt doordat de lot een van zijn vrouwe- schillende landen te laten gezel van hem zich over de koning het de laatste tijd lijke college s en zei: „Wil makc„ 0m daar dc ree™ kas met 240 dollar. Het n0E aj druk heeft en mis- de afgevaardigde van Ada rin-ssystemen te bestude- tweeta] verdween zachtjes schien een van zijn hove- County een vraag bcant- rcn. M0ar de beErotm"s- neuriend. lingen heeft opgedragen woorden?" Miss Edith commissie verwifrp het H o nprtii ,,,4 te ennlrtw ivi 111 r» t" pf flotrop i-rii rtnft ttnn (Ass. Press) ^e partij uit te soelen /T. (News Chronicle) What s in a name (I) Onze redactie kreeg deze Geen succes (I) week een uitnodiging voor Een inbreker sneed een t het achtste lustrum van de gat in een ruit om zo een gymnasiasten-muziek- huis in Southampton bin- vermiging „Ars Musica nen te komen. Toen hij Miller, afgevaardigde van voorstel, onder het motto: Ada County, verklaarde „We kunnen de centen be- zich bereid. Toen vroeg de ter eebru ken" heer Snow: „Wil de af ge- (Ass. Press) vaardigde van Ada County mij Miller stond op blozend en zei: „Na serieuze Wij wilden U vertellen Plaatsgebrek run hand er door staS ™S] vaardigde uit Adams Coun- stand kan overwinnen wel- ty". Het paar trouwt de ke wordt aangegeven door volgende week. een 6 met 21 nullen er fDnilu Express) a?h,er' Wij h.cbb''n er van afgezien om twee redenen: Onze collega van „In kort Nee-woord (I) bestek" zegt, dat hij U dit deze week al verteld heeft De gemeenteraad van en verder kunnen die 21 Dassell (Duitsland) kreeg nullen niet achter elkaar een voorstel voorgelegd in dit smalle kolommetje bij afkorting (veelbeteke- het raam open te maken, nend?) AMOR geheten krijste een schorre stem: wordt. Het schrijven was „D'r uit!" Hij maakte ondertekend door de ab- ijlings, dat hij wegkwam actis (secretaresse) van en weet nu misschien nóg AMOR: mej. Goedhart, niet, dat het de stem van (Zelf gezien) Cocky was. een negentig jaar oude kakatoe. What's in a name (II) (Daily Herald) Een vriend van ons ver- telde dat hij van plan was, U*een succes (li) zijn naam te veranderen. Een 20-jarige student tot de bouw van ee"n ge- staan. Hij is onlangs afgestudeerd sprong Dinsdag van een meentelijk badhuis. Het (Zei de zetter) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: 3 Maart: Serg.- majoor II. J. Sanders, stbnr. 15777, Maastricht. Kon. Landmacht: 20 Febr.: Sold. J. T. van Briencn, legernr. 250419146. Loosduinen; sold. C. A. de Groot, legernr. 250802195. Amsterdam; sold. C. J. R. Schlingniann. legernr. 260909240, uit Reeuwijk (Z.-H.). serg. K. Severe, legernr. 260905121, Am sterdam; 21 Febr.: korp. R. H. Bakker, legernr. 260324136, Haarlem; sold. C. Beets, legernr. 260329160. Langeóijk; sold. A. C. de Jong, legernr. 250622017 's-Gravenhage; sold. D. de Jong. legernr. 260405004, Hcndrik-Ido- Ambacht; serg. W. Meijer, le gernr. 210605007, Rijswijk (Z.-H); korp. G. J. Salemink, legernr 270722032. Terborg (gem. Wisch); sold. J. van Zo meren, legernr 250420187, Rot terdam. 23 Febr.: Sold. G. Bodde. legernr. 251006073. Assen; serg. J. J. A. Houbcn, legernr. 270513080, Valkenburg-Houthem (L.>. 25 Febr.: Sold. A. J. van Agf hoven, legernr. ,>619?401" Rotterdam. 27 FebrSold. M. Baay. legernr. 250207005, 's-Gra venhage: sold J. Lemstra, leger nr 271010073 Zwolle; sold J. van der Wanseni, legernr. 250111088, 's-Gravenhage. K.N.I L- 28 Febr Sold. C. Buntua, Indonesië. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Weersverwachting, geldig tot Zondag avond: Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord Oost. Van nacht lichte tot mati ge vorst, .morgen mid dag temperatuur om het vriespunt. 6 Maart: Zon op 7 16, onder 18.23; maan op 9.15. onder 0 55 7 Maart: Zon op 7 14, onder 18,30: maan op 9.40, onder 2 12. ■"S nuffig

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1