WAAR IS DE POES? Meubels koopt U voor Afdrogen niet meer nodig Heerlijk: bij felle kou een goed warm bed Fantastisch inkomen, maar pad gaat niet over rozen Doe het daarom oordeelkundig Alle waar is naar z'n geld BLOEIENDE CACTUSSEN ALS KAMERPLANT \\J IE hoort, dat Harry S. Tru- v v man, de president van de Verenigde Staten, een salaris ge niet van 100.000 plus een belas tingvrije toeslag van 50.000, zo dat hij na aftrek der belastingen een inkomen heeft van ongeveer 110.000, lie zal misschien de ver zuchting slaken, dat hij wel eens een poosje in zjjn schoenen zou willen staau. Vooral als hij ver neemt, dat de president en zjjn gezin vrije geneeskundige en tandheelkundige »ulp genieten en vrije toegang hebben tot bioscoop voorstellingen, sportwedstrijden cn concerten. Zaterdag 5 Maart 1949 Nieuwe wasmiddelen maken het de vrouw gemakkelijk „Nu heb ik al zoveel zeep ge bruikt. maar ik heb nog geen schuim". Hoe vaak zullen de Ne derlandse vrouwen dat al niet hebben verzucht. Dat komt door de hardheid van bijna alle water in ons land. die een groot deel van de thans gebruikte alkalische wasmiddelen verloren doet gaan. De Nederlandse zeepindus trie zal binnenkort nieuwe was- en reinigingsmiddelen in - poeder- en vlokkenvorm in de handel brengen. Deze nieu we producten hebben enkele zeer aantrekkelijke eigen schappen Zij worden bijv. niet aangetast door de hard heid van het water, zodat er niets verloren gaat en dit nieuwe middel dus goedkoper is in het gebruik. Bij de tegenwoordige wasmid delen veroorzaken de vrijkomen de kalkzepen altijd strepen en vlekken, waardoor een dofheid ontstaat. Bjj de afwas moet de huisvrouw het vaatwerk altijd af drogen om het glanzend te krijgen Bij gebruik van het nieuwe was middel in goed warm water be hoeft de theedoek er niet meer aan te pas te komen, daar het vaatwerk door de hoge tempera tuur snel droogt zonder dat vlek ken of strepen achter blijven. Ook voor het reinigen van vloeren, deuren, geverfd ma teriaal ramen, enz., dus voor de hele schoonmaak, kunnen 'de nieuwe reinigingsmiddelen •-•-worden gebruikt. Er zullen reinigingsmiddelen voor spe- ciale doeleinden in de handel r worden gebracht en een pro- r> duet, dat het gehele reinigings- - gebied bestrijkt, zo lezen wij in het vakblad „De Kruide nier". Reeds voor de oorlog werd in de laboratoria van de Shell aan dit nieuwe product gewerkt en thans is men zo ver dat ook in ons land de fabricage op grote schaal ter hand kan worden geno men. In Pernis is een nieuwe fa briek daarvoor gebouwd. We gaan meubels kopen. Hoe dikwijls is dit al gezegd door gelukkige v v jonge mensen? Zij bedoelden daar dan mede dat zij spoedig dachten tc trouwen en een eigen huis gingen inrichten. Gewoonlijk wisten zij reeds vooruit wat zij gingen kopen; want hadden zij niet reeds maandenlang alle étalages van meubelzaken bekeken en gerekend en gerekend wat wel en niet gekocht kon worden? Bij aankooD ..beklopte" hij heel gewich tig het hout terwijl „zij" hand en oog liet glijden over de bekleding der stoelen en fauteuils. Als regel gaf „zij" de doorslag omdat de kleur of het patroon van de bekleding in haar smaak viel en „hij" uiteindelijk maar gewichtig had gedaan. Informeerde men daarna bij de jongelui wat zij gekocht hadden dan haalden rij de schouders op of lieten een „nou ja je weet wel, met zo'n gedraaid pootje" horen of er kwam heel gewichtig „old finish". O..D finish" is de geliefde ver zamelnaam voor diverse „kruisingen" en wangedrochten op meubelstijlgebied. ..Old finish" heeft echter niets met stijl uitstaande. De ze methode biedt voor fabrikant en winkelier echter twee voordelen. De fabrikant kan diverse (en vaak minderwaardige) houtsoorten ge bruiken want de kleurlaklaag be dekt alles en de winkelier weet dat het gemiddelde publiek verzot is op alles wat glimt. Moeten wij nu alle z.g. „old fi nish" meubelen als inferieur be schouwen? Dat nu niet direct. Er zijn fabrikanten die hoofdzakelijk ..old finish" meubelen maken en met een gedegen stuk werk naar voren komen. Men dient er echter rekening mede te houden, dat be schadigingen aan old finish meube len practisch niet bij te kleuren zijn en altijd zichtbaar blijven. Een niet te onderschatten nadeel dus daar beschadigingen in het dagelijks ge bruik veelvuldig voorkomen. Stijl-meubelen Worden er nog stijl-meubelen ge maakt? Ja zeker, ofschoon maar een heel klein percentage. Als regel heeft men zich echter aangepast bij de smaak van het pu bliek en aan juistheid van stijl con- sessies gedaan. Denk b.v. eens aan het z.g. „Gothiek". Hier speelde echter niet alleen de smaak een rol Een dressoir kan 'n prachtig meu belstuk zijn, maar daar is dit ook Gothisch voor. T 7 OOR meisjes van 13 d 14 V jaar is dit een prettig sportief viantelpakje, dat bo vendien tal van mogelijkhe den biedt voor het aardig ver werken van strepen en ruiten en ook voor tweeerlei stof. JVe knippen het patroon van de pasdelen los van voor- en rugpand en kijken even of de roklengte naar wens is. We leggen x op vallend de plooien in de rok, die we van boven even afstikken: en naaien de bijschuiners tn de achterbaan. We zetten de rok op een tailleband en brengen in de linkerzijnaad de sluiting aan13\ We stikken de voorpasjes \4, Hraradll op de ingerimpelde voorpan- irfc. R|mi\ den, waarbij we desgewenst v/Lx£ HHWi de loze zakklepjes (10 cm Zang en 5 cm. breed) gelijk J _^y^/ I A jL-L meenaaien. Het schootje wordt A 1 aangezet, waarna we de zak- I 1 I ken en zakkleppen opstikken. 1 I U kunt de zak inplaats van met een klep ook met een opgestikte pat van dezelfde vorm garne ren. Het aangeknipte beleg naar binnen vouwen en de drie delen van het rugpand met elkaar verbinden. Rugschouders even inhouden. We stikken de mouwen dicht, nuaarbij de bovenmouw op elleboog hoogte even ingewerkt wordt, en zetten de kop, die door bijschui- nertjes (elk van 2 cm stof verbruik en 3 cm van elkaar) ingenomen is, met de binnennaad op het tekentje vallend in het armsgat. De halsrand wordt tussen de dubbele stof van de kraag genaaid. De ceintuur maken we 4 cm breed. In één stof uitgevoerd, vraagt dit pakje ongeveer 2.40 m stof van 130 breed. ELLA BEZEMER. maar ook de fabrlcatie-prjjs. Goed Gothiek is met de hand gebeeld houwd en van eerste soort eiken hout vervaardigd. Het is streng van' lijn en er gaat een rustige, statige schoonheid van uit Door de vele handenarbeid (met beeldhouwen) zijn deze meubelen prijzig. Veel van dit beeldhouwwerk maakt men te genwoordig machinaal met het ge volg- Clichéwerk. Het product kan op deze wijze echter aanmerkelijk goedkoper aan de markt gebracht worden. Moderne meubelen Nu zijn er ook nog de z.g. mo derne meubelen Deze. veelal door binnenhuis-architecten ontworpen producten, zrijn over het algemeen zeer eenvoudig en strak van lijn. Door de eenvoud kan er een zekere bekoring van uit gaan. Ze worden als regel van blank beuken of eikenhout vervaardigd. Alles wat blank is staat echter gauw bloot aan besmetting en men dient bij aankoop ervan hiermee degelijk re kening te houden. Vele fabrikanten brengen nog eigen ontwerpen in mahonie, noten en palissanderhout. Ook vruchtbo menhout zoals kersen- en perenhout, wordt voor meubelfabricatie ge bruikt. Het gedegen vakmanschap van de meeste Hollandse fabrikan ten kan de toets met het buitenland gemakkelijk doorstaan en steekt zelfs in vele gevallen hierbij zeer gunstig af. Waarop letten? Gaat U meubelen kopen, laat U dan voorlichten door een goede meubel-detaillist. Vertel hem hoe groot de ruimte is waarin meubelen komen te staan, breng zo nodig een plattegrond mede. Koopt Uw meu belen niet te klein, maar maak ook geen pakhuis van Uw woning. Hebt U Uw keus bepaald, waar het stijl of model betreft, neem dan een stoel of fauteuil en probeer' of deze makkelijk zit. Een stoel, welke te laag, te hoog of te smal is. maakt U moe en is een onding. De rug van stoel of fauteuil moet bij voorkeur iets gebogen zijn om de rug prettig te steunen. Let er tevens op. dat de armleggers van de fauteuils goed aan de romp ziin bevestigd. En de tafel** Trek bii een schuif tafel de bladen uit. Deze moeten gemakkelijk ..lopen" en als zij uit geschoven zijn, precies tegen het middenblad passen. Het geheel moet zuiver vlak zijn. Neem nu een stoel en ga eerst aan de lange en daarna aan de korte zijde van de tafel zit ten. Maar al te vaak komt het voor, dat men. om zo'n tafel sierlijk te maken, het practische nut uit het oog verloren heeft en men aan zo'n tafel zittend met knieën en voeten geen raad weet. Bekijk als laatste het dressoir. Bekijk het wel 10, 20 keer. voor U besluit. U zult er jaren tegen aan zien: zorgt er dus voor d.at U dat steeds met plezier zult doen. Koop het vooral niet te klein (natuurlijk rekening houdend met beurs en be schikbare ruimte). Probeer of de deuren behoorlijk sluiten, de laden moeten makkelijk schuiven. Een voornaam punt is natuurlijk de bekleding der meubelen, dat een afzonderlijk hoofdstuk is. Voorlopig alleen dit: goede bekledingsstoffen zijn nog schaars, maar men ziet al weer behoorlijke kwaliteit oo zit meubelen verwerkt. En bedenk ten slotte, dat alle waar naar z'n geld is. Een „bloemblad-decolleté" noemen de Amerikanen deze wel zeer bijzon dere halsuitsnijding, met stijf uitstaande kraag, die zeer flatteus werkt bij de nauw aansluitende lange mouwen. De japon is van zware brons kleurige changeant taftzijde en heeft een toijde rok, die zachtruisend beweegt, wanneer men ronddrentelt op de cocktail-partywaarvoor het toiletje ts bedoeld. T K heb al zoveel jaren cacius- M1 sen, maar ze bloeien bü mij nooit," is een verzuchting, die men vaak hoort. Daarvoor zijn direct twee mogelijkheden als oorzaak aan te wijzen: bent niet in het bezit van soorten, die vlug bloeien of ze hebben niet de goede verzorging. Tot de planten die u in de kamer zonder veel moeite in bloei kunt krij gen, behoren de Phyllocactussen, zo lezen wij in ,,De Volkstuin", het maandblad van het Algem. Verbond van Volkstuindersverenigingen. Hoewel de Phyllo's niet algemeen in de handel zijn. zal het u niet veel moeite kosten er via een bloemist één te bemachtigen Of misschien heeft u wel iemand onder uw vrienden, die zo'n plant in zijn bezit heeft en die u een stuk cadeau wil doen. Zo'n stek moet u eerst minstens een week laten liggen voor u hem in de grond zet. De wond moet eerst opdrogen. Als u hem direct, nadat Jüi is afgesneden, in de aarde plant, zal hij in de meeste gevallen gaan rotten. OT de voornaamste levensvoor- -1- waarden van planten behoren: lucht, licht, water ën aarde. Phyl lo's groeien op de plaats van oor sprong in de bossen. Het is dus te begrijpen, dat goed verteerde blad- aarde naar hun zin is. Als u blad- aarde en Vy klei-aarde mengt, kun nen de planten zich daarin goed ontwikkelen. Belangrijk is ook er voor te zor gen, dat de potten goed poreus zijn. Als u een oude bloempot gebruikt, maak hem dan eerst goed schoon, het liefst met kokend water. Phyllocactussen verdragen geen felle zon. Maar zet ze vooral ook niet te donker, anders zult u weinig bloemen krijgen. Vanaf half Mei begin October kunt u ze het beste in de tuin zet ten. Het is wel gewenst, dat u ze gedurende die tijd zo nodig ook wa ter geeft en iedere 14 dagen wat gemengde meststoffen. Min of meer aan de Phyllo's ver want is de bekende lidcactus. De Van warme steen tot electrische deken WIJ, die de modernste midde len tot onze beschikking heb ben om in koude nachten onze bedden lekker te verwarmen voor het slapen gaan, kunnen ons moei lijk voorstellen op wat voor uiterst primitieve manieren onze over grootmoeders en bet-overgroot moeders hetzelfde hebben trachten te doen. Wij, die de electrische deken kennen, haar binnen zeer afzienbare tijd waarschijnlijk een doodgewoon gebruiksvoorwerp vinden, die het electrische kussen al meer en meer gaan gebruiken en de rubber warmwaterzak een voudig niet meer zouden kunnen missen, geven ons er eenvoudig geen rekenschap van, dat er eeuwen en eeuwen nodig zijn ge weest eer deze dingen er kwamen. Zulk een simpele rubberkruik heeft een lange geschiedenis ach ter zich, die heel ver terug begint met de ruwe warme steen, die men vroeg in de middeleeuwen tussen de dekens legde. Later gebruikte men een geglazuurde steen, die op de kachel werd verwarmd en die geruime tijd in gebruik is geble ven. Beddepan Pas in het begin van de 17e eeuw bediende men zich van een fraai bewerkte koperen beddepan, waar in meri kooltjes vuur of gloeiende houtskool stopte en die men ver volgens aan zijn lange steel tussen de dekens heen en weer bewoog. Veel later pas ontdekte men, dat water een uitstekend middel was om warmte vast te houden. Toen deden de stenen-, en vervolgens ook de koperen en tinnen kruiken hun intrede, die in de 19e eeuw in zwang kwamen. Zij waren de di recte voorlopers van de rubber warmwaterzak, die zijn glorietijd ook al weer heeft gehad, omdat in de eeuw van de electrlciteit de electrische kruik zijn zegetocht is begonnen. Deze kruik, die buiten het bed enige tijd op het electri sche net wordt aangesloten en daarna pas tussen de lakens wordt gelegd, heeft het grote voordeel, dat hij nooit leeg kan lopen. Vooral voor het gebruik in een wieg is dit natuurlijk van groot belang. Maar zelfs voor de electrische kruik is geen grote toekomst weg gelegd, want het tijdperk van de kruiken is in het algemeen voorbij. De electrische energie maakt bete re en gemakkelijker methoden van bedverwarming mogelijk: de elec trische deken en het electrisch kussen. Eén deken Vóór de oorlog kende men een dekentype, dat als verwarmde on derlegger was bedoeld en uitslui tend diende om een behaaglijke bedtemperatuur te verkrijgen. Bij de moderne verwarmingsdeken gaat het er in de eerste plaats om zoveel warmte toe te voeren, dat ook bij koud weer de natuurlijke warmteverliezen van het lichaam kunnen worden gecompenseerd, zodat men óók in het hartje van de winter met één gewone deken kan volstaan. Het spreekt vanzelf dat vanwege het gebruik, waarvoor zij bestemd zijn, aan de constructie vaji elec trische kussens en dekens bijzon dere aandacht moet worden be steed. Zij moeten geen gevaar op leveren en bestand zijn tegen kreukelen en vocht. Hoewel de meeste kussens van temperatuur- regelaars voorzien zijn, verdient het toch aanbeveling electrische kussens niet zonder toezicht inge schakeld te laten. Dekens kan men wel ook voor verwarming gebrui ken. In het begin construeerde men electrische kussens en dekens, die direct op het spanningsnet werden aangesloten. Na de oorlog wint de toepassing van transformatoren veld. Dat maakt deze voorwerpen weliswaar duurder, maar ook aan merkelijk veiliger. Men kan dan ook zeker aannemen, dat men ze in de toekomst in menige woning aan zal treffen. eigenlijke naam hiervan is: Epiphyl- lum truncatum. De populariteit van deze plant zal ze wel te danken hebben onder meer aan het feit, dat ze zich midden in de winter tooit met haar bekoorlijke bloemen. Wat de verzorging en het stekken be treft, deze zijn gelijk aan die van de Phyllocactussen. Een veel voorkomende soort ls de Echinopsis hybrida. een bolcactus. Deze kan ook bijzonder mooi bloeien. De stekken, die er soms bij jonge planten veel aankomen, kunt u het beste verwijderen, omdat ze de bloei belemmeren. President Harry Truman: Maar hij zal misschien anders praten als hij verneemt, dat dc toeslag van 50.000 aan president Truman is toegekend, omdat hij in zijn hoge functie zoveel represen tatieplichten te vervullen heeft, dat hij met zijn oorspronkelijk salaris onmogelijk kon uitkomen en zelfs nu nog er niet aan denken kan zich buitensporige uitgaven te ver oorloven. Diners Elk jaar geeft Truman twee of ficiële diners voor de leden van het Corps Diplom, tique. Daar naast moet hij ieder jaar nog een diner geven voor de leden van zijn kabinet, voor de leden van het Hooggerechtshof, voor de vice-pre sident en voor de „Speaker" van het Huis van Afgevaardigden. Daar komen dan nog bij de diners voor buitenlandse gasten en de talrijke recepties, zoals bijvoorbeeld voor de rechterlijke macht, voor de di plomaten, voor leger en vloot, voor het Congres, voor de autoriteiten van de schatkist, de posterijen, de departementen van binnenlandse zaken, landbouw, handel en arbeid en voor diver.™ federale organen. Het pad van Harry Truman gaat werkelijk niet over rozen cn hij houdt maar héél weinig tijd over voor zijn gezinsleven, ook al staat hij dan iedere morgen al om half zes op. Zo druk is hij bezet, dat ingewijden zich verbaasd afvragen, hoe hij nog gelegenheid vindt een paar maal in de w?ék te gaan zwemmen en zijn geliefkoosd wan delingetje te maken. Per jaar moet hij ongeveer 15.000 stukken tekenen. Er zijn 61 instan ties, die rechtstreeks aan de pre sident verslag uitbrengen en meer dan 235 ambtenaren hebben recht streeks toegang tot hem. Van uur tot uur is zijn dag nauwkeurig in gedeeld en hij ontvangt regelmatig een nooit eindigende -tToom van bezoekers. Als er maar vijf minu ten speling zij. heeft hij nog niet de tijd om even uit te blazen, maar moet stukken cn brieven tekenen. En dan moet hij vanzelfsprekend ook nog redevoeringen en officiële toespraken houden bij alle moge lijke gelegenheden, zowel in als buiten het Congres. Redevoeringen, die soms aan felle critiek bloot staan, ^oals bijvoorbeeld dezer dagen het geval was, toen een predikant uit Collingwood in New Yersey openlijk cn in een telegram aan de president protesteerde tegen een uitlating, die hij „kwetsend voor Christenen" noemde. Of dit telegram president Truman, die per jaar zo'n twee millioen tele grammen ontvangt, ook zelf heeft bereikt weten wc niet, nog minder, wat hij er op heeft geantwoord. Ingewijden verzekeren, dat deze drukte zó groot is, dat president Truman haar alleen kan volhouden, dank zij zijn uiterst sobere en uiterst regelmatige levenswijze. De civilisatie ls weer met een nieuwe vinding verrijkt een me chanische aannemer van telefoon gesprekken. De zaak werkt aldus: Je draalt Jan Jansen. Een stem antwoordt: Jan is niet thuis. Hier spreekt zijn mechanische rempla- Qant. Indien U een boodschap wil achterlaten zal ik die op dc wire- recorder opnemen en kan Jan Uw boodschap horen als hij thuiskomt. "ONZE KINDERKRANT" A LLE kinderen in China zijn Toen Soeng zijn eenvoudige hij voor zijn baasje Soeng iets 1 kleine Chineesjes, wist je dat? onbeschilderde vlieger opliet, zat moest over hebben. Ze doen, net als de Hollandse daar de mooie oranje poes tegen Soeng's vliegertouw was zo kinderen, spelletjes, maar hun geklemd, die mee de lucht scherp, dat hij alle andere vlie- liefste spel is vliegeren. Ze ma- inging.' En terwijl al die draken gers afsneed. Hij bleef het langst ken zelf vliegers, prachtige vlie- en boten en vissen daar zweef- in de lucht en iedereen vond zijn gers met draken en vissen en den, was er ook een vlieger met vlieger zo mooi, dat hij de hoofd- een poes. Niemand zag dat het een echte poes was, 't was pre cies of hij er was opgeschilderd. Loeng de kat, hield zich stevig vast met alle vier zijn klauwtjes. Hij vond het niet leuk daar boven in de lucht, maar hij begreep dat boten erop geschilderd. En als de wind goed is, gaan ze een vlieger wedstrijd houden. Ze smeren de vliegertouwen in met lijm, waar in kleine stukjes glas zijn ge strooid. Als nu twee vliegertou wen elkaar kruisen, snijden ze soms eikaars touw door. Nu is het de vraag, wiens vlieger het langst in de lucht kan blijven, en natuurlijk ook, wie de mooiste vlieger heeft. Nu was er één Chineesje, hij heette Soeng en hij was nog maar erg klem. Hij had wel een vlieger, maar hij kon er geen draak op schilderen en bovendien had hu geen geld om de dure verf te kopen. En toch wou hij zo graag meedoen. Nu, Soeng dééd mee. En wat -t mooiste was: Hij won de wed strijd! Zijn vlieger was het mooi ste en zijn vlieger bleef het langst in de lucht. T-J OE kwam dat dan? Wel Soeng 1 had een poes, een mooie oranje poes die Loeng heette. (Want Chinese poesen hebben ook Chinese namen en heten nooit Minetje!) Soeng had eens met Loeng de poes gefluisterd en samen hadden ze een plannetje bedacht. Het olifantenplaatje Wat zijn er leuke tekeningen bin nengekomen van de drie olifantjes. De volgende week zullen we de aardig ste afdrukken maar het is wel erg moeilijk uit te maken welke de leuk ste is want wat hebben de kinderen hun best gedaan AllemAél maar een prijs? Nee, dat kan Jammer genoeg niet. prijs kreeg. Zo'n kleine aap, die Soeng. Nu moeten jullie eens goed op het plaatje kijken. Kun je de vlieger met Loeng, de poes, ont dekken? Goed zoeken hoor! Moeder Marregje ging aan 't broeden C IMON VINK en Marregje Vink woonden tesamen in Oddelerbrink. Simon, wat zou je er eens van zeggen' als ik een stuk of wat eitjes ging leggen? zei Marregje Vink zo langs haar neus Maar Simon schrok en zei: Marregje, heus wat ben je weer dwaas, zo typisch vrouwelijk, maar Marregje zei: kom, wees niet zo kouwelijk, Is het te vroeg, vind je? Allemaal larie 't Is voorjaar, al is het pas Februari. En Simon ging mee naar buiten en kijk, ze vonden een machtige, stoere eik. Ze bouwden een nestje van takken en dons en riepen: Dit huis is alleen van ons. r\ AAR zaten ze dus heel knus met z'n beidjes en Marregje legde vier beeldige eitjes. Maar och, toen ze eenmaal aan 't broeden was daar hoog in die eik, toen merkte ze pas, dat het in 't voorjaar nog winter kan zijn; 't was uit met die lekkere zonneschijn, de regen kwam aan met vinnige vlagen er kwamen nog barre en winterse dagen de storm begon aan de takken te zwiepen en alle vogeltjes gingen aan 't piepen. \/t AAR toch hield ze vol, die Marregje Vink 1 ze was ook zo dapper, ze was ook zo flink; en toen ze helemaal haast was bevroren werden die kleine vinkjes geboren. En juist op diezelfde morgen begon de zon te schijnen, die heerlijke zon! De winter was over, de kou was voorbij en Simon en Marregje waren zóóó blij. En hun vier kindertjes (allemaal vinken) zijn flink en zijn tierig en goed bij de pinken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 7