DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Uitstel van Ronde-tafelconferentie lijkt thans onvermijdelijk Sofia: Reeks verklaringen van berouw Ontwerp interim-regeling aan de West aangeboden Voor meer dan zes ton schade door brand te Amsterdam Gromyko maakt promotie in het Kremlin Russische UNO-gedelegeerde te New York in arrest Ibestek BFO zou Sukarno steunen in eis tot herstel van regering te Djogja Extra bon voor 50 gram vlees öp ck knïwd Legercommandant zal onderzoek instellen Thorez vindt overal navolging Kolen blijven nog op de bon Voormalige UNO-afgevaardigde thans op de plaats van Wisjinsky In kort Maandag 7 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1268 Opgerlchi door ae Stichting „Het ParooJ' Giro 510330. Bank? Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of $.i5 p kw Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie -n Administratie: Snouckacrtloan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. Tl. DE BOOR DER. Het definitieve besluit van de Indonesische republikeinse leiders, of zy al dan niet aan de Ronde-tafel-conferentie in Den Haag zullen deelnemen, Z3l nog wel minstens een week op zich laten wachten, zo verneemt Ass. Press te Batavia. Het BFO pleegt nog steeds overleg over het contact dat haar delegatie met Sukarno en Hatta c.s. op Banka heeft gehad en het BFO heeft officieel meegedeeld dat dit orgaan de uitnodiging voor Den Haag opnieuw met Sukarno en Hatta zal bespreken op 11 Maart (één dag dus voordat de RTC In Den Haag zou moeten beginnen). Ook Aneta bericht, dat uitstel van de aanvangsdatum der RTC hierdoor onvermijdelijk wordt. h H Hoewel officieel niets werd verno men over hetgeen in de vergaderin gen van het BFO is besproken, zegt Ass Press van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat het voorstel om de republikeinen in hun functie te Djogjakarta te herstellen, alvorens zij de "uitnodiging voor Den Haag in overweging nemen, bij het BFO ster ke steun vindt. Het voorstel schijnt echter geen genade te kunnen vinden bij de HVK, dr Beel. President Sukarno heeft Zaterdag geweigerd, de Nederlandse uitnodi ging te aanvaarden zolang de repu blikeinse regering -iet -in Djogja is hersteld. Hij maakte dit standpunt bekend in een brief aan dr. Beel. Su karno wenste de uitnodiging in prin cipe te aanvaarden, maar hij wilde niet vooruitlopen op een beslissing van de UNO-commissie voor Indone sië. Normale vleesrantsoen wordt hersteld De iets ruimere aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk tus sentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wijzen. Dienovereen komstig geeft bon 024 Algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldigheidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Het publiek za1 in het bijzonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoor ten, welke de slager op het mo ment van aankoop in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tus sentijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijdsgroepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leeftijdsgroepen A en B weer bonnen voor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voorshands 't vlees rantsoen op 't oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leef tijdsgroepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. Woningruil De na de oorlog heersende wo ningnood heeft er toe geleid, dat velen langs de weg van woningruil trachten te bereiken, wat zij voor heen gemakkelijk tot stand konden brengen met behulp van woning bureau of makelaarskantoor. Di- verse woningruilkantoren zijn op- gericht, maar zij hebben maar héél weinig succes geboekt. Niet meer - dan vijf procent van hun clientele konden zij en dan nog met bui tengewoon veel moeite tevreden stellen. De ervaringen, die het pu bliek met hen opdeed waren lang niet prettig. Het duurde lang eer soms heel magere resultaten wer den behaald en er zijn verwach- tingen gewekt, die nooit zijn ver- vuld. In makelaarskringen, die zich vooral met woningruil bezig hou- den, kwam men al vroeg tot de V: overtuiging, oat de moeilijkheden alleen door centralisatie waren op te lossen. Daarom heeft men het vorige jaar ae „Stichting Neder landse Woningruilcentrale" in het leven geroepen, waarin de verschil lende toen bestaande woningruil- kantoren zijn opgegaan. Dat deze éne woningruilcentrale betere resultaten boekte dan haar diverse voorgangers, die ieder hun 's eigen, maar juist daardoor beperk te klantenkring hadden, ligt voor ?V;' de hand. Het spreekt immers van zelf, dat naarmate het aantal ge- gadigden dat staat ingeschreven stijgt, ook de kansen groter wor- den, dat men door veelhoeksrui lingen iets tot stand brengt. Zo valt 't te begrijpen, dat de „Stich- ting Nederlandse Woningruilcen trale" dertig procent van haar klanten tevreden kon stellen in- plaats van vijf. Maar op zichzelf beschouwd is dit percentage toch bedroevend laag, gezien de ernst van de problemen, waarom het "4- hier gaat. De „Stichting Nederlandse Wo ningruilcentrale" schijnt dit zelf ook heel goed in te zien. Dezer da gen heeft zij in café „Esplanade" te Utrecht een algemene vergade- v ring gehouden, om te bespreken hoe men tot betere resultaten zou kunnen komen en hoe bereikt zou kunnen worden dat deze „Stich ting" een orgaan wordt, dat onder de huidige omstandigheden werke lijk belangrijk werk verricht, het geen helaas nog altijd in onvol doende mate het geval is. Uit hetgeen ter vergadering naar voren werd gebracht bleek wel, dat men niet alleen zelf duidelijk de tekortkomingen voelt, maar ook 'p wel begrip voor de wijze waarop hierin verandering kan worden ge bracht. Men zoekt namelijk de op- lossing in een nauwer contact met de overheid, in het bijzonder met de* gemeentelijke overheid en de diverse^ gemeentelijke huisvestings- bureau's. „Overheid, publiek en woningruilcentrale moeten samen werken", zo werd er betoogd. Het wil ons voorkomen, dat dit een ge- i zonde gedachte is. Ook wil de woningruilcentrale A in de toekomst contact opnemen - met werkgevers en bijzondere aan- 1 dacht schenken aan het vraagstuk, woonruimte te vinden voor bedrij ven, die door gebrek hieraan een tekort aan werkkrachten hebben. De „Stichting Nederlandse Wo ningruilcentrale" verwacht, dat wanneer zij haar plannen uitwerkt, haar arbeid meer vruchten zal j dragen. Dat zij dan een belangrijke taak zal kunnen vervullen bij het I oplossen van het woningvraagstuk. Laten we het hopen. Gebrek aan woonruimte zal er voorlopig nog I wel vele jaren bestaan. Het is heus niet overbodig dat alles wat op dit gebied kan worden verricht, inder- - daad zo goed en zo efficiënt mo- gelijk wordt aangepakt. Volgens het Franse persbureau AFP is thans langs diplomatieke weg overleg gaande tussen Lon den en Den Haag over de Indo nesische kwestie. Sir Philip Ni- cholls. de Britse ambassadeur in Den Haag. zou van minister Be- vin instructies hebben gekregen om de Nederlandse regering te wijzen op de voordelen die zij op korte of lange termijn zou trek ken uit het aanvaarden van „een ruimere politiek in Indonesië", aldus dit Franse persbureau. Te New Delhi heeft de Indische premier. Pandit Nehroe, meege deeld dat misschien in de loop van de volgende maand de landen die in Januari te New Delhi zijn bijeenge weest om te spreken over de toestand in Indonesië, opnieuw zullen verga deren of op andere wijze overleggen hoe de in januari ontworpen samen werking dient te worden uitgevoerd De regering van Iran heeft een nota overhandigd aan de Nederland se gezant te Teheran. Hierin stelt de Iraanse regering met leedwezen vast dat de Nederlandse regering ..geen enkele doeltreffende maatregel heeft getroffen om de Indonesische kwestie op te lossen". De regering van Iran zegt de zaak van het Indonesische volk te verdedigen en wenst een op lossing in overeenstemming met het Handvest van de UNO. Wangedrag in Indonesië? Op 2 Maart deelde de minister president in de Eerste Kamer me de, dat aan de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon telegra fisch was verzocht een onderzoek te doen instellen naar de beschul digingen omtrent misdragingen van bepaalde troepenonderdelen in Indonesië. Uit het sindsdien ont vangen antwoord van de HVK is gebleken, dat de legercommandant met instemming van de HVK reeds vóór ontvangst van het telegram van de Nederlandse regering aan de procureur-generaal bi.i het hoog gerechtshof te Batavia had ver zocht bedoeld onderzoek te doen instellen. De geruchtmakende verklaring van de Franse communistenleider Maurice Thorez over de houding van de Franse communisten ingeval van een Russische bezetting heeft overal veel navolging gevonden. Na dat communistische leiders in Italië. Engeland. Duitsland. Noorwegen en Mexico zich in gelijke geest hadden uitgelaten, komen thans ook verkla ringen binnen van communistische kopstukken uit Oostenrijk, België en Finland. De Finse verklaring, afge legd door Ville Pessi, secretaris-ge neraal van de partij aldaar, werd door radio-Moskou aangehaald. De „Rode Ster" het blad van het Sowjet- leger, heeft ook de verklaringen van Thorez en zijn epigonen aangehaald De minister van Economische Zaken deelt In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee, dat hy nog geen. beslissing heeft kunnen nemen over de ophef fing van de brandstofillstributle. De voornaamste reden daarvoor is, dat de vraag naar anthraciet een over heersende rol speelt Komende periode klein tabaksrantsoen (Van onze Haagse redacteur) Daar de staking in de sigaret- tenfabriek te Amsterdam nog steeds voortduurt, is hoeveel heid rookartikelen, die^deze week eigenlijk 6 rantsoenen voor de he ren en twee voor de dames zou moeten bedragen weer verlaagd tot 4 en 1. Mosje SJertok, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft besloten zich voortaan Mosje Sjaret te noemen. DE AMERIKAANSE KARDINAAL FRANCIS SPELLMAN (links ach ter) in gesprek mei de assistent directeur van de Calvarpbegraaf plaats Hcnrg Cauleg, terwijl studenten graven maken op de door een staking van de gravers getroffen begraafplaats. De kardinaal heeft verklaard, dat hij zich niet zal laten dwingen door de door communisten be ïnvloede vakvereniging van doodgravers, die achter de nu reeds zeven weken durende staking staat. Hij heeft de geestelijken en studenten van de seminaria verzocht graven te maken voor de 1.020 lijken, die nu reeds op ter aardebestelling wachten. Nieuwe arrestaties onder protestantse geestelijken in Bulgarije Zaterdag, op de zevende dag van het proces tegen de vijftien Bulgaar se predikanten, kwamen voor de laatste maal de beschuldigden aan het woord. Sommigen van hen spra ken beheerst, anderen vroegen onder tranen om een licht vonnis. Naumof sprak gedurende vier minuten, vrij wel voortdurend in tranen, en zeide. terwijl hij de microfoon omklemde: ..Ik dank U voor de ondervonden vriendelijkheid. Ik heb gezondigd te gen mijn volk en de gehele wereld Geef mij een licht vonnis. Ik zal de rest van mijn vermogens aan liet Bulgaarse volk wijden Ivanof sprak zeer kalm gedurende tien minuten. ..Ik heb geprobeerd, zei hij, in mijn bekentenis een eerlijk Zelfstandigheid voor Aruba en Curacao Het wetsontwerp inferim-rcgeling voor Suriname en de Nederlandse Antillen is th ans voor advies aan de Staten van Suriname en Curacao aangeboden. Volgens de nieuwe re geling zal de landsregering van Su riname en de Nederlandse Antillen bestaan uit de landrcgent en de aan de Stalen verantwoordelijke rege ringsraad. In de nieuwe landsrcge- ling is duidelijk aangegeven, dat ten aanzien der inwendige aangelegen heden de landsregent opstreedt als hoofd der landsregering. Het ontwerp gaat uit van de ge dachte. dat een gelijksoortige ver houding als in Nederland bestaat tus sen de koningin en de ministers, in IN VIER GROTE OUD-AMSTERDAMSE PAKHUIZEN van de N.V. Het Nedérlandse Veem. staande op de hoek van het Prinseneiland en de Galgenstraat te Amsterdam, waarin een meubelfabriek was gevestigd, heeft Zaterdagochtend een grote brand gewoed. Een kijkje op het toneel van de brand tijdens het blussingswerk. Sigaret in een vat cellulose Zaterdagmorgen kwart voor elf brak op het Prinseneiland te Amster dam brand uit in de oude pakhuizen „De Vrede". Nauwelijks was de brandweer aanwezig of met een enorme ontploffing vloog uit de tweede etage van de meubelfabriek van Zoetmulder en Zn. een brandend vat cellulose naar beneden. De ge weldige hitte, die dit vat op straat ontwikkelde, maakte het de brand weer onmogelijk, de vuurhaard te bereiken, zodat de brand oversloeg naar de aangrenzende pakhuizen, die binnen vijf minuten ook in lichter laaie stonden. Pas om twee uur. toen de brandweer enige uren met groot materiaal gewerkt had, was de brand bedwongen en kon men gaan nablus sen. Het blijkti dat de heer Z, een deel van zijn werkruimte had onderver huurd aan een Brabander, die in films handelde. Vermoedelijk heeft het ontplofte vat cellulosefilms bevat. De schade in de aangrenzende pan den, waar een kininefabriek was ge vestigd. bedraagt naar schatting minstens 600.000 gulden misschien zelfs nog meer. Een fouragehandel, in wier pakhuizen mais en gerst lag opgeslagen, leed door de brand een verlies van 25 000 gulden. Men vermoedde eerst, dat de meu belfabrikant Zoetmulder, die men met twee andere mannen kort voor de brand het pakhuis had zien bin nengaan. in de vlammen was omge komen. Later bleek deze vrees onge grond: toen zij in hun nabijheid een grote rookkolom zagen opstijgen, hebben zij het pakhuis nog kunnen verlaten. Men vermoedt dat de brand is ver oorzaakt door een brandende sigaret, die in de cellulose is terechtgekomen. Suriname en de Nederlandse Antil len zal bestaah tussen, de vertegen woordigers des konings en de leden van de regeringsraad. Alleen ten aanzien van de belangen van het Ko ninkrijk worden aan de landsregent bevoegdheden toegekend Hij zal daarbij "s konings aanwijzingen in acht hebben te nemen. Krachtens de interim-regeling zal bij algemene maatregel van bestuur aan de eilanden Aruba en Curacao zelfstandigheid wor den verleend. Al)e inwendige aangelegenheden zullen worden geregeld bij landsverordening. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor de interim-regeling zelf, het Nederlanderschap, de vernietiging van een landsveror dening. de strafrechtelijke ver antwoordelijkheid van de lands- rgent. de goedkeuring van ver dragen en verscheidene bepalin gen betreffende de defensie. Deze kwesties zullen door een. wet moeten worden geregeld Bij aalge- mene maatregel van bestuur zullen de rechtspraak van de hoge raad, de regeling van de eilanden van de Ne derlandse Antillen, alsmede nog en kele andere onderwerpen worden geregeld. De bemoeienis van Suriname en de Antillen bij de totstandkoming van de wetten wordt door de interimre geling geïntensiveerd. De algemene vertegenwoordigers, die door de landsregering worden benoemd, zullen met raadgevende stem deelnemen aan het ministerieel overleg betreffende Suriname en de Antillen. De koning zal een staatsraad in buitengewone dienst benoemen voor Suriname en ook een voor de Antil len, na overleg met de betrokken landsregering. In de raad van state kan hierdoor de zienswijze van die gebiedsdelen tot haar recht komen. Ten aanzien van ontwerpen van wet ten, algemene maatregelen van be stuur. verdragen met een vreemde mogendheid e d. zal de betrokken landsregering van advies dienen, desgewenst na overleg met de staten. De nieuwe interim-regeling kan alleen tot stand komen krachtens het nieuwe artikel 210 van de grondwet. Het ontwerp interim-regeling moet dus met een tweederde meerderheid in de Staten-Generaal worden aan genomen. Op 17 Maart a.s. zullen op de Ne derlandse Antillen verkiezingen wor den gehouden. De nieuwgekozen sta ten zullen over het ontwerp advies moeten uitbrengen. De regering wil de mening van de Statencolleges graag voor 1 Mei a s. vernemen. Room mag weer bereid worden Het algemeen verbod tot het be reiden en afleveren van room is Za terdag j.l. ingetrokken, zodat room bereid uit volle melk (koffieroom met ten minste 20% vet en slag room met ten minste 40%) evenals voor de oorlog weer vry verkrijg baar zal zyn. Ook het verbod tot verwerking van room in ijs, z.g. ijs- compositie of ijsmix ls ingetrokken. De collecte voor het Bio-vacan- tieoord, die gedurende de Kerstda gen in alle bioscopen van Neder land werd gehouden, heeft opge bracht: 174.831.79. verslag te geven van wat ik gedaan heb De voornaamste beschuldigde, Ziapkof, brak terstond in huilen uit. „Ik weet. dat ik een grote misdadi ger ben. aldus zeide hij „Ik vraag U echter van mij geen nutteloze marte laar te maken, doch mij te helpen een held van het Vaderlandse Front en van het volk te worden." Tsjernef. Misjkof. Vassef. Harlan Popof, Drianof, Stankoelof en Bezlof getuigen allen berouw te hebben. Bezlof zeide kalm: „Geef ons een kans om de schandelijke glorie uit te wissen, waarmede de radio en de pers in het buitenland ons pogen te omgeven." Ook Raitsjef zei snikkend: „Ik heb oprecht berouw". Ladin Popof huilde overvloedig en riep: ,,Ik beken mijn schuld". Dlmitrof zei: „Ik ben me ernstig mijn zonden bewust. Ik wil mijn kracht voegen bij die van het Bul gaarse volk." Dinef zeide: „Wij be grepen het communisme en het mar xisme niet. Wij zijn mensen, die door het nieuwe leven heropgevoed kun nen worden." Het meest bewogen pleidooi werd uitgesproken door de 74-jarige Zaja- rief, die met gebroken stem zeide: „Ik heb 51 jaren en 41 dagen gegeven aan de dienst van de evangelische kerk. Toen zondigde ik. Geef mij een kans gezuiverd naar mijn volk terug te keren." Dinsdag zullen de vonnissen wor den uitgesproken. Naar officieus wordt gemeld, is op nieuw „een aantal" protestantse Bul gaarse geestelijken gearresteerd. Details over deze arrestaties zijn nog niet bekend. Het bericht kwam binnen ten tijde, dat de ongeveer 60 predikanten, die in Bulgarije zijn, bijeen waren om een nieuwe opper ste raad van de Evangelische kerk te kiezen. Het Sowjet-nieuwsaqentschap jinsky en Molotof het steeds volko- r-p r -y j c j, men eens zyn geweest over de te 1 ass heelt Zaterdagavond be- volgen politiek". kend gemaakt dat Andrej Gromyko is benoemd tot eerste onderminister van bui tenlandse zaken van de Sowjet- Unie. Gromyko neemt hiermee de plaats in die Wisjinsky be kleedde. voordat hij Vrijdag tot opvolger van Molotof werd be noemd als minister van buiten landse zaken. Gromyko was reeds een der Rus sische onderministers van buiten landse zaken, doch nu is hij chef van deze afdeling geworden. Hij volgde in 1943 Litwinof op als Sow- jet-ambassadeur te Washington. Hij bekleedde deze post tot April 1946 Daarna werd hij leider van de Sow- jet-delegatie bij de U N.O.. totdat hij in de loop van het vorige jaar werd vervangen door Jacob Malik en terugkeerde naar Moskou. De mutaties in het Kremlin zijn nog steeds het onderwerp van vele commentaren die echter voor het merendeel op gissingen berusten. Zij zijn van zeer uiteenlopende aard. zoals geïllustreerd wordt door de twee volgende berichten. Het eerste, afkomstig van Eddie Gilmore. AP-eorrespondent te Mos kou. zegt: „Bijna tien jaar lang is Wisjinsky Molotofs rechterhand ge weest. Zij waren steeds de beste vrienden en de meeste diplomaten te Moskou zijn van mening dat Wis- Lijnrecht daartegenover staat een bericht van Reuter uit Wenen, dat als volg luidt: „Volgens Oosteuro- pese diplomaten te Wenen zijn Mo lotof en Wisjinsky reeds lange tijd „rivalen op leven en dood" geweest. Molotof zou zich hebben verzet te gen de politiek van de Kominform en gepoogd hebben Wisjinsky on mogelijk te maken. De tegenstelling zou echter meer van persoonlijke dan van politieke aard zijn". Gelders rapport zegt: Vergoeding van schade nog geen 70 procent Voor huisraad maar 56.5 pet Zoals te verwachten was komt er veel eritiek los op het wetsontwerp „vergoeding materiële oorlogsscha den". zoals dat thans bij de Tweede Kamer aanhangig is. Deze eritiek komt wel hot scherpste tot uiting in een rapport, dat het Economisch Technologisch Instituut voor Gelder land heeft gepubliceerd. Hierin wordt geconcludeerd, dat de vergoe ding volgens het wetsontwerp aan zienlijk lager zal blijven dan 70 pet. van de vervangingswaarde. Uit het rapport blijkt wel, dat de oorlogs slachtoffers met deze regeling geen genoegen'willen nemen. De door particulieren geleden ma teriele oorlogsschade zou. volgens het E.T.I -rapport, rond 2300 mil- lioen bedragen op basis van 1940 en 6600 millioen tegen vervangings waarde. De voorgestelde vergoeding bedraagt 4600 millioen, dus onge veer 70 pet. van de huidige waarde der vernietigde goederen. Het besle zou de landbouw er af komen met 79 pet van de geleden schade. 59 pet, zou worden vergoed voor vernielde huizen en fabrieken. 42 pet. voor be- drijfsuitrustingen (uitgezonderd de landbouw) en 56.5 pet. voor huisraad. Voor de laatst genoemde schade was een bedrag van 959 millioen begroot, ter verhoging in de rijksbij dragen. In het wetsontwerp blijkt dat bedrag verminderd te zijn tot 738 mlilioen plus 37 millioen voor het voorlopig herstel van hulzen e.d Amerikaanse regeringsdocumenten ontvreemd door vrouwelijke employée Een lid van de Russische delegatie bij de UNO en een vrouwelijke employée van het Amerikaanse ministerie van justitie zijn Zaterdag te New York gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd. Amerikaanse regeringsdocumenten te hebben gestolen. De Russische gedelegeerde is Valentine Goebitsjef, derde secretaris van het Russische secre tariaat van de UNO, zijn Amerikaanse helpster is Judith Coplon. Miss Coplon werd Zaterdag door agenten van de Amerikaanse F B I. geschaduwd toen zij naar New York ging. De agenten rapporteerden, dat zij van haar aankomst te New York af uiterst omzichtig te werk ging. Toen zij echter de Russische employé had ontmoet, overhandigde zij hem een dun pakje uit haar tasje, dat getypte overzichten van gegevens bevatte. Nieuwe bezoldigings regeling in aantocht (Van onze Haagse redacteur) Bij de Raad van State is thans aanhangig het ontwerp bezoldi gingsbesluit van rijksambtenaren 1948, aan de totstandkoming waar- varf door de salariscommissie ad hoe zeer geruime tijd gedokterd is Dit nieuwe bezoldigingsbesluit, dat in de plaats komt van het besluit 1934, bevordert ten opzichte van het oude in hoofdzaak een verbeterde technische uitgave, die voor vele ambtenaren intussen een verbete ring van hun positie heeft meege bracht. Reeds werden de laatste maanden bij de salarisuitkering voorlopige correcties aangebracht in de geest van de voorgestelde re geling. Wordt het besluit eenmaal afgekondigd, dan zal het echter met terugwerkende kracht tot 1 Janu ari 1949 worden uigevoerd. Ingevol ge dit nieuwe besluit zullen o m. vrijwel alle ambtenaren jaarlijks periodieke verhogingen krijgen, te genover vrijwel algemeen twee-jaar in de oude regeling Dertien personen, onder wie drie rooms-katholieke priesters, zijn Za terdag te Boedapest veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van één tot acht jaar. Zij hebben te rechtgestaan wegens zwarte valuta- handel, die in verband stond met het verraad en de andere misdaden, waarvan kardinaal Mindszenty en zes medebeklaagden beticht worden. die waren ontleend aan „vertrouwe lijke documenten betreffende de vei ligheid" aldus de woorden die pro cureur-generaal Clark gebruikte, toen hij de arrestatie bekend maakte. Volgens Clark waren de gegevens evenwel fictief en hadden geen waar de. De beschuldiging luidt: samenzwe ring om een misdrijf tegen de Ver enigde Staten te plegen, bestaande in het wegnemen van regerings-docu- menten en het onthouden aan de V.S. van de trouwe en onpartijdige dien sten van miss Coplon Panjoeskin, de Sowjet-ambas- sadeur te Washington, heeft Zater dag een uur lang geconfereerd met James Webb, de plaatsvervangende Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Hij eiste de vrijlating van Goebitsjef, doch Webb deelde hem mede. dat het State Department de kwestie bestudeert in overleg met het departement van justitie en met het UNO-secrctariaat. waarvoor de gearresteerde Rus werkte. UNO-woordvoerders zeiden over de arrestatie van Goebitsjef. dat hier door de kwestie van de onschend' baarheid der UNO-gedelegeerden ter sprake kan komen. Ambtenarencorps zeer verkleind De minister van Economische Za ken deelt in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer mee, dat de totale personeelsbezetting van het departement en de daaronder ressor terende dienst zeer sterk is gedaald. Waren er op 1 Januari 1946 in totaal 33.383 ambtenaren in dienst, op 1 Fe bruari nog 12.134. Deze sterke daling is ongetwijfeld het gevolg van het opheffen van grote delen der distri butie-diensten. Iedere vermindering van de over heidsbemoeiing, die in het licht van de huidige omstandigheden verant woord is. zal de minister zonder on nodig uitstel doorvoeren. „Oorlogsschade" in Mei in de Kamer Het wetsontwerp op de mate riële oorlogsschaden zal waar schijnlijk pas in Mei in de Tweede Kamer worden behandeld. Do Tweede-Kamercommissie, die dit ontwerp op zijn mérites onder zoekt, heeft het namelijk nodig ge oordeeld nog eens mondeling met de regering van gedachten te wis selen, voordat zij de wet gereed acht voor openbare behandeling. Garry Davis wil naar ons land komen Eerste lezing in Utrecht Als de Nederlandse regering geen be zwaar maakt, dan bestaat de mogelijk heid, dat wereldburger no. li Garry Davis, In April naar ons land komt. De Bond van Wereldburgers, afd. Ne derland, heeft Zaterdag ren telegrafisch verzoek aan do Nederlandse regering gericht met het verzoek Davls voor de maand April een verblijfsvergunning voor ons land te verstrekken. Als dit verzoek wordt Ingewilligd zal Davis een tiental lezingen houden ln verschlllendo plaatsen van ons land, de eersto waar schijnlijk ln Utrecht. Auto in. hinderlaag: twaalf Indonesiërs gedood Toen een vrachtauto van de gouvernements-rubberondernemlng Buaran Blimbing naby Karangan- jar in een hinderlaag reed, werden 12 Indonesiërs gedood door een ben de, die de auto uit alle richtingen beschoot. Onder de gedoden waren zeven leden van de ondernemlngs- wacht en v(jf ondcrnemingsarbel- ders. Een employee slaagde er in t© ontkomen en waarschuwde een militaire post, die twee brencarriers uitzond. De bende bleek evenwel verdwenen te z(jn. De truck ging verloren. Prinses Wiihelmina gaat exposeren Prinses Wiihelmina is van plan, begin April een tentoonstelling te houden van veertig door haar zelf gemaakte schilderijen en tekenin gen. Het is de bedoeling, deze wer ken juist te exposeren in de pro vinciale hoofdsteden en andere plaatsen, waar anders op kunstge bied minder te beleven valt dan in de grote steden. De vis wordt duur betaald Dat ont dekte dc Nederlandse visser W. F. Rog (what Is in a name) die ln Schotiand de Zaterdag doorbracht op zijn schip de .Dell" dat geklemd lag tussen een vaartuig van de Britse vlsserljpolltle en de kade In spanning wachtte hij op de mededeling, dat zijn reder' de hem wegens vissen ln verboden water opgelegde vijftig pond boete betaald had Behalve dat was zlln tuig ver beurd verklaard en was hij een flink hedrag aan liggeld schuldig Een Constallntlon van de geregelde dienst van de Air France, neemt ieder© Woensdagavond enkele centimeters magnctofoncflhn uit Parlls mee naar New York Deze centimeters film be vatten een compleet radio-programma van een half uur dat direct na de aankomst van het vliegtuig door 500 Amerikaanse radiostations wordt uit gezonden Iedere week wordt het pro gramma in het openbaar in het Cafe de la Palx opgenomen. Scotland Yard heeft meer dan 100 man aan het werk gezet om de gruweiijke vampier, moorden tot een oplossing te brengen. Rechercheurs zoeken Zuld-Engcland af en natuurkundigen doen proeven om vast te stellen of zich ln materiaal, dat ln rioolbuizen en vuilnishopen ver zameld was misschien ook menselijk weefsel bevond Te Moskou rolde in Februari de 10.000ste ..Moskwitsj" van dc lopende band. Het ls een kleine auto van geringe paardekracht maar geschikt om met weinig benzine lange afstanden af te leggen Een 40-Jarl- ge Fransman Andró Fahner heeft de zer dagen de haven van Nice verlaten in een zeilschip van vlif meter, waar mee hij om Atrika wil zeilen. In 1933 heeft hij Afrika reeds te voet door kruist. e- Tc Wenen is een Franz Le- hargenootschap opgericht dat zich teri doel stelt naam en werken van de componist te vereeuwigen. Het over weegt tevens dc oprichting van een standbeeld. Post voor „Sibajak" De opvarenden van de „Siba jak" en de Grote Beer", die bei de op thuisreis zijn, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 10 Maart ter post wordt bezorgd. Weerber'fht Weersverwachting, geldig van Maan dagavond lot Dinsdag avond Matige wind tussen Oost en Zuid. Verander lijke bewolking met aanvankelijk hier en daar nog enige lichte sneeuw. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, mor gen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 8 Maart: Zon op 7 12. onder 18.31; maan op 10.15. onder 3.27.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1