,De Amersfoortse' op grootse wijze gehuldigd Boys nam geen risico en won van „Vreeswijk" met 5-0 Chr. Hist. Jongeren bezonnen zich op hun idealen Utrechts jeugdzevental won Kringentournooi Amsvorde leverde in Zeist keurige prestatie r 2 Amersfoort was vervuld van koperen klanken Noteert IJ even Durand-Rosé exposeert De Braber scoorde driemaal Saestum verslagen met 0-5 „Be Keien" experimenteerden met spel van luim en mysterie Hp laatstp iaren in Amersfoort DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 7 Maart 1949 STADSNIEUWS De Amersfoortse müziekvereniging heeft Zaterdagmiddag ter gele genheid van het zestig-jarig bestaan een receptie gehouden in de Aca demie de Danse. Deze receptie werd buitengewoon druk bezocht. Dit getuigt wel van de bijzondere waardering en sympathie, die de Amers foortse bevolking voor de AMV heeft. Hoogtepunten van de receptie waren de rede van burgemeester Mo lendijk en de komst van een deputatie van alle Amersfoortse muziek verenigingen, die gezamenlijk bij monde van de heer J. van de Lioden hun gelukwensen aanboden. foortse Gemeenschap, kapitein Van Gulick namens de garnizoenscom mandant, de heer J. A. C. Spoel namens WV, de heer Eppinga nog maals, nu namens het AMK, de heer J. Stam namens de commissie Autotochten Ouden van Dagen, de heer Veenkamp namens de Oran jevereniging „Soesterkwartier" er de GOVA en dr. De Beaufort na mens de afd. Amersfoort van het Roode Kruis. Al deze mensen richtten zich met enkele hartelijke woorden tot het bestuur. Sommigen boden en- veloppes met inhoud of bloemstuk ken aan. Allen werden voor hun felicitaties bedankt door de voor zitter van de AMV, de heer F. A. Kortes, die voor ieder enkele we derwoorden had. Bloemstukken waren ontvangen van de Amersfoortse Gemeenschap, van de vereniging „Sursum Cor- da", van WV, van het jongens koor, de „Merels van St. Henricus", van de gezamenlijke Amersfoortse muziekverenigingen, van D.S. uit Veenendaal, van J. v. Dorsen en Zoon, van de oud-leden, van het mil. Sanatorium, van de zangver eniging „Animato" en van het Brucknerkoor. Na afloop van de receptie defi leerden alle Amersfoortse muziek verenigingen in de Langestraat voor het bestuur van de zestigjari ge „Amersfoortse". Burgemeester Molendijk was ter receptie Burgemeester Molendijk, die vergezeld was van de gemeente secretaris, de heer J. Haars, zeide, dat de kunstbroeders van de leden der jubilerende vereniging de ver diensten van de AMV al hadden opgesomd. „Het gemeentebestuur," zo sprak de burgemeester tot het bestuur van de AMV, „denkt voor alles aan de grote vooruitgang, die Uw vereniging op zichzelf demon streert. Zestig jaar geleden hadden heel veel mensen weinig aan hun leven. Er was toen geen ruimte voor enig cultureel leven. Als ik nu de zaal in kijk en ik zie al deze feestende mensen, dan kan ik mer ken dat wij langzaam aan vooruit zijn gegaan. U hebt gezamenlijk een nieuwe vorm van leven ge schapen, die boven het normale uitgaat. Al deze AMV-leden blazen met z'n allen in het grote korps van de stad mede. Ik wens Uw be stuur de kracht en sterkte toe om vol te houden en laat ik namens de gehele burgerij zeggen dat wij het inderdaad leuk vinden, zoals er ge schreven is, wanneer zo'n muziek korps door de stad trekt. Breng fleur in vele levens," aldus eindig de burgemeester Molendijk zijn rede. Samenwerking De heer J. v. d. Linden, die sprak namens de gezamenlijke Amersfoortse zusterverenigingen, zeide, dat het een goede gewoonte was geworden, om gezamenlijk, aldus van eendracht getuigend, feiten als deze te vieren. De sa menwerking tussen de muziekver enigingen in Amersfoort is de laatste jaren zeer goed, zo zei de heer Van der Linden. Hij herin nerde aan de muziekweek en de solistenwedstrijd. Deze samenwer king heeft tot resultaat gehad, dat het peil van de diverse verenigin gen omhoog gegaan is. Deze spre ker bood een fraaie bloemenmand en een enveloppe met inhoud aan. Zeer vele leden en oud-leden van de „Amersfoortse" hadden schriftelijke gelukwensen gezon den of kwamen ter receptie. Ook vele anderen getuigden van hun belangstelling. Gelukwensen Gelukwensen werden overge bracht door dr. F. G. Insinger na mens de Amersfoortse Orkest Ver eniging, de heer G. Goorhuis na mens de Oranjevereniging „Berg- kwartier", de heer J. van Dorsen, een zoon van de oprichter, de heren T. Jansen en Eppinga na mens de Amersfoortse Gemeen schap, mevr. Loos namens de Mij. tot Nut van 't Algemeen, directeur Ferd. de Goey. de dienst Welfare van het mil. sanatorium, de heer J. Methorst, secretaris van „Fide- lio" uit Woudenberg, mevr. de Goey, de heer R. J. Adriaansen, bestuurslid van de Federatie van Fanfarecorpsen, die de Federatie medaille toezegde, dé heer G. v. d. Burg, namens het AMK. de heer E. Boon namens het politiemuziek- korps, de heer J. G. van de Bigge- laar, namens .Hegeraath", de heer W. Bakkenes namens „Hosanna", de heer Th. Bakker namens „Ju liana", de heer A. v. d. Hoogen na mens de „Postharmonie", de heer J. Petersen namens „Excelsior", de heer W. v. d. Linden namens „Wilskracht", het bestuur van ,,Soli Deo Gloria", de heer L. A. A. van Hamersveld, namens de Oran jevereniging „Stad", de heren B. Hienekamp en mr. C. Kruysse na mens de ABvLO, de heren F. Vel- lema en B. Polak namens de drum band van de AMV, die in vol or naat de receptiezaal binnenkwam, dr. J. Nieweg, de directrice van het mil. sanatorium, zuster G. J. Felix, de heer Th. Klei namens ZUT, die zei, dat de AMV de laat ste loodjes \'oor de wandelaars vaak lichter liet worden, de heer Korthals Altes, namens de Amers- Jonge honden en katten De tijd dat vele jonge honden en katten worden geboren is weer aan gebroken en helaas vinden al deze dieren geen tehuis met goede ver zorging voor hun verdere leven. Tracht reeds voor de geboorte liefhebbers voor een jong dier te vinden, doch mocht U hierin niet slagen, laat hen dan niet aan hun lot, waardoor zij een zwerver wor den, over. Neemtdirect na de geboorte de beslissing het surplus, één dier bij de moeder latende, een zachte dood te doen sterven door verdrinking in lauw-warm water. Mocht U hiertoe niet kunnen be sluiten, wendt U zich dan tot een Dierenarts. GRAND THéSTRE: Snouckaertlaan 4. Tel. 4632. t.m. Woensdag „Con certo". Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige da gen 2.30. 6.30 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel 7 b. Tel. 6572. t.m. Donderdag „Handi ge jongens". Aanvangstijden, Zon dag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange straat, t.m. Donderdag ..De slang van Sjanghai." Vooraf „Mexicaan se Rovers". Aanvangstijden, Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 u. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel 5510 Woensdag 20—23 uui Zaterdag 20 —23 uur. Zondag s middags 15—17 uur s avonds 20—23 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur Zondag 811 uur CABARET. DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL, 5685. Er was Zaterdagmiddag een ver heugende belangstelling voor de opening van de expositie van de Franse schilder DurandRosé in het kunstcentrum d'Oude Lanteern te Amersfoort. Het werk werd bij de talrijke aanwezigen ingeleid door de heer G. Miellet, agent-consulaire de France d'Utrecht, die de expo sitieruimte van d'Oude Lanteern een typische gelegenheid vond voor het werk van deze grote Franse schilder. De heer Miellet zeide, dat het hier gaat om belangrijk werk. DurandRosé toch wordt gerekend te behoren tot de grote Franse mo derne schilders van deze tijd. Du randRosé is een groot colorist en hij geeft vooral het licht voortref felijk in z\jn werk weer. Het is als of 't licht niet van buiten komt maar uit 'tschilderij zelf. Deze grote Fran- schilder is voorts bewonderens waardig goed in de stofuitdrukking en bereikt vooral in het schilderen van zijn naakten verrassende resul taten. Hoezeer deze kunstenaar ook in zijn land wordt gewaardeerd blijkt wel uit de. gelijktijdig met de Amersfoortse, in Partfs georgani seerde grote tentoonstelling van zijn werk. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die niet op een rijwielpad reed, waar dat wel v/as, werd bekeurd, evenals ded fietser, die zonder achterlicht reed, een autobestuurder, die zijn auto binnen tien meter van een bocht parkeerde en een wielrijder, die een persoon boven de tien jaar achterop zijn fiets meevoerde. Zes fietsen, die onbewaakt langs de weg stonden, werden in beslag genomen. Aangifte van Diefstal Bij de politie werd aangifte ge daan van diefstal van twee Perzi sche kleden ten nadele van een bewoner aan de Utrechtseweg. De Boys-speler De Braber probeert de bal te koppen, doch het ziet er naar uitdat de keeper van Vreeswijkhem dat zal verhinderen. (Archifoto) Vijf doelpunten scoorden de aanvallers van Amersfoortse Boys in de (laatste?) wedstrijd van dit seizoen. Vreeswijk, dat inmiddels reeds gedegradeerd was, kon daar geen enkele treffer, tegenover stel len. Hieruit blijkt wel, dat de Boys geen risico genomen hebben. Merkwaardig genoeg was het toch Vreeswijk, dat de eerste aanvallen lanceerde. Een goede kans om de leiding te nemen ging teloor, omdat de scheidsrechter buitenspel had geconstateerd. Dit was een waarschuwing voor onze stadgenoten, die terstond op de juiste wijze aanpakten. Kraak loste, alleen voor de kee per staande, een hard schot, doch de Vreeswijk-doelman keerde het leder in een fraaie sprong op uit stekende wijze. Een schot van Jansen werd even later door een back gestopt. Dit offensief van Amersfoortse Boys zou voortduren tot het einde van de wedstrijd. Een kwartier na het begin kwam het eerste succes. Jansen, die geheel naar links was gezwenkt, gaf een goede voorzet naar De Braber, die de bal onver wacht en hard over de doellijn joeg. (1—0). Even later juichte de Boys-aan hang opnieuw, want De Braber loste een tweede schot, doch de Vreeswijk-doelman redde op mi raculeuze wijze. Dit bleek uitstel. Vijf minuten later bracht Dammers de bal voor de zuiver schietende De Braber, die de stand op 2-0 bracht. En weer vijf minuten later verrichtte De Braber zijn hattrick met een derde doelpunt (3-0). De gasten lieten bij sporadische tegenaanvallen vrij goed combina tie-spel zien, doch van enige schot vaardigheid was geen sprake. De Boys-verdediging had weinig moei te om .de situatie meester te blij ven. Hulp van de halflinie was niet nodig, zodat deze aanvallend kon spelen, waardoor de voorhoe de steeds actief kon blijven. Van vele plaatsen uit ons land waren Zaterdag jongeren van beiderlei kunne naar Amersfoort gekomen om deel te nemen aan de Toogdag der Federatie van Chr. Hist. Jongeren Groepen in Nederland. In een welkomst woord onder de titel: „Een nieuwe tijd een nieuwe taak", sprak de voor zitter der Federatie, de heer B. Buddingh, over de waarde der Chr. Hist, beginselen, in welke, naar spr.'s mening de sleutel ligt tot de ontsluiting der problemen. De heer Buddingh wijdde enièe gedachten aan deze problemen. In het bijzonder dat van Indonesië. In dit verband verzocht hij de vergade ring enige ogenblikken stilte te die het offer gaven van hun leven. Toogdag te Amersfoort was druk bezocht Een telegram van trouw en aan hankelijkheid werd gezonden aan H.M. de Koningin in St. Anton. Als tweede spreker trad op de heer P. Brijnen van Houten, van Wassenaar, voorzitter der Prop.- Commissie van de C.H.U. Deze schetste de betekenis van de Chr. Hist. Jongeren voor de C.H.U., zon der welke jongeren de Unie geen toekomst zou hebben. Vervolgens wees spr. op de structuurwijzigingen die zich in de wereld bezig zijn te voltrekken. In tegenstelling tot de binnenlandse politieke verhoudin gen, die weinig verandering onder gingen in tegenstelling tot daarom trent gekoesterde verwachtingen, is de situatie, waarin ons land staat ten opzichte van het buitenland ra dicaal gewijzigd. Voor de oorlog neutraal, is het thans bijna overal partij. Het zullen naar overtuiging van de heer Brijnen van Houten de jon geren zijn, die zich het gemakke lijkst zullen inleven in de gewijzig de verhoudingen. Tijdens het betoog van de heer Brijnen van Houten was mr. Schokking, minister van Oorlog en Marine, ter vergadering ge komen. De minister sprak een kort woord van opwekking tot vol harding in de strijd voor de Chr. Hist, beginselen, die het gezag van het Woord Gods tot gelding betrachten, uit eerbied voor hen, willen brengen op alle terrein van het leven. „Is er een oplossing voor de hui dige moeilijkheden?" vroeg de heer Tj. Krol van Haren (Gr.), lid der Tweede Kamer zich af. Spr. bracht in herinnering, hoe onmiddellijk na de bevrijding de strijd weer opleefde over de vraag, of wij in het staatkundig leven ook rekening hebben te houden met de regelen van de H. Schrift. Deze vraag beantwoordende, zei de heer Krol. dat de Chr. Hist. Unie zich richt naar het woord: Niemand kan een ander fundament leggen dan hetgeen gelegd is, nl. Jezus Chris tus. Spreker schetste de moeilijkheden waarmee na de bevrijding de minis teries te maken hadden. Hoewel de C H.U. de politiek van de regering nopens Indonesië als een ramp be schouwt. iser z.i. toch geen reden de huidige regering in alles te ver guizen. Deze spr. behandelde het probleem-Indonesië en de daarover gevoerde debatten in de Staten-Ge- neraal in den brede. Komende tot de situatie van het ogenblik, laakte hij het, dat de regering alvorens het laatste communiqué te publiceren, het parlement niet had ingelicht. Dat de republiek zijn schouders zou zetten onder wat de Ned. rege ring nu onderneemt, acht spr. zeer onwaarschijnlijk. Het slotwoord werd gesproken door de 2e voorzitter, de heer H. P. van Sinderen. Muzikale medewerking verleende het Tamboer- en Pijpercorps „Juli ana" o.l.v. de heer J. de Vries. Toch leek het er even voor de rust op, dat Vreeswijk een tegen- punt zou scoren, maar Hoek voor kwam erger. Ook de tweede helft begon met aanvallen der gasten. Onze stadge noten hernamen echter al spoedig het initiatief en na een kwartier resulteerde een goede combinatie tussen Christ en Jansen in een doelpunt van eerstgenoemde. Tien minuten later demonstreerde De Braber een goed staaltje solovoet bal. Hij passeerde drie tegenstan ders en scoorde, doch zijn doelpunt werd afgekeurd wegens buiten spel^). Een kwartier voor het einde kreeg Kraak, -die zich op nieuw een goed spelverdeler toon de, de bal toegespeeld van Dam mers en bracht de stand op 50. De aanvoerder van Vreeswijk, dat zich in de resterende speeltijd kranig weerde, bood Amersfoortse Boys na afloop van de wedstrijd bloemen aan als huldiging voor de keurige prestaties in het afgelopen seizoen. De belangrijke ontmoetingen op voetbalgebied zullen er wel debet aan zijn, dat het Sportfondsenbad Zondagmiddag slechts met een kleine schare bezoekers, en nog wel voornamelijk niet-Amersfoorters, gevuld was. Op het programma stond het jeugd-waterpolo-tournooi, dat werd verspeeld tussen de kringen Den Haag. Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Gouda en de organiserende kring Utrecht. Strafworpen brachten beslissing Er werd begonnen met Gouda Den Haag. Dit was een aardige wed strijd, die door Den Haag met 40 werd gewonnen. De volgende wed strijd bracht Haarlem tegen Utrecht. In het Utrechtse team o.m. speelden mee De Gans en Geutjes van Nep- tunus en W. Mosterd en F. Insinger van A.Z. en P.C. Beide teams, die elkaar later in de finale wederom ontmoetten, startten snel. Doelman Insinger, die in de moeilijkste situ aties, zeer kalm bleef, stopte een di recte vrije v/orp van zeer dichtbij. Even later scoorde de Gans na keurig opzwemmen, (10). Daarna was het Geutjes, die voor Utrecht doelpunt te. (20). Haarlem gaf de moed niet op en kwam steeds weer in de aan val. Na zo'n afgeslagen aanval zwom v. d. Linden vrij op en scoorde het derde doelpunt voor Utrecht. Rotterdam—Amsterdam werd ge floten door de captain van ons na tionale zevental, mr. C. Brasem. De Amsterdammers wonnen met 21. In de wedstrijd UtrechtDen Haag, was v. d. Linden vervangen door De Bruin (Nept.). Na de eerste afgeslagen aanval van Den Haag, zwom Jan de Gans weg en doelpunt te met een zuiver schot, (10). 20 voor Utrecht werd het weder om door Jan de Gans, die vanmiddag bijzonder op dreef was en uitgespro ken de beste speler van dit tournooi bleek. Na de rust zwom W. Mosterd snel op en gaf de bal tijdig af aan Geutjes, die niet aarzelde en onhoud baar doelpuntte. (30). Het enige te- genpunt van Den Haag ontstond uit een aanval opgezet door de oud-Nept. speler W. v. Halm, die tegenwoordig voor Zian uitkomt, (31). AmsterdamHaarlem eindigde met de stand 3—4. Haarlem kwam als sterkste verliezer tegen de win naar van de derde wedstrijd, en won deze ook. GoudaRotterdam in de verlie zersronde werd een 30 zege voor Gouda. Utrecht speelde ten slotte in de fi nale weer tegen Haarlem, dat via de herkansing, de eindstrijd bereikte. Dit werd de beste wedstrijd van de middag. Nu was De Bruin weer ver vangen door Keizer van Neptunus. De midvoor van Haarlem verras te keeper Insinger van Utrecht met een fraaie doorslagbal, (10). Na de hervatting haalde Keizer de bal en na een scrimmage voor het Burgerlijke Stand 5 Maart Geboren: Arnoldus Johannes Adria- nus, z.v. A. v. d. ..Pluijm en H. Stahli; Marinus Adrianus Mattheus, z.v. A. M. Veenendaal en M. Boon: Dirk, z.v. J. Smit en M. Overbeek; Johannes Ste- phanus, z.v. S. P. Leenards en P. J. M. v. d. Biggelaar; Engelina, d.v. W. v. Asch en E. Houtveen. Getrouwd: S. B. Oldenborger en A. H. Kleibrink. Overleden: Picter Jan van IJzendoorn 71 jr., wed. v. M. v. Es: Sander Wols winkel, 55 jr., geh. met G. de Lange. De wedstrijd tegen Saestum in Zeist, waar Amsvorde wel een beetje tegenop zag, is achteraf gezien pogal meege vallen. Door vijf doelpunten van Mes- kes, Hilhorst en A. Vink werden de zwart-wlttcn twee punten rijker. Toch heeft Amsvorde in deze wedstrijd geen groot overwicht laten zien. De Zeisters waren snel en vaak zeer gevaarlijk, doch de voorhoede bezat geen schut ters en het samenspel liet veel te wen sen over. De Arasvorde-verdediging stond als een rots in de branding en men kon op doelman Dijkhuizen reke nen. Het gelukte de voorhoede van Amsvorde nogal eens op gemakkelijke wijze langs de Zeister verdediging heen te komen. De Saestum-backs grepen dikwijls niet resoluut in, waardoor er gevaarlijke situaties voor hun doel ont stonden. Door fouten van de verdedi ging kon Amsvorde twee maal doel punten. Het viel ons op. dat Amsvorde zich, in tegenstelling tot de vorige Zon dag in Doorn, na de rust niet in de verdediging terugtrok. In de eerste helft werd het spel in het begin te kort gehouden. Het leek er in deze periode nog niet op. dat er met flinke cijfers zou worden gewon nen. Reeds na tien minuten kreeg Ams vorde wegens het ongeoorloofde aan vallen van de Back Baartmans een penalty toegewezen. Jan Kraak schoot de eerste maal te zacht, doch de scheidsrechter besliste, dat de penalty moest worden overgenomen. De tweede keer schoot Kraak -naast. Hilhorst pro fiteerde enige tijd later van het aarze len van de Saestum-backs. (0—1). Hierna was het de beurt aan linksbui ten Meskes, die de bekende militaire Zebra'sQuick 13 Ofschoon beide partijen bij deze wedstrijd geen belang hadden, viel dit uit het vertoonde spel niet op te ma ken. Immers er werd een frisse en be hoorlijk technische partij voetbal ge speeld, waarbij Quick iets beter was. aangezien het spel behoorlijk open werd gehouden. Quick verscheen met drie invallers in het veld. Direct ontwikkelde zich een snel spel waarbij vooral het Zebra-doel enkele malen aan een doorboring ont snapte. Na 10 minuten wist Zebra's midvoor uit een misverstand tussen de backs te scoren (1—0) met welke stand de rust inging. Na de rust een hevig aanvallend Quick waaruit al spoedig de gelijkma ker ontstond door een goed schot van Kraamwinkel (1 1). Kort daarna kwam F. Hartwich na een goede pass van De Vries alleen voor de doelman en bezorgde Quick met een laag hard schot de leiding (1—2). Tien minuten later maakte Cesar zich vrij en met een prachtig schot verhoogde hij Quick's voorsprong (1—3). Daar bleef het bij. speler Onland nogal eens wist te ver schalken. Meskes was naar binnen ge lopen en bracht in moeilijke positie de stand op 0—2. Na de hervatting stelde Saestum energieke pogingen in het werk de ach terstand in te lopen. De thuisclub voerde tien minuten lang de boven toon. Toen was Amsvorde weer aan bod. Er werd beter gespeeld, dan in de eerste helft. Na zeventien minuten gaf Adriaan Vink een voorzet van de cor- nervlag af. De bal kwam vlak voor het doel. Meskes was er als de kippen bij om er 0—3 van de maken. We kre gen na dit doelpunt de indruk, dat Saes tum het wel geloofde. Amsvorde bleef de toonaangevende ploeg. De Saestum- keeper redde eenmaal van de lijn en even later kon hij een hard schot van W. Vink nog net naast stompen. Voor het Amsvorde-doel miste de Poolse rechtsbinnen Sidlo een uitstekende kans. Even later trapte een Saestum- back m eigen doel. Hilhorst loste een schot. De bal werd hands geslagen en verdween in het doel (0—4). Rechts buiten A. Vink benutte nog een kans, door na snel doorlopen kalm in te schieten. (0—5). Heide Mij. toneelgroep gaf goed spel De vereniging van personeel in dienst van de Heidemaatschappij afdeling Amersfoort hield Zater dagavond in 's Prinsenhof haar feestavond. Voor deze avond werd door een eigen toneelgroep het stuk „Onder één dak" van Jan Fabricius opgevoerd. Dit stuk, met zijn moeilijke karakterrollen bleek voor deze groep geen bezwaar te zijn, want hetgeen we zagen was veel beter, dan mén van een pas- beginnende groep, zoals de Heide Mij., zou verwachten. Deze avond is een groot succes geweest. „On der één dak", handelt over de be krompenheid en kleingeestigheid, die hèlaas nog teveel onder het boerenvolk voorkomen en in dit stuk fel gehekeld worden. De oude boer, waarvan W. van Mondfrans een heerschap maakte, zoals men ze op het platteland meemaakt: krom gegroeid door het harde werken en in zijn houding ten op zichte van andere mensen, die van een stugge stijve terughouding van alles, dat nieuw is. Een prach tige tegenrol had mevr. Tammes. Goed spel werd ook geleverd door P. Tjalma, als haar man Wol ter, die in vuur en vlam staat als men over de „stadse deerne" praat. Zo was eveneens het spel van H. Heuvel, als de schoolmees ter, met zijn hardvochtige, heb zuchtige vrouw mevr. Tjalma. Hun creatie dwong onze bewondering af en doet ons verlangend uitzien naar een volgend stuk van deze groep. Een compliment aan de re gisseur, de heer W. van Mond frans, is hier wel op zijn plaats. De grime van L. Grootkop was als altijd goed, evenals de décors, die goed bij' deze opvoering pasten. Haarlem-doel wist Geutjes de gelijk maker te scoren. Het spel werd hier na zeer enthousiast en snel en de spanning steeg, daar Haarlem veel beter partij gaf dan in de eerste wed strijd. Telkens trok De Gans er tus sen uit, maar steeds liepen deze aan vallen vast op de Haarlem-verdedi ging. De beslissing moest vallen door strafworpen. Haarlem moest het eerst beginnen en scoorde vier maal. Voor Utrecht doelpuntten vijf spe lers. waardoor de beslissing was ge vallen. De finale werd gespeeld onder lei ding van bondsvoorzitter Jan de Vries. Willem Andriessen geeft piano-avond Willem Andriessen zal Maandag 14 Maart in „Amicitia" te Amers foort een piano-avond geven. Het programma bevat o.a. werken van Bach, Beethoven, Ravel en de 24 Préludes op. 28 van Chopin. Sportiviteit Op een voetbalveld behoort sportiviteit voor alles te gaan. Helaas is dit niet altijd zo. Er gebeuren wel eens van die nare dingen, die voor niet-sportmen- sen aanleiding zijn om te gaan generaliseren. Beide ontmoetingen in dit seizoen tussen HVC en DWV hebben zich echter gekenmerkt door een zeer juiste opvatting van sportiviteit. In Amsterdam kende de scheidsrechter DWV volkomen onjuist een penalty toe, toen er in die wedstrijd nog van alles kon gebeuren. De DWV-speler. die deze penalty zou nemen, speelde de bal zo zacht moge lijk vaar de HVC-doelman, daarmede een eigen nederlaag mogelijk makend. Dat was spor tiviteit. Gisteren raakte op Birkhoven een HVC-speler gewond. Een der geel-zwart geklede gasten brak een aanval af en trapte de bal over de zijlijn', zodat de ge wonde speler geholpen kon worden. Hii herstelde spoedig en een HVC-speler mocht in gooien. Deze, die dus eigenlijk profiteerde van een sportief ge baar van een tegenstander, wierp de bal naar een DWV-er. Dat was sportiviteit. V.J HET is. voor zover ons bekend, de laatste jaren in Amersfoort niet voorgekomen, dat een amateur toneelvereniging een spel van luim en mysterie opvoerde, dat gelijke verdiensten heeft als „In de nacht van 23 April". We menen zelfs, dat geen ensemble zich na de oorlog al aan een detective-spel waagde. Hoe het zij, we hebben de op voering van ,,In de nacht van 23 April", Zaterdagavond in Amicitia door ,.De Keien", met enige span ning tegemoet gezien. Zo'n spel vereist als het een goed spel is snelle actie en reactie, pun tig gevoerde dialogen en uiterste beheerstheid van de spelers in de scènes, die aan de verrassende mo menten vooraf gaan. En zo'n spel verdraagt niet dat een kurk, die zich door geen mannenmacht uit een wijnfles laat trekken, acteurs en actrices een ondeelbaar ogenblik van hun stuk brengt en daardoor de spanning op een hoogtepunt plotseling doet afnemen. Dat gebeurde Zaterdagavond aan het einde van het tweede bedrijf, toen iedereen er helemaal ..in" was en we juist voor ons zelf vast stelden. dat we onze nieuwsgierig heid naar de afloop nauwelijks konden bedwingen. Want tot zover was „In de nacht van 23 April" een hoewel weinig gecompliceerd toch goed ge schreven en een zeer verdienstelijk opgebouwd spel. waaraan misschien aanvankelijk de actie wat ont breekt. Jammer, dat de climax wat uitgesponnen is en daardoor aan spanning inboet. De oplossing van het onderhavige mysterie is wat gewoontjes ook en m.i niet geheel en al overtuigend. Wat ons in deze schepping van Johan van Doorn zo aantrok, was het menselijk element, dat hij er in verwerkte. Regisseur Lou van Vierbergen zou, dunkt ons. dit spel anders beslist niet hebben opge voerd. Er was nu niet alleen de kei harde mentaliteit van de scherp zinnige speurder. In dit geval had deze te kampen met zijn liefde voor de van moord verdachte vrouw. Er was niet een groep van tegenspelers, die alleen maar coüte que coüte wilden meewerken aan de oplossing. Ze wisten immers nergens van en hun eensdeels kleinburgerlijke nieuwsgierigheid, anderdeels op edeler gevoelens ge- Flatgebouw-comité vergaderde met de belangstellenden Het is wel een merkwaardige coïncidentie, dat in onze stad na genoeg tegelijk twee verschillende plannen voor het stichten van een flatgebouw zijn gemaakt. Enige weken geleden maakten we reeds melding van de stich ting van een comité, dat ter be vordering van het gestelde doel een vergadering van belangstellen den zou bijeenroepen. Deze ver gadering werd Zaterdagmiddag in Amicitia gehouden en werd door een groot aantal stadgenoten be zocht. Bij monde van de heer Schwer- zel gaf het comité een overzicht van hetgeen reeds sedert Juli van het vorige jaar is verricht en tot welke resultaten men thans is gekomen. Verschillende terreinen komen voor de bouw in aanmerking en zijn ook reeds voorlopig ter be schikking gesteld, terwijl ook voor dit speciale doel binnen afzien bare tijd de nodige materialen verkregen zullen kunnen worden. Het gebouw zal in hoofdzaak be staan uit één- of twee-kamerwo ningen. doch de mogelijkheid er ook grotere flats in op te nemen, wordt overwogen. Voorts zal men al dan niet met volledig'pension kunnen huren, daar behalve de gebruikelijke moderne installaties ook op de inrichting van een cen trale keuken is gerekend. Tevens zullen een aantal logeerkamers, compleet gemeubileerd, voor gas ten' der bewoners ter beschikking staan. Er was zeer grote belangstelling voor deze vergadering, na afloop waarvan zich velen als gegadigden lieten inschrijven en tevens reeds toezegden voor een belangrijk be drag in het benodigde kapitaal te willen deelnemen Als de voorte kenen niet bedriegen, zal reeds spoedig tot de définitieve vorming van een vereniging of N.V. kun nen worden overgegaan. Flatbouiv in Amersfoort ernstig gestoord „Wellicht zal Amersfoort nog een vermaardheid krijgen als de eerste stad in de provincie Utrecht waar een flatgebouw verrees", schreven wij in ons blad vari Zaterdag. Vijf regels verder werd dit bericht ech ter zodanig gestoord, dat wij gaarne de volgende rectificatie willen ge ven: „Dit flatgebouw zal het eigen dom zijn van de bewoners, die ge zamenlijk het geld beschikbaar stel den om het te bouwenenz.". baseerde medeleven, bracht ver makelijker en warmer tonen in dit spel. Laten we zeggen dat er, behou dens de verwarring aan het eind Van het tweede bedrijf en de te leurstellingen die het stuk zelf meebrengt, uitstekend en met élan is gespeeld. Gijsbert Blonk zagen we in de rol van de rechercheur, We hebben van zijn correcte, scherpzinnige en menselijke creatie genoten. Beheerste bewogenheid kenmerkte het spel van Geer BührmanBouwmeester als de verdachte. Kostelijk was Anny v. d. Pijl- van Gelder als de nerveuze, be krompen Cecile, Riet Heijneman? als de huishoudster Sophie haar stem was wat te helder en Henk Noordewier als Cecile's statige ega,| .*'3 zo nu en dan misschien wat tè weinig mens, Jo van Dieren— Schuitemaker en Lauro Welp speel- den onopvallend doch met veel ge-: voel als het echtpaar Périn. Tini JansenCornelissen als het dienst-' meisje Madeleine (een compliment waard), terwijl de regisseur de kleine rol van commissaris Picard vervulde. Deze, in zekere zin experimen tele. opvoering gold voor de toneel- wedstrijd. H. B. „Concerto" in Grand theatre „Concerto", dc film waarin de toe schouwer wordt beziggehouden met een zoetsappige geschiedenis, vindt haar kracht In de muziek, die steeds opnieuw de luisteraar verrukt De w(jze waarop - Arthur Rubinstein het Tweede piano- i concert van Rachmaninoff vertolkt i subliem Jammer, dat hij daarvoor in o, huid moet kruipen van de tegenspeel ster van onze landgenoot Frits van Dongen fPhilip Dom) De scenario schrijver heeft in deze film tot uitdruk. ij king willen brengen dat de muziek niet, rt alleen leeft in 't brein van de man en[?H tot de mensen kan worden gebracht I -t door diens handen maar dat ook de vrouw in de muziek heerseres kan zijn. 1 „Er is maar een heerser in de mu ziek. dat is de man", zegt Van Dongen ergens in deze film, maar zijn leerlinge hrengt hem. in de reprise van het door haar onvergelijkelijk goed gespeelde tweede planoconcert van Rachmaninoff,i.1'J tot andere gedachten. Wat zouden wij meer over het ver haaltje moeten zeggen dan: een beetje liefde hier en een beetio liefde daar. En laten we het vooral niet, vergeten te zeggen; het is een technicolor. Het Is onze overtuiging echter, dat deze film het beter had gedaan in zwart wit. Hoofdzaak is in deze film toch de muziek, die nu aan waarde verliest door (vervelende) mimiek cn een kleur die men op een goedkope ansichtkaart voor lief neemt. Maar ja, dat schrljveij wij, U zult er misschien anders over den ken. Gaat U dus kijken in ...Grand" naar ..Concerto" mooie ogenblikken kunt U er in leder geval aan beleven. (Overgeplaatst wegens mls-stclling). Collecte voor zwakke kind bracht 3250.op Het bestuur van het Cenfraal Ge nootschap voor Kinderherstellings oorden en gezondheidskolonies deelt mede, dat de collecte netto heeft op gebracht 3250,met inbegrip van een saldo van 130,— van de Cabaretavond, gegeven door de Luchtstrijdkrachten van het Kamp Waterloo. Alle stadgenoten, die zo mild hebben gegeven en allen, die op an dere wijze hieraan hebben meege werkt, worden hartelijk bedankt. Scheepstijdingen Aagtekerk. R'dam—Sydney 5 Mrt tc Port Soedan- Alamak Buenos Aires R'dam pass 4 Mrt Fernando Noronha: Alphacca. Newport News—R'dam pass 4 Mrt Scllly; AlbireV Buenos Aires R'dam 4 Mrt van Santos: AldabL Rot terdam—Buenos Aires, pass 4 Mrt Ba- hia; Alkaid. R'damBuenos Aires p 4 Mrt Fernando Noronha: Amstclkcrk Amsterdam—West Afrika 4 Mrt van Bordeaux; Amsteldijk, Java—New York 4 Mrt v Djibouti- Antonia (t) 1 Mrt v Poro n Ballk Papan: Bali. New York —Java 4 Mrt v Colombo: Boschfon tein. A'dam—Kaapstad 4 Mrt v Ant werpen: Celebes. New York—Java pass 4 Mrt Suez: Cistula (t) 4 Mrt v Plad- Joe te Singapore voor een maand dok ken- Chama (t) 4 Mrt v Hongkong te Manilla; Cleodora (t). 3 Mrt v Miri te Pladioc: Corilla (t). 27 Febr v Plad joe te Batavia: Dordrecht ft). R'dam Nigeria pass 4 Mrt Ouessant; Fries land R'damJava pass 4 Mrt 18 uur Point de Galle; Grootebcer. 4 Mrt v Batavia n A'dam: Hcelsum. A'dam Java 5 Mrt te Genua; Hugo de Groot. 5 Mrt v East Londen te Durban: Joh. van Oldenbamcvelt Batavia—A'dam p 4 Mrt Kaap Roca; Kedoe. R'damJava p 4 Mrt 2 uur Gibraltar: Keilehaven. 4 Mrt van Freetown te Tabou; Laren- berg A'dam—West Afrika 4 Mrt te Leixoes; Lemsterkerk Bombay—Rot terdam 4 Mrt te Suez; Macuba' (t). 5 Mrt v Abadan te Suez daarna Aba- dan n Lorenzo Marquez; Malvina (t), SuezEngeland 5 Mrt te Genua: Mar- pessa (t), 3 Mrt v Manilla"te Socra- baya: Mirza (t). 3 Mrt v Poeloesam- boe te Pladjoe: Nederland (t). 4 Mrt v Manilla n Ras Tanura; Omala (t). 2 Mrt v Hongkong n Min; Oranje Am sterdamJava pass 4 Mrt Finisterre; Ovula (t). 28 Febr. v Pladjoe te Ma nilla; Pr. Fred. Hendrik, 4 Mrt v Esb- Jerg n Malaga: Pr. Maurlts 4 Mrt v Gandia te Antwerpen: Saiatlga. New York—Java pass 4 Mrt Kaap St Vin cent; Sarangan. 4 Mrt v Bahrein naar Rastaniwa: Slotordijk 4 Mrt v Boston te New York: Soestdijk. 5 Mrt te Sin gapore Batavia—New York; Straat Malakka. 4 Mrt v Saigon n Manilla:

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2