DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Lbestek _J Sukarno: Alleen naar Den Haag na herstel in onze bevoegdheden Zal regering toegeven? Uitbreiding van de verplichte ziekenfondsverzekering Nieuwe richtlijnen werving Nationale Reserve C.P.N. spreekt zich uit UNCI rapporteert Republikeinse opinie aan Veiligheidsraad Op de knhhsil De Koningin naar Nederland terug Regering Soen Fo afgetreden Overleg Europese Raad deze maand Loongrens moet f. 3750 per jaar blijven Deelnemers worden afgevoerd als Gewoon Dienstplichtigen In kort Dinsda" 8 Maart 1949 Achtste jaar:;an<: Nu. 1269 Opgerlchi door ae Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rorrerdamsche Bank. Postbus 9 Abonnement*- prl)s 32 cent p. w. ol f 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie -n Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort TelefooD redactie 1291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. Een rapport van de UNO-Commissie voor Indonesië aan de Veillg- heidsraad bevat de volledige tekst van de brief, die Sukarno op 4 Maart aan dr. Beel heeft gezonden. 1 Aan deze brief ontlenen wij het volgende: „Ik persoonlijk vind de ge dachte van een spoedige onvoorwaardelijke overdracht van de volledige soevereiniteit aan doe Verenigde Staten van Indonesië hetgeen dr. Koets op 28 Januari en 1 Maart verduidelijkte aantrekkelijk. Ik ge loof, dat zulk een souvereiniteitsoverdracht de enige weg is om de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië te verbeteren. Zonder vooruit te lopen op de positie van de UNO-Commissie in haar pogingen om volgens de be palingen van de resolutie van de Veiligheidsraad een oplossing te vinden voor het geschil tussen Ne derland en Indonesië, kan ik in principe met het doel van zulk een conferentie instemmen. De brief van Sukarno ver volgt: „Indien wij onder de huidige omstandigheden de uitnodiging van de Nederland se regering zouden aannemen, (om deel te nemen aan de Ronde-tafel conferentie. Red.) zouden wij uw conferentie slechts als particuliere perso- - nen kunnen bijwonen. De te nemen besluiten zullen een grote verantwoordelijkheid mot zich brengen. Zulke verantwoordelijkheid kan al leen aanvaard worden door de regering van de Republiek In- don es ia, die ten volle het ge- zag in haar gebied uitoefent en :,i gezeteld is in Djogjakarta. Zulk gezag hebben wij op het ogenblik niet". Het rapport van de UNO-Com- missie geeft ook het rapport van de Republikeinse delegatie betref fende de besprekingen met de Re publikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets en de contactcommissie van dc Bijeenkomst Federaal Over leg. Dit Republikeinse rapport geeft een overzicht van de besprekingen met genoemde personen en zegt. dat dr. Koets in de verduidelijkin gen op de Nederlandse uitnodiging (behalve de reeds eerder gepubli ceerde punten) de verklaring gaf, Het Englandspiel DOOR de veelheid der dagelijkse gebeurtenissen in onze aan poli tieke spanningen zo rijke tijd, is ook het proces van Anton v. d. WaaJs en het door zovele raadselen omgeven Englandspiel op de achtergrond ge raakt. Wie dit proces destijds van dag tot dag heeft gevolgd en wij kun nen zonder overdrijving zeggen, dat het gehele Nederlandse volk dit heeft gedaan, zal zich niet aan het j gevoel hebben kunnen onttrekken, j. dat. hoewel van talloze verraadzaken een tip soms de finesses van het ver- j raad in al hun weerzinwekkendheid aan de openbaarheid werden prijsge geven. er toch nog genoeg overbleef, waarachter men genoodzaakt was ieen vraagteken te plaatsen. (Ji Een van deze duistere aangelegen heden was het zogenaamde England spiel. Alle pogingen om iets meer van dit geraffineerde „Spiel" te we ten te komen, bleven vruchteloos en 'wij hebben ons in het algemeen imoeten tevreden stellen met de uit- igekookte verklaringen van de niet- minder uitgekookte chef van de Duitse contra-spionnage, Herr Schreieder. die deswege was weinig bevredigend, te veel vragen bleven onbeantwoord. En nu komt mr. J. E. v. d. Starp met zijn brochure ..Het Englandspiel. demasqué der Vau-mannen". de kat de bel aanbinden, althans: er is aan deze uitgave moeilijk een andere uitleg te geven. De beschuldigingen, die hij uit, zijn zeer ernstig. Hij be- beweert niets meer of minder dan dat het Englandspiel doelbewust door de Engelsen is ontworpen om het verzet van Europa te breken en daardoor een verenigd en krachtig Europa, dat de suprematie van En geland in de weg kon staan, onmoge lijk te maken. T—T ET Englandspiel, diende dus vol- -1- gens mr. v. d. Starp om twee jaren lang, van 1942 tot 1944. de goe de illegalen in de handen der Duit sers te spelen en hen door deze te laten vernietigen. Mr. v. d Starp stelt v. d. Waals voor als een eerlijke kerel, die, een maal in handen gevallen van Schreieder, gepoogd zou hebben, de goede zaak naar eer en geweten te dienen. Dat v. d. Waals nog leeft zou een wonder zijn, omdat alle agenten, die van de werkelijke mhoud van het Englandspiel op de hoogte wa ren, daar de Intelligence Service óf zouden gelikwideerd zijn óf naar 'M verre oorden verbannen. Zoals men ziet. zijn dit allemaal ■Ifi zeer krasse beschuldigingen. De man •JB uit de straat zal nu zeggen, dat hij jw het altijd heeft geweten ij dat het J één bonk vuiligheid is. Maar daar- mede komen wij er niet. Een eerste vereiste is, dat de brochure van mr. m; v. d. Starp zeer critisch wordt ge lezen. Dan valt in de eerste plaats op zijn ultra-radicale anti-Engelse ge zindheid en in de tweede plaats, u vindt het in de staart, zijn bewonde ring voor generaal de Gaulle, die om zijn autoritaire, om niet te zeggen fascistische denkbeelden tot ver bui ten de grenzen van Frankrijk be kendheid geniet. Tenslotte is daar majoor De Graaf de auteur van het over het Englandspiel handelende boek ..Carnaval der Desperado's", die de oplossing van mr. v. d Starp mis leidend en volkomen onjuist heeft genoemd. Maar welke hypothese ook worden aangevoerd, wij weten nog steeds de waarheid niet en het is een zaak van goed Nederlands recht, dat die waar heid aan het licht komt. De waarheid zonder aanziens des persoons' Ter wille van hen. die voor de vrijheid van ons vaderland zijn gevallen, ter wille van ons zelf, die een grenzeloze minachting hebben voor doofpot. Wij hopen, dat de parlementaire enquête commissie. die ook deze kwestie on derzoekt, spoedig met een rapport zal komen, dat aan alle geruchten en verhalen een einde maakt. dat de positie van de Nederlandse troepen in Indonesië na de sou vereiniteitsoverdracht zal zijn als van een buitenlands leger, dat met de goedkeuring van de regering der Verenigde Staten van Indone sië aldaar verblijft en dat dit leger niet zal optreden dan na en ih overeenstemming met het verzoek van de regering der V.S.I. Het leger zal gerepatrieerd wor den al naar gelang transport be schikbaar is. Dr. Koets verklaarde volgens het rapport, dat herstel van de Republiek en terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja thans onmogelijk is. Het Republikeinse rapport zegt betreffende de bespreking op Ban- ka met de contactcommissie van het BFO, dat deze bespreking „tot gevolg had, dat het BFO de nood zakelijkheid inzag van herstel van de Republiek en haar regering, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad, als condi tio sine qua non voor het nemen van competente beslissingen als een republikeinse regering met be trekking tot het deelnemen aan de rondetafel-conferentie. Ook werd ingezien, dat eventuele deelneming van de Republiek Indonesia aan de Rondetafel-conferentie niet zal vooruitlopen op de positie van de UNO-Commissie in overeenstem ming met de resolutie van de Vei ligheidsraad." Volgens Aneta zullen de Verenig de Staten, hoewel vasthoudend aan de beginselen van de resolutie van 28 Januari, in de Veiligheidsraad het plan voor de ronde tafel-confe- rechtc erkennen als een bewijs van het Nederlandse streven om een redelijke oplossing van het In donesische probleem mogelijk te maken. Indonesië Woensdag in de Veiligheidsraad Woensdagavond. 21 uur Neder landse tyd. zal ln de Veiligheids raad een begin gemaakt worden met dc behandeling van dc Indo nesische kwestie. De Koningin heeft besloten haar vacantie te bekorten. Hare Majes teit acht het gewenst, met het oog op de vele belangrijke vraagstuk ken, die thans aan de orde zün, geregeld overleg met het kabinet te kunnen plegen. De Koningin zal Donderdag in Nederland aankomen. Prins Bcrn- hard zal. in verband met zijn ge zondheidstoestand, in de eerste dagen nog niet kunnen reizen. Spaak terug wegens politieke spanning !»i verband met de gespannen po litieke toestand in de Belgische hoofdstad, zal de heer Drapier, ka binetschef van Spaak, hedenmiddag aan boord van een militair toestel naar Parijs vertrekken, teneinde de Belgische premier daar af te halen. Tijdens de terugreis zal de heer Dra- pier eerste-minister Spaak op de hoogte brengen van de politieke ont wikkeling der laatste dagen. Naar het socialistische blad „Le Peuple" hedenmorgen aankondigt, zal de kabinetsraad morgenochtend bijeenkomen, teneinde een verkla ring van eerste-minister Spaak aan te horen. Een vergadering van de contact commissie van de katholieke volks partij en de socialistische partij, die hedenmiddag had moeten plaats vin den. is uitgesteld tot Woensdagmid dag. Schietoefeningen in luchtbrug afgelast De Sowjetrussische autoriteiten te Berlijn hadden hun Westerse colle ga's ervan verwittigd, dat op drie plaatsen in de luchtbrug-corridors schietoefeningen zouden worden ge houden. Een half uur na het gebruikelijke mondelinge protest van de westelijke vertegenwoordigers in het Berlijnse centrum voor veiligheid in de lucht, hebben de Sowjetrussische autoritei ten de aangekondigde oefeningen in de luchtbrugcorridors afgelast. Dit is de eerste maal. dat een der gelijk protest deze uitwerking had. In Haarlem is een gedenkteken ont huld ter nagedachtenis van vijftien ge fusilleerde verzetsstrijders. In Den Haag is het Nederlands postmuseum geopend. Naar uit Nanking wordt gemeld is de regering van dr. Soen Fo van daag afgetreden. President Li Tsoeng Jen heeft het ontslag aan vaard. Op 20 December j.l. stelde dr. Soen Fo een regering sa men, waarvan men meende, dat zij het sterkste oorlogskabinet zou zijn, dat China tot dusver nog had be zeten. Na de val van de Noord-Chinese 3teden Tientsin en Peiping besloot de regering naar Kanton in Zuid- China te verhuizen. Van dat ogen blik af tot aan de terugkeer van dr. Soen naar Nanking op 28 Februari jl. stond de regering aan heftige crltlek bloot van de zijde van leden van de wetgevende Joean, het par lement van de Kwomintang. Gene raal Li Tsoeng Jen, die president van China is sinds het aftreden van Tsjiang Kai Sjek op 22 Januari 1919, heeft een bezoek aan Kanton gebracht om het kabinet te bewe gen naar Nanking terug te keren om vredesonderhandelingen te voe ren met de communisten. Post voor overzee Indonesië, zeepost: ms. Prome theus, vertr. 15 Mrt. van A'dam, aank. Batavia 16 Apr. West-Indië. zeepost: m.s. Delft, vertr. 11 Mrt. van A'dam, aank. Willemstad 29 Mrt., s.s. Cottica. vertr. 16 Mrt. van A'dam, aank. Willemstad 10 Apr. Paramaribo 2 April., ms. Hydra, vertr. IS Mrt. van A'dam. aank Oranjestad 15 Apr. luchtpost: vertr. 10 Mrt. aank. Willemstad 11 Mrt.. Paramaribo en Oranjestad 12 Mrt. Afrika mail: ss. ,',X" vertr. 15 Mrt. van A'dam, bezorging van 4 Apr. tot 8 Mei. Zuid-Afrika mail: ms. Klipfon tein, vertr. 17 Mrt. van Antwerpen, aank. Kaapstad 9 Apr. Luchtpost; vertr. 9 en 12 Mrt. aank. Johannesburg 10 en 13 Mrt. U.S.A. mail: ms. Crux. vertr. 11 Mrt. van R'dam. aank. New York 20 Mrt. ss. Veendam vertr. 15 Mrt. van R'dam, aank. New York 24 Mrt. Luchtpost: dagelijks, aank. New York dag na vertrek. Canada mail: ms. Crux en ss. Veendam zie U.S.A. Zuld-Amerlka mail: ms. Alhena. vertr. 10 Mrt. van R'dam. aank. Rio de Janeiro 26 Mrt.; Montevideo 31 Mrt., Buenos Aires 1 Apr ss Algorab. vertr. 15 Mrt. van R'dam, aank. Rio de Janeiro 6 Apr. Lucht- post: vertr. 10 Mrt., aank. Rio de J Montev., B. Aires 11 llrt. 11 Mrt. via Parijs, aank. B. Aires 15 Mrt. Australië mail: ss. Abbekerk, vertr. 16 Mrt. van R'dam, naar Adelaide. De politie te Enschede heeft Maandag een fabrikant gearresteerd wegens ver duistering van aanzienlijke hoeveelhe den stoffen. In zijn fabriek werden stoffen geverfd voor andere bedrijven. Als gevolg van het verfproces rekken bepaalde stoffen, zodat elke honderd meter stof circa drie meter langer wordt. In opdracht van de patroon werd het surplus afgeknipt en aan op kopers verkocht. De fabrikant heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ministerraad en Assemblee voorgesteld De vijf landen van de Westerse Unie hebben Maandag uitnodigin gen gezonden aan Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Eire (Vrijstaat Ierland) tot bijwoning van een tienlandenconferentie te Londen over de oprichting van een Raad van Europa. Als datum van de conferentie is 28 Maart vastgesteld. De uitnodigingen zijn verzonden namens de regeringen van België, Frankrijk, Luxemburg, Neder land en Engeland. Alle uitgeno digde landen hebben al eerder van hun belangstelling voor een Raad van Europa blijk gegeven. De vijf uitgenodigde landen heb ben ..semi-officieel" toegezegd zich te zullen aansluiten bij de vijf mo gendheden van het Pact van Brus sel wat betreft het voorgestelde Pact van de Europese Unie. Dit pact voorziet in de oprichting van een Europese ministerraad en een consultatieve vergadering. De Assemblée zal waarschijnlijk deze zomer voor het eerst bijeenkomen. Conferentie van het Britse Gemenebest Reuter meldt uit Londen, dat de premiers of de ministers van bui tenlandse zaken van het Britse Ge menebest zo spoedig mogelijk een ronde-tafel-conferentie zullen hou den om wederzijdse defensieproble men en de communistische activi teit in Zuid Oost Azië te bespre ken. Volgens Reuters diplomatieke correspondent zijn er thans drin gende besprekingen gaande en hecht men grote waarde aan een spoedig contact. In politieke kringen is men van oordeel, dat er grote aandacht zal worden geschonken aan het com munisme in het verre oosten, zulks ln verband met de toestand in Chi na. Birma, Malakka en in het bij zonder in verband met de recente toestand in India. Reuter wijst in verband met de defensieproblemen op de voorstellen van sommige lan den van het Gemenebest om een „Stille Oceaanpact" te sluiten, in navolging aan het Atlantisch pact.. Bondselftal tegen een Engels B-team Ten bate van de NIWIN Op Woensdag 18 Mei. des avonds te zeven uur wordt in het Olympisch sta dion te Amsterdam de wedstrijd Bonds elftal—Engeland B (profs) gespeeld. De opbrengst, die belangrijk hoger zal zijn dan normaal. dank zij het feit, dat B en W van Amsterdam ontheffing van vermakelijkheidsbelasting hebben verleend en de stadiondirectie haar ter rein voor een laag bedrag ter beschik king stelt, komt geheel ten bate van de NIWIN en enkele andere liefdadig heidsinstellingen, w.o. het Nederlandse Roode Kruis. Sukarno blijft op zijn stuk staan (Van onze Haagse redacteur). Had men gisteren in verschillen de kringen de indruk dat de minis terraad zou besluiten tot het uitge ven van een verklaring over de moeilijkheden om de Ronde Tafel conferentie, vanmorgen werd het weinig waarschijnlijk genoemd, dat de regering haar standpunt voor de vergadering van de Veiligheidsraad bekend zou maken. Dat neemt niet weg dat men er ook in semi-officiële kr.ngen geen twijfel meer aan laat bestaan dat de Ronde Tafel conferentie zal worden uitgesteld. Ook aan de West schijnt de rege ring dit te hebben laten weten, want de Surinaamse afgevaardigde. De Miranda, heeft zijn reis naar Ne derland uitgesteld wegens „onze kerheid over de conferentie". Uit de vandaag bekend geworden brief van Sukarno aan Beel blijkt, dat het grootste struikelblok voor de repu blikeinen de weigering is hen naar Djogja te laten terugkeren. Behalve de reeds in deze brief aangegeven reden, schijnt bij republikeinse lei ders de vrees tc bestaan dat zij als verraders zullen worden beschouwd, indien zij zonder overleg in Djogja naar Den Haag gaan. Veel animo bestaat er bij de Ne derlandse regering niet de republi keinse leiders naar Djogja te laten terugkeren, De mogelijkheid van de instelling van een republikeins ter ritoir om Djogja wordt uitgesloten geacht. Niet onmogelijk is echter, dat de Nederlandse regering onder de druk der omstandigheden op het eerste punt zal toegeven, vooral ook omdat de federalen op dit stuk de Republikeinen zijn gaan steunen. De kans bestaat dat de regering hiervan blijk zal doen geven door dr. Van Rooyen tijdens de behande ling van de kwestie in de Veilig heidsraad. Men gelooft hier, dat de conferentie in Den Haag door al deze gebeurtenissen tenminste een week zal worden uitgesteld. DE GEVEL VAN HET in het ge hele land bekende Secretarishuisje in de Muurhuizen te Amersfoort zal binnenkort worden gerestau reerd. Rijk, provincie, gemeente en Monumentenzorg dragen bij in de kosten der restauratie, die op 50.000 gulden zijn begroot. Het huisje, dat dateert uit de 16e eeuw, is gebouwd in een stijlwelke een overgang vormt van barok naar rococo en vormt een unicum in Nederland. DE HEVIGE STORM van de afgelopen week heeft ook dc duinenrij niet onaangetast gelaten. Onniiddellijk is met een uitgebreide controle van deze natuurlijke zeewering begonnen en worden de kale plekken opnieuto met helm beplant. Commissie Ziekenfondsnezen steil voor: Worden de adviezen aan de Commissie ter bestudering van de toekomstige organisatie van het ziekenfondswezen door de Stichting van de Arbeid, waaraan de adviezen zijn uitgebracht, en later door de regering overge nomen. dan zal de verplichte ziekenfonds-verzekering worden uitgebreid. Daarin zullen dan ook worden opgenomen de volgende groepen: het over heidspersoneel. de ouden van dagen die vallen onder een wettelijke ouderdomsregeling, zij die uitkering krijgen krachtens de ongevallen- of invaliditeitswet, de gezinnen van militairen, kinderen beneden de 21 jaar. die dagonderwijs genieten en zij, die ondersteuning ontvangen uit hoofde van de sociale bijstandsregeling en de overbruggingsregeling. Enkele maatregelen voor vrijwillig verzekerden De zelfstandigen zullen niet dade lijk in alle sociale verzekeringen worden opgenomen, maar geleidelijk bij de verschillende takken van so ciale verzekering worden betrokken. De loongrens voor de ziekenfonds verzekering zou, naar het oordeel van de grote meerderheid der com missie, 3750 per jaar moeten blij ven. Bij het berekenen van het loon moet echter de kinderbijslag buiten beschouwing blijven. De commissie meent, dat vrijwillig- verzekerden. die de premie niet zelf kunnen opbrengen, door een bijdra ge van de overheid in staat moeten worden gesteld een vrijwillige verze kering in haar geheel aan te gaan of voort te zetten. Zwaardere risico's Aan hen, die méér verdienen dan 3750. per jaar moet de mogelijkheid worden gegeven een vrijwillige ver zekering te sluiten tegen de z.g. zwaardere risico's. Hieronder ver staat de commissie dc verpleging en behandeling in ziekenhuizen, ver pleging en behandeling in sanatoria voor t.b.c.-patiënten en het vervoer van en naar ziekenhuizen of sanato ria. Het is echter niet de bedoeling Nu de besprekingen van de ge nerale staven van de West Euro pese landen beëindigd zijn, heeft de generale staf van het Neder landse leger nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de werving van de manschappen voor de Nationale Reserve. In de eerste plaats kunnen alle mannen van de Lichting 1935 en ouder toetreden, soldaten zowel als dienstplichtigkader en reserve of ficieren. Verder soldaten van de lichtingen 1936 tot en met 1940. Officieren en onderofficieren zul len, behoudens een nader te be oordelen bijzonder geval, niet op genomen kunnen worden. In ieder geval hebben allen, die zich verbinden aan de Na tionale Reserve hier tevens hun mobilisatiebestemming. Dat houdt dus in. dat zij niet opgeroepen zuilen wor den als gewoon dienstplichtige. Dit geldt ook voor de lichtin gen 1941 tot en met 1914 (de Buitengewoon Dienstplichti gen) waarvan er sommigen thans opgeroepen worden. Ten spoedigste dienen de gemeen tebesturen voor hen vrijstel ling aan te vragen. Tot de Reserve kunnen verder toetreden alle verdere buitenge woon dienstplichtigen en alle niet dienstplichtigen, zoals de afgekeur- den en zij die wegens broederdienst vrijstelling kregen. Ook zij dienen er rekening mee te houden, dat een herkeuring niet onmogelijk is en dat vrijstelling wegens broederdienst niet altijd meer gegeven zal kunnen worden. De Nationale Reserve biedt ook hun de kans om zich hieraan te onttrekken. De manschappen van de Reserve zullen in de regel dicht bij huis blijven zodat zij hun dagelijkse werk kunnen blijven verrichten. Zij moeten slechts enkele uren oefenen; in totaal 200 uur per jaar. Zij, die toetreden tot de Natio nale Reserve kunnen opklimmen in rang. Oorlogsvrijwilligers kun nen dienst doen als instructeur, waarvoor zij drie gulden per uur ontvangen. Overigens zullen oor logsvrijwilligers geen verbintenis kunnen aangaan, omdat de rege ring hen beschikbaar wil houden voor een ander doel. (Van onze Haagse redacteur) In verband met het bovenstaan de vernemen wij van welingelichte zijde dat er niets bekend is van een plan om de lichtingen 41 tot en met 44 alsnog onder de wapenen te roepen. Wel heeft men indertijd uit de lichting '44 technici en een aantal zeemiliciens geput, doch van een algemene oproeping van deze uit de drie voorgaande lich tingen was en is geen sprake. Slechts de medici in al deze lich tingen zijn onder de wapenen ge roepen. Men neemt in semi-offi- ciele kringen dan ook niet aan dat de mededelingen van luitenant-ko lonel De Feyter juist zijn. Op roepen van deze lichtingen zou immers in verband met de daar aan verbonden kqgten nauwelijks mogelijk zijn. Wat betreft zijn voorspellingen over de mogelijkheid van een her keuring van afgekeurden uit de vorige lichtingen en over de oproe ping van vrijgestelden wegens broederdienst, werd nns medege deeld dat een voorstel tot het wij zigen van de wetgeving op dat punt niet te verwachten is, zodat de mededelingen van luitenant De Feyter ook op dat punt niet juist kunnen zijn. Wij heb ben de indruk dat de heer De Feyter in zijn poging de nationale reserve steun te geven, een te groot enthousiasme aan de dag heeft gelegd. Minister Stikker heeft te Parijs be sprekingen bijgewoond van de consul tatieve raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking. de kosten hiervoor geheel uit te ke ren, doch wel een vergoeding hierin te verstrekken. Voor de verplicht-verzekerden moet. volgens de commissie, worden vastgehouden aan het bestaande sys teem van premiebetaling, n.l de helft betaalt de werkgever, de ande re helft de werknemer. Het coupon systeem dient gehandhaafd tc blijven. Voor rekening van de ziekenfonds verzekering moeten komen de vol gende voorzieningen: hulp te verlenen door een hulsarts specialist, tandarts of tandheelkundi ge. vroedvrouw; verpleging* en be handeling in een ziekenhuis; genees- cn verbandmiddelen: het toepassen van mechanische en physische be- handelings-methoden; een vergoe ding in verband met dc kosten van verpleging in een sanatorium voor t.b c.-lijdcrs; voor medische kunst- en hulpmiddelen; in verband met zie- kenvervoer en het bemiddelen van kraamhulp, resp. het verstrekken van kraamgeld. Verder: een bijdrage in de kosten van gestichtsverpleging van krankzinnigen. Preventie Ook maatregelen ter voorkoming van ziekte of ter voorkoming van uitbreiding van ziekte moeten, naar het oordeel van de commissie, vallen onder de normale geneeskundige verzorging, bijvoorbeeld de onvat- baarmaking in individuele gevallen tegen diphterie. roodvonk, kinkhoest, gfiep en de schooltandverzorging enz. Een Centrale Sociale Verzekerings raad. bestaande voor twee-derde uit vertegenwoordigers van het bedrijfs leven en voor een derde uit verte genwoordigers van de overheid, zal aan de top staan van de organisatie, die met de uitvoering van al deze maatregelen zou worden belast, het ziekenfondswezen moet worden ge leid door de ziekenfondsraad, bijge staan door commissies van uitvoe ring. Naar wij vernemen heeft vrijwel de gehele commissie zich met boven staande voorstellen verenigd De heer J. Hendriks, voorzitter van de Bond van R.K. ziekenfondsen in Nederland had bezwaren tegen de uitvoerings-organisatie. Solidair met verklaring van Thorez In een zitting van het partijbestuur der Communistische Partij Nederl. (CPN: De Waarheid) is een resolu tie aangenomen waarin o.m. het vol gende voorkomt: „Het partijbestuur verklaart zich solidair met de redevoeringen van Thorez in Parijs en T o g 1 i a 11 i in Rome cn verklaart zich solidair met alle strijders voor dc vrede, in het bijzonder met de volken van de Sowjet-Unie. die nooit enig volk heb ben aangevallen of zullen aanvallen en die de beschaving van het fascis me hebben gered. Mochten, ondanks de strijd der vredeskrachten, de Amerikaanse oorlogsdrijvers en hun handlangers in Duitsland, Nederland en in andere landen, toch de aanvalsoorlog ontke tenen, dan zullen ook de Nederlandse beiders en allo vooruitstrevende krachten, samen met de Sowjct-Unie en haar bondgenoten, naar het woord van Domela Nieuwenhuis, reeds in 1891 gesproken, strijden voor het herstel van de wereldvrede door dc overwinning van het proletariaat." Hubert volgt Thorez' voetspoor niet Hans Hubert, lid van het uitvoe rend comité der communistische partij te Hannover is volgens een mededeline van het „Hamburger Abendblatt" uit zijn partij getreden. De reden hiervan is gelegen in de oproep van Grotewohl, om in ge val van een Russische invasie in Duitsland het rode leger met alle mogelijke hulp bij te staan. In een brief, geadresseerd arm het hoofdkwartier der communis tische partij van Ncder-Saksen. schrijft Hubert, dat de oproep van Grotewohl het voor ieder nood zakelijk maakt zijn houding ten opzichte van de communistische partij in Duitsland tc herzien. Kolonel Asjes naar de KLM? Het schijnt ln dc bedoeling te liggen kolonel ir D. L. Asjes te benoemen tot directeur van dc pro ductie der KLM. Kolonel Asjes is bekend gewor den door zijn postvlucht Amster damBatavia in 1933 en de Mel bourne-race in hetzelfde jaar. Tij dens de oorlog deed hij als eskader commandant dienst in verschillen de delen van dc wereld. Daarna werd hij hoofd van de dienst ter verzorging van ex-krijgsgevange nen en geïnterneerden op Java. Hij is op het ogenblik werkzaam bij de BPM in Venezuela. Krawtsjenko gaat nog een boek schrijven Krawtsjenko. die Maandag ln het proces tegen ..Les Lettres Frangai- ses" na de natuurkundige Joliot- Curie aan het woord kwam. deelde aan het hof mede dat hij voorne mens is een nieuw boek te schrij ven. .Ik heb slechts de belangrijk ste dingen, die mijn eigen leven betroffen, gebruikt. Een gedeelte van de rest zal ik in een nieuw boek vervatten, dat betrekking zal hebben op het ..wetenschappelijk onderzoek in Rusland"." Fréderic Joliot-Curie. de commu nistische chef van Frankrijks atoom energie program, zeide dat ..Ik verkoos de vrijheid" vol staat met leugens en op dezelfde^ manier is geschreven als de nazi-pmna- ganda. ..Ik heb Rusland in 1933. 1938 en 1945 bezocht." vertelde Jo liot-Curie ..Toen ik het boek las, kreeg ik de indruk dat hij de din gen verkeerd beschreef en dat zij in hoge mate verschilden van het geen ik zelf gezien bad H<m hele geval heeft een .smerige" indruk bij mij achtergelaten Bezoldigingsregeling voor ambtenaren Tn ons bericht over de nieuwe bezol digingsregeling voor rijksambtenaren, dat wij Maandag publiceerden, is een fout geslopen. Er stond ln ..Wordt het besluit eenmaal afgekondigd, dan zal het echter met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949 worden uitgevoerd". Deze laatste datum moet zijn: i Janu. a r 1 1948 Door de Britse. Franse en Ameri kaanse bezettings-autoritelten te Ber lijn is een verklaring gepubliceerd, waarin aan Duitsers vergunning wordt gegeven invitaties om in het buitenland aan wedstrijdtn deel te nemen te aan vaarden. KLM-lijnen naar Nice en Milaan? Met de betrokken regeringen worden thans besprekingen gevoerd, met het doel K.L.M-lijnen te openen van Am sterdam nnar Nice en van Amsterdam naar Milaan. Dc K.L.M. zou haar dienst op In donesië via Mauritius Maandag be ginnen. In verband met de benzine positie op Mauritius zal de dienst echter eerst Vrijdag 11 Maart in gaan. Waarschijnlijk zullen, met het oog op de achterstand in dc boe king, die door dit uitstel is ont staan, enige extra vluchten worden gemaakt. Twee Milanese barbiers Fernando Dicgali en Plero Canzlanl vochten een duel tot de dood metscheermessen. Dlegall werd de hals afgesneden en Canziani ir. ernstig gewond aan gezicht en schouders. De twist ontstond over het aanvegen van dc kapperswinkel Nu. na zeven Jaar gedistribueerd tc zijn het snoepgoed ln Engeland van de bon gaat. hebben dc tandartsen de Jeugd ge waarschuwd. „Loop er niet hard voor, want het veroorzaakt kiespijn en dat betekent een bezoek aan de tandarts". De fabrikanten hebben gerepliceerd, dat snoep ..goed is en niet schadelijk, zelfs voor de tanden' Een Amerikaan van Ierse afkomst, die ln zijn geboorteland gaat rentenieren, heeft het woningpro bleem opgelost door een huis vooruit te sturen. Het is een constructiehuis, verpakt in 59 kratten, bestaande- uit 2 zitkamers, 2 slaapkamers, keuken, bad kamer. ruimte voor centrale verwar ming en elcctrische installaties Het gezin van de Duitse spoorwegarbeider Johann Polzer Is verrijkt met een vier ling. drie meisjes en een Jongen Drie werkloze arbeiders in het Italiaanse plaatsje Bari wonnen ln de sportloterij elf mlllioen lire (ongeveer f 50.000) Om de loten te kunnen kopen hadden zij sneeuw geruimd Gedurende drie maanden heeft dc oud-mijnwerker Dietrich te Aken in dc waan geleefd, dat hij erfgenaam was van een in Amerika overleden bloedverwant, die 13 millioen dollar naliet Thans blijkt dat men zich ln de naam vergist heeft en dat hij geen enkel recht kan doen, gelden Paul Graetz. een 73-Jarige Duitse ontdekkingsreiziger, die in 1907 per boot en auto door Afrika trok. wil het thans epns met een Volkswagen proberen President Truman, die ge woon is om half zes op te staan, bleef Maandagmorgen tot half tien slapen. Maar daar had hij ook vacantie voor Het is bekend dat lüj zich pas maal in zijn leven verslapen heeft en loon om acht uur wakker werd Op weg naar New York 1 >ndde te Gcnève een vliegende Arkc Noachs. Het vliegtuig had zes olifanten, vier luipaarden, 120 apen en een 22 voet lange python aan boord André Legall, de „man met het stalen gebit" heeft op een akker bij Saint Maio aan zijn tandon een 175 kg, wegc-nde ploeg voortgetrokken cn een voor gemankt van 13 m lengte en 20 cm diepte. Weerbevirht AANHOUDEND KOUD Weersverwachting, gel dig tot Woensdagavond. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit Ooste lijke rlrhtingcn. F.nkele overdrijvende wolkenban ken met plaatselijk enige sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. 9 Maart; Zon op 7 09. onder 18.33; maan op 11.07, onder 4.35

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1