Tijden mochten sterk veranderen, de markt bleef! Amersfoortse onderwijzers naar „Drakenburgh" LA SYMPHONiE FANTASTIQUE Noteert U even Als de bezem regeert Conferentie gericht op practische toepassing onderwijsvernieuwing Schoonmaak zet de boel op stelten Aardappelteelt in gevaar Verklaring van he Hum. Verbond sl 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dinsdag 8 Maart 1949 MARKTDAG! Dat betekent in de vroege morgenuren een lege Hof, waar de rijen kale kra men in het half-duister opdoemen als een hechte hindernis, die elk spoor van gezelligheid uitbant. Ge zelligheid, die zich toch niet laat verdringen, want is de morgen eenmaal begonnen, dan stromen de kooplui op die kramen toe om ze in een oogwenk te herscheppen in een bonte tentoonstelling van al lerhande waren, die in de loop van de dag gretig aftrek zullen vinden. ï)an duurt het nog maar even of tegen de oude gevels langs de stil le, statige Hof lawaait het rumoe rige, marktse zakenleven, actief onder de tentzeilen, maar bruisend in de verscholen hoeken waar standwerkers hun bedrijf uitoefe nen. De standwerker! Hij reist stad en land af en waar ook maar markt gehouden wordt kunt ge hem treffen midden in een dichte ring van mensenruggen, die de man als een bolwerk omgeven. Hij staat daar met zijn koffertje,, dat een keur van bijzondere zaken pleegt te bevatten. Zaken, die van eigenaar dienen te verwisselen on der een ingenieus praatje, dat de kracht is van de standwerker. Hij trekt er mensen mee, die aan zijn lippen blijven hangen en heel dikwijls ingaan op verleidelijke voorstellen als: „Koopt het, vrien den, als het niet bevalt, komt dan bij me terug en ge krijgt uw geld weêrom. En heus, dat hoeft van daag niet meer, ik sta hier toch elke week!" Een praatje! r)ES standwerkers waar is even verschillend als zijn confe rence. Heerst er griep in den lan de, dan stalt hij op zijn wrakke ta feltje een product uit, dat een pro baat middel heet te wezen tegen influenza. „Niet dat je daar nou immuun voor geworde' bent, maar de kans dat je het oploopt is zeker negentig percent minder. En die kans mag je niet onderschatte', want de griep zit niet in Italië, ook niet in Spanje, maar, beste men sen, onder je bloesje en onder je overhemd!" Is de griep-periode voorbij, dan grijpt onze standwerker heus niet in wanhoop naar zijn haren. O nee, zijn verkoopkracht blijkt duizend voudig, want zie hem daar dan staan metgebrande pinda's, die hij per zakje aan de man brengt en zo er geen belangstelling be staat zelfs met grote gulheid uitdeelt aan de voorbijgangers on der het motto: „Proeft en gij zult kopen!" En mocht zijn voorraad uitgeput raken? Hij verschijnt op de markt met sigaren en hij weet zich bi) voorbaat verzekerd van de aandacht van tientallen mannen: „Luistert goed, mensen, ik verkoop jullie geen voor-oorlogs product, dat kan nu eenmaal niet. Ik breng je ze ook niet goedkoper dan in de winkel, maarde kwaliteit is prima. En nou ken je spreke' van mooi, nou ken je spreke' van lelijk, ik zeg maar, je mot er verstand van hebbe'ü Meneer, daar is een roker, wel meneer, steek er 'es eentje op. Nou, en? Wat zegt u er van? Nee, je krijgt ze van mij met in cellophaan-papier en ook niet met een gouden bandje er om, maar wist u wel, dat je in de win- Advertentie DENKT U EROM MORGENOCHTEND 10 UUR begint de plaatsbespreking voor de BIJZONDERE film Donderdag 10 Maart 2.30, 6.45 cn 9 uur GRAND THEATRE GRAND THéaTRE: Snouckaertlaan 4. Tel. 4632. t.m. Woensdag „Con certo". Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige da gen 2.30, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel 7 b. Tel. 6572. t.m. Donderdag „Handi- §e jongens". Aanvangstijden, Zon- ag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat, t.m. Donderdag „De slang van Sjanghai." Vooraf „Mexicaan se Rovers". Aanvangstijden, Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 u. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. Dinsdag 8 Maart. Geb. Vrijz. Herv., Hum. Verbond, Ver. Ned.-Indonesië, Kerk Vrede Vlamgroep, ds. C. P. Gunning. „Onze culturele taak in In donesië". 8 uur. Amicitia. Bijeenkomst oecume nische jeugdraad, 6 45 en 9 00 uur. Woensdag 9 Maart. 's-Prinsenhof. „Het Hoogeland". Filmvoorstelling, 3.00 en 7.30 uur. Openbare Leeszaal, 20 u. Volks universiteit. Lezing: Mej. N. Posthu musMeyes over „Moderne kunst in ons leven". Donderdag 10 Maart. Markthal, Galaconcert A.M.V., 8 uur. Monopole. Anthroposofische Verenigingen. Mr. M. Stibbe: Kleu- ter-psychologie, 8.15 uur. 's-Prinsenhof, N.R.V. Lezing Herman Felderhof. Films over Zwit serland. Grand Théètre. 3 voorstellingen van „La Symphonie Fantastique". Donderdag 10 en Vrijdag 11 Maart. Amicitia. Uitvoering gymnastiekver eniging „Oranje", 7.30 uur. Vrijdag 11 Maart. Markthal. Amersf Gemeenschap. Feestconcert A M V. m.m.v. A.M.K.. 8 uur. Zaterdag 12 Maart. Amicitia. Eens gezindheid. „Levensavond", 8 uur. Zondag 13 Maart. Muziekschool Regentesselaan Hum. Verbond. C. H, Schonk: „De zekerheden van de Hu manisten", 10.30 uur. Maandag 14 Maart. Geb. Ver. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. Voordracht Wanda Reumer, 8 uur. Amicitia. Pianoconcert W. An- driesscn, 8 uur. DANSEN: J. VAN SCHA1K: Café Leusaerweg bij spoorwegovergang. Tel. 6510 Woensdag 2023 uur. Zaterdag 20 —23 uur. Zondag 's middags 15——17 uur s avonds 20—23 uur. Woensdag 811 uur Zaterdag 8— 11 uur Zondag 811 uur cabaret dancing van t hul Krommestraat 14. TeL 6685. kei voor al die luxe moet betalen?" En de mannen, wat doen zij? Ze kopen! Zo oud 7O'N markt is zo oud als de we- t-J reld. In ieder geval heel oud. De producten, die er uitgestald lig gen zijn moderner geworden, maar het karakter veranderde niet. Ge kunt er vis kopen, zoals de Romei nen in hun dagen vis kochten. Of kruiden inslaan, zoals onze voor ouders dat deden. Ge zult er pot ten en pannen, garen en band, snoep en wafels, jurken en broe ken en nog zoveel meer vinden. Ook zult ge er als vroeger de men sen uit de omtrek treffen; zij die eens naar Amersfoort liepen, ko men nu met de bus. En zij die 't paard inspanden, rijden met een auto aan. Immers, de tijd heeft niet stilgestaan en de mens heeft zich leren aanpassen. Maar wat bleef, dat is de belangstelling voor de markt. Ge gelooft het misschien niet? Ach, loop dan zo Vrijdags of Za terdags naar de Hof, snuffel ei rond tussen de tenten cn ge zult niet lang afzijdig blijven staan Integendeel, ge zult aangegrepen worden door die merkwaardige marktgeest, die tot handelen dwingt. Of wring door in de kring van hen, die zich geschaard heb ben rond de standwerker. Ge zult hem aanhoren, geboeid worden door zijn praatjes en ongetwij feld naar huis toe gaan met een anti-grlep-pil, een gebrande pinda of met een sigaar. En misschien zelfs komt ge bij hem, die u de toe komst voorspelt. „Feilloos, men sen, ge kunt het allemaal controle ren! Alleen even uw geboorteda tum en de horoscoop ligt klaar!" .Een toekomst, die wij voor de markt zo gaarne zouden zien als: een lang leven beschoren! Een ets van de Amersfoortse kun stenaar Willem J. van Dam Beiaardier biedt AMV concert aan Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de Amersfoortse Muziek Vereniging biedt de stads- beiaardier Donderdagmorgen van 10-11 uur een carillon-concert aan. De volgende nummers zullen ten gehore worden gebracht: Mars, van Art. Dana; Gavotte van Reinecke; Allegro van Diabelli; Allegro Mo derato van L. Kohier; Menuet van Dussek; Etude van Bertini; Balla de van Hoffman; Wals van Joh. Brahms; Barcarole van Sartonie; Preludium van Kuhnau; Sarabande van Joh. Krieger; Aria Pastoralis van Fr. X. Murschauser; Scherzo van Jos. Hay dn; Thema en varia tie van Joh. Chr. Bach. Openbare scholen zijn 'n weekje gesloten In verband met een van heden avond tot Zaterdagmorgen te hou den onderwijzersconferentie op „Drakenburg", zullen de L.O., V.L.O. en U.L.O.-scholen gesloten zijn. „La Symphonie Fantastique" Christian Jacque, de Franse re gisseur, die een poging waagde om het leven van de beroemde componist Hector Berlioz te ver filmen, verzekerde ^eh van de medewerking van op de voorgrond tredende spelers als Jean Louis Barrault en Renée Saint Cyr. Deze film bezit ongetwijfeld grote ver diensten, al is het alleen maar om de muziek van de onsterfelijke „La Symphonie Fantastique" tevens de naam van deze film die liefhebbers van deze muziek Donderdag naar hel Grand-thea tre zal trekken. Immers, op die dag kan men de film in dit thea ter bewonderen. De Amersfoortse Middenstand leeft met de seizoenen mee. U gaat er de etalages van onze winkeliers maar op nakijken. Hoewel het kwik zich nog beneden het vries punt beweegt en dc huisvrouw nog gedwongen wordt de stof- en roet- verwekkende kachel in de huiska mer te houden zijn er toch al symptomen van de naderende schoonmaak-epidemie. Daar ont komt geen huisvrouw aan. En de winkelier is wel zo verstandig om de vrouwen aan het voorjaars zeep- en waterballet te herinne ren. Trouwens de huisvrouw hoeft zich. Vandaag de dag niet meer te behelpen met surrogaat zus-en-zo. Er is volop. Het moet »voor de Hollandse- en dus ook Amers foortse huisvrouw een genoegen zijn nu door de stad te wandelen. Borstels, bezems, boenders, dwei len, huishoudzeep, bussen schuur poeder, kortom alle ingrediënten om eens flink de winterse sfeer uit buis te jagen, liggen op koop sters te wachten. Er is één belemmering tot gre tig kopen, het chronisch gebrek van iedere huisvrouw aan contan ten. Maar gelukkig zijn de winke liers zich wel bewust van deze moeilijke situatie. De prijzen zijn daarom zo scherp mogelijk gesteld en er zal wel geen huisvrouw zijn, die dit voorjaar niet eens flink de nieuwe bezem door het huis zal halen. Het is te hopen dat de re gering in de moeilijke dagen, die de mannen in het vooruitzicht heb ben, met een extra rantsoen tabak zal komen. Want al hebben de meeste mannen „tabak" van de schoonmaak, het is tot nu toe niet gelukt daarin de brand te steken. De Amersfoortse leerkrachten bij het Lager Onderwqs, Voort gezet Lager Onderwijs en de ULO-scholen komen hedenavond opnieuw1 bijeen op het conferen tieoord „Drakenburg" te Hilver sum om gedurende deze week van gedachten te wisselen over de vernieuwing van het onder wijs De vorige zomer georgani seerde conferentie was algemeen oriënterend. De conferentie die nu wordt belegd, is meer gericht op de practische toepassing van de vernieuwingen die men zich voor het onderwijs heeft gedacht. Woensdag houdt de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur bij het lager onderwijs twee inleidingen over het taalonderwijs. 'In de mor genuren behandelt hij de vernieu wing van het leesonderwijs en de toepassing daarvan in de practijk. Deze inleiding is daarom vooral in teressant omdat de richtlijnen voor het leesonderwijs deze winter door de leerkrachten zijn toegepast. In aansluiting aan deze lezing spreekt de heer Lindeman 's middags over het stelonderwijs. Woensdagavond komt dan het ontwerp herstelplan voor de open bare scholen in bespreking. Dit ontwerp program is in zekere mate progressief opgevat. De drang naar vernieuwing is daarin zeer sterk aanwezig. Prof. dr. M. L. Langeveld uit Utrecht behandelt op Donderdagmorgen het onder werp „Psychologische zorg voor 't schoolkind". Hij zal het o.m. heb ben over het psychologisch onder zoek op de scholen en zal voor de leerkrachten op dit gebied nieuwe gezichtspunten ontsluiten. Het is er in deze conferentie vooral om begonnen de leerkrach ten actief in :t werk te betrekken. Daarom zal de inleiding van de heer J. P. Klerks, hoofd ener school te Utrecht over het teken onderwijs wel zeer in de belang stelling staan. De practische uit werking van deze lezing geschiedt in de avonduren. Daaraan vooraf gaat de opvoering van het verken- nersspel o.l.v. de heer L. L. J. Heu gen, consulent voor de. lichamelij ke opvoeding. Dit spel zal de ver nieuwing in het onderwijs op het gebied van de lichamelijke opvoe ding tot uitdrukking brengen. De laatste inleiding in deze con- TWAALFDU1ZEND AANVRAGEN VOOR AANSLUITING op het te lefoonnet liggen bij de Plaatselijke Telefoondienst in Amsterdam op be handeling te wachten. De centrales zijn echter overbelast en de eerste drie jaar zullen dc aanvragers nog geduld moeten oefenen. Aan de Hob- bemakade is men bezig met de bouw van de nieuwe Centrale Zuid, die 5.000 abonné's zal kunnen opnemen. Een doorkijk door het betonnen skelet. ferentie wordt op Vrijdagmorgen gehouden door de heer W. J. v. d. Hooft, geneesheer bij de G.G. en G.D. te Amersfoort. Deze inleider zal spreken over „De onderwijzer en zijn sociale taak". Ongetwijfeld zal in deze confe rentie ook voldoende ruimte zijn voor de luim. Daartoe wordt op Vrijdagavond een bonte avond be legd. De onderwijzerstoneelvereni ging Amersfoort (Ota) zal daarin debuteren. Voorts wordt medewer king verleend door een onderwij- zers-muziekensemble o.l.v. de heer M. J. T. Harting en geeft de heer R. Kuyper met een dansgroep een demonstratie van volksdansen. De sluiting der bijeenkomst valt op Zaterdag. Deze conferentie zal niet nalaten het in Amersfoort op de openbare scholen te geven onderwijs te ver frissen. Dertig gulden boete voor koopman in manufacturen Onder de twintig personen, Maandag voor de Utrechtse Poli tierechter gedagvaard wegens overtreding van de bepalingen op het Consumentencrediet, bevond zich ook de koopman in manufac turen J. H. uit Amersfoort. Verdachte had in Februari 1947 aan de orgeldraaier T. D. een cos- tuum geleverd en als betaling tien nog niet officieel aangewezen bon nen uit het Consumentencrediet- boekje van de klant-in-kwestie aangenomen. Bovendien had hij ter vereffening van een oude re kening er nog veertien stuks extra afgehouden. Verdachte verweerde zich door te verklaren, dat het instituut des tijds nog geheel nieuw was en hij bovendien gehandeld had ter wil le van zijn klant. De politierechter veroordeelde de koopman tot f 30 boete, subs, vijftien dagen hechte nis. Geëist was f 50.- subs, vijf en twintig dagen hechtenis. Ons dagelijks teveel Bij de politie werd aangifte ge daan van diefstal van een partij hout. Een autobestuurder, die de ma ximum snelheid overtrad, kreeg een bekeuring. Een Bunschoter, die te veel aan Bacchus geofferd had, kon zijn roes op het politiebureau uitslapen. Een zwijntjesjager sloeg Maan dag ziin slag in de Zwaanstraat waar in een voortuintje een geslo ten fiets stond. Overschrijvingen Naar de „Sportkroniek" meldt, heeft de speler G. van Leeuwen, van C.J.V.V. overschrijving aan gevraagd naar H.C.S.V. Burgerlijke Stand GEBOREN: Hendrikje J., d. v. H. v. Amstel en J. M. Kouwen; Marti- nus A. F., z. v. M. A. Lorijn en A. C. v. Zijl; Hendrik, z. v. A. S. de Jager en P. H Kuiper; Barbara T., d. v. C. van 't End en K. v. Eldert; Cornelia A. M.. d. v. O. G. M. Vos en T. C. Gouw'; Adriana M., d. v. H. Klein- veld en A. P. Kuijer; Gerdina G.. d. v. P. Berendse en G. Heinen; Ekke B. z. v. F. Hoven en J. Jonkman; Herman H Ez. v. T. Westerhof en C. Besselink; Roelof, z. v. B. v. d. Burg en G. v. d. Waal; Margaretha, d. v. C. Anbeek en A. Keijzer; Elisa beth C. M., d. v. J. H. Tanke en H. J. Deppenbroek; Ingrid, d. v. P. v. Veen en N. A. A. Evertse. OVERLEDEN: E. v. Engelenhoven, 2 dagen; A. Wesseling, 61 j., wed. van C. J. M. Modderman. JA7ANNEER het voorjaar nadert en over twee weken is 't officieel zover! lijkt het, alsof alle huisvrouwen opeens een gron dige hekel krijgen aan hun wonin gen. Niets deugt er meer; geen en kel voorwerp in de kamers is vei lig voor de poets- en boenzucht. Het gebeurt plotseling: 's morgens ga je de deur uit en alles is nog net als altijd, 's middags kom je te rug en je huis ziet er uit als een vogelenkooi, die in geen drie maan den is schoongemaakt. Je gezellige zitje bij de kachel vind je na lang zoeken terug in de tuin en de tuin stoelen staan bij het keukentafeltje waaraan je minstens 'n week voed sel zult moeten eten, dat gekookt schijnt te zijn in azijn en gebakken met boenwasnaar de geur te oor delen. Bussen met schuurpoeder en stofdoeken slingeren op de naakte divan, kachelpijpen kom je des avonds tegen in je bed, gordijnen zijn compleet verdwenen, zodat die nare man van drie huizen verder, die altijd zo inkijkt, van de straat af een verschoten vloerkleed in de tuin aan een waslijn kan zien han gen. In het gunstigste geval moet het plafond alleen maar opnieuw gewit wordenmaar als het een beetje tegenloopt, komt de stuca- door er aan te pas, die het gehele plafond opbreekt, omdat er in de hoek een enkel scheurtje zit. ZJeT behang is natuurlijkver- schoten en de stucadoor krijgt gezelschap van de behanger. Bij dit tweetal voegt zich bovendien ook een stoffeerder, want er is zo veel gerookt (verminderde rant soenen, notabene), dat de gor dijntjes er geel van zijn geworden. Zo'n nachtmerrie-overdag duurt minstens een week en als eindelijk alles weer in rust is, stroopt de huisvrouw de mouwen weer naar beneden en zegt: „Zie zo, wat is alles nu schoon geworden!" Dan zeg je „Ja, je kunt het goed mer ken", omdat je geen woorden wilt hebben, maar je meent er natuur lijk niets van. Bij de volgende schoonmaak vindt je vrouw je pijp, die altijd in de linker-bovenlade van je bureau ligt. terug in de oude messenbak onder het aanrecht. Enfin, vroeger, toen je jong'was, kreeg je ook opeens dergelijke ma nies. Dan ging je knikkerenof vliegeren' of tollen. Zomaar, zonder aanleiding, zonder reden. Of mis schien, omdat anderen het ook de den? Vrij e-Schoolonderwijs Men schrijft ons: Een diepgaande kennis van het wezen en de ontwikkeling van de mens vormt de grondslag voor het Vrlje-Schoolon- derwijs In een werkzaamheid van tientallen Jaren zette dr Rudolf Steiner zijn uit geesteswetenschappelijke arbeid gespro ten Inzichten in het mensenwezen uit een in tel van boeken en voordrachten- reeksen. Om aan dit onderwijs meer bekend heid te geven belegt de Anthroposofi- sche Vereniging in Nederland 's avonds op 10, 18 en 25 Maart bijeenkomsten in de bovenzaal van Hotel Monopole, waar inleiders van naam over de betekenis van het Vrije Schoolonderwijs zullen spreken. Advertentie Uw handen goed Echtpaar pleegde kraakjes Op bevel van de politie te Amersfoort is een echtpaar, v. B. dat sedert korte tijd naar Rotter dam is vertrokken en in Amers foort diverse kraakjes had ge pleegd. naar de Keistad terugge voerd.' Zij zullen zich voor hun daden moeten verantwoorden. Examens Onze stadgenoot W. van Beek, slaagde te Den Haag voor het diplo ma Maatschappelijk werker. Soest Gevonden voorwerpen Bril; gouden knopje bezet met dia mantjes; grijze wollen handschoen; rode kinderportemonnaie, inh. f 1.15; lederen want; pr. grijze kamgaren handschoenen; bruin lederen dames- portemonnaie; oorwarmers; 5 zilver bonnen van f 1.zwarte want; zil veren armband; kecshondje; rode lin ker handschoen; rood etui met spie gel en kam; huissleutel; rood-groene wollen want: zijden dameskous; ge haakte wollen herenhandschoen. Inlichtingen, bureau van politie, v, Weedestraat 3, Soest. Vacantiespreiding dit jaar een feit? Als de plannen, die het Centraal Werkcomité Vacantie koestert, werkelijkheid worden dan zal de reeds lang beoogde vacantiesprei ding dit jaar een feit worden. Het Comité stelt voor de lagere schoolvacantie in de grotere ge meenten te laten beginnen op drie verschillende data. Die in geheel Noord-Holland, in de Friese ste den en in Zutfen, Arnhem, Nijme gen, Maastricht en de mijnstreek zou aanvangen op 16 Juli; in Den Haag, Delft, Leiden, Gouda en de plaatsen om deze steden, verder in de Utrechtse steden, Den Bosch, Ede, Wageningen, Apeldoorn, As sen en de steden in Overijssel en Groningen op 23 Juli en in de rest van Nederland op 30 Juli. De voor naamste organisaties, betrokken bij het lager onderwijs, hebben hun instemming met deze plannen be tuigd. De bouwvakken hebben besloten niet meer in de eerste week van Augustus vacantie te houden, doch in de tweede week. Men verwacht, dat de bedrijven vacantie zullen geven in overeenstemming met bo ven vermelde plannen. In een op Maandagavond over Hilversum 1 gehouden radiopraatje richtte dr. C. J. Briejèr, directeur van de plantenziektenkundige dienst, een ernstig woord tot onze aardappeltelers in verband met het optreden van de aardappelmoe heid. Evenals de t.b.c.-patiënt moet ook het met aardappelmoeheid be smette land een tijdlang rust hou den; er mogen geen aardappelen op worden verbouwd, totdat bij on derzoek is gebleken, dat het land weer gezond is. Spreker nerinnerde aan de actie van ir. O. J. Cleveringa, die het land doortrekt öm propaganda te maken voor het gebruik van com post, welk middel aan alle narig heid met de bodem een einde zou maken. De heer Briejèr gelooft niet aan dit wondermiddel. Even min als men met een hoestdrankje t.b.c. kan genezen, kan men met compost de aardappelmoeheid be strijden. Er is maar een middel om aan de catastrophe te ontkomen en dit middel heet samenwerking. Ieder een helpe mee bij de registratie van met aardappelmoeheid be smette percelen en bij de uitvoe ring van de desbetreffende over heidsmaatregelen. Mocht iemand trachten te verbergen, dat hij een besmet stuk land heeft en door gaan met het telen van aardappe len op dit perceel, dan is hij net zo dom als een t.b.c.-patiënt, die aan het werk blijft. Bovendien is dit gedrag a-sociaal, omdat het be wuste perceel besmettingsgevaar oplevert voor aangrenzende stuk ken grond. Wil men de aardappelmoeheid uitbannen, dan mag men in de eerste plaats hoogstens eens in de drie jaren aardappelen op hetzelf de perceel telen. Voor alle zeker heid kan men deze norm nog beter stellen op eens in de vier jaren. Bovendien raadde de heer Briejèr dringend aan in het komende sei zoen niet meer dan een derde van voor aardappelteelt geschikt land met aardappelen te bebouwen, of in het uiterste geval niet meer dan de helft. Sommigen zullen hiertoe offers moeten brengen. Voor degenen, die door de noodzakelijk te nemen maatregelen van hun bestaan zou den worden beroofd, zullen midde len worden gezocht om hen te hel pen, aldus de directeur van de plantenziektenkundige dienst. Noordoostpolder heeft een graanbeurs De Noordoostpolder is al enige tijd een beurs rijk, waar niet alleen de polderbewoners maar ook zakenlie den uit andere provincies, vooral uit Friesland en Overijssel, geregeld verschijnen. De beheerders van deze beurs, de z g. beurscommissie, wil len in het nieuwe land ook een graanbeurs hebben. Daarom heeft de commissie tot de polderdirectie het verzoek gericht, de door haar geteelde granen, zaden en peul vruchten te Emmeloord aan de markt te brengen, althans voor een gedeelte, de directie heeft hierop thans medegedeeld, dat zij met deze verkoop een proef wil nemen. Men heeft diverse bezwaren moeten overwinnen om tot deze stap te ko men. Een er van was de vrees voor onvoldoende concurrentie. Het is voor dit initiatief daarom hoopge vend, dat op de deze week gehou den beurs behalve de directie diverse graanhandelaren, die gere geld zaken met de Noordoostpolder doen, aanwezig waren. „Geen commentaar" Toen president Harry Truman dezer dagen met vacantie naar Florida vertrok, nam hij een loopje met de in Washington gestationneerde journalisten, die hem altijd en overal plegen te volgen en die zelfs een apart vliegtuig,plegen te charteren, als hij op reis gaat, om hem voortdurend naar zijn plannen te kunnen vragen. Op zijn vlucht naar Key West in Flori da gaf Truman zijn eigen piloot de opdracht, dat hij in ieder ge val moest zorgen vóór de pers mensen te landen. Toen dezen arriveerden en uit hun toestel stapten waren de rollen omge keerd. Truman, stond met bloc note en potlood klaar en vroeg aan%één van zijn dagelijkse on dervragers: „Hoe zit dat met Molotof?" „Ja en nee." ant woordde de aangesprokene. De president noteerde ijverig het antwoord en vroeg toen aan de anderen: Wat denkt u van zijn aftreden?" In koor antwoord den zij met de woorden, die zij zelf zo vaak van de president te horen kregen: Geen com mentaar!" t Het Humanistisch Verbond ver zoekt ons plaatsing van de volgen de verklaring: De berichten over de mishande lingen van Indonesiërs en de toe passing van mens-onwaardige me thoden door Nederlandse militai ren hebben het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond diep geschokt. Tet kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze berichten een belangrijke kern van waarheid be vatten,- hetgeen ten volle de ern stige verontrusting wettigt, die daardoor in brede kringen is ont staan. Met voldoening heeft het hoofd bestuur vernomen, dat de regering een onderzoek naar de hierbedoel- de feiten vanzelfsprekend acht. Het kan echter niet nalaten er op te wijzen, dat een dergelijk onderzoek in soortgelijke kwesties, met name ten aanzien van het gebeurde op Zuid-Celebes, een volstrekt onbe vredigend verloop heeft gehad. Het acht het daarom een gebie dende eis dat het thans bedoelde onderzoek op zeer korte termijn, zonder aanzien des persoons, zal plaats hebben, dat drastische maat regelen zullen worden genomen om herhaling metterdaad te voorko men, en- dat aan de uitkomst van het onderzoek dié openbaarheid zal worden gegeven, waarop het Ne derlandse volk, dat in brede krin gen in zijn geweten verontrust is, aanspraak mag maken. Dit seizoen 100.000 ton kali nodig De kali-toewijzingen, die v- het thans lopende bemestingsjaar 1948/49 (1 Juli 1948 30 Juni 1949) aan verbruikers zijn uitgereikt, zijn in totaal ongeveer even groot als in het vorig seizoen. Dit betekent, dat ruim 100.000 ton zuivere kali (k 20) nodig is om alle uitgereikte bon nen te kunnen honoreren De ver bruikers moeten echter rekening houden met het feit, dat het tempo van de import dit seizoen achter blijft bij de oorspronkelijk gekoes terde verwachtingen, aangezien een aantal factoren (vervoers- en on derhandelingsmoeilijkheden bij de aankoop van dit product) belem merend werkt op een regelmatig snelle aanvoer van Kali. Het is te verwachten dat een gedeelte van de voor dit jaar bestemde kalimest stoffen op sommige plaatsen eerst laat in het verbruiksseizoen zal worden aangevoerd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden mag niettemin worden aangenomen, dat voor het einde van dit bemestings jaar <30 Juni 1949) voldoende kali beschikbaar zal zijn om alle aan verbruikers verstrekte kalitoewij zingen te kunnen honoreren. Deur: Atcli. Baltim. Can.Pac. iilin. C N.Y.Ctn. Penns. K. üoui.Pac Ün.Pac. All.Ch. Am.Caa Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl.b. BoeliingA Chrysler City B. Consoi. t Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.EI. Gen.MoL s van 5 3 7 3 91»'. 93 25 V. 25 KT'. 11 15% 15% 42% 42% 82 83% 178% ISO 90 91 27% 28% 49 50 147% 148 66% 66% 32% 32% 31% 31% 23% 24% 53% 33',b 39% 40 22% 21% 55 56% 184 183% 44% 44% 36% 37 59 59 New Vork Goodyear Hudson Al Int. Harv. In.Nickel Int.T.cnT Kenn.C. AlontgW. Pack. Al. Radio C. Rep.St. Reyn. •ears R. Shell Dn. ^ocony Stand Br. St.Oil.J. Studeb. Texas C. U.AIrci. Dn. Corp. Un. Frui' USRubb. US Stcü Westing Woolw. 5 3 7 3 42% 42% 11 11% 24% 24% 28% 28% 9% 9% 46% 47% 55 55 4 4 12% 12% 24% 25 36% 36% 36<% 36% 34 33% 15% 15% 19% 19% 68% 69 18% 18% 51»; 52 24% 24% 2% 3 54% 54% 39% 39% 72", 7f% 23% 24 45 44% /unsteraamscne tuectenDeurs AMSTERDAM 7 Mrt. Ter beurze van Amsterdam bestond bij de aanvang van tie nieuwe week een zwak ke stemming. In alle ru brieken waren de toonaan gevende aandelen bij de opening lager dan Vrijdag bU het slot cn onder beurs- tijd voltrok zich vrijwel al lerwegen een verdere In zinking. Egn directe oor zaak kon hiervoor niet worden aangevoerd maar klaarblijkelijk hield de ge drukte beurstendens toch verband met de nog steeds bestaaande onzekerheid omtrent de Indonesische kwestie en een minder be- hagelljk sentiment aan gaande de internationale politieke verhouding. In Koninklijke ontwikkelde zich nogal wat affaire voor al ln het tweede gedeelte van de beurstijd. Aanvan kelijk werd gehandeld een goede drietal punten bene den het vorige slot, waarna een kleine verbetering in trad, doch weldra ging het weer bergafwaarts en per saldo moest een koersver lies van bijna een zestal punten worden geregis treerd. In Industrie-aande len ging zeer weinig om. De toonaangevende aande len waren alle een paar punten lager. De minder courante soorten waren on regelmatig. doch .over het geheel genomen toch aan de gedrukte kant. De scheepvaartmarkt was stil en vrijwel over de ge hele linie kwamen de note ringen beneden de slotprij- zen van Vrijdag. In HVA's ontwikkeld© zich enige af faire. EK. E.K L.K. Actieve oblig.; 4/3 7,3 7 3 Ned. '48 (3%) 99% 99% dito 1947 <3%t 3 96% 96% dito 1937 3 96 95% Dollnr-1 '47 3"7n 99% 98", Investercert. 3 96% 96% Ncd. 1962-64 z b 96 96'. Ned 1962-64 mb 79% 79% Ned NWS 2% 100% 100% Sd cert 100 2% 95'O'Ï 94% Indlè 1937 A 3 94% Grootboek '46 3 - - Actieve aand.i Kol. Bank And. 81 80% N. I. H. bank 103 106% Ned Hand. Mil. 157 155% A.K U aand. 158% 156 155 Bergh's Jurg. 279 27S v Berkei's Pat 109 107% Calvó Delft Crt 130 130% Centr Suiker. 151 151 Fokker Aand. 132 Gelder Zonen 136 133% K N. Hovens 177 176 Lever B U. 227 223 223% Ned Ford And. 252 259 Ned Kabelfabr. 257% 258% Philips' GBvA. 218% 215% 214% Wilton Feyen ,151 150 Biliton le rubr 446 445 dito 2e Rubr. 348 Dordtse P Mil. 260% 255 Kon. Petr Mil 287% 283% 280% A'dam Rubber 148% 143% 142% Bandar R Mi1. 134 Deli-Bat R.M 91% 87% Oost-Java RM 58 56 Serbadjadl S,R 63 61 H A L Aand. 159 158 Java-C -J Llln 152 150 K. Ned St Mil 145% 146% Kon Paketvxt 162 161 Ned Sch Unie 158% 157% 157% Rott Llovd 147% 147 Stv Mii Ned >59% 157 Hand. A'dam 154% 149% 147% Jav Cult Mil 79% 77 N' I Sulk Unie 91% 90 Ver Vorst CM 42 40% Dell Bat. Mil 127 Deli Mij Senembah My. Nlet-act oblig. Milller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage '36 3% Geld 20 J. '48 3 dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Gronlng '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Hoil. '47 2% 3 R'dam le cn 3e dito le 1 '38 Utr or '39 2% Zuid-Hol] '46 3 Pandbrieven: Alg Hyp. B. 3 AmsL Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% tiron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl Hyp. 3% Z.H. Hypb. 3% Eerste Nd Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.K.U. 3% Berghs J 3% -.ever's Z 3% Werkspoor 3% Bat. Pctr 3% Kon Petr Mil Dell .Spoor 3% Ned. Ind Sdw Amsterd Bank Holl. Bank Un. Pin. Nat ITaroi 153% 154% 100 99% 100% 99% 99% 100 99% ioo%; ïoo 100% 100% 91% ïoo Z 94% 100% 94 93% 97 99% 92% 101% 101% 101% 102% '02% 102% 102% 102% 102 101 89% 155% 158% 182% 179% 99U 00% Rotterd. Bank 158 159% Twentsche Bk. 171% 171% Rott Bel. Cns- 161 16l Ind. Ondern. K. Zw Ketjen Lever Br. 6 To dito 4% Pref Nd Gist- en Sd. Rtt. Droogd Mij Stork Co. Werkspoor. S A Wyers' I en H. Zwanenberg O Anlem Aand Ned Ind Gas Borneo Sum H Internatlo Dost Borneo Amst Ball MIJ Thomsons Hav Deli Sow. Mil. Ned.-Ind Sprw Vrl genot aand Albert Heyn Nd A A. Vrst- Ned Am Fitt. Ned. My Walv Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kcnnecott Rep. Steel US Steel Cities Service Cont. Oil Midcont. Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 149% 148 138)'. 137% 101% 102 - 294% 204 303 123 125 133 133 184 182 175% 175 92% 91% 107% 105% 133 - 175% 173 100 129% 129 59% 58 31% - 118% 136 106 2 32% 32% 59 60 47% 48 23% 23% 42% 43% 56% 52% 34% 35% 20% 20% 8%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2