in?/, vi ii mi/in: FT UWBRIL IN 1 UUR KLAAR (jka/wii/ cox to teer zeep Twee duizend poppen in de Irenehal te Utrecht Eerste voor jaarsshow in onze provincie „ACTBEF" Telef- 6609 v. SLOOTEN QuiUiaïiienJxedame ia niei ie vehvanqen SPUITINRICHTING ARTS BALLETS DES CHANIPS-ELYSÉES reinigt prima Plaatst een BRANDPUNT betoverende ook in Uw macht Advertentiën U krijgt IN INDONESIË GEWORTELDEN 4 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Woensdag 9 Maart 194', HOEKT ZAND- TEL. 5532 Stichting 1940-1945 gaat internationale tentoonstelling organiseren Gedurende een tiental dagen, van 9 tot 19 IVlei. zullen niet minder dan twee duizend poppen, die in haar klederdrachten 50 landen vertegen woordigen de Irenehal bevolken. Zij zijn daar bijeen gebracht in een ex positie, welke word! gehouden ten bate van de Stichting 1940—1945. De provinciale Utrechtse afdeling heeft over deze kostbare verzameling de beschikking gekregen door de medewerking van de afdeling Maat- tricht. Daar toch was de gehouden expositie zo'n groot succes geweest, dat men besloot de collectie door het land te laten reizen. In Maastricht telde men vorig jaar een aantal van 33.000 bezoekers, zodat men 25 000 gulden kon afdragen. Intussen is de collectie nog weer aangevuld met poppen, die in die tussenlijd aan de tentoonstelling werden toegevoeg en die men nog bezig is van eigen rela ties te verkrygen. Zo verwacht men bijvoorbeeld een inzending van de voormalige verzets beweging in Denemarken, waar voor dit doel veel belangstelling bestaat. De heer Legène uit Zeist is dezer da gen juist daarheen vertrokken en hoopt een mooie collectie mee te brengen. Ook uit Canada zullen pop pen aanwezig zijn. Ook ontving men dank zij de medewerking van een vroegere macquis de toezegging van dertien poppen van de firma Lamou- roux et Cie en R. Sabouret-Kiplait uit Parijs, welke poppen na afloop van de exposities bezit zullen blijven van de Utrechtse afdeling. Op de tentoonstelling de poppen zullen gekleed zijn in de kleder drachten van de meest uiteenlopende staten, om maar een voorbleed te noemen van Turkije tot de Zuid- Amerikaanse Staten toe zal voor amusementsmuziek worden gezorgd, er zal een theeschenkerij komen, waarvan de baten geheel aan het werk ten goede komen en de K.L.M. en de Ned. Spoorwegen zullen er als enige handelsinstellingen een stand hebben. De lagere en U.L.O. scholen uit de gemeente worden aangeschreven om hen op te wekken een bezoek aan de tentoonstelling te brengen, waarbij de van onderwijs een opwekkend woord voegt. Militairen zullen reductie heb ben en de oorlogsinvaliden zullen tot een gratis bezoek worden uigenodigd. Voor de tentoonstelling heeft zich een ere-comité gevormd, waarin o.m. de Commissaris der Koningin en de burgemeester zitting hebben. Verloting Aan de tentoonstelling gaat een verloting vooraf. Op het ogenblik z\jn de loten daarvoor al naar de mede werkers toe. Het aantal bedraagt 65.000 loten, die tegen de prys van een kwartje aan de man moeten wor den gebracht. Er zijn voor deze loterij ongeveer 1200 prijzen, welke met grote bereidwilligheid te beschikking werden gesteld. Want dit is het verheugende, dat' er zoveel en zo grote medewerking werd ontvangen. Onder de prijzen bevinden zich twee eetkamer-ameu blementen, een gasfornuis, een stof zuiger. rijwielen en gero-zilver, om maar enkele voorbeelden te noemen. Een firma, die zelf geen voorwerpen ter beschikking had te stellen, schonk een bedrag van 250 gulden, dat be steed werd voor het aankopen van voorwerpen uit de pottenbakkerij van Aardenburg. zodat twee doelen in eens werden gediend. Men hoapt voor 1 Mei te kunnen trekken. Het doel was by deze loterij geen kosten te maken en alleen maar baten te hebben. Het verheugende is, dat dit tot nu toe is gelukt. Nederlandse Antillen gaan Iers water drinken De bevolking van de Neder landse eilanden Curagao en Aruba, die permanent van grote droogte te lijden hebben, zullen spoedig water uit Ierland kun nen drinken. Tankschepen van de Anglo Saxon Petroleum Company met bestemming voor de olieraffinaderijen op deze eilanden, zullen in de toe komst elk geregeld 12.000 ton water inladen te Belfast. Tot nu toe is de bevolking dezer eilan den aangewezen geweest op regenwater of gedistilleerd zee water. De kosten van een scheepslading water van Belfast bedragen 450 pond sterling. Aile, origineel model van Jac. I i>an de show. Een eenvoudige ja- Heim, één van de hoogtepunten pon van grijze stof met hoog om vallende witte kraag. Maison Kuiper te Zeist heeft Dins dagmiddag de primeur der mode shows in de provincie Utrecht ge had. Wat vooral opviel in het vele mois. dat men kn bewonderen, wa ren de originele knoopsluitingen. Zo was er b.v. een wandelcostuum, Flair, waarvan de japon van onder de oksel tot aan de zoom was dicht geknoopt. terwijl de rokken vaak vanachteren deze sluiting hadden. Mantelcostuums werden b.v. dicht geknoopt door tweemaal drie kno pen of schuin naar de zakken toe. Dit zagen we bij de pakjes Mayfair en Darling, bovendien beide met een nauwe rok. waaraan even boven de knie bij de eerste een geplooid stuk en bij de andere een klokkend stuk was aangezet. Mantels hebben vaak knoopsluiting in het split, dat soms tot in de taille loopt. De ruimte in de rok valt van achteren óf door middel van platte plooien óf door waaierplissé's of wel door klokkende banen. Soms is de rok van achteren langer dan van voren. De lengte varieert tussen de 35 en 30 cm van de grond. Bij de mantels zien we zowel wijde swaggers als nauw aanslui tende jassen, die, alweer van ach teren, zeer ruim vallen. De mouwtjes in zomerjurken zijn vaak aangeknipt, de lengte ervan varieert van kort tot 7/8 De hals openingen zijn een enkele maal asymmetrisch. laag (hartvormig, bootvormig, vierkant) en soms ook hooggesloten met een strikje. De rug is vaak blousend. Temidden van de vele mooie toi letten, waarvan die in eigen atelier vervaardigd zeer zeker niet het minst geslaagd bleken, vormden enige originele modellen van de Franse modekoningen Fath, Heim en Carven ongetwijfeld het hoogte punt. Zo zagen wij van Jacqeus Fath een Engels linnen japon met zeer wijde klokrok en kurken cein tuur (ruim 2000.inkoop!) waar van de hoogomvallende kraag om de laag uitgesneden halsopening bewerkt is met amandelen en lo vertjes. De hoeden zijn zowel klein als groot, en zonder uitzondering wor den ze uit het gezicht gedragen, terwijl de bol om het hoofd past. De garnering bestaat uit voiles, bloe men. of paradijsveren. Tot slot enkele beeldige avond jurken, waarvan een van Zwitserse organdie vooral opviel door een voud en distinctie. Maison Kuiper kan terugzien op een zeer geslaagde, drukbezochte show. die misschien wel iets korter had kunnen zijn. De opbrengst komt ten bate van de N.I.W.I.N. Soest Atoomenergie en de mensheid Voor de Volksuniversiteit hield Maandagavond prof. dr. M. Min- naert uit Utrecht in de Rembrandt- zaal een lezing over atoomenergie en de mensheid. De kernphysica heeft ons nu al reeds geholpen aan een aantal nieuwe methoden om de werking van ons lichaam te onderzoeken en om ziekten te genezen, aldus prof. Minnaert. De mogelijkheid bestaat verder om met atoomenergie zelfs fabrie ken te drijven en de welvaart te verhogen. Het grote gevaar voor de mens heid schuilt hierin, dat de nieuwe kracht gebruikt zal worden voor oorlogsdoeleinden. De natuuronderzoekers van alle landen beijveren zich dan ook om te bereiken, dat een internationaal controlelichaam wordt ingesteld. Nodig is, volgens prof. Minnaert, dat voor veiligheid, vrede en voor spoed gestreden wordt, om de mensheid voor ondergang te be hoeden. Oorlogsslachtoffertjes een week naar buiten Ook dit jaar bestaat er gelegen heid voor kinderen van 914 jaar van oorlogsslachtoffers een heer lijke week door te brengen in prach tig gelegen vacantieoorden. Onder oorlogsslachtoffers worden verstaan allen, die tengevolge van oorlogshandelingen het leven ver loren hebben of dermate invalide werden, dat zij niet meer ln staat zijn in het levensonderhoud van hun gezin te voorzien. Bij de maatschappelijk werkster der gemeente Soest, Steenhoff- straat 5 kunt U nadere inlichtingen over deze kampen inwinnen en Uw kinderen hiervoor opgeven op Don derdag 10 Maart van 1011 uur en op Vrijdag 11 Maart van 23 uur. Indiening rekeningen Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij, die over het jaar 1948 nog vorderingen op de gemeente hebben, hun reke ningen ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 31 Maart a s. ter ge meente-secretarie (afd. financiën) moeten indienen. Motor- en Automobielclub een nieuwe naam Dinsdagavond vergaderde de mo torclub „Soest" in het clubhuls, café „Zonncheuvel" aan de Toren straat De voorzitter, de heer Piet Oly- slager, sprak een kort openings woord. Allereerst werd door de feestcommissie verslag uitgebracht van de 1.1. gehouden feestavond, welke schitterend is geslaagd en waarvoor deze feestcommissie na mens het bestuur dank werd ge bracht. Het aangehouden voorstel van de vorige vergadering, om de naam der vereniging te verande ren in „Motor- en Automobiel club", om hierdoor de talrijke automobilisten in de gelegenheid te stellen lid van de club te kun nen worden, werd met algemene stemmen in principe aange nomen. Verder werd besloten om de wis selbeker, die dit jaar in het bezit is van de heer Henk van Kooy, in het komende seizoen beschikbaar te stellen voor de deelnemende auto mobilisten en motorrijders, waar voor een gecombineerde rit zal wor den uitgeschreven Tafeltennis uitslagen Door de klinkende overwinning van Soestdijk 1 op Rivendi 7 met de cijfers 7-3, staat Soestdijk 1 slechts één punt achter bij de lei ders van haar afd., n.l. AMVJ 1. A.s. Zaterdag bij de ontmoeting Soestdijk 1-AMVJ 1 zal de beslis sing vallen over het kampioen schap. Overige uitslagen: Soestdijk 2-Neerlandia 2 10-0; Soestdijk 3- Levu 4 5-5; AMVJ reserves-Soest- dijk 4 9-1. Benoeming Dr. P. C. Kuiper te Soest, is by beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, tot wederopzegging toe gelaten als privaat-docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de functio nele neuropathologie. Kaasmarkt Woerden Op de Woensdag te Woerden gehou den kaasmarkt werden 8 partijen aan gevoerd le soort f 174f 177 2c soort f 170Jf 173. De handel was matig. Wageningse studenten spelen Kafka De Wageningse Studentcntoneelve, eniging zal Vrijdag ln de Stadsschol burg te Arnhem êen toneelbcwcrkhj opvoeren van „Het Proces" van Tsjechische auteur Franz Kafka. Leusden Knaapje bij noodlottig ongeval gedood Gistermiddag omstreeks 2 uu? vond een droevig ongeval met do. delijke afloop plaats op de Asch. gatterweg in de gemeente Leusder. Het vijfjarig zoontje van de fan{ Heiligers speelde nabij de ouder, lijke woning op de Aschgatterwe^ juist voor een aldaar stilstaand» vrachtauto, waarvan de chauffeur bezig was goederen te bezorgen. De bestuurder van de vrachtauto, die geen erg had in het spelende knaapje, bracht zijn auto in bev.p. ging en overreed het jongetje, da*, vrijwel op slag werd gedood. De chauffeur bemerkte niets van het ongeval en is door gereden. Bij te. rugkomst over dezelfde weg maak. te een bewoonster er hem op at- tent. Door de rijkspolitie wordt thans een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Inenting tegen pokken De burgemeester van Leusder maakt bekent' dat op Donderdag 10 Maart a.s. de gelegenheid be- staat tot kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen beneden de leeftijd van twee jaar. De in enting vindt plaats in de bewaar school aan de Ooievaarshorsterweg te Leusden, om 15.30 uur door ar, G. G. Bergink. Schaken en dammen De persoonlijke uitslagen van de door „Toekomst" uit Leusden ge houden onderlinge schaak- en damwedstrijden zijn voor schaken: A. Heij-R. Zandbergen 0-1 W. Veenendaal-G. van Buren 0-1 C. Veenendaal-G. v. Leeuwen 0-1 H. v. d. Beek-C. van Buren 0-1 G. v. Buren-W. Veenendaal 1-0 Voor dammen: J. v. d. Velde-J. v. Bentum 1-1 D. Hilgeman-R. van Buren 2-2 J. Van Bentum-D. Hilgeman 0-2 H. v. d. Vis-K. v. d. Beek 0-2 K. v. d. Beek-F. Brinkman 2-0 J. van Bentum-A. Voogt 1-1 A. Voogt-W. Buitenhuis 0-2 Tot 20 u/oorc/en fO. 50 OU TO./Q per plaatsin J Te koop aangeb. Kinderwagen z. g. a. n. M. Bakker. Cavaleriestraat 4. Amersfoort. 5807 Smoking costuum (maat 4850) en schrijfmachine. Langestraat 17. 5803 Te koop: 31 z.g.an. gra- mofoonplaten, spec, dans muziek. P. Potterstraat 34. Prima v.o kinderwagen 65.Edisonstraat 5. 5816 Te huur aangeboden Op fruitbedrijf nabij Amersfoort, busverbinding, inwoning en verpleging aangeboden aan dame. heer of echtpaar. Vrouw des huizes gediplomeerd ver pleegster. Br. onder No. 5808 bureau van dit blad. Personeel gevraagd Gevraagd een nette werkster. Radio Lux, Lan gestraat 17. 5802 Mevr. Kurpershoek, Bor- gesiuslaan 40. vraagt we gens huwelijk der tegen woordige. meisje voor d. en n., zelfstandig kunnen de werken en koken. 5806 Gevr. Woningruil (heel huis) Soest. Soesterberg, Soestduinen. Amersfoort n. Groningen. Adres: Kamp weg 1, E. Scheffer, Soester berg. Spoed!! 5817 Diversen Administratiekantoor „Het Kompas", Bernulfusstr. 29, Amersfoort. Telef. 3036. In richten. bijhouden en con troleren van boekhoudinsen Belastingzaken. 5800 Auto's zonder chauffeur. Wij hebben prima auto's Bel op 6004. Paulus Potter straat 34. 5798 Wilt U geld besparen? Koopt dan Uw rijwiel of autopeds, onderdelen, enz. bij Het Handelshuis, Hof 29, Tel. 6454, Amersfoort Er kend Bondshersteller. 5799 Gevonden een hond, type boxer, oud plm. 2 jaar. Te rug te bekomen Gelderse toren Spankeren Gld. Tel. 4000 (Dieren). 5805 Beschaafde jongeman. 22 jaar N.H. zoekt langs deze onsympath. weg kennism. met beschaafde jonge dame (foto op erewoord retour). Br. onder No. 5804 bureau van dit blad. Psychometriste (Helder ziende) heeft elke Donder dag consult van 2.30 tot 9 uur n.m. en volgens af spraak. Zuidsingel 10. 5801 De Groot's Autorijschool. Voor Amersfoort en omge ving. Kamp 25. v. Marnix- laan 32. Tel. 4275. 5743 Net persoon (werkman) m.b.lzoekt kosthuis bij wed. of wed. met klein ge zin. Brieven onder No. 5778 bureau van dit blad. Speciaal voor Massa-artikelen Oude Soesterweg 79 Telefoon 4766 AMERSFOORT STADSSCHOUWBURG UTRECHT^» Impresario ERNST KRAUSS Donderdag 10 Maart, 8 uur Eén enkele herhaling met medewerking van het volledig UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST Nieuw programma: Mascarade. l'Amour et son Amour. Notenkraker. Le Bal des Blanchisseuses OVERROMPELEND SUCCES TE AMSTERDAM Voorstellingen te Amsterdam besproken uitverkocht, honderden geen plaatsen gekregen. Volle schouwbur gen te Den Haae. Rotterdam. Arnhem. Groningen etc. Te UTRECHT nog plaatsen vanaf 7. Telefoon K 3400—No. 10242 LTZ 61-024-54 weer eens een betere ..kijk" op de dingen, door een bril van Stots. ARNHEMSESTRAAT 26 vlak bij de Kei Erk. Ziekenfondsleve rancier. nauwkeurig volgens doktersvoorschrift en prima passend is. in de meeste gevallen, desgewenst ENORME SORTERING Cello monturen Nikkelen monturen Doublé monturen en Glasbrilmonturen MODERNE GLASBRIL compl. met bolle glazen vanaf f 21.40 Voor Ziekenfondsleden belangrijke kortingen 'van het MINISTERIE VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN COMMISSARIAAT VOOR INDONESISCHE ZAKEN De mogelijkheid wordt overwogen alle uit Indonesië naar Nederland geevacueerden, die aan de hieronder vermelde criteria voldoen en niet bij machte zijn de passagekósten te betalen in de gelegenheid te stellen binnen korte üjd op Landsvoorschot naar Indonesië terug te keren. In het algemeen komen daarvoor in aanmerking de in de jaren 1945, 1946 en 1947 gerepatrieerden, die in Indonesië geboren en getogen zijn dan wel door de lange duur van hun verblijf aldaar tot deze categorie gerekend kunnen worden en voor wie op sociale of medische gronden terugkeer derwaarts urgent is. Degenen, die menen aan hoger genoemde criteria te voldoen en naar Indonesië wensen terug te keren (waaronder mede begrepen degenen, die op hun aanvraag destijds een weigering ontvingen), worden ver zocht zich schriftelijk te melden bij het Kantoor Uitzending Particulieren, Lange Houtstraat 19, kamer 18, te 's-Gravtnhage. Zij. die zich vóór 1 Mei 1949 niet schriftelijk hebben gëmeld, zullen worden geacht geen prijs te stellen op terugkeer naar Indonesië op bovenbedoelde wijze en zullen hiervoor dan ook niet meer in aan merking worden gebracht. VOLG DE RAAD VAN DE STERREN Lux Toilet Zeep is gemaakt uit de fijnste ingrediënten. Let op het edele schuim, dat de huid balsemzacht streelt... 9 van de 10 filmsterren gebruiken

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4