DAGBLAD VOOR AMERSFOORT |GflLfl THEE) Gevechten tussen Israel en Transjordanië Benelux-conferentie is vandaag geopend Opperste Sowjet" komt vandaag te Moskou bijeen 3 r- Ronde-tafel- conferentie uitgesteld Den Haag neemt Atlantisch Verdrag in studie Ibestek Israëlische troepen zouden opmars tegen Akaba zijn begonnen Gp eb kaJiAsri D1 Niemeijer; BONNENLIJST Tsjechen sluiten de grens met Beieren Franse regering in moeilijke positie Dr. Drees uitte zijn vreugde over de reeds bereikte resultaten Meer indirecte, minder directe belasting Twintig jaar voor Huygen Vijftien jaar tegen Harster geëist Treinbotsing bij Sittard Molotof reeds als reorganisator actief? In kort Donderdag 10 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1271 Opgericht door de Stlchtlnp ..Het Parool* Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 i.\5 p. kw. Losse nummer* 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie *n Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOOR DER. Terwijl gisteren Israëlisch en Transjordaanse delegaties elkaar op Rhodos ontmoetten voor besprekingen over een wapenstilstand, kwamen tegelijkertijd berichten uit Amman, de hoofdstad van Transjordanië. dat er gevechten waren uitgebroken tussen Israëlische en Transjordaanse troepen in de buurt van Akaba. de Transjordaanse haven aan de Rode Zee. waar sinds December jl. ook Britse troepen gelegerd xfjn. Een Israëlische woordvoerder te Lake Success heeft ontkend, dat Israëlische troepen zouden opereren op Transjordaans gebied, doch hij beweerde, dat Transjordaanse strijdkrachten posities zouden hebben ingenomen op Israëlisch grondgebied. Gehuwde vrouwen in overheidsdienst E Overheid is een strenge werkgever. Of ze ook recht vaardig is? De gehuwde vrouwelijke „ar- beidscoritractante" (op zichzelf al een onredelijke Overheidsinstel ling) is. als zij geen kostwinster *is. per 1 Januari j.l. ontslagen. Voor zover de Overheid daartoe ;in haar algemeenheid heeft beslo ten. is dit redelijk, maar en nu komt de onredelijkheid dit ont slag is alléén toegepast bij het Mi- I .nisterie van Economische Zaken. Wij hebben altijd gedacht dat flde Overheid één en ondeelbaar rwas. doch bij het verlenen van rechten aan degenen, die in staatsdienst werkzaam zijn, wordt klaarblijkelijk méér onredelijk- w heid dan redelijkheid betracht f Ovei de juridische vorm van het arbeidscontract in algemene ';>.-zin zijn de geleerden het niet eens, practisch voelt iedereen echter aan. dat het onredelijk is een verschil te construeren tussen .^-ambtenaren, die sinds jaar en dag met arbeidscontractant worden aangeduid, en die andere ambte- naren, die even lang of even kort hun krachten aan de gemeen schapstaak hebben verleend, maar op grond waarvan? in een veel steviger en min of meer on- aantastbare positie verkeren. Die |j| onredelijkheid nu zet zich voort in het ontslag, dat de hierboven bedoelde vrouwelijke arbeidscon- ,'tractanten is „verleend", want zo zegt de Minister van Economi sche Zaken in antwoord op vra gen van een lid van de Tweede Kamer „op andere departe- ^menten is deze gedragslijn nog 'niet gevolgd". De vrouwelijke arbeidscontrac- tanten. die op andere departe- ntenten werken, blijven nog rustig haar taak vervullen terwijl haar zusters van Economische Zaken minder fortuinlijk zijn geweest en haar congé hebben gekregen. Vrouwe Fortuna is altijd al een r onredelijke juffrouw geweest. Van J de Overheid, de sterke m a n, mag men echter redelijkheid eisen en verwachten, die men in dit geval tevergeefs zal zoeken. Op zichzelf beschouwd zijn er tegen de opvatting, die de vrouw A als werkneemster (ook al is zij ,v» gehuwd) ten achter stelt bij de -'l man, allerlei bezwaren te opperen, maar als het principe eenmaal is aanvaard, dat de gehuwde werk- 4 ncemster niet in staatsdienst thuis hoort, dan dient de Overheid de K redelijkheid in te zien van een J entslag uit haar dienst van alle gehuwde vrouwen, zonder onder- V scheid van departementen. Er is een tijd geweest, dat de departe- menten van Handel. Nijverheid en R Scheepvaart en van Landbouw en Visserij onder één Ministerie res- 1 sorteerden. Kort voor de oorlog zijn zij gesplitst en na de oorlog is Scheepvaart zelfs naar een der de departement verhuisd. Wie van 1 de gehuwde vrouwelijke arbeids contractanten nu het geluk heeft gehad bij de twee andere en dus niet bij Economische Zaken te zijn 'ngedeeld die is het lot gunstig geweest. Advertentie I M .VLIEGENDE VLEUGELS" Deel 2 komt binnenkort Voor het tijdvak van 13 t.m. 26 Maart 1949 zijn de volgende bonnen aangewezen. BONNEN VOOR VLEES 024 Algemeen (reeds aangewezen, geldig tm. 12 Maart): 50 gram vlees 041,043 Vlees: 100 gram vlees 042 Vlees: 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 045 Algemeen: 250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA. KB 903 046 Algemeen: 250 gram boter o£ margarine of vet 04T Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 052 Algemeen: 500 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KD 903 054 Algemeen: 125 gram boter of margarine of vet 055 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN DIVERSENK AARTEN ENZ. QA. QC 903 67 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 69 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZD. ZE. MD, MF. MH 904 (Bijz. arbeid a s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen 029, C30. 031. 033. 036, 037. 038 en 039 kun nen worden vernietigd. Volgens te Londen ontvangen be richten uit Transjordanië. zou een Joodse troepenmacht, waarvan de sterkte niet bekend is. opmarche ren in de richting van Akaba. In de;.e Transjordaanse stad. aan de Zuidoostpunt van de Negebwoestijn legerde Groot-Brittannië in De cember een garnizoen, nadat Trans jordanië daarom had gevraagd toen kort tevoren de Palestijnse toestand zeer gespannen was geworden door het bekende „vliëgtuigincident", waarbij enige RAF-toestellen door Israëlische jagers waren neerge schoten. Te Haifa heeft generaal Y a a c o f D o r i. stafchef van het Israëlische leger, waarschuwingen gericht tot „die Arabische staten die voort gaan de vrede van Israel Je bedrei gen". Men neemt aan. dat hij doel de op Irak en Transjordanië. Dori zei. dat de provocatie van gewapen de benden van een Arabische staat een onduldbare toestand schiep, die, als zij voortduurde. Israel zou dwingen, zich volledige vrijheid van handelen voor te behouden. Te Tel Aviv is thans de samen stelling van het Israëlische kabinet bekendgemaakt, met David Ben Goerion als premier en minister van defensie en Mosje Sjaret (Sjer. tok wijzigde kortgeleden zijn naam in Sjaret) als minister van buiten landse zaken. Zowel Ben Goerion als Sjaret behoren tot de gematigd- socialistische Mapai-partij, die met zeven ministers de grootste is in het nieuwe kabinet, dat twaalf le den telt. Alle grensposten tussen Tsjecho- slowakije en het door de Amerika nen bezette Beieren zullen op 20 Maart, op last van Tsjechoslowakije. gesloten worden, aldus werd giste ren door de Duitse grenspolitie mee gedeeld De Tsjechische grensautoriteitcn hebben geen reden opgegeven voor het sluiten van de grensstations, zo zeiden de Duitsers. De Tsjechische bepaling zal al leen van toepassing zijn op het ver keer over de weg. De Duitse grens politie was van mening, dat alle treinverkeer normaal doorgang zou vinden. Afgevaardigden van alle partijen in de nationale vergadering van Frankrijk hebben de regering tot een onmiddellijk debat gedwongen over de politiek in Indo-China Het debat zou vandaag worden gehou den en, aldus Reuter, de coalitie regering in een benarde positie kunnen plaatsen. De overeenkomst met ex-keizer B a o D a welke Dins dag getekend is en autonomie aan de staat Vietnam verleent, heeft on gerustheid bij Gaullistische afge vaardigden gewekt en vindt slechts lauwe steun bij de socialisten. Debat over positie der gehuwde ambtenares In de Eerste Kamer heeft Woens dag pater dr. De Beaufort het opgenomen voor de gehuwde ambte nares. Hij betoogde, dat. als de ge huwde vrouw geen volledige dagtaak in het gezin heeft. b.v. als het kin derloos is. dan beoordeeld dient te worden of arbeid buiten het gezin geoorloofd is. „Wie heeft het recht daarover een oordeel uit te spre ken?", vroeg dr. De Beaufort en hij antwoordde zelf daarop met „pri mair toch alleen de echtgenoten zelf!" Volgens sprekers oordeel is in deze kwestie voor de overheid slechts een secondaire taak wegge legd. Hij pleitte er voor. dat, als dit probleem nader wordt onderzocht, de betrokkenen de gelegenheid moeten hebben zelf mee te praten. Koning Leopold van België Is Dinsdag per auto uit Zwitserland naar Parijs vertrokken om met de prinses de Réthy enkele dagen in de Franse hoofdstad door te brengen. DE HULPDIENSTEN VAN DE ZWEEDSE LUCHTMACHT zijn bezig 't materiaal en de mensen bit grote koude, sneeuw, storm en andere on gunstige winterse omstandigheden te beproeven. Een aantal vliegeroffi cieren zijn daarbij als proefkonijn opgetreden, slechts uitgerust met vliegpak, parachute en noodrantsoenen. Eén der vliegers demonstreert, hoe een parachute in een storm boven de boomgrens behandeld moet worden. Naar het A.N.P. uit betrouw bare bron verneemt, is het thans zeker, dat de Ronde-tafelcon ferentie, welke op 12 Maart te 's-Gravenhage zou aanvangen, tenminste enkele weken zal worden uitgesteld. In Maart zes duizend verplaatste personen naar de USA Deze maand zullen zesduizend „verplaatste personen" uit Europa in Noord-Duitse havens scheep gaan naar de Verenigde Staten om zich daar blijvend te vestigen. De overtocht naar New York. Boston en New Orleans zal met negen schepen worden ondernomen. De Consultatieve Raad van de mo gendheden van het Brusselse pact zal 14 Maart te Londen blieenkomen Vandaag is in het Eerste Kamer-gebouw te Den Haag de grote Benelux- conferentie geopend. Bij de aanvang van de eerste zitting hield de Neder landse minister-president, dr. W. D r e e s. een rede. waarin hij zijn vreugde uitdrukte, dat de Benelux-samenwerking in de afgelopen jaren ver over onze grenzen heen zo'n grote goodwill heeft verworven. Een goodwill, die op spontane wijze ontstond, omdat men intuïtief aanvoelde, dat deze vorm van samenwerking de weg aangeeft, welke ook andere landen zullen moeten volgen, indien men het streven naar internationale samenwerking in concrete resultaten wil omzetten. fal van vraagstukken, die zich in deze na-oorlogse tijd opdringen, kunnen slechts worden opgelost, in dien men ze van een internationaal en niet louter nationaal standpunt benadert, zei dr. Drees verder Daar bij doet zich de noodzakelijkheid van internationale verbindingen van velerlei aard en omvang gevoelen. Het ideaal is de universele samen werking m het belang van de vrede. Wij zijn helaas ver van de verwach tingen. die daaromtrent in de eer ste tijd van samenwerking tussen de geallieerden na de grote oorlog mochten worden gekoesterd. De be hoefte aan regionale pacten tot on derlinge bescherming is sterk ge worden. Dr. Drees hoopte dan ook. dat het de conferentie zou gelukken de ge hele Benelux-gedachte deze week dichter bij haar verwezenlijking te brengen. Hij wees vervolgens op de reeds bereikte resultaten: de eenheid van invoerrechten en de grotere gelijk heid van de accijnzen. Moeilijkhe den zijn er nog bij het verwerkelij ken van de economische unie, die vooral afhangt van de vraag, of er eenheid op monetair gebied te berei ken is Ook een belangrijke vraag is, op welke wijze de drie landen hun economische en sociale politiek kun nen combineren. Ten slotte moet nog overwogen worden, zei dr. Drees, in hoever re er nieuwe organen nodig zijn om al deze punten te realiseren. Deze organen moeten snel ge meenschappelijke beslissingen kunnen nemen, zonder dat te kort wordt gedaan aan de nood zakelijkheid, dat de volken zelf maatschappelijke en politieke in vloed kunnen uitoefenen. Ten slotte meende dr. Drees er op te moeten wijzen, dat het een misvat ting is te verkondigen, dat de Bene lux alleen de volkeren van België. Nederland en Luxemburg aangaat. Zij is als het ware een toetssteen voor de West-Europese samenwer king. En daarom hoopte dr. Drees, dat de drie landen, die vroeger ver enigd waren, weer zowel op econo misch als op sociaal cn cultureel ge bied nauwer tot elkaar zouden ko men. De Belgische minister-president Spaak heeft minister Drees ge antwoord. Ook hij meende, dat alle moeilijkheden overwonnen kunnen worden als wij de vaste wil en de overtuiging hebben, ze te kunnen overwinnen, zei hij. Een afdeling chauffeurs van het Nederlandse leger houdt op het ogenblik vierdaagse oefeningen in België en Luxemburg om vertrouwd te raken met en routine te krijgen in het rijden door geaccidenteerd terrein. IN COEVORDEN NADERT DE NIEUWE FABRIEK van de N.V. Kon. Ned. Fabr. van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen v. Kempen snel haar voltooiing. De gebouwen zelf zijn zo goed als klaar en men ver wacht, dat de fabriek in het midden van dit jaar in bedrijf kan worden gesteld. Ter verwerkelijking van de Bene lux is zowel in België en Luxem burg als in Nederland een aantal economische maatregelen nodig. Hiertoe behoren bijvoorbeeld de voorbereiding van een ongeveer gelijk belastingsysteem, een ge lijk stelsel van sociale voorzienin gen, een overeenkomstige loon- en prijspolitiek, de vrije inwisselbaar heid van gulden en Belgische frank en een centraal economisch Bene- luxplan. Geen van de hieraan verbonden vraagstukken is eenvoudig. Op het terrein der belastingen bijvoorbeeld, ziet men zich voor deze moeilijk heid geplaatst dat in België het ac cent op de indirecte, in Nederland daarentegen op de directe belastin gen valt. In de practijk is het zo ge gaan, dat men, na eerst overeen stemming te hebben bereikt over de invoerrechten, thans tot een accoord is gekomen over het grootste deel der accijnzen. Naar een oplossing betreffende de overige accijnzen en belastingen wordt met spoed ge streefd. Men verwacht, dat de noodzake lijke gelijkmaking van alle ver bruiksbelastingen ten gevolge zal hebben, dat de druk der Indirecte belastingen hier te lande enigszins zwaarder zal worden. Bij een gelijk blijvende totale belastingdruk zul len de directe belastingen dan enigs zins worden verminderd. DR. W. DREES Zwedens negentigjarige koning Gustaaf is oer trein naar de Rivièra vertrokken om daar ztin wintervacan- tie door te brengen. ZUn geneesheer en een Rode Kruls-zuster vergezellen hem. Grenscorrecties reeds voor de deur? Volgens het A.N.P. is nog deze week van de zijde der Britse bezet tingsautoriteiten een officiële ver klaring te verwachten over de zg. kleine grenscorrecties. Eind vorige week is in plaatsen aan de Neder landse en Belgische grens in Duits land reeds een registratie gehouden van personen boven de 14 jaar en men neemt aan dat dit een voorbe reiding betekent van de overdracht der Duitse gebieden aan Nederland en België. Volgens de A.N.P.-cor- respondent verwacht men, dat de grenscorrecties slechts betrekking zullen hebben op het gebied ten Westen van Monschau, enkele zeer kleine stroken ten Westen van Aken en de uitstulping der Duitse grens ten Oosten van Sittard. De aankon diging van een spoedige beslissing heeft tot een opgewonden stemming geleid, voornamelijk onder de amb telijke klasse in het betrokken ge bied. In verband met de dezer dagen ge dane mededelingen omtrent het aan gaan van een verbintenis bij de Natio nale Reserve, vestigt het ministerie van Marine er de aandacht op. dat de gewone en buitengewone dienstplich tigen die ztjn o zullen worden opge roepen om de Koninklijke Marine in werkelijke dienst te komen niet voor een verbintenis bij de Nationale Reser ve ln aanmerking kunnen komen Ondertekening begin April tegemoetgezien; formele kennisgeving aan Italië In Den Haag is gisteren, evenals in de zes andere hoofdsteden van do landen, die de oprichters van het Noordatlantische pact zün. de ont worpen tekst voor dit verdrag door het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Het ontwerp zal onmiddellijk In studie worden genomen. Reuter meldt uit Rome. dat de Italiaanse regering een formele nota heeft ontvangen uit Washington, waarin wordt voorgesteld, het Atlan tisch Pact tot Italië uit te strekken. Italië zal officieel tot toetreding wor den uitgenodigd op het tijdstip dat de tekst ter goedkeuring aan Italië zal worden gezonden. Dean Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse z-aken, heeft op lijn wekelijkse persconfe rentie eni^e toelichtingen gegeven over het Atlantisch Pact., De be doeling is. aldus Acheson. fiat het pact in de eerste weck van April te Washington wordt ondertekend. Acheson hoopte de tekst van het verdrag in de naaste toekomst te kunnen bekend maken. Ook Ber muda-eilanden waren voorgesteld als plaats van ondertekening, maar Acheson zei zelf de voorkeur te geven aan Washington. Acheson noemde de redevoering van president Truman in Maart 1947. Wc. «-in de „Truman-leer" uit eengezet vurd en hulp aan Grie kenland en Turkije beloofd werd. nog het beste uitgangspunt, wan neer men de gebeurtenissen wil overzien, die tot het Noordatlan- tisch verdrag hebben geleid. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht deed heden uitspraak in de zaak tegen C. J. Huygen uit Bilt- hoven, gewezen Secretaris-generaal van de N.S.B., tegen wie veertien dagen geleden vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek was geëist. Het vonnis luidde: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. De procureur-fiscaal by het Haagse Byzondere Gerechtshof els- te gistermiddag 15 jaar gevange nisstraf tegen Wilhelm Har ster, voormalig Befehishaber van Sicherheltspollzcl en Slcherheits- dlenst ln Nederland. Koningin Juliana op thuisreis Uit Innsbrück wordt gemeld, dat hedenochtend 9 uur koningin Ju liana met prinses Margriet in een speciale trein St. Anton heeft ver laten. Prins Bernhard was aan het station aanwezig om afscheid te nemen. Bij hem waren de prinses sen Irene en Beatrix. Het publiek was in groten getale tegenwoordig en bracht de konin- gjji een hartelijke ovatie. Van Friedrichshafen af z.al de koningin per vliegtuig reizen. De Prins, die sedert Dinsdag het ziekbed heeft verlaten, zal met de beide genoemde prinsessen nog enige tijd in St. Anton blijven. Woensdagavond om half negen reed vlak bjj het station Sittard een goederentcln uit Maastricht met bestemming Boxtel op een stilstaan de rangeertreln. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De ma teriële schade is aanzieniyk. De 23 geredde leden van het Poolse schlo Katowice zün gisteren oer KLM-vllegtuig ln Warschau aange komen. 99 Per rendier-slee naar het parlement T EDEN van de opperste Sowjet, van wie sommigen hun reis waren begonnen op een kameelrug of in een rendier-slede, begonnen Dinsdagavond in Moskou te arri veren voor de zitting 1949 van het Russische parlement, die vandaag in het Kremlin geopend wordt. Zij kwamen van ver uit elkaar liggende districten die zich over twee continenten uitstrekken. Zij. die uit de verre pool-districten kwamen, waren wekenlang onder weg geweest. Zij reisden eerst per rendier, dan per paard, trein en vliegtuig. Zij. die uit de steppen van Centraal-Azië kwamen, begon nen de tocht per kameel. De hotels in de hoofdstad vulden zich snel met de vertegenwoor digers van 49 nationaliteiten waar van er velen hun regionale kleding droegen. Wanneer de opperste Sowjet vandaag bijeenkomt zal het een van de kleurrijkste en meest schilderachtige parlementszittingen in de wereld zijn. Generalissimo Stalin en plaats vervangend premier Molotof en het gehele politburo. wonen gewoon lijk enige van de zittingen der Sowjet bij. ÏN de Assemblee hebben niet al- A leen de vooraanstaande leiders van de Sowjet-Unie op het gebied van de politiek, de gewapende macht, de industrie en de weten schap zitting, doch ook betekent zij een doorsnede van de bevolking van meer dan 193 millioen. De opperste Sowjet bestaat uit Onder de directe leiding van Mo lotof, die kortelings van zijn func tie als minister van buitenlandse zaken ontheven is. zUn veranderin gen aangebracht in het Sowjetrus- sische kernkabinet voor de lands verdediging, aldus luiden ln poli tieke kringen te Warschau ontvan gen berichten. Molotof zou belast zUn met de coördinatie op lange termijn van het industriële en militaire poten tieel der Sowjet-Unie en haar bond genoten in Oost- en Centraal-Euro- pa, onder wie toenemende ongerust heid zou heersen naar aanleiding van de vorderingen van het plan- Marshall en het succes bij de activi teit om tot een Atlantisch pact te komen. Men verwacht te Warschau een intensief politiek, militair en eco nomisch overleg tussen de Sowjet- Unie en haar Oosteuropese satelliet staten. twee kamers met gelijke volmach ten: de Raad der Unie. die gekozen is op numerieke en territoriale ba sis en de Raad der Nationaliteiten, waarin de nationale republieken en districten vertegenwoordigd zijn. De Raad der Unie heeft 682 le den, waaronder 287 arbeiders. 157 boeren. 18 academici, 116 vrouwen en 48 „helden der Sowjet-Unie". Van het totaal zijn 576 lid van de communistische partij. De Raad der Nationaliteiten be staat uit 161 vrouwen. 224 arbei ders, 198 boeren. 235 kantoormen sen en intellectuelen en 54 ..helden der Sowjet-Unie" en nog 496 andere afgevaardigden. Van de in totaal 1368 afgevaardigden zijn 509 lid van de communistische partij De agenda bestaat uit ratificatie van het budget en ratificatie van de wetten die sedert de vorige zit ting zijn opgesteld. De „millioenen- nota" wordt gewoonlijk aangebo den door de minister van financien, een post. die op het ogenblik in handen is van Grigorowitsj Zveref. TP ADIO-MOSKOU maakte giste- AV ren bekend, dat het presidium van de opperste Sowjet Alexan der Jefremof heeft benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad van de Sowjet- Unie en hem ontheven heeft van zijn verantwoordelijkheden als mi nister voor de machinegereedschap- industrie. Deze portefeuille is nu in handen gelegd van Anatoli Kostousof. De promotie schijnt van de zelf de aard te zijn als de Molotof- Mikoyan-jnutatie. Deze mutaties hebben ten doel vooraanstaande communisten departementaal rou tine-werk uiT. handen te nemen om hun belangrijker werk te kunnen geven Geen terugkeer van Republikeinen naar Diokja Dr. J. H. van R o y e n heeft Woensdag tegenover dc diploma tieke correspondent van Aneta verklaard, dat het bericht in het dagblad „Trouw" als zou de Neder landse delegatie In de zitting van heden van de Veiligheidsraad me dedelen. dat de regering bereid Is de Republikeinse leiders naar Djokja te laten terugkeren geheel ln tegenspraak Is met de positie van de Nederlandse regering. De Nederlandse vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad verzeker de Aneta's correspondent, dat hij in de verklaring, welke hij van daag in de zitting van de Veilig heidsraad hoopt af te leggen, inte gendeel zal d >en uitkomen, dat Nederland reeds vergaande conces sies heeft gedaan door de Republi keinse leiders vrijheid van bewe ging door geheel li lonesië met uitzondering van Djokjakarta te geven en door hen uit nodigen in hun kwaliteit van Republikeinse functionarissen .*an de Ronde- Tafelconferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Nederland kunnen worden verlangd. Uit Republikeirse bron vernam Aneta dat P a 1 a r voornemens is, in de eerste zitting een uitvoerige verklaring af te leggen en dat men zich aan die kant op een „felle strijd" in de Raad voorbereidt. Ook V.S. zou herstel in Djogja wensen Te Lake Success wordt verwacht, dat de Ver. Staten vandaag In de Veiligheidsraad hun standpunt zul len herhalen, dat het gezag van de republikeinse leiders moet worden hersteld alvorens verdere onder handelingen kunnen plaats vinden. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat dc Ver. Staten in principe niet tegen de voorgestelde ronde tafelconferentie waren, mits de be palingen van de resolutie vau de Veiligheidsraad van 28 Januari ln acht werden genomen. Mr. Van Maarseveen weer geheel naar Bin. Zaken? Het schijnt wel zeker te zijn, dat minister Van Maarseveen de portefeuille van Overzeese Gebieds delen, die hij nu tijdelijk beheert, niet lang meer onder zijn berus ting zal houden. Deze conclusie kan men trekken naar aanleiding van 's ministers eigen woorden, Woens dagavond gesproken als dank voor de waardering, die vele leden van de Tweede Kamer uitten voor het werk van mr. Van Maarseveen aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij zei namelijk: „Ik hoop, dat de tijd niet ver meer zal zijn dat ik mij geheel zal kunnen wijden aan het departement van Binnen landse Zaken". De directe verbinding tussen En schede en Oldenzaal gaat tegenwoordig langs een omweg sinds dc rlchtste weg voor het busverkeer gesloten is. Thans wordt via Losser gereden, zodat dc bus sen elke dag 700 k m. extra moeten rij den Er wonen ln Spanje ongeveer 11 millioen analfabeten. Toch zijn er 301 openbare bibliotheken met 0.300.000 boe ken. Het parlement van het Northern Territory van Australië vergadert In een oud gebouw met een lekkend metalen dak. Onlangs moest een vergadering drie maal onderbroken worden omdat dc sprekers zich niet verstaanbaar kon den maken door het lawaat van stort regen op het dak Vla de luchtbrug gaan mllllocnen sigaren naar Berlijn om de zenuwen van dc belegerde Bcrlljners tot bedaren te brengen. In het Zwit serse plaatsje Vevey was een man ln een winkel bezig klnderballonnetjcs met gas te vullen. Plotseling klonk een he vige knal. een verkoopster werd gedood, vijf anderen gewond, wonderlijk genoeg bleef de man ongedeerd. De Mexi caanse vloot doet op het ogenblik vreed zaam werk. Zij is bezig garnalen to voorzien van witte en rode merkteken tjes om hun groei en bewegingen te kunnen bestuderen Na 69 Jaar zal ln dc Amerikaanse staat Kansas het drank verbod worden opgeheven De Britse luchtbrug vierde Woensdag het vervoer van zijn 50 000ste passagier, zij het met enige verwarring Bijna gelijktijdig ver trokken twee vliegtuigen naar Hamburg. Een 11-Jarig meisje was gekozen als 50.000ste, maar aan de andere kant werd een 12-,iaric, jongetje bij vergis sing gehuldigd. Hij kreeg toen hij uit het vliegtuig stapte een doos snoeperij en 100 mark. Uit het andere toestel stap te toen het meisje met een kaartje „Ik ben de 50.000ste passagier"' om haar hals. Een nieuwe doos lekkers en 100 mark waren echter vlug bij de hand. Weerbericht WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Vrijdag avond. Voor het Noorden van het land: over drijvende wolkenvel den. Droog weer. Meest matige Oostelij ke wind. Vannacht lichte vorst, morgen middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het zuiden \an het land: veel bewolking maar overwegend droog weer en op enkele plaatsen ochtendne vel of mist. Meest zwakke wind. Wei nig verandering van temperatuur. 11 Maart: Zon op 7.05. onder 18.36; maan op 13.42, onder 6.08.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1