DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerika blijft herstel van de Republiek eisen „Chaos zou het gevolg zijn" zegt dr Van Roy en Engeland zal Transjordanië helpen tegen Israel Cel-rubber kan vele levens redden Verpleegster wilde wraak nemen op een pater Indonesië in de Veiligheidsraad Op da kcJihsd Ho Ying Tsjin zal kabinet vormen Wat moderne tovenaars tot stand brengen Van der Waals in cassatie op 4 Mei Dit jaar opheffing der distributie? Felle strijd tegen pokken in Batavia In kort Ibestek J Vrijdag 11 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1272 Opgericht door de Stichting „Het Parool** Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie :n Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOORDER. Nederland heeft drie punten van de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari uitgevoerd, maar houdt bezwaren tegen een vierde punt. nl. herstel van de republikeinse regering in Djogjakarta op dit ogenblik. Met deze mededeling maakte dr. J. H. van Roy en gister avond te Lake Success het Nederlandse standpunt bekend inzake de Indonesische kwestie, die opnieuw door de Veiligheidsraad in behandeling is genomen. De drie punten waarover geen ver schil van mening bestaat tussen Nederland en de Veiligheidsraad zijn volgens dr. Van Royen: herstel van volledige vrijheid van beweging voor de republikeinse leiders; de republikeinse leiders hebben de gelegenheid om met alle personen in Indonesië contact te zoeken; de Nederlandse regering voert onderhandelingen met de republikeinse leiders;. Het voornaamste punt van ge schil tussen mijn regering en de Veiligheidsraad. aldus dr Van Royen. vormt de aanbeveling van de resolutie om de republikeinse regering in Djogja te herstellen. Dit herstel zou ongetwijfeld over geheel Indonesië beschouwd wor den als een' zichtbaar symbool van een zeer groot succes van de repu bliek ,,Het is een illusie te denken, dat de commissie der V.N. met een handvol mensen, verspreid over een bevolking van millioenen. in staat zou zijn om ordeverstoringen, voortkomend uit dit herstel der republikeinse regering, te voor komen." Hierna ging dr Van Royen uit voerig in op het voorstel van de Nederlandse regering tot het hou den van een rondetafelconferentie. Hij zei: Dit Nederlandse aanbod biedt, indien het wordt aanvaard, vele voordelen boven de resolutie van de Veiligheidsraad: 1. Het doel van deze resolutie, de overdracht van de souvereiniteit, zou een jaar eerder worden ver wezenlijkt. 2. De interimperiode met al haar moeilijkheden kan tot de duur van enige maanden worden terugge bracht." Elke poging tot herstel van de republikeinse regering zou slechts leiden tot wanorde, zo sprak dr Van Royen. Hij vervolgde: „Het Nederlandse volk is ervan over tuigd, dat blijvende vrijheid en vre de voor Indonesië niet kunnen wor den bereikt door volledige uitvoe ring van de resolutie onzerzijds' eTi dat er elementen zijn in deze reso lutie, die slechts tot rampen kun nen leiden." Dr Van Royen zeide zich voor dit ogenblik te zullen onthouden van commentaar op het eerste rapport van de Unci van deze maand. Hij wilde slechts con stateren. dat zijn voorzeggingen omtrent de gevolgen van aanvaar ding der resolutie waren bewaar heid: nl. zii veroorzaakte een „deadlock" door verwarring te stichten over geheel Indonesië en zij bracht de besprekingen betref fende een federale regering tot stilstand. Dr. Van Royen zei vervolgens, dat wanneer de Nederlandse regering deed wat de Veiligheidsraad van Stalin Co NOG niet eens zo heel lang ge leden heeft president Truman van Stalin gezegd: „Ik mag die ouwe Joe wel. Hij is een fatsoen lijke kerel, maar hij is de gevan gene van het Politbureau". Met deze woorden gaf hij een bepaalde kijk op de verhoudingen in het Russische machtsapparaat en zeer onlangs in December jl. heeft hij zijn zienswijze nog eens herhaald. Walter Duranty heeft over deze kwestie een geheel andere opvat ting dan het Amerikaanse staats hoofd en dezer dagen heeft hij zijn mening kenbaar gemaakt in een boek van 261 bladzijden, dat tot titel draagt: Stalin Co." Volgens Duranty is Stalin volstrekt niet de gevangene van het Polit bureau, maar bestaat omgekeerd het Politbureau juist enkel en al leen uit hem toegewijde figuren. ,,Als ik de voornaamste kenmer ken van het Politbureau in één enkele zin zou moeten samenvat ten," schrijft hij, „dan zou ik zeg gen: het bestaat uit mensen, die altijd één lijn met Stalin trekken en hem onvoorwaardelijk trouw zijn." Hoewel Duranty geruime tijd niet achter het ijzeren gordijn is geweest, was hij gedurende der tien jaar correspondent in Moskou en zijn artikelen over het Stalinis me, dat hij uit de eerste hand had leren kennen, bezorgden hem de Pulitzerprijs in 1932. Hij schreef voor de New York Times en zijn belangstelling voor Rusland dateert al van het jaar 1920. Hij is een autoriteit in Russische aangelegen heden en zijn boek lijkt zo objec tief als men heden ten dage over de Sovjetunie maar kan zijn. Een groot deel Van „Stalin Co." bestaat uit schitterende ge schreven portretten van hen, die Duranty nadrukkelijk „Stalins mannen" noemt. Duranty verklaart, dat ten tijde van Lenin het Politbureau bestond uit mannen, die het vaak niet met elkaar eens waren, vaak met elkaar overhoop lagen en zich eikaars ri valen voelden. Maar onder Stalin is dat niet zo, zegt Duranty. Met meesterhand heeft Stalin zijn men sen uitgezocht en hij heeft ze ge vormd tot een gesloten groep, die bijeen wordt gehouden door zijn krachtige persoonlijkheid en het feit, dat hun geestelijke belangen gelijk zijn gericht. Hierop legt Duranty de nadruk. haar verlangde, de Federalisten, die met de Nederlanders hebben samen gewerkt, dit als verraad zouden be schouwen en er bovendien op vrese lijke schaal repressailles zouden plaats vinden van republikeinse zijde. Austin (VS.) zei: „De Nederlanders hebben te ken nen gegeven niet bereid te zijn de regering van de republiek in Djog ja te herstellen zoals de resolutie van 28 Januari van hen vraagt. WU zijn niet in staat de houding van de Nederlandse regering te begrij pen en wel om twee redenen: 1. De voorzieningen van de resolutie zijn In dit opzicht door en door gezond en redelijk: 2. De voorgestelde ver snelling der souvercinlteitsover- dracht zou eveneens betekenen een overdracht van de bevoegdheid aan de republiek om haar macht In Djogja te herstellen. Mijn regering houdt vol dat een militaire actie niet tot gevolg mag hebben dat een der partijen voor de Veiligheidsraad wordt geëlimi neerd. Zolang de republikeinse re gering niet is hersteld in Djogja, kan zij niet deelnemen in onder handelingen over een bevredigen de oplossing van het geschil. Bitter van toon waren de woor den van de republikeinse afgevaar digde Palar. Sprekende over de nieuwe Nederlandse voorstellen, zei hij: „Inderdaad. Wij zouden de ze voorstellen van ganser harte aanvaarden, als wij onze droevige ervaringen met de Nederlanders konden vergeten. Wij kunnen en mogen dit echter niet doen." Ameland verlost uit zijn laag-water-isolement Na enkele dagen lang per vliegtuig ziln Isolement dat door de lage water stand was ontstaan. De postboot voer gistermiddag weer over de Waddenzee. Ho Ying Tsjin, de voormalige Chinese minister van defensie, die zich bereid verklaarde een nieuw „vredeskabinet" te vormen, indien hij vrij spel zou krijgen voor het regeringsbeleid en voor drastische sterktevermindering der regerings legers, is tot premier benoemd. Hij is lid van de militaire stafcommis sie der Verenigde Naties. Onlangs werd hij genoemd als mogelijke op volger van Tsjang Kai Sjek als pre sident. Als generaal tekende hij in 1945 namens China de officiële overgave van de Japanse troepen in China. Britse ambassadeur bij minister Stikker De Britse ambassadeur in Neder land, sir Philip Nichols, heeft in het begin van deze week een bezoek ge bracht aan minister Stikker met be trekking tot de besprekingen inza ke een oplossing in Indonesië. De Engelse mening omtrent de si tuatie zou de volgende zijn: 1. De Nederlandse regering moet de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari in zijn geheel uit voeren. 2. De Republikeinse leiders moet worden toegestaan naar hun vroe gere zetel te Djogjakarta terug te keren. 3. Geen conferentie inzake Indo nesië zou met vrucht gehouden kun nen worden zonder deelneming van de Republikeinse leiders. De Atlantische Unie en Italië Het staat thans vrijwel vast. dat Italië officieel is uitgenodigd deel te nemen aan de Atlantische Unie. Pre mier De Gasperi heeft in de Kamer verklaard, dat het kabinet bijeen zou komen en dat daarna een verklaring over de buitenlandse politiek zou worden uitgegeven. Premier van grootste Sowjetrepubliek van post ontheven Radio-Moskou heeft medege deeld, dat de voorzitter van de ministerraad der Russische Federale Socialistische Sowjet Republiek, Rodinof, uit zijn ambt ontheven is en vervangen door Tsjernoesof. Deze republiek is de grootste der Sowj et-republieken. IN DE NAUWE KLOOF, welke de ingang vormt van de Sha'ar Hagai (Bab el Wad) in Palestina is met grote plechtigheid het eerste van een aantal bosaanplantingen ingewijd. Deze bossen worden aangelegd als herinnering aan de Israëlische oorlogsslachtoffers. De Israëlische eerste minister David Ben Goerion plantte de eerste van de 6 millioen bomen, die de kale hellingen zullen bedekken. De vlaggenparade. In het spreek gestoelte op de voorgrond premier Ben Goerion Engeland heeft gisteren laten doorschemeren dat het Transjordanië zal helpen als het leger van Israël dit land mocht binnentrekken. Philip Noel Baker, minister van staat, heeft in een Lagerhuisdebat over de betrekkingen tussen Israël en Transjordanië gezegd: „Een bondgenoot dient te worden beschermd tegen een agressor". Hij zei echter niet, In welke vorm deze bescherming zou worden geboden, hetz(J rechtstreekse militaire hulp, hetzjj diplomatieke steun. Ondanks Israëlische tegenspraken I I)r RlinfVlP waATRfllll wt blijven berichten binnenkomen over I 1/1 nUIIGHC Wddl OGIIU1 grensoverschrijdingen door Israëli sche troepen van Transjordaans en ook van Egyptisch grondgebied. Een Israëlische woordvoerder zei. dat alle Israëlische eenheden op Is raëlisch grondgebied zijn en dat zij niet van plan zijn, enige grens te overschrijden. Hij veronderstelde dat de Arabische berichten hierover als dekmantel moesten dienen voor een eventueel voornemen om Israël bin nen te vallen teneinde zo pressie uit te oefenen in verband met de be sprekingen op Rhodos. Volgens Transjordaanse berichten echter is een Joodse troepenmacht op 50 km. ten Noorden van Akaba door het Transjordaanse Arabische Legioen tot staan gebracht. Een Is raëlische strijdgroep zou 8 km diep Transjordanië zijn binnengedrongen en de El Risja-vlakte hebben be reikt. Te Amman, Transjordaniës hoofdstad, wordt gezegd, dat een Joodse colonne zich heeft verschanst te Ras Negeb. dat op de kaart als Egyptisch gebied staat aangegeven. De colonne zou wegens terreinmoei lijkheden geen andere keus hebben eehad dan zich op Egyptisch gebied te begeven. Het nieuwe Israëlische coalitieka binet van David Ben Goerion is gis teren met 73 tegen 45 stemmen door het parlement te Tel Aviv goedge keurd. In dit parlement, de Knesset geheten, begint zich een scherp-om- lijnde oppositie af te tekenen, die onder leiding staat van de pro-Rus sische Mapam-partij en verder de Herouth, de communisten en de Stemgroep omvat. De Mapam-partij" bestempelde in het eerste debat reeds de coalitieregering als een troep clericalen, reformisten en re- actionnairen". Succes voor Nationalisten in Zuid Afrika De Nationalistische partij van premier Daniel Malan heeft aan zienlijke overwinningen geboekt ten koste van de Verenigde Partjj van generaal Jan Smuts bij de verkie zingen voor de provinciale raden in Zuid-Afrika. In totaal behaalde de Nationalis tische Partij van dr. Malan 86 ze tels. De Verenigde Partij van Smuts verwierf 78 zetels, De Onafhanke- lijken behaalden er 3 en Labour kreeg 2 zetels. Een der Onafhankelijke afge vaardigden heeft verklaard dr. Malan te zullen steunen. BIJ de hervatte behandeling van de zaak tegen de groot-industrieel Men- ten uit Acrdcnhout heeft de advocaat fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof gisteren bevestiging van de verstek-sententie geëist, drie Jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. HEBT u al wel eens een veranderd die reeds voor hebben nog heel wat an- ve autoband, die niet lek dansend ei gezien? Refst 35.000 verschillende dere dingen uitgevonden, kan meer opge- worden, niet Waarschijnlijk niet." "Maar doeleinden gebruikt wor- Zij maken ook iets, dat zij hoeft te worden in het land der onbe- den. De rubber waarop „schuim-rubber" noemen, pompt, is al geen hersen- grensde mogelijkheden, bet e* viel bevat een ver- Tijdens de vervaardiging schim meer. waar zoals u weet Colum- bazend groot aantal klei- wordt de substantie met Het rubbermatje, die bus reeds kunstjes met ne stikstofblaasjes, die kleine luchtblaasjes ge- niet meer weg kan glij eieren uithaalde, kunnen bewerkstelligen, dat hij vuld. waaruit dan later de den op een spiegelgladde enkele mensen sedert onmiddellijk de vorm lucht weer op ingenieuze parketvloer kunt u bin kort deze vraag bevesti- aanneemt van het voor- manier wordt verwijderd, nenkort ook al kopen, gend beantwoorden. On- werp, waarmee hij in aan- Het resultaat is een stof, Men kent thans rubber, die zo zacht is als dons en rubber, zo hard als eiken hout; elastische rubbc: en rubber die niet kan worden samengeperst; rubber, die de electrische stroom geleidt en rubber, die isoleert, rubber die kleeft en rubber, die gega- langs waren zij er in New York getuige van, dat iemand een echt ei van het dak van een hoog gebouw liet vallen. Toen het de grond bereikte ging het niet in gruzele menten. Voor de ogen van de verbaasde toeschou- - - - - wers sprong het ongeveer raking komt. Tegelijker- die even week als elas- "li vijf meter in de lucht om tijd oefent deze stof een tisch is, met breekt of gekleurde en ongekleurde vervolgens door een glim- sterke tegendruk uit. die barst en bijna onverslijt- lachende chemicus te de kracht van de botsing baar wordt geacht. Hij worden opgevangen. volledig opheft. kan uitstekend worden Het hele geheim be stond in een kleine, zwar- Dit te rubberplaat, die was dat „cel-rubber" wordt of in stoelen, voor ma- A vragen, voor al die neergelegd waar het ei genoemd, zal, zo hoopt trassen en naar sommi- toepassingen wel rubber terecht zou komen. Het men. veie mensenlevens mige technici beweren genoeg, waar de wereld was geen gewone rubber, redden. Men wil er auto's voor de vering van mo- reeds in 1947 niet minder maar een wonderlijke mee bekleden, vliegtuigen torrijtuigen. Misschien dan 2% milliard pond ge- nieuwe rubbersoort, die en kisten, waarin breek- zullen morgen ook kiep- bruikte? De wetenschap nog voor heel andere din- bare waar moet worden karren, schommels, draai- geeft hierop een gerust- gen kan worden gebruikt verpakt en in Californië deuren, kinderwagens en stellend antwoord. Men dan voor het laten dansen legt men al matten van kinderledikanten er mee kan tegenwoordig ook een van eieren. Vroeger was cel-rubber onder de worden uitgerust. kunstmatige rubber ma- rubber eenvoudig rubber vruchtbomen, waardoor Verbaast ge u over de ken, die wat eigenschap en daarmee uit Tegen- de vallende vruchten niet veelzijdige toepassing van pen en kleurmogelijkhe- woordig hebben de che- meer worden gekneusd. de caoutchouc? De moge- den betreft, aan de echte mici de caoutchouc in een lijkheden zijn nog geens- 'rubber volkomen gelijk- menigte nieuwe stoffen De rubber-tovenaars zins uitgeput. De massie- waardig is. rubber; rubber is een ma teriaal geworden, dat ons leven prettiger, gemakke- gebruikt om vëren~ 'f en nieuwe materiaal, tingen te maken in auto's I S er echter, zo zult u Dr. Bunche. plaatsvervangende be middelaar der UNO voor Palestina, heeft de Transjordaanse en de Is raëlische delegaties op Rhodos ge waarschuwd, dat hij hun respectieve landen zou beschuldigen van inbreuk op de resolutie van de Veiligheids raad betreffende de order tot staken van het vuren, indien militaire ac tiviteit in het gebied van Akaba. in Zuid-Palestina, zou worden voort gezet. Naar wij vernemen zal de zaak tegen de bekende V-Mann van Schreiedcr. de Rotterdammer An ton van der Waals, op 4 Mei be handeld worden voor de Bijzonde re Raad van Cassatie te 's-Gra- venhage. Van der Waals is onge veer een Jaar geleden door het B.G. ter dood veroordeeld. Als verdediger zal niet meer op treden mr. J. E. van der Starp. Óp verzoek van de familie is als ver dediger van Van der Waals toege wezen de Amsterdamse advocaat mr. G. Jonker. Intussen zijn de cassaliemiddelen reeds ingediend door mr. Van der Starp. De tegen woordige verdediger kan zich, in dien wij juist zijn ingelicht, met de inhoud daarvan niet verenigen, zodat er wellicht alsnog een verbe tering en aangevulde indiening zal plaats hebben Het is niet uitgesloten dat zich inmiddels in deze zaak nieuwe ge zichtspunten hebben voorgedaan. Een daarvan zou het feit kunnen zijn dat het hoofd van afdeling III der SD. Knolle, na de bevrijding kans heeft gezien met zijn V-mann Johnny Ligten naar Zuid-Amerika uit te wijken. Deze Johnny Ligten schijnt, naar verklaringen van vooraanstaande Duitsers, inder daad zoveel op Van der Waals te lijken, dat het mogelijk moet zijn geweest hen, op het eerste gezicht, met elkaar te verwarren. DONDERDAGMIDDAG om half vier arriveerde Koningin Juliana met prinses Margriet op het vlieg veld Schiphol uit St. Anton, waar zij korte tijd verpozing heeft gevon den van haar staatszaken. Prinses Wilhehnina was op het vliegveld ter verwelkoming aanwezig. Recht streeks reisde de Koningin naar Den Haag, waar zij in het paleis aan het Lange Voorhout (het voor malige verblijf van Koningin Emma) recipieerde voor de deel nemers aan de Benelux-conferen- tie. Bij deze gelegenheid reikte zij onderscheidingen i/if aan drie Bel gische ministers. FOTO: De Koningin betreedt het paleis Nieutoe bonkaarten zijn wellicht de laatsten (Van onze Haagse redacteur). Naor wU vernemen zullen de bon kaarten K en L 909 die van 10 April af zullen worden uitgegeven, een looptijd krijgen van een half Jaar. ZU zullen op 31 Juli in ge bruik worden genomen. Het Is dus geenszins uitgesloten dat deze bon kaarten de laatste zullen zUn die door de dlstributlcdlensten zullen worden uitgereikt. Het schijnt wel zeker te zijn dat boter, kaas en vlees dit jaar vrij zullen komen. Ook voor de koffie- voorziening schijnt een oplossing aanstaande. De besluiten van de Benelux-con- ferentie, die nu in Den Haag wordt gehouden, zullen waarschijnlijk van groot belang zijn voor de vraag, wanneer in Nederland de distribu tie wordt opgeheven. Het moment, waarop de Economische Unie in werking treedt - 1 Januari of 1 Juli 1950 zal daarop veel invloed uit oefenen. Naar wij vernemen overweegt de minister van Economische Zaken of het mogelijk is reeds op 11 April de nieuwe textielpunten aan te wijzen in plaats van op 1 Mei. Mr. van der Starp voor 3 maanden gesehorst De verdediger van Anton van der Waals, mr. J. D. van der Starp, is voor de tijd van drie maanden ge schorst als advocaat en procureur bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. In het quarantaine-station op het eiland Onrust, waar thans ongeveer 800 pokken-patiënten zijn geïso leerd en er dagelijks nog 70 tot 80 bij komen sedert de eersten er 14 dagen geleden aankwamen, zijn thans in totaal 82 patiënten over leden, waarvan, de meesten kinde ren. Van het totaal van 1000 opge- nomenen zijn intussen 256 als ge nezen ontslagen. In de ziekenhuizen te Batavia zijn sedert het begin der epidemie 35 patiënten overleden. In totaal is het overlijden van 117 pa tiënten officieel geregistreerd. Van de VA millioen inwoners van Bata via zijn thans 800,000 gevaccineerd. De besmettingshaard in de bene denstad is volledig doorzocht. Economische Unie pas op 1 Juli 1950? Het schijnt thans wel zeker te zijn dat de Economische Unie tus sen België, Nederland en Luxem burg niet op 1 Januari 1950 in werking zal treden. Men zal thans trachten haar op 1 Juli 1950 te verwezenlijken. De talloze maatregelen, die er nog genomen moeten worden om de economie der drie landen bij elkaar te doen aanpassen, maken het vrijwel onmogelijk de Unie reeds aan het eind van dit jaar te doen functlonneren. Daar komt nog bij, dat het grote technische bezwaren geeft de Unie in werking te doen treden vóór het einde van het eerste volledige Marshall-jaar. De Russische coipponlst SJosta- kowitsi heeft een Amerikaans visum aangevraagd om de culturele en we tenschappelijke conferentie te kunnen bijwonen die eind Maart in New York wordt gehouden. Volksherstel-Oriënt- sigaretten goedkoper Met Ingang van 1 April zal de toeslag op z.g. Volkshcrstelsigaret- ten (alleen van Orlënt-sigaretten) die tot dusver f 1.bedroeg bo ven de banderolleprijs. worden verlaagd tot f 0.10. De toeslag op andere dan Oriënt-sigarctten blijft f 1.—. In de prijs van alle Volksher- stclsigaretten, die voor 1 April worden gekocht, is nog de toeslag van f 1.berekend. Wc krijgen meer cacao Ruim 38 000 ton cacaobonen komen er naar ons land, als er ten minste geen moeilijkheden ontstaan door deviezentekorten. Het Interna tionale Nood-Voedselcomlté heeft namelijk deze hoeveelheid toege wezen aan ons land. Dit kwantum, dat ongeveer de helft is van wat Nederland in de voor-oorlogse jaren invoerde, geldt tot October 1949. De cacaobonen komen uit Brits- West-A frtka, Brazilië, Frans- en Portugees Afrika, Java en Brits- West-Indië. Koffie wordt duurder De prijs van de beste kwaliteiten koffie wordt op 21 April met 1.12 per kilo verhoogd. De maximum prijs wordt daardoor 4.40 per kilo, dat is 1.10 per half pond. De prijsstijging is het gevolg van de prijsverhogingen op de internatio nale koffiemarkt. Hij liet haar in 'n zenuwinrichting opnemen Milde straf geëist Op de avond van 16 September van 't vorig jaar ontving de pater K. W. P. H. in het kloosterhuis Mathenesserlaan bezoek van de 28-jarige verpleegster Isabella M. M. Z. uit Haarlem. Tijdens hel ge sprek dat hij met haar had. stelde het meisje hem de vraag of hij verantwoordelijk was voor haar opname in een inrichting voor ze nuwzieken te Venraay omstreeks zes jaar geleden. Zij woonde toen in Roermond en bezocht de gees telijke, die drar in een klooster verbleef, herhaaldelijk ter bespre king van allerlei moeilijkheden in haar leven. Waarom de geestelijke haar naar de Venraayse Inrichting wilde sturen, kwam Donderdagmiddag tijdens de behandeling voor de Rotterdamse rechtbank niet aan 't licht; wel gaf pater H.. als getuige gehoord, toe. dat hij met goedvin den van dc ouders van het meisje aan een psychiater In deze zin ge adviseerd had. Verd., die daarna ook in een in stelling bij Bloemendaal verpleegd is geweest, vatte het plan op om de geestelijke deze hasr zeer kren kende behandeling te vergelden. Zij kocht een dolkmes en zocht de pater in Rotterdam op. Toen hij de gevraagde bekentenis weigerde en haar uitgeleide wilde doen, raakte het meisje in zo'n opwin ding, dat zij het mes onder haar opgerolde regenmantel tevoorschijn haalde en hiermee dreigend op hem afkwam. De geestelijke greep haar beet, drukte haar tegen de muur ert liep de kamer uit om hulp te halen. Het meisje erkende voor de rechtbank, dat zij 't plan had de pater te doden, als hij geen ant woord zou geven op haar vraag. Als hij dat wel gedaan had. zou zij niet tot de daad zijn gekomen. Na dit incident waren haar wraak gevoelens verdwenen. Volgens medische en psychiatri sche rapporten leed verd. aan dwangvoorstellingen; zo meende zij opdrachten van de duivel te ontvangen en soms ook zag zij een Axis Sally schuldig bevonden Mildred E. Gillars, beter bekend als „Axis Sally" is door een Ameri kaanse jury schuldig bevonden aan verraad. Tussen de uitspraak van de jury en het vonnis zullen enkele da gen verlopen. De maximumstraf voor verraad is de doodstraf. Deze is nog nooit toegepast. De minimumstraf is vijf jaar gevangenisstraf. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzee se Gebiedsdelen worden verzon den. De datum, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen: Naar Curagao en de overige Ned. Antillen: 18 Maart „Hydra" (16 Maart). Naar Suriname in afwijking van vorige opgave: 22 Maart „Cottica" (19 Maart). kamer vol me. violen of ontelbare ogen paren Zij werd zeer vermin derd toerekeningsvatbaar geacht. In zijn requisitoir schetste de officier verd. als een weinig „ge ïntegreerde. schizophrene persoon lijkheid". Het gevoel zonder nood zaak in een gesticht opgesloten te zijn. veroorzaakte een ernstig psychisch trauma. De officier vroeg daarom een gecombineerde straf: 12 maanden met aftrek, waarvan 5 voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar en onder toezichtstelling van de vere niging ter behartiging van de be langen van geestes- en zielszieken. Mr. B. W Stomps uit Haarlem kon zich met deze eis in hoofd zaak wel "erenigen maar hij hoop te zeer dat de rechtbank verd. zelfs niet tot één dag gevangenis straf zou veroordelen. Het gaat, aldus pleiter, om de redding van een vernield leven; moge de recht bank daarbij helpen. Detectives die ln het Engelse plaatsje Maidstone op onderzoek uTt waren, za gen een Jongen met een meisje ln een geparkeerde onverlichte auto zitten Een van hen sprong op de treeplank, maar de Jongeman gaf terstond gas en mepte de waggelende politieagent tegen de vlakte „Ik wist niet dat het politie was, lk dacht dat het bandieten waren", ver dedigde hij zich thans voor de recht bank. Dc rechter, die een wij» man was. kon zich dat best indenken en sprak hem vrij In Rusland woont een oude „tljgerjuger" van 74 jaar. Hij heet I. P. Bogatsjef. Zijn slaat van dienst: zeven tijgers gedood, waarvan twee met blote handen, 36 tijgers gevangen, meer dan 300 beren doodgeslagen, meer dan 2000 wilde zwijnen doodgeschoten. Waarom dc man nu „tijgerjagcrwordt genoemd ls niet duidelijk Het Amerikaanse hof voor de verificatie van testamenten zal uitspraak moeten doen over de ver deling van een nalatenschap van 245.000 dollar, van de Nederlandse fabrikant Jacob van der Velde, omdat hij deze had nagelaten aan vrienden, die echter eerder dan hij overleden waren. Te Philadelphia arriveerden Woensdag avond de 42-Jarige Nederlander Willem Bos, die met zijn 40-jarlge vrouw Gijs- berta en tien kinderen op weg Is naar Canada. De Canadese regering heeft hem een boerderij ter beschikking ge steld. Bos spreekt geen woord Engels. Een Apeldoornse groothandelaar ln eieren maakte met een Fransman een contract, dat hij 30 millioen eieren zou leveren Dc Apcldoórner bracht het ech ter niet verder dan de levering van 1 millioen stuks. De Fransman bracht de zaak voor het gerecht en de Zutfense rechtbank veroordeelde de Apeldoorner tot het betalen van een schadevergoe ding van 183.000 plus de kosten van het proces. Weerbericht PLAATSELIJK NACHTVORST Weersvcrwachring geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. Vannacht weinig wind, hier en daar vorming van nevel of mist en op velo plaatsen nachtvorst. Morgen overdag en kele overdrijvende wolkenvelden. Over wegend droog weer en In de middag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot mati ge naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 13 Maart: Zon op 7 00, onder 18.401 maan op 16.51, onder 6.55.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1