Katholieke arbeiders zullen overleg voorstaan Geslaagd jubileumconcert van „De Amersfoortse" „Oranje" kwam uitstekend voor de dag Maar als het nodig is zullen ze strijden voor hun idealen Noteert JJ even Oostenrijk is zijn bezetting moe 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vrijdag 11 Maart 1949 STADSNIEUWS Dré de Wolf voor de K.A.B.: In het kader van het winterpro- gramma van de KAB, afdeling St. Henricus, hield de heer Dré de Wolf, nationaal secretaris van de KAB, gisteravond in het Parochie huis een lezing over „De KAB in het heden en in de toekomst". Ten aanzien van de doelstelling der ar beidersbeweging merkte de heer De Wolf op: „Indien men voor de oorlog over het R K. Werklieden verbond sprak, bedoelde men in het algemeen de arbeidersbewe ging, die in wezen neerkwam op een vakorganisatie met inanente rechten. Veel arbeiders waren te vens lid van de standsorganisaties. Men sloot zich aan omdat het ver schillende voordelen opleverde. Het wezenlijke kenmerk van de vak organisatie werd niet begrepen. Dit is verklaarbaar, omdat de meeste pioniers verdwenen waren en omdat de opvolgers de inten siteit misten. Ik behoor tot de jon geren," zo vervolgde de heer De Wolf, „en heb dus niet veel pio niers gekend, maar toch ben ik van oordeel, dat onze werkers eerst dan de nodige liefde en ambitie kun nen opbrengen, als zij het werk van deze pioniers kennen. Dit is nood zakelijk, omdat er een goed voor beeld uit te putten valt voor het heden en om de fouten, die ge maakt zijn niet opnieuw te maken. Vijftig jaar geleden verdwenen grote groepen arbeiders in de ga pende muilen van de fabriek. In die periode werd de loonarbeid niet gebruikt, maar misbruTkt. Er was geen medezeggenschap van de arbeider. Arbeider was koop waar. Men sprak over arbeidsbeur zen. waar men kon loven en bie den. De arbeid werd gekocht en verkocht," aldus de heer De Wolf. In die periode begon het begrij pelijke verzet. Toen begon de sa menbundeling van de arbeiders in organisaties en bewegingen. Het Christendom wachtte in spanning af. De ene groep zei, dat het arbei dersvraagstuk moest worden opge lost door liefdadigheid. Een andere groep meende, dat het moest wor den opgelost door grondige recht vaardigheid, met de gedachte, dat de arbeider een levenspositie en maatschappelijke welstand toe kwam. De definitieve uitspraak werd toen gedaan in het ,,Rerum Novarum" van Paus Leo XIII, die de rechtvaardigheid koos. Hierin kregen drie instanties opdrachten. Dit waren ten eerste de priesters en bisschoppen. Hun werd opgedragen de onwetenden te scholen, de mis- deelden recht te verschaffen en de armen op te voeden. Dat deze op drachten zijn uitgevoerd, danken we slechs aan mannen als Ariéns en Poels. Deze namen spreken boek delen. De tweede opdracht werd aan de Staat gedaan, n.l. ,,Elk mens heeft dezelfde rechten", met de conclusie, dat het de plicht van de staat was, om de arbeiders, die min der rechten hadden, in hun eer te herstellen. De derde opdracht werd aan de arbeiders zelf gegeven. Zij moesten zich met behulp van de priester en Staat oprichten uit het verval, maar grotendeels door eigen activiteit, om te komen op het plat form van de maatschappij. De ka tholieke arbeider staat op het stand punt van overleg. Als de strijd no dig is, dan moet 't, maar als 't enigs zins mogelijk is. dan overleg ple gen. Hier komt een element bij. n.l. de cultivering van de mens zelf. De Katholieke arbeidersbond is hierin een hulp. Er wordt rekening gehouden met de noodzakelijkheid en omstandigheid om een godsdien stig leven te leiden. Hier worden al le terreinen van het leven bestreden, die zij ziet als een tijdelijk verblijf in een economisch proces, aldus ver volgde de heer De Wolf zijn betoog. Het doel van de KAB is de arbeider en zijn gezin godsdienstig, zedelijk en cultureel te voeren, tot de plaat selijke positie, waarop een arbeider Wereldfederalisten ook in Amersfoort Op initiatief van enige personen werd dezer dagen een bijeenkomst georganiseerd om hier ter stede tot oprichting van een Afdeling der Wereld-Federalisten Beweging te komen. Een hoofdbestuurslid zette het doel van deze beweging, alsmede de middelen om tot dit doel te ge raken, uiteen. Een aantal aanwezigen gaven zich op om op 13 April a.s. te hou den openbare propaganda-avond voor te bereiden. In een binnenkort te houden ledenvergadering zal o.m. een de finitief Afdelingsbestuur worden gekozen. GRAND THEATRE, Snouckaert- laan, teL 4632 t.m. Donderdag avond „Ik herinner me moeder". Aanvangstijden: Zondag 1,30, 4, half 7 en 9 uur. Ov.erige dagen half 3, half 7 en 9 uur. CITY THEATER, Westsingel 7 b, tel. 6572, t.m. Donderdagavond „Dr. Jekyll en Mr. Hyde". Aan vangstijden Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uura. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat t.m. Donderdagavond „Buf falo grijpt in", vooraf „Utah de wreker". Aanvangstijden: Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. Vrijdag 11 Maart. Markthal. Amersf. Gemeenschap. Feestconcert A.M.V. m.m.v. A.M.K.. 8 uur. Zaterdag 12 Maart. Amicitia. Eens gezindheid. „Levensavond", 8 uur. Zondag 13 Maart. Muziekschool Regentesselaan. Hum. Verbond. C. H. Schonk: „De zekerheden van de Hu manisten", 10.30 uur. Maandag 14 Maart. Geb. Ver. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. Voordracht Wanda Reumer, 8 uur. Amicitia. Pianoconcert W. An- driessen, 8 uur. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 20—23 uur. Zaterdag 20 —23 uur, Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 2023 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur. CABARE1 DANCING VAN "T HUL Krommestraat 14. TeL 5685. recht heeft. Men houdt tegenwoor dig wel degelijk rekening met de KAB en raadpleegt haar over socia le en economische vraagstukken. Als we de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie erdoor krijgen, zo vervolgde de heer Dré de Wolf, en medezeggenschap krijgen over so ciale, economische, commerciële en technische aangelegenheden, dan blijft de handeling van geest nog over. Dan komt het op de massa aan, die de sfeer moet krijgen, om in die maatschappij behoorlijk te le ven. Wij moeten respect voor ons zelf hebben, want als wij dit niet heb ben, wie heeft er dan respect voor de arbeider. De heer Dré de Wolf eindigde met de woorden „Wat doet gij om de Katholieke Arbeiders Be weging te steunen?" „Let op de bewegingen van het kleine kind" Lezing van mr. Stibbe over Kleuter psychologie Mr M. Stibbe, die zich een leerling acht van dr Stelner en zich in diens paedagogische inzichten heeft verdiept, hield gisteravond voor de leden van de Anthroposophische Vereniging in Amersfoort een lezing over Kleuterpsy- chologie, waarin hij uiteenzette, dat het van het allergrootste belang Is. vooral te letten op de wijze hoe het kleine kind zich beweegt. Normaal is de ont wikkeling zo. dat het kind eerst gaat lopen, dan leert spreken cn dan gaat denken. Wanneer men nu op de juiste wijze leert gadeslaan hoe het kind zich opricht, hoe het. loopt, de wijze, waar op het zijn voeten op de grond zet. dan kan men daaruit opmaken, hoe het la ter zal gaan spreken en vooral ook gaat denken, omdat de werkelijke aard van het kleine kind zich in die wilsuiting openbaart. Zo zal men o.a. tot de con clusie kunnen komen, dat wanneer het jonge kind zijn armen niet goed ge bruikt, zijn denken later niet in staat zal zijn een goede zinsbouw te vormen. Belangrijk Is de tijd van het nee-zeg gen ongeveer met het derde Jaar. Ver bieden helpt hier dan niet, omdat op die leeftijd nog geen begrip is voor gezag. Dit komt pas na de tnndenwis- seling De ouders doen dan beter meer handelend op te treden. Door het nee-zeggen gaat het kind meer afstand nemén, het wordt zelf standiger en de tijd breekt aan, dat het „ik" gaat zeggen. Het. spel van het kind is van het grootste gewicht, omdat het dot doet met heel zijn wezen. De fantasie speelt hier een grote rol. Dat in onze huidige, materialistische tijd de opvoeding van het kind, dat daar natuurlijk ook de invloed van on dergaat, vaak heel moeilijk is. onder vinden de ouders en opvoeders maar al te zeer. De ontwikkeling van de eigen inner lijke krachten cn de innerlijke rust, die men tegenover de kinderen weet te be houden, zullen veel bijdragen tot een Juiste opvoeding. „Zwitserland" voor de Reisvereniging Voor de leden van de Neder landse Reisvereniging en het ge nootschap NederlandZwitserland sprak de heer H. Felderhof gister avond in 's Prinsenhof over Zwit serland en de Zwitser, waarvoor hij als titel gekozen zou kunnen hebben: „Vier talen één volk". Hij schetste het ontstaan van de Statenbond uit de verschillende kantons, die in vroeger jaren nog een grote autonomie behielden eigen muntstelsel en eigen leger tjes, die elkaar nog wel eens be streden doch in 1848 tot grotere eenheid kwamen. Grenzen werden opgeheven en een uniform muntstelsel werd in gevoerd. Doch ook in de huidige tijd hebben de kantons hun zelf standigheid nog niet helemaal ver loren. De Zwitsers betalen hun belastingen aan het kanton en ook de verkiezingen worden kantonaal gehouden. Aan het einde van zijn lezing, die met lantaarnplaatjes werd geïllustreerd, noemde de heer Felderhof de Zwitserse Bondsstaat als een voorbeeld voor het Europa van de toekomst. Ons dagelijks teveel Een autobestuurder, die met zijn auto in de Bergstraat stopte werd bekeurd, evenals de twee andere autobestuurders, die de maximum snelheid overtraden, de persoon, die met een auto reed, zonder er een vergunning voor te hebben, de wielrijder, die een vriend boven de tien jaar achterop zijn rijwiel vervoerde, zijn „fietscollega", die zijn handen niet aan het stuur hield, de fietser,- die geen richting aangaf bij het veranderen van richting en een ander, die reed op het voor wandelaars bestemd weg gedeelte aan de spoorwegovergang Soesterweg. Schoorsteenbrand] e In een perceel aan de Celzuste- renstraat brak Woensdag bij het aanmaken van de kachel een schoorsteenbrandje uit. De brand weer verleende met succes assis tentie. Onvoorzichtig! Een wielrijder, die Woensdag in de Utrechtsestraat onverwachts naar links overstak kwam in bot sing met een achter hem fietsende dame' Zij liep een bloeduitstorting aan haar been op. Cobu-Boys kampioen? In afd 3 D van het Zaterdagmiddag- voetbal heeft Eemnes met 5-3 van VMV gewonnen, doch kan nog gepasseerd worden door Cobu-Boys uit Amersfoort, dat met 2-0 won van Wlt-Rood en al leen nog moet spelen tegen VWM. In de eerste klasse B is KVVA gede gradeerd. De standen zijn: 3e klasse D, Eemnes 14 10 2 2 22 Cobu Boys 13 10 1 2 21 De Posthoorn 13 7 2 4 16 VMV 12 5 2 5 12 WVM 13 5 1 7 11 Wit-Rood 14 5 1 8 11 SOVA 13 3 2 8 8 TSV 14 2 1 11 5 le klasse B. Minerva 20 13 4 3 30 En Avant 19 14 1 4 29 BDC 20 12 2 6 26 Voorw. (R 20 8 4 8 20 Fortissimo 19 7 5 7 19 FAK 19 6 7 6 19 Oranje-Wit 20 7 4 9 18 De Toekomst 19 6 5 8 17 HDS 20 6 5 9 17 Schcrpenzeel 19 3 4 12 10 KVVA 19 3 3 13 9 N het gebouw van de Fruit- en Groentenveiling Amersfoort en om streken" in de Nijverheidstraat werden gistermiddag voor het eerst na de oorlog eieren geveild. De belangstelling voor deze eierveiling was niet bijzonder groot. Er waren ongeveer twintig gegadigden verschenen, waarvan slechts enkelen al eens eerder een eierveiling hadden mee gemaakt. De heer P. van Straalen sprak namens het bestuur van de Fruit- en Groentenveiling een korte rede uit, waarin hij de hoop te kennen gaf m.et deze eierveilingen in Amersfoort door te kunnen gaan. Hij waarschuwde echter, dat de strijd in de eierhandel zeer groot is. De directeur van de veiling, de heer D. J. de Jager, heette de aanwezigen van harte welkom en sprak de wens uit, dat de omvang van de veiling mettertijd groter zal worden. Hij hoopte op volle medewerking van de handel, in het bijzonder van de kleinhandel en de kruideniers. De heer De Jager toonde zich erkentelijk voor de aanwezigheid van vertegen woordigers van de Bond van Melkhandelaren en van de Aviersfoortse Kruideniersvereniging. Hij verklaarde de adspirant-kopers vervolgens het veilingsysteem, waarna het bieden een aanvang nam. Deze eerste veiling droeg een enigszins feestelijk karakter door de verstrekking van sigaren en kopjes thee. Op de prent een groepje veilingbezoekers dat aandachtig luistert naar de ivoorden van de voorzitter Jaarwedde wethouders De Raad van Amersfoort heeft in April van het vorig jaar besloten om bij Gedeputeerde Staten aan te dringen voor het begrotingsjaar 1948 de jaar wedde van de wethouders te brengen van 3500 op 5000. Op 14 Februari j 1. hebben B. en W van dit college een ontworpen besluit tot herziening van de jaarwedden wet houders (ingaande 1 Januari 1949) ont vangen. Amersfoort, met nog geen 60 000 in woners. behoort volgens de ontwor pen regeling thuis in klasse 18 Naar deze klasse bedraagt de jaarwedde 3500. In afwijking van deze ontworpen schaal is Amersfoort ingedeeld in klasse 19. waar de jaarwedde 4500 ls. Uit de ontwerpregeling blijkt, dat. hoewel Amersfoort in een hogere klasse is in gedeeld dan naar gelang van het tegen woordig inwonertal diende te worden gesteld het college van de Gedeputeer de Staten niet ten volle heeft voldaan aan hetgeen de raad heeft verzocht. De Gedeputeerde Staten geven in een begeleidend schrijven aan. dat de nieuwste normen, in vergelijking met dc regeling van 1946. in het algemeen een aanmerkelijke vérbetering beteke nen Tegenover deze mededeling dient gesteld te worden, dat. de kindertoelage komt te vervallen. De minister van Binnenlandse Zaken stelt zich op het standpunt, dat er. ge let op de bijzondere positie der wet houders. welke hen onderscheidt van ambtenaren, geen plaats is voor toe kenning van kindertoelage De Raad zal zich nader over deze ontwerp-rcgeling uitspreken. t Burgerlijke Stand 10 Maart Geboren: Elisabeth Jannetje, d. v. A. ten Hoven en E. de Wit; Cor nelia, d. v. H. van Surksum en A. Inkenhaag; Johanna Barendina, d. v. L. M. van der Schans en J. Bremken. Ondertrouwd: D. J. Hensen en P. J. de Winter; P. J. de Winter en H. R. Frieling; E. Diepenbroek en J. D. de Boer. Gehuwd: L. Simon en M. J. Noor; N. Roeleveld en A. G. Tulp. Overleden: P. Wal, 63 j„ echtg. v. N. Pirovano; D. Vlaanderen, 54 j„ echtg. v. N. Langhout; J. H. Costermans, 6C j., echtgenote van H. A. Pothoven. Aan de 70-jarige Franse generaal G i r a u d die wegens voedselvergif tiging wordt verpleegd in een militair hospitaal, is gisteren Frankrijks hoogste onderscheiding uitgereikt, de médaille militaire. „La Symphonie Fantastique" In de serie van de culturele films bracht Grand-Théatre giste ren „La Symphonie fautastique", de film, waarin de regisseur Chris tian Jacque met medewerking van Jean Louis Barrault, Renée Saint Cyr en een grote staf uitstekende karakterspelers getracht heeft, het leven van de beroemde Franse componist te doen herleven. Het is niet nodig, hier van een „vie ro- mancée" te spreken, want leven en werk, voor een oer-romanticus als Berlioz noodzakelijk één, bieden juist bij dit genie mogelijkheden te over. zodat de historicus in de kijker slechts kleine afwijkingen van de ware toedracht constateert. Daarbij is dan dit levensverhaal verteld met een verve en over rompelend enthousiasme, dat deze film hoog doet uitsteken boven an dere componistenfilms, die ten slotte toch ook beogen, de massa der filmbezoekers dichter bij het werk van de componist te bren gen. Het is daarom te hopen, dat meer Amersfoorters dan gisteren 't geval was, van de mogelijkheid gebruik zullen maken, om alsnog van spel en muziek te genieten, want Grand Théatre is terecht voornemens om van deze film een herhaling te brengen. H. M. S. Op 14 Maart wordt de mogelijk heid geopend te telefoneren met het grootste deel van de z.g. Boven- en Benedenwindse eilanden. SCHREVEN wij in ons blad van Zaterdag j.l. reeds over „De Amers foortse" en haar ervaren dirigent Ferd. de Goeij, die er reeds 30 jaren de dirigeerstaf zwaait, gisteravond hebben .we haar muzikale prestaties kunnen waarnemen. We kunnen gerust zeggen dat ze onze verwachtingen heeft overtroffen, voornamelijk indien men weet dat er hoge eisen gesteld worden aan de uitvoering van een programma als door de jubilerende vereniging was opgesteld. dirigent, hetgeen hier nog wel eens Gelukkige samenwerking met het A.M.K. Nadat de voorzitter der vereni ging, de heer F. Kortes, een woord van welkom had gericht tot burge meester en mevrouw Molendijk, oud-burgemeester mr. J. L. Graaf van Randwijck, de garnizoenscom mandant Tolsma en verder tot ver tegenwoordigers van zustervereni gingen, donateurs e.a., werd het programma geopend met de Jubi leummars, gecomponeerd door de dirigent van het korps, de heer F. de Goeij. Deze entree was waarlijk goed en de frisse klanken droegen als het ware de sfeer van een feest in zich. Zeer zeker is de heer De Goeij met deze compositie ge slaagd en we hopen de mars meer te mogen horen. Nadat men zich wat georiën teerd had op het klankgehalte konden ons van de nummers voor de pauze het meest bekoren Pique Dame van Fr. v. Suppé en Fin- landia van Sibelius. Wel hadden we het spel hier en daar gaarne wat lichter gehad, voornamelijk in de ouverture. Het behouden van een harmonie-timbre is zeker ge wenst. De minder sterke bezetting van de klarinetpartijen is er stel lig de oorzaak van dat vaak het koper te veel overheerste. De „ge dragen" passages in Finlandia konden ons zeer zeker bevrediging schenken, ook wat zuiverheid be treft. Minder gelukkig verging het de bloemenwals uit de Notenkraker suite van Tschaikowsky, in 't bij zonder qua zuiverheid. Een goede vertolking genoot het concertino voor clarinet van C. M. von Weber, waarbij vooral de solist J H. de Goede ons van zijn muzi kale prestaties deed genieten. Had misschien voornamelijk het andante nog wat meer van binnenuit ge speeld kunnen worden, waardoor het stellig nog aan warmte had ge wonnen. technisch was hij deze niet eenvoudige muziek meester en vooral de fijnheid van toon deed ons zeer weldadig aan. Een welver diend applaus en een bloemenhulde vielen hem dan ook ten deel. De begeleidende stemmen pasten zich vaak goed aan, doch een scherper luisteren naar de solist en het vol gen van de dirigent hadden de waarde van dit moeilijke spel nog kunnen verhogen. In „Die Czardasfürstin" van de bekende operettecomponist E. Kal man kwam ook de zuiverheid ver schillende malen in het gedrang. Wij willen zeker niet ontkennen dat deze fantasie hoge eisen stelt aan een dilettantenkorps en het pleit dan ook voor durf en doorzettings vermogen óm een dergelijk num mer op een programma te plaatsen. Maar uitvoerenden volg dan ook volkomen de aanwijzingen van uw KRISTAL VITA VONK BIRD'S EYE WINTERZON Voor een stampvolle zaal van „Amicitia" opende de Chr. Nat. Gymnastiekvereniging „Oranje" de rij der turnuit- voeringen welke Amersfoort dit seizoen te wachten staat. Om ruim half acht werd het doek geopend en marcheerden de zeer talrijke turnsters en turners het toneel op, waarna het clublied gezongen werd. Hierna opende de voorzitter, de heer J. Visser, op de ge bruikelijke wijze en verwel komde in het bijzonder de vele genodigden, waaronder de ere-voorzitter, ereleden vertegenwoordigers van het gewest Utrecht, de Directeur der Amersfoortse Sportstich ting en vele afgevaardigden van zusterverenigingen. Van de beschermheer, d£ heer Blussé van Oud-Alblas, werd een brief voorgelezen, waarin deze zijn beste wensen voor het welslagen van deze uitvoering uitsprak. De uitvoering was zeer duide lijk in twee delen te splitsen wel ke een groot contrast met elkaar vormden. Vóór de pauze ontbrak de vlotheid, welke een gymnastiek- uitvoering ook voor een leek zo aantrekkelijk kan maken. Tevens bleek op deze avond zeer duide lijk, welk een nadeel het is de zeer jeugdige leden deel te laten nemen. Niet alleen dat de oefenin gen somtijds weinig met gymna stiek te maken hebben, doch voor al het feit. dat de vele kleuters in de zaal gedurende de uitvoering met hun even oudere leden zo ru moerig zijn, dat ze voortdurend via de microfoon tot stilte moeten worden gemaand. Alle lof verdjende de keurige kleding van klein tot groot; deze was tot in de puntjes verzorgd. Het optreden van de diverse groe pen, de kleinsten uitgezonderd, was over het algemeen vlekkeloos en getuigde van een zeer goede instudering der oefenstof. Door haar vele leden heeft „Oranje" prachtige, grote afdelingen tot haar beschikking, zodat geen gasten (heren!) nodig waren ter aanvul ling. Daarbij was de oefenstof, waarin vrij veel armbewegingen verwerkt waren, niet te hoog ge grepen, wat de uitvoering ten goe de kwam. Leider van Schaffelaar begon het gymnastische deel van de avond met een eenvoudige, doch pittig en foutloos uitgevoerde oefening, waarna de nieuwe leidster, mevr. J. H. LoorMets, het nummer ..Tinnen Soldaatjes" door de kleu ter-meisjes liet uitvoeren, welk nummer ons minder geslaagd voor kwam Het wil ons voorkomen, dat de nieuwe leidster geen gelukkige avond had, want uit ervaring we ten wij, dat zij veel meer in haar mars heeft, doch de korte tijd, welke zij lesgeeft bij „Oranje" zal daaraan niet vreemd zijn De num mers „Vlindertjes" en „Op het ijs" waren aardig van aankleding, doch dit verheelde de tekortkomingen niet al zullen de ouders der klei nen en hun aanhang altijd verrukt zijn over de kleuters. Veel beter vonden wij hét „Tiroler dansje", hetwelk geestig en vlot werd uit gevoerd, terwijl de baloefening het ook deed. Een der pittigste num mers voor de pauze was de lenig heidsoefening voor meisjes. Zeer gelijkmatig werd de „zakdoekjes oefening" verwerkt, terwijl de vrije oefeningen vóór de jongens enkele aardige vondsten bevatten. Het brugturnen der dames en he ren, waarbij vooral de oudjes zich kranig weerden, geeft geen reden tot commentaar of het moest zijn dat een der heren zeer beheerste er. keurig afgewerkte oefeningen liet zien. Een komisch nummer „Pinguins" sloot het eerste deel af; het was een koddige dans van een achttal dames, welke bij het pu bliek insloeg. Het tweede deel van de avond liet belangrijk beter werk zien. Begonnen werd met „Overmoed" een meer komisch dan gymnastisch nummer, doch daarna ging het steeds beter. De geroutineerde da mes-senioren voerden een gra cieuze rhythmische oefening uit en het nummer knotszwaaien mocht <?r eveneens zijn. De dames vertoonden na de oefening „Alles in 2/4 maat", welke massaal uit gevoerd zal worden op 2e Pink sterdag te Arnhem, en die uitste kend werd uitgevoerd, een zeer fraaie koepeloefening, een der beste nummers van deze avond. De heren-junioren traden op in vrije oefeningen met boksbewe gingen, welke laatste ons minder konden bekoren, terwijl een twaalftal heren een keurige oefe ning met wederkerige ondersteu ning ten beste gaf. De heren wa ren veel beter op dreef dan het vorig jaar, maar waar bleef dit maal het zo gewaardeerde tradi tionele reknummer? Nadat de da mes-junioren een vlotte oefening met één knots vertoonden, voerde een aantal dames in keurige kle ding het nummer „Rhythme en Charme" zeer gracieus uit, waar na met een fraaie slotgroep het kymnastisch gedeelte besloten werd. In 'de loop van de avond werden door de voorzitter aan mevr. LoorMets en de heer v. Schaffe laar enige geschenken aangeboden, terwijl mevr. v. Schaffelaar een fraai bloemstuk kreeg. Een der ereleden, de heer Sleyts, sprak tot slot een woord van waar dering tot alle leden van „Oranje", waarop hij, na het zingen van twee coupletten van het „Wilhel mus". op gebruikelijke wijze de avond sloot. „TURNER" vergeten werd. Een goede geste van de A. M.V. is geweest het komen tot samenwerking met het beken de Amersfoorts mannenkoor. Beide verenigingen hebben het bewijs weer geleverd wat sa menwerking tot stand kan brengen. Wij verheugen ons hierin en vleien ons met de hoop dat een dergelijke samen werking ook voor de toekomst verzekerd is. Het „Boerenfeest" van S. Dres den werd door het mannenkoor op een wijze uitgevoerd die alle lof verdient. Inderdaad was het .kluch- tigh" gezongen. Het verheugde ons zeer dat hier gezongen werd zonder muziekblad voor de neus. Het ge heel won daardoor zeer aan voor dracht: U kunt n.l. dan uw diri gent in al zijn bewegingen volgen en de muzikale prestaties stijgen er zeer zeker door. Mogen we dat nog eens meer van U waarnemen? Ook het „Morgenlied" van Ph. Loots werd uitstekend vertolkt. Van de eerste regels uit, die veel beheer sing eisten, kwam men tot een mooie climax. Mooi besluit Nadat uit de achterzijde van de zaal de tamboers en trompetters hun entree hadden gemaakt en zich voor het podium hadden opgesteld werd besloten met .Land van hoop en glorie" voor koor en orkest, mu ziek van E. Elgar en tekst van Ben Polak. Plechtig was het moment waarop tijdens de uitvoering van dit lied het portret van H.M. de Koningin van het doek werd ont daan en geflankeerd door het „Oranje" en ,,'t rood, wit en blauw", zoals het lied vermeldt. Nadat de muziekvereniging het Wilhelmus had gespeeld, dat door allen staande werd meegezongen, besloot de voorzitter met een kort woord van dank deze geslaagde feestavond. t Alles bij elkaar genomen, kan de A.M.V. met veel voldoening op deze avond terugzien. Hedenavond zal onder auspiciën van de Amersfoortse Gemeenschap hetzelfde programma worden uitge voerd. Wij willen nog vermelden dat de vereniging door een damescomité muziektassen werden aangeboden Ook ,en vertegenwoordiger van een zustervereniging uit Eek en Wiel bood nog gelukwensen aan. De voorzitter richtte in de loop van de avond ook nog een dank woord tot mej. Kreeft voor het vele werk dat ze gedaan had. En nu, gij mannen van „de Amersfoortse" met vereende krach ten op naar het volgende jubileum. A. B. Om de handbaltitel Naast de schoolhandbalwedstrijden organiseert de afdeling Utrecht van het Nederlands Handbal Verbond na afloop der competitie wedstrijden om het kampioenschap van Utrecht. De indeling hiervoor luidt: Dames A: UD. UHV, Attila, Sport Vereent en SCH; Dames B: WVGV. HVB. HHC en A'foort; Heren A- AAV. UD. UH C. Attila, Sport Vereent en Arma; Heren B Actief, WVGV, HVB, BHC, HHC en A'foort. De jaarvergadering van de afde ling Utrecht is vastgesteld op 23 April. W oudenberg Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 u. de heer v. d. Kraats van Kinder dijk. Seurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac. Llin. C. N.Y.Cen. 9 3 10 3 91VI 93 9% 9 12»/. 12/, 11 Penns. R. 15% 15% SOUV.P8C 42% 42 Un.Pac. 79'4 79% All.Ch. 179 177% Am.Can. 91'/, 91% Am.Car. 27% 27% A.Smelt 49% 49% A.T.enT. 148% 148% Am. Tob 66% 65% AnacX. 31 31 Bethl.S. 31% 31% ËoeiiingA 24% 24 Chrysler 53% 54 Cl tv B. 40 40 Consol. E 21% 21% Ooupla- 57% 57% Oup. N. 184% 184 Eastm. K 44% 44% Gen.EI. 37% 37% Gen.Mot. 58% 58% 9 3 10 3 Goodyear 42% 43% Hudson M 11% 11 Int. Harv 24% 24'/, In.Nickel 28% 28% int.! .enl 9% 9% Kenn.C. 47 46% MontgW. 55% 55»/, Pack. M. 3% 3% Radio C. 12% 12% Rep.St. 24 24 Reyn. T. 36% 36 Y. -ears R. 37»/, 36% Shell Un 33 33% -ocony 16% 16% Stand bi 18% 19% Si.Oil.J. 69 68V* Studeb. SB Texas C. U.AIrci. 24% 25 Un. Corp 2% 3 Un. Frul 52 52% USRubb. 39% 39% US Steci 71% 72% Westing 23% 24 Woolw. 45% 45% De Oostenrijkse regering heeft gisteren de Grote Vier gevraagd, niet langer te wachten met het her- stellen van Oostenrijk als een zelf standige staat. Dit verzoek- werd te Londen ge. daan door dr. Karl Gruber, Oostenrijks minister van buiten landse zakën. Hij richtte zich tot de plaatsvervangers der Grote Vier, die in de Britse hoofdstad nu al enige weken besprekingen voeren over een vredesverdrag voor Oos tenrijk, zonder dat zij tot resul taten zijn gekomen. Het voornaamste struikelblok voor overeenstemming zijn de eisen welke Joegoslavië aan Oostenrijk stelt: het eist autonomie voor de Sloweense bevolking van de Oosten rijkse provincies Karinthië en Stier marken. Reeds sinds het einde van de oor log is Oostenrijk verdeeld in vier zones, die door Amerikaanse, Brit se, Franse en Russische troepen be zet zijn. Labour handhaafde weer een zetel De Engelse Labourparty heeft het recor^ sedert de laatste alge mene verkiezingen geen enkele tus sentijdse verkiezing waarbij een Labourzetel op het spel stond te hebben verloren, opnieuw gehand haafd door in het Londense kies district Saint Pancras met een meerderheid van 5067 stemmen de overwinning te behalen. Gearresteerde SS-er gevaarlijke bandiet Met de arrestatie van de S.S.-er die er onder meer van wordt ver dacht de roofoverval te hebben ge pleegd te Zeist, blijkt de politie te Noordwijkerhout een zeer goede vangst te hebben gedaan. Van E. is een van die „desperado's", die na de oorlog geen betere methode wist te vinden voor zijn levensonder houd, dan roof en diefstal. De arrestatie van Van E. ge schiedde naar aanleiding van zijn signalering in het politieblad. Niet minder dan zes maal kwam hij hierin voor wegens overtreding van de wapenwet, diefstal en ont vluchting uit de strafgevangenis te Terwinselen in Zuid-Limburg. Hier moest hij nog een straf van drie jaar uitzitten. Er zijn vermoe dens, dat hij de hand heeft gehad in verscheidene tot nog toe onop geloste zaken. De Koningin eert drie Belgische ministers Van onze Haagse redacteur De secretaris-generaal van de Benelux, dr. Jaspa r, heeft Don derdag medegedeeld dat Hare Ma jesteit de Koningin drie Belgische ministers het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau heeft verleend. Ket zijn de ministers J. Duvieu- sart. Economische Zaken en Mid denstand. O. Behocne, Open bare Werken en P. de Groote, Economische Coördinatie. Twee opstelschrijvertjes naar Engeland vertrokken Met een toestel van de British Euro pean Airways zijn gistermiddag twee jeugdige vertegenwoordigers van Ne derland naar Londen vertrokken Het waren Els Eilers van het Barlacusgym- naslum te Amsterdam en Johan Gouds blom van het Hugo de Groot-lyceum te Zaandam. Zij hadden hun reis ver diend door de beste opstellen te leve ren over het onderwerp „Jeugdvriend schap reikt over de grenzen", opgege ven door de ..Raad van opvoeding ln Wereldburgerschap". Omzet 630 000 Westelijk elftal tegen Haarlem Het Westelijk elftal, dat Zater dagmiddag 12 Maart tegen het Haarlems elftal op het terrein van Haarlem speelt is als volgt samen gesteld: Van der Bijl (Feyenoord); "Spel (DWS) en Van Kampen (ADO); Van Beek (ADO), Altink (Blauw Wit), Wimmers (Blauw Wit); Van Hoek (Feyenoord), De Bruyn (SW), Ponstein (Concordia), Van Wijngaarden (Blauw Wit) en Ooms (DWV). De Labourpartij heeft haar zetel behouden bij een gisteren gehouden tussentijdse verkiezing in St. Pancras (Londen). In 1948 hebben 30.000 schoolkinde ren examen gedaan voor het veilig-ver- keersdiploma. 25.000 slaagden. Dit jaar zullen waarschijnlijk 50.000 jongens en meisjes examen doen. Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 10 Maart De stemming op de effec tenbeurs viel heden over het algemeen betrekkelijk mee. Ondanks het ontbre ken van stimulerend nieuws opende de fondsenmarkt wederom iets boven het vo rige slotnlveau, maar dc stemming was mat en on geanimeerd. tengevolge van het feit. dat kooporders van het publiek ontbraken en alleen enige vraag van de beroepshandel voor een ge ringe beweging zorgde. In Kon. Olie ging heel weinig om en de koers bleek vast genageld op 232. Van indu striëlen was Unilever aan de vaste kant en benaderde dc 230. Philips cn AKU goed prijshoudend zonder fluctuatie van betekenis De scheepvaartmarkt was on- geammeerd Cultuurfond sen weken nauwelijks van het vorige slotpeil af. Het bericht, dat Djokja niet aan de rondetafelconferen tie zal deelnemen, werd voor kennisgeving aangeno men en bleef zonder merk bare invloed. Het schijnt wel, alsof de markt een punt bereikt heeft, waarop zij immuun geworden is voor bepaalde Invloeden en zolang het publiek gereser veerd blijft en geen aanlei ding ziet om aan de handel deel te nemen, wordt in de ze situatie weinig verande ring verwacht. De omzetten op de aande- .enmarkt. die gisteren reeds aet rfüllloen niet konden aaien, waren ook vandaag teer beperkt. Actieve obUg.: Ned. '48 (3%) dito 1947 (3Val 3 dito 1937 3 Dollar-1 '47 3% Investercert. 3 Ned. 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned N.W.S. 2% Sp eert. 100 2% Indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol. Bank And N. I H, bank Ned Hand. Mil A.K U aand Bereh's Jurg. v Berkel's Pat Calvé Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. Hovens Lever B U. Ned Ford And. Ned Kabelfabr. Philips' GBvA. Wilton Feyen Biliton le rubr dito 2e Rubr Dordtse P Mil. Kon. Petr Mij A'dam Rubber Bandar R Mii. Dell-Bat R.M Oost-Java R M. Serbadjadi S.R H.A.L Aand. Java-C.-J Li1n K. Ncd St Mii Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott Llovd Stv Mii Ned Hand. A'dam Jav Cult. Mij. N I Suik Unie Ver Vorst CM. Dell Bat. Mil. EK. 9 3 96'/e 95% 98% 96% 96% 79% 100% E.K 10,3 L.K. 10/3 98% 96% 96% 79% 94'/* 95% - - 76% - 80% 106 154 *2» 153,'i 5!1 130 148% 172% 226% 228 252 131% 136 174 229 252 256% 216% 1 151% 426 326 255 282% 253% 280% 144 145 132 - D2 92 5 Ti 159 151% 148 163% 158% 145% - 159% 150% 151'. - 78% 90 - 40% 135% 123 150^1 147% 161 150% 149 158% 153% 154% 99% 99'ü 99% 99 99% - 100% 100'/» - 100& 9 3 10/3 Dell MIJ 137 i3gj/ Scnembah Mil. Nlet-act oblig. Müller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3Va) 3 's-Hage '36 3% Geld 20 j. '48 3 dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Groning '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl '47 3Va 3 R'dam le en 3e dito le 1. '38 Utr or. '39 2Va Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3Va) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr (3%) 3 dito 314 Grav Hypb 3 Va Ciron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hvpb (3%) 3 dito serie B 3 Rott Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl. Hyp. 3Va Z.H. Hyp.b. 3% Eerste Nd Sch. Rtt Sch. H. 3Va Industriële obl. A.K.U. 3Va Berghs J. 3% ^ever's Z. 3'.'a Werkspoor 3% Bat. Petr 3% Kon Petr. M11. Deli Spoor 3% Ned. Ind Sow Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Fin. Nat. Harst 92% 96% 97 100 100 101% 102 101% 102 102% 102»/, 102»/, 101% 101% 101^ 102 88% 88% 154% 147% 178% 178% Rotterd Bank Twentsche Bk. Rott BeL Cns. Ind. Ondern. K. Zw. Ket jen Lever Br. 6 dito 4% Pref Nd Gist- en Sn. Rtt Droogd Mij Stork Co Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O Anlem Aand. Ned Ind. Gas Borneo Sum H Internatio Dost Borneo Amst Ball Mij Thomsons Hav. Dell Sow Mil. Ned.-Ind. Sprw Vrl. genot aand Albert Heyn Nd A A. Vrst Ned Am Fitt. Ned. Mil Walv Schokbcton V. Phm, (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bcthl Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S. Steel Cities Sërvice Cont Oil Mldcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 9 3 10 3 156% 157 M 170 161 161 149 152 137% 137 101 295V, 290 298% 293 154 124M 131% 180% 178 170% 92 104% 103/j 128% 129% 166 56% 56% 30% - 180 180 117 81 82 118% 119 137 105% 105% 2% 2* 32% 31% 95% 59% 59% 34V,

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2