DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Canada doet compromis-voorstel inzake Indonesië Dit jaar een millioen touristen naar ons land? Albert Einstein zeventig jaar Kamparts v. N ieuwenhuysen staat 24 Maart terecht Wat gezegd werd en geschreven Lichtingen zullen vergroot worden tot 50.000 man UNCI zou de weg moeten banen voor een Ronde-tafel-conferentie Op dc Imhksd Benelux-ministers naar Londen Transjordanië en Israel accoord Weer een kampbeul voor 't Hof Grootste genie van onze tijd Generaal Giraud overleden Onze verliezen in Indonesië Zaterdag 12 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1273 Opgericht door de Stichting „Het Parool' Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.*5 p. kw Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie :n Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdrccfectcun TI. DE BOORDER. Canada heeft gisteren een compromis-voorstel gedaan ter regeling van het Indonesische vraagstuk. De Canadese afge vaardigde in de Veiligheidsraad, generaal McNaughton. diende bij de voortgezette behandeling van de Indonesische Jcwestie, een voorstel in om de UNCI (Uno-commissie voor In donesië) een weg te laten banen voor een Rondetafelconfe rentie. Volgens dit voorstel zou de Raad de UNCI instructies moeten geven om te trachten tot een Nederlands-republikeinse overeenkomst te raken over de tijd en de voorwaarden van de RT C. McNaughton noemde het Neder landse plan tot het houden van een RTC een welkom voorstel, op voor waarde dat alle partijen ermee zou den instemmen. De Raad moet alles doen om te bereiken dat er direct onderhandeld wordt en moet alle hinderpalen uit de weg ruimen, al dus de Canadese woordvoerder. „Uit de woorden van de heren Palar en Van Royen maak ik op. dat de par tijen nog steeds een overeenkomst kunnen bereiken", zo zei spreker Hi. vervolgde: Het zou daarom aanbeveling ver dienen wanneer wij de UNO-com- xnissie in Indonesië verzoeken in deze geest behulpzaam te zijn. Zij zou behulpzaam moeten zijn bij het bereiken van een over eenstemming tussen partijen betref fende het tijdstip waarop "en de om standigheden waaronder de voorge stelde conferentie in Den Haag zou kunnen worden gehouden. Deze voorbereidende discussies onder de auspiciën van de commissie dienen vanzelfsprekend te geschie den zonder te prejudiciëren op de resolutie van de raad en op de rech ten. eisen en standpunten van par tijen. <;'t> Om deze gedachten te verwezen lijken zou ik een nieuwe resolutie in deze geest in overweging willen ge ven. Het zou dienstig zijn indien de voorzitter van de raad m deze geest onze commissie zou instrueren en deze zou uitnodigen overeenkomstige stappen te ondernemen. Dr. Beel neemt contact op met BFO-leiders De leiders van de delegaties van het Bijzonder Federaal Overleg zijn gisteren gedurende geruime" tijd door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon ten paleize Rijswijk te Batavia ontvangen. Vandaag Vergadert het BFO in het voorma lige Volksraadgebouw. Indonesië en U.S.A. ^^EDERLAND heeft voor vier milliard dollar eigendommen in Indonesië, heeft de Amerikaanse senator Brewster verklaard de man, die vol critiek zit op ons In donesisch beleid en die alle Mar shall-hulp aan Nederland wil stop zetten, omdat hij van oordeel is, dat we een „koloniserende" mo gendheid zijn. En dat is uit de tijd, Vindt hij. Daarin heeft hij gelijk, maar in dat opzicht zijn vrijwel alle Nederlanders het met hem eens, ook de Regering, die de zelf standigheid van Indonesië juist op korte termijn verwerkelijkt wenst te zien. Senator Brewster wil ech ter met alle geweld aantonen, dat wij eigenlijk maar uitbuiters zijn. Steupen zijn cijfers op juiste ronden? Voorop moet worden gesteld, dat e berekening van het in Indonesië elegde kapitaal een uiterst moei- ïjke en ingewikkelde zaak is. Een ij uitstek economisch deskundige aar het Indonesië betreft, prof, J. Boeke, heeft al in 1937 be- jtoogd hoe uiterst gevaarlijk het is xacte cijfers als vaststaand aan nemen, want bij de berekening rvan komt men voor zovele pro lemen te staan, dat een enigszins ruikbare conclusie niet is te trek en. Prof. Boeke zegt zelfs, dat „de eg naar een bruikbare kapitaal- erekening versperd is". En daar in doet het dilettantistisch aan van zijde van senator Brewster te ernemen, dat de Nederlanders in e laatste dertig jaar tenminste 200 ïllioen dollar zuivere winst uit ndonesië hebben getrokken. In 1923 is eens berekend, dat het ondernemingen belegde kapitaal Kinlandse bedrijven uiteraard niet eegerekend) 2650 millioen gulden edroeg (waarvan f 1900 millioen ederlands kapitaal). Telt men bij it bedrag op het kapitaal, waarbij ndernemingen in Nederland indi ct zijn'betrokken, en tevens het edrag, dat door Nederlanders en nderen is opgenomen van de Indi- che leningen, dan komt men op 'n totale buitenlandse kapitaalbeleg- mg van f 3600 millioen (waarvan 2600 millioen in Nederlandse han den). In 1925 is weer een schatting ^ndernomen door de Javasche lank, die op een bedrag van vier ïilliard gulden kwam, maar prof. loeke zei ervan het „niet als be ilist juist" te kunnen aanvaarden. Wanneer onze Nederlandse des- rundigen er al niet uitkomen, blijft :lke berekening van een buiten lander een slag in de lucht. De iroepering der cijfers leidt tot ver schillende uitkomsten. Onze Rege ringsvoorlichtingsdienst heeft hier onzes inziens een belangrijke taaK te vervullen om misvattingen recht te zetten. Overigens: Senator Brewster be weert, dat de Verenigde Staten 250 millioen dollar in Indonesië hebben geïnvesteerd dank zij onze open deur-politiek dan toch! maar dit is hem niet genoeg. Hij beschul digt Nederland ervan, dat we wel bewust „American business" bui tensluiten De werkelijkheid is, dat Amerika ln de laatste maanden bijvoorbeeld aan de oprichting van zeven nieu we bedrijven, alleen al in Oost-In- donesië, heeft deelgenomen. Enige ministers die de afgelopen da gen ln Den Haag besprekingen hebben gevoerd over de Benelux zullen morgen naar Londen vliegen, zo verneemt het ANP. van de zijde der KLM. Het zijn de ministers Spaak. Eyskens. De Gruber (België). Dupong. Beck (Luxemburg) en Stikker. Lieftinck en Schokking (Ne derland). Nog jaren luchtbrug? Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft volgens het Duitse persbureau DPD te ken nen gegeven, dat het voorne mens is personeel en materiaal uit de Verenigde Staten te doen komen om een voortzetting van de luchtbrug gedurende jaren mogelijk te maken. Weest zuinig op kaart brandstoffen TA 806 Het C.D.K, verzoekt ons er nog maals de aandacht op te willen ves tigen, dat de brandstoffenkaart TA 806 zorgvuldig bewaard moet blij ven. De mogelijkheid bestaat, dat van deze kaart nog gebruik zal worden gemaakt. Zij, die niet meer in het bezit van de kaart zijn, moe ten hiervan vóór 25 Maart bij de plaatselijke distributiedienst op gave doen. John Lewis heeft de Amerikaanse milnwerkers ten Oosten van de Missis sippi opgeroepen, het werk van 11 tot 23 Maart neer te leggen als protest te gen de benoeming van James Boyd tot directeur van het Federaal Miinbouu- burcau. Bovd is onwetend en incom petent zetrt Lewis Amersfoortse gevangenen kregen meer slaag dan medische hulp Op Donderdag 24 Maart zal de beruchte arts van het „Polizeiliches Durchgangslager" te Amersfoort. Nicolaas van Nieuwenhuysen voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht zich moeten verantwoorden voor de wijze, waarop hij de uitgeputte en zieke gevangenen in dat kamp ..medische hulp" verleende In deze zaak. die ongetwijfeld zeer veel be langstelling zal wekken, zullen getuigen o.m. de bekende Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J G G Borsten de ertsen dr. A. P R. W M e y e r. dr. J. M. C. B ij 1 en dr. J. H Klomp, die allen zelf in dit kamp gevangen hebben gezeten en getuige waren van de vreselijke behandeling, die vele Nederlanders daar hebben ondergaan. Zeer lange lijst van beschuldigingen Dc lange lijst van beschuldigingen te gen dr Van Nieuwenhuysen bevat de volgende punten: dat hij te Amersfoort, in September 1941. als kamparts, in dienst van de Sl- chorhcitspolizei. is opgetreden ln het „Polizeiliches Durcligahgslager Amers foort". waar politieke gevangenen en Russische krijgsgevangenen waren ge ïnterneerd; dat hU ln het tijdvak van September 1941 tot Maart 1942, ln dit kamp, do terieur heeft helpen bevorderen tegen personen, die afkerig waren van de vijandelijke doctrines en het vijande lijke optreden hier te lande, door poli tieke gevangenen, die toevertrouwd waren aan en afhankelijk waren van zijn medische zorg en bijstand, de noodzakelijke medische zorg en bij stand in de ruimste zin te onthouden: door zich niet op dc hoogte te stellen van ziekte en/of kwalen waaraan de gevangenen lijdende waren en. het ach terwege laten van de in zodanige ge vallen aangewezen medische behande ling, w.o het verschaffen van medica menten. het regelen van de voeding enz. en het achterwege laten van maat regelen ter voorkoming van besmette lijke en andere ziekten, het zorg dra gen voor dragelijke hygiënische toe standen. het isoleren van patiënten lij dende aan besmettelijke ziekten en dergelijke. Hij zou politieke gevangenen, ln het bijzonder wanneer zij lijdende waren aan enigerlei ziekte of kwaal, te heb ben mishandeld door hen op voor hen pijnlijke wijze tegen de geschoeide voet te schoppen en met de hand of enig werktuig (als zweep, stok e.d.) te slaan. Hij heeft op verschillende tijdstippen in het tijdvak September 1941 en Maart 1942, opzettelijk geweldadig een groot aantal gedetineerde gevangenen en Rus sische krijgsgevangenen geslagen, ge schopt en doen „pompen" (het her haaldelijk snel achtereen diepe knie buigingen maken). Hij heeft zich in dienst van de „Be- fehlshaber der Zicherheltspollzel" als kamparts schuldig gemaakt aan oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de men selijkheid. Hij heeft zich aan de feiten, als hier boven omschreven schuldig gemaakt ten aanzien van de Russische gevangenen. Doodstraf veranderd in levenslang Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan S. Blaauw, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie. De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. en heeft ln Maart 1942 dienst genomen bij het Vrijw. Legioen Nederland, al thans Waffen SS (chef-chirurg van de ambulance). Engels garnizoen bij Akba versterkt Israël en Transjordanië hebben gisteren op Rhodos een overeen komst getekend tot staken van het vuren. Deze overeenkomst geldt echter niet voor de zgn. „Arabische driehoek" in Oost-Palestlna, waar troepen uit Irak zijn gelegerd. Nog steeds is uit de berichten geen duidelijk beeld te krijgen omtrent de toestand bij Akaba, waar volgens een Reuterbericht uit Cairo, ver scheidene honderden Joodse solda ten zich zouden hebben ingegraven Engeland heeft besloten, zijn gar nizoentroepen in Akaba te verster ken Een officiële bekendmaking uit Londen kan dit weekend worden te- gemoetgezicn. Weer zal een van de Amersfoort se kampbewakers terecht staan. Op 17 Maart verschijnt namelijk J o - h a n Westerveld uit Emsen bij Lunenburg voor het Bijzonder Gerechtshof tc Utrecht. Westerveld wordt er van beschuldigd in het kamp te Amersfoort politieke ge vangenen te hebben mishandeld en deel te hebben uitgemaakt van vuurpelotons, die in totaal 64 ge vangenen hebben gefusilleerd. Twee van de beruchtste Amers foortse beulen, namelijk K o t a 11 a en B r a h m zijn als getuigen ge dagvaard. Ex-premier Nadjamoeddin veroordeeld De voormalige minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin, is te Makassar veroordeeld tot 3'/2 jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Ook werd hij ontzet uit het recht, ambten te bekleden en actief of passief deel te nemen aan verkiezingen, gedurende 3U jaar, de duur der opgelegde straf "te bo ven gaande. EEN LAAG SNEEUW HEEFT AAN DE HAVEN van dc Zuid-Italiaanse havenstad Bari een ongewone rust en helderheid verleend. Het was de eerste sneeuwval in dit gebied sedert 30 jaar en de zwaarste van de Iaafsfe halve eeuw. De luidruchtige eigenaars van de watertaxi's werden door deze halve meter koude watten en de begeleidende vorst hun huizen b innengejaagd Vreemdelingenverkeer: exportartikel Alle records kunnen worden geslapen (Van een onzer redacteuren) „Wij mogen gerust aannemen, dat in 1949 het aantal vreemde lingen, dat een bezoek aan ons land brengt, groter zal zijn dan ooit tevoren." Aldus verklaarde dezer dagen de heer J. Nikerk, directeur van de Amsterdamse V.V.V. „De tourist zo vervolgde hij gaat niet naar de plaats waar hem het meeste amusement wordt geboden of waar het het mooist is, hij gaat naar de plaats of het land, waar hij de meeste waar voor zijn geld krijgt. Geld speelt voor de tourist de voornaamste jyjAANDAG a.s. viert professor Uitgerekend (I) Commentaar (I) zijn. Men herinnerde zich hij onoirbare taal had uit- Een man in Berlijn merkte dat de stapel brandhout /die hij achter zijn huis had liggen, telkens op verdachte wij ze minderde. Op een avond besloot hij, een granaat tussen de stukken hout te verstoppen. Toen n hij de volgende avond de Commentaar (11) kachel van zijn buurman hoorde ontploffen. wist hij genoeg. (Telegraf) Zij (Molotof en Wisjins- kv) waren steeds de beste vrienden. De meeste di plomaten zijn van mening, dat zij het steeds volko men eens zijn geweest over de te volgen politiek. (Ass. Press) Molotof en Wisjinsky zijn reeds lange tijd riva len op leven en dood ge weest. Molotof verzette zich tegen de Kominform- politiek en poogde Wis jinsky onmogelijk te ma ken. De tegenstelling tus sen hen was echter meer ilijke dan van Uitgerekend (II) De passagiers van de New Yorkse ondergrondse maakten in 1943 niet min der dan 2.031.142.410 rit- van persoonlijke ten. Tijdens die ritten politieke aard. kauwden zij 152.941.429 stukjes kauwgom, aten 40 318.767 repen chocola- Waar blijtt-ie? de. knabbelden 178.671 ki- ne bekende lo zoute pinda's en lieten zich 15 100.000 keer op automaten wegen. zo heeft een statistisch bu reau berekend. Hoeveel kilo zij samen wogen stond er niet bij. (Daily Express) toen. dat hij al acht jaar geleden overleden was (Volksblatt) Waar blijven ze? Acht van de tien paar den die tegenwoordig in Engeland worden ver kocht komen texecht op de tafels van „zwarte" restaurants als bief stuk. De hoge prijzen die de zwarte handelaren voor kundige geeft de"volgen- paarden betalen, maken de raad: neem een beetje het een boer vrijwel on- buskruit en gooi daar wat mogelijk, een werkpaard van de whiskey op. Als geslagen. Tijdens zijn pro ces verzocht hij om de tussenkomst van een tolk. Hii kende maar weinig Engels, zei hij. (Statesman) Methode (I) Wilt U weten of de whiskey die U gekocht hebt. een goed alcoholge halte bezit? Een Amerikaanse des- (Reuter) te kopen. (News Chronicle) Griindlich In het werkkamp Lang- wasser in Beieren is in de loop van de tijd het aan tal politieke gevangenen verminderd tot honderd. Indische auteur Pandit Ram Sjan- dra Sjoekla was uitgeno digd om de opening van een radiostation te Alla habad bij te wonen. Toen hij niet kwam opdagen, ging men eens onderzoe ken, wat de reden kon het zaakje met een grote vuurstraal ontploft, is de whiskey goed Komt er alleen maar wat gesis, dan is het gehalte te laag. (News Chronicle Methode (II) Chinezen houden er nog Het bewakerscorps bestaat alUjd eigenaardige metho- - - den op na. in Tientsin noodden de communisten 32 voormalige nationalis tische leiders aan een groot banket. De gasten werden rijkelijk met spijs en drank gelaafd, en daar na gearresteerd. (Haags Dagbladf echter nog steeds uit drie honderd Duitsers. (Der Spiegel) Sterk (s) taaltje Een uitgeweken Littau- se arbeider moest in Mansfield voor de recht bank verschijnen omdat Albert Einstein, een der grootste genieën die de wereld thans rijk is, zijn zeventigste ver jaardag. Zijn naam is onverbreke lijk verbonden aan de relativiteits theorie, die niet alleen een revolu tie heeft veroorzaakt in de moder ne natuurkunde en onze traditio nele opvattingen over ruimte en tijd, massa en energie en dienten gevolge ook over de bouw van het heelal volkomen ondersteboven heeft gegooid, maar die ook diepe invloed heeft uitgeoefend op de fi losofie en het gehele Westerse den ken. -J Misschien zijn er maar enkele honderdtallen mensen in de wereld die de vlucht van Einstein's gedach ten kunnen bijhouden en die zijn grootse theoretische concepties tot in al hun consequenties kunnen overzien. Maar ontelbaren kennen zijn naam en zijn portret: een in telligente kunstenaarskop met een machtig voorhoofd, gevat in een stralenkrans van lang, wit golvend haar en twee grote, helder schitte rende ogen. Millioenen ook spre ken over de veranderingen in onze gangbare denk- en voorstellings wijzen. die van zijn arbeid het ge volg zijn. ALBERT EINSTEIN studeerde aan de Polytechnische Hoge school te Ziirich. Hij was geduren de twee jaar leraar en kreeg toen een betrekking aan de octrooiraad te Bern. In 1905 promoveerde hij op een proefschrift, waarin een nieuwe methode werd beschreven om de afmetingen van moleculen te bepalen. In datzelfde jaar schreef hij ook een verhandeling, die tot titel droeg „Over de elec- trodynamica van bewegende licha men", waarin de grondslagen van de relativiteitstheorie reeds wer den neergelegd. Talrijk zijn de publicaties, die sindsdien van zijn hand zijn ver schenen. Zij hebben, uiteraard, niet de weg naar het grote publiek gevonden, maar een uitzondering hierop vormt het boek over zijn levens- en wereldbeschouwing, dat onder de titel „Mijn wereldbeeld" ook in het Nederlands is vertaald. Het verscheen toen Einstein reeds grote bekendheid genoot en is door millioenen gelezen. In 1914 werd Einstein tot hoog leraar aan de universiteit van Ber lijn benoemd en in de twintiger jaren verrees in Potsdam de be kende „Emstein-toren", speciaal ingericht voor 't doen van onderzoe kingen en waarnemingen, die met zijn leer in verband staan. Na het aan de macht komen van Hitier werd Einstein, aan wie in 1921 de Nobelprijs voor Natuurkunde werd toegekend, uit zijn professoraat ontzet en vervolgd om zijn Joodse afkomst. Hii week toen uit naar de Verenigde Staten, waar hij zeer wordt geëerd en sindsdien, 't mid delpunt van heel de wetenschap pelijke wereld vormt. Einstein, die een groot aantal ere-doctoraten en tal van hoge on derscheidingen bezit, heeft ook meegewerkt aan het onderzoek van de atoomenergie. rol en zolang Nederland, dat voor de oorlog een „duur" land was, een goedkoopte-eiland in West Europa blijft, zolang mogen wij optimistisch blijven ten opzichte van de belangstelling der buiten landers voor ons land." In 1938 overnachtten in ons land 780.000 buitenlanders. In 1947 was dit aantal 544 000 en in 1948 circa 850.000. In 1948 werd dus voor het eerst sedert de be vrijding het buitenlands bezoek van voor de oorlog overschreden. Het ziet er naar uit. dat wij in 1949 wellicht een millioen zullen halen. Tenminste als het weer meewerkt. Ongeveer 25 van de Ameri kaanse reizigers wil naar Europa. Dat betekent dat meer dan 250 millioen dollar besteed zullen wor den aan reis- en verblijfkosten. Daarbij moet men dan bedenken, dat de cijfers van de laatste jaren ■uitwijzen, dat Nederland wordt bezocht door ongeveer evenveel EngelSën en Belgen als Amerika nen en dat deze drie categorieën ongeveer de helft uitmaken van. het totaal aantal buitenlanders. Na de verwezenlijking van de Be nelux zal het aantal Belgen dat ons land komt bezoeken ook aan zienlijk stijgen. Waarschijnlijk niet tien maal, maar toch vele malen. Het is duidelijk dat zeer belangrijke sommen ons land binnenvloeien dank zij het vreemdelingenver keer, bedragen die het de moeite waard maken de volle aandacht aan dit „exportartikel" te besté- den. Fabriek uitgebrand te Amsterdam Een metaalwarenfabrlek aan de Co vert Flinckstraat te Amsterdam is gis termiddag door brand totaal verwoest. Dc schade bedraagt 25.000 gulden. De oorzaak was dat een bak met verhar dingsolie bij 't Indompelen van gloeiend metaal vlam vatte. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het personeel door de ramen naar buiten moest springen. De Franse generaal Henri Gi raud ls gisteren in het militaire hospitaal van Dijon aan voedselver giftiging overleden. Generaal Giraud heeft in beide wereldoorlogen gevochten. Hij werd tweemaal door de Duitsers gevan gen genomen en wist beide keren le ontsnappen. Toen de Tweede Wereldoorlog begon, had hij het be vel over de Maginot-linie. Later, na z(jn tweede ontsnapping uit Duitse gevangenschap, werd hij commandant van de Franse strijd krachten, die met de geallieerden vochten. De generaal stond bekend om zijn onverschrokkenheid. Hij was drager van dc „Médaille militaire", de hoogste militaire onderscheiding, die zelden wordt toegekend en hem juist deze week werd verleend. Na de moord op admiraal Darlan werd h(j benoemd tot Hoge Com missaris voor Frans Noord Afrika. In 1943. toen zijn troepen waren verenigd met de verzetstroepen van generaal De Gaulle, werd hij voor zitter van het Franse comité van nationhle bevrijding en opperbevel hebber van alle Franse strijdkrach ten. Er was veel rivaliteit tussen generaal Giraud en generaal de Gaulle. In 1944 werd het comité van nationale bevrijding gereorgani seerd en Giraud maakte er geen deel meer van uit. De Gaulle werd opperbevelhebber. Aan Giraud werd de post van inspecteur-gene raal van de strijdkrachten aange boden, doch hij weigerde. Teleur gesteld over de loop der gebeurte nissen, trok hij zich geheel uit het militaire leven terug. EEN KERAMISCHE FABRIEK in Wurtemberg is een geheel nieuwe weg ingeslagen bij de verzorging van het uiterlijk van radiotoestel len. De apparaten worden zodanig geconstrueerd, dat zij in speciaal vervaardigde vazen van verschil lend model kunnen worden inge bouwd. Het geluld scnijht boven dien beter te zijn dan bij houten radiokastcn. Een radiotechnicus bezig met het inbouwen van een toestel in een „Rondo"-vaas Functie van instructeur ook voor burgers open Naar het ANP verneemt zullen de lichtingen met 10.000 man wor den uitgebreid. Op het ogenblik is de situatie aldus, dat cr jaarlijks ongeveer 80.000 jongemannen voor de dienstplicht worden gekeurd. Van hen komen er rond 40.000 in twee halfjaailijkse lichtingen van 20.000 man onder dc wapenen. Door een geperfectionnecrde inde- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd (18 doden): Koninklijke Landmacht: 18 Febr.: marechaussee 2e kl. M. S. M. van der Linden, legcrnr 280412246 Hagestein (ZH.). 19 Febr.: sold, le kl. R. H. van Daal, legernr 270923098. Amsterdam; sold. J. W. Hofstede, legernr 250408100, Wijhc; sold, le kl. N Kok, legcrnr 261206036. Boven- karspel; sold, lc kl. J. A. de Kuücr, legernr. 270124075, IJssel- stein. 25 Febr.: serg. G. W. Jan sen, legernr 260824196. Zutphen. 27 Febr.: 2e It. A. W. H. van Bir- gelen, legernr 250104070. Echt (L.): serg. A. W. Bremmers, le gernr 200118015. Beverwijk: sold. W. Paalvast, legernr. 271109212. Amersfoort. 28 Febr.: sold, lc kl. J. J. C. Döbken, legernr 251002143 Dordrecht. Koninklijk Ne derlands-Indonesische Leger: 21 Febr.: Soend. sold. 2e kl. inf. Karsidi. Amb. sold. 2e kl. inf. T. Laoc; Amb. korp. inf. B. Mahulette, Amb. serg. maj. instr. J Maspaitellar; Amb. sold, le kl. inf. S. Molle. 24 Febr.: Soend. sold. 2e kL genie Dana. 25 Febr.: Jav. sold, le kl. Sanardja. 26 Febr.: Jav. sold. 2e kl. Sohoeri. allen uit Indonesië. ling en door de maatstaven eniger mate tc vergroten zullen er op den duur 50.000 jongemannen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling, de ver groting van de lichtingen geleide lijk te doen geschieden. De leger leiding beschikt nog over te weinig instructeurs en kader om de grotere lichtingen thans reeds op te kun nen vangen. Om in het tekort aan kader te voorzien zal men zich als instructeur kunnen melden, een functie, welke zowel voor militai ren als voor burgers openstaat. De gelden, welke voor het ver groten der lichtingen nodig zijn zullen deel uitmaken van de sup- pletoire begroting, die nog door de minister van oorlog zal worden in gediend. In deze suppletoire begro ting worden de uitgaven onderge bracht voor de militaire verplich tingen van ons land in het kader der West-Europese unie. Belgische onderscheiding voor dr. Drees De Nederlandse minister-presi dent, dr. W. Drees, heeft gister middag uit handen van zijn Belgi sche collega, de heer P. H. Spaak, het grootlint van de Leopoldsorde ontvangen. Weerbericht PLAATSELIJK LICHTE NEERSLAG Weersverwachting. medegedeeld door het KNMI te de Bilt geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. Meest zwaar be wolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motregen en later opklarin gen. In het Zuid oosten van het land hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Bijna nergens nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 14 Maart: Zon op 6 53. onder 18 42; maan op 18.25. onder 7.11. 15 Maart: Zon op 6 56 onder 18.44; maan op 19.57, onder 7.2a

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1