Twee moeders Van het lepeltje dat zoek raakte De kikkermadammetjes Smaak van een aardappel is het belangrijkste Kunstzijden stoffen kunt U gemakkelijk wassen werk met een eigen niveau (met amandelen)? Een heerlijk warm deux-pièces Nu SCHRIK MAAR NIET. Wat kenmerkt de goede hotelier? Zaterdag 12 Maart 1949 3 '9 9 9 LAATST heb ik twee moeders, elk met een kind van ongeveer dezelfde leeftijd 4 jaar) langs mijn huis zien komen. En ik heb ze beiden gadegeslagen. Zie hier wat ik opmerkte: Moeder nummer een zeulde haar kind met zich mee. Het ventje was zichtbaar moe; het had een lange, slanke moeder, die, gezien het aantal keren, dat zij zich in de ruiten spiegelde, zeer ingenomen bleek te zijn met haar uiterlijke verschijning; voor de kleuter aan haar hand had zij minder aan dacht. Het ontging haar, dat de miniatuurbeentjes haar energieke, grote passen onmogelijk konden bijhouden. Zij besefte niet eens de moed van haar kind, dat vuurrood, met samengeknepen lipjes zich groot trachtte te houden. Zij voelde alleen dat het ventje als een zwaar blok aan haar hand hing en zij zwiepte het op: „Kom, Klaas, laat je niet zo trekken! Loop eens wat harder Ik heb haast!" Klaas reageerde niet: hij kón niet meer en hij viel er tenslotte bij neer Toen zijn moeder een stoep af moest en een andere weer opliep, weigerden de beentjes plotseling dienst; Klaas struikelde en liet zich verder wil loos voortsjorren. Zijn moeder stond stil en hij ging er bij liggen. Toen bukte zij zich, gaf het kind een draai om de oren en het ge- strompel werd hervat. Klaas huil de Tiet; Klaas verweerde zich niet; hij deed zijn uiterste best zijn moeder te gerieven en het enige wat zij voor hem deed was: hem slaan! Men moet niet denken aan de wrok, die zich langzamerhand in dit kinderzieltje zal gaan ont wikkelen. Een kwartiertje later passeerden weer een moeder en zoon, van on geveer dezelfde leeftijd. Ook dit jochie gaf blijk van vermoeidheid, de moeder matigde haar gang en concentreerde zich geheel op het kind. Het begon met een paar grapjes: „Zullen we eens kijken wie het eerst bij dat tuintje is?" Natuurlijk werd hij winnaar en nam meteen zelf het initiatief: „Nog eens doen, nog eens doen!" „Wacht rakker ik zal je pak ken!" De helft van de straat was zodoende al afgelegd voor het kind zich weer bewust werd van zijn moeheid. Toen diepte moeder uit haar boodschappentas het paar- dentuigje op. De kleuter werd „in gespannen" en het lievelingsspel begon. Keesje hielp moeder trek ken; hij dacht, dat alle actie van hem uitging en voelde zich trots en sterk! Maar zonder dat hij het merkte, droeg de moeder hem min of meer door dat tuig, dat onder zijn armen door het vermoeide lichaam steunde. Het is niet zo moeilijk om kin deren te leiden, maar het is nood zakelijk. dat men zich hun toe stand indenkt, de eigen grote mensen verlangens op zij zet en zich volkomen instelt op de kleu ter-mentaliteit. Strikt verboden is: slaan-uit-boosheid of als reactie op eigen geprikkeldheid. Bij hoge uit zondering kan een tik soms indruk maken, maar iemand, die in boos heid slaat, begaa' een grote on rechtvaardigheid tegenover het miniatuurmensje, dat machteloos staat ten opzichte van de zoveel grotere en sterkere moeder. Wie aldus handelt legt een slechte kiem in het jonge kinderhart. Het is niet zo moeilijk om kin- deren te leiden, maar 't is nood zakelijk, dat men zich hun toestand indenkt, de eigen orote-mensen- verlangens op zij zet en zich vol komen instelt op de kleutermen taliteit. 1-fET voorjaar 1 1 breekt aan. maar toch zijn er nog wel dagen, waarop men een heerlijk warm deux-pièces kan dragen. De opko mende J. Arthur Rank ster Zena Marshall draagt op bijgaande foto een wit rouge- bruin gestreept wollen pakje. We beginnen met de rok Acht- baans. De stof is recht genomen, doch het patroon van de rok is enigszins naar beneden klok kend geknipt. Men zet ieder pand aan elkaar en op deze ma nier krijgt men een rechtgeknip- te klokrok. Een brede zoom is een sieraad voor iedere rok. Echter nooit een zoom stikken, slechts aan de binnenkant met kleine steekjes vasthechten. Het jasje: De streep loopt dwars. Een aangeknipte mouw met brede manchet Het schootje is even eens aangeknipt, doch door middel van twee bustenaadjes wordt er „snit" in aangebracht. Voor de slui ting knipt men bij ieder voorpand ongeveer tien centimeter aan. Dit wordt naar binnen geslagen, zodat LOOPT u met uw mond vol 4 knijpertjes, als u de was ophangt, of heeft u ze in een bakje of mandjedat bij elk stukje goed weer verzet moet worden? Dat is toch lastig! 'U Maak u lieve.r eens zo'n han dige zak, die u als een schort ombindt. De knijpertjes zijn dan steeds bij de hand zonder dat U telkens moet bukken of heen en weer lopen, en bij het afnemen van de was doet u ze weer allemaal in de zak. die u zó tot de volgende keer weg kunt hangen. Ook bij 't werk in de tuin én bij andere bezig- Bloemigheid gaat boven een mooie kleur Naar het oordeel van vele huisvrouwen is de smaak van een aard appel het belangrijkste. Bloemigheid wordt belangrijker geacht, dan een mooie kleur, hoewel het oog natuurlijk ook wat wil. Zelfs wordt een aardappel die afkookt en stukkookt geprefereerd boven een aardappel, die heel blijft, doch niet bloemig wordt en vochtig blijft. In elk geval moet de aardappel droog op tafel komen. Dit zijn de gemiddelde resultaten van een te Amsterdam, Eindhoven en Enschede gehouden enquête, die ten behoeve van de Stichting voor de Landbouw door het Bureau Opi nie-onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek werd ge houden. Gebleken is, dat de gewoonten in de drie onderzochte steden uiteen lopen. Wintervoorraad wordt in Enschede door 64 procent van de huisvrouwen aangelegd. Voor de oorlog was dit percentage iets gro ter. Te Amsterdam en Eindhoven zijn deze cijfers 15 resp. 26 procent, de helft van die van voor de oor log. Dit teruglopen houdt mede ver band met gebrek aan opslagruimte. In de hoofdstad des lands bleek de huisvrouwelijke belangstelling voor de aardappel veel geringer, dan in de twee andere steden. Zo wel te Amsterdam als te Eindhoven worden voornamelijk kleiaardap- pelen gevraagd, te Enschede voor namelijk zandaardappelen. In de Twentse stad betaalt men gemid deld een dubbeltje per kg aard appelen, te Eindhoven 9,2 cent en te Amsterdam 11,8 cent. Aangezien men bij dit opinie-on derzoek in de drie plaatsen vele uiteenlopende meningen consta teerde. mag worden aangenomen, dat bij een landelijk onderzoek aan zienlijke opinie-verschillen zullen worden aangetroffen. De huisvrou wen waren het er doorgaans wel over eens. dat zij het liefste een middelmatig grote, gladde, ovale of ronde rauwe aardappel prefereren, maar dat smaak, bloemigheid en droogte na het koken toch de aller voornaamste voorwaarden zijn. In natte toestand maar half zo sterk als wanneer de stof droog is l-T UNSTZIJDEN stoffen zijn glad. vuildeeltjes hechten zich daaraan 1 niet zo vast als aan de meeste andere stoffen. Kunstzijde kan daar door gemakkelijk gewassen worden. Maar als een artikel vlekken ver toont is het aanbevelenswaardig het eerst in koud water te weken Doe dat vooral niet in warm water omdat dan de eiwitten, welke in de vlek ken voorkomen, kunnen stollen en moeilijker te verwijderen zijn. Men dient er terdege rekening mede te houden dat kunstzijde in natte toestand ongeveer maar de helft van de sterkte in droge toe stand bezit en dus voorzichtig behandeld moet worden Wringen. wrijven en borstelen zijn uit den boze. Is de stof droog dan keert de normale sterkte terug. Ruim sop. Het verdient meestal voorkeur in een koud tot lauw ruim sop te was sen. speciaal voor bonte en uni ge verfde artikelen, daar de wasecht heid der gebruikte kleurstoffen niet altijd bekend is. Is het wasgoed dicht opeen gepakt dan kan een ar tikel licht verkleuren als een ander afgeeft. Sommige crêpeweefsels krimpen sterk bij het wassen, zodat wassen met benzine, die geen invloed op de stof heeft, of een behandeling door een z.g. chemische wasserij de voor keur verdient. Sterk te ontraden is het bleken van kunstzijde met chloor of bleek- water. De resten chloor, die door het spoelen niet alle verwijderd kunnen worden, tasten bij het dro gen de stof aan. Na het wassen moe ten de artikelen enkele malen wor den uitgespoeld tot het water hel der blijft. Na het spoelen beslist niet wringen, de stoffen mogen alleen uitgeknepen worden. Drogen Onder invloed van het zonlicht gaan op den duur alle textielmate rialen in sterkte achteruit. Kunst zijde ook. maar er is gebleken dat dit vooral bij matte kunst zijde sneller plaats vindt dan bij glanzende stoffen. Het is daarom aan te bevelen vooral matte kunst zijde niet aan fel zonlicht bloot te stellen, ook al niet met het oog op het verschieten. Kunstzijden trico tages blijven beter in model als men deze inplaats van aan de lijn op een doek te drogen legt. Strijken Het strijken moet geschieden met een matig warm ijzer, voor sommj- ge soorten by voorkeur aan de ach terzijde of onder een vochtige doek. Bij tricotages of crêpe-weefsels mag niet te sterk op het ijzer worden ge drukt. De artikelen moeten matig vochtig zijn. Besprenkelen met wa ter is verkeerd daar dit vlekken zou kunnen veroorzaken. Beter is het de artikelen te strijken voordat zij geheel droog zijn. Crêpestoffen die gekrompen zijn kunnen gedu rende het strijken worden bijgerekt. aan de halsvde stof kan dienen als rever. De kraag wordt apart opge zet, liefst met een linnen binnen voering. Dit is voor de stevigheid. De knoopsgaten, worden met de hand gemaakt en klaar is dit leuke pakje. vouw /6 26 heden kan een d.g. zak goede dien sten bewijzen. De maten kunt U naar eigen ver kiezing veranderen. In de onderkant maken we een zoompje, vouwen dit gedeelte dan naar boven en stikken de zijnaden dicht. De zoom wordt over 10 cm. in het midden vastge naaid, waarbij we voor de stevigheid aan weerskanten van dit naadje nog een paar cm. naar beneden stikken. De bovenkant rimpelen we even in en zetten hem dan tussen een 6 a 8 cm. brede band van ongeveer 140 cm. lang, die we in de lengte dubbel vouwen en dichtstikken. U ziet, het is in een wip gebeurd en u zult er veel gemak van hebben. ELLA BEZEMER. Bent u geneigd»als u in de keuken bent de mouwen van uw jumper of vest op tet duwen? Daar worden die mouwen akelig wijd van en het mooie gaat er af. Naait u eens een stukje elastiek aan de binnenkant van uw mouw en ze zullen dan altijd goed blijven sluiten. Nederlands taalbederf gevaar voor het Afrikaans „Nederlands is nog steeds taai bron en rugsteun vir ons, en daar om is taalbederf in Nederland nie alleen 'n gevaar vir Nederland nie, maar ook vir Afrikaans". Wanneer die Nederlanders die woorde van hul kranige verteenwoordiger hier te lande ter harte neem, sal die Ne derlandse en die Afrikaanse belang albei gelyktydig gedien wees". Dit schrijft het Zuid-Afrikaanse dagblad „Die Burger" in een artikel, getiteld „Engelse ziekte", naar aan leiding van een rede, die de Neder landse gezant, de heer J. van den Berg, voor radio-Kaapstad over taalzuiverheid heeft gehouden. De heer Van den Berg zei om. dat de Nederlandse taal altijd heeft bloot gestaan aan taai-invasie. Eerst had men een taai-verfransing, toen volgde een taal-verduitsing en thans is taai-verengelsing aan de orde. De Nederlanders in Zuid-Afrika dienen te beseffen, dat hun taal in een glazen huis leeft, zei de heer v. d. Berg. Nederland kan het stre ven van de Unie, om contact met de Nederlandse taal en gedachte te houden, allereerst versterken door zelf eerbied voor zijn taal te beto nen. „Gelijk ons volk vrij wil zijn, zo behoort ook onze taal vrij te zijn". Zo min als de Nederlanders aan de leiband van een andere natie wensen te lopen, zo min be horen zij te dulden dat hun taal aan de leiband van een andere taal loopt. Wij behoren onze taal tot een voorbeeld te stellen, in het bijzon der in Zuid-Afrika", zei de gezant. "ONZE KINDERKRANT" ER was eens een klein zilveren lepeltje, met een molentje aan het eind. Met was er een van zes. Zes lepeltjes in een doosje, allemaal met molentjes aan het eind. En dat éne lepeltje, och wat een naar verhaal, dat raakte zoek. V/eet je, hoe dat kwam? Omdat het zulk prachtig weer was. had de familie theegedron ken op het grasveld. En dat ene lepetje viel in het gras, kwam onder een polletje aarde te liggen en niemand kon het vinden. Het begon te regenen en haastig gin gen de mensen naar binnen en namen de theeboel mee. En het lepeltje lag daar maar Een hele week lang. En het werd zo treu rig en kreeg zo'n heimwee naar zijn broertjes in het doosje! Maar op een ochtend, heel vroeg, kwam er een ekster in de tuin. die het lepeltje zag glinste ren in de zon Je weet dat eksters dol ziin op glimmende dingen en het beest hipte over het gras. nam het lepeltje in zijn snavel en vloog er mee naar zijn nest. dat ver over weiden en polders in een hoge populier gebouwd was. Daar in hpt eksterne-=t. tussen een paar blikken dekseltjes en kope ren knopen lag het lepeltje en werd langzamerhand vies en zwart. Omdat hof toch niet meer glinsterde gooide de ekster het op een keer het nest uit. lag het dus zomaar in de wei naast de sloot en het werd hoe langer hoe verdrietiger, want als je van zilver bent en een molentje hebt aan het eind. dan hoor je niet in de wei naast een sloot. Hoe lang lag het daar? O. ze ker een paar maanden, totdat er op een keer een jongen voorbij kwam. Dat is een lepeltje, zei hij, maar wat is het zwart en smerig. En hij nam het mee naar huis. Wat een vies ding. zei zijn moe der. maar ze nam een lapje én begon te vegen en te poetsen en werkelijk, daar begon het te glimmen en te glinsteren, het was weer het oude mooie zilveren le peltje. We zullen het aan Dineke geven, zei moeder, dan wordt het haar eigen lepeltje. Dineke was viif jaar en ze was al weken ziek Mooi lepie. zei ze blij en becop meteen aan het zil veren molentje te draaien Het werd haar liefste speelgoed en toen ze beter was. wilde ze al leen nog maar met haar eigen lepeltje in de chocolade roeren En wie was het gelukkigste? Het lepeltje zelf. Omdat het niet meer in een eksternest en niet meer naast een vieze sloot hoefde te liggen. En het verlangde niet meer terug naar zijn vijf andere broertjes in het doosje De teken wedstrijd We hebben er niet van kunnen slapen, weet je dat? Er waren zoveel leuken tekenin gen van die drie olifantjes in hun bedjes met Moe er naast die zit te breien! Het was erg moeilijk om de aardigste aan te wijzen. Stien Sonnevelt, 11 jaar, Soester- weg 205, Amersfoort, krijgt de prys en hier zien jullie dan het plaatje van Stientje. Dan moet ons nog even van het hart. dat de plaatjes van Wim Schm.dt en van Eric Kreger bijna net zo mooi waren En dat we graag alle namen in de krant zou den willen zetten met alle tekenin getjes erbij, omdat jullie zo je best hebt gedaan. nu eenmaal Maar we hebben geen ruimte genoeg. In elk geval gaan we gauw weer eens een wedstrijd houden. Door» jullie allemaal mee? bivvMX-' RIE kikkermadammetjes, netjes in 't groen die gingen een wandelingetje doen: van je rik van je rak van je kwikkerdekwak. ze wandelden in hét plantsoen. Work. Ze droegen die parapluutjes maar zo. och. eigenlijk enkel maar voor de sjo. van je rik van je rak van je kwikkerdekwak. hun hoedjes, die waren van stro. Work. TA/ AT zagen die kikkermadammetjes daar? een spinnige, vinnige ooievaar! van je rik van je rak van je kwikkerdekwak, o jeetje, ze schrokken zich naar. Work 't Was uit met hun wandeling over het gras ze sprongen met hoedjes en al in de plas. van je rik van je rak van je kwikkerdekwak. begrijp je. hoe jammer dat was? Work Tijdschriften „Eenzaam Avontuur" Jo Boer is bezig aan een uitvoerige roman over pleizierige dingen Het „Eenzaam Avontuur" van Anna Blaman heeft ln de literaire wereld nogal enige deining veroorzaakt en door de Rotterdamse „rechtszitting die op zichzelf ook vrij veel critiek ontke tende. zijn het werk en de persoon van de schrijfster des te meer ln het mid delpunt van de belangstelling komen te staan. Gerard van Eckeren wijdt in „H e t B o e k v a n N u" de kro niek van het proza aan haar werk. Zijn hoofdbezwaar ls. dat de figuur van Alida niet overtuigt. „Zij is geen le vend wezen". Ook heeft Van Eckeren bezwaar de symboliek te aanvaarden Vtont man Geeft u uw vrouw 'n jurk van f 2400 aan verdienen! Hoe is het kurken ceintuur en de mogelijk? Zou jij denken" halsopening is gegarneerd T S Uw vrouw ook zo x verzot op verslagjes van modeshows? Hebt U de moed haar die stukjes te laten lezen of moffelt U meestal de krant weg, waarin zulke verhaaltjes staan? Ik hoef dergelijke slink se kunstjes niet uit te ha len, want mijn vrouw leest verhaaltjes over modeshows en meer van deze enerverende gebeur tenissen altijd met een koel hoofd. Geloof nu niet. dat zij zo eens of twee maal per jaar een nieuw jurkje versmaadt, zij is evenzeer vrouw gelijk haar sexegenoten. Maar zij heeft de leiding van onze intieme „volkshuishou ding", zij kent alle kneep jes van onze particuliere schaarste-economie en is op haar terrein minstens manlijke collega-en-gros Lieftinck. Ook zij tracht, als hij, voortdurend de touwtjes aan elkaar te knopen, doch gelijk hem, gelukt dat haar maar zel den en dan nog slechts ten dele. Dus... ik kan haar met een gerust gemoed kennis laten nemen van de nieuwste modesnufjes. 7 E vond gisteravond weer eens een verslag je over een modeshow in de krant en verbaasde zich. Ja, haar verwonde ring was zó duidelijk ken baar, dat de rest van het gezin er in móést delen. „Kijk eens", riep ze uit, „Daar hebben ze een ja ponnetje laten zien. dat „maar" 2000.inkoop kost. Verkoop misschien 2400.—, want de winke- dat tot mij „dat er in ons arme landje nog vrouwen zijn, die van hun mannen 2400.los kun nen krijgen voor zo'n jurk je?" Ik moest eerlijk beken- mijn vrouw spaart sinaasappel- pitten nen. dat ik het niet wist. maar dat daarvoor toch wel enige kans was, an ders zou die mode-firma zo iets duurs toch niet to nen. zo vindingrijk als haar lier moet er toch ook wat „Gek!" vond ze en „Moet je 's horen: dat lin nen ding" ja, dat zei ze! „is versierd met een doen". met amandelen. Zijn die nootjes zo duur op 't ogen blik?" Weer bleef ik een dui delijk antwoord schuldig. „Zou die duurte soms meer in de naam zitten van de meneer, die dat ge valletje heeft uitgedacht? Jacques Fath heet-ie. Wel eens van gehoord?" „Hoe zou ik?", vroeg ik. „Maar jij, als vrouw 7 E zei niets meer, dek- te de tafel en we gin gen eten.. Als dessert aten we een sinaasappel. Tot mijn verbazing zag ik, hoe m'n vrouw zorgvuldig alle pitjes bijeen zamelde en die op de schoorsteen te drogen legde. Mijn ver wonderde blikken ziende verklaarde ze, ietwat schuchter: „Ik ga 't maar met sinaasappelpitjes ALS u dit zou overkomen, zou het u de schrik op het lijf jagen. Zonde van mijn prachtige glasservies zou u zeggen. Deze juf frouw schijnt ook te schrikken maar daar meent zij helemaal niets van. Zij laat de glazen expres van haar blaadje glij den om te laten zien dat zij on breekbaar zijn. Dat is het enige waarin deze prachtige wijn glazen zich on derscheiden van andere glazen. Zij zijn vervaardigd van een kristal helder nieuw plastic, dat abso luut onbreekbaar is. Daarbij bie den deze glazen nog het voordeel, dat zij de vloei stoffen veel lan ger op constante temperatuur hou den, iets wat vooral wijnkenners zeer op prijs stellen. De glazen zijn ideaal voor een partijtje en zullen zeker ook spoedig hun weg vinden naar café's, restaurants enz. Tenminste als zij te krijgen zullen zijn. Voor lopig waren deze glazen alleen te zien op een tentoonstelling van nieuwe plasticproducten, die Dins dag te Londen --»erd geopend. Zijn uw kinderen erg slijts in hun kousen? Weet u soms niet hoe u die grote gaten dicht moet krijgen? Naai dan even een klein stukje verbandgaas onder het gat; dat vormt een goede ondergrond en u zult eens zien hoe gemakke lijk het dan verder is de kous dicht te krijgen. wanneer deze op de gehele Allda-fi- guur moet worden betrokken. „Sym boliek toch mag in een kunstwerk nim mer voorop worden gesteld zij moet ongezien en onverwacht cr uit oprij zen: zij is altijd een symboliek a poste riori. d.w.z. neemt gestalte aan uit een geschapen realiteit". Na zijn cardinale bedenking tegen het boek te hebben geuit, welke hem per soonlijk verhindert het werk zonder voorbehoud een meesterwerk te noe men. sluit hij zich toch gaarne aan bij hen die „Eenzaam Avontuur" als een „bock met niveau" karakteriseren, wal beduidt- „met een eigen niveau, waar op het verre uit steekt boven onze da gelijkse leesstof. De aanwezigheid van twee zinrijk lncengrljpende romans in het boek getuigt aldus Van Eckeren van een respectabel compositiever mogen. Anna Blamans levendige ver beelding maakt soms de Indruk van uit het onderbewustzijn de realiteit te benaderen." 's Gravesande interviewde de schrijfster J o Boer, die ook schil deres Is. Zij vertelde hem, dat zij bezig Is aan een heel grote roman van wel 700 bladzijden. Het zal „De Kersentaart" heten en geen sombere roman zijn. maar integendeel een boek over heel pleizierige dingen van het leven, over feesten. Sint Nicolaas enz. Ook komt cr een boek van haar uit met repro ducties. ln kleuren van kinderschilde rijen en tekeningen met tekst van haar zelf. Het zal „Het Lentcboek" heten. J. Grcshoff schrijft over zijn verblijf in Zuid-Afrika en noemt zich zelf daarin de gekooide zwerver. Gesol ln crltieken Ad Interim ziet cr in het nieuwe uiterlijk aantrekkelijk uit. Ook hier is Anna Blaman aan bodhaar por tret op de omslag, aan de binnenzijde proza van haar en een bespreking door Emmy van Lokhorst van „Een zaam Avontuur". I Bert Voet en bespreekt de bun- 1 del van Mies B ouhuys: Ariadne op Naxos. Hij noemt het misplaatst, dat gesol met biografische bijzonderheden in verreweg de meeste gevallen een ge wetensvolle critiek op haar werk ver ving. „Zelden werd het beeld van een jong dichterschap met zoveel buiten- poëtische lijnen vertekend als in dit geval, dat echter niet op zichzelf staat." Persoon en levenswijze van een dich ter kunnen aanleiding geven tot anec- dotische notities, die echter nimmer middelen kunnen zijn om het vers te benaderen. Het vers ls autonoom en heeft als achtergrond alleen: zichzelf. Het werk van Mies Bouhuys valt naar Voetens mening op door een traditio neel aspect. Zij treft en overtuigt ech ter onmiddellijk. Sobere zegging, bijna altyd subtiele versificatie, zelden pre cieus wordende muzikaliteit en uiterst persoonlijk rhythme laten geen twijfel aan de echtheid van Mies Bouhuys' poë zie. Zij zal zich echter moeten hoeden voor eenzijdigheid en manierisme. Er is poëzie van Gerrit Achter berg en Pierre Kemp. Als men de Engelsen mag gelo ven, was Giovanni Manetta. die gedurende zestien jaar de leiding had van het wereldberoemde, hy- per-sjieke en peper-dure '„Savoy- Grill" in het Londense West End het type van de in alle opzichten ideale maïtre d'hötel. Hij zou nooit verzuimen zijn gasten aan hun tafel te verwelko men, gelijk zovele hoteliers doen. standjes uit in tegenwoordigheid Hij deelde aan zijn personeel nooit der gasten, zoèls veel andere ho teliers. Nooit verviel hij van goe de en beleefde omgangsvormen in een hinderlijke familiariteit, zoals veel van zijn collega's. Hij wist op onopvallende wijze attent te zijn. Rozen of anjelieren ontbraken nooit, bij de aankomst van een gast die hij kende. Hal verwegen het diner kwam Manetta voor de tweede maal zijn opwach ting maken. Hij sprak enkele vriendelijke en beleefde woorden op zachte toon, verwisselde haast ongemerkt een volle asbak voor een lege en was verdwenen Hij had een voortdurende zorg, zowel voor zijn gasten als voor hetgeen hij hun serveerde, om het even wat of het mocht zijn. Tenslotte was daar zijn mensen kennis en zijn begrip. Hij wist meer van zijn gasten dan zij wel vermoedden: 'hun succes in zaken en hun tegenslagen, hun vooroor delen, speciale wensen en hun lief desgeschiedenissen Zouden er niet tal van hoteliers zijn, die met deze opsomming der eigenschappen van de dezer dagen overleden „koning der hotelhou ders" hun voordeel kunnen doen? Nelson verliest zijn tweede arm In 1797 heeft admiraal Lord Nel son in levenden lijve bij Teneriffe zijn rechter arm verloren: Span jaarden schoten hem af In beeld verloor Nelson in 1949 te Chatham ook zijn linker arm: de admiraliteit liet hem afzagen. Dat kwam zo: het beeld een boegbeeld van het oude houten oorlogsschip „Nelson" staat op het exercitieterrein van de kazerne der koninklijke marine. De matro zen maakten er een gewoonte van, ouwe schoenen, plunjezakken en huishoudelijke artikelen aan Nel son's ene arm te hangen. Dat was teveel voor de beroeps eer van de marine-autoriteiten en ziï garen bevel tot amputatie.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3