DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nog dit jaar beëindiging van distributie-maatregelen Nederland-België 3 Té snel Sittard verwacht nog deze week de grote beslissing Volledige economische unie per 1 Juli 1950 ABONNEMENTSGELD BENELUX-CONFERENTIE BESLUIT: Öp dc kaAAsrf Israels troepen aan de Rode Zee Duitse grensbevolking heeft marken omgezet in goederen Zeer rijke oliebron aangeboord In korf 1bestek J 2e KWARTAAL 1949 Maandag 14 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1274 Opgericht door de Süchünp „tiet Parou Giro 510330. Bank; Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ?n Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdrcaactcun TJ. DE BOORDER. (Van onze Haagse redacteur) Minister Drees heeft Zaterdagavond in tegenwoordigheid van de ministers Spaak, Dupong. Moens de Fernig en Stikker, op een persconferentie verklaard, dat tijdens ae Benelux-conferentie het besluit gevallen is. dat de Economische Unie op 1 Juli 1950 zal worden ingesteld. Dr. Drees gaf bij het beantwoorden van een vraag te kennen, dat deze datum niet meer het karakter van een „streefdatum" heeft, dat aan de aanvankelijk genoemde datum van 1 Januari eigen was. De datum 1 Juli 1950 heeft een defini tief karakter. „Voor-unie" gaat op 1 Juli 1949 in Het sterkst spreekt tot het grote publiek, dat besloten is, dat met ingang van 1 Januari 1950 alle distributie-maatrege len. met als enige uitzondering wellicht die van huisbrandstof fen. zullen zijn afgeschaft. Voorts zal er naar worden ge streefd de thans nog bestaande subsidies op consumptiegoede ren te beperken. Andere besluiten van de con ferentie hebben betrekking op unificatie van de directe belas tingen, harmonisering van de Winkelsluiting \7oOR de niet ingewijde vormen v de sluitingstijden der winkels een puzzle, waaruit hij pas wys kan worden nu er zich grondig in verdiept te hebben. Dit klinkt een tikkeltje overdreven, maar neemt hij die moeite niet, dan is het zeker, dat hij dagelijks voor ver rassingen komt te staan. Wanneer dan ook binnenkort de sluitings tijden der winkels opnieuw wette lijk zullen worden geregeld, kan het niet anders of dit zal door een ieder, of hij nu klant is of winke lier, worden toegejuicht. Maar wat op het eerste gezicht erg simpel lykt, is het in de praktijk geens zins. Zo'n wet veronderstelt veran deringen, die aanpassing vereisen van alle betrokken partijen, dus van werkgevers, werknemers en van het kopende publiek. Zo'n wet moet ook zodanig zijn opgezet, dat ze al deze partijen bevredigt. lEssentieel in het wetsontwerp zijn de volgende punten: de win kelsluiting wordt verschoven naar des avonds 7 uur, met uitzondering van de Donderdag, waarvoor een sluitingstijd van 9 uur is vastge steld. Ook de Zaterdag geldt dus als een gewone dag. Voor het ver lies van de vrije Donderdagavond krijgen de ondernemers en de be dienden in het winkelbedrijf als compensatie een vrije Dinsdagmid dag, want op deze dag zal het ver boden zijn, de winkels na één uur des middags voor het publiek ge iend te hebben. |Het ligt voor de hand, dat het Doral de winkelbedienden en hun organisaties zijn, die zich verzet ten tegen een latere sluiting dan 6 uur, te meer omdat het wets ontwerp de mogelijkheid openlaat voor het bedienen van klanten, die op het sluitingstijdstip reeds in de winkel aanwezig zijn, tot een half uur na de officiële sluitingstijd, ifl Tenslotte hebben ook winkelbe dienden het recht volledig over hun avonduren te beschikken, pre cies als de andere bevolkingsgroe pen dit hebben. Zij hebben even eens bezwaren tegen het openstel len van de winkels op Donderdag avond, omdat het langzamerhand regel is geworden de grotere inko pen op de vrije Zaterdagmiddag te doen. De verplichte sluiting der zaken op Dinsdag vindt evenmin onverdeelde instemming. Als alle detailhandelsbedrijven op Dinsdag middag gesloten zijn, wanneer zul len de winkelbedienden dan hun inkopen doen? Een zekere sprei ding wordt zeer gewenst geacht: met name voor de kappers moet een andere sluitingsmiddag worden aangewezen dan voor het meren deel der andere zaken. In de kringen der ondernemers wordt over deze kwesties nauwe lijks anders gedacht. Ook zij zeg gen: niet terug naar de oude toe stand. Waarom, zo vragen zij, de winkels tot zeven uur open hou den, als het gros der klanten tussen zes en zeven uur aan het avond eten zit? Waarom op Donderdag avond de zaken tot negen uur open houden, terwijl verreweg het groot ste .deel der werknemers eerst op Vrijdag of Zaterdag het loon ont vangt? De ervaring leert immers, dat de inkopen over het algemeen m de laatste dagen van de week gorden gedaan. Zoals men ziet bestaat er een onzienlijke homogeniteit bij hen, die in het winkelbedrijf werkzaam zijn. Er zal dus aan het wetsont werp gedokterd moeten worden voor het in het parlement van stapel kan lopen. Als men er in slaagt de verhoudingen vast te leggen zoals deze sinds 1941 zijn gegroeid ,is er, op kleine verschil len na, een kans, dat het wetsont werp een goede ontvangst te beurt valt. De openbare discussie, die er thans aan vooraf gaat, zal dit in alle opzichten kunnen bevorderen. handelspolitiek en coördinatie der investeringen. Intussen, zeide dr. Drees, zijn er thans toch wel zovele besluiten ge nomen. dat thans gesproken mag worden van een „Voor-unie". Hij illustreerde dit, door te bevestigen, dat in de loop van de volgende vijf tien maanden voor het over en weer gaan van goederen een veel grotere vrijheid zal worden geschapen. Om de „Voor-unie" voor Neder land mogelijk te maken, zijp de re geringen van België cn Luxemburg, (de Belgisch Luxemburgse Econo mische Unie) bereid Nederland met credieten bij te staan. Aanknopende bjj een geraaktheid van Vlaamse zijde, dat de Neder landse minister-president zyn wel komstwoord in het Frans hield, be gon dr. Drees zijn beknopte uiteen zetting met de opmerking: „U zult me veroorloven, dat ik Nederlands spreek", hetgeen een algemeen ge lach ontlokte. Hij verbond daaraan de opmerking, dat hij b\j de opening der conferentie zijn rede in het Frans had gehouden uit hoffelijk heid tegenover de buitenlandse gasten, die geen Nederlands ver staan Hjj merkte op, dat de conferentie zo gunstig geweest Is als kon ver wacht of gehoopt worden. Men is veel verder gekomen dan op de con ferentie In Chateau d'Ardennes. Daar werden alleen richtlijnen op gesteld. Thans zijn er regelingen getroffen, waarvan men vertrouwt, dat zü tot een veel nauwere samen werking zullen leiden. De drie volken zal duidelijk wor den dat de Eenelux werkelijkheid wordt, doordat in de naaste toe komst de grensmoeilijkheden aan zienlijk verminderd zullen worden. Dat zal nog wel geen absolute vrij heid worden voor de reizigers, doch het zal dan toch een goed deel die kant uit gaan. In de monetaire sector, zo zelde minister Drees nog eens, hebben zich de meeste moeilijkheden voor gedaan. Zelfs is het daardoor nood zakelijk geworden ook Zondag nog te vergaderen. Maar dit heeft dan ook tot een uiterst bevredigend re sultaat geleid, dank zij het begrip van België en Luxemburg. Er zal naar de heer Drees verder mededeelde een Comité van Bene lux-ministers worden ingesteld, enerzijds om het complex van maat regelen uit te voeren, dat nodig :s om volgend jaar tot een werkelijke unie te komen, en anderzijds om de vraagstukken met betrekking tot andere landen te behandelen. Voorts is er in beginsel besloten tot de instelling van adviesraden van het bedrijfsleven van de Bene lux. Met betrekking tot het mo netaire vraagstuk, deelde de minister-president nog mede, dat in Nederland binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend, dat een andere rege ling inhoudt van de dividend beperking die op het ogenblik hier bestaat. Benelux-ministers naar Londen vertrokken Zeven Beneluxministers zijn Zon dagavond met een extra vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol ver trokken naar Londen. Daar hebben zjj heden de vergadering van de consultatieve raad der Westerse Unie bijgewoond. Ambtenaren-verbod op de helling Bij de regering is in overweging of de nog altijd bestaande lijst van voor ambtenaren verboden vereni- ginen, welke lijst van voor de oorlog dateert en dus verouderd is, thans vervangen dient te worden door een nieuwe lijst, ofwel dat, met intrekking van de bestaande met een algemene clausule zal kun nen worden volstaan. Stille Oceaan-verdrag in de maak Er worden besprekingen gevoerd over het sluiten van een verdedi gend regionaal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. Zowel Britse, als niet-Britse landen zullen zich bij dit verdrag kunnen aan sluiten. De Britse minister voor koloniale aangelegenheden, Lord Listowel, wisselt hierover thans van gedach ten met de regeringen van Austra lië en Nieuw-Zeeland. In de toekomst zal te Londen een conferentie van minister-presiden ten der zeven dominions worden ge houden, die besprekingen zullen voeren over het instellen van ver dedigingszones in het Britse wereld- rfc'k. Uit Tel Aviv wordt uit Israëlische regeringskringen gemeldt dat de Is raëlische troepen volledig in het be zit zijn van het gebied van Eylat, een IC km. lange kuststrook aan de Golf van Akaba, welke bij dc desbetref fende resolutie van de UNO aan Is raël is toegewezen. Mysterieuze explosie in Franse electrische centrale Een transformator van 45.000 volt is in de nacht van Zaterdag op Zon dag te Beautor in Frankrijk ontploft. Een paar ogenblikken later stonden de transformatoren van 15.000 volt eveneens in lichter laaie. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Er zijn geen slachtoffers, maar de scha de is aanzienlijk en wordt op tiental len millioen francs geschat. Dinsdag werden door onbekende oorzaak gebouwen van het hydro- electrisch krachtstation te Gémissiat het grootste van Frankrijk, zwaar door brand beschadigd. Geslaagde operatie van Britse koning Zaterdagmorgen is de Britse ko ning geopereerd ten einde een vrije bloedcirculatie te verkrijgen door het rechterbeen. In een officiële me dedeling van het Buckingham Palace werd gezegd, dat de operótie is ge slaagd. DE AUTORITEITEN, die de wedstrijd NederlandBelgië op de ere tribune volgden, v.l.n.r.: minister van Maarseveen, de Belgische ambas sadeur E. Graeffe, mevr. Graej/e, minister-president Drees, zijn Belgi sche collega Paul Henri Spaak en de voorzitter van de KNVB Karei Lotsy ,Nog wat nieuws van de grenscorrecties"? (Van onze speciale verslaggever) SITTARD. In het Limburgs-Duitse grensgebied tussen Sittard en het Duitse plaatsje Gangelt én verder naar het Zuiden tussen Kerkrade en Vaals heerst deze dagen een opwinding, die moeilijk te rijmen is met de ingetogen sfeer, welke bij de vastentijd van dit oggenblik behoort. Maar met de grenscorrecties zo vlak voor de deur kunnen weinigen, of het dan Nederlanders of Duitsers zijn, hun emoties goed meester blijven. Toen we Zondagmorgen in ons hotel in Sittard arriveerden om van daar uit eens poolshoogte te nemen, vertrouwdè dc obèr ons al toe, dat hij- er eigenlijk op gerekend had, die morgen de vlag te kunnen uitsteken. Men had verwacht, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag om twaalf uur precies, de bordjes in het aanstaande Nederlandse gebied verhangen zouden worden. En Henk, de ober, die reeds in greep daar blijkbaar dat het thans September 1940 in zijn kraag werd gegrepen om naar Duitsland te worden gebracht voor de duur van de oorlog, vond daarin reden ge noeg om te vlaggen. Doch de hctel-eigenaar dacht er anders over. Moeten wij vlaggen omdat we er een* zesduizend Prui sen en een lap grond van èen twin tig vierkante kilometèrs bij krij gen, terwijl we niet weten of we er meer plezier dan narigheid van krijgen?", was zijn domper op Henks enthousiasme. Dit zijn twee standpunten, die ons karakteristiek lijken voor de houding van gans ons volk tegenover de annexatie. Vooral de woorden van onze gastheer gingen ons door het hoofd, toen we bij Broek-Sittard, op de laatste meter Nederlandse grond het Duitsë land aftuurden, dat thans, over enkele dagen wellicht, binnen de Nederlandse grens ge trokken zal worden. We dachten aan Eupen en Malmedig, aan Dan zig, aan Sudetenland er. aan al die stenen des aanstoots, welke zo wel kom zijn aan lieden, die een onte vreden volk in de hand willen houden en die dat volk toch een weg willen bieden om er hun on tevredenheid op af te reageren. „Nice, Corsica, Tunis!" Dat het nooit meer zover moge komen! Want ook dit zal er in gaan: „HÖngen, Tüddern, Wehr!" „Ach, wat!" snoof schouderopha lend Friederichs, een vier jaar geleden veilig op de Heimat teruggetrokken Duitser, toen wij hem op zijn zijde van de grens naar zijn gevoelens vroegen. „Ach wat, we horen dat nu al zo lang; propaganda!" Een wensdroom van een man, die voor zijn houding in Nederland tijdens de bezetting misschien (en terecht) dan geen moeilijkheden vréeSt, maar die enkele tientallen meters over dé grens levend een behoorlijk be staan in de smokkelhandel schijnt te vinden. Als de grenscorrecties worden uitgevoerd, dan zal dat be staan voor hem afgelopen zijn! „Ach, wat!" Maar gretig vertelt 'hij ons van de tegenstand in de ge bieden, waar men .e zaak niet zo lichtvaardig opneemt. Hoe daar in Millen, een van de negen of tien dorpen die voor nationaliteitsver wisseling worden gedoodverfd, 's nachts door onbekende handen tientallen opschriften op de stra ten worden gekalkt: „Wij willen Duitsers blijven! Annexatie bete kent: Weer oorlog!" Britse en Duitse ambténaren verwijderen 's morgens die stryd- kreten weer, maar de afgelopen week was er aan verwij déren nau welijks meer te denken. Men he emst word. en enkele raddraaiers hitsen de bewoners op. Onverschillig. „Toch kunt u er op rekenen, dat het tachtig procent van de Duitsers in dat gebied volmaakt onver schillig laat," gaf de Nederlandse ontvanger van invoerrechten en accijnzen Bansema in Broek Sittard ons als zijn mening. Banse ma heeft zijn kantoor en zijn huis op die laatste meters Nederlandse grond. Dat hoort bij zijn werk. En dat werk brengt ook mee, dat hij dagelijks nauw contact heeft met de Duitsers aan de overzijde. „Mis schien," ging hij voort, „zijn er tien op de honderd die er fel tegen zijn, en tien die er vierkant voor zouden stemmen. De anderen laat het volmaakt onverschillig. Maar die laatsten weten ook wel, dat ze er zo slecht nog niet aan toe zijn, als ze straks hun inkopen kunnen doen in Sittard, waar wel iets meer te krijgen is dan in Gangelt en Geilenkirchen waar dit gebied thans op georiënteerd is." Onlangs was een van de Sittard- se wethouders bij de Ambtsvor- ganger van Tüddern, G r t z. Een man die van de nazis bar veel te lijden heeft gehad. „Zoudt gij voor annexatie zijn?" vroeg de wethou der. „Ik zou er vóór zijn, indien de stemming maar geheim was." luidde het antwoord van de man. die het hoofd is van de gehele sec tor, die voor.de gebiedsaanhechting in aanmerking schijnt te komen: Tüddern. met 1500 inwoners; HÖn gen (1000), Havert, Isenbruch en Schalbruch (tezamen 1500), Hil- lensberg (500), Wehr (600), Sus- terseel, Millen en nog enkele ge huchten. Tezamen wonen er onge veer 6500 mensen, van wie een groot deel Nederlanders en weer een ander deel vluchtelingen uit de Oostelijke zones van Duitsland. Wanneer men het gebied op de kaart bekijkt, blijkt, dat de zak van Duits gebied in Nederland bij Sittard geheel wordt opgeheven. Saeffelen zal waarschijnlijk Duits blijven evenals Gangelt, dat dan aan de nieuwe grens komt te lig gen. Een grensverkorting van, ruw geschat, 15 kilometers. „Een mogelijkheid om de enor me smokkelarij in deze streek nu eens stevig aan te pakken," voor de ontvanger Bansema, die zijn wo ning wel zal moeten verlaten voor een oostèlijke standplaats. Kolen. „Een kans om de kolenlagen on der dit gebied voor de Nederlandse economie te gaan gebruiken," vóór de mensen van de mijn Maurits, die zich er reeds lang over erger den, dat deze Duitse velden, die onmiddellijk sluiten aan de lagen waar de Maurits werkt, ongebruikt bleven liggen. „Een kans voor Sittard om een achterland te krijgen, dat de stad zal doen opleven, eensdeels door de koopkracht van de 6500 inwo ners van het te annexeren gebied, anderdeels door het toerisme naar de aan te hechten streek die bij zonder rijk is aan bos en natuur schoon," meent de Sittardse mid denstand. „Een kans op moeilijkheden," herhaalt onze hotelhouder, een der weinigen, die er niets voor voelen, aan de Nederlandse zijde van deze grens. Maar Den Haag, Londen, Parijs. Washington cn Brussel hebben de waarschuwing van de hotelhouder blijkbaar wel ingecalculeerd. Dat zal blijken. Vannacht misschien. Over een week uiterlijk, als we kunnen vertrouwen op de mensen in Sittard. die maar al te goed op merken. dat de Duitse Zollbeamb- ten in dc nieuwe streek plotseling schaars zijn geworden, omdat zij zich terugtrekken: die weten dat in het onderhavig gebied, dc Duit sers al hun Marken in goederen hebben omgezet, die in Nederland gewild zijn: motor- cn naaimachi ne-onderdelen, messen van vlees- snijmachines, boter, graan cn wat al meer! Die ook weten dat de Duitsers het trammetje Gcilen- kirclien-Tüddern tegenwoordig 's nachts naar Gangelt terug halen. En morgen zal hun eerste vraag weer zijn aan de eerste die zij ontmoeten: „Nog wat nieuws van de grens?" Compromis mogelijk over correcties? De heer P i 1 a t u s, landraad voor het district Geilenkirchen, waartoe de z.. „zelfkant" tegen over Sittard behoort, heeft aan de regering van Noord-Rijnland- Weslfalen verzocht voorstellen te doen tot een andere oplossing der grenskwesties dan door correcties. Pilatus is van mening, dat er een oplossing mogelijk is. waardoor enerzijds bereikt zou worden, dat aan de gerechtvaardigde Neder landse wens tot betere verkeers verbindingen tussen Zuid-Limburg en Noord-Nederland wordt tege moet gekomen, terwijl anderzijds voorkomen zou worden, dat Duit sers tegen hun wil Nederlander zouden moeten worden. Pilatus heeft het voorstel ge daan. dat Duitsland een exterrito riale autoweg en een dubbele spoorweg over Duits gebied zou leggen om de gewenste verbindin gen te verzekeren. De kosten hier van zouden eventueel van de her- slelrekening kunnen worden afge schreven. Voorts verzoekt de land raad aan zijn regering met voor stellen te komen om aan Neder land, tegen vergoeding, het recht te geven tot het exploiteren der kolenlagen in het gebied ten Wes ten van Scherpenzeel-Teveren- Waldenrath en Heinsberg. Volgens Pilatus zouden aan andere grens- sectoren evenzeer oplossingen kun nen worden gevonden, waardoor een overgaan van mensen naar Nederlands gebied tegen hun wil overbodig wordt gemaakt. Het ging de Nederlanders in dc eerste helft van de achtste inter landwedstrijd na de oorlog tegen de Belgen niet voor de wind. Na vier minuten was het al 10 en niet lang daarna had Kraak op nieuw het nakijken (02). In de tweede helftin het bekende Hol landse kwartiertje, werd de st(i-d eerst gelijk door een staaltje van beheerste voetbaltechniek van Cla- van. Rechts op de foto ziet men de Hagenaar, die Van Meert (op de grond) kanslooh passeert. Mrt ze ven mijlslaarzen proveert Gillard het onheil te bezweren, maar hij komt juist te laat. Daarna was het Brandes die Nederlands tweede doelpunt scoorde en zelfs kon Abe Lenstra Nederland de leiding ge ven 32). Het laatste schot van de wedstrijd was 'n strafschop voor dc Belgen, die dc stand weer gelijk maakte (33). Met exploitatie is men reeds begonnen Op een conferentie van Ameri kaanse ingenieurs in Los Angeles is officieel medegedeeld, dat in de staat Colorado langs de rivier de Colorado de grootste petroleum- bron in de Verenigde Staten is aangeboord. De bron wordt in staat geacht 48.000 milliard liter petroleum op te leveren. Dat is bijna tien keer meer dan dc totale productie van alle Amerikaanse petroleumbronnen sinds het ont staan van de Amerikaanse olie industrie. Op kleine schaal is reeds begonnen met de exploitatie van de nieuwe bron. Plannen worden uitgewerkt voor een net van pijp leidingen naar de Amerikaanse Westkust. Sudirman weer bij zijn Republiekeinse troepen Volgens een mededeling van de republikeinse noodregcring op Su matra heeft de republikeinse gene raal Sudirman het commando over zjjn troepen weer op zich ge nomen. Sudirman was ziek toen dc Nederlandse troepen Djcgja bezet ten. maar ontkwam later uit deze stad. In een radiotoespraak die, naar werd medegedeeld, „ergens van midden-Java" kwam, zei Sudir man: „Ik leef temidden van dc troepen in de bossen". Hij spoorde het Indonesische volk aan, de strjjcl voort te zetten. Nederlanders gedood bij Sukabumi Zondagnacht zijn Nederlandse posten aan de buitenrand van Sukabumi hevig beschoten, zo meldt Aneta. Bij de tegenactie werden een Nederlandse militair en een Chinees gedood; vier Ne derlandse militairen werden ge wond. Zaterdagmiddag is in de nabij heid van Sukabumi een onderne mingstruck aangevallen. Een on- dernemingswachter werd gedood en twee gewond. WIJ hebben tot dusver met op. zet niet geschreven over do verschillende publicaties over gruweldaden in Indonesië. Mét opzet niet, om twee redenen: lo. omdat wij van mening zijn, dat men met de publicatie van brieven met deze Inhoud niet voorzichtig genoeg kan zijn en hiertoe alleen mag over gaan, wanneer men een rede lijke zekerheid heeft, dat de schrijver niet meer vertelt dan hij verantwoorden kan; 2o. omdat wij deze zaak te ern stig vonden om zelfs maar ae indruk te willen wekken, dat hieruit politieke munt gesla* gen kon worden. Wij zouden liever hebben ge zien, dat deze stukken in handen waren gesteld van de regering en/ of van kamerleden en dat eerst wanneer van die zijde onvoldoen de aandacht aan deze ernstige beschuldigingen zou zijn geschon ken de publieke opinie zou zijn gemobiliseerd. Wij hebben het dan ook zeer toegejuicht, dat het lid van de Tweede Kamer. F Goedhart, bij het jongste debat over Indonesië een motie indiende, waarin aan d« regering werd gevraagd een on derzoek in te stellen, een motie, die vanzelfsprekend door hem werd ingetrokken, toen van rege ringszijde eigener beweging een dergelijk onderzoek werd toege zegd. Zaterdag is het resultaat van dit onderzoek bekend gemaakt: de regering komt tot de conclusie, dat de beweringen over gepleeg de gruweldaden over net alge meen genomen onjuist zijn geble ken Het toegezegde onderzoek heeft dus snel plaats gehad, ver heugend snel zouden wij kunnen zeggen, wanneer wi| niet van me ning v/aren, dat het te snel was geweest. Wanneer het objec tieve onderzoek over dit uitgestrekte gebied b.v. een maand langer In beslag zou ge nomen hebben, dan zouden wij dit niet alleen hebben begrepen, wij zouden de uitslag ervan, wanneer die dezelfde was gebleken als thans, met meer gefundeerd* vreugde hebben vernomen. Nu hebben wij misschien ten on rechte. laten wij het hopen de indruk, dat de publicatie van dit resultaat wel wat opvallend samenvalt met de bespreking vart de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Gezagvoerder J D Jlbbcn, die Za terdag met dc „Slamat" zijn laatste reis begon, zit met een probleem. HU heeft twee zwarte poedeltjes van pas acht weken oud als bagage meege kregen Dii vindt hij op zichzelf wel aardig, maar dc begeleidende lnstruc- tlcbrlcf bnnart hom zorg ..Pas vooral op voor vocht", heet het driartn „Zelfs dc pootjes mogen niet nat worden, want de diertjes zijn bijzonder gevoe lig voor rheumatick Aan het op 30 Maart te organiseren tussentijds vcrkccrsexamen van dc afd Slledrecht der Vereniging voor Veilig Verkeer nemen behalve een 80-tal jongens en meisjes van de lagere scholen, ook drie verpleegden uit het „Hervormd Rusthuis" te Slledrecht. die _tesp. 82 81 en 79 Jaar oud zijn Een voor malige detective uit New York die door de politie vastgehouden werd, omdat hij deel uitmaakte van een nati onaal complot om telefoongesprekken af te luisteren, is Zaterdag ontsnapt door in het stadhuis uit het raam van een rustkamer ie springen De be volking in dc V S neemt per maand met meer dan 200.000 zielen toe. De V S telden 1 Januari 148 millioen in woners Sinds de bekendmaking ln September, dat hcwoners van Wcst- Berltjn om emigratie naar de V.S. kun nen verzoeken, hebben ongeveer 100.000 personen uit de drie westelijke sec toren om visa verzocht, dat is 1 op d» 22 Met de eerste 12.000 zijn de immi- grattelijstcn reeds voor twee Jaar vol geboekt Te New Orleans, op ruim 2 kilometer afstand van Pass a Loutre, dc meest oostelijke mond van de Mississippi aan de Golf van Mexico, zijn twee oliebronnen ontploft en ln b-and vlogen. Een der bronnen behoorde aan dc Shell, dc andere was nog niet voltooid De schade wordt op 1 miltoen dollar geschat Vier gezinnen dakloos door zware brand Drie woningen zijn Zaterdag avond in Aards woud (gem. Hoog woud) door een hevige brand in de as gelegd met het gevolg, dat vier families, tezamen negen personen, dakloos zijn geworden. Geen herziening van Rauters vonnis De bfjzondere Raad van Cassatie heeft de aanvrage tot herziening van het vonnis tegen de gewezen commissaris-generaal Rauter, die door die Raad tot de doodstraf is veroordeeld, niet ontvankelijk ver klaard. Goede vangsten van de „Willem Barendts" Zondagmiddag tegen half zes is te Vlaardingen aangekomen het motorschip „Mijdrecht" met tien duizend ton traan en enkele hon derden vaten lever afkomstig van de „Willem Barendts". De vangstberichten van de „Wil lem Barendts" zijn dit jaar gunstig, wat wel zijn oorzaak vindt in het feit, dat voor het eerst met tien in plaats van met acht jagers de visse rij werd uitgeoefend. De stemming aan boord is uit stekend. Voor abonné's bestaat gelegen heid hun abonnementsgeld ad 4.15 over het tweede kwartaal '49 te gireren op postrekening no. 510330 ten name van ons dagblad. Wij verzoeken de abonné's vrien delijk tijdig te gireren en wel zo: dat het bedrag ad 4.15 vóór 1 April 1949 in ons bezit is, daar wij na die datum de kwitanties ter incasso aan zullen bieden. De administratie. Weerbericht WISSELEND WEER Weersverwachting gel- dig tot Dinsdagavond - Tijdelijk krachtige cn langs dc kust mogelijk p" harde wind uit Weste lijke richtingen. Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen entge regen en later hier en daar opklaringen. Wei nig verandering van temperatuur 15 Maart. Zon op 6.56. maan op 19.57, onder 7.25

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1