Het laatste schot, een strafschop voor België, besliste de strijd SS! NEDERLAND-BELGIE WEER GELIJK (3—3) Belgen zagen 20 voorsprong in Hollands kwartiertje" te niet gedaan Nederland vocht met rug tegen de muur, maar die muur heette KRAAK In de kleedkamer Na de hitte van de strijd Keien van de wedstrijd. Maandag 14 Maart 1949 3 POLLY PIL, CRACK VAN DE QUICK SPORTSCHOEN GROENESTRAAT 240 NIJMEGEN MET EEN VLIEGENDE UITVAL weet de Nederlandse doelman Kraak een Belgische aanval in de tweede helft van de interlandwed strijd NederlandBelgië onscha delijk te maken. De Nederlandse rechtshalf Van Schijndel brengt zijn hoofd in de strijd. Kraak en onze back Steenbergen (v.l.n.r.). Advertentie I.M. KRAAK STOMPT een Belgisch schot in dc tweede helft van de ontmoeting NederlandBelgië tot corner, ondanks het kluwen spe lers in zijn doch V.l.n.r.: Van Schijndel, Steenbergen (half zicht baar), aanvoerder Schijvenaar (die zich aan de doelpaal vastklampt), doelman Kraak, Möring (gedeelte lijk zichtbaar) en de Belg Govard. Wie zou het durven ontkennen, dat er aan het begin van de wedstrijd een sombere sfeer hing. Wij hadden immers al lang het gevoel, dat op een kwade dag de storm over ons hoofd zou losbrekenWij werden nog in deze gevoelens versterkt door 't nieuws, dat Arie de Vroet niet zou meespelen. De schok was minder dan het verstek gaan in Antwerpen van Faas Wilkes, maar desalniettemin was het weinig opbeurend. Stoffelen van Ajax was zijn plaatsvervanger. Men zei er niet veel van... men keek naar de Belgen, die de eerste aanval op het Hollandse doel inzetten en naar Govard. die hoog over schoot. Wij waren ons nog aan het oriënteren ten opzichte van Govard op de rechts binnenplaats en de andere debutant Rik Coppens op dc linker flank van de reus Mermans. toen wij Möring de bal kwijt zagen raken aan Mermans en Lemberechts in de Oranje-verdediging priemde. De bal was onbereikbaar voor de naar binnen ge zwenkte Thirifays... Wij gingen eens onbehaaglijk verzitten en we hadden het nog niet gedaan of we zagen Schijvenaar dc nieuwe Belgische rechtsbinnen attaqueren. Schijvenaar won het duel, ten koste van een corner. De kleine gedrongen Lemberechts huppelde met de bal naar de hock- vlag. HU kromde zün rug. gaf een schop tegen de bal met z'n linker been en wat er in dc volgende se conden gebeurde was zo emotio neel, dat de bal In 't Hollandse doel lag, voordat wc ons het dra matisch verloop goed realiseerden. We zagen in een flits Kraak op de grond liggen (na afloop vertelde hij: van de voet gelopen door de instormende Belgen) een hoog op springende Mermans, die de bal een kopstoot gaf naar het doel, twee opspringende gedaanten in oranje, Steenbergen en Möring, de bal op het hoofd van Möring en daarna juichende en springen de Belgen, die elkaar vurig om helsden en Kraak, die de bal ach ter in het doel oppakte en nijdig naar het midden\reld schoot. Zwak gestamel Er waren toen vier mi nuten gespeeld. De Belgen joelden en schreeuwden we za gen duizenden Belgische vlaggetjes zwaaien, we hoorden toeters en bellen en in dit tumult kwam onze rechtervleugel in actie. We zagen Lenstra de bal vrU maken voor Wilkes, een schot.... hoog vloog de bal over Meert, die hem rustig kon nakijken. Geen vuiltje aan de lucht, ook niet toen Bran- des de bal listig liet liggen voor Rijvers, die meters naast het doel schoot. Het was zwak gestamel vergeleken bij de forse, gespierde taal van de Belgische voorhoede, die in tirailieurslinie oprukte. Duel MÖring-Mermans, corner. Hoek schop van Thirifays, hoog boven Mermans zweefde Kraak, de bal solide in z'n armen. Weer een af tastende manoeuvre van onze pro minenten op -e rechtervleugel, doorbraak van Wilkes en Lenstra, maar op het beslissende ogenblik leek het f Brandes met de bal geen raad meer wist. Toen kwam de eerste Nederlandse hoekschop genomen door Clavan, die de bal in de handen speelde van Meert. Het was povertjes wat de Hollan ders lieten zien. Brandes bleef te opvallend kalm om tegen een agressieve stopper als Carré succes te kunnen hebben en Rijvers Waar was RijversVan Schijn del en Stoffelen zwoegden daar op een middenveld, dat door de angst vallig teruggetrokken houding van de verdediging akelig groot leek en hun leeuwenmoed was niet opge wassen tegen de ruige kracht van een Mermans of de onstuimigheid van een agressieve doorzetter als Coppens, die ons in z'n spel aan Decleyn deed denken. En Steen bergen stond zo dikwijls hulpeloos tegenover Thirifays, maar ook Schijvenaar vergiste zich telken male in Lemberechts, die weer speelde zoals in de dagen, dat hij in het continentale elftal werd ge kozen. Aanval op aanval Wij hadden nauwelijks tijd om de aanvallen van de Belgen bij te houden. Plotseling zagen we Cop pens door de verdediging flitsen, met Möring op z'n hielen. Geen Steenbergen of Schijvenaar in de buurt om te hulp te snellen. De gedrongen, robuuste Belg kromde z'n lichaam voor het schot, maar Kraak, juist op tijd uitgelopen ver sperde de bal met z'n lichaam de weg naar 't doel. Er mogen de laat ste tijd wel eens geruchten zijn gegaan over Kraak, er zijn zelfs stemmen opgegaan om hem nu maar eens te vervangen door een ander, bijvoorbeeld door De Munck, maar wat Kraak in deze eerste helft liet* zien, was de IJmuidenaar weer op z'n best. In deze vorm is hij nog door geen ander in Nederland te vervangen. Een uittrap van Kraak en de ver opgedrongen kanthalves van de Belgen, de kleine Henriet en Mees gaven aan Rijvers of Clavan niet de kans om aan de bal te tippen. Wilkes was de enige, die lucht kon geven, met een snelle rush, bijna uit de verdediging gestart, maar Lenstra was de enige, die hij in z'n spel kon betrekken. En Lenstra liep rechtsbuiten, hield bijna angst vallig de buitenlijn en was niet gelukkig met z'n duels met Gil- lard, die wel niet Anoul kon doen vergeten, maar door de geest, die in de eerste helft het Belgische elftal bezielde, ook werd geprik keld tot vinnig verzet. Loodzware druk Het enige lichtpuntje in deze periode van loodzware Belgische druk was een gewonnen duel van Wilkes met Henriet, een schuiver, die door Meert bezijden het doel werd gestopt. De scheidsrechter Nilsson zag dat de bal achter de lijn was geweest en gaf corner. Twintig minuten waren er ge speeld in de eerste helft, toen er op de Nederlandse helft iets over het veld fladderde. Het was een Bel gisch vlaggetje, door dc stormwind opgenomen van de tribunes, neer- gesmakt in het veld. Het vlaggetje fladderde in de richting van Kraak. Wij willen hierin geen voorteken zien van het naderend onheil, maar nog geen minuut later braken Mer mans en Govard samen door dc Hollandse verdediging en nu was er zelfs geen Kraak meer, die het schot van Mermans in de weg kon staan (O2). De Belgen waren nu zo superi eur. dat een débacle bij ons zelfs niet meer op hevig verzet stuitte. Van een gesloten verdediging was geen sprake meer. Weer was Schij- venaar afwezig om Lemberechts te beletten ver opgedrongen naar de doelpalen de bal naar Coppens te spelen. Een korte vinnige worste ling van Coppens en Govard met Steenbergen en Möring, een uit schietend been van Govard en wij bogen ons reeds berustend naar ons papier om het derde doelpunt van de Belgen te noteren, toen Nilsson wees naar een plaats, waar hij een overtreding had gezien. Het was door het oog van een naald. Wij smeekten met onze ogen naar Wil kes, naar Lenstra, maar de Fries liet de bal weer hoog over Meert de lucht ingaan. Eindelijk einde lijk wat goeds van Brandes, die met een paar listige schijnbewegingen de bal vrij tikte voor Clavan. Rij vers werd van de bal gelopen en Wilkes kwam helemaal van rechts om de vrije trap te nemen. Hoog overHet was om er moede loos onder te worden. Wanhoopsvoetbal Het werd wanhoopsvoetbal, voetbal met de rug tegen de muur. Maar. die muur heette Kraak en IJmui denaar had zich weer zo listig op gesteld. dat Coppens vrij voor doel hem wel de bal ln de han den moest schieten, of hij wilde of niet. Het was voor de Belgen in het stadion, om louter van de zenuwen te gaan krijsen en dat deden ze ook, toen Nilsson een vrije trap gaf omdat Clavan door Mees in de rug werd geduwd. Het was Schijve naar, die we op een gegeven ogen blik als linksbuiten terugvonden in de buurt van Aernoudts en een pass zagen geven naar Wilkes, die naast schoot De Belgen begonnen de tweede helft wat minder onstuimig dan de eerste. De prikkel om die verwaan de „Ollanders" om de oren te slaan, de Belgen, je springt op en je kopt. Maar je weet niet, waar je staat en Er was geroezemoes van stemmen. Bondsofficials Herberts, Boel- jon, Staal, Triebei praatten met de spelers, die vermoeid hun be- modderde benen uitstrekten en nog onder deindruk van de wed strijd langzame antwoorden ga ven op vragen, die hun werden ge steld. Een was er, die stille tjes in een hoek zat. Hij deed niets. Hij zat zó maar voor zich uit te staren. Op het bleke voorhoofd onder het rossige haar parelden fijne druppeltjes zweet. Langzaam bevochtigde hij met z'n tong z'n kurkdroge lippen. En toen in die drukkende stil te, die de eenzame figuur als op een beklaagdenbankje deed zit ten, gebeurde er iets, dat ik mis schien wel het belangrijkste mo ment van deze emotionele middag noem. De deur van de kleedkamer ging open en Karei Lotsy stoof naar binnen. Hij begon onmiddel lijk de spelers de hand te drukken. Kraak, Schijvenaar en kwam toen bij Steenbergen. Gefeliciteerd kerel," zei hij, alsof er niets was voorgevallen. Steenbergen keek op, nog meer trok het bloed uit z'n gezicht weg. terwijl hij nauwelijks hoorbaar z'n verontschuldigingen stamelde. „Ach ben je gek, jongen/' zei Lotsy, terwijl hij Steenbergen een klap op z'n schouder gaf, „dat heeft niks te betekenen. Ze heb ben toch fijn weer niet gewonnen." Wij hadden nu ook de moed om aan Steenbergen te vragen wat er precies gebeurd was. Men had hem even goed kunnen vragen waarom de aarde rond was. Ik zag de Belgen in een mist op me afkomen," zei hij, „en ik weet niet meer wat ik gedaan heb." Ik ben ook nog even naast Mö ring gaan zitten. Hoe hij zich ge voeld had op z'n oude plaats? „H'm.. h'm.." zei Möring en hij peuterde een beetje witjes aan z'n schoenveters. Ik begon aarzelend over het eer ste doelpunt van de Belgen en de reactie van Möring was dezelfde als van Steenbergen. Je staat daar, omringd door waar de bal terecht zal komen was een beetje geluwd, waarschijn lijk door feestelijke toespraken in de kleedkamer, waardoor zij in hun superioriteitsbesef waren versterkt. En daaraan hadden de onzen het waarschijnlijk te danken, dat we een schot zagen van Rijvers, dat Carré een centrumaanval moest stuiten, dat een verre trap van Cla van moest worden weggekopt door Mees. Het was nog niet om de ogen wijd open te sperren van verba zing, datgebeurde pas later. Dc stadionklok wees tien mi nuten in de tweede helft aan, toen we eindelijk van Wilkes za gen, waar we 55 minuten op had den gewacht. Een razend snelle dribble door dc Belgische verde diging. De bal werd hem ontfut seld, tolde voor de voeten uan Clavan, die naar binnen was ge komen en van dichtbij hard in schoot. Meert keerde het schot met z'n voet. De bal sprong te rug naar de jeugdige Hagenaar, die weer schoot en iets wat we nog een kwartier tevoren voor onmogelijk hadden gehouden, was gebeurd. Wij hadden één doelpunt van onze achterstand afgeknabbeld... (12). Zon ging schijnen We zouden nog veel meer zien gebeuren. Geinspirecrd door het doelpunt van Clavan kwam er op hetzelfde ogenblik een heel andere geest over ons elftal. Het leek wel alsof we tot dusverren in de mist hadden zitten kijken. Het gordijn was opgetrokken en daar scheen de zon. We keken heel even (een beetje) verbaasd, naar Rijvers die kleine Keesje Rijvers, die 55 minuten zoek was geweest en plot seling ook mee ging doen. Hij haal de een bal, die door Mees al voor „dood" was verklaard, van de out line op, gaf een voorzet en als Cla van op dat moment z'n tweede doelpunt had gescoord, was nie mand verbaasd geweest, want z'n kopbal was voortreffelijk. Het „Hup Holland" werkte aanstekelijk en aandoenlijk, maar het scheelde weer die fractie van een (voor ons) gelukkige seconde, of Kraak had het harde schot van Lemberechts niet corner kunnen stempen. Maar Kraak kon deze middag alles. In de wilde orkaam van de eerste helft had hij het scheepje met geringe averij drijvende gehouden, zou hij het dan nu niet kunnen bij een af zwakkende «wmdv-r.'.? -•»-••• De stadionklok wees een kwar tier in de tweede helft aan, toen Brandes een pass kreeg van Cla van. Er volgde een wedren van de Fcyenoorder met Carré en Glllard. Carré r^kto achter en op enkele meters Mn doel dreigde Brandes dc strijd met Gillard te verliezen. Beiden vielen, Brandes was weer het eerst op dc been en do stom verwonderde Meert, die veel to laat uit z'n doel was gelopen, zag de bal in het net verdwijnen (2-2). Het leek toen wel de hel van Deur- ne, die in het Olympisch Stadion losbarstte. Met de gelijkmaker voelden de Belgen de grond, die zij zo solide hadden gewaand, on der hun voeten wegzinken. Dc rollen waren totaal omgedraaid. De kat was muis en de muis was kat geworden De Belgen zagen meer en meer de teugels glippen Een voorzet van Abe: Clavan miste; Wilkes ver in de vijandelij ke verdediging gepenetreerd, een vrije trap van Steenbergen, met een hoge sprong ving Meert de bal. De Belgische middenlinie, met de voortvarende Mees en de slim me Henriet, moest machteloos toe zien hoe Lenstra met grillige ara besken figuren zweefde over het groene tapijt en toen Wilkes de kans gaf om een kanon te laten dreunen. We zagen Brandes bij een nieuwe stormloop twee maal over de kop buitelen, we zagen Wllkes opnieuw duelleren met Henriet en ondertussen loeide het stadion: „Abe.... Abe....!! Maar Abe keek rustig of Brandes soms vrij stond en liet ten slotte de eer aan Wilkes. Even sensatie bij de Bel gen: Mermans dook voor Kraak op, maar geen nood. Bij Kraak was de deur dicht. Een ontmoedig de Thirifays schudde moedeloos het hoofd, toen hij een ren op touw dacht te zetten en teruggefloten werd voor buitenspel. In deze sfeei gingen we naar het einde van de wedstrijd toe. Tien minuten voor het slot stond Ratje Verlegh langs de lijn, te wenken naar Rijvers, dat hij van plaats moest verwisselen met Len stra. De rechtervleugel werd er niet beter door, want Rijvers gaf de ballen die hij kreeg, slecht af, maar het centrum won aan kracht ennu zag men plotseling klaar en duidelijk, wat deze voor hoede op korte termijn nodig heeft Lenstra naar de linksbin- nenplaats en.een nieuwe rechtsbuiten. Wat de Fries nu weer aan tover kunsten liet zien heeft de Belgen waarschijnlijk de vergelijking met Stanley Matthews in de mond ge geven. Eenmaal kwam er zo'n hard schot van z'n voet, dat z'n scheen beschermer meevloog naar Meert. In een laatste wanhoops-offensief probeerden Coppens en Mermans de weg naar Kraaks heiligdom te forceren, zij lagen met hun drieën op de grond, doch een cornes was alles wat Kraak nog weggaf. Het hoogtepunt van dc wedstrijd kwam vier minuten voor het einde. Brandes tcuzclde en Wilkes wilde er toen alleen vandoor gaan. HU botste tegen Aernoudts. de bal werd toen magnetisch getrokken naar de vrij staande Lenstra, die geen seconde aarzelde om het der de doelpunt te scoren. Toen dacht ik, dat het Olympisch Stadion werd afgebroken. Overal zag ik mensen hossen. De anders zo kalme Fries liep met opgeheven armen in de armen van z'n strijd makkers. Deze vreugde was voor de Bel gen bittere gal. Confraters, die in de rust met Olympische zekerheid de profetie van een overwinning doorgaven naar de Scheldestad, liepen nu een paar minuten voor tijd weg om weer een nederlaag naar het Zuiden te seinen. Zij wer den uit de telefooncel teruggeroe pen door een massale kreet van teleurstelling, gevolgd door een doffe beklemmende stilte. Met nog anderhalve minuut te spelen sloeg Steenbergen die hoge voorzet van Lemberechts met de hand weg En de Belgen hebben voor de ge lijkmaker niet harder kunnen jui chen dan zij zouden hebben ge daan voor de overwinning. En dat verzoent ons toch wel weer met de gedachte, dat het anders had kun nen zijn „Als we voor morgen een elftal moesten samenstellen, zouden we hetzelfde elftal nemen. Er is im mers geen betere combinatie te be denken Maar," liet de heer Herberts er dadelijk op volgen. ..dat wil niet zeggen, dat wij blind zijn voor de tekortkomingen van verschillende spelers Ziehier het oordeel over dit Ne derlands elftal in „a nutshell". We moeten roeien met de riemen, die we hebben en laten we proberen die riemen zo goed mogelijk te ge bruiken. Als we naar de 1ste helft te werk gaan, zijn het maar enke len, die genade vinden in onze ogen: Kraak (een tien en een grif fel), Lenstra, Wilkes enne.. Van Schijndel en Stoffelen. Bepaald onvoldoende was de linkervleugel en de hele verdediging, waarin de backs en de stopper om beurten grove fouten maakten. Maar zoals elke medaille ook een keerzijde heeft, zo heeft elke wed strijd twee helften en in de twee de helft werden ze. op een enkele uitzondering na, allemaal goed Voortreffelijk Lenstra, Wilkes en Van Schijndel! Er was er eigenlijk maar één onvoldoende en dat was Rijvers. En de debutanten Over Steenbergen spreken wij met geen woord meer. Zonder die fout zouden we het geen schitte rend, maar wel een bevredigend debuut hebben genoemd. Van Schijndel heeft z'n ras ook in een internationale wedstrijd be wezen. Het is hem niet in de schoot geworpen De grootste moeilijk heid, zei hij na afloop, waarmee hij te kampen heeft gehad, was dat hij bijvoorbeeld nog nooit met Lenstra samen heeft gespeeld. Van Schijndel heeft nog een paar wedstrijden nodig om zich in dit milieu vrU te spelen en dan kun nen wij het Nederlands elftal feli citeren met een geduchte aanwinst. Verslagen zit doelman Mcerf op de grond. In wanhoop grijpt hij naar z'n hoofd. De maker van dii doel punt Abe Lenstra is niet meer te zien. In een kluwen dansen de Ne derlandse voorwaartsen in 't rond. Zo ging het Er is bijna geen twijfel meer, dat het eerste doelpunt van de Belgen door Hennie Möring gemaakt werd. Kraak loopt nog toe, helaas te laat. Na vier minuten was het al 1O en niet lang daarna had Kraak (op de grond liggend) opnieuw het na kijken (O2). Links de Neder landse aanvoerder Schijvenaar, rechts zijn collega-back Steenber gen. EEN SPANNEND MOMENT in de eerste helft van dc wedstrijd Ne- derland-r-België voor het Nederlandse doel. V.l.n.r.: Wilkes, Rik Coppens, Mermans, Schijvenaar, rechtshalf Van Schijndel en onze spil Möring (koppend). Dit is QUICK SCHOEN Dit is Wie syn de andere drie? Schrijf dc namen in volgorde op een briefkaart. Onder de goede inzendingen worden 6 paar echte Quick Voetbalschoenen verloot. Uitslag in een der volgende Polly Pil-spelmomenten. Toezenden vóór 18 Maart aan:

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3