DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederlandse instemming met compromis-voorstel De Zoll-beamte in Tüddern gelooft niet aan grenscorrecties Gevolgen van guerilla Doodstraf geëist tegen leider der NSNAP Van Rappard Ibestek Inleidend overleg voor de Haagse conferentie te Batavia Op dc küAAsI Nieuwe Sow jetnota aan Zweden Verwachtingen over bodemrijkdom niet hoog gespannen „Neue Grenzen, neuer Krieg" Zwijgen is goud - spreken kost tijd en geld in de Senaat „Nog schuldiger dan Mussert" In kort Dinsdag 15 Maart 1949 'Achtste jaargang No. 1275 Opgericht dooi ae Stichting .Mei Pwool' Giro 51033a Redactie en Administratie! Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Baok: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnement*. Uitgave* N.V. De NieUWe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. pr.1, 32 cent Pt of M..5 p Wt. Loss, nummer. 10 een. Hoofdredacteur, T1. D B B O O R D E R. Veiligheidsraad over Indonesië De Nederlandse afgevaardigde b(J de Veiligheidsraad dr. J. van Royen heeft tijdens de zitting, die de Raad Maandag wijdde aan de Indonesische kwestie medegedeeld, dat de Nederlandse regering be reid is, deel te nemen aan een voorbereidend overleg te Batavia voor de Rondetafel-conferentie, die in Den Haag zal worden gehouden. Het voorstel hiertoe is gedaan door de gedelegeerde van Canada. De bijeenkomst te Batavia zou staan onder auspiciën van de UNO-Com- missic voor Indonesië en zal de voorwaarden en het tijdstip van de Haagse conferentie moeten bepalen. In antwoord op een aanval van De aftredende vertegenwoordiger van net departement van economi sche zaken m Oost-Java, ir. W. ten Hove, deelde in een interview met een vertegenwoordiger van Aneta mede. dat sedert het toene men van de terreur in Oost-J^va, 19 bergcultuurondernemingen zijn gesloten en het werk op andere is gestagneerd Ir. Ten Hove zeide, dat na het snelle herstel gedurende het vo.-ige jaar. j 1. Januari een grote terugslag is ingetreden. Thans ver betert de toestand weer doch ook nu nog is het niet mogelijk, de ver laten ondernemingen met perso neel te bezetten en op de andere de werkzaamheden weer normaal te doen hervatten. De productie-cijfers in dit gebied worden door deze toestand in on gunstige zin beïnvloed. Die voor de rubber zijn belangrijk teruggelopen en de suikeroogst zal de gevolgen ondervinden van het onvoldoende onderhoud der tuinen. In het nieuw bezette gebied zijn enkele belangrijke suikerondernemingen weer in her stel. doch voor de afgelegen berg- cultures zijn de vooruitzichten nv.n- der gunstig. de heer Palar. woordvoerder in de •Veiligheidsraad voor de Republiek, zei dr. van Royen: ..Wij verkla ren met de meeste nadruk, dat de voorgestelde overdracht van sou- vereiniteit wezenlijk, volledig en onvoorwaardelijk zal zijn". De heer Palar meende, dat er geen werkelijke overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië moge lijk is. op grond van bepalingen in de Nederlandse grondwet. Ook hij ondersteunde de Cana dese suggestie voor een voorberei dende bespreking tussen Nederlan ders en Republikeinen onder auspi ciën van de UNCI, maar was van mening dat hiervoor een uiterste termijn moest worden vastgesteld, omdat uitstel de situatie zou ver slechteren. De andere sprekers tijdens de vergadering van de Veiligheidsraad van Maandag waren die voor Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie. Pakistan. Egypte en India. De Sowjet-Unie keerde zich tegen het Canadese voorstel. Volgens zijn vertegenwoordiger Malik, dient dit alleen maar als „sluies.. voor de Nederlandse agressie" Groot Brit- tannië steunde bij monde van sir Terence Shone, het Canadese plan met de woorden: „Wij zijn van mening dat de Raad. door middel van de UNO- Commissie voor Indonesië, alles in het werk moet stellen om de voorwaarden te scheppen, on der welke het de Republikeinse regering mogelijk zal zijn erin toe te stemmen, deel te nemen aan de Ronde-tafel-conferentie in Den Haag. Wij ondersteunen daarom het Canadese voorstel, om een voorbereidende confe rentie te houden". India. Pakistan en Egypte bepleit ten de terugkeer van de Republi keinen naar Djogja, herstel van de Republiek en terugtrekking vah de Nederlandse troepen. Hedenavond om negen uur Ne derlandse tijd zet de Veiligheids raad de bespreking van de Indone sische kwestie voort Nog eens: voorlichting IN „De Ambtenaar", orgaan van de Algemene Bond van Ambte naren, troffen we een artikel aan van Meyer de Vries, voorzit ter van de Raad van Arbeid te Utrecht, waaruit we met instem ming het volgende overnemen. Het is getiteld „Regering, spreek Ne- derlands'' en luidt als volgt: WANNEER men het voorrecht heeft nu reeds enige jaren achtereen in zeer grote, zeer kleine en middelgrote gemeenten over het sociale vraagstuk te mogen spre ken. dan valt het op, hoe onvol doende de meeste Nederlanders over deze aangelegenheid zijn in gelicht. Deze opmerking geldt niet alleen voor de „gewone" man van de straat, doch ook dikwerf voor hen, van wie men mag aannemen, dat zij meer dan hun dagelijkse huis krant lezen. Echter wordt het iemand, die rondgaat om in den lande voorlich ting te geven, wel duidelijk, dat aan de voorlichting in het alge meen zelf nog zeer veel ontbreekt, en wél in die zin. dat ons Neder landse volk op de voor dit volk geëigende wijze niet de inlichtin gen krijgt, welke nodig zijn om een duidelijk inzicht te krijgen en te houden in het complex van maatregelen, dat ons sociaal en economisch doen en laten beheerst. Zou de regering, die op zulk een ontzagwekkende wijze in het leven van onze medeburgers, ook in dat van de ambtenaren, heeft moeten ingrijpen en nog zal moeten ingrij pen, willen we er met elkaar weer bovenop komen, niet goed doen eens ernstig "te overwegen hoe de voorlichting meer aan haar doel kan beantwoorden, d.w.z. meer ge bracht wordt tot de gewone man, op de wijze, die deze gewone man ligt? De regering, ik ben ervan overtuigd, beseft wel degelijk de waarheid van het bekende gezegde „Onbekend maakt onbemind" En zo voeg ik hieraan toe: het onbe mind leidt tot wanbegrip, het wan- hegrip tot ontevredenheid en dat alles weer tot onberaden daden. Wanneer nu in elke daarvoor in aanmerking komende gemeente, na krachtige opwekking van de rege ring, door de burgemeester de ver tegenwoordigers van de meest op de voorgrond tredende verenigin gen op sociaal en economisch ge bied eens bij elkaar worden geroe pen om gemeenschappelijk een sóórt van comité te stichten, dat de voorlichting, welke ik hier op het oog heb op zich neemt en als dan dit comité, gedragen dus door alle lagen van de bevolking, eens bij eenkomsten organiseert in de wij ken en buurten van iedere ge meente en verder sprekers be schikbaar stelt voor vergaderingen van verschillende organisaties en als dat comité dan op zijn beurt weer het goede materiaal van de regering ontvangt benevens een adressenlijst van sprekers, die zich voor dit doel beschikbaar stellen, zal dan op die wijze niet reeds veel ten goede kunnen worden ver anderd? „Koningin Wilhelmina Fonds" bezit reeds F. 2.081.127.51 Nog dagelijks komen er gaven binnen Maandag is de stichtingsacte van het ..Koningin Wilhelminafonds" verleden. Uit deze acte blijkt, dat het Nederlandse volk tot Maandag een bedrag van 2.031.127,51 bijeen heeft gebracht voor het fonds ter bestrijding van de kanker, dat ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar vijftigjarig regeringsjubi leum werd aangeboden. Nog steeds komen bijdragen voor het fonds binnen, Zo werd Maan dag een cheque ontvangen van de Nederlandse Vrouwen vereniging in Australië en uit eigen land kwam uit Rotterdam een bedrag van f 1250 binnen. Onze kolenproductie in stijgende lijn De minister van economische za ken ia van mening, dat de vooruit zichten voor de steenkolenproductie voor 1949 sedert de behandeling van de ontwerp-begroting voor de Staatsmijnen in de Tweede Kamer enige verbetering hebben onder gaan. In 1948 bedroeg de productie van de gezamenlijke steenkolenmij nen gemiddeld 36.205 ton per werk dag en de prestatie per mijn arbeider per ondergrondse dienst gemiddeld 1682 kg. In de maanden November. December en Januari j 1. waren deze cijfers respectievelgk 37.450 ton en circa 1710 kg. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN, de ernstigste sinds de verkiezingen van het vorige jaar, hebben in Rome plaats gevonden toen in de Kamer van Afgevaardigden bekend werd gemaakt, dat Italië zal deelnemen aan het Atlantisch Pact. Ongeveer duizend studenten, die demonstreerden in de Piazza Colonna, dicht bij het parlementsgebouw, weigerden zich op bevel der politie te verspreiden. Politie-auto's, uitgerust, met auto matische geweren, voerden charges uit, waarbij ongeveer twaalf per sonen werden gewond. Rond het parlementsgebouw werd een politie- cordon getrokken. Op de foto ziet men een tegenstander van het Atlan tisch Pact, die een klap heeft opgelopen en door de politie wordt weg geleid. De Sowjet-Lnlo heeft een nieuwe nota aan ?Aveden gezonden waarin Zweden ervan wordt beschuldigd, Sowjetburgers te verhinderen, naar hun land terug te keren. Reeds een tweetal weken geleden zond de regering te Moskou een dergelijke nota aan Zweden, waarin werd gezegd dat de Zweedse politie Baltische onderdanen intimideerde. Zweden wees de beschuldiging van de hand. Men is in Zweden ontstemd over het feit, dat de Russische nota blijkbaar gepubliceerd is voordat zii werd overhandigd. Maandagavond maakten dagbladen in Stockholm er reeds melding van, toen het ministerie van buitenlandse zaken de nota nog niet had ontvangen. Op Zondagen per auto naar bloeiende bollenvelden De minister van Verkeer en Wa terstaat wil de automobilisten ln de gelegenheid stellen op Zondag de bloelende bollenvelden te bezoe ken. Daarom heeft h\j op de Zon dagen 17 April (le Paasdag), 1 en 8 Mei ontheffing verleend van het Zondagsverbod voor motorrijtuigen. (Van onze speciale verslaggever) TüDDERN (ZELFKANT-NORD-RHEIN). De Duitse grenskommies van Tüddern keek verwonderd op, toen wij hem verrasten in zijn tuin. waar hij zijn grond omschoffelde. Toen wij hem vertelden, dat wij uit het Wes ten van Nederland kwamen, en dat wij wel eens wilden horen wat hij over de op handen zijnde grenscorrecties dacht, raakte hij zo in vuur, dat hij vergat te vragen of onze papieren ons wel recht gaven in zijn tuin te staan. ,,U komt precies bij de goede man terecht!'*, verklaarde hij vergenoegd. ,,Kijk", begon hij omstandig. ..Twaalf jaar wonen we hier nu. Vier jaar heb ik in Rusland gezeten; mijn vrouw en de vier kinderen werden in Augustus '44 naar het Oosten geëvacueerd. Toen we terugkwamen vas alles ka pot. het huis zo goed als de huisraad. Met moeite hebben we het weer bij elkaar gezocht. En nu zouden we weer worden weggestuurd?" TONELEN zoals die ve ertoond werden in film „Mr. Smith goes to Washington" zijn de vo rige week werkelijk heid geweest in de Amerikaanse Senaat, waar afgevaardigden uit het Zuiden elf da gen lang zonner onder breking aan het woord zijn geweest om het programma van Tru- m an inzake de burger lijke rechten te blokke ren. Wie die film gezien heeft, herinnert zich -- van dodel'ik vermoeide Congresle den die. veelal zonder boord of op kousevoe- 'ain te pleiten in de overtuiging dat de tijd voor hen werkt Wat zij vertellen is niet van belang: «nmmigen lezen hele gedeelten uit een roman of ook uit de bijbel voor. om maar aan het woord te blij ven totdat zij niet meer kunnen. Dan neemt een ander hun taak over. Een redevoering mag namelijk niet wordep onderbroken en zodoen de zou men tot in het laatst der dagen kun nen doorredeneren om een wetsontwerp tegen te houden. wanneer men verwacht, dat het bij stemming_ er door slotte gelukt, want een door de Democraten in gediende motie om het zou komen Zo'n actie filibusteren onmogelijk heet een ..filibuster" over de afkomst van het woord zijn de ge leerden het niet eens. President Truman nu heeft enige weken ge leden aan dit systeem, Filibuster in Amerika dat tijd (en geld) kost, een eind willen maken door een wijziging van het Senaatsreglement. Hij diende een wetsont werp in om het filibus teren onmogelijk te ma ken. maar de Senato ren die hiervan niet ge diend waren, grepen naar het enige wapen dat hun ter beschikking staatde filibuster. ELF dagen lang heb ben de senatoren uit de zuidelijke staten waar het rasser.sen- timent het sterkst leeft gepraat om Trumans plan in de war te stu ren. Het is hun ten- te maken, is verworpen met 46 tegen 41 stem men. Vele Republikein se Senatoren stemden met de Zuidelijke afge vaardigden (die tot de Democratische partij behoren) mee, vermoe delijk omdat zij de ver toning beu waren. Truman heeft hiermee een zware nederlaag geleden, want niets ga randeert hem, dat zijn programma, dat het lyn chen wil verbieden, de verkiezingsbelasting wil opheffen en het ras senonderscheid bij de aanneming van arbeids krachten wil doen ein digen. nu niet eindeloos zal worden vertraagd door nieuwe filibu-üer- acties van zijn politieke tegenstanders. En misschien krijgen wij hier in Europa ook nog te lijden van deze tijdverpraters, want een van de wetsvoorsctel- len die door de filibus- teractie zijn vertraagd, is de voorgestelde ver lenging van het pro gramma voor de Mars hallhulp.... Niemand in dit gebied, door de Duitsers de Zelfkant genoemd, ge looft nog ernstig dat de zaak zal worden uit- en afgesteld. Maar deze Zollbeamte was gistermorgen begonnen zijn tuin te doen, om zijn flauwe hoop wat kracht bij te zet ten. Toen we er om vroegen, nam bij ons mee, het dorp in. Zijn col lega bleef wel even aan de toch slecht bewaakte grens „Hier," liet hij ons zien, „op dit transformator huisje kunt u nog zien, hoe we er hier over denken." Met letters van veertig centimeter was er in witte kalk geschreven: „Neue Grenzen, Neuer Krieg' „Ge kunt van een Duitser niet verwachten, dat hij zijn vaderland vergeet, al maakt men hem Nederlander", ging onze begeleider weer voort. „Zoudt gij u er bij hebben neer gelegd als men u tot Duitsers had geannexeerd?" OM DE KOLEN? Wij vroegen hem naar de bewo ners van Tüddern. Arbeiders, was zijn antwoord. Landbouwarbeiders, arbeiders van de zijde-fabriek bij Heinsfeld. en een aantal mijnwer kers. En dat gaf hem in. op te mer ken. dat het in deze hele zaak om de kolenlagen onder Wehr en Hil- lensberg te doen zou zijn. „Maar als Nederland die kolen nodig heeft, laat het ze halen. Daarom hoeft deze streek toch nog niet Hollands te worden?" Toen hij ons alleen had gela ten. hebben wij nog verschil lende inwoners van Tüddern gesproken. De kommies, met de politie-mensen en nog en kele anderen bleken de weinige directe slachtoffers van de grenscorrecties, omdat zij waar schijnlijk worden teruggetrok ken. Zijn verzekering dat 98'Vo van de bewoners er fel tegen was, en dat feitelijk alleen de genen die goed in het zadel zit ten er voor zouden zijn, mist iedere grond. Wat dat betreft heeft men in Sit- tard een beter gevoel voor de ver houdingen. De grote massa in Tüd dern toont zich inderdaad vrij on verschillig- Slechts enkelen van de mensen die wij spraken, waren er ronduit voorstanders van. GEEN GENDEN BERGEN Terug in Nederland hebben wij ons licht nog eens opgestoken bij de Staatsmijnen in Heerlen; daar bleken de verwachtingen niet te hoog gespannen. Het kolengebied van Hillensberg en Wchr en. in dien dat er ook bij komt de strook waarin, tussen Kerkrade en Vaals, Horbach en Orsbach, liggen, kunnen misschien van belang zijn, werd ons daar te verstaan gegeven. Doch de hoop blijft daar gevestigd op de in de Nederlandse memoran da gevraagde grotere concessies en op de productie van de Sophia Ja- coba een hoger in Duitsland gele gen Nederlandse mijn, die nu voor de Duitse productie werkt- Mis schien kan inderdaad door de aan hechting van de strook bij Horbach en Orsbach het werkterrein van de Willem-Sophia. die vrijwel uitslui tend huisbrand levert worden ver beterd en uitgebreid. En wellicht ook dat het gebied van Hillensberg en Wehr, achter Sittard goede ko lenlagen blijkt te bevatten. „Maar laat men er geen gouden bergen van verwachten" aldus de opvatting van mensen die op dit gebied deskundig zijn. DE MINISTERS van buitenlandse Sakcn van de landen, die het pact van Brussel sloten zijn te Londen bijeen geweest om besprekingen te voeren over het Atlantisch Pact en dc Europese raad. Achter de tafel, met bril. Paul Henri Spaak de Belgische minister-presidentaan de rechterzijde van de tafel zijn Britse collega Ernest Bcvin (links) en A. V. Alexander (rechts) de Britse minister van oorlog. Aan de idterste linkerzijde: Robert Schu- man (met kale schedel), de Franse minister van buitenlandse zaken en Paul Ramadier (met baard en bril), de Franse minister van oorlog. Op de voorgrond, van links naar rechts. Joseph Bech, de Luxemburg se minister van buitenlandse zaken, een autoriteit wiens naam niet be kend is. Jhr. Mtchiels van Vcr- duynen. die Nederlandse ambassa deur te Londen en minister D. U. Stikker. Textieldistributie in ingeland opgeheven De Britse regering heeft Maan dag in het Lagerhuis het eindo van de kledingrantsoenering in Engeland aangekondigd. Met ingang van heden zal men alle kleding en textiel zonder pun ten kunnen kopen. De distributie is acht jaar van kracht geweest. Grijs, goed verzorgd van uiter lijk. stond Maandagmorgen voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag dr E. H van Rappard. lei der van de Nationaal-Socialistische Nederlandse Arbeiders Partij (NSNAP). Volgens zijn eigen, vroegere woorden heeft hij altijd „heimwee gehad naar de eeuwige Duitse grootheid" is hij steeds van mening geweest dat „Holland voor Hitler" was en dat hij Duits bloed in zijn aderen had. Dat bloed stuwde hem naar de S.S., waar hij Unterscharführer werd. Van Rappard beweerde, dat hij had gemeend, na de capitulatie in Mei '40, dat Nederland niet meer in oorlog was met Duitsland, het geen de president de opmerking ontlokte: „Dat lijkt me wel wat onwaarschijnlijk voor een doctor ir; de staatswetenschappen". „Mijn partij was niet principieel anti-Oranje. Een Oranjevorst had best onder Hitier kunnen staan", keuvelde van Rappard door. De president had echter in het programma van verdachte en diens artikelen een welbewuste annexatie politiek gezien. „Mussert werkte nog met Neder landse kleuren en symbolen", zei de president, „maar u bent in alles Duits geweest Verdachte hield ech ter vol, dat hij het Nederlandse be lang had willen dienen. De conclusie van de procu reur-fiscaal luidde: „Deze man heeft een zwaardere straf ver diend dan Mussert. want hij ging verder dan deze en diens N.SB. Hij moet daarom gestraft wor den met een straf die preventief werkt en de staat beschermt te gen trouweloze en gevaarlijke in dividuen. De els luidde derhalve de doodstraf. Bij de replieken kwam verdachte nog aan het woord. De Duitse dicta tuur had hij als een overgangsmaat regel beschouwd. Daarna zou een normale volksvertegenwoordiging het land regeren. Deze uitlatingen vond de president zo absurd, dat het hem deed twijfelen aan de geestes- vermogens van verdachte. Uitspraak op 28 Maart. Eerst rijst nu pinda's uit Suriname Met de „Cottica" van de KNSM zijn 409 balen ongepelde Suri naamse pinda's meegekomen, wel ke eerstdaags tegen de prijs van f 1.- per half pond te koop zullen zijn in Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. Meer zendingen worden verwacht en dan zal een aantal andere plaatsen aan de beurt komen. Een gedeelte der op brengst komt ten goede aan het Wilhelminafonds voor de T.B.C.- bestrijding in Suriname. De grenskommies van Tüddern was zijn tuintje aan 't schoffelen, toen wij zijn oordeel vroegen over de grenscorrecties. Smokkel van duizenden kilo's koffie ontdekt De politie te Vlagtwedde is er in geslaagd een complot te ontmaske ren, dat duizenden kilo's koffie over de Nederlands-Duitse grens smokkelde. Deze koffie werd in het ruim van een schip verborgen en over de grens gebracht. De schippers be dekten de ladingen met aardappe len, bestemd voor Duitsland. Gebleken is dat er meer dan twee duizend kilo werd verhan deld. De bijeenkomst van de Opper ste Sowjet, die sinds Donderdag te Moskou bijeengeweest is, is gisteren geëindigd. Kind tien jaar in kamer opgesloten gehouden Een bevreesde, 14-jarige „wilde ,'ongen" wist Maandag te Boston in de Verenigde Staten vanuit een af gesloten kamer naar dc buiten wereld tc ontsnappen. Volgens de politie heeft zijn moeder hem ge durende tien jaar in dc kamer op gesloten gehouden. Door de politie werd medege deeld, dat de moeder van de jongen, mevrouw Sullivan, het bestaan van dit kind zelfs voor haar twee zoons van 19 en 20 jaar, die belden bij de marine dienst doen, verborgen had gehouden. Een van hen verklaarde tegenover de politie: „Wij hebben altijd van de gesloten kamer afge weten. Doch wjj hebben nooit ge weten. wat zich daarin bevond". De „wilde jongen" kon de politie maar heel weinig vertellen, waarbij hij zich slechts in gebroken zinnen kon uiten. „De jongen scheen ver- baasd te staan over de buiten wereld. Wij lieten hem een appel en een sinaasappel zien en hjj ver klaarde nog nimmer iets dergelijks te hebben gezien. Hij keek naar een kat en vroeg, wat dat was", aldus de politie. Fransen stellen wijziging van zonegrens voor De Franse bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben aan de Ameri kanen voorgesteld, het door hen bezette gebied met een stuk Ame rikaanse bezettingszone te ruilen. Hierdoor zouden de Fransen de ge hele staat Baden krijgen en de Amerikanen heel WÜrttemberg. Op het ogenblik liggen deze staten beide gedeeltelijk in de Franse en gedeeltelijk in de Amerikaanse zone. Do minister van Financiën heeft bjj de Tweede Kamer Ingediend het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het provinciefonds voor 1948. Volgens dit ontwerp zal dc provincie Utrecht 1.209.421.06 ontvangen uit dit fonds. Enige tijd geleden ontving de Sema- rangse politie een brief van een dame uit Batavia, waarin zij opsporing ver zocht van haar sieraden en meubels, die zij voor dc oorlog aan haar baboe in bewaring had gegeven. De brief ging vergezeld van een 15 Jaar oude foto. Het was voor de politie geen eenvoudige op gave. Naar alle kanten begon men te speuren tot men ontdekte dat de ba boe naast' het politiebureau werkte Een groot doel van dc in bewaring ge geven eigendommen kon zij nog terug geven. Tijdens een bijeenkomst van communistische vrouwen te Pisa. werd de spreker plotseling van zijn apropos gebracht dool- groot rumoer ln de zaal. Om zijn woorden.Weg met de oorlog" kracht bij tc zeiten deed spreker enige vredesduiven in de zaal los laten. Maar de dames hadden veel meer aandacht voor een twee voet lange rat. die van 't toneel dc zaol in wipte. Gillend en rok ken schuddend vlogen de vrouwen naar de uitgang. Zeven cn veertig Franse toneelspelers cn filmsterren, waaronder Simone Simon, Da'niëllo' Darrleux, An- nabella en Jean Gabin, hebben een aan klacht wegens belediging en een els tot schadevergoeding ingediend tegen het Parijse weekblad „Samodi Soir" Het blad zou beledigende artikelen over hun particulier leven hebben geschreven Een dag nadat een man ln de Ameri kaanse stad Mexfco City stierf werden zijn ogen per vliegtuig overgebracht naar New York, waar zij n.i een opera* tic een patiënt nieuw licht ln zijn ogen gaven. De Fransman Dieudonnó Cos- tes, die in 1030 de eerste vlucht Parijs- N'ew York maakte, moet zich thans on der beschuldiging van tijdens de twee de wereldoorlog ln de VS voor de Duitsers gespionneerd tc hebben tc Pa rijs voor een militaire rechtbank ver antwoorden. Weerbericht KOUDE NACHT Weersverwachting, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond. Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en op vele - ver plaatsen nachtvorst- x Morgen overdag: toene- mende bewolking met '-VfO later voornamelijk ln 7v\W\V het Noorden van het 1 \N> V\\ 1 land enige regen. Gelei- vVT 9./ delljk aanwakkerende wind uit richtingen tus- - sen Zuid-West cn I Noord-West. Weinig verandering van temperatuur. 16 Maart: Zon op 6 53. onder 18 45. maan op 21.29, onder 7.38.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1