Onderwijzers-conferentie zeer vruchtdragend Woningbouw stelt problemen voor Amersfoort Strijd tegen tuberculose mag niet verzwakken ij Kappers praten graag, maar niet op kapconcours Op belastingverlaging valt niet te rekenen V ermakelijkhedenbelasting werpt vragen op Dagblad voor AMERSFOORT j 2 Er is één doel: verbetering van het onderwijs Boeiend pianorecital /an Willem Andriessen Zo bouwde men in Amersfoort Watergasfabriek in wording DAGBLAD VOOR 'AMERSFOORT Dinsdag 15 Maart 1945 STADSNIEUWS Er heerst enthousiasme in de Amersfoortse onderwijzerswereld en dan wel in het bijzonder bij dat deel, dat de tweede onderwijzersconferentie op „Drakenburgh" bezocht. Die conferentie behoort innJddels tot het verleden en er zullen wel kinderen zijn geweest, die, toen meester Maandag op school terugkwam, gezegd zullen hebben: „Wat heeft meester een vrolijke bui". Inderdaad meester heeft een vrolijke bui en niet omdat hij er enige dagen tussenuit kon trekken om plezier te maken. Neen, meester is vrolijk gestemd omdat men door deze conferentie opnieuw een stap verder is gekomen op de weg die leidt naar de verbetering van het onderwijs. Amersfoort kent systeem van „na-zorg" Een verbetering, die vooral is ge richt op het klassikaal onderwijs. Zo'n conferentie geeft een verdie ping van het inzicht in tal van pro blemen waarmee de onderwijzer in de beslotenheid van zijn klas worstelt. Er is altijd een zekere schroom om over het eigen werk te praten. De mens is van nature geneigd om de problemen zelf op te lossen. Daar om werpt zo'n conferentie goede vruchten af. Men komt los uit per soonlijke moeilijkheden en in de kring van collegae komt eerst goed tot uiting dat de problemen in we zen niet individueel liggén maar dik wijls zeer algemeen. Wij mochten, over de studiedagen op „Drakenburgh", een onderhoud hebben met de heer M. A. C. Lin deman. inspecteur voor het Lager Onderwijs in de inspectie Amers foort „Vertelt U vooral goed aan de ouders", zo verzocht de heer Linde man ons. „dat zo'n uitstapje naar Drakenburgh niet alleen een pretje is. Er wordt ernstig gewerkt. En de deelnemers zijn eigenlijk van 's mor gens zeven uur tot 's avonds elf uur in touw om over de problemen, die het onderwijs stelt, met elkaar van gedachten te wisselen. Er zijn zo vijf zes samenkomsten op een dag De eerste conferentie had o.m. tot resultaat, dat in de herfst van het vorig jaar een opdracht aan de leer krachten bij het openbaar onderwijs werd verstrekt betreffende het lees onderwijs. Het gaat er om los te komen van het systeem „wie volgt". Geen activiteit meer van één leerling bij het lezen, maar het betrekken van de gehele klas bij dit belangrijk vormend onder deel van het onderwijs. De resultaten die met de proef werden geboekt zijn goed te noemen. Er is inderdaad bij de leerlingen ac tiviteit op het gebied van het lezen gewekt, hetgeen o a. tot uiting kwam in de wens van een aatal scholieren zelf ook eens een aantal vragen, naar aanleiding van de behandelde lees stof. voor hun mede-scholieren te mogen opstellen En zo deelde de inspecteur ons mede. het is bij de inspectie wel ge bleken. dat zich in betrekkelijk kor te tijd grote veranderingen hebben voltrokken. De outsider bemerkt dat niet zo zeer. De onderwijzers-conferenties heb ben een sterk bindend karakter. In Amersfoort is men dientengevolge in onderwijzerskringen naar elkaar toe gegroeid en er is een prettige ver standhouding ontstaan tussen het ge meentebestuur, het Rijks-schooltoe- zicht en het onderwijzend personeel. De in Amersfoort gevolgde metho de heeft veel voor op de vele ver nieuwingscursussen in ons land Men laat over het algemeen de leerkrach ten na zo'n conferentie los. Dat de leerkrachten in de practijk van het werk aan zijn lot wordt overgelaten, levert bezwaren op. Daarom kent men in Amersfoort het systeem van de „na-zorg". Na de Amersfoortse onderwijzers conferentie op „Drakenburgh" blijft men de verwerkelijking van de theo retische gedachte leiden. Zo ontstaat een grote eenheid. De idee wordt nl. practisch uitgewerkt in richtlijnen, waaruit de leerkrach ten een keuze kunnen maken. Maar tenslotte leidt alles naar het zelfde doel: de verbetering van het onderwijs. Prettig is het. aldus de heer Linde man, dat bij deze tweede conferen tie de belangstelling van de leer krachten bij het ULO-onderwijs gro ter was. Hoezeer men zich in onder wijskringen bewust is van 't ver langen bij de ouders 'om 't onder wijs zo min mogelijk te onder breken, blijkt wel uit de uit deze kringen voortgekomen wensen om de conferentie op 'n gunstiger tijdstip te houden. Er zijn in dit opzicht technische moeilijkheden, maar het ligt zeker in de bedoeling tot een bevredigende oplossing te komen. 2 Vele Amersfoortse muziekmin naars waren Maandagavond getui ge van een buitengewoon mooi pianorecital dat werd verzorgd door onze vermaarde Nederlandse pia nist Willem Andriessen. Geduren de het gehele programma heeft hij zijn toehoorders weten te boeien. Opvallend mooi is zijn pedaalge- bruik en vooral zijn linkerhandspel dat met zijn warm touché een es sentieel onderdeel is van zijn kunstenaarschap. Wij weten niet waarvan wij het meest genoten hebben, van zijn beheerste, volkomen uitgebalan ceerde vertolking van Fauré's Nocturne in Des, of de parelende Sonatine in fis kl. van Ravel. Na de pauze speelde Willem An driessen de 24 Préludes op. 28 van Chopin, die voor het Amersfoortse publiek grotendeels het hoogte punt van de avond vormden. Voor al toen de zo welbekende Preluden als de nos. 6, 15, 20, ten gehore werden gebracht was men vol in tense aandacht. Met een dankbaar applaus beloond, besloot Willem Andriessen met de wals in cis kl. als toegift. Zonder afbreuk te doen aan de componist, heeft Willem Andries sen toch een persoonlijk stempel gedrukt op het werk van deze ro manticus. Hopelijk horen wij Wil lem Andriessen een volgend sei zoen weer. Zou het uitzicht in de lommerrijke tuin dan misschien vervangen kunnen worden door een ander décor? en de vleugel? Ad int. Per 1 September 1948 is mej. J. A. van Halteren, lerares in vaste dienst aan de R.H.B.S. te Amers foort, nader benoemd in een be trekking, die te zamen met die van lerares aan het gemeentelijk gym nasium te Amersfoort een volledi ge betrekking vormt. Meisje aangereden en aan verwondingen overleden Maandagmiddag om kwart over drie ge beurde bij de Zwanenhalssteeg een ern stig ongeluk, dat. de dood van het twee en een half Jarig dochtertje van de heer Van S.. uit de Krankeledenstraat, ten gevolge had Een personenauto, be stuurd door de Amersfoorter D.. reed in de Zwanenhalssteeg en sloeg rechts af de Lieve Vrouwestraat ln Op een gegeven moment stak het meisje de rij weg over en kwam onder de wagen. Het werd ongeveer vijftien meter meege sleurd en toen het los van de auto kwam. bleef zij liggen. De bestuurder van de auto reed door, maar had wel iets gemerkt HIJ keek in het spiegeltje van de auto en zag het kind op straat liggen. De GG &GD vervoerde het kind naar het St. Elisabethszickcnhuis, waar het gisteravond is overleden Bij Koninklijk besluit is, te rekenen van 1 September 1948, I. A. S. Fischer, leraar in vaste dienst aan de R.H.B.S. te Amersfoort, na der benoemd tot leraar in een be trekking, die te zamen met die van leraar aan het gemeentelijk gym nasium te Amersfoort een volledi ge betrekking vormt. Noteert U even GRAND THEATRE, Snouckaert- laan, tel. 4632 t.m. Donderdag avond „Ik herinner me moeder" Aanvangstijden: Zondag 1,30, 4,—, half 7 en 9 uur. Ov.erige dagen half 3, half 7 en 9 uur. CITY THEATER, Westsingel 7 b. tel. 6572, t.m. Donderdagavond „Dr. Jekyll eh Mr. Hyde". Aan vangstijden Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uura. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat t.m. Donderdagavond „Buf falo grijpt in", vooraf „Utah de wreker". Aanvangstijden: Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. DINSDAG 15 MAART: Amicitia 2.30 uur Alg. Ledenvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen. WOENSDAG 16 MAART: 's Prin senhof 8 uur: Lezing door A. Schaafsma over „De prestaties van de Johan de Wit". Openb. Leeszaal 20 uur: Volks universiteit. Lezing door Mej. N. Posthumus Meycs, ondw. „Moder ne kunst In ons leven". DONDERDAG 17 MAART: Sport- fondsenbad: Waterpolo. Amersf. Bestuurdersbond: Ami citia 8 uur: Filmvoorstelling, „Als de Weiden bloeien". VRIJDAG 18 MAART: Hotel Mono- polc 8.15 uur. Anthroposofische Vereniging in Nederland. „Wat kan de Vrije School paedagogie bijdragen tot de ontwikkeling van het leerplichtige kind door Dr. B. C. J. Lievegoed (Zeist). Markthal 8.30 uur 's morgens: Eiervciling Markthal. Veemarkt, L. Vrouwekerkhof. Geb. Vrijz. Herv. 8 uur: Mij tot Nut van Algemeen. Concert door Kwartet „Nos Jungit Musica". Amicitia 8 uur. Stichts Montes- sori Lyceum met „Een ideale echt genoot" Bouw door particulieren geen eenvoudige zaak De actie voor een verhoogde toewijzing voor 1949 van het aantal woningen in Amersfoort heeft geen resultaat opgele verd. Bij de verdeling der res terende 180 woningen is inder daad niets aan onze gemeente toegewezen. Gezien de ervaringen, opge daan in de jaren 1947 en 1948, mag zeker verwacht worden, dat de 212 woningen in '49 zul len worden gebouwd. Tot dus verre zijn geen moeilijkheden ondervonden voor de financie ring der woningbouw bij het sluiten van geldleningen op de vrije markt. De regering heeft overigens toegezegd, dat zij be reid is de gemeenten steun te verlenen voor het geval te de zer zake moeilijkheden moch ten rijzen. Wat betreft de kwaliteit der ge bouwde woningen staat Amersfoort stellig aan de spits. Wat betreft het bouwtempo kan Amersfoort geacht worden een plaats in te nemen, welke het algemeen gemiddelde be nadert. In 1948 is een serie grotere wo ningen gebouwd kunnen worden. Van het voor 1949 toegewezen bouwvolume mag ongeveer 9% ge bruikt worden voor grote (re) wo ningen. Bovendien zullen een aan tal grotere woningen gebouwd kun nen worden door oorlogsslachtof fers, die zelf tot herbouw van hun verwoeste panden overgaan; deze woningen worden in mindering ge bracht van het totale bouwvolume. Dertig middenstandswoningen zouden al lang gebouwd zijn, wan neer de woningpolitiek van het rijk ten opzichte van het aantal te bou wen grote woningen dit niet onmo gelijk zou hebben gemaakt. Het inschakelen van particulie ren bij het bouwen van woningen wordt bemoeilijkt door de volgende factoren: 1. De voorwaarden op grond waarvan particulieren volgens de financieringsregeling woningbouw 1948 kunnen bouwen, zijn van die aard. dat van hen niet verwacht mag worden, dat zij op grote schaal zullen gaan bouwen. Bij de beste ding van het toegewezen contingent kan de leiding der gemeentelijke overheid niet gemist worden om te bereiken, dat het contingent daar wordt aangewend, waar de woning nood het grootst is; Met betrekking tot verruiming der woongelegenheid delen B. en W. mede voor zover de gedane sug gesties betreft dat aan het ge bouw waarin de distributiedienst is ondergebracht, waarschijnlijk wel geen lang leven meer beschoren is. Overigens zouden de restauratie kosten van dit gebouw zo hoog zijn, dat van de voorgestelde oplossing zou moeten worden afgezien. Ten slotte moet ernstig betwijfeld wor den of tengevolge van het onder brengen van verschillende kanto ren in dit gebouw een zo hoog aan tal woningen, 30 è35, vrij zou ko men. Het plaatsen van barakken is wegens financiële redenen niet mo- lijk. De onderhandelingen inzake het stichten van een industriepark zijn reeds zo ver gevorderd, dat een raadsvoorstel hieromtrent op korte termijn kan worden tegemoet ge zien. Voor het stichten van een ver zorgingsinrichting voor ouden van dagen heeft ons college veel sym pathie. De verwezenlijking van dit denkbeeld hangt evenwel af van de vraag of hiervoor een extra bouw- contingent beschikbaar kan worden gesteld. Voor het jaar 1949 zijn 100 montagewoningen aan onze ge meente toegewezen, welke ge bouwd zullen worden. Deze woningen komen ten laste van het bouwcontingent. De vraag of het noodzakelijk is tot het bouwen van duplexwonin- gen over te gaan, is afhankelijk van de bestaande woningvoorraad. In verband hiermede en gezien de toelaatbare grootte dezer woningen (290 m3) en de categorie personen, welke men met deze woningen kan helpen zullen voorhands geen voor stellen te dezer zake aan de raad worden gedaan. De bouw van noodwoningen biedt geen enkel voordeel; daarentegen vele nadelen. Ook deze woningen gaan van het contingent af. Naar inrichting van een dagverblijf? Het centrum voor de tuberculose-be- strljding en -opsporing is het districts consultatiebureau voor de tuberculose bestrijding dat onder leiding van dr. Drion met hulp van de huisbezoekers der Amersfoortse vereniging tot bestrij ding der tuberculose een bewonderens waardige ijver aan de dag legt. De voornaamste taak van het consultatie bureau is: het controleren en gedeel telijk ook behandelen van lijders aan actieve en rustige tuberculose en daar naast het systematische onderzoek van de contacten der lijders. Daarnaast staat de deur wijd open voor patiënten, bij wie het vermoeden, dat tuberculose in het spel zou kunnen zijn, rijst. Naast deze bestrijdingswijze, die dus uitgaat van het geconstateerde of vermoede geval van tuberculose om dan verder op te sporen de herkomst van de be smetting en. bij open tuberculose, de eventuele nieuwe besmettingen door de patiënt veroorzaakt, is er een tweede werkwijze, n.l. die van het systematisch controleren van bevolkingsgroepen Deze werkwijze wordt al jaren toege past ten behoeve van de schooljeugd (door samenwerking van schoolartsen- dienst cn consultatiebureau) en wordt thans ook door de afdeling bedrijfsge neeskundige dienst van de g.g. en g.d. ten behoeve van de aangesloten werk nemers georganiseerd. Of wij hierin verder moeten gaan en het onderzoek moeten uitbreiden tot de gehele bevol king is in onderzoek. De gelegenheid voor goede verzor- qing van lijders aan actieve tuberculose laat helaas in nog steeds toenemende mate te wensen over. De plaatsruimte in de sanatoria is sinds de bevrijding aanmerkelijk verruimd, maar het gebrek aan verpleegsters is zo nijpend, dat tal van nieuwgebouwde paviljoens nog niet in gebruik genomen konden wor den. Het betreft hier een landelijk pro bleem. dat door Amersfoort moeilijk kan worden aangepakt. De zorgen van het gemeentebestuur worden nog vergroot door het woon ruimte-vraagstuk' een lijder aan actieve tuberculose moet een eigen kamer heb ben ter verpleging en in de grote meerderheid der gevallen blijft dit op „Be Spaanse Vlieg" voor militairen Voor het personeel der nieuwe lichting, behorende tot het depot pantserwagens, bracht de toneel vereniging „Soestdijk" Zaterdag avond in de Prins Willem III ka zerne de klucht „De Spaanse Vlieg", Deze klucht, die door vorm en inhoud vele mogelijkhe den schept, kenmerkt zich door een komische intrigue en een vlotte dialoog. Hoewel ten aanzien van een ensemble, hoofdzakelijk gefor meerd uit amateurtonelistcn niet dezelfde maatstaven kunnen gelden als bij beroepsacteurs, vonden de verschillende rollen, over het al gemeen genomen, een behoorlijke vertolking. Met name de rol van de mosterdfabrikant Klinke, werd uitstekend getypeerd door de heer Kronemeyer, die tevens de regie verzorgde. Ook mevr. Saarloos gaf een aannemelijke vertolking van de met een zedelijkheidscomplex behepte echtgenote, terwijl de heer Dieters als de slungelige zoon Heinrich verdienstelijk spel te zien gaf. Na afloop sprak de com mandant van het 2e eskadron Pantserwagens, de majoor Baron E. C. van Pallandt, een woord van dank tot het gezelschap en tot de RAO-officier, H. A. T. Pennekamp, die voor de organisatie van deze ontspanningsavond had gezorgd. het ogenblik een vrome wens. In een onlangs gehouden bespreking met de besturen van de Amersfoortse vereni ging tot bestrijding van de tuberculose en de plaatselijke afdeling van het Ne derlandse Rode Kruis, welke bespreking werd bijgewoond door wethouder A. J. Spiekermann, is besloten tot oprichting van een klein comité, dat de exploitatie- mogelijkheid van een dagverblijf zal onderzoeken. Geslaagde filmavond van de motorclub Amersfoortse renners op het witte doek De door de filmdienst van de K.N.M.V. geproduceerde „Motor revue 1948" heeft ook in onze stad niet over belangstelling te klagen gehad. Toen Maandagavond de voorzitter van de Motorclub „Amersfoort en Omstreken" in Ho tel ..Waterloo" op de Leusderhei een welkomstwoord sprak waren zeer veel motorenthousiasten aanwezig. Ook de burgemeester van Leusden, de heer M. J. E. Kwint, zelf enthou siast automobilist, gaf door zijn aan wezigheid blijk van belangstelling. De heer Molenaar van de KNMV sprak een inleidend woord, gaf een overzicht over het ontstaan van deze sportfilm, met de daaraan verbon den hoge kosten. Hieraan werd een aanhang ge maakt met het draaien van een ge luidsfilm die de aanwezigen oa. een beeld gaf van de voorbereidin gen voor de T.T., de strijd op het Assense circuit de bezoekers op nieuw dit hoogtepunt van het sei zoen 1948 in herinnering bracht. Ook de strijd in Tubbergen en die op 't Zandvoortse circuit passeerden de revue. Van de, in het vorige jaar ge houden, terreinwedstrijden gaf de camera een beeld van de moeilijk heden waarmede de renners in Eg- mond aan Zee te kampen hadden. Het is haast vanzelfsprekend dat de grote internationale wedstrijden op Duinrell eveneens op „de rol" ston den Alkmaar gaf sintelbaanwed- strijden te zien. Dat ook de speed way-races in ons land populair be ginnen te worden toonde ons het eivolle Feyenoord-stadion te Rotter dam waar Hollandse en buitenland se teams de bezoekers de éne sen satie na de andere brachten. De mo torrevue werd besloten met de KNMV kampioensrit, de Zuid-Hol landse Grensrit en de Elf Provinciën Hoofdsteden Rit. Tijdens het draaien van de film kon men steeds het enthousiasme van de aanwezigen waarnemen anneer een van onze Amersfoort se renners op het doek in actie te zien was. De film gaf vooral een aardig beeld van de grote strijd in de 125 cc. in Assen tussen Dick Re- nooy en Ton Heineman uit Ter- schuur. Ook de „kampioens-huldi- ging" van Dick Renooy werd op nieuw beleefd. In de duinen van Egmond waren Wim de Haas cn Henk van Harten duidelijk waar neembaar in hun felle strijd. Tijdens de oorlog 1940/1945 zijn in totaal 201 percelen verwoest, waarvan 178 gemeentewoningen. Vanaf Mei 1945 tot en met De cember 1946 is aan oorlogsschade hersteld voor een bedrag van f 5.000.000.met de overige bouw activiteit niet zijnde herstel van oorlogsschade was een bedrag van f 500.000.gemoeid. Door ge meente en particulieren werden in dit tijdvak 10 respectievelijk 1 wo ning (en) herbouwd. Gebouwd wer den bovendien 21 noodwoningen. In het jaar 1947 werd voor een bedrag van 1.500.000.hersteld aan oorlogsschade; met de overige bouwactiviteit was een bedrag van f 2.200.000.gemoeid. Door ge meente en particulieren werden in 1947 herbouwd 7 respectievelijk 1 woning (en). Voorts werden nog 7 noodwoningen gebouwd. In uitvoe ring waren in 1947 36 6 7 ge meentewoningen en 6 woningen, welke op grond van de financie ringsregeling '47 werden gebouwd. In 1948 is wat betreft de ove rige bouwactiviteit voor een be drag van f 1.331.220.gereed ge komen; in uitvoering is nog voor een bedrag van f 4.002.298. In 1948 zijn bewoonbaar ver klaard 66 woningen (waarvan 51 gemeentewoningen) en 2 boerde rijen; bovendien zijn nog gereed Advertentie Als de schoonmaak Uw handen onooglijk maak' - PUROL maakt ze weer spoedij i et I gaaf en z-acht. Doos 3060 i gekomen doch nog niet bewocd baar verklaard 8 door parties lieren gebouwde woningen; der halve in totaal 74 woningen en boerderijen. Daarnaast waren prac. tisch geheel klaar 2 gemeente wo ningen. 6 door particulieren <je. bouwde woningen, 1 boerderij. noodwoningen, 1 splitsing, alsmed'. 19 woningen ingericht in oud? magazijnen van de genie, zode: het totaal gesteld kan worden oj 108 woningen (inclusief 3 boerde, rijen), waarvan 18 herbouw ge vq].\ len en 14 geheel nieuwe door par- ticulieren gebouwde woningen. Op 1 Januari 1949 waren in uit. voering 145 gemeentewoningen, particuliere woningen en 1 boer derij. Reeds goedgekeurd, doch nog niet in uitvoering, zijn 11 wonin. gen van oorlogsslachtoffers, h voorbereiding zijn nog een 25-tal oorlogsschade-gevallen. Deze wo ningen zullen echter niet alle in 1949 kunnen worden gebauwA Van het totaal aan deze gemeen te toegewezen bouwvolume is tir" 1948 15.670 M3 door particulieren1 gebouwd. Ten aanzien van de tuontngsph'f-K. sing kunnen B. en W. nog mede de-,' len, dat er momenteel 10 aanvra-i gen in behandeling zijn. pEN kapper praat. Nu waren xZz er Maandag in de Academie de Danse 48 kappers bij elkaar en elk had een model bij zich. Maar denkt U nu niet, dat daar, in dat danszaaltje werd gepraat! Weineen, er werd gewerkt en bewezen, dat kappen een kunst is. Er is op het ogenblik een landelijke competitie van de Nederlandse Bond van Tech nische Clubs uit het Kappersbedrijf gaande, waaruit de beste heren- en de beste dameskapper van Neder land bekend zullen worden. De voorlaatste ronde van deze compe titie werd in Amersfoort gehouden. De finale zal geschieden in Arnhem op 19 April. In Amersfoort streden 29 heren- en 19 dameskappers uit het Gooi, West-Gelderland en Utrecht om de prijzen. De dames kappers moesten watergolf uitkap pen tot een avondkapsel en dat om werken tot een dagkapsel. Ook moesten zij ijzerondulatie naar vrij model toepassen. De herenkappers moesten naar vrij model knippen en opmaken of watergolven. Een en ander nam het grootste gedeelte van de dag in beslag. Zeer vele belangstellenden volgden de verrichtingen van de deelnemers Vooral de dameskappers werden intens gade geslagen. Vakmensen Naar de Sportkroniek meldt heeft de speler van Blauw-Wit, H. Verhoef. overschrijving aange vraagd naar Amersfoortse Boys. Door de zg. kleine commissie uit de gemeentebesturen in het Gooi en Noord-Oost Utrecht is een rapport op gesteld betreffende een mogelijkheid tot samenwerking op het gebied der gns- voorziening. Dit rapport wordt thans bestudeerd. Onderhandelingen over aan koop van gas worden momenteel niet gevoerd. Men hoopt in de loop van dit jaar zekerheid te krijgen over de bouw van een groot productie-apparaat voor gas. In het gunstigste geval zal het ech ter nog ongeveer tien jaren duren, voor dat van elders ln ruime mate gas be trokken kan worden Doordat verschillende toestellen tot aan de grens van hun capaciteit zijn be last, zullen er in de toekomst diverse toestellen van grotere capaciteit moeten worden aangekocht. Onder meer zal een nieuwe watergasfabriek moeten worden gebouwd om de toename van het gasverbruik te kunnen opvangen. Deze watergasfabriek heeft het voor deel ook te passen in het landelijk sche ma voor dc gasccntralisatle. daar het de bedoeling is, dat op diverse plaatsen ln het land watergasfabrieken blijven bestaan om in geval van nood bij te springen en tevens om ln de vorstpe rioden de 6pitsbelasting te helpen op vangen. De gashouder te Amersfoort wordt gebouwd op het terrein van de gasfa briek, zij het dat hiervoor een klein stukje grond aan het bestaande terrein moet worden toegevoegd. De plaats is zo gekozen, dat het tunnelplan en het kernplan zonder bezwaar kunnen wor den uitgevoerd. Vanzelfsprekend ls met het oog op de te verwachten toename van het gas verbruik. ln verband met de toename van de bevolking en de Industrie, de gasberging ruimer gekozen dan momen teel noodzakelijk is. Belastingverhoging niet alleen oorzaak van geringere drang naar vermaak In de afdelingsvergaderingen over de begroting 1949 is ook de vermakelijkhedenbelasting in bespreking gekomen. Het college van burgemeester en wethouders van Amersfoort heeft, om de raadsleden een inzicht te geven in deze materie, een aantal inte ressante cijfers gegeven, zo leert men uit het volgende statistiekje goed hoe van jaar tot jaar het publiek minder gaat of kan uit geven voor vermakelijkheden. Opbrengst vermakelijkhedenbelas- ting in 1946 180.484,—; in 1947 147.988,—; in 1948 186.302.—. Voor vermaak bestede bedrag in 1946 1.030 241.—; in 1947 861.039,—; in 1948 818.146.—. De over 1947 en 1948 wegens ver- makelijkhedenbelasting ontvangen bedragen kunnen, naar de aard der vermakelijkheden, als volgt worden gesplitst: 1947 1948 Film- e.a. voorst. uitg. v. biosc. 112.560 128.295,— Sportuitv. Toneeluitv. Concerten Oppervl.-bel. Muziekbel Overige voorst., uitv. enz. 3 809.— 2.162,— 1.090,50 3 240.50 9.456 4.655 3 154 6.737. 4.657. 18.158,— 29.348.- 147.988,— 186.302 Aangezien de per 1 April 1948 in gevoerde verhoging van de vermake lijkhedenbelasting in hoofdzaak de bioscoopvoorstelling betreft en dit soort van vermaak bovendien een belangrijk percentage (69«vcvan de totaalopbrengst der belasting ople vert, menen B. en W. te kunnen vol staan met na te gaan, welke gevol gen de belastingverhoging heeft ge had voor het bioscoopbezoek. In 1948 werd door het publiek 556,485,besteed voor bioscoopbe zoek. Voor dit bedrag werden in to taal 608.959 toegangsbewijzen ver strekt, waarvan in de periode: Januari tot en met April 193.130 Mei tot en met Augustus 200 440 September t. en m. December 215.389 Van een teruggang in het bioscoop bezoek als gevolg van de verhoging der vermakelijkhedenbelasting kan derhalve niet worden gesproken. Deze conclusie ligt enigszins voor de hand. omdat de belastingverhoging, tengevolge van de werking der prij- zenbeschikking bioscooptarieven, niet heeft kunnen leiden tot een van enige betekenis zijnde verhoging der toegangsprijzen. Wel valt, vergeleken met 1947, een teruggang in het bioscoopbezoek te constateren, doch dat moet dan, naar het B. en W. wil voorkomen, aan meer algemene oorzaken 'oa. rui mere goederenvoorziening' worden toegeschreven. Over 1947 werd n.l. door het publiek 675.358,besteed voor bioscoopbezoek, voor welk be drag in totaal 724,239 toegangsbewij zen werden verstrekt, waarvan in de periode van: Januari tot en met April 247.225 Mei tot en met Augustus 216.471 September t. en m. December 260.543 Cursus kon niet doorgaan in Amersfoort, maar Op 26 Maart zal te Amsterdam door het Regerings-instituut I.S.O. N.EV.O. (Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk) een congres gehouden wor den over de geweldige vraagstuk ken, die zich voordoen tengevolge van de bevolkingsvermeerdering in cr.s land. Onder de 4 geleerden, door de Regering aangewezen als nrae-adviseurs, treffen we aan de heer Ec. Dra. W. J. van de Woes- teyne, die zal spreken over „Bevol kingsvermeerdering en economische knelpunten". Men moet het betreuren dat een cursus van 3 avonden ln Februari van dit jaar, voor de Volksunlveiol- telt te Amersfoort, te geven door de heer Van de Woesteyne, over hetzelfde onderwerp, niet is kunnen doorgaan wegens .gebrek aan be langstelling. Er hadden zich elf cursisten aangemeld: elf belangstel lenden in een stad van 60.000 Inwo ners Missietentoonstelling in Amersfoort Het doel van de Amersfoortse Missietentoonstelling, die van 7 tot 15 Mei wordt gehouden is: de Mis siegedachte enige t\jd in het mid delpunt van de belangstelling te plaatsen. De naam der tentoonstelling luidt AMATE, een letterwoord: Amers foortse Missie-Actie Tentoonstel ling, Plannen bestrijding werkloosheid Wat de toestand der gemeente- financiën betreft kunnen B. en W. niet erkennen, dat de aanbiedings brief te optimistisch is gesteld. Wie zou niet met B. en W. verheugd zijn, dat zij bij de samenstelling der begroting 1949 met minder moeite tot een sluitend geheel konden ko men dan in vorige jaren, terwiil zij hogere bedragen konden uittrekken voor het onderhoud van straten en wegen en andere doeleinden. Overigens zijn B. en W. van me ning dat voor de begroting van 1949 de meevallers de tegenvallers zul len overtreffen en dit in hoofdzaak, omdat zij in de begroting hebben rekening gehouden met het „voor lopig" vastgestelde bedrag van de bijzondere uitkering. De verhoging van de posten voor rente en aflossing van. geldlenin gen zijn in hoofdzaak het gevolg van de opgenomen leningen: de te korten van de gewone dienst, de woningbouw en de kapitaalsver strekkingen aan het grondbedrijf, de gasfabriek en de waterleiding. Hieruit valt dus niet te concluderen, dat Amersfoort boven zijn stand leeft. Vooralsnog zien B. en W. geen mogelijkheid om binnen het raam van de begroting tot enige belas tingverlaging te komen en is voor afschaffing van de brandverzeke ringsbelasting voorhands geen voor stel te verwachten. Toegegeven moet wordep, dat de formulering in de aanhef van de brief der investeringscommissie, waar gesproken wordt van „kapi taalintensieve werken" de indruk wekt als zou het de commissie te doen zijn om een opgave van de werken, waarbij de hdeveelheid aangewende arbeid relatief gering Zoals ook uit de verdere inhoud van de brief blijkt, zijn echter met kapitaalintensieve werken de in vesteringen bedoeld, vooralsnog on geacht de vraag welke hierbij de verhouding tussen aangewende ar beid en kapitaal zijn. Zij hoopt vóór de aanbieding van de gemeente-begroting 1950 met haar arbeid gereed te zijn. In het rapport van de investe ringscommissie zal de kwestie van uit te voeren plannen bij werkloos heid ook onder de ogen worden ge zien. Reclassering Amersfoortse delinquenten Opgericht is een correspondent schap van Amersfoort van het be kende Nederlandse Genootschap tot Reclassering. Het zal zich bemoeien met de reclassering van en het toe zicht uitoefenen in het bijzonder op voorwaardelijk veroordeelden cn invrijhcidgestelden woonachtig in Amersfoort en omgeving. Het be stuur bestaat uit de heren mr. W. J. B. Versfeit, voorzitter; mr. F. W. J. Hartelust, penningmeester; mr. J. A. E. de Knocke v. d. Meu- len, 2e secretaris en T. Vleeming, Stephensonstraat 61, (Tel. 3740), le secretaris. Burgerlijke Stand AMERSFOORT. Geboren: Paulina Maria, d. v. H v. d. Last en D. J. v. d. Tweel; Jolanda Agnes Maria, d. v. H. B. v. d. Wal en A. M. van Druten; Herman Jozef Ma ria. z. v. A. C. Cqrnelissen en M. C. Packbiers; Mare Peter, z. v. B. Lammerink en E. R. Bijl. Overleden: Evert. Schaap, 40 jr., gcli. met J. v. d. Hazcl. Bijenmarkt in Amersfoort op Vrijdag 8 April Op Vrijdag 8 April 1949 zal op het terrein van wijlen notaris Schreuder aan de Utrechtseweg (Ingang Lange Bergstraat bij het Wolhoekje) om 9 uur voormiddag bijenmarkt worden gehou den Voor dc grootste aanvoer door een persoon is een prijs van f 25.— beschik baar, voor de op een na grootste aan voer f 10.— Getracht zal worden een kraam met imkersbenodigdheden op 't terrein aan wezig te doen zijn. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Marktcommissie. de heren. A Rcnkers, Nijkerkerstraat C 35 te Hooglanderveen; P Krol. Bisschops- weg 230 te AmersfoortW. v. d. Be- dum. Assenraadstraat 22 te Amersfoort: E Adams, Arnhemsewcg 184 te Amers foort. De aangevoerde bijenvolken moeten des avonds uiterlijk 9 uur van "het marktterrein worden weggehaald. Ons dagelijks teveel Een motorbestuurder, die zijn motor niet had voorzien van een geluiddem pende inrichting liep een bekeuring op. Fietsers, die zonder bel reden, een ver keersheuvel links passeerden geen teken gaven bij het veranderen van richting, de bocht links namen, personen boven de tien Jaar achterop hun fiets mee voerden. zonder licht reden en het kar retje onbeheerd en ongesloten hadden laten staan, ondergingen hetzelfde lot „genoten" van hetgeen zij te zien kregen. Niet-vakmensen, zoals wij, keken wat verwonderd naar een dame met violet haar en luisterden, als de jury aan haar taak beig was, stiekum gesprekken van deelnemers en modellen af. „Je moet dit werk vaker doen zei een van de kappers. „Ik sta de hele avond al te trillen", zei een ander, die nog witjes om de neus zag, omdat hij van pure zenuw achtigheid zijn schaar een schuiver had laten maken. „Het licht is hier ook niet zo bijzonder", vergoelijkte een ander weer, die naar het model van een concurrent keek met de opmerking een mooi kopje haar". Zo spreken de heren kappers over onze krullen, lezers en leseressen. Ongeveer als de tandarts, die een hopeloze kies als een interessant L geval beschouwt. Het leek in de Academie dc Danse inderdaad op een behandelingskamer van een tandarts, die zijn patiënten „aan de lopende band" helpt. Allemaal mensen in witte jassen met ver vaarlijke instrumenten, die rondom „patiënten" drentelden. We hebben daar geleerd met wat meer bewondering naar onze kapper te kijken, maar we hebben ook een nog hartgrondiger hekel gekregen aan het „Paardenhoofdstei", een van de drie platen, die er de gehele dag werden gedraaid! Overtuigende zege van ..Het Soesterkwartier" Het eerste tiental van de Schaakver eniging „Het Soesterkwartier". onder afdeling van de speeltuin van diezelfde naam, heeft de competitie besloten met een grote overwinning op het Spaken- btirgsc ,.En Passant". Doordat, dc Spa kenburgers slechts met zeven spelers opkwamen begonnen onze stadgenoten deze ontmoeting reeds met drie, regle mentair. gewonnen partijen. Alleen aan de eerste vier borden werd sterk ge speeld. de andere drie partijen beteken den slechts een „walk-ovcr" voor de Amersf oorter s. A. de Graaf van En Passant wist ten slotte een halve punt voor zijn club to veroveren SoesterkwartierEn Passant Winia—J. Koelewijn 10; Sleswerda— A. de Graaf li'2: LuikelJ. de Graaf 1—0, Schuurman—W. Nieboer 10: Klee-D. Duyst 1—0; Zwart—H. Kok 1—0; Van Nlmwegcn—A. Kok 10; Balkn.o. 10; Van der Waln.o. 10; Van Veluwn.o. 10. „Amersfoort IV" boekte in Utrecht een 82 succes Gisteravond speelde het vierde tien tal van het schaakgenootschap „Amers foort" tegen P V.W. III te Utrecht. Onze stadgenoten wisten deze belangrijke wedstrijd met liefst 8—2 te winnen. Hierdoor is een beslissingswedstrijd te gen Den Doldcr I om het kampioen schap van de 4de klasse van de S G.S B. noodzakelijk. De gedetailleerde uitslagen luiden: P.V.W. 3Amersfoort IV. J. F VerkijkJ. C. Prins 0—1: H. Hu- bertM. Nieuboy Sr. 01; H. Krunsel M. J. Mees !i1 J. MoninxH Mees ter 0—1: K. Verhoef—J. J. Visser 0—1: C. v. Daal—A. Karskens >i—«i; H. v. d. Toorn—D. J. Nyssen 1—0: T. de Vries— G. W. Wetering 0—1; J. W. A. Erp—S. Kuyper 0—1; D. v. Oostrum—G. Hudig 0—1. Uitslag 2—8. Een vierjarig knaapje uit Hilver sum was Zaterdag in de trein naar Amersfoort gestapt, zonder dat zijn ouders er iets van wisten. In Amers foort zorgde men ervoor dat de dreumes weer op transport naar de radiostad werd gesteld. Gaat met Uw tijd mee, en leest een echt DAGBLAD. Abonneert U met het nieuwe kwartaal op het De courant van Het Witte Huis. Ind;en U zelf reeds abonné bent. geeft dan het adres op van Uw vrienden of kennissen, wij zullen hun dan gaarne enige proef nummers toezenden. Ondergetekende geeft zich op als abonné/verzoekt proefnummers te zenden aan: NAAM WOONPLAATS Betaling per week ad 32 cent/per kwartaal ad 4.15. Verzoekt toezending van proefnummers. (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) DAGBLAD VOOR AMERSFOORT - SNOUCKAERTLAAN 7. De Courant van HET WITTE HTTIS

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2