DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ondertekening Atlantisch Pact wellicht 4 April Ook Denemarken vermoede- Minister stikker lijk deelgenoot Zullen dagbladadvertenties voortaan lekker ruiken? Vlees dit jaar van de bon Joden in Nederland zijn vogelvrij verklaard" D Amerika in voeling met Portugal sprak met Bevin Guerilla-actie „Es war krieg! Onze verliezen in Indonesië Actie tegen Tito op handen? In kort bestek Woensdag 16 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1276 Opgericht door de Stichting „Het ParooP Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. to. of li5 p. kro. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie -n Administratie: Snouckaertiaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOOR DER. Dinsdag hebben de ambassadeurs in de Verenigde Staten van de landen, die candidaat zijn voor dc deelneming aan het Noord- Atlantische Pact. een bijeenkomst gehad, waarvan men aan neemt, dat het de laatste is geweest. Het Pact zou thans gereed zijn voor ondertekening door de mogendheden, die eraan zullen deelnemen. De vermoedelijke datum van deze plechtigheid, die te Washington zal plaats vinden, is vier April. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken zal om streeks 81 Maart aan boord van de Queen Mary in de V. S. aankomen, om namens Engeland z.yn handte kening te zetten. Met hetzelfde doel reist de Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schuman op 2 April per vliegtuig naar Wash ington. Tgdens zyn verblijf in de V. S. zal Schuman algemene internationale problemen met name Duitsland met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, be spreken. Drie landen overleggen nog over deelneming aan het Noord-Atlanti sche Pact, dat tot heden de volgen de landen zal omvatten: de V. S., Canada, Engeland, Frankrijk. Noorwegen, België. Luxemburg en Nederland. Het zijn Italië, Denemarken en Portugal. In Italië heeft de regering, die voorstander is van aansluiting bii het Pact, het in de volksvertegen woordiging zwaar te verantwoorden gehad tegen aanvallen van de zjjde Op ds kaAksrf Verdeeldheid MET is onlangs gebeurd op een x 1 internationale tentoonstelling, waar ook Nederlandse bedrijven waren vertegenwoordigd, dat een buitenlandse bezoeker aan een standhouder geen Nederlander vroeg waar hij „de Nederland se stand" kon aantreffen. Hij kreeg ten antwoord: „aan het an dere eind der zaal, waar al die schotjes staan!" Dat was typerend, want „de Ne derlandse stand" bestond inder daad in tegenstelling met die van andere landen niet uit één overzichtelijk geheel, waarin de deelnemers broederlijk waren ver enigd, maar uit een afdeling die men nauwgezet voor iedere fabri kant afzonderlijk in hokjes had verdeeld. Dit voorval kwam ons in ge dachten, toen wij kennis namen van het feit, dat de uitwisseling van jonge boeren met collega's uit andere landen op grond van die zelfde schotjesgeest in moeilijkhe den dreigt te geraken. Dit zit na melijk zo: In het afgelopen jaar is door bemiddeling van de Stichting voor de Landbouw, de georganiseerde landbouw dus, waarin alle stands organisaties, zowel de Christelijke en de Katholieke als de neutrale landbouwersorganisaties, met in begrip van die van de' werkne mers, zijn vertegenwoordigd, aan een 80-tal jongeren de gele genheid geboden voor een periode van enkele maanden te werken op landbouwbedrijven in Frankrijk, waar tegenover een even groot aantal Franse jongeren op be drijven in Nederland gastvrijheid genoot Dit systeem is zeer toe te juichen ter bevordering van de vakbekwaamheid. Maar wat ge beurt er nu voor'1949? Terwijl de Nederlanders zich bij monde van de Stichting voor de Landbouw het vorige jaar op het In ternationaal Congres van Land bouwproducenten min of meer op de borst hebben geslagen door te betogen hoe goed want cen traal die uitwisseling in Neder land wel geregeld is, komt er eni ge tijd geleden een mededeling van de Nederlandse katholieke geestelijkheid, dat het uit moet zijn met die centralisatie, omdat niet voldoende vaststaat, dat de katholieke jongeren wel in goed gezelschap goed katholiek geraken in den vreemde. Het gevolg hiervan is geweest, dat die uitwisseling van boeren- jongeren thans in handen is ge legd van drie organisaties, te weten: het Koninklijk Ned. Land bouw Comité voor de „neutralen", de Chr. Boeren- en Tuindersbond voor de christelijk niet-katholie- ken en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond voor de katholieken. De commissie voor de uitwisseling van landbouw jongeren van de Stichting voor de Landbouw, waar in de werkzaamheden voor die uitwisseling het vorige jaar waren gecoördineerd, zit er werkeloos bij. En toch kunnen wij maar niet in zien, dat in die commissie, waar-) in alle geloofsovertuigingen waren vertegenwoordigd, de geestelijke belangen van de jongeren van élke confessie niet veilig waren. Daar de uitwisseling dit jaar niet alleen met Frankrijk zal plaats hebben, maar ook met En geland, Ierland, Denemarken en Zwitserland, zal het buitenland straks weer te zien krijgen hoe voor één uitwisseling drie soort gelijke Nederlandse instanties elk afzonderlijk organiserende en ad ministrerende, er aan te pas ko men. Dit is een schotjes-politiek, die nauwelijks de Hollandse nuchter heid verdraagt. der communisten, die het Pact scherp afwijzen. Ook op straat, door het organi seren van betogingen en het ver wekken van stakingen ageren zij tegen de voorgenomen „Westelijke oriëntering". De Deense minister van buiten landse zaken, Rasmussen, die heden uit de V. S. naar zijn land terugkeert, na met zijn Amerikaan se collega te hebben geconfereerd over het Noord-Atlantische Pact, liet tijdens een persbijeenkomst doorschemeren, dat hij z\jn land zal adviseren zich bjj het Pact aan te siuiten. De laatste eventuele gegadigde voor het Pact, Is Portugal. Met dit land worden door Amerika de mogelijkheden van deelneming be studeerd. De besprekingen bevinden zich nog In het eerste stadium. Het is onwaarschijnlijk, dat deze voor 4 April tot een definitief resultaat zullen leiden. De Minister van wederopbouw mr. J. In 't Veld is Dinsdag in Londen per vliegtuig aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Hu zal de Britse projecten voor huizenbouw in ogenschouw nemen en bezoeken brengen aan Reading, Orpington, Canterbury, Loughton en Leeds. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, die nog steeds te Londen verblijft, heeft volgens United Press besloten besprekingen gevoerd met zijn Brit se collega, Ernest Bevin. Aangezien bekend is, dat Bevin veel belangstelling heeft voor een spoedige regeling van de Indonesi sche kwestie, nemen diplomatieke bronnen aan dat de gesprekken lie- Pen over deze aangelegenheid. Engeland, zo verneemt UP., heeft volledig begrip voor de moeilijke positie der Nederlanders op Java. maar dc vrees bestaat dat een wei gering van de Nederlanders om de Republikeinen naar Djogja te doen terugkeren, chaos tengevolge zal hebben. Britse kringen geven uiting aan de vrees dat het welslagen van voorbe reidende besprekingen te Batavia en dat van de aanstaande Ronde tafelconferentie ip Den Haag in ge vaar wordt gebracht, wanneer Ne derland thans niet eeri „gebaar" maakt, namelijk het verlenen van bewegingsvrijheid aan de Republi keinse leiders. Spoedig weer overleg voor vrede in China Generaal Ho Jing Tsjin. de nieuwe premier van China, heeft Dinsdag meegedeeld, dat de vredesonderhan delingen met de communisten spoe dig zullen beginnen. Met nadruk verklaarde hij dat Chi na „een redelijke vrede moet heb ben, die voor beide partijen aan vaardbaar is". Alleen dan kon de vrede blijvend zijn. De buitenlandse politiek van zijn regering zou er een zijn van vriendschap met alle landen. DE LENTE IS IN AANTOCHT Hoewel het weer deze maand tot dusver niet van die aard is, dat we al kunnen merken, dat de lente in aantocht is, zijn er hier en daar in de natuur toch al voorboden van het ko mende seizoen. Ondanks de Maartse buien vertoont de Betuwe een klein staaltje van het geen er straks te bewonderen zal zijn als de vruchtbomen in volle bloei staan. In de grote vruchtenkassen prijken nu reeds de vroege pruimen en de perzikbomen met hun smetteloze bloesems. Onze foto, die werd. gemaakt in Beesd, geeft een indruk van deze pracht. Als sommige Ameri kaanse reclamepsycho logen hun zin krijgen, dan kunt u binnenkort twijfelachtige genoe gens beleven als u uw krant uit de bus haalt Want dan zal een ad vertentie voor ham naar ham ruiken, een annon ce voor bonbons naar chocolade, een reclame van de gasfabriek naar gas en de minzame aan beveling van een fijn restaurant zal heel de geurenmengeling van het menu bevatten. Geen hond of kat zult u meer kunnen houden, want deze dieren zullen worden aangetrokken door de verlokkende geur van elke adver tentie voor levensmid delen en meer dan eens zal het gebeuren, dat uw Uifblad reeds is op gegeten voordat u het hebt kunnen lezen. Reclamedeskundigen hebbennamelijk ont dekt, dat, zoals de lief de althans bij de man door de maag gaat, de kooplust en vooral bij de vrouw iets met het reukorgaan heeft uit te staan. Dames, zo beweren ztj. kopen bijvoorbeeld kousen met haar neus. Als men haar twee do zen kousen voorlegt van dezelfde kwaliteit, de zelfde kleur en dezelfde prijs, dan zullen zij die uitkiezen, die een beet- Liefde door de maag. Koop lust via het reukorgaan je lekker ruiken. Het is hierom, dat een Ameri kaanse kousenfabri kant van plan is, ge bruik te maken van de doir; men kan felicita- hebben dit denkbeeld al in praktijk gebracht. Ze sturen een folder rond. waarop een bran dend huis is afgebeeld. Vouwt men hem open, dan ruikt men de geur van brandend hout. Sommige grote waren huizen doen eigenlijk iets dergelijks, wanneer zy in de Kerstweek een dennengeurtje door hun luchtverversingssys teem persen De mogelijkheden van dit alles zijn natuurlijk onbeperkt. Men kan bijpassende geuren le veren bij filmvoorstel lingen, als bijvoorbeeld de lucht van pasgeteer- de wegen of het zoete parfum van een bou- mogelijkheid drukinkt tiekaartjes met bloe- te parfumeren. Hij wil metjes er op tegelijker- _i _j x x tjjrï |iaar ^ig bloemen laten ruiken en men kan ook de inkt voor zijn vulpen naar smaak laten parfumeren. En zoals Walt Disney klas sieke muziek in beeld bracht, zo zullen in de toekomst ook „geur- concerten" mogelijk al zijn advertenties met speciaal geparfumeerde inkt laten drukken en dezelfde inkt ook ge bruiken voor zijn brief hoofden, al zijn druk werk en zijn verpak kingen. Sommige brandverze keringsmaatschappijen in de Verenigde Staten zijn. Engeland zal bacon leveren Doordat er hoogstwaarschijn lijk dit voorjaar een contract met Engeland wordt gesloten voor het leveren van bacon, en door vergroting van de var kensstapel, zal dit jaar de vlees- distributie afgeschaft kunnen worden en de prijs van varkens vlees omlaag gaan. Dit deelde minister S. L. Man s- h o 11 Dinsdagavond mee te Heerde. waar hij sprak op uitnodiging van de Bond van kleine boeren. Westerse Unie besprak defensieproblemen De ministers van buitenlandse zaken van de vijf landen van de West-Europese Unie hebben gister avond een communiqué uitgegeven waarin wordt uiteengezet op welke wijze zij de eigen wapenproductie denken op te voeren in het kader van het Atlantisch pact. Het com muniqué werd uitgegeven aan het eind van een tweedaagse conferen tie van vertegenwoordigers van Engeland. Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg. Ter conferentie zijn verder de volgende punten in behandeling geweest: 1. Welke wapens de West- Europese Unie nodig denkt te heb- oen en hoeveel: 2. In hoeverre gehoopt kan worden de eigen behoefte aan wa pens te dekken zonder ernstige stagnatie in de eigen herstelpro grams te weeg te brengen: 3. Hoeveel wapens de Verenigde Staten zullen kunnen leveren, en of die Amerikaanse wapens en bloc aan de West-Europese Unie dan wel aan elk der landen afzonderlijk zullen moeten worden geleverd; 4. Of de niet tot de West-Euro pese Unie behorende landen vafi "net Atlantisch Pact al dan niet moeten worden opgenomen in de thans in Parijs zetelende defensie raad onder leiding van maarschalk Montgomery. Naar verluidt zou En geland geen bezwaar hebben tegen toelating van dergelijke landen, Frankrijk echter wel. Strijd om een thee onderneming Naar U. P. in Batavia ver- neemt hebben de republikeinse guerilla's vandaag voor de twee de maal binnen 48 uur een actie op Java ondernomen. Een hon derd-tal Indonesiërs deed een aanval op een rubber- en thee-on derneming, gelegen op 95 km. ter. Zuiden van Batavia. Volgens Nederlandse bronnen trokken de guerilla's zich terug na een strijd van een half uur met de Neder landse troepen en bewakers van de onderneming. Gemeld wordt dat een administrateur van de onder neming, die zich aan het hoofd van dc groep bewakers had gesteld bij de tegenactie tegen de guerilla's tiidens het gevecht werd gedood. Staatshoofd Pasundan twee keer beschoten Eerst thans is bekend geworden, dat op de Wali Negara van Pasun dan. Wiranata Kusuma, die dezer dagen een tournee door het Ooste lijk deel van de Negara gemaakt heeft. twee keer geschoten werd. Zondag werd zijn stoet beschoten nabij Kuningan, terwijl later een bij eenkomst nabij Kuningan. waar de Wali Negara aanwezig was, van ver re afstand met twee mortiergranaten beschoten werd. Bij de beschietin gen werden geen personen gewond. Soldaten der V.S. voor Tsjechisch gerecht Twee Amerikaanse soldaten, die sedert 9 December te Praag worden vastgehouden, zullen voor een Tsje chische rechtbank terechtstaan op beschuldiging van spionnage. De Amerikaanse militaire autori teiten hebben zonder succes getracht de arrestanten vrij te krijgen. Gesprekken met Ranter (1) Himmler werd op de hoogte gesteld van deportatie-maatregelen SS-Obergruppenführer und general der Waffen-SS, „Höherer SS-" und polizeiführer. „General- kommissar für das Sicherheits- wesen". dat waren de vervaarlij ke titels, die tijdens de bezetting onder vele der gehate „proclama ties", „verordeningen", „bekend makingen" en „waarschuwingen" stonden gedrukt en die steeds on dertekend werden met de naam: R a u t e r. Rauter is nu ter dood veroor deeld en de beperking, die er vóór zijn proces bestond om ruchtbaar heid te geven aan het vele bezwa rende. materiaal, dat tegen .hem bijeengegaard was, is thans wegge vallen. Wij kunnen daarom over gaan tot publicatie van enkele ar tikelen over persoon en daden van deze destijds zo machtige leidende figuur uit het Duitse bezettingsap paraat. Het materiaal daartoe is ons verstrekt door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Am sterdam. Twee vertegenwoordigers van het Rijksinstituut, prof. mr. N. W. Posthumus en drs. L. de Jon g voerden begin 1947 dus ngg voop zijn berechting urenlange gesprekken met Rauter in diens cel. Passages uit die gesprekken laten wij hier volgen. De Jodenvervolgingen „Op 15 October worden de Joden In Nederland vogelvrij ver klaard," zo schreef Rauter op 24 September 1942 in een geheime brief aan de Reichsführer-SS und Chef der deutschen Polizei, Heinrich Himmler, en hij vervolgde: „Iedere Jood die ergens in Nederland wordt aangetroffen, wordt naar de grote Jodenkampen overgebracht. Dus kan geen enkele Jood zonder voorkeurstempel zich meer in Nederland vertonen. Het Jodenkamp Westerbork is aj helemaal gereed, het Jodenkamp Vught zal 10-15 October klaar komen." „Nicht gewusst" Tijdens zijn proces beweerde Rauter, dat hij van het lot der gedeporteerde Joden tot na de Duitse capitul-tie onkundig was gebleven. Hij zei er voor het eerst van gehoord te hebben in de ge vangenis te Arnhem, waar prof. Posthumus en drs. de Jong het hem hadden verteld. Over dit ge sprek schrijft drs. De Jong: „Tijdens ons onderhoud met Rauter confronteerden wij Rauter voor de eerste maal met het lot der Nederlandse Joden, die op zijn be vel opgejaagd, opgesloten en ge- deporteerd waren. Hij kreeg te horen, wat er in Auschwitz, in Sobibor. op bevel van. zijn aanbeden Reichsführer- SS met zoveel tienduizenden man nen, vrouwen en -kinderen gebeurd was. ,,Ich habe es nicht gewusst". „Maar hebt U zich nooit afge vraagd, wat het lot zou zijn van al die zuigelingen en ouden van dagen en invaliden, die U midden in de winter in goederenwagens naar Polen liet rijden?" vroeg prof. Posthumus. .,Es war Krieg". „De mensen, die in 1942 doorge zonden wc«rden, waren op het eind van het jaar bijna allemaal al dood. Begrijpt U nu de afschuw, die wij allen voelen, en de schuld, die op het Duitse volk rust?" Rauter zweeg. „Sie haben einer schlechten Sache gedient". In de stilte viel slechts één woord van Rauters lippen: „Schicksal". Extra KLM vlucht naar Indonesië Vrijdag zal een extra KLM-Con- stellation. de PH—TDB (Batavia', gezagvoerder van der Vaart van Schiphol naar Batavia vertrekken met een lading van 4>* ton post aan boord. Ook deze vlucht wordt ge maakt via Khartoem en Mauritius Drie Engelse piloten werden gis teravond gedood toen een door hen bestuurd „luchtbrug"-vliegtuig tij dens de landing op het vliegveld Gatów (Berlijn) brandend veronge lukte. De luchtbrug heeft thans 42 mensenlevens gekost. IN 1924 LEGDEN TWEE BE ROEMDE SKILOPERS, Arnold Lunn en Hannes Schneider, de grondslag voor de klassieke Arl- berg-Kandahar-skiloop, welke af wisselend in Sankt Anton, Miirren en Chamonix wordt georganiseerd. Bij het zilveren jubileum van deze wedstrijd waren zowel de stichters als alle winnaars aanwezig, maar ook de beide oudste Nederlandse prinsesjes waren van de partij. Hier ziet men Prinses Beatrix en Prinses Irene samen met Lunn (links) en Schneider bij deze belangrijke sportgebeurtenis. Nederland protesteert tegen sluiting Bizonië Britse en Amerikaanse amotena- ren in Duitsland hebben Dinsdag een Nederlands protest tegen het verbod voor handelsverkeer met de Russische zone van Duits land, afgewezen. De Britse en Amerikaanse militai re regeringen hebben dit verbod uit gevaardigd als tegenmaatregel tegen de Russische blokkade van Berlijn. In het Nederlandse protest wordt gezegd dat de Westerse blokkade, die op 7 Februari het wegverkeer naar de Russische zone stopte, ern stig de uitvoering belemmert van de Nederlandse handelsovereenkomst met de Sowjet Zone van Duitsland. In het protest wordt verder opge merkt dat de blokkade de handel van andere naties met Oost Duitsland zou kunnen bevoordelen, zulks als gevolg van hun geografische positie. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (41 doden): Koninklijke Landmacht 25 Febr.: sold II. J. H. in den Kleef. nr. 271119164, Heijthui- zen (L.) 27 Febr sold. H. J. Einmahl, nr. 270701121. Kerkrade. sold. J de Groot. nr. 270312104, Huizen (N.-H.); sold. R. van Klinken, nr. 270719111, Nieuw Weerdlnge (Dr.); sold. D. dc Kok, nr. 270929054, Alblass"rdam; sold J. B. Krops, nr. 270903134, Odoorn; sold. H. F. Huttinga, nr 27080129, Velsen (N.-H); korp. P. C. Ma- gielse, nr. 250710063. Utrecht; sold. M. W. Oppers, nr 270326201. St. Oedenrode: sold. A. G. Orval. nr. 270706239. Tegelen (L); sold J. Sletses, nr. 271023143. Enk huizen. 28 Febr.: sold. W. Breen, nr. 281202450, Gouda. 1 Maart: serg N. H. Berendsen, nr. 270416100, Oosterbeek; korp. K. van Dijk, nr 260703004, Am sterdam; serg. R. H. Gademann, nr. 250606033. Didam; sold G. van der Hout. nr. 271127119. Monster; sold. J. Huijsman. nr. 230509516. Schipluiden: sold M. H. de Jong. nr 281017303. Vleu ten: sold A. Ju. nr. 280130453. Leiden; sold. J. Vermeulen, nr. 280107450, Waddihxveen; sold L. van Wilgen, nr, 280822461. Boskoop: kop A. A. van der Hulst, nr 250701207 Voorburg. 2 Maart- sold. Th. M. Hermans, nr. 261003058. Rotterdam; sold. J. W. van Winsrn. nr 261205112. Woerden: sold T. G. M. Hulst, nr. 271206160 Bergh (Gld); sold. H. Konpenaal, nr. 250131046. Breezand Anna Paulowna; serg - maj. J. Rusman, nr. 190806004, Haarlem. 3 Maart. sold. M. F. Ahaus. nr. 280703261. Amsterdam-O.: sold. J. G. Wlndmeyer, nr. 281012547, Rotterdam: sold. P. J. Haan- raats, nr. 270928208. Eijgelsho- ven. 4 Maart: korp. G. Hanssen, 271215145. Liessel (gem. Deur- ne); korp. J. H van Poortvliet, nr 250515224. Nijmegen. 5 Maart- sold. J. C. Dekkers, nr. 271120079. Eindhoven; sold. W. A. van Gerwen, nr. 271224244, Valkenswaard; sold. N. Stjm, nr 26022058, Wieringermeer. 6 Maart: sold. P. S. Haves, nr. 270801089. Horn <L.): 2e It. jhr. G. J. A. Schimroelpenninrk, nr. 220312005. Zeist: soM F C. van Zundert. n.* 2711140G3, Hoeven (N.-B 7 Maart: korp. C. Bouius. nr. 270807032. Nijmegen: serg. P. H. Schotte. nr. 270802032. Den Haag: serg. H. J. van Hassel. nr. 250116087, Den Bosch. IET DE GRILLIGE CONTOU- WOLKENKRABBERS op de ach tergrond passeert het Amerikaanse vitegdekschip Tarawadc Brook- lynbrug. Het enorme vaartuig ls op weg naar de Naval Yard waar het zal worden opgelegd. Het schip werd genoemd naar de slag bij Tarawa, die een keerpunt vormde in de strijd op de Stille Oceaan. Van een op handen zijnde staats greep tegen maarschalk Tito van Joegoslavië wordt melding gemaakt in berichten uit Triest. Buiten landse journalisten zouden, naar A P. meldt van diplomatieke zijde de wenk hebben gekregen, in de komende tijd goed op Joegoslavië te letten. Er zou in Scutari (Al banië) een divisie klaar staan, ge vormd uit gevluchte Montenegrij- nen. Albaniërs en Macedonicrs, die zou worden gebruikt voor een ac tie tegen Tito. De bewapening van deze divisie zou verzorgd zijn door Rusland. Ook in Bulgarije en Roemenië staan volgens deze berichten divi sies gereed, terwijl in Joegoslavië zelf muiterij zou zijn uitgebroken onder een compagnie van de Joego slavische militie. Dit werd althans mrenedeeld door vluchtelingen die uit Joegoslavië in Triest zijn aan gekomen Men acht hun bewering een aannemelijke verklaring voor het kanonvuur dat geallieerde sol daten te Triest Maandagavond uit Joegoslavië hebben gehoord. Tito, die zich van het gevaar be wust heet te zijn, zou op het ogen blik drastische zuiveringen in het overheidsapparaat en het leger or ganiseren. Volgens deze berichten zijn reeds 3000 officieren ontslagen. E*n blad uit Triest bevatte gis teren het bericht, dat maarschalk Tito binnenkort een ontmoeting zou hebben met enkele vooraan staande figuren uit de Westerse wereld. Half Maart waren er ln Nederland evenveel motorrijtuigen als op 1 Met 1940. Personenauto's zijn er nog minder. 183.000 tegen 104.000). maar er zijn meer autobussen. (4350—4700). meer motor rijwielen en driewielers (79.000—71.500) en aanzienlijk meer vrachtauto s (71 000 —55.0001 en landbouwtractoren (12.000 3.0001 Do helft van de personenauto's Is tien laar of ouder, voor de oorlog was tweederde hoogstens vijf Jaar oud. De Slegfrledllnle. de befaamde Duit se verdedigingslinie, is thans bijna ge- hcel vernield. De linie bestond uit 2747 fortificaties *J Dc perschef van Tru man nam Dinsdag- foto's in beslag, dio teveel van het prlvé-lcvcn van de pre sident onthulden. Zijn lijfwacht vond zo gevaarlijk, daar ze precies toonden, waar zün prlvè-strand lag 9 Mijnheer Taylor uit Glasgow in Kentucky schoot driemaal door het raam van een kap perszaak Dc kapper werd ernstig ge wond. Taylor vond. dat de man zijn haar niet goed geknipt had Zondag gaf een pas te Wellington, Nieuw Zee land. aangestelde dominee zijn gehoor de raad te wedden op het paard Earl- dale en dc winst af te staan aan de kerk. Het paard won. Dominee zelf had op het laatste moment zijn keuze ver anderd cn op een onder paard gewed In de gevangenis van Beauregard heb ben 30 gevangenen getracht door een gang van tientallen meters lengte, wel ke zij met lepels en vorken hadden ge graven, te ontvluchten ln de V.S. werd vorig Jaar Iedere 18.7 sec, een misdaad begaan Volgens radio-Mos kou bestaat 40C<- der nieuw gekozen Russische rechters 'uit vrouwen In Frankrijk zullen gevangenbewaarders, die gevangenen laten ontsnappen, zwaarder worden gestraft 9 Te New York lijdt een vijfjarig meisje aan een ziekte, waardoor zli reeds achttien maanden ongeveer 40 graden koorts heeft. Zij heeft een goede eetlust, la boven het normale gewicht wil niet In bed blijven en voelt zich plezierig. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond. Aanvankelijk: krachtige, i •- langs de Waddenkust /T\'- v_ tijdelijk stormachtige wind tussen Noord-West en Noord. Wisselend be- wolkt met enkele buien. 1 Later: afnemende naar Noord-West (ot West krimpende wind. Weer toenemende be wolking en ongeveer - dezelfde temperatuur als vandaag. 17 Maart; Zon op 6.51. onder 18.47f maan op 23 02, onder 7 52.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1