Met twee vuisten en wat telepathie Dagblad voor AMERSFOORT SO VA en gemeente winnen (Rond Jwi dip ft Vlaggen uit! Wilde jacht over de daken B.F.O. bepaalt zijn houding Engelse bokser Don Cokell verwacht wereldkampioen te worden Dieven liepen in een val 2 DAGBLAD VOOR 'AMERSFOORT Woensdag 16 Maart 1949 STADSNIEUWS Biljarttournooi van de Federatie was een succes Het biljarttournooi van de Fede ratie van Amersfoortse Personeels verenigingen, dat zes weken heeft geduurd en in de ontspannings zalen van de Phoenix-brouwerij en van de Hapam werd gespeeld, is Dinsdagavond beëindigd met een wedstrijd-avond in de Phoenix. De winnende ploegen van dit in twee groepen gespeelde tournooi waren de SOVA (de ontspanningsvereni ging van de Spoorwegen) met 37 matchpunten uit 24 partijen en de Gemeente-ploeg met 30 matchpun ten uit 20 partijen. De heer Tj. de Boorder, de voor zitter der Federatie, heeft na een korte toespraak de prijzen uitge reikt. Hij memoreerde, dat ook dit' tournooi weer sportief was verlo pen en deed enkele mededelingen over de sportweek van de Federa tie. die in April wordt gehouden, althans wat de binnensporten (bil jarten, schaken e.d.) betreft. Voor de buitensporten wordt van de zomer een sportweek georgani seerd. Voordracht benoeming onderwijzeres Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de openbare school voor uitgebreid lager onder wijs, Schoollaantje 17 te Amers foort, is de volgende voordracht op gemaakt: 1. mej. W. C. van Luyn te De Bilt; 2. mej. J. Herrebout te Enschede. „Stille Omgang" comité vergaderde Het Gezelschap „Stille Omgang", afdeling Amersfoort en Omstreken, hield Dinsdagavond in het K.A.B.- gebouw aan de Lieve Vrouwestraat zijn jaarlijkse algemene vergadering De agenda, die uit vijf punten be stond. werd vlot afgewerkt. Het be langrijkste was- wel de verkiezing van een nieuwe voorzitter. De pen ningmeester, de heer Van Empelen, opende de vergadering,, wegens af wezigheid van de voorzitter. Hij me moreerde het vertrek van de Eer waarde directeur kap. v. d. Anker en sprak zijn dank uit voor de me dewerking, die Deken Smith nu voorlopig als directeur van de ..Stil le Omgang" op zich zal nemen. Het jaarverslag van de heer Hartog gaf een beeld van een gezond en bloeiend verenigingsleven. Het jaar verslag van de penningmeester bracht een batig saldo van 243,35. De heer R. A. Keijzer, hoofd van de R.K. Jongensschool aan de Paulus Borstraat werd bij acclamatie als voorzitter gekozen. De heer Keijzer sprak een kort dankwoord, waarin hij hoopte, dat de omgang van dit jaar een grootse manifestatie van godsgeloof mocht zijn Bij het vast stellen van het bedevaartprogram ma werd besloten met een extra trein om 23.25 uur naar Amsterdam te vertrekken en ongeveer om zeven uur terug te komen. Bij de rond vraag werd door een van de leden het voorstel geopperd de contribu tie te verhogen, opdat de minder bedeelden ook een kans hebben de Stille Omgang mee te maken. Het bestuur nam dit borstel in beraad. Ned. Ver. v. Huisvrouwen Hield jaarvergadering In de bestuurskamer van Ami- citia werd Dinsdagmiddag de jaar vergadering gehouden van de afde ling Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Uit de jaarver slagen bleek, dat de afdeling met voldoening op het afgelopen jaar kan neerzien. Er zijn lezingen ge weest op elk gebied en tentoon stellingen en demonstraties. Ook de excursies mochten zich in een grote belangstelling verheugen. De kas sloot met een batig saldo van f 500.-. Door het overlijden van mevrouw I. A. Modderman- "VVesseling en door het om gezond heidsredenen aftreden van mevr. Hoevers-de Smith waren er twee vacatures in het bestuur, die vgr- vuld zullen worden door mevrouwt Dormaar uit Amersfoort en mevr. Bok uit Barneveld. Een demon stratie met linnengoed door mevr. H. M. Wiepkes vormde een pretti ge afwisseling na het uiteraard meer zakelijke gedeelte van het programma voor de pauze. De voorzitster, mevr. Schuitemaker sloot deze geanimeerde bijeenkomst en sprak er haar voldoening over uit., dat de twee oudste leden, die allebei de tachtig al gepasseerd zijn, aanwezig waren. Zij ging de weg terug Een jongejuffrouw uit Eindhoven, die zich ln Den Bosch had schuldig' ge mankt aan diefstal, en in Amersfoort op het bureau kwam zeggen, dat ze ,zus en zo" heette, wekte wel een beetje achterdocht bfj de dienstdoende agent Toen bleek, dat zij het meisje was. dat in Den Bosch had geopereerd, is zij ln de gelegenheid gesteld met een agent een reisje naar de St. Jansstad te ma ken A MERSFOORT heeft grootsteed- se allures. Er staan flatge bouwen, een industriepark en an dere grote objecten op stapel. Kort om, er wordt een wissel op de toe komst getrokken. Een toekomst waarin men Amersfoort, naar we tenschappelijk inzichtziet als een stad van betekenis, die haar in vloedssfeer tot ver buiten de stads grenzen zal hebben. Deze Amers foortse stedebouwkundige plannen zijn zeer toe te juichen, maar er dreigt een gevaar. Het zou kunnen gebeuren, dat de plattelandsbevol king rond onze stad de wissel niet accepteert. Er zijn verscheidene kapers op de kust. Ook in andere gemeenten in onze omgeving richt men zich naar de toekomst. Zo toont het gemeentebestuur van Harderivijk zich zeer actief. Men verwacht aldaar, door de verdere drooglegging van het IJsselmeer. een groter bedrijvigheid. Men wil de invloedssfeer verruimen en daar bij wordt zeker niet het gebied dat ten Westen van deze stad. ligt ver onachtzaamd. Ook in Nijkerk is men voortdurend in actie om indu strieën aan te trekken en andere voor deze gemeente belangrijke ob jecten uit te werken. Amersfoort moet dus zeer voorzichtig zijn. Onze stad verliest in de toekomst al aan bezoek van vreemdelingen door de rond de stad geprojecteerde auto strada. Genoemde plaatsen zullen daar minder hinder van ondervin den en een net van secundaire we gen zal de toevoer van vreemdelin gen aldaar zeker bevorderen. Het is daarom verheugend, dat het gemeentebestuur van Amers foort zich bewust is van de beteke nis die de agrarische bevolking, in de randgebieden van en ver buiten Amersfoort, voor onze stad heeft. Deze bevolking zal zich ook in onze stad-van-de-toekomst „thuis" moe ten voelen. En dat „thuis" vinden zij als de weekmarkten zullen op bloeien. Daartoe wordt nu een be gin gemaakt. Vrijdag wordt de grote trom geroerd. Dat is misschien nog juist op tijd. Het was op het. Lieve Vrouwe Kerkhof de laatste tijd maar een saaie zaak. Er klos ten wat boeren op klompen, groot- vee was op de markt niet te zien, kleinvee in geringe mate en soms wat pluimvee. En dan de eier markt? Daar was de laatste tijd geen kip en geen ei te bekennen. Daarin wil men nu verandering brengen. Wij zijn daar glad voor. Het moet in Amersfoorts binnen stad, als er weekmarkt is, kleppe ren van de klompen. De boeren moeten zich thuis voelen en de ne ringdoenden kunnen daar dan wel bij varen. Daarom Amersfoortse middenstanders Vrijdag de vlaggen uit. Amersfoort heeft iets te winnen. „De Lijster" op zoek naar donateurs Maandagavond hield de zangvereni ging De Lijster" in De Schans" haar jaarvergadering waarin na de ope ning door de voorzitter de heer E Kruidhof de verslagen van secretaris en penningmeester ter sprake kwamen. Uit het verslag van de penningmees ter de heer G. Moesbergen, bleek, dat de jaarlijkse uitgaven de inkom sten overtreffen Daarom is het ge wenst de inkomsten te vergroten door het verkrijgen van meer donateurs, terwijl getracht zal worden de bij dragen van begunstigers te verhogen. Voor de kascontrole werden 3 leden uitgenodigd die deze functie aan vaardden Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer C. v d. Wetering. Onder de ingekomen stukken waren talrijke uitnodigingen voor deelname aan een concours. Besloten werd in overleg met de directeur zich voor een concours op te geven, doch ln een lagere afdeling. Tevens verklaarde de vereniging zich bereid mede te wer ken bii een eventuele propaganda kunstavond van de Nedcrl. Blindcn- bond IN HET CENTRUM VAN HET OUDE FRIESE PLAATSJE Makkum bevindt zich een scheepswerf. Als er een schip in aanbouw is, wordt ongeveer de hele straat versperd en ondervindt het verkeer te land moeilijkheden. Binnenkort komt er echter een wijziging in de situatie, want de oude werf wordt verplaatst en deze bollige tjalk zal de laatste zijn, die hier wordt afgebouwd. Schaken Vier ASG-teams voor beslissingen Het verloop van de competitie in de diverse afdelingen van de Stichts Gooise Schaakbond is voor de eerste vier tientallen van het schaakge nootschap „Amersfoort" wel bijzon der spannend, om niet te zeggen emotioneel. Aanvankelijk leek het erop, dat genoemde tiéntallen met vlag en wimpel met het kampioen schap zouden gaan strijken, maar het kwam echter anders uit. Thans is de situatie zd, dat in alle afdelin gen belangrijke beslissingen voor de deur staan. Voor het eerste tiental hangt alles af van de uitslag H.S.C. IGorcum I. Deze wedstrijd wordt volgende week gespeeld. Wihnen de Hilver summers, dan zijn ze er. verliezen ze. dan wordt „Amersfoort I" kam pioen en bij een gelijk spel zal een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn om uit te maken wie zich kam pioen van de eerste klasse van de S.G S.B. mag noemen. „Amersfoort II" speelt Maandag avond a.s. in ..Monopole" tegen het sterke „Zeist I". Winnen onze stad genoten. dan zullen zij nogmaals in „Monopole" de Zeisters ontmoeten om dan uit te maken, wie de kam pioen in 2e klasse A zal zijn. Door de recente onverwachte ne derlaag van „Amersfoort III", is in de 4e klasse B een beslissingswed strijd nodig met het eerste team van „Het Soesterkwartier", dat nu een gelijk aantal punten heeft. Het zal hier ook hard tegen hard gaan. Tenslotte „Amersfoort IV". Door de grote overwinning op het overi gens zwakke P.V W. III, moet het vierde tiental van het schaakge nootschap een beslissingswedstrijd om het kampioenschap in de vierde klasse H spelen tegen een oude ri vaal, n.l. „Den Dolder I". Dit zal on getwijfeld een zeer spannende kamp worden. Zo spant het in alle afdelingen en hebben alle tientallen nog een kans je. Als er twee kampioenen uit de bus komen, zullen de schakers van „Amersfoort" best tevreden zijn. Verleden week werd aan de Daam Fockemalaan een fiets gestolen. In ver band hiermee is een 17-jarige jongeman uit het. R O.G aangehouden. Noteert U even GRAND THEATRE, Snouckaert- laan, tel. 4632 t.m. Donderdag avond „Ik herinner me moeder". Aanvangstijden: Zondag 1,30, 4,—, half 7 en 9 uur. Ov.erige dagen half 3, half 7 en 9 uur. CITY THEATER, Westsingel 7 b, tel. 6572, t.m. Donderdagavond „Dr. Jekyll en Mr. Hyde". Aan vangstijden Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uura. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat t.r> Donderdagavond „Buf falo grijpt in", vooraf „Utah de wreker". Aanvangstijden: Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. WOENSDAG 16 MAART: 's Prin senhof 8 uur: Lezing door A. Sehaafsma over „De prestaties van de Johan de Wit". Openb Leeszaal 20 uur: Volks universiteit. Lezing door Mej. N. Posthumus Meyes, ondw. „Moder ne kunst in ons leven". DONDERDAG 17 MAART: Sport- fondsenbad: Waterpolo. Amersf. Bestuurdersbond: Ami- citia 8 uur: Filmvoorstelling, „Als de Weiden bloeien". VRIJDAG 18 MAART: Hotel Mono pole 8.15 uur. Anthroposofische Vereniging in Nederland. „Wat kan de Vrije School paedagogie bijdragen tot de ontwikkeling van het leerplichtige kind door Dr. B. C. J. Lievegoed (Zeist). Markthal 8.30 uur 's morgens: Eierveiling Markthal. Veemarkt, L. Vrouwekerkhof. Geb. Vrijz. Herv. 8 uur: Mij tot Nut van Algemeen. Concert door kwartet „Nos Jungit Musica". Amicitia 8 uur. Stichts Montes- sori Lyceum met „Een ideale echt genoot" ZATERDAG 19 MAART: Amicitia 20 uur. Gymnastiekuitvoering door A.G. en S.P. „Olympia". K.A.B.-gebouw 8 uur: „Ons To neel" met „Dieky". Bal na, m.m.v. „The Nightbreakers". ZONDAG 20 MAART: Bosbad 2 uur. Nationale Veldlopen A.A.V. Par. huis P. Borstraat: cult, dienst K.A.B. Halfvasten m.m.v. Brucknerkoor en St. Genesius 8 uur. St. Aechten, lezing met licht beelden over het H. Lijden van Christus. Grand Théétre: Inst. v. Volks ontwikkeling 10 uur. Filmochtend. Z.U.T. 25 km U.P.S. Utrecht A Groep vertrek 1\ uur. DANSEN: J. VAN SCHALK: Café Leusaerweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 20—2'J uux. Zaterdag 20 —23 uur. Zondag 's middags 15—17 uur s avonds 2023 uur. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur. CABARE1 DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL 5085. Ons dagelijks teveel Een autobestuurder, die het rode stop licht negeerde en een wielrijder, die een verkeersheuvel links passeerde werden bekeurd. Hetzelfde overkwam drie fiet sers, die hun fiets onbeheerd en onge sloten hadden laten staan, de autobe stuurder, die z'n auto binnen de 10 m. van "n bushalte parkeerde, een collega, die zijn auto parkeerde zonder de ver eiste verlichting, een ander, die zijn wa gen binnen de tien meter van een weg- kruislng parkeerde en tenslotte de be stuurder van een auto, die zijn wagen niet had afgesloten en aan de linker kant van de rijweg parkeerde cavalerie, maar daar 26 jaar om Hollands te voelde-ie niets voor en leren, terwijl hij hen, hij liet dat duidelijk a\s tegenprestatie, En- merken. „Paarden! Niks gzai bijbrengen. voor mij", zei hij, niet TROEF wetend dat deze edele Met onze speelkaar- viervoeters zeldzaam ten-actie ten bate van zijn in het moderne le- jlet militair hospitaal ger. „Waarom niet?" het -sanatorium gaat vroeg de seleetie-offi- hct nlet z0 vlot a]s met c,er belangstellend. da boeken. en tjjdschrif. „Meneer", antwoord- tenactie de ons neeije dat nog wie i,renm daaT ver. geen verstand had van andeTing sterren en balken, „die PROFICIAT kunnen het niet halen jn afd. 3 d van het bij auto's, als het op Zaterdagmiddagvoetbal een georganiseerde te- is „Cobu Boys" uit rugtocht aankomt!" Amersfoort nu kam- ONS GARNIZOEN qftII .wne pioen geworden door Op de tweede dag van nuLLAiNDa een 5—0 overwin- de keuring voor de mi- Van Albert G. Dunck- ning op VWM. litaire dienst kom je te- ley, 32 Wharfdale Road, Dit kampioenschap is recht bij een hoge offi- Parkstone. Dorset, Eng- reeds op bescheiden wij- cier, die beslissen moet land ontvingen wij een ze gevierd, bij welk onderdeel je brief gedateerd op 11 Wij voegen gaarne zal moeten dienstdoen. Maart met de volgende onze gelukwensen bij de Die hoge officier is inhoud: vele, die het bestuur meestal een zeer bemin- Mijnheer, mag ik de van deze vereniging nelijk man, die aan de vrijheid nemen, aan U heeft ontvangen, hand van tal van syste- vraag als een paar jong WORDT VERWACHT men nagaat, waarvoor menschen van 1626 Donderdag is het je geschikt bent. Maar jaaren, met mij schrij- in Ierland Sint Patricks- de man deelt je je v®" te helpen mij leeren day. In Amersfoort be- bestemming altijd langs Hollandsch. Misschien legt de Bestuurdersbond een omweg mee. Als hij ?en Paar lonS menschen een filmavond in Ami- bijvoorbeeld zegt, dat je in Holland leeren En- citia. waar vertoond zal vliegenier wordt, kun gelsch en ik kan hen worden: „Als de Wei- je er op rekenen, dat je helpen. Ik wil U betaa- den bloeien", infanterist zult zijn Be- len heirvoor melden, Vrijdag opent bur- looft ie je in te delen wees zo goed mij de re- gemeester Molendijk de bij een regiment in kening zenden. Hoog- eierveiling in de Markt- Amersfoort. dan kom je achtend A. G. Dunck- hal. Onder auspiciën terecht in Steenwijk of van de Mij. tot Nut van n dergelijke negorij. Duidelijker: Albert »t Algemeen is er in het Ons neefje werd wenst pen-vrienden gebouw voor Vrijz. voorbestemd voor de (dinnen) tussen 16 en Herv. een concert. Schoolvoetbaltournooi in de Paasvacantie Op Zaterdag 16. Dinsdag 19, Donderdag 21 Vrijdag 22, Zater dag 23 en evenwel Zaterdag 30 April, gedurende de Paasvacantie, zullen voor de vijf en zes en der tigste maal te Utrecht de jaarlijkse schoolvoetbal wedstrij den worden gehouden. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen elftallen samengesteld uit leerlingen van scholen voor dagonderwijs. Ook te Amersfoort op 19, 20 en 22 April, te Hilversum op 16, 19 en 21 April, te Zeist op 19, 20 en 21 April en te Wijk bij Duurstede op nog nader vast te stellen datum worden schoolwed- strijden georganiseerd. De eind- wedstrijden worden te Utrecht ge speeld, behoudens dispensatie te verlenen door de schoolvoetbai- commissie. Ter navolging Op verzoek van de stichting De Opbouw", een instelling voor de kin derbescherming werden aan dc kin deren van de hoogste klassen van de Amersfoortse Schoolvereniging 150 z.g. Prikkaartcn uitgereikt en hier mede hebben zij ten bate van het sympathieke doel een bedrag van 579 25 opgehaald. Gevonden voorwerpen Paar oorkleppen; mesje met bruin heft; enkele wanten en hand schoenen; een paar kinder wantjes (bruin); grijs wollen sjaal; twee bankbiljetten opgevouwen waarin postzegels van 10 cent; zwarte por- tem. inh. 0.21; \jz. buis; gele bal; blauwe overall; jongensjas grijs blauw; autoped (rood); padvinders- riem; tompoes zwart met grijze streep; zakmes (wit); zinken schoorsteenhoed; portern. inh. Fo, 9i; paar lage bruine herenschoenen; bril in zwarte koker; bruine hond; blauw gebloemde hoofddoek; paar bruine wanten: lichtbruine dames portemonnaie (ledig); grijze ba ret; portefeuille inh. orders; bruin gevlamde vulpen; herenrijwiel; gro- hond; een muntbiljet F 2.50; hoofddoek; gouden dameshorloge; paar bruine lederen handschoenen; zakdoek waarin geknoopt een ring en twee kwartjes; ring met 2 sleu tels kerkboekje (R.K.). In de Stadsbus. Een paar rood met zwarte handschoenen; paar grijze wanten; zangbundel met kerstliederen; en enkele losse wan ten. Burgerlijke Stand AMERSFOORT. Geboren: Tonny Joseph Teunis, z. v. T. v. Asselt en M. H. de Jonghe; Anna Geertruida, d. v. A. T. Post en A. G. v. Aggelen. Getrouwd: J. P. A. Groenhujjsen en A. R. M. H.'Verhoef. Overleden: Willem Huijsman, 83 j., wed. v. C. Lieve; Isa&c Jan v. d. Helm, 65 j., geh. met J. M. Her man Grietje Koelewijn, 5 dagen. Jeni van Reven en Gustaaf Sedee weer thuis Tien weken te gast van New-Yorks blad Twee enthousiaste, maar dood vermoeide kinderen stonden van morgen op Schiphol: Jenny van R e y e n uit Heemstede en Gus taaf Sedee uit Nijmegen, de twee Nederlandse winnaars van de opstellen-wedstrijd, die de New- York Herald Tribune had uitge schreven over het onderwerp „The world we want" (de wereld, zoals wij haar willen). Tien weken lang hebben Jenny en Gustaaf, met 32 andere jongens en meisjes, uit alle Marshall- landen twee door de Verenigde Staten gereisd. Zij hebben zó veel gezien, dat zij er niet over uitge sproken raken. Jenny meent, dat de Amerikanen veel vrijer, en waarschijnlijk ook veel gelukkiger zijn dan de Nederlanders. „Zij weten ontzaglijk veel van politiek, maar van Indonesië snappen ze niets", flapt ze er uit. Ze Is ln de wolken over de verhouding van de Amerikaanse ouders tot hun kinderen. „Ze lachten zich daar krom toen ik vertelde, dat de Nederlandse kinderen u tegen hun ouders zeggen. Daar Is de vader de oudere vriend van zijn kinderen," zegt ze. Gustaaf spreekt niet zo veel, hij is zeker te vermoeid. ..Truman maakte wat grapjes over de bouwvalligheid van het Witte Huis, en Lie zei Vrijwel geen woord tegen ons. HU ging kenne lijk te veel gebukt onder zorgen want hij gaf ons alleen maar een hand". Zowel Jenny en Gustaaf vertellen, dat de Nederlandse koninklijke familie zeer geëerd is in de Ver. Staten. In verscheidene gezinnen heeft men een speciaal album voor foto's van de Ko ningin, prinses Wilhelmlna, prins Bern- hard en de kleine prinsesjes. Het bezoek aan Hollywood was wat teleurstellend, want vrijwel alle grote „sterren" lagen met griep ln bed.... Verder hebben de jongens en meisjes eerst mogen luisteren naar Paul Hoffman, die hun de bedoeling van het Marshallplan verklaarde, en later hebben zij met hem naar hartelust kunnen debatteren daarover. Een zeer sterke Indruk heeft het op Jenny en Gustaaf gemaakt, dat alle deelnemers en deelneemsters aan deze „trip" zo uitstekend met elkaar kon den opschieten. Ja. er zijn hechte vriendschapsbanden gesloten. „Waarom kunnen de politici niet zo vriendschap pelijk met elkaar omgaan als wij?", vraagt Gustaaf wijsgerig. Beruchte inbreker gearresteerd Na een zeer sensationele jacht door huizen, over daken en veran da's, waarbij enkele agenten hals brekende toeren maakten, is het de Amsterdamse politie gelukt een beruchte inbreker te arresteren. Dinsdagmiddag ontving de Am sterdamse politie een anonieme mededeling, dat zich in de omgeving van het Beukenplein de beruchte inbreker Andries B. ophield. On middellijk werd een radiowagen naar dat plein gestuurd en na enig zoeken zagen da agenten inderdaad een man, die bij het naderen van de politieauto zich ijlings uit de voeten trachtte te maken. Eerst sprong hij op een fiets en later ging hij een woning binnen in de Tweede Oos terparkstraat. Hij sloot de deur achter zich en wist daardoor een geringe voorsprong te krijgen, om dat de agenten niets anders over bleef dan de deur in te trappen. Vluchteling en agenten renden door naar het dak, waar B. via een luik aanvankelijk wist te ontsnap pen. Inmiddels waren een tweede politieauto een een jeep gearri veerd. De ijverig speurende agenten vonden B terug op een veranda van de tweede verdieping. Onmid dellijk zetten zij de achtervolging weer in. B. sprong van de veranda naar een lager gelegen veranda. Dit kunstje kende een der agenten echter ook, hij wist tenslotte B. te overmeesteren. De houding van het Bijzonder Fe deraal Overleg tegenover de nieuwe situatie in de Indonesische kwestie zal worden bepaald op een vergade ring die het BFO zal houden zodra de Veiligheidsraad een beslissing zal hebben genomen, zo verneemt het te Batavia verschijnende Chinese dagblad Keng Po. Volgens dit blad zal het BFO, wan neer de Veiligheidsraad de Canadese resolutie aanneemt, voorstellen dat te Batavia voorbesprekingen worden gehouden tussen de Republiek, het BFO en de regering van Indonesië als vertegenwoordigster van de Ne derlandse regering. Voorts vernam Keng Po, dat de delegatie voor de rondetafelconfe rentie zal bestaan uit één Indonesi sche delegatie en niet uit een repu blikeinse en een BFÓ-delegatie, zo als door Den Haag werd voorgesteld. (In bevoegde Haagse kringen wijst men erop dat slechts aan zowel re publikeinen als BFO-leiders is mee gedeeld dat indien men zou kunnen komen tot de vorming van één Indo nesische delegatie voor de RTC, dit de regering in Den Haag aangenaam zou zijn). De Engelse bokser Don Cokell verwacht wereldkampioen half- zwaargewicht te zullen worden met zijn beide vuisten plus een beetje telepathie. Elke keer dat Cokell tussen de touwen stapt heeft hij een stille bondgenoot een reparateur van het vertrouwen, genaamd Sydney Miller die Don opbeurende gedach ten telepathisch overbrengt. Lacht u niet te vroeg, de 20-jari- ge Cokell heeft n.l. van de 47 ge vechten die hij als prof heeft ge leverd er 41 gewonnen. Bill Daly, de manager van See Savold zegt dat Cokell goed is. „Geef die jongen.een jaar in de Ver. Staten onder goede, voorzich tige leiding en hij slaat iedere bok ser in zijn gewicht", zei Daly nadat hij Cokell had zien trainen. Miller slaat alle Londense ge vechten van Cokell gade. Zittend aan de ring brengt hij tijdens het gevecht zijn opbeurende gedachten aan zijn beschermengel over. Als Cokell een dreun op zijn kaak krijgt zegt Miller hem het maar te vergeten. Het deed niet zo bar veel pijn, ga door met een te genaanval. Werkelijk ik doe niet anders dan Don aanmoedigen, zegt Miller. Als Don ergens buiten Londen bokst stuurt Miller zijn bemoedi gende adviezen vanuit zijn kamer door middel van telepathie op de lange afstand. Afstand betekent niets als twee geesten contact met elkaar hebben, meent Miller. Cokell hoort Miller's bemoedi gende woorden en begint direct be ter te boksen, beweert de helper telepaath. Miller is 29 jaar en noemt zich een psycholoog. Hij kreeg belang stelling in psychologie toen hij als kind door kinderverlamming ge deeltelijk was verlamd. Een geestelijke overtuigde hem dat hij zou kunnen lopen, indien hij geloofde en probeerde. Thans loopt Miller nog zo weinig mank dat men het nauwelijks kan zien. Twee jaar geleden sloot hij zich bij het instituut aan dat predikt dat er veel minder zieke mensen zouden zijn indien men niet steeds maar bang is het slachtoffer van ziektekiemen te worden. Het instituut houdt er een corres pondentie-school op na en heeft ook een kliniek in Londen. Bijna 1% jaar geleden ontmoette Miller Cokell tijdens een boks match. Cokell verloor deze. Vol gens Miller door vrees. Hij ried Co- Gaat met Uw tijd mee, en leest een "èCht DAGBLAD. Abonneert U met het nieuwe kwartaal op het De courant van Het Witte Huis. Indien U zelf reeds abonné bent, geeft dan het adres op van Uw vrienden of kennissen, wij zullen hun dan gaarne enige proef nummers toezenden. Ondergetekende geeft rich op als abonné/verroekt proefnummers te zenden aan: NAAM ADRES WOONPLAATS Betaling per week ad 32 cent/per kwartaal ad 4.15. Verzoekt toezending van proefnummers. (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) DAGBLAD VOOR AMERSFOORT - SNOUCKAERTLAAN 7. De Courant van HET WITTE HUIS keil aan zowel mentaal als licha melijk voor een gevecht te trainen. In zijn laatste partij overklaste Cokell Mark Hart, een der leiden de Britse middengewichten die tot de halfzwaren is overgegaan. Co kell won op punten. Op 29 Maart bokst hij tegen Pad dy Slavin, de Ierse zwaargewicht kampioen, Gestolen goed te koop geboden aan de eigenaar Ongeveer vier weken geleden Is uit een vrachtwagen van de Noord- Brabant-Expresse een partij wollen stoffen ter waarde van ongeveer f 17.000 gestolen. Nu zijn de daders gearresteerd, doordat ztf de partij te koop boden aande recht matige eigenaar. Onmiddellijk na de diefstal heeft de politie getracht de daders te vinden, maar aanvankelijk was er geen enkel spoor van hen. Totdat enige tijd geleden echter aan een ambtenaar van de Cedek stalen werden getoond, die kennelijk van het gestolen goed afkomstig waren. De aanbieders van deze stalen werden sindsdien zorgvuldig in het oog gehouden. Weldra bleek, dat zij een nieu we poging wilden doen het goed te verkopen, ditmaal zonder dat zij dat wisten aan de oorspronke lijke eigenaar van de stoffen. Deze zocht onmiddellijk contact met de politie cn er werd afgesproken, dat hij zou doen of hij de partij wilde kopen. Dinsdagmorgen wer den de goederen afgeleverd. Dit geschiedde echter onder toezicht van rechercheurs, die niet minder dan vijf „verkopers" en mede plichtigen arresteerden. Ruim 200 millioen meer voor begroting '47 De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoor stel aanhangig gemaakt voor het verkrijgen van een aanvulling van 208 millioen op de begroting van 1947. Dit bedrag ls nodig om uit gaven te dekken voor de woning- touw, oorlogsschade-vergoedingen, wederopbouw van openbare gebou wen, voor bijdragen aan het Inter nationale Monetair Fonds en voor uitkering van betaalmiddelen aan gerepatrieerde Nederlanders, die bij hun komst in het vaderland vreemd geld hebben ingeleverd. Vrije prijzen voor gort Het ligt ln de bedoeling de gortpelle rijen binnenkort op aanvraag met grondstoffen te bevoorraden, zodat van schaarste geen sprake meer zal zijn. Bovendien heeft de overheid besloten dc maximumprijsregeling voor gort op te heffen. Op de eiermarkt te Veenendaal wer den Dinsdagmorgen 62.000 eieren aange voerd, die werden verhandeld tegen prijzen variërend van 12.— tot 13. per 100 stuks. Beurs van New Vork Atch. Baltim. Can.Pac. lllln. C. N.Y.Cen. Penns. R. Sout.Pac. UnPac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C, Bethl.S. BoelIngA. Chrysler City' B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Oen.El. Gen.Mot. 14 3 15 3 95 94 9'/. 9% 12% 12% 25 V» 25% 11% 10% 15% 15% 42% 42% 82 81% 178 176 90% 89% 28% 28% 49% 48% 147% 146% 66% 66% 31% 31% 32 32 23 22% 54% 54 40 40 21% 22 56% 55 185% 185% 45% 45% 38% 38 60 59% 14 3 15 3 Goodyear 42% 42% HudsonM 11% 11 Int.Harv. 25 25% Jn.Nickel 28% 28% Int.T.enT 47 9% 46% 56% 55% 3% 3% 12% 12% 24% 24% 36% 36% 37% 36% 35 34% 16% 16% Stand Br. 19% 19% St.OII.J. Studcb. Texas C. U.Aircr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Kenn.C. Mo/HEW. Pack. M. RadJo C. Rep.St. Rcyn. T. b>er^< R. Shcu Un. Socony Woolw. 68% 19 V» 19 52% 52% 25% 24% 3% 3 52% 52% 39% 39% 73% 73% 24% 24% Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 15 Maart De beurshandel gaf heden niet de minste tekenen van expansie. Integendeel scheen het wel alsof de on- dernemlhgslust van het pu bliek nog kleiner was ge worden. In geen enkele af deling van de markt ont wikkelde zich affaire van betekenis en daarbij was de koersontplooing onregelma tig. De toonaangevende aan delen van de locale markt waren bij de opening me rendeels wat hoger dan gis teren bij het slot doch ver toonden weldra een neiging tot achteruitgang, totdat ln het laatste gedeelte van de beurstljd dc stemming weer vaster werd en ln nagenoeg alle rubrieken werd bij het slot op ongeveer het hoog ste punt van de dag gehan deld Koninklijke, die de gehele middag ln een open hoek werden verhandeld, zonder dat dc affaire be langrijk was. konden na di verse schommelingen toch nog een koerswinst van een tweetal punten behalen. Van de industriëlen trokken Phlllpsaandelen nu en dan enige belangstelling, waar bij tenslotte een avance van een goede drietal punten werd verkregen. Unilever werden een drie tal punten hoger Ingezet, liepen daarna wat achter, uit, maar legden vervolgens toch weer een goed weer standsvermogen aan de dag. De minder courante industrie-aandelen waren door elkander genomen prijshoudend. De scheep vaartmarkt was stil. onre gelmatig en weinig veran derd. Voor cultuurfondsen bestond weer weinig be langstelling. Alleen HVA'S gaven enige tekenen van aanwezigheid en waren na kleine fluctuaties per saldo niet veel veranderd. Aande len Delt MIJ waren een kleinigheid lager. Hetzelfde was het geval met Amster dam Rubber. Aan Indone sische fondsen werd nau welijks aandacht geschon ken. Actieve oblig.: Ned. '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1. '47 3% Inevrstercert 3 Ned 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned N.W.S. 2% Spcert 100 2% Indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol. Bank And. N. I. H. bank Ncd Hand. Mij. VK U. aand. Bergh's Jurg. v Berkel's Pat Calvé Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And. Ned Kabelfabr. Philips* GBvA. Wilton Feyen ®lllton le rubr □ito 2e Rubr. Dordtsc P MU. Kon. Petr MU. A'dam Rubber Bandar R. Mil. Deli-Bat R.M. Kendeng Lcmboe dito Oost-Java R.M. Oostkust Cult. Serbadiadi S.R HAL Aand. Java-C.-J Liln K. Ned St Mij Kon. Paketvrt Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mij. Ned Hand. A'dam Jav Cult. Mij N I. Suik Unie Ver Vorst CM Dell Bat. Mil Deli MU Senembah Mil Nlet-act oblig.: Mtlller Sc Co. A'dam '47 3% 3 dito *48 (3Va) 3 Batavia 1937 's-Hage '36 3% Geld. 20 J. *48 3 E.K. E.K. L.K. 14/3 15 3 15 3 100% - 100% 96% 96% 96Vf 96^ 98% - --- 97% - 97% - 97% - 100% - 94% - 96% - 97'I, 97% 97% 79 Yt 100% 94% 96% 77% 107% 80% - 107% - 151 155% 155% - 281* - 109% - 126 - 150 - 136% - 176 234 233% - 251 - 257% 220% 221% - 157% - 331 - 260 287% 287% 144'' 150% 131% 136 175 232% 254 257% 219 158 328 259% 286% 146% 134 - 88% - 90% 76% - 151% 147% 159% 155 77 61 161% 160 - 148% 161% 164 154% 161% - 147% - 160 - 153% - 76 42 42% 120% 121% 137% 136% 136% 124 122 99« - 154% - 99% - 99Y, dito le 1 '37 3% Gronlng '38 3% dito 1938 3 Haarlem '30 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le 1. '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3!.- Gron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl Hyp. 3% Z.-H. Hyp.b. (m. vpl. uitl.) dito 3% Serste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obL: A.K.U. 3% Berehs J. 3% Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat. Petr 3% Kon. Petr. MU- Dell Spoor 3% Ned. Ind Sdw. Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Javasche Bank f 500 C. v A. Fin. Nat. Herst Ned. Ind. Esc. Aand. Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Helnekens Aand. Hero Conser ven Aand. Hollandse Beton Aand. HolL Draad Sc Kabel Aand. Intern. Gew Beton Aand. Kondor Aand. Kon. Ned. Zout Aand. 14/3 15 3 98% - 96% 97 100% 100% - 92% - 90% 99% 99% 92 v; 92% 92% 92% - 92% 96% 100 100 103 102% 101% 101% 102'% 102»/, 103 102 102 102 102 88»/. 88»/, 65 Ys 65 150 150% 179 181% 79% - 160 159% 167 169 161% 169 161 161K 143% 161 145 216*% 199 217 Kon. Pharm. Brocades Aand. Kon. Ver. Tapijt Aand. Ind. Ondera.: Kon. Zwavelz. Ketjen Aand. Lever Br. 6 dito 4% Pref. Lyempf Aand. Lijm- en Gela- tinefabr. Aand. Ned. Am. Autb. Vredest. Aand. Ned. Gist- Spir.fabr. Aand Ned. Schcepsb. Aand. Rtt. DroogdMU Stork Sc Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Anlem Aand. Ned. Ind. Gas Borneo Sum. H Internatlo Moluksche Handelsv Aand Oost Borneo Sedep Aand. Telaga Paten- gan Aand Amst Ball Mil Thomsons Hav. De li Spoorw. Mij Aand. Ned.-Ind. SpooTW. Aand. Vrl. genot aand. Ned Am. Fitt. Ned. MU Walv. Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer. fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S Steel Cities Service Cont OU Midcont. Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Ccntr. 45% 45 7V) nnn 14 3 15 /S 163 165% 183 183 154 i54 139 140 109 103% 150 109 109% - 117 - 294»/, 127 304% 125% '25 131 132% 170% i87 170 90% 90% 103 104% 129% 128% 174% 107% 103 104 121 39% 130 [32>/, 81 57 56% 30% 39 134 107 107% 2% 2>" 32% 31% 97% 60»% 49% 49* 56' 75% 45% 56% 59% 59% 36% 36% 23 22»/, 8% 8% 10% 14

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2