UWBRIL INI UUR KLAAR Palthe SUNLIGHT ZEEP Toelage voor de tijd dat de studie duurde... Kleurensprookje in de Jaarbeurs ER IS VOLOP VOOR IEDEREEN! Zee hapt waardevol land uit de kust G. BOODE MIM PRIMA KRACHT „DE LEUSDER BAZAR" Frits Coers, de eeuwige student" Bekend ijveraar voor het Nederlands lied Hele huizen worden weggespoeld of waggelen op de zoom der klippen Stichtse Tuin" komt met bloemen, groenten, fruit en... bijen QüiViayilsmMjdains. ia nisi ie ueiwanqen H BROCHURt- m Attdw® Al JDIl M bi' 6 ^oo'c'a9en, SPUIT1NRICHTING ARTS VERF von VAN SLOOTEN ÜagtofiiL Ga voor GOED werk naar „ACTIEF" Geëmailleerde PETROLEUMTOESTELLEN 13.65 4 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Woensdag 16 Maart 1949 ■\17IE enkele tientallen jaren geleden een bezoek bracht aan de Utrechtse studentenkroeg op het Janskerkhof, kon er van verzekerd zijn, dat hij daar een man van middelbare leeftijd zou aantreffen, die er rustig zijn borreltje dronk en er minder rus tig debatteerde met eerste- en tweedejaars-stu denten. Het was geen hoogleraar, geen privaat docent, geen „buitenstaander", die de soos als zijn stamcafé had uitverkoren, maar een student. Een student, die drie en veertig jaren aan één stuk door lid van het Utrechtse studentencorps is geweest, een student die drie en veertig jaar achtereen aan de universiteit stond ingeschreven zonder ooit zijn stu dies te voltooien. Niet omdat hij de capaciteiten er voor miste, maar enkel en alleen omdat een van zijn tantes hem bij testament een jaargeld had vermaakt, dat hem slechts zolang zou worden uitbetaald als hij studeerde. "C" RITS COERS, zo heette hij, streek het regel- matig op. Hij bracht het tot semi-arts, maar deed nooit zijn arts-examen. Hij kreeg de bijnaam van ..de eeuwige" en gebruikte het kapitaaltje van zijn tante voor zijn liefhebberijen of verteerde het in de studentenkroeg. Men kon hem daar altijd vin den, slagvaardig, geestig, brutaal en steeds bereid tot de een of andere studentenstreek. In het corps werd hij zó populair, dat hij niet alleen van de Senatus Veteranorum het recht kreeg „voor altijd" de Donderdagmiddagborrel te presi deren, maar ten slotte ook bijna een mythologische figuur werd. Men vertelde altijd weer het verhaal hoe hij, een boom van een kerel, sterk als een leeuw, met een potkachel in zijn Tuisten de Leidenaars te lijf ging, die de kroeg hadden bezet. Men wist zich steeds te herinneren, hoe hij een medestudent in het honden hok sloot en hoe hij ging zwem men, „gekleed" in een hoge hoed en klompen. De markante kop van Frits Coers, zoats hij er uitzag in zijn glorietijdmet knevel en bril. Toen zijn glorietijd al lang ach ter hem lag en hij zo'n beetje le gende begon te worden, was men nog niet vergeten hoe hij de hele kroeg aan het dansen kon krijgen, hoe soms de hele Trans er aan te pas moest komen om hem naar zijn kamers op de Nieuwe Gracht 26bis te brengen, hoe hij op 30 April altijd de vlag voor Prinses Juliana hees en hoe hij zich permitteren kon zelfs ministers in functie te behan delen alsof zij kleine jongens waren. Want dat was het wonderlijke van Frits Coers, dat men van hem dingen accepteerde, die men van anderen eenvoudig niet geduld zou hebben. Door dit alles drukte hij niet al leen gedurende het grootste deel van zijn leven zijn stempel op het Utrechtse studentenleven, maar werd hij ook een typisch Utrechtse figuur. Het is waar, dat Frits Coers met de autoriteiten wel eens op een ge spannen voet heeft gestaan. Het is waar, dat hij, de vurige Flamin gant, die droomde van een „groot Nederland van Calais tot aan de Riga", zoals hij zich placht uit te drukken, wei-eens toespraken hield, waardoor diverse Utrechtse notabe len, die in de kroeg kwamen luiste ren, werden gecompromitteerd. Het is waar, dat men hem soms zijn rede op schrift liet stellen, een co- pie verlangde, de „gevaarlijke" passages aanstreepte, om dan mu zikanten een krachtige fanfare te laten blazen, telkens als hij ze na derde in zijn speech. Maar het is óók waar, dat hij zich werkelijk grote verdiensten heeft verworven door zijn onvermoeid streven het Nederlandse lied, dat hij verwaarloosd achtte, weer in zwang te brengen. Aan dit streven heeft hij zijn este krachten en de beste jaren van zijn leven gewijd. Wat hem voor ogen zweefde heeft hij niet bereikt. Hij ondervond veel tegenwerking, ook al omdat men hem niet begreep. Maar hij heeft toch zéér belangrijk werk verricht op dit terrein, zo zelfs, dat hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Coers' lied" Coers meende, dat het oude Ne derlandse lied en de vergeten Ne derlandse volkswijzen wel weer in ere zouden raken, wanneer de stu denten ze maar weer zongen. Daar om richtte hij de vereniging „Coers' lied" op, die nog altijd bestaat en die uitvqeringen gaf in tal van grote en ook kleinere steden van ons land. Samen met enkele ande ren gaf hij liederenbundels uit, die Vlaamse wijzen, liefdeszangen en gedenkklanken bevatten. Hij liet er een moderne begeleiding bij maken en verzekerde zich de medewer king van mensen als Jos. Vranken, die zijn koor dirigeerde, en Jacq. Urlus, die als solist optrad. De pro gramma's voor deze concerten wer den getekend door Jan Toorop. De stof voor zijn liederenbundels vond Frits Coers in ontelbare oude volksboeken. In zijn woning aan de Nieuwe Gracht 26bis bezat hij een prachtige boekerij op dit gebied, die wel zeven duizend exemplaren telde. Het Groot Nederlands Lied boek dat hij met regeringssteun het licht deed zien, bevatte ruim 6500 liederen, o.a. van Breero, Va lerius en Starter. Hieruit ziet men, dat Coers heus wel wist wat wer ken was. Als het om zijn geliefd Nederlands lied ging, was hem niet gauw iets te veel. Hetgeen hij op dit gebied gepresteerd heeft is over het algemeen nog niet voldoende gewaardeerd. Frits Coers was soms een beetje eenzaam. En daaruit misschien kan het verklaard worden, dat hij zijn medestudenten soms diep in de nacht naar binnen troonde, als zij het ongeluk hadden zijn woning te passeren. Dan volgde er een boom totdat het morgen werd met een slachtoffer, dat eigenlijk liever in zijn bed had gelegen. Naar de veiling Aan het eind van zijn leven, toen hij geen jaargeld meer genoot, raak te Coers af en toe in financiële moeilijkheden. De prachtige oude volksboeken, in betere dagen ver gaard, vormden toen een uitkomst voor hem en vele ervan zijn naar de veiling gedragen, evenals tal van mooie schilderijen die hij bezat. Maar voor zijn vrienden wilde hij dat niet weten en soms bood hij hen een goed diner aan op de pof. Want tot het laatste toe, bleef hij de fijne mens, die hij altijd was ge weest en tot het einde toe, bleef hij een studentikoos type. Zijn invloed op het corps is nooit verflauwd en met corpseer is hij begraven, nadat hij op 24 Juli 1937 was overleden. S oest SEC op de goede weg Het bestuur van S. E. C. pakt de zaken in het belang van de vereni ging momenteel goed aan. Aller eerst bestaan er plannen om te ko men tot de oprichting van een Za terdagmiddag-elftal. Verder wordt getracht te komen tot oprichting van een technische commissie. Naar we vernemen heeft een achttal leden de aangevraagde overschrij ving naar een andere vereniging ingetrokken. Soester politie verloor Het elftal van de Soester politie had Dinsdagmiddag tegen Hilver sum 2 een 51 nederlaag te incas seren. Examens Voor het examen Maatschappe lijk Werkster, uitgaande van de Ne derlandse Vereniging voor Gemeen tebelangen, slaagde onze plaatsge- note mej. E. Segers. Golven zullen Engeland beheersen De golven zullen Engeland beheersen inplaats van Engeland de golven als er geen einde komt aai) het invreten van de kust door de zee. Zowel de regering als de autoriteiten ter plaatse maken zich ongerust, want onop houdelijk hapt de zee waardevol land uit de kust en worden huizen weg gespoeld. Sommige delen van de Noordzee-kust, gebeukt door hoge zeeën, brokkelen af met een snelheid van drie voet per week. Caister on Sea, een dorp in Norfolk, zal als het zo doorgaat binnen tien jaar misschien volkomen verdwenen zijn. Het is niet uitgesloten dat de zee zich een weg baant door het dorp en tot het 32 kilometer verder gelegen Norwich over het land stroomt. Precies twee jaar geleden is een kwart millioen ton van de krijtrot sen bij Dover in zee gestort. Dit brok land was ongeveer 140 meter lang. tien meter „diep" en een goede 60 meter hoog. Langs de kust van Yorkshire staan huizen, die eens honderden yards van de zoom der klippen verwijderd waren, thans te waggelen op de rand. Veertig huizen van het dorp South Hallsands in Devon aan de Zuidkust heeft de zee verzwolgen. Slechts 1 villaatje is overgebleven. Sandgate Castle te Folkstone. ge bouwd in 1539, is door de beukende golven ondermijnd en onveilig voor bezoekers Bouwland bij hele hectaren wordt door het water overspoeld en ver meerdert de zandbanken bij de kust. Met het oog op de enorme bedra gen. die voor de bestrijding van de zee nodig zijn. hebben de betrokken gemeentebesturen er bij de regering op aangedrongen, de zaak als een rijksaangelegenheid ter hand te ne men en de verantwoordelijkheid te centraliseren. De regering heeft bij het parlement het ontwerp ingediend van een kust- beschermingswet, waarbij de werk zaamheden van de plaatselijke auto riteiten. de regeringsdepartementen en particulieren worden gecoördi neerd. Er staat een bepaling in over financiële bijstand van de regering maar geen vast schema daarvoor. Men schat, dat de uitgaven van de nieuwe autoriteiten voor de eerst volgende jaren 500.000 tot een mil lioen pond sterling per jaar zullen bedragen. Men verwacht, dat de schatkist daarvan de helft beschikbaar zal stel len. Als voorlopige maatregel heeft het parlement reeds twee millioen pond toegewezen om te helpen waar dit het dringendst nodig is. Vele maatregelen om de zee tegen te houden zijn reeds in uitvoering of worden beraamd. Ze verschillen naar de plaatselijke omstandigheden. Zee dijken en golfbrekers worden her steld. Op andere plaatsen b.v. bij Marram (Beach) wordt gras geplant om het zand bijeen te houden en al dus de natuur te helpen bij de op bouw van haar eigen verdediging. Te Holkham in Norfolk, zijn jaren geleden pijnbomen geplant om de zandbanken vastheid te geven. Deze hebben niet alleen stand gehouden, maar hun gordel is door de spreiding van de zaden vooruitgeschoven in de richting van de zee en heeft daar door de vorming van nieuw land door aanslibbing bevorderd. Soestdijk I kampioen Zaterdag is de tafeltenhiscltf Soestdijk 1 kampioen gewórden fc een wedstrjjd tegen A. M. V. J. uitwedstrijd had Soestdijk verlort; met 82. A. M. V. J. is nu mii dezelfde cijfers geklopt. Daar Soestdijk dit seizoen voer het eerst aan de competitie van <j( Ned. Tafeltennis Bond deelnam, het behalen van dit kampioenschs; een buitengewoon mooie prestatu Het 2e en 3e team van Soestdg, wonnen resp. met 82 van Tem Neuve 2 en met 91 van Induna i Soestdijk 4 verloor met 19 va: Velox 6. Burgerlijke Stand STOUTENBURG. Overleden W. Swart, 88 j., weduwnaar van C, v. Putten. LEUSDEN. Geboren: Aloysia Everharda, d. tenbeek en J. B. Spronk; Flor» Theodora, d. v. K. F. E. Brouw»; en H. B. de Voogd. Overleden: H. G. Heilagers, 5 dl z. v. H. G. Heiljjgers en S. Wesselc; J. Vonk, 96 j., wed. v. R. v. i Hengel. en: Ansfridi v. G. v. Ru;. •/in Ir TT!.... Een bloem is een uitgebot deel der plant, dat voornamelijk ter voort planting dient. Zo staat het nuchter in Van Dale. Het dikke boek wordt iets poëtischer, als het vervolgt: en dat zich veelal onderscheidt door schoonheid van vorm en kleur of door een aangename geur". Zo is het precies. Om die prachtige vormen, kleuren en geuren halen wij op zijn tijd ons „bloemetje" in huis. Over de vraag, hoe die bloemen gegroeid zijn, denken we in het algemeen niet. Maar wist U. dat er kwekers zijn. die midden in de nacht hun kassen binnen gaan om te zien hoe bijzon dere exemplaren ontluiken? Van de vorm, kleur en geur der bloemen, waar we juist over spraken, van hun glans, teerheid, reinheid en frisheid zal men binnenkort in Utrecht volop kunnen genieten. Niet van één bloem, maar van duizenden, nee honderdduizenden, in ontelbare soorten en tinten. Drie hallen van de Jaarbeurs zullen tot één groot len teparadijs worden herschapen. Van 28 April tot 3 Mei komt er onder de naam „De Stichtse Tuin" een ten toonstelling van bloemen, fruit en groenten, die georganiseerd wordt door de afdeling Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, in samenwerking met de Utrechtse Bloemistenpatroonsvereniging. De tentoonstellingsruimte, dat wfl, zeggen, de Irenehal, de prachtig ge- restaureerde Beatrixhal en het aan grenzende Zweedse paviljoen, be slaat een oppervlakte van 5284 Mi, Hoewel het tijdstip eind April niet bijzonder gunstig is voor het expo- seren met groenten en fruit, hoopt men hiermee toch nog heel goed me» voor de dag te komen. Dat zal echter van meer dan één omstandigheid af-! hangen (weer, nachtvorst e.d.). Eer. aparte attractie op de toch al zo at tractieve tentoonstelling vormen d« bijen, die worden ingezonden door de Nederlandse Vereniging van Bijenhouders. Bloemen zijn .dus hoofdzaak in d? Stichtse Tuin. Die zullen wordec buiten" gezet, door de Utrechts*! bloemistenpatroons, maar ook door kwekers en tuinarchitecten uit talrij ke andere plaatsen in het land; er komt o.a. een zeer belangrijke inzen ding uit Aalsmeer. Op «Jp gehele ten toonstelling zal grote aandacht wor den besteed aan de bloemsierkunst Dit is van groot belang voor veel mensen uit het bloemenvak zelf en niet minder interessant voor de huis vrouw, die toch met bloemen haar woning zo smaakvol mogelijk wil sieren. De tentoonstelling zelf is nationaal gehouden, doch het bezoek zal waar schijnlijk een internationaal karakter hebben. De organisatoren verwach ten vele inkopers uit België en de i Skandinavische landen. Maartse buien! maar geen natte voeten. De Rubberlaarzen zijn er. LANGESTRAAT 78. Twéé in één Een bril van Stots zal U niet alleen goed staan, maar ook goed zitten. Ga n a Uw oogarts naar Stots. ARNHEMSESTRAAT 26 vlak bij de Kei. Erk. Ziekenfondsleve rancier. nauwkeurig volgens doktersvoorschrift en prima passend is. in de meeste gevallen, desgewenst ENORME SORTERING Cello monturen Nikkelen monturen Doublé monturen Glasbrilmonturen MODERNE GLASBRIL compl. met bolle glazen vanaf 21.40 Voor Ziekenfondsleden belangrijke kortingen. Dan komt het als NIEUW terug. Ik ben een vaste Palthe-klant, maar sta elke keer weer te k^ksn, omdat ik strijk en zet mijn eigen „spullen" haast niet her ken. Bij Palthe werken ze er met een zorg en een toewijding aan of het hun eigen kleren z\jn. Voor chemisch reinigen, American stoppage, repa reren, plaatselijk bijverven van herencostuums en nog zoveel meer. sinds 1873 de <iangewezen weg: naar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Beter horen mogelijk t- N.V. v/h P. Geervliet, mOnOPaC Keizersgr. 411 A'dam AUDIUM ELECTRO-AC0USTISCHE INDUSTRIE AMSTERDAM Speciaal voor Massa-artikelen Oude Soesterweg 79 Telefoon 4766 AMERSFOORT verf van de Yakman HOEK 't ZAND TELEfOON 53327 ff UITERST HANDIG \J VOOR BUREAU ENKANWOR Bureau voor Complete Kantoor-installatie Langestraat 101 - Telefoon 5723 ALBERT HEIJN N.V. vraagt: voor wijk- en winkelwerk Persoonlijk aanmelden: Utrechtseweg 46 ^cti6-^ T6609 ZO JUIST ONTVANGEN: DE ECHTE 2-PITS (geen aluminium) D. G. LABRIE LEUSDERWEG 121 TELEF. 4353 ^Tot 20woorden fO.50 £U< /O./O Per plaatsing Te huur gevraagd Gevraagd: Goed onder houden piano. Opgaven van prijs, merk en houtsoort onder No. 5991 bureau van dit blad. Gevraagd te Hierden - of Ermelo voor laatste week Juli en twee eerste weken Augustus huisvesting voor dame met twee kinderen en familielid, zonder pen sion. Br. No. 648 kantoor „de Veluwe" Harderwijk. 5989 Te koop gevraagd botter, liefst met tuig en motor. Brieven onder No. 5988 bureau van dit blad. Hoogleraar zoekt comf. rustig pens. of ged. huls voor 4 pers. bij part. v. 15 Juli15 Aug Veluwe. buit. beb kom, minst. 1 zitk. en 2 tweep. slpk. Bij voork. m. gar. Verz. beschrijv. ligg. enz. onder No. 5985 bureau van dit blad. Te koop gevraagd een onderstel van een kinder wagen. In goede staat.' Bl onder No. 5987 bureau van dit blad. Te koop aangeb. Te koop nest chow-chows met prima stamboom. Leus- den. C 5a Ba voort. 5968 Te koop aangeboden: So- lied burgerhuis 6 kamers, grootste 4 bij 4. Badkamer, tuin, enr. Bergkwartier. Vrij te aanvaarden. Brie ven onder No. 5941 bureau van dit blad. Te huur aangeboden Aangeboden in het Berg kwartier een klein cen traal verwarmd zitkamer tje en een slaapkamertje zonder pension met gebruik van keuken. Brieven onder No. 5994 bureau van dit bl. Te koop 18 jaar bestaan de sigarenzaak, goed be staan. Lage huur. prach tig vrij huis met tuin en schuur op mooi winkel plein a. d. rand van Am sterdam. Gevraagd vrij huis met tuin op de Ve- luwe bij bos, eventueel driehoeksruil m. of z. over name der zaak. Brieven en ml. bij Soet, Korpersteeg 6 Ermelo. 5992 Personeel gevraagd Gevr.: schilders en aan komend schilders. Schilder- bedrijf te Kloese, Kapel- weg 56. Amersfoort. 5950 In klein NH. gezin wordt voor enige maanden hulp gevraagd In de huls houding. Aanmelding des avonds tussen 78 uur bij Fam. Jebel, Rozenstraat 9. 5986 Te koop: nieuw vooroor logs kamgaren herencost., kleine maat. 85.zon der punten. Westerstraat 2. 5974 Personeel aangeb. Te koop: Duitse piano, merk Adam. ivoor kla vier. in goede staat. Zeer goede studie-piano. Aan vragen schrift, onder No. 5990 bureau van dit blad. Jongeman uit boeren stand 23 jaar. zoekt pas sende werkkring. Brieven onder No. 5993 bureau van dit blad. t 73A-612» Diversen Bambi-prentenboek en Bambi-prentbriefkaarten. Naar de bekende film. Al leraardigst! Lorjé's Kan toorboekhandel. Utrechtse- weg. 5969 Flanel. Ontvangen pracht kwaliteit pyama-flanel. Magazijn „De Zon", Leus der weg 115. 5983 Anto's zonder chauffeur. Wij hebben prima auto's. Bel op 6004, Paulus Potter straat 34. 5973 Wilt U geld besparen? Koopt dan Uw rijwiel of autopeds, onderdelen, enz. bij Het Handelshuis. Hof 29, Tel. 6454, Amersfoort. Er kend Bondshersteller. 5972 Psychometriste (Helder ziende) heeft elke Donder dag consult van 2.30 tot 9 uur n.m. en volgens af spraak. Zuidsingel 10. 5970 Helderziende Majafra. magnetiseur komt a.s. Vrij dag 18 Maart te Amers foort Café Nieuw Ams- vorde. Langestraat 115, tel. 5991. Spreekuur van 118 uur. 5942 Administratiekantoor „Het Kompas", Bernulfusstr. 29, Amersfoort. Telef. 3036. In richten, bijhouden en con troleren van boekhoudingen Belastingzaken. 5971 Zondag a.s. te Zeist pro motie-wedstrijd N.S.C.—- E.M.S. Haalt Uw kaart voor Zaterdagavond 8 uur bij W. Gerritse, Singel 16. NjJ- kerk. 5984 Forieniging fen Frysinnige Herfoarmden to Amersfoart Snein, 20 Maert. om 7 üre jouns. Fryske 'tsjinst yn 'e Gasthüstsjerke, Westsingel 47. Foargonger ds Zeilstra fen Drachten. 5967

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4