DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Benelux vergt verhoging van enkele fiscale lasten Europa's herstel NVVuitWVV SOCIALE VRAAGBAAK Geboren roverhoofdman die soldaat werd jilNiENTSGiËLD] Verzwaring van omzetbelasting, lagere accijns op suiker Schreieder heden de grens over Op de küAAsl Dit jaar lagere loonbelasting Republiek wenst geen overleg Van schuldgevoel is geen sprake Nieuwe bonnen voor werkkleding In kort Ibestek J Graham Hutton Extra treinen naar de bollenvelden 2e KWARTAAL 1949 Donderdag 17 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1277) Opgericht dooi oe Stichting «Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. to. of 1 4.15 p. kro Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DB BOORDER. De minister van financiën, prof. P. Lieftincjc. heeft tijdens de vergadering van de Tweede Kamer van Woensdag enkele mede delingen gedaan over de fiscale problemen, die voortvloeien uit de vorming van de Benelux, en de fiscale unificatie die hiermede samenhangt. Het accijns op gedistilleerd zal een verhoging on dergaan met circa vijftig procent. In ongeveer gelijke mate zal het tarief op benzine moeten worden verhoogd. De heffing op suiker daarentegen zal worden verlaagd van 29.25 per 100 kq. tot ƒ11.per 100 kg. r (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is gisteren op- dracht gegeven. Joseph Schreie der vandaag per auto naar Kalden- kirchen te brengen om hem daar aan de grens over te dragen aan de Brit se bezettingsautoriteiten in Duits land. Naar verluidt zou het proces tegen Schreieder voor de Raad van Cassatie doorgang vinden. GEEN OPLOSSING VOOR BERLIJN De zgn. Kleine Zes die leden I van de Veiligheidsraad, die niet direct bij het prohleem-Berliln be trokken waren tn sinds September naar een oplossing hebben gezocht voor het \alutaprohleem van die stad hebben thans aqn de voor zitter van de Veiligheidsraad doen Meten, dat hun pogingen volkomen mislukt zijn. Groot-Brlttannlë, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben in aparte verklaringen de Sow jet-Unie aansprakelijk gesteld voor het saboteren van alle neutrale en Westelijke pogingen om de Ber- lijnse valuta-kwestie te regelen. Marshall-hulp Th EN enquête door het Bureau -1—voor Opinie-onderzoek heeft onlangs uitgewezen, dat ongeveer 90% van het Nederlandse volk weet wat het Marshall-plan is. Men zal het deze keer wel bij het goede eind hebben gehad, want als er één plan is geweest, dat tot de verbeelding heeft gesproken, dan is het wel de Marshall-hulp aan Nederland. De aanvaarding van deze hulp was bit- g tere noodzaak. Nederland stond, bij 3 het beëindigen van de oorlog, in eco- i nomisch opzicht voor een afgrond Elke poging om uit eigen kracht uit 1 de gevarenzone te komen, scheen bij I voorbaat tot mislukking gedoemd fl het lot van ons land was te nauw I verbonden met het lot van West- 1 Europa. Zonder de toewijzingen ïn- I gevolge het, Marshall-plan zou Ne- I derland thans in een economische I crisis verkeren, waarvan de beteke- I nis niet precies is te schatten, maar I die ruïneuze gevolgen zou gehad I hebben voor onze volkshuishouding. De Marshall-hulp kwam juist op tijd. Thans heeft de minister van Bui- I tenlandse Zaken aan de Staten-Ge- i neraal en aan de ECA-missie m Ne- derland een verslag aangeboden over I de werking van de aan Nederland I en Indonesië verleende Marshall- I hulp. Uit dit rapport blijkt, dat in I het tweede, derde en vierde kwar- I taal van 19-18 ongeveer 200 millioen I dollar aan goederen en diensten van I de ECA zijn ontvangen, terwijl in I diezelfde periode voor een bedrag I van 130 millioen definitief werd uit- I betaald. Het verschil tussen toewij- I zingen en feitelijk ontvangen hulp I wordt toegeschreven aan moeilijkhe- I den met de procedure, die nu over- I wonnen zijn. Uit verschillende statis- I tische gegevens betreffende de pro- I ductie, de export en de import I blijkt, dat de economische situatie in I Nederland zelf aanzienlijk is verbe- I terd. I Uit gegevens van het Nationaal Plan Bureau blijkt, dat tengevolge van de hulp de totale consumptie een I voordelig verschil te zien geeft van 10 pet. terwijl wat de investatie be treft het voordelig verschil zelfs 50 I pet bedroeg. Vergeleken bij de toe- I stand, die bij het achterwege blijven I van de hulp zou zijn ontstaan, zijn I de middelen, die voor de dekking I van consumptie en investatie nodig I zijn met 1.7 milliard toegenoemen. I Dit betekent, dat de 330 millioen dol- I lar. die Nederland in drie kwartalen I ontving in het economisch verkeer I practisch verdubbeld zijn. Deze cij fers geven wel een opwekkend beeld omtrent hetgeen in 1948 met Mar-, shall-hulp tot stand kon worden ge bracht; zij duiden op een aanzienlij- j ke verbetering van onze economie. Maar regeren is vooruitzien. Daar om houdt men zich in regeringskrin- I gen reeds thans met de vraag bezig v.eïke maatregelen moeten worden getroffen om het mogelijk te maken na het beëindigen van de Marshall hulp het dan bestaande welvaartspeil I te handhaven en zo mogelijk te ver beteren. Men maakt er geen geheim van. dat gedurende de komende ja ren een grote nationale krachtsin spanning en een welbewuste beheer sing van het consumptie-niveau, niet in de laatste plaats door zelf-disci- pline van het Nederlandse volk, ver eist is om te voorkomen, dat het welvaartspeil, na beëindiging der buitengewone hulpverlening, gevoe lig zal dalen. Alle werkzaamheden in het kader van het opstellen van het programma op lange termijn zijn dan ook op deze doeleinden gericht. v Dit betekent dus. dat de Marshall hulp niet mag leiden tot verminde ring van de nationale krachtsinspan ning. Het betekent ook een verdere Aoortzetting van de politiek: sober leven en harder werken. Wanneer deze politiek voor geheel ons volk geldt, zal daartegen weinig bezwaar rijzen. Helaas is „geheel ons volk" een begrip, dat, zoals de praktijk be wijst, nog niet door iedereen wordt gedeeld. Dit geeft voet aan de onte vredenheid. Het slagen van de natio nale krachtsinspanning kon er wei eens vanaf hangen. De unificatie van de omzetbelas ting: brengt met r.irh mede. dat deze soort van heffing In Nederland enigszins zal moeten worden ver hoogd. In België echter leidt de ge lijkschakeling tot een belangrijke verlaging. De belasting op motorvoertuigen zal In Nederland Iets worden ver schoven. Deze belasting zal zwaar der gaan drukken op dure personen auto's. De minister deelde voorts mede. dat de besluiten tot een toenadering van de belastingen in België. Lu xemburg en Nederland nog maar van bescheiden omvang zijn. Voor lopig hebben z\j vooral betrekking op het bedrijfsleven. De onderne mingsbelasting zal In ons land moeten worden verlicht. Er zal bij de uitwerking van de fiscale plan nen vooral ook worden gelet op de onderlinge concurrentie-verhoudin- gen. Na deze uiteenzetting van de minister kwam aan de orde het Wetsontwerp tot Goedkeuring van de Unificatie van de Accijnzen, waartoe reeds op 16 December van het vorig jaar door de drie landen werd besloten. In dit ontwerp zyn de bovengeschetste wijzigingen nog niet begrepen. De heer H o f s t r a (Arb 1 waar schuwde ertegen, dat de Benelux niet mag worden gebruikt tot te rugkeer op economisch en fiscaal terrein van het ongebreidelde kapi talisme. De heer Lucas (K.V.P.) vrees de de gevolgen voor de minst draagkrachtigen van de verschui ving van directe naar indirecte be lastingheffing. Na repliek van de minister werd het ontwerp aangenomen, met de aantekening van de communisten dat zij wensten te worden geacht te hebben tegengestemd. In Januari 3000 huizen gereed gekomen Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden ln Januari 1949 3178 woningen voltooid. Gedurende genoemde maand werd begonnen aan 1709 woningen, zo dat het aantal in aanbouw ztinde wo ningen verminderde en op 31 Januari 39 065 bedroeg. De gereedgekomen woningen waren als volgt verdeeld (tussen haakjes de definitieve cijfers over December 1948)' Groningen 129 f185). Friesland 161 f243) Drenthe 126 (351). Overijssel 175 (341). Gelderland 369 (723). Utrecht 134 (169). N.-Holland. exl Amsterdam. 396 (809). Z. Holland, excl. Den Haag en Rotter dam 282 (317). Zeeland 188 (420). Noord Brabant 778 (1716). Limburg 166 (1152). Amsterdam 71 (102). 's Gravenhage 10 (24). Rotterdam 51 (87). NO, Polder 142 (40). Nederland 3178 (6679). Wet Bedrijfspensioen fondsen aanvaard in Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft Woens dag met bUna algemene stemmen (alleen de communisten verklaar den zich tegen) het Wetsontwerp aangenomen strekkende tot ver plichte deelneming aan bedrijfspen sioenfondsen. In de vergadering van de Tweede Kamer van Woens dag heeft le minister van fi nanciën mi degedeeld. dat hij hoopt tegen het einde van dit jaar gereed te zijn met een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Congres over groei der bevolking Op Zaterdag 26 Maart vindt in Krasnapolskv te Amsterdam een wetenschappelijk congres plaats, dat wordt georganiseerd door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk. Aan de orde wordt gesteld het probleem van de bevolkingsvermeerdering in ons land. dat stellig grote aan dacht verdient, omdat het verband houdt met tal van andere vraag stukken als industrialisatie, ruim telijke ordening, volksgezondheid, woningbouw, onderwijs, zorg voor oyden. van dagen. enz. Het congres zal worden geopend door mr. A. M. J o e k e s, minister van sociale zaken. Prof. dr. J. P. K r u y t uit Utrecht zal als voorzitter optreden. Prae-adviseurs zijn prof. dr. W. R. H e e r e, hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg, onderwerp: De demogra fische situatie; W. J. van de Woestyne, ec. drs.. onderwerp: Bevolkingsvermeerdering en eco nomische knelpunten; Dr. W. Steigenga, administrateur aan het ministerie van sociale zaken, onderwerp: Bevolkingsvermeerde ring en arbeidsvoorziening; Ir. L. H. J. Ange o t, hoofdingenieur- afdelingschef bij de Dienst voor Stadsontwikkeling te Rotterdam, privaat-docent aan de Ned. Econo mische Hogeschool, onderwerp: Bevolkingsvermeerdering en be volkingsspreiding. Dr. Van Roy en: Guerilla-aanval nabij Buitenzorg Een bende van 100 man, van wie 60 voorzien waren van vuurwapens, vie]. Dinsdagochtend de rubberon derneming Tjioreg. 7 km. ten Zuid oosten van Buitenzorg, aan. De commandant van de ondernemings- wacht, een Nederlander, werd door een vuurstoot van een brengun ge troffen en gedood. Onder de aanval lers werden drie Japannezen waar genomen. De bevelen werden in het Japans gegeven. Reuter meldt voorts, dat twee Nederlandse gouvernementsdiena ren zouden zyn gedood bij een over val door guerillatroepen op een con- vooi tussen Punvokerto en Purbo- linggo. Frankrijk aanvaardt Atlantisch Pact De Franse redering heeft Woens dag tijdens eei. bijeenkomst van het kabinet formeel het ontwerp voor het Noord Atlantische Pact goedgekeurd. Overeensetemming inzake Jeruzalem Israel en Trans,jordanlë hebben op Rhodos volledige overeenstem ming bereikt over het vaststellen van een status quo lUn voor de sec tor Jeruzalem, zo is gisteravond officieel bekend gemaakt. De regering van Syrië heeft in beginsel erin toegestemd onder handelingen met Israel aan te gaan en zij is begonnen met het treffen van voorbereidingen. EINSTEIN VORMT VOOR HEN GEEN PROBLEEM Deze van huis en haard verdre ven kinderen, die onlangs uit Europa in New York aankwa men, brachten professor Albert ^Einstein ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag, die hij Maandag vierde, een bezoek in zijn woning te Princeton. Op Einsteins schoot zit de vijf-jarige Leonora Aragones. Een nichtje van de professor, de elf-jarige Elizabeth Kerzek, (tweede van links), die hem nog nooit gezien had, voerde namens de jeugdige bezoekers het woord. De Veiligheidsraad heeft Woensdag de bespreking van het Indonesische vraagstuk voortgezet met beraadslaging over de Canadese resolutie. Men zal zich herinneren, dat deze resolutie een conferentie le Batavia wil, die een inleiding zal zijn tot het Haagse overleg aan een Ronde tafel. Nederland steunt dit voorstel doch de Republiek heeft het bij monde van de heer Palar afgewezen D r van Royen zëide Woensdag hier omtrent: „Het lykt mij toe dat de Nederlanders een essentiële burirage hebben geleverd om de huidige im passe te doorbreken door het voor stel betreffende het houden van een voorbereidende conferentie te steu nen. Dit zal echter offers vragen van beide partijen. Ik betreur het daarom van de heer Palar te hebben begrepen dat de Republiek niet be reid is het voorstel van Canada aan te nemen. Het zou tragisch zijn indien de Republiek thans de deur sloot voor onderhandelingen want de priis voor deze kapitale dwaling zou in de eer ste plaats betaald worden door hei volk van Indonesië in de vorm van maandenlang uitstel en voortduren de onzekerheid en door dé voortdu rende guerilla Ik hoop daarom op recht dat de Republiek haar houding zal willen herzien." Behalve namens Nederland werd Woensdag ook uit naam van Noor wegen. Frankrijk, Cuba. Australië, de Phihppljnen en de Oekraïne ge sproken. Noorwegen en Frankrijk steunden het Canadese voorstel. De andere landen wezen het af en hielden vast aan de resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari 1949. Maandag komt men weer bijeen. Het NVV heeft besloten zich af te scheiden van het Wereld- Verbond van Vakverenigingen. Het wil zijn medewerking ver lenen om binnen de kortst mo gelijke tijd een nieuwe, vrije en onafhankelijke vakverenigings- internationale in het leven te roepen. LEVENSLANG VOOR JUDEN-FISCHER fïedenmorgen veroordeelde het bijzonder gerechtshof te 's Gra venhage de „Kriminal-Sekretar Franz Fischer tot levenslan ge gevangenisstraf. Bij de eerste, zowel als bij de tweede behandeling van deze zaak jv.oor het hof eiste de procureur- fiscaal, de doodstraf tegen Fischer, die ook bekend als „JudenFi scher". gedurende de bezettings jaren een leidende functie als waarnemend hoofd van het „Ju- den-referat" te 's-Gravenhage had. Clay wijst Nederlands protest van de hand Generaal Clay de Amerikaanse mi litaire gouverneur ln Duitsland, neeft naar AFP meldt, het Nederlandse pro test over de tegenblokkade van de Sow. jet-zóne en het verbod van transito vervoer per vrachtwagen naar de Sow- Jet-zóne van de hand gewezen. Het Nederlandse protest, waarvan hier sprake is. was Dinsdag door Britse en Amerikaanse ambtenaren (n Duitsland ontvangen Het Nederlandse protest be toogde. dat de Westerse tegenblokkade, die op 7 Februari het wegverkeer naar de Russische zóne onmogelijk maakte, de uitvoering van de Nederlands-Rus sische handelsovereenkomst belemmer de. De regering van Griekenland heelt besloten, de staat Israel te erkennen. ONZE sociale wetgeving is uitgebreid, zo uitgebreid, dat lang niet iedereen er ip thuis is. Dat betekent, dat men \aak nir weet welke mogelijkheden zij bevat, welke rechten en plichten men heeft. Rechten, waarvoor soms vele jare i lang hevig is gestreden, worden niet benut, omdat men het bestaan er van niet kent. Aan de andere kant: ons leven is ook van wettelijk standpunt gezien vaak ingewikkeld, er doen zich zoveel problemen voor, dat we er niet uit kunnen komen. Huisvaders en huismoeders zien zich voor allerlei raadsels geplaatst en het is begrijpelijk, dat zij niet altijd de oplossing van die raadsels weten, noch waar zij die oplossing kunnen vinden. Wij willen onze lezers een handje helpen. Een der vooraanstaande autoriteiten op het gebied van sociale en sociaal-economische kwesties, een man. die zijn sporen heeft verdiend bij het oplossen van sociale vraagstukken niet alleen voor personen, maar ook i- nationaal verband Is bereid \Tagen van onze lezers te beantwoorden. Dat kan gebeuren via onze krant, indien vraag en ant woord van meer dan persoonlijk belang zijn: in gevallen, waarin beant- woofding per brief het beste is. zal ook dat kunnen geschieden. Onze lezers kunnen zich dus voortaan met alle vraagstukken, die op sociaal, sociaal-economisch gebied liggen, met vragen over arbeidsrechten arbeidsverhoudingen, pensioenkwesties, zaken die op het gebied van de Raad van Arbeid liggen enz. enz, tot ons wenden. Zij krijgen dan in elk geval antwoord, hetzij in de krant, hetzij per brief. Men zende deze vragen aan het bureau van ons blad. met vermelding op de enveloppe: Sociale vraagbaak. Men schrome niet ons »ele vragen in te zenden. Voor onze abonné s is aan deze dienst-verrichting geen enkele voorwaarde verbonden, behalve deze ene: men sluite steeds een postzegel ter waarde van 10 cents voor antwoord in. Gesprekken met Ranter (II) In de gesprekken, die prof Post humus en drs. De Jong met R a u t e r voerden, hebben zij en kele malen over de deportatie der Joden gesproken De volgende pas sage komt voor in de indrukken, die drs. De Jong na afloop van het vier de gesprek op schrift stelde: „Het is net of je Rauter op zijn geestelijke eksterogen trapt, wan neer je hem iets vraagt over het voor hem zo pijnlijke punt: de de portatie en uitmoording der Joden. Gisteren vertelde hij over de mannen van de Ordnungspolizei die met de Joden-transporten meegin gen naar een kamp in Silezie. „Weet u de naam?" Hij zei van niet. „Auschwitz". „Ach ja". Ik vroeg hem, of hij die bewakers wel eens gevraagd had naar het soort kamp waar die honderdduizend mensen afgeleverd werden. „Nooit". Of hem dat niet interesseerde? Nee. hij had cr niet naar gevraagd „Ich wusste ja gar nicht dass all die Leute dort versast wurden". Daar vroegen we hem toch helemaal niet naar' Maar hij vond het nodig, zich „im voraus te verdedigen. Verdacht'" Rauter was geen ,.mof". Hij is op 4 Februari 1895 te Klagenfurt in Oostenrijk geboren. Hij is een mili tair in hart en nieren, die in het vaarwater der Duitse nationaal-so- cialistische beweging verzeild ge raakte, nadat hij uit Oostenrijk was verbannen, met de katholieke kerk verbrak hij in 1936 alle banden. Om dat hij zijn voornamen Johann Bap tist Albin te week vond. veranderde hij die tot het hardere Hanns Albin. Hij was nimmer in Nederland ge weest, toen Himmler hem einde Mei 1940 tot „Hóhere SS- und Poli- zeiführer" in Den Haag benoemde. „Ik had het eerste onderhoud met gemengde, gevoelens tegemoet ge zien". schrijft drs. De Jong. „Ener zijds de spanning de man te ont moeten, die misschien meer dan iemand anders verantwoordelijk was voor de dood van tienduizen den Nederlanders, die misschien persoonlijk de razzia's geleid had. anderszijds het gevoel, of we hem „aan konden". Een der procureuren fiscaal had mij gezegd dat Rauter mededeelzaam en zelfs geestig was, maar zou hij dat jegens ons ook zijn? De deur ging open, een lange ge stalte dook naar binnen: „Rauter". Eerste indruk: wat is die man af grijselijk mager en vervallen. Net een vogelverschrikker. Wij vroegen hem te gaan zitten. Prof Posthumus had het zo ingericht dat Rauter met zijn gezicht naar het licht zat. zodat we hem goed konden observeren. Een hoog goedgevormd voorhoofd, lange haviksneus, een onduidelijk gevormde mond en kin. gevolg van de operaties na de aanslag bij de Woeste Hoeve, en grote bruine neen Van het geheel ging nog kracht uit. Toch een vervallen grootheid. Tn de loop van het gesprek deed Rauter me steeds meer denken aan een oude gier. die op een rotspunt zit. met in getrokken. brede vleugels en de scherpe kop met felle bek naar vo ren Hij begon te vertellen over de eerste wereldoorlog, toen hij 19 was. Sprak met gloed van de frontkame raadschap. Zijn hele beoordeling van mensen was op het „militari- sche" afgesteld. Over Kapitan-leut- nant Ehrhardt: „Wunderbare Ge- stalt schoner Mensch wunder- barer Offizier". Vechten, vechten Dat was ook de overheersende in druk van het verhaal dat hij deed die man had nooit een normaal le ven gezocht. Na de eerste wereld oorlog alleen maar gevechten waar bij hij haantje-de-voorste was. Blijk baar was hij een geboren leiders figuur. geboren bendehoofd. Heel goed te begrijpen met zijn lange gestalte. Het woord cultuur kwam niet over zijn lippen. Niets over kunst, boeken, films, toneel, vrou wen. Hij was pas getrouwd toen hij 42 was. Voor niets had hiï tijd ge- bad. Alleen maar roverhoofdman gespeeld, en er van genoten". Eien erkenning van schuld aan de oorlogsmisdaden in ons land is nim mer over Rauters lippen gekomen. Niet in enig verhoor, niet tijdens de procesdagen. niet in de gesprekken met prof. Posthumus en drs. De Jong. Ook niet in een onderhoud dat de laatste met hem voerde na zijn veroordeling. „Hij was bij die gelegenheid rustiger dan voorheen", schrijft drs De Jong, „maar toonde toch geen begrip voor het aandeel, dat hij in de schuld had die op het nationaal-socialisme rustte. Hij was zelf „schmutzige Sachen" uit de weg gegaan dat die „schmutzige Sa chen" een integrerend onderdeel vormden van het systeem, dat hij diende, heeft hij nooit ingezien althans nooit erkend. Slachtoffers makend, is hij zelf slachtoffer ge weest De opgang en de onvermij delijke val van het nationaal-socia lisme vinden in zijn levensloop een treffende weerspiegeling". TT E econoom GRAHAM HUT- TON, een autorite it op het gebied van internationale eco nomische samenwerking, ver wierf bekendheid als medewer ker aan de BBC en tal van Britse en Amerikaanse econo mische periodieken. Onder meer heeft hij deel uitgemaakt van het leiding gevende Britse tveek- blad ,,The Economist" ln bij gaand artikel geeft hi' een over zicht van het economische pro gramma, dat West-Europa tot volledig herstel had moeten lei den en spreekt hij zijn vertrou wen uit, dat het, met de nodige zelf-discipline, hierin zal slagen VJ De bonnen voor werkkleding H. 12 en L. 12 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werk kleding. Op de bonnen H. 12 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L. 12 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, bea- verteen. Engels leer, mapchester of pilow. een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H. 1 t.m 11 en L. 1 t.m. 11 en de rantsoenbonnen FC. en FD. blijven voorlopig geldig. Kolenbon 04 wordt na 19 Maart ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bon 04 van de brandstoffenkaart na 19 Maart a.s. niet meer geldig Is. Men moet deze bon dus ultrriyk op die datum Inleveren bU zUn han delaar. KLM-Convairs zullen schildersnamen krijgen De twaalf nieuwe Convair-liners, die de K.L.M, heeft gekocht, zullen de namen dragen van twaalf grote Nederlandse schilders, nl Albert Cuyp, Jan van Goyen, Frans Hals. Meindert Hobbema, Pieter de Hoogh, Adriaen van Ostade, Pau- lus Potter, Rembrandt, Jacob van Ruysdael, Jan Steen, Gerard Ter- borgh en Johannes Vermeer. De voorzitter van het centraal stembureau heeft de heer A. Kievit te Rotterdam benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer In de vacature-dr. Donkersloot (Partij v. d. Arbeid). Maarschalk Pctain zit sinds generaal de Gaulle het tegen hem in 1945 wegens collaboratie met de Duitsers uitgespro ken doodvonnis veranderde in levens lange gevangenisstraf, geïnterneerd op het lie d Yeu HIJ heelt de hele dag niets om handen en dat is ziin dood. zegt zijn advocaat. Een commissie van geneeskundigen, die hem onlangs be zocht om te zien hoe hij het maakte, heeft verordend dat hij zelf niet meer zijn bed mag opmaken of zijn cel schoonhouden Als oud soldaat was dat zijn lust en zijn leven Het zal niet dikwijls gebeuren dat een cabaretgezel schap vermeld wordt in een comman- dementsorder Die eer viel de leden van het -frontgezelschap Vrolijkheid van Noord tot Zuidten deel. dat optreedt onder auspiciën van de Niwln in Mid- den-Java ZIJ hebben allen zich bij - I zonder onderscheiden door met groot enthousiasme cabaretvoorstellingen te brengen voor troepen ln de sedert 19 Dec. bezette gebieden zo meldt gene raal Meyer Honden l\ebben huisge houden in een beverfarm van de gara gehouder S te Vroomshoop. Drie exem. plaren werden doodgebeten, waarbij ten zeer kostbaar dier De bevers ver tegenwoordigden een waarde van ca 1500. En vrouwencomité in het En gelse stadje Kendal heeft geprotesteerd tegen het invoeren \an bus9en met een vcrdicoinc eroo. De dames vrezen dat de passagiers van éénhoog bij hen In de slaapkamer kunnen kijken De ge meenteraad heeft hen echter de verze kering gegeven dat de passagiers zich helemaal niet interesseerden voor al die slaapkamers, waar zij langs kwamen De Amerikaanse autoriteiten proberen de argeloze kopers on te sporen van ongeveer duizend radiotoestellen, waar van een aantal explosief materiaal be vat. De toestellen komen uit surplus-le- gervoorraden. Het betreft een instru ment. waardoor het toestel onmiddellijk tot ontploffing kon worden gebracht Indien gevaar dreigde, dat de vijand het ln handen kreeg door SINDS de zomer van 1947 hebben de landen van Westeuropa en de voornaamste Amerikaanse lan den plannen opgesteld, met het doel het productie-vermogen van West europa zo sterk te vergroten, dat het in 1952 op eigen benen zal kun nen staan De grote vraag daarbij was en is: kan dit doel in vyf Jaar worden bereikt? Het blijkt thans reeds, dat we dienaangaande niet pessimistisch behoeven te z|jn. Wat Westeuropa na 1945 heeft gepres teerd bewijst dat er een redelijke kans van slagen bestaat Indien het niet gelukt, zal dat in elk geval niet komen, omdat de taak onze krach ten te t>ovcn gaat. maar alleen als gevolg van menselijke tekortko mingen. gelegen in politieke facto ren. in gevoelskwesties, traditiona lisme en omdat men niet bereid is nlemve denkbeelden uit te voeren. Men lette op de feiten In 1945 was de industriële productie van We<?teuropa globaal ongeveer do helft van die in 1938 De moeilijk heden waren vele: men moest over schakelen van oorlogs- op vredes- productie. de demobilisatie viel ln dat tijdperk: landbouw, vervoer, voorziening met brandstof cn elec- triciteit moesten worden gereorga niseerd en naar vooroorlogs peil worden teruggebracht De winter van 1946—1947 was niet gunstig en de droogte van de zomer van 1947 as niet bevorderlijk voor een al gemeen herstel Evenwel, van de zomer van 1047 af is het in Westeuropa veel beter gegaan dan economische deskundi gen hadden verwacht. Spoorwegen, havens, bruggen, wegen werden op energieke wijze gerepareerd; het vervoer nam ioe: met uitzondering van Griekenland hadden alle lan den tussen de 20 en 150% meer tractoren dan voor de oorlog. De nog geringe staalproductie beperkte aanvankelijk de vervaardiging van nieuwe machines, maar na 1946 ver toonde de productie van staal, che mische producten, machines, elec- triciteit en textiel toch opvallende verbeteringen. Tegpn het einde van 1948 was de situatie veel gunstiger dan men 15 maanden tevoren had verwacht. Westeuropa had zijn behoefte aan hulp van buiten in de volgende ver houding weten te verminderen: van 40% van al zyn invoer in 1946 tot 1520% per einde 1948. Dat is dus een vermindering met 50% in twee Jaar en dat betekent een veel snel ler herstel dan in 19191921. REN belangrijk kenmerk van Europa's herstel is, dat de Amerikaanse steun, in stijgende mate wordt aangewend voor het vergroten der productie-mogelijk heden. Uit de diverse herstelplan nen der Europese landen blijkt dat duidelijk. Het sterkst ziet men dit verschijnsel in Groot-Brittannië, waar men de versobering in de con sumptie handhaaft (evenals in do meeste andere landen) en waar 20% van de nationale productie bestemd wordt voor kapitaalsgoederen, zo wel van industriële aard als van an dere soort, als scholen, huizenbouw e d ln Engeland legt men dan oolc heel sterk de nadruk op de produc tie van staal, machines en andere industrie-producten. Het gevolg is, dat de industriële productie van Groot-Brittannië thans met ruim 20% in omvang is gestegen verge leken met voor de oorlog. Westeuropa en Groot-Brittannië zijn door de oorlog meer verarmd dan welk ander land ook. Zij heb ben verliezen geleden, waardoor zij niet meer de hoge levensstandaard kunnen voeren van voorheen. De landen van Westeuropa moeten in de eerste plaats hun productie-appa raat herbouwen en de binnenlandse consumptie zal helaas eerst in be langrijke mate kunnen verbeteren als het. Marshall-plan volledig is uit gevoerd en met succes is bekroond. Met andere woorden de consumen ten in Westeuropa zullen tot 1952 sober moeten blijven leven en In tussen uit eigen kracht en 'met do hulp van de Ver. Staten een blijvend productie-apparaat opbouwen, dat hen in staat stelt weer een hogere levensstandaard te gaan voeren. De vraag, die wij in de aanvang stelden: is het herstel van West europa in snel tempo mogelijk, kun nen wij uiteraard niet met zekerheid bevestigend beantwoorden. Wat de econoom wel kan zeggen is: het geen de landen van Westeuropa van 1946 tot op heden hebben gepres teerd wettigt de hoop. dat als men zijn krachten gezamenlijk blijft in spannen, we er zullen komen. Weerbericht NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Weersverwachting geldig tot Vrijdag avond. Gedurende een nacht zwaar bewolkt met re gen en minder koud. Tijdelijk weer tot storm achtig toenemende wind tussen West en Noord- West. Morgen overdag 1 wisselende bewolklpg 1 met enkele buien. Voor al langs de Waddenkuit aanvankelijk stormach tige. later wat afnemende Noord-Wes- telljke wind en weer iets kouder. 18 Maart: Zon op 6 49 onder 18.49; maan op onder 8.09. Voor bezoekers aan de bloembollen- velden zullen op de Zondagen 3 10. 24 April en 1 Mei en op de beide Paas dagen extra treinen rijden tussen Am sterdam en Den Haag Deze tremen zul- .en aan de stations Haarlem. Heemste de. Aerdenhout Vogelenzang, Hlllegom. Llsse, Noordwijkerhout. Voorhout en Lelden stoppen Voor abonné's bestaat gelegen- heid hun abonnementsgeld ad ■ƒ415 over het tweede kwartaal '49 te gireren op postrekening j no. 510330 ten name van ons dagblad. \^ij verzoeken de abonné's vrien- delyk tjjdig te gireren en wel zo: j dat het bedrag ad t 4.15 vóór 1 April 1949 in ons bezit is. daar j wij na die datum de kwitanties ter incasso aan zullen bieden. j De administratie.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1