DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 1 Onze economische toestand ronduit zorgwekkend Duizend Nederlanders gefusilleerd na aanslag bij Woeste Hoeve Ook West-Duitsland onder garanties van Noord-Atlantisch Pact Ibestek Nog beangstigende gaping tussen in- en uitvoer Utrecht en de Bilt krijgen nieuw kengetal: K 30 Minister v. d. Brink 99 \99 Mededelingen over consequenties der Benelux Op ds hcJüisd Nieuwe resolutie der VS inzake Indonesië? Rauter zou tegen represailles op burgers zijn geweest Felle maar vergeefse agitatie door Italiaanse communisten In kort Vrijdag 13 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1278 Opgericht door de Stichting „Het Paroor Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbua 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie n Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. ..Het Nederlandse volk late zich over de economische toe stand van ons land niet mislei den. Deze is ronduit zorgwek kend", aldus de minister van economische zaken van den Brink in de Eerste Kamer bU de behandeling van de begroting van zijn departement. Weliswaar is het vooroor logse productie-niveau over schreden en is op tal van ge- bicden de acute schaarste ver dwenen, maar het nationale vermogen is geslonken, en de gaping tussen in- en uitvoer is nog beangstigend groot. Al leen dank z(j de Marshall-hulp komen wij aan een sluitende betalingsbalans. Men moet zich er voor hoeden de schijn voor de werkelijkheid aan te zien. Het Nederlandse volk zal sober moeten leven en een uiterste krachtsinspanning moeten opleveren. De economische moei lijkheden zullen nog groter wor den. De bevolkingsaanwas legt een bijzondere plicht op aan het Neder landse volk en aan hen. die belast zijn met het economische beleid Het productieapparaat moet be langrijk worden uitgebreid. De op neming van de bevolkingsaanwas Buitenman DE Engelse democratie heeft toch een volkomen andere al lure dan de Nederlandse. De af stand, die bij ons gaat ontstaan tussen een gewone burger en een burger, die Excellentie wordt, kent men daar niet. Een minister blijft in Engeland veel meer één van ons, een doodgewoon man. die. voor korter of langer tijd door het volk tot een hoog ambt wordt geroepen, maar daaraan niet het recht ontleent om zich op een ho ger platform te plaatsen. Daarme de willen we niet zeggen, dat ook wij geen ministers kennen, die eenvoudig zijn gebleven; we her inneren ons eens een bezoek ge bracht te hebben aan -minister Drees; toen we gezamenlijk door een der gangen van zijn departe ment liepen kwam een groep ar beiders ons tegemoet en het frap peerde ons hoe dr. Drees volko men vrij bleef van ministeriële waardigheid en afstand, maar als arbeider met de arbeiders omging. Toch: er is verschil. We vonden dit aardig gedemonstreerd in een onlangs verschenen boek „The Countryman Book" een keuze van artikelen, die in het bekende En gelse tijdschrift „The Country man" zijn verschenen. In dit boek komt ook een reeks artikelen voor, die minister-presidenten in „The Countryman" we zouden het 't beste met „De Buitenman", kun nen vertalen hebben geschre ven. Er is eén artikel van Baldwin over wandelen, een van Ramsay Macdonald over wat men in twee Idagen van Schotland kan zien, van Neville Chamberlain over natuur lijke historie in Downing Street, en van de tegenwoordige minister president Clement Attlee over „De premier als duvelstoejager." Attlee schrijft: „Ik koester een vurige maar be drieglijke hoop, dat ik mij eens aan tuinieren zal kunnen gaan wijden. Op het ogenblik is het mij niet mogelijk de kennis en vaar digheid te verwerven en tijd vrij tc maken voor de gestadige aan dacht, welke de zorg voor een tuin vereist. Maar de behoefte aan ontspanning, die men door han denarbeid verkrijgt, moet toch be vredigd worden. Die ontspanning krijg ik door in mijn huis en ga rage als duvelstoejager te funge ren. Ik ben helemaal geen geschoold handwerkman, maar ik heb toch wel begrip voor allerlei handwerk Ik kan heel aardig kinderspeel goed repareren, meubelen en por- celein electrische aansluitingen, kapotte sloten en kranen e.d. her stellen. Het geeft me de meeste bevrediging als ik me kan gaan inspannen om de meest onwaar schijnlijke voorwerpen voor nieuwe doeleinden te gaan gebruiken. Er moeten in de tuin hekken en heg gen bijgewerkt worden, dood hout moet worden weg gekapt en het kippengaas moet vernieuwd wor den. In mijn vorige vacantie heb ik geprobeerd me verdienstelijk te maken met het vervaardigen van nieuwigheden voor het kippenhok en voor een broeikastje. Het deed me veel genoegen, dat ik iets kon bedenken, dat weliswaar niet hon derd procent was, maar toch aan oe behoefte voldeed. Aan deze karweitjes heb ik vele prettige uren in de tuin te danken. Terwijl ik werkte peinsde ik over politieke problemen of verbeeldde ik mij een toekomst, die geheel aan het tuinieren gewijd zou zijn On kruid wieden is bevorderlijk voor mediteren, maar het gaat er net mee als met sociale kwesties: men begint altijd te laat; het onkruid is al zover voortgewoekerd, dat al leen radicaal optreden nog helpt." (uitg. Odhams Press Ltd., London) zal voor het grootste gedeelte door de industrie moeten geschieden. Grote investeringen zullen moeten geschieden wfl men de noodzake lijkheid van grote emigratie ont gaan. Er zal zoveel mogelijk In twee- en drie-ploegen-stelsels gewerkt moeten worden om het productie vermogen zoveel mogelijk op te voeren. De overheid heeft als taak de in dustrialisatie te bevorderen. De vestigingspolitiek zal nieuwe wegen moeten inslaan. Ook ten aanzien der fiscale po litiek zal een gedragslijn moeten worden gevolgd, die het investeren in de industrie vergemakkelijkt Een industrialisatieschema is in uitzicht gesteld. Wat de arbeiders betreft mae volgens de minister verwacht worden, dat zü rekening zullen houden met de nationale ach tergrond van de loonpolitiek en dat zij hun beste prestatie zullen leveren. BENELUX Hierbij gaf de minister een uit eenzetting van de besluiten van de tijdens het verstreken weekeinde in den Haag gehouden Benelux confe rentie, voor zover deze zijn ter rein bestrijken. Het is de bedoeling, dat in de loop van dit jaar er naar gestreefd zal worden de consumptie zoveel mogelijk vrij te maken. Voor het volgend stookseizoen zal echter niet op vrijheid van consumptie gerekend kunnen wor den. Er zullen invoerbeperkingen ge maakt worden voor goederen uit het dollargebied. Voor het einde van 1949 zullen de subsidies op de prijzen van in het land geproduceerde goederen In welingelichte kringen te Lake Success verwacht men, aldus het Franse persbureau A.F.P.. dat de Verenigde Sta ten Maandag bij de Veilig heidsraad een ontwerp-resolu- tie zullen indienen, waarin de beslissingen van de Raad. neer gelegd in de resolutie van 28 Januari zullen worden beves tigd. Verklaard wordt, dat er grote kans bestaat, dat deze nieuwe Amerikaanse resolutie het benodigde aantal stemmen in de Veiligheidsraad zal ver krijgen, om te worden aange nomen. De Verenigde Staten zouden be ogen hierdoor een einde te maken aan de impasse, waarin het Indone sische vraagstuk schijnt te zijn ge raakt, als gevolg van de weigering van Nederland om uitvoering te geven aan bepaalde clausules uit de resolutie van 28 Januari, met name die betreffende de terugkeer der republikeinse leiders naar Djogjakarta en de weigering van de Republikeinen om deel te nemen aan de voorgestelde Ronde-tafel conferentie, zolang deze clausules niet ten uitvoer zijn gelegd. Het verluidt in genoemde kringen verder, dat de Amerikaanse delega tie in de afgelopen dagen met ver scheidene andere delegaties bespre kingen over haar voornemen heeft gevoerd en dat zij thans bezig is een ontwerp-resolutie op te stellen. Zware fabrieksbrand in Tilburg Donderdagavond om acht uur brak een brand uit in een fabrieksge bouw aan de Kloosterstraat te Til burg, waarbij voor duizenden gul dens schade werd aangericht. Het gebouw brandde vrijwel geheel af. Het vuur, dat werd aangewakkerd door een felle wind, vond gretig voedsel in een opslagplaats van oud papier. Ook de inventaris van een fabriek van lampenkronen, een lam penfabriek en een opslagplaats van radiumlampen vielen ten prooi aan de vlammen. Na twee uur was de brandweer het vuur meester, de nablussing nam de gehele nacht in beslag. Vrijwel gelijktijdig brak brand uit in een boerderij in dezelfde gemeen te. Hier ging een hooizolder met een grote hoeveelheid hooi en stro verloren. Amerikaanse wapenen voor West Europa Michael McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie meege deeld: „De V S. zullen trachten tus sen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 het tekort aan wapens in de bestaande militaire formaties van West-Europa aan te vullen". Volgens McDermott betekent deze verklaring niet, dat andere landen worden uitgesloten. Hij zeide in zijn verklaring te doelen op de landen, die het Noord-Atlantische Pact zul len ondertekenen, aangenomen, dat het congres het bewapeningspro gramma zal goedkeuren. zijn opgeheven, behalve in bijzon dere gevallen. Het ligt in de bedoeling, dat voor 1 Juli 1950 het merendeel der prijs regelingen in verband met de schaarste genomen zullen vervallen. Minister van den Brink deelt de teleurstelling niet, die in sommige kringen is ontstaan door de ver schuiving van de datum waarop de volledige economische unie met België en Luxemburg in werking zal treden, te weten van 1 Januari 1950 tot 1 Juli van dat jaar. In dit verband zet hij de beteke nis van de „Voor-unie" uiteen wel ke op 1 Juli 1949 in werking treedt. Het is een verfijnde procedure ter voorbereiding van de Unie en kan er toe dienen, dat een voor de eco nomie der drie landen schadelijke schok" wordt opgevangen. Aan de belangen van het Neder landse bedrijfsleven zal alle aan dacht, worden besteed. Te kwart over vier brak de minis ter zijn rede af Hij zal deze voort zetten in de vergadering van Dins dagmiddag. De voorzitter deelt mede. dat hij in deze vergadering tevens aan de orde zal stellen de begrotingen der staatsmijnen en van sociale za ken De vergadering werd daarna gesloten. Keerpunt van strijd in Griekenland? President Truman heeft het Amerikaanse congres Donderdag gezegd, dat er tekenen zijn, dat de krijgskans in Griekenland zich tegen de communistische guerilla's keert. De president legde deze ver klaring af toen hq het zesde drie maandelijkse rapport over het Ame rikaanse militaire hulpverlcnlngs- program voor Griekenland en Tur kije indiende. Dit rapport bestrijkt de periode van 1 October tot 31 De cember 1948. Hij gewaagde van „groeiende demoralisatie en twee dracht" onder de communistische militaire leiders en voegde er aan toe. dat „de guerilla-beweging in de ogen van het Griekse volk de onder gang tegemoet gaat". Hq waarschuwde er echter voor, niet te spoedig een beslissende over winning te verwachten van het Griekse leger. „De ^guerilla-stryciers zijn meedogenloos in hun methoden en bereid om Griekenland te ruïne ren teneinde het te kunnen be heersen". Na 1 April hebben Nederlanders, die naar Nieuw Zeeiand willen, geen visum meer nodig voor dat. land. Een kapitale boerderij is afgebrand in de gemeente Winsum (Gr Rauters zwaar beschadigde auto na de aanslag bij Woeste Hoeve VOOR DE GROTE STRAFKAMER van het Landsgerecht in Neuren- berg/Furth wordt op het ogenblik het eerste proces over de jodende portatie gevoerd. Wegens vrijheidsberoving en geweldpleging zijn aan geklaagd de politiepresident en generaal der Waffen-SS. Dr. Benno Martin, Kriminaldirektor Dr. Theodor Grafenberger. de hoofdinspec teur van politie Christian Kandel. de referendaris Walter Kom, Krimi- nalrat Hans Macht, de advocaat Dr Helmut Rudersdorf en de commis saris der recherche Christian Woesch. De beklaagden tijdens de be handeling van het proces 'in de rechtszaal te Lauf bij Neurenberg. Gesprekken met Rauter III Toen de nood het hoogst was in het uitgehongerde deel van Nederland, toen de geallieerde legers gereed stonden om de sprong over de rivieren, die bij de slag om Arnhem was mislukt, opnieuw te wagen, toen de Duit sers in de nog bezette provincies een waar schrikbewind uitoefenden» toen werd op 6 Maart 1945 bij Woeste Hoeve, op de grote verkeers weg van Arnhem naar Apeldoorn per ongeluk een aanslag op Rau ter gepleegd. langrijke militaire kaarten, waar. mee Rauter op weg was naar ge neraal Blumentritt, ging daardoor verloren. De aanslag leidde tot een der meest onmenselijke représailles: 117 goede vaderlanders, die als politieke gevangenen waren opgesloten in Arnhem en Apel doorn, werden uit hun cellen gesleept en op bevel van Rau ters plaatsvervanger. Schdn- garth, op de plek van de aan slag gefusilleerd. Bovendien werden overal elders in het land gevangenen uit hun ker kers gesleurd en ter dood ge bracht. Het juiste aantal als représaille voor de aanslag op Rauter gefusilleerde Nederlan ders is niet bekend, maar vol gens het verzetsboek „ik draag u op" zijn het er ongeveer duizend geweest. De omstandigheden, waaronder de aanslag op Rauter werd gepleegd, door wie dce werd gepleegd en waarom, zijn lange tijd In het duis ter gehuld gebleven. Het Rilkslnstl- tuut voor Oorlogsdocumentatie be schikt thans over Rauters* eigen visie on het gebeurde en een overzicht van de aanslag van Illegale zijde. De beide verklaringen spreken elkaar op vele punten tegen Rauter Is van mening, dat de aansiag niet op toeval be rustte. terwijl dat uit het verhaal van de illegaliteit duidelijk blijkt wel het geval te zijn. Auto „organiseren" Volgens de illegaliteit, is de aanslag het. gevolg geweest van het nijpende vervoersprobleem waarmee iedere ondergrondse groep tegen het einde van de oorlog te kampen had Dp G G -groep uit Apeldoorn moest een vrachtwagen .organiseren." Tot dit doel begaven vier leden van dez* groep zich op 6 Maart 1945 's avond: naar Woeste Hoeve plaatsten hun fietsen langs de berm van de weg en wachtten af Het waren Geeut (de commandant van het viertal». Sepp. Henk en Karei Zij waren gekleed ln de uniformen van Oberscharführer en Rottenführer der SS. Zij lieten eerst twee Nederlandse personenwagens passeren. Toen hoorden zij in de Telefoonabonné.s in district Utrecht: nieuwe methode volgt: hierdoor wordt de apparatuur in de centra le ontlast, komen er meer lijnen vrij voor de abonné's die verder weg wonen (bv. in de districten Leeuwarden, Zwolle of Eindhoven) en kost het u zelf al weer iets min der tijd doordat u maar drie in plaats van vijfmaal hoeft te draai en. Dit nieuws is ons gisteren ver teld door ir. H. J. U g e s, directeur van het telefoon-district Utrecht. Een van de andere nieuwtjes die hij vertelde, was dat eveneens met ingang van Zaterdag de abonné's in het district Utrecht automatisch zullen kunnen telefo neren met een aantal plaatsen in de Grebbe-strcek, nl. Ede (K 8380), Veenendaal (K 8385), Eder- veen (K 8387), Luutercn (K 8388). Wageningen (K 8370), Rhenen (K 8376). Eist (K 8377), Bennekom (K 8379) en Renkum (K 8373). En verder het derde nieuw tje zullen op 8 April de netten Ermelo-Veldwijk en Hierden ge automatiseerd worden. Het vierde nieuwtje wès eigenlijk geen nieuw tje meer, want dat was een paar weken geleden al uitgelokt: het be trof het telefonische weerbericht, dat deze zomer in Utrecht zijn in trede zal doen. Men kan dan, net als nu met de tijdmelding, een nog nader bekend te maken nummer draaien en een vriendelijke telefo niste licht u in over zonneschijn of overdrijvende wolkenvelden, vol gens de laatste gegevens die zij van het K.N.M I. in De Bilt gekregen heeft. Zo weet u dan of u moet uitgaan mèt of zonder parapluie. Simpeler kiessysteem gaat morgen in (Van een eigen verslaggever) Als u bijvoorbeeld in Amersfoort woont en u moet morgen de stad Utrecht (of De Bilt) opbellen, neemt u dan vooral de kortste weg. Zaterdag 19 Maart worden nl. Utrecht-stad en De Bilt bereik baar onder he» netnummer K 30. Maar ook ais u niet in Amers foort woont, kunt u van dit nieuwe P.T.T.-snufje profiteren, want het geldt voor alle telefoon-abonné's in het district Utrecht. Van Woerden tot Driebergen, van Via- nen tot Harderwijk, kortom dus: in alle plaatsen waarvan het K- getal met de cijfercombinatie 34 begint, kan men met ingang van morgen Utrecht en De Bilt berei ken door op de kiesschüf K 30 te draaien. De langere weg (K 3400) blijft voorlopig ook nog open, maar de P.T.T. heeft liever, dat u de Twee ondergrondsen ook gedood Het meest tragische van de aan slag op Rauter is geweest, dat de vier illegale strijders van de op de Veluwe opererende G.G.-groep niet geweten hebben, dat zij de wagen aanhielden, waarin zich een der meest gehate, maar ook een der belangrijkste leiders van het Duitse bezettingsapparaat in Nederland bevond. Zij hebben na de korte veldslag op de duistere verkeers weg met q.cn ^zakJgptaarn in de wagen geschenen. Daarin zaten viër personen, de drie begeleiders van Rauter waren dood, Rauter hield zich dood. Zij hebben Rauter on danks zijn generaalsuniform niet herkend. Het grootste voordeel dat de aan slag zou hebben opgeleverd, nl het xen behoeve van het geallieerde le ger in beslag nemen van de be- Hedenmiddag om drie uur heeft onze minister van buitenlandse zaken op zijn ministerie aan het Plein in Den Haag de ver tegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers ontvangen om hun de tekst van het Noord Atlantisch Pact mede te delen. Hetzelfde geschiedde terzelfdertijd in de andere hoofdsteden van de landen, die tot dusverre zijn besloten deel van het pact uit te maken. Dit zijn: de Ver. Staten van Noord Amerika, Canada. Groot Brittannië. Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Noorwegen. Donderdag z(jn officiële uitnodi gingen verstuurd aan de ministers van buitenlandse zaken van Italië, Denemarken, IJsland en Portugal om eveneens tot het pact toe te tre den. In een vergadering van de com missie van buitenlandse zaken van de Belgische volksvertegenwoordi ging heeft minister-president Spaak de tekst van het verdrag medegedeeld, en een aantal vragen hieromtrent beantwoord. Uit het geen in deze vergadering is gezegd kan worden opgemaakt, dat het Noord Atlantische Pact betrekking heeft op de niervoor genoemde acht landen alsmede op de daaraan on derhorige of daartoe behorende grondgebieden, voorzover zij zich boven de kreeftskeerkring bevin den. Dit betekent, dat de Belgische Congo er geen deel van uit maakt, zomin als bijvoorbeeld de Nederlandse overzeese ge biedsdelen. Wel omvat het pact het Franse Noord Afrikaanse gebied, de Franse en Italiaanse Middellandse Zee-eilanden en de Westelijke bezettingszones van Duitsland en Oostenrijk. Het pact omvat twaalf artikelen, waarvan artikel vijf als de kern wordt beschouwd. Dit artikel houdt In, dat in geval van een aanval op een der partners van het pact de andere deelnemers onverwqld effectieve hulp zullen verlenen. Dit betekent echter niet noodzakelijkerwyze gewapende bij stand. De looptijd van het pact is twin tig jaar. Hét is mogelijk na verloop van een tiental jaren in de tekst veranderingen aan te brengen. In zijn toelichting op het pact zei- de minister Spaak, dat, hoe verheu gend dit verdrag ook zij, het een uitvloeisel is van het falen van de Verenigde Naties. Wanneer deze goed hadden gefunctionneerd zou 't pact niet nodig zijn geweest. Inmiddels duurt de agitatie tegen hét pact van de zijde der communis ten met onverminderde felheid voort. In het bijzonder in Frankrijk en bovenal in Italië weren zij zich zeer. In Frankrijk is een manifest verschenen van de communistische partij, waarin wordt opgewekt met alle middelen te ageren tegen het pact. De verklaring laat in het mid den of hieronder alleen de parle mentaire strijd of ook de strijd in de straat, in het bijzonder het sta kingswapen wordt begrepen. In Italië worden allerwege de monstraties gehouden. Deze hebben veelal een bloedig verloop en er wordt reeds melding gemaakt van doden en gewonden. De agitatie concentreert zich ech ter in de volksvertegenwoordiging, waar de communisten door ononder broken het woord te voeren de plan nen der regering dwarsbomen. De vergadering duurde Donder dagmiddag reeds 24 uur. Hét is en kele malen tot handgemeen geko men tussen afgevaardigden van links en rechts. Wanneer de suppoosten de vechtenden hadden gescheiden en de rust was hersteld, werd de verga dering weer voortgezet met een nieuwe communistische spreker, die met herhaling van de argumenten van zijn voorgangers zijn bijdrage léverde tot de vertragingsaclie. Wanneer alle leden van de CP- fractie aan het woord zullen zijn geweest en er tot stemming over het plan van de Italiaanse regering tot aansluiting bij het pact kan worden overgegaan, staat de uitslag reeds bij voorbaat vast. Alle partijen, met uitzondering van de communisten en de linkse socialisten van Nenni immers zijn voorstanders van aan sluiting bij het Noord Atlantische Pact. verte het geronk van de naderende B.M.W., dat zij voor het geluid van een vrachtwagcnmotor hielden Sepp ontstak een lantaarn en zwaaide er mee Dc B M W. passeerde hen ln een grote bocht en stopte langs de kant van de wee Er zntcn vter geüniform- de Duitsers ln Een kleine open B M W was niet, wat de groep nodig had maar de wagen was tot staan ge bracht en twee der illegale strijders stonden er bij Dus vroeg Sepp ln het Duits naar dc papieren. „Was 1st denn ïos, Mensch. wissen Ste denn nicht wie wir sind?" werd hem toegesnauwd. Meteen zag hij de Duitsers in de wagen naar hun wa pens grijoen. Toen begon het vuur gevecht. Dc strijd was spoedig beslist- het werd stil en in de stilte Het Sepp het schijnsel van zijn lantaarn ln de wagen vallen HIJ meende vter doden ontwaren. Onmlddelliik daarop kwam er een vrachtwagen aanrijden, •Oi met Duitse soldaten. De vier Ille gale strijders verscholen ztch bil hun fietsen achter de berm en brachten hun wapens ln gereedheid Nauwe- lltks vijf seconden stond de vracht wagen stil, daarna verdtwenen do Duitsers In de richting van Beek bergen De.vter Illegalen besloten daarop het gevjuirl'Jke terrein te verinten. Tweo van hen ztln weken later zelf het slarhtoffer geworden van htm aanslag. I)e Duitsers kamden toen alle bossen In de omgeving uit Ln die bossen waren wapens verhoreen van de G.G.-groep. Deze trachtte de wapens nog in velllgtheld te brengen Het ontzielde lichaam van een van hen werd later ln de bossen aangetroffen, van de ander is nimmer een spoor teruggevonden. Rauters visie In zijn gesprekken ln de cel met prof. Posthumus en drs De Jong toonde Rauter zich trots, dat hij d» aanslag had overleefd. Toen hij in het ziekenhuis kwam gaven de dokters niet veel meer voor zijn leven Seyss- Inquart kwam hem nog de hand drukken men dacht dat Rrfuter ln do daaropvolgende nacht zou sterven .Am nbchsten Tag da lebte der Rauter noch", zo vertelde Rauter ver der Vraag: Was de aanslag op U geen toeval?" Rauter; „Nee geen toeval In Dtdam, enige d3gcn tevoren, is het mij opgevallen, dat ik werd geschaduwd" Vraag „Door wie?" Rauter: „Door mensen van de ver zetsbeweging Dat merkt men dade lijk Ik heb mtjn omgeving gewaar schuwd. dat de mannen wat voor zichtiger moesten zijn. Ik heb de In druk dat de telefoondienst de ver zetsmensen bij de telefoondienst, een rol hierin gespeeld hebben Onze tele foongesprekken werden voortdurend afgeluisterd. Miln. ordonnans-officier heeft drie uur voor ons vertrek een telefoongesprek gevoerd en zich daar- bil onvoorzichtig uitgelaten Ook dit gesprek zal waarschijnlijk zltn afge luisterd en de ondergrondse wist dus. dat ik om die bepaalde tijd zou vertrekken, zodat ik ben opgewacht Toen de beschieting beëindigd was viel het me op, dat een van de onder grondsen het nummer van de auto op nam Dat doet men alleen, wanneer men zich overtuigen wil, dat het dc goede auto ls Ik had brede gouden epauletten, de lllefealen moeten gezien hebben dat Ik een hooggeplaatst officier was Dat heeft mij persoonlijk dc overtuiging gegeven, dat het inderdaad om mij ging Vraag: „Als dat werkelijk zo ge weest was, hadden zo u dan zo ïaten liggen?" Niet begrepen Rauter: Dat is tets. wat Ik ook niet begrepen heb Vraae Wist u van de repró- sailles'''• Rauter: „Pas veertien dagen la ter hoorde ik dat. Schonearth. miin plaatsvervanger, vertelde het mij. Toen heb ik me ontzettend opge wonden Ten eerste leefde ik nog, en ten tweede heb ik juist in mijn dienstverband deze geschiedenis als hoogst ongewenst beschouwd en nooit een straf tegen de bevol king gewild Ik zou dat met de Reichsftihre'- Himmler wel hebben klaargespeeld." Grenscorrecties begin komende week bekend? In Britse kringen te Dusseldorp verwacht men begin volgende week de publicatie van de door de grens- commlssle te Parijs genomen beslis singen Inzake de correcties der Westelijke Duitse grenzen. Volgens dc Duitse persdienst heeft de Britse militaire gouverneur voor het Neder-Saksen verklaard, dat dc correcties van slechts ge ringe betekenis zouden zqn. Hjj liet zich er niet over uit, of zij ook zou den worden uitgestrekt tot de grens tussen Nederland en Neder-Saksen. De ln de Duitse pers gevoerde campagne tegen de correcties neemt nog vrjjwcl met de dag scherpere vormen aan. Wederom een zege van Labour in Engeland Voor de vijftigste maal spdert de algpmene Britse verkiezingen ls Labour bij tussentijdse verkiezingen dp conserx afleven de baas gebleven. Ditmaal speelde de strijd zich af in Sowersbv dat eens het district was van John Belcher Dezo stelde zijn parlementszetel ter beschikking ln verband met een corruptie-zaak waarin zijn naam werd genoemd Zjjn onvolger Douglas Houghton behaalde 18606 stemmen, terwijl de conservatieve candidaat Bryan, een industrieel, er 18454 verwierf. Sedert de algemene verkiezingen daalde de voorsprong van Labour van 7000 tot 2000 stemmen. Bevins rede vanavond om kwart over tien Ernest Bevin. de Britse minister van buitenlandse zaken, zal zoals gemeld, vanavond voor de BBC spreken over het Noordatlantische Pact. waarvan de tekst vandaag zal worden bekendgemaakt. Bévins rede zal worden uitgezonden door do BBC-Home Service <342 m.) en in enkele golflengten van de BBC European Service, o.a. op 1796 m. en in de korte golf op de 49 meter band. De uitzending is om 10.15 Ne derlandse tijd cn wordt drie kwar tier later, om elf uur, herhaald. De directeur van de Kwgtta-fa- brieken. dc heer M van Ierse 1, is met zijn auto bij Moergestel veronge lukt. Op het platteland van West Duitsland heerste Donderdag min of meer een pa niekstemming naar aanleiding van ge ruchten, dot de wereld die dag zou ver gaan. In Beleren begaf de bijgelovige bevolking zich In grote drommen naar dc kerk en Het haar testament maken. Een groot onweer ln het Bayrische Wald veroorzaakte hevige opwinding. Het officiële weerstation te Rles bij Passau werd de gehele dag opgebeld door mensen, die Informeerden hoo laat dc ramp precies zou plaats vinden. Een aiktcc caiéhoudcr in Frankfort nam het gemoedelijker op: Het bier vloeit nog en zo lang dat vloeit, ls het met dc wereld best in orde De film acteur Roy Rogers, bekend uit vele cowboy-rollen, heeft sinds Januari 1947 niet minder dan 1.385.648 huwelijksaan zoeken ontvangen. Een was er bq van een negenjarig ongcis incisie dav hoop te dat hij wilde wachten tot zij groot was De gemeenteraad van Hamburg heeft een verordening aangenomen, volgens welke iedere hulsvrouw die 40 uur per week bij dezelfde werkgever werk, elke maand een volle vrije dag met behoud van loon gegeven moet worden, opdat zij haar eigen huis in orde kan houden Een Japanse fabri kant van voorwerpen van Imitatlekurk kreeg genoeg van het geharrewar mqt ziin personeel Met de woorden Asje blieft doen jullie het zelf maar" heeft hll de fabriek aan zijn dertig arbei ders overgedaan Moeder Klavdia Gontsjarfko en haar zoon Eleg bezet ten de eerste plaatsen ln een grote wedstrijd op dc schaats tn de Oekraï ne Te Giessen—Nleuwkerk heeft een troep kraaien een groepje lammeren aangevallen. Een van de dieren werd gedood twee andere werden van do ogen beroofd, Een lid van het» huls van afgevaardigden van Alaska wil het huwelijk bevorderen en de wo- ningschaarstc verminderen door het voorrecht van ongehuwd te ziln b!1- zonder lo belasten met een belasting van 50 doUar. Weerbericht VRIJ KOUD Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Wisselende bewol king met enkele buien. Meest mati ge. tijdens buien af en toe krachtige m wind tussen Noord A en West. Tamelijk koude nacht met plaatselijk nacht vorst vooral op te- gen de wind be- schutte plekken. Overdag weinig verandering In tempe ratuur. iy Maart; Zon op 6 46. onder 18.50; maan op 0 33, onder 8.41.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1