Tegen ex-rechercheur 15 jaar geëist N.V.V.-voorzitter lichtte scheuring in W.V.Vo toe Dagblad voor AMERSFOORT Amersfoorts agrarische markt herleeft 2 Noteert U even Naar de stichting van een nieuwe internationale vakorganisatie Middenstand juicht komst van de boeren van harte toe Motorclubs namen enige besluiten Dr MEENK'S Laat boeken uw vrienden zijn DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vrijdag 18 Maart 1949 STADSNIEUWS (Van onze speciale verslaggever) Het zat de voormalige rechercheur van de Amersfoortse politie, Hendrik Gerard Vermeulen, tegen wie Donderdag door de procureur-fiscaal bij het Utrechts Bijzonder Gerechtshof vijftien jaar met aftrek werd geëist, de laatste tijd niet mee. Majoor Ver st e e g h, de vroegere supérieur van Vermeulen, die onlangs van zyn vlucht terugkeerde en van Portugal naar Nederland kwam, overleed drie dagen, voordat hij in de zaak tegen zijn vroeger ondergeschikte zou worden gehoord. Daarmee ging een man heen, die wellicht de figuur van de vToegere rechercheur het best had kunnen belichten. En zo werd op de laatste van de drie zittingen de andere waren gehouden op 2 September en 23 December van vorig jaar maar weinig nieuws gehoord. Vermeulen drong zich in bij illegalen TJit het requisitoir van mr. L. W. M. M. D r a b b e en het knappe en gloedvolle pleidooi van de verdedi ger, mr. Van Ravenswaay, bleek wel dat er tussen aanklager en pleiter een uitermate groot ver- verschil van mening bestaat om trent de handelingen van verdachte in de tijd, dat hij gedurende de bezetting politie-man was. Behalve dat Vermeulen er van werd be schuldigd in 1943 en 1944 huiszoe kingen te hebben verricht en be hulpzaam te zijn geweest bij arres taties, zou hij voorts gegevens heb ben verzameld omtrent de illegali teit en deze aan de vijand hebben door gegeven. Vooral dit laatste werd hem door de procureur-fis caal bijzonder kwalijk genomen. Volgens mr. Drabbe heeft ver dachte zich daartoe, met een hand langer, die voor onderduiker speel de onder valse voorwendselen bij de stadgenoten Mulder en Van Dijk ingedrongen om gegevens te be machtigen voor een razzia. Hij had gemakkelijk kunnen waarschuwen, doch met veel moeite heeft Ver meulen het gedurende het ganse lange samenzijn niet verder kun nen brengen dan tot een: „Pas op". Toch is hij met Mulder tien minu ten alleen in de kamer geweest. Verdachte heeft zich verweerd met de mededeling waarmede hij ook tijdens dat samenzijn leurde dat hij Joodse kinderen had ver borgen. Een kardinale fout in de verdediging .noemde mr. Drabbe dat. Want zou hij inderdaad die kinderen hebben geholpen wat mr Drabbe beslist niet geloofde dan zou immers zijn gevaarlijke handlanger daarvan op de hoogte zijn gekomen in die nacht, dat zij samen bij Mulder en Van Dijk op bezoek waren. Van hen, die bij de razzia werden gearresteerd, zijn er twee niet teruggekeerd. De ver schillende getuigenverklaringen te gen elkaar afwegend, moest de pro cureur-fiscaal concluderen, dat het initiatief voor dit verraderlijke be zoek van Vermeulen is uitgegaan. Verdachte aldus de procureur-fis caal, trachtte zoveel mogelijk uit de illegale zaak te halen als moge lijk was. Het staat vast, dat hy heeft deelgenomen aan de arresta tie van de politie-man R. en dat hij mee deed aan huiszoekingen o.a. ten tijde dat hij bij de „economi sche" afdeling van de S.D. in Den Haag werkzaam was. Het is dui- GRAND THEATRE, Snouckaert- laan, tel. 4632 t.m. Donderdag „Drie ondernemende meisjes", Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4.—. half 7 en 9 uur. Overige dagen half 3, half 7 en 9 uur. CITY THEATER. Westsingel 7 b. telefoon 6572 tot en met Donder dag: vAchter de wolken" Aan vangstijden Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat t.m. Donderdag: „Captain America". Aanvang.: Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. VRIJDAG 18 MAART: Hotel Mono- pole 8.15 uur. Anthroposofische Vereniging in Nederland. „Wat kan de Vrije School paedagogie bijdragen tot de ontwikkeling van het leerplichtige kind door Dr. B. C. J. Lievegoed (Zeist). Markthal 8.30 uur 's morgens: Eierveiling Markthal. Veemarkt, L. Vrouwekerkhof. Geb. Vrfjz. Herv. 8 uur: Mij tot Nut van Algemeen. Concert door kwartet „Nos Jungit Musica". Amicitia 8 uur. Stichts Montes- sori Lyceum met „Een ideale echt genoot" ZATERDAG 19 MAART: Amicitia 20 uur. Gymnastiekuitvoering door A.G. en S.P. „Olympia". Appelweg, 7.30 Cs avonds). Do denherdenking. Korfbalver. „Soesterkwartier". Bonte Varia Avond, 8 uur. Club gebouw. Bal na. delijk, aldus nog steeds de procu reur-fiscaal, dat Vermeulen, die met het nationaal-socialisme sym pathiseerde, toen hij in het politie corps terug kwam, wraak wilde nemen voor het oneervol ontslag, dat hy in 1935 had gekregen. Nu tracht hij met modder te smijten naar vroeger collega's! Pleidooi De verdediger, mr. Van Raven- swaay, trachtte aan de hand van enige cijfers aan te tonen, dat van de aanhoudingen, door zijn cliënt verricht, slechts een zeer gering aantal anders dan voor of na de oorlog werd berecht. Van de 136 waren er dat slechts 8. En heeft niet bijna iedere politie-man wel eens van die arrestaties moeten verrichtten? aldus pleiter. Met na druk wees hij er op. dat niet is bewezen, dat Vermeulen van zijn bezoek aan de illegale werkers in lichtingen heeft medegebracht. Om te bewijzen dat sommige getuige- verklaringen onjuist zijn, had plei ter deze morgen de echtgenote van Vermeulen opgeroepen. Zij ver klaarde, dat haar man op de avond, dat de politie-man R. werd gearres teerd, om elf uur nog thuis was. Hierop aansluitend betoogde mr. Van Ravenswaay, dat Vermeulen dus nooit by Versteegh kon zijn op dat moment wit door sommigen werd beweerd toen het plan tot arrestatie werd gemaakt. Ook zeide mevrouw Vermeulen, dat haar man eerst omstreeks twaalf uur uit zijn bed was gebeld en naar het bureau geroepen. Met de voorbereidingen, aldus pleiter, had verdachte dus helemaal niets te maken. Toen de majoor hem mee nam naar R., wist hij zelfs niet wat er gebeuren ging. Hij kon tegen zijn collega niet an ders zeggen dan: ,Je moet bij de Op de heropende veemarkt te Amersfoort was vanmorgen veel belangstelling voor de biggetjes. majoor komen; i* weet niet wat er aan de hand is". Wat zijn werkzaamheden bij de ..economische" afdeling betreft, trachtte de verdediger nog aan te tonen, dat verdachte inderdaad al leen economische delicten bon- nenzwendel e.d. heeft behandeld. Ten slotte bepleitte hij een geringe straf en op enkele punten van de tenlastelegging vrijspraak voor Vermeulen, die zeker niet van wraakgevoelens was bezeten ge weest, aldus mr. Van Ravenswaay. Uitspraak over veertien dagen. Stadgenoot onderscheiden Aan de heer H. A. van Nieuwkerk te Amersfoort is verleend de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Marktberichten Amersfoort 18 Maart. Veemarkt. Aangevoerd 22 koeien. ,3 stieren. 3 hit ten. 87 bifgen Frilzen: koeien 475775. stieren 400600 hitten 375575. biggen 40—55. Eiermarkt. Aangevoerd 32000 eieren. Prijzen 12.7513.25 per 100 stuks. De Amersfoortse Bestuurdersbond belegde Donderdagavond in Amicitia een propaganda-bijeenkomst, waar de heer E. Kupers, de voorzitter van het NVV sprak over het onderwerp „De scheuring in het Wcreldverbond van Vakverenigingen". De NVV-voorzitter werd ingeleid door de voor zitter van ABB. de heer Th. van Oort. Deze deelde o.m. mede. dat de ABB op 1 Januari 1948 2280 leden telde en thans 2834, ondanks de onenigheden met de EVC. De heer Van Oort wijdde vervolgens enige aandacht aan het werk van de Vrouwenbond van het NVV en aan de jeugdgroep van de Bestuurders Bond. thousiast terug, getroffen door de geest van samenwerking, die er op de conferentie heerste. Eerst: saamhorigheid In October 1945 werd het WW in Parijs definitief opgericht. Het was met recht een wereldcongres. Parijs toonde een beeld van saamhorigheid. Er werden zeer vele redevoeringen gehouden, ook politieke. De secreta ris van het Britse Vakverbond. Wal ter Citrine, die eigenlijk de grote man van het WW was, waarschuw de voor deze politieke klanken. Hij ABB is sterk gegroeid Daarna nam de heer Kupers plaats achter het spreekgestoelte. Aan zijn rede ontlenen wij o.m. het volgen de: Er is in de laatste weken in Ne derlandse en buitenlandse kranten herhaaldelijk geschreven over de scheuring in het Wereldverbond van Vakverenigingen (WW). Het is van belang de oorzaken, die drie jaren na de oprichting reeds geleid hebben tot deze scheuring, eens na te gaan. De idee van het WW is ontstaan in de oorlog, zo in 1942. 1943 en 1944, toen er grote veldslagen geleverd werden en toen de geallieerde legers zich opmaakten voor de grote be slissende strijd tegen Duitsland. De samenwerking, die er toen was, wil de men na de oorlog voortzetten. De Grote Drie belegden vele conferen ties. Roosevelt, Churchill en Stalin, de grote man van Rusland, beraad slaagden op welke wijze Duitsland de nederlaag toe moest worden ge bracht. Doch dit was niet het enige onderwerp van bespreking. Het ging ook over de noodzaak een nieuwe wereldbrand te voorkomen, een mo gelijkheid om een blijvende vrede tot stand te brengen. In Lake Success werd de UNO op gericht. Men hoopte, dat het deze or ganisatie beter zou vergaan dan de Volkenbond. Ook de internationale vakorganisaties voelden de behoefte aan een wereldorganisatie. Zo werd in 1945 in Londen een voorbereiden de conferentie gehouden ter oprich ting van het WW, waaraan ook werd deelgenomen door afgevaar digden van het NW uit het Zuiden van ons land, dat toen reeds bevrijd was. Deze afgevaardigden kwamen en- Gaat met Uw tyd mee, en leest een echt DAGBLAD. Abonneert U met het nieuwe kwartaal op het De courant van Het Witte Huis. Indien U zelf reeds abonné bent, geeft dan het adres op van Uw vrienden of kennissen, wU zullen hun dan gaarne enige proef nummers toezenden. Ondergetekende geeft rich op als abonné/verroekt proefnummers te zenden aan: NAAM ADRES WOONPLAATS Betaling per week ad 32 cent/per kwartaal ad 4.15. Verzoekt toezending van proefnummers. (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) DAGBLAD VOOR AMERSFOORT - SNOUCKAERTLAAN 7. De Courant van HET WITTE HUIS E. KUPERS voorzag de tegenstellingen, die zich later zouden toespitsen. Men moet van deze organisatie geen politiek lichaam maken, was het standpunt van Citrine. Men heeft naar deze waarschüwing niet willen luisteren. Het WW werd opgericht en de meerderheid in de bestuursorganisa ties bestond uit communisten. Voor zitter werd Citrine, secretaris de Franse communist Saillant. Het voor-oorlogse Internationale Vak Verbond werd ontbonden, doch het vermogen van het IW werd voor zichtigheidshalve bewaard, omdat wij de mogelijkheid niet uitgesloten achtten, dat bij eventuele moeilijk heden tot heroprichting zou worden overgegaan. Deze moeilijkheden kwa men. De communisten wilden de in ternationale beroeps-secretarissen ondergeschikt maken aan het WW, waarin zij de meerderheid hadden. Dit was in strijd met alle democratie. De Russen wilden de zetels van deze secretariaten permanent in Parijs vestigen. De besturen van de secre tariaten moesten volgens de commu nisten eerst goedgekeurd worden door het Dagelijks Bestuur van het WW. waarin zij de meerderheid hadden. Ook het financiële gedeelte zou door het Dagelijks Bestuur aan zich getrokken worden. De onder handelingen over deze moeilijkheden hebben drie jaar geduurd. In 1948 deelden de vertegenwoordigers van de internationale beroepsorganisaties het bestuur van het WW mede. dat zij alle vertrouwen in het WW ver loren hadden en geen heil meer za gen in samenwerking met deze orga nisatie. Een zeer groot verschil van me ning veroorzaakte het Marshall-plan, dat de tegenstellingen nog meer deed toespitsen. In de communistische pers en zelfs in het door de commu nisten gecontroleerde blad van het WVV werden felle aanvallen gedaan op de niet-communisten in het WVV, die uitgescholden werden voor oor logsophitsers. reformisten en knech ten van het Anglo-Amerikaanse ka pitaal. Het is toen juist Walter Citrine ge weest,, die namens de Britse vakver enigingen voorstelde om de werk zaamheden van het WW voor een jaar te schorsen. Mogelijk zou in een jaar tijd een verzoening tot stand komen tussen Rusland en de Wester se landen. Dit voorstel werd in de vergadering van het dagelijks be stuur van het WVV gebracht, maar door de communistische tegenstand kon het zelfs niet in stemming wor den gebracht. Daarop hebben de ver tegenwoordigers van Amerika, Enge land en Nederland, zoals bekend, de vergadering verlaten. De communisten hebben besloten het werk van het WW voort te zet ten. zodat de organisatie in feite ge heel communistisch is geworden. De Noren. Zweden en Denen heb ben zich nog niet afgescheiden, doch dit zal spoedig gebeuren. Wat nu? Het is allernoodza kelijkst tegenover dit commu nistische WW, thans een vrije, democratische organisatie te stellen, van landen, die onafhan kelijk zijn. Het NW heeft zich Woensdag uitgesproken over de wenselijkheid van zulk een li chaam en het bestuur opgedra gen de totstandkoming te be spoedigen. Welnu, een nieuwe, vrije internationale organisatie zal er komen. Wij zullen daarin 30.000.000 arbeiders kunnen orga niseren. In goede samenwerking met de UNO. de organisatie van de Mar shall-landen en in volle medewer king aan het plan tot vorming van een Verenigde. Staten van West- Europa, of liever nog van geheel Europa, zal dit nieuwe wereldvak verbond voor de belangen van iedere vrije arbeider opkomen en trachten het behoud van de wereldvrede te stimuleren. Na deze rede, die met aandacht werd beluisterd. dankte de heer Van Oord de NW-voorzitter. die geruime tijd vice-president was van het WW voor zijn uiteenzetting. Tenslotte werd de Zweedse film ..Als de weiden bloeien" vertoond, die een beeld geeft van de strijd der pioniers der vakverenigingen. Burgerlijke stand 17 Maart Geboren: Jan HF z v F Korving en J M Kramer: Johannes E H. z v H Hooft en H H Geijtcnbeek: Wouter, z v W v Emoelen en W C Bliekendaal; Hans cï v W P Schuil enJAM Abel- man- Wilhelmtna J. d V J J v Iter- son en W B Bos. Getrouwd: T v d Brink en T Bos Overleden Petronella M Knulvers 83 jr ongehuwd. Ondertrouwd J J ter Wal en G J Rckcrs: B J Lucasscn en J Schuld- P A C Radix cn G Wellcnsick; G J v Zomeren en A A N v Willigenburg- W G Helgerlng en C P van Boeilen: G v Leeuwen en A v d Klashorst. KLOMPERTJE en zijn wijfje" heet het verhaal, waarin een boertje en een boerinnetje ter markt trekken om daar hun eieren van de hand te doen. Als je dat ver haal leest, zie je als vanzelf dat boer tje voor je. netjes in 't zwart met de pet recht op het hoofd. En zijn wijfje met een kleurige omslagdoek om, de eiermand stevig aan de arm ge klemd. Een mooi, idyllisch beeld, dat toch nog elke week te zien is, bij voorbeeld op de markten in Zwolle en Meppel. Amersfoort is precies zo'n stad, ge legen in het centrum van een ver zorgingsdriehoek". De mensen, die in deze driehoek wonen de West- Veluwe met als grenslijn Rhenen, Veenendaal, Amersfoortzijn op de centrale stad aangewezen. De kin deren bezoeken in Amersfoort mid delbare scholen, de patiënten wor den in Amersfoortse ziekenhuizen verpleegd en de stadsbrandweer snelt te hulp, als in een van de klei nere plaatsen in de verzorgingsdrie- hóek een ernstige brand is uitgebro ken. Maarer is meer. We denken weer aan Klompertje en zijn wijfje, die naar de stad trokken om er hun eieren te verkopen. Ook Amersfoort kan de Klompertjes trekken, want de stad blijkt bij uitstek geschikt om er markt te houden. Een agrarische markt, waar de boeren uit de om trek hun waren aanvoeren. Het hoeft dan ook geen wonder te heten, dat het gemeentebestuur niets zal nalaten om het marktleven te stimu leren, opdat Amersfoort het bewijs zal vormen voor het gezegde, dat al om wordt gepropageerd. „De stad voor het land, het land voor de stad". In deze geest sprak vanmorgen burgemeester H. Molendijk in de Markthal, waar tientallen boeren zich rond de grote, lage eierkisten hadden geschaard. Vandaag, op de eerste marktdag sinds jaren. Een marktdag, die ingesteld is in overleg met het bestuur van de Stichting voor de Landbouw, die de plannen heeft ontworpen en de verlangens Gevonden voorwerpen Van 14 t 18 Maart Een zak meel. paar groene hand schoenen boodsch.tas (bruin met groen) witte poes sleutel br. cein tuur. br. kin. schoudertasje tabaks- kaart, herenrilwiel enige wanten en handschoenen, witte blouse met gla zen knopen paar groene wanten een ccm rioolring nikkel polshorloge (zonder glas of riempje) br. hondje (Cocorspanlel). gr. jongens baret gr. paraplu, school atlas, wit zakmesje rode bal. broche vulpotlood, roodgele Duitse herder (ln Febr. aan komen lopen) R.K bouwpatroons Jaarboekje 1935 br. hondje met wit (al zes we ken bil de vinder veldmuts. huls sleutel No. 6. In de Donderdag gehouden veiling van onroerende goederen, ten overstaan van notaris mr W. Hoevers alhier werd het navolgende perceel publiek ver- ocht: Puntenburgerlaan 5 te Amersfoort, een woonhuis met schuurtje en tuin. verkocht aan de heer G. van Buren te Amersfoort voor 4000. Donderdagavond werd in het club huis van de motorclub „Soest", café „Zonneheuvel". de gecombineerde vergadering gehouden van afgevaar digden van de aangesloten motor clubs, n.l. Amersfoort, Baarn, Hil versum, Soest, Soesterberg en Zeist, terwijl tijdens deze vergadering de motorclub „Gooiland" als nieuw lid toelrad. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de neer De Gxoot van de motorclub ..Hilver sum". Besloten werd ook diegenen, die over een kleine motor beschik ken in de gelegenheid te stellen be- trouwbaarheidsritten mee te rijden en met enig succes. De motorclub „Soest", inmiddels „Motor en Automobielclub", stelde voox, om ook automobilisten aan de ritten deel te laten nemen. Men kwam tenslotte overeen, dat autorij ders aan de wedstrijden kunnen dctlnemen. met dien verstande, dat zij iret in het bezit van de wissolb'é- kcr kunnen komen, doch wel mede dingen naar de andere beschikbaar gestelde prijzen. Het wedstrijdprogramma voor het a.s. seizoen werd hierna, na loting, als volgt samengesteld: 7 Mei: Amersfoort. 21 Mei: Baarn. 11 Juni: Hilversum. 25 Juni: Gooi land. 16 Juli: Zeist. 3 September: Soest. 17 September: Soesterberg. 1 October (eventueel Doorn als nieuw lid). 15 October werd bepaald als reservedag. Bouwopdrachten aan T. van Hoogevest N.V. Door de Minister van Oorlog is aan T. van Hoogevest N.V. te Amers foort opgedragen: Het doen van voorzieningen c.a. aan de Prins Willem III Kazerne en het Militair Hospitaal te Amersfoort; het doen van kleine voorzieningen in het Militair Sanatorium te Amers foort, het doen van voorzieningen aan Militaire Gebouwen op het terrein van het Infanterie Kazernement te Amersfoort, het maken van een Keukenge bouw met badinrichting c.a. voor de Kolonel Palmkazerne te Bus- sum, het bouwen van een transforma torhuisje in het Kamp van Zeist, tot een totaal bedrag van 625.838,-. Door het Architectenbureau H. A. en ir. G. Pothoven, alhier werd aan T. van Hoogevest N.V. opgedragen: het omhoogbrengen' van de kap bo ven garage 1, het wijzigen van de West- en Noordgevel, met bijkomen de werkzaamheden voor de Garage Nefkens te Amersfoort en gelegen op een terrein aan de Vlasakker- weg. Wedstrijd KZVA De katholieke zwemvereniging Amersfoort had Donderdagavond in het Sportfondsenbad een ont moeting met de zwemclub uit Ren- kum. Er werd een uitgebreid pro gramma afgewerkt, dat met groot enthousiasme door de talrijke aan wezigen werd gadegeslagen. De tijden die er werden ge maakt waren niet zo bijzonder goed, doch kunnen vooral voor de Amersfoortse vereniging niet te leurstellend zijn geweest. Men be schikt over enkele veel belovende krachten. Het is de bedoeling dat er in de toekomst nog meer ontmoetingen met Renkum georganiseerd zullen worden. Tenslotte zal de winnaar bekend worden gemaakt, die een fraaie wisselprijs in bezit zal krij gen. Gisteravond behaalde Amers foort een voorsprong. Dodenherdenking had kenbaar gemaakt. Verlangens, waaraan het gemeentebestuur in elk opzicht heeft kunnen voldoen. OOK de handeldrijvende midden stand heeft met grote belang stelling de voorbereidingen voor de ze markt gadegeslagen. Immers, de boeren, die de markt bezoeken, lo pen na gedane zaken de stad in. Zij gaan winkels bekijken en in vele gevallen hun inkopen doen. De mid denstand heeft dus belang bij een bloeiende markt en de winkeliers van Amersfoort hebben dit begrepen. Zij hebben besloten de markt te sti muleren door in de eerste tijd prij zen ter beschikking te stellen voor de inzenders. Voor deze eerste markt waren er maar liefst zeventien. Iedere inzender krijgt van de markt meester een bonnetje en in de loop van de morgen zal de trekking plaats vinden. Dit deelde de voorzitter van de Federatie Amersfoortse Midden standsverenigingen, de heer L. A. A. van Hamersveld mede m zijn toe spraak, waarin hij bovendien het ge meentebestuur dank zegde voor zyn pogingen het marktwezen nieuw le ven in te blazen. VOORTS spraken nog een verte genwoordiger der eierhandela- ren, de heer J. van Zeggelaar uit Barneveld. die de activiteit der zo genaamde eierinza meiaars prees, doch er op wees dat de aanwezigheid van een groot aantal boeren voor de markt een eerste vereiste is en de heer A. Hilhorst uit Soest, die als dis trictsvoorzitter van de Stichting voor de Landbouw de veehouders verzekerde: „Wij zullen nauwkeurig toezicht houden op de gang van za ken op de markt en ingrijpen als dit nodig mocht zijn. Wij hopen echter, dat dit niet behoeft te gebeuren." Na veel toespraken speelde de Amersfoortse politie-harmonie een pittige mars, die doordrong tot ver buiten de markthal en niet naliet tal van nieuwsgierigen te trekken. Zo kreeg deze eerste agrarische markt nog een feestelijk tintje en onze op rechte wens zij dan ook. dat ook de markt, wat het zakelijk gedeelte aangaat, een even feestelijk beeld mag tonen. Burgemeester H. Molendijk, samen met de heer J. A. C. Spoel, in ge sprek met enige agrariërs op de agrarische markt in de Markthal te Amersfoort. Advertentie BRASKAMP N.V. FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN HOOFDPIJN- TABLETTEN 20 tabletten 50 cent Nieuwe stoelen voor de Markthal Het opbergen van de stoelen, welke m de markthal worden ge bruikt. levert vele bezwaren op nu de grote pakloods, waarin zij oor spronkelijk werden opgeborgen, voor andere doeleinden wordt ge bruikt. Het ligt in de bedoeling om deze stoelen, welke niet opvouw baar zijn, te vervangen door an dere en de oude voorzover nog bruikbaar naar de verschillende scholen te brengen voor ouder avonden, enz. In dit verband stellen B. en W. de raad voor over te gaan tot het aanschaffen van 200 nieuwe od- vouwbare stoelen en daarvoor een crediet beschikbaar te stellen van t 3.000.—. Jeugdverkeer breeg eigen afdeling in Amersfoort Met het doel te komen tot de op richting van een plaatselijke afde ling. die de stad Amersfoort en om liggende plaatsen zal omvatten, be legde de groep Amersfoort en 't Gooi van de vereniging Internatio naal jeugdverkeer gisteravond een helaas matig bezochté vergade ring in de gymnastiekzaal van de Rijks H.B.S. In d£ze bijeenkomst kozen de aanwezigen een voorlopig bestuur van vijf leden. Over enige tyd zal een definitief bestuur wor den benoemd. De heer M. van Aken zette doel en streven van de vereniging, die in 1931 werd opgericht uiteen. Tijdens de oorlog lag het werk stil, doch na de bevrijding volgden jaren van sterke bloei, vooral in het jaar 1948. In tegenstelling tot de vooroorlog se periode, toen er voor het buiten land weinig belangstelling bestond, heeft I.J.V. thans een eigen taak, omdat Nederland voor een belang rijk deel op het buitenland is aan gewezen. Een taak, die niet moet worden gezien als het zo spoedig mogelijk verzamelen van geschen ken uit het buitenland. Na deze uit eenzetting volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Appelweg Evenals vorige Jaren zal de Oranje vereniging Bergkwarticr de dood her denken van de tien landgenoten, die op 20 Maart 1945 vielen aan de Appelweg. Te dien einde zal op de soberste wijze een kranslegglng plaats vinden op Zaterdag a.s. te 19.30 uur, een half et maal voor het tijdstip, waarop ln 1945 de executie geschiedde. Een wielrijder, die een vriend bo ven de tien jaar achterop zyn rij wiel vervoerde, ging op de bon. Ook de wielrijders, die bij het verande ren van richting geen teken geven of zonder wit spatbord reden, kregen een bekeuring. De Openbare Leeszaal en Biblio theek aan de Muurhuizen heeft de volgende boeken aan haar bezit toegevoegd: Algra, H. Oranje in ballingschap (1795—1813). Stadhouder Willem V en zijn zoon ten tijde der Fran se overheersing. H ,L De Beaufort. Gijsbert Karei van Hogendorp. M. Gelzer. Julius Caesar E. Stanley Jones. Mahatma Gan dhi; een vertolking. G Knuttel Jr. R S Bakels A. Marcus. Leonardo da Vinci Leven en werk. L C Suttorp. Jhr. Mr. Alexander Frederik de Savornin Lohman. M H SzckelyLulofs. Tjoet Nja Din; de geschiedenis van een At- jehse vorstin. W. Valk Dr. Eduard Benes. J Winkler. Profeet van een nieu we tijd; leven en streven van mr Pieter Jelles Troelstra. P. de Zeeuw J.Gzn. Koningin Wilhelmina; terugblik op het leven van een koninklijke vrouw. Drie kleuters trokken de wereld in Donderdagmorgen om kwart over zeven kwam een mevrouw uit de Trompstraat (Zeeheldenbuurt) bij de politie zeggen, dat haar 5-jarig zoon tje spoorloos verdwenen was. Op datzelfde ogenblik kwam de dienst doende brigadier vertellen, dat een bewoner uit de Admiraal de Ruyter- straat zijn vijfjarig dochtertje miste. Dit was nog niet alles, want terwijl de politie dacht over kidknapping. kwam als de klap op de vuurpijl een mijnheer uit de Trompstraat aangif te doen van verdwijning van zijn vijfjarige zoon. De politie, die eerst dacht dat het een grapje was. ver anderde van gedachte, toen een krui denier uit De Ham opbelde, die ver telde dat bij hem op de weg drie vijfjarige kinderen waren komen aanlopen. Bunsehoters adresseren Door een zestig-tal ouders, echt genoten en verloofden van dienst plichtige Bunsehoters, behorende tot de 7 December-divisie, is een vergadering belegd, waarin het langdurige verblijf der bedoelde dienstplichtigen in Indonesië werd besproken. De vergaderden ge voelden zich ernstig gegriefd door het nalaten van de toezeggingen door de ambtsvoorgangers van mi nister Schokking gedaan. In de meeste gezinnen heerst grote on gerustheid over de nadelige ge volgen, welke het langdurig ver blijf in Indonesië voor de betrok kenen moet hebben. Besloten werd zich in een adres tot de minister te wenden en aan te dringen op het treffen van zo danige maatregelen, dat spoedige terugkeer van de dienstplichtigen der 7 December-divisie mogelijk is. Boel-bespreking „Generaal des Konings" Men moet Daphne du Mauricr heten om uit vergeelde familiepapieren, oude boeken en manuscripten zo een won derlijk goed boek samen te stellen als de „Generaal des Konings" is Toege geven. dat de bron waaruit zij putte de compositie van een meeslepend kleurrijk verhaal mogelijk maakte, dan blijft toch nog de taak om de vele fi guren. die in dit verhaal tot leven zijn gewekt, gestallen te geven die histo risch zijn verantwoord. En dat nu juist heeft deze schrijfster van Rebecca" en andere boeken die grote opgang maakten, zeer voortreffelijk gedaan. Het is geen dor en droog verhaal ge worden. geen geschiedkundig relaas met jaartallen en andere vervelende za ken. Integendeel zij schetst op iedere bladzijde het 17e eeuwse Cornwall, zoals het er zonder twijfel heeft uitge zien en is toegegaan. In de strijd tussen Royalisten cn aan hangers van Cromwell vinden Richard Grenvile, de Generaal des Konings. en Honor Harris elkaar. Geluk blijkt voor .deze Jonge mensen niet weggelegd, doch zij vinden elkaar nog eenmaal in het rumoer van de strijd, die het geluk van de mens verscheurde In een naschrift onthult Daphne du Maurler de lezer, dat Honor Harris te vergeefs op de banneling Richard Gren vile heeft gewacht. Zij stierven zonder elkaar te mogen terugzien „Generaal des Konings" is een boeiend boek. dat fraai door A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij N.V. te Lelden ls uitgege ven in een goede vertaling van M. Elout. „Een jaar bij de familie De Bloeme" De tijd ligt nog niet ver achter ons, dat er voor de religieuze vorming van de jeugd boeken van de drukpers kwa men, die zo conservatief van opzet wa ren. dat men ze beter niet had kunnen uitgeven Gelukkig is er on dit gebied een kentering. Schrijfsters en schrijvers van naam getroosten zich in deze tijd. waarin alles schijnt losgeslagen van de geestelijke ankers, de moeite om de Jeugd de grote waarde van het Chris tendom te leren kennen. Daartoe schreef Johanna E. Kuiper een „Bij bel voor de jeugd" en Micn Labber- ton een boek tot religieuze inwijding voor kinderen van 712 Jaar. „Een jaar bij de familie De Bioeme" noemde de schrijfster haar boek. Een Jaar, omdat het geschrevene is bedoeld als voorlcesstof Precies 52 hoofdstuk ken telt deze „De Bloeme" geschiedenis en dus voor iedere week een verhaal, dat boeit door zijn eenvoud en de on gezochte wijze waarop de schrijfster ingaat op de diepere betekenis van het geloof. En zo. uit 't dagelijks leven van de familie De Bloeme. eon harmo nisch gezin, komt de jeugd tot religieus inzicht, De schrijfster heeft namelijk dit boek zo gecomponeerd, dat in leder hoofdstuk iets van het Boek der boe ken ls verweven. De grote waarde daar van ls vooral, dat het geen zorgvuldig coplèrcn is geworden maar het uitle ven van een eigen stijl, die bijzonder genoemd mag worden. Inderdaad een goed boek voor het religieuze gezin, dat de vreugde om het bezit ervan nog sterker zal bele ven door de ln het boek verwerkte muziekbladen van Eveline Sypkens en de goede tekeningen van Ric Knip- scheer. De derde druk ls onlangs ver schenen bij de Uitgeverij Plocgsma te Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2