DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Atlantisch Pact bevat geen geheime clausules Verenigd Westen kan elke aanval weerstaan Wat gezegd werd en geschreven Rapport regeringsbeleid '39-'40 gepubliceerd Mening der partners Mening van anderen Militaire hulp aan West-Europa volgende stap Bijdrage van Nederland aanvankelijk nog beperkt van omvang Onze verliezen in Indonesië Gp dc knAAc! Russisch protest afgewezen door Zweden De Gasperi wint de slag J L: UNCI-waarnemers bij Brastagi beschoten In kort Ibestek _l Zaterdag 19 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1279 (Jpyertchi door ae Stichting „Het Parool' Giro 510330. Bank; Rotterdarasche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p w of 115 p kw Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie .-o Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. DE BIJ HET ATLANTISCH PACT BETROKKEN LANDEN President Truman en minis ter Acheson hebben duidelijk laten weten, dat het pact nog slechts de eerste is van een reeks belangrijke Amerikaanse stappen in de buitenlandse poli tiek. De volgende is de indie ning van een militair hulpver leningsprogram voor West- Europa. In de hoofdsteden van de acht landen, die besloten zijn samen het Noord-Atlantische Pact aan te gaan, werden Vrijdagmiddag om drie uur de vertegenwoordigers van de pers door de rege ringen ontvangen om van de tekst van dit pact kennis te nemen. In Den Haag ontving minisiter Stikker de journalisten. Aan de overhandiging van de tekst verbond hij een korte toelich ting, in antwoord op vragen, die hem werden gesteld. Hij wees erop, dat het pact geen geheime clau sules kent, en dat men ook geen verborgenheden moet trachten te lezen in de tekst van de veertien artikelen, want geheimen zijn er niet. Gevraagd naar de bijdrage, die Nederland zal hebben te leveren in de gemeenschappelijke defensie, zeide de minister, dat deze aanvan kelijk nog betrekkelijk gering zal zijn. in verband met de ongunstige omstandigheden waarin ons land thans verkeert. Of Spanje zal worden uitgeno digd deel te gaan uitmaken van het pact, kon de minister niet zeggen. De regering heeft hierover nog niet gediscussieerd. Het meest informatief waren de uitlatingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson, te Washington Als voorbeeld van een gewapende aanval, als bedoeld in artikel vijf van het pact, noemde de minister een aanval van Russische vliegtui gen op Amerikaanse toestellen in de „luchtbrug" naar Berlijn. Een ander voorbeeld was, dat de Sowjet-Unie Finland zou binnen vallen. Noorwegen zou dit kunnen beschouwen als een bedreiging van zijn veiligheid en de leden van het pact zouden dan moeten besluiten Noorwegen bij te staan. De defensieve kracht van het pact ligt echter in de samen bundeling van de krachten van 250 millioen mensen, die vast besloten zijn weerstand te bie den tegen elke aggressie en die daardoor de Sowjet-Unie af schrikken tot het voeren van een brutale politiek tegen na- buurstaten. Acheson maakte in zijn toelich ting op het pact onderscheid tussen werkelijke aanvallen, die de vrede en de veiligheid in de wereld be dreigen en kleine grensincidenten. Voor de laatste is het verdrag niet bedoeld. Evenmin zal zuiver bin nenlandse revolutionnaire activiteit worden beschouwd als een gewa pende aanval. Revolutionnaire acti viteit. die hulp van buiten krijgt, zou een andere zaak zijn. Dit zou w e 1 als een gewapende aanval be schouwd kunnen worden. In Britse kringen verklaajde men, dat wanneer de ministers van buitenlandse zaken van de acht on dertekenende landen in April in Washington bijeenkomen, schikkin gen zullen worden getroffen voor een permanente Atlantische verde- digingsraad. Deze zal tot.taak heb ben de verenigde defensie op te bouwen, een strategische coördina tie tot stand te brengen en een standaardisatie, overwegend naar Amerikaans model, te scheppen. De raad zal zich voorts belasten met de keuze en voorbereiding van lucht-, land- en zeebases. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (6 doden): Koninklijke landmacht: 27 Febr.: Soldaat K. de Mots, nr. 270517099. Nunspeet (Gld). 5 Maart: korp. H. J. F Kool mees, nr. 261015067. Den Haag; sold. H. Perquin. nr. 250808124, Koog a. d. Zaan: korp. J P. G. Pelzer, nr. 261230134. Waubach (gem Ubach over Worms* 11 Maarf sold L. van der Mo len. nr. 261002116. Heerenveen. 12 Maart: sold H. J Lamers, nr 280313212. Mook (L). Provincie in gedrang? Nu de staatkundige verhoudingen in Europa groeien naar grotere ver banden Benelux, Westeuropese Unie openbaart zich in de pio- vincies de vrees, dat het eigen „kli maat" door deze ontwikkeling in gevaar komt. Men heeft daar' soms het gevoel, dat „Den Haag" de pro vincies alleen ziet als administra tieve ..onderafdelingen". Men ver wijt de ambtenaren van de departe menten, dat deze voortdurend hun ondeskundigheid bij het behande len van provinciale problemen to nen. „Zij regeren te veel bij de gra tie van de circulaire", zo klinkt me nigmaal de klacht. En men komt lot de slotsom: „Hoe groter de interna tionale verbanden worden, des te hechter moeten de provincies en andere kleinere staatkundige een heden zijn. Dus: geen verzwakking van de positie der provincies, maar versterking". Hoe aan boven geschetste bezwa ren tegemoet te komen? De heer D. de Loor. gedeputeerde van Fries land en Tweede Kamerlid, pleitte tijdens een conferentie in de Volks- hogescnool te Bergen er voor. dat de ministers en de Haagse ambte naren meer zelf de provincies moe ten ingaan om kennis te nemen van de moeilijkheden en wensen daar Hij zou het ook toejuichen als er een uitwisseling plaats vond tussen Haa.jse en provinciale ambtenaren, opdat deze eikaars werk leren ken nen en waarderen. Hij koestelt nog zeer vergaancie verlangens: op heffing van het recht van de Kroon om provinciale verordeningen af te keuren, hij blijkt voorstander te zijn van afschaffing der loonklassifi- catie en eist eigen provinciale zorg t a v. de gezondheid, het onderwijs, de werkloosheidsbestrijding. Tegenover deze critiek en verlan gens kan men het standpunt stellen van hen, die juist van oordeel zijn, dat de provincies aan betekenis steeds meer zullen inboeten. Daar mee willen zij in de eerste plaats aanduiden: inboeten in staatkundige betekenis, dus als bestuursorganen. Maar zij, die dit standpunt huldi gen. zijn wel van oordeel dat het louter provinciaal eigene, de folk lore. behouden moet blijven, ja, be scherming tegen vernietiging ver dient. En wat de wensen, die in de pro vincies leven t a.v. de eigen proble men. daarvoor toont bv het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting veel belangstelling, het geen wel blijkt uit de decentrali satie van het apparaat, geliik drs J. A. Verdorst, administrateur van dit departement betoogde. In een krachtige» diplomatieke nota aan do Sowjet-ambassado te Stockholm heeft de Zweedse rege ring de Sowjet-Russlsohe beschul digingen, dat de Zweedse politie Baltlsche vluchtelingen „terrori seert" en „hun terugkeer naar huls verhindert" van de hand gewezen. In de Zweedse nota wordt gezegd, dat het ministerie van buitenlandse zaken betreurt, dat de nieuwe nota van de Sowjet-ambassade „dezelfde ongegronde beschuldigingen naar voren brengt als tevoren". Tussen het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken en de Sow jet-ambassado zijn deze maand vier nota's gewisseld. Franse volk morgen ter stembus Nieuwe representanten in departementsraden Zondag zal er in Frankrijk een nieuwe krachtmeting tussen gaul listen. communisten en regerings partijen zijn bij de verkiezing van nieuwe vertegenwoordigers in de departementale raden. Er zijn ongeveer 11 millioen kie zers. Normaliter hebben deze zeer plaatselijke verkiezingen weinig po litieke betekenis, aldus Reuter, maar waarnemers zijn van mening, dat zij ditmaal een vrij getrouw beeld van de openbare mening in Frank rijk zullen geven. De meeste voorspellers zeggen, dat gaullisten en communisten zul len winnen ten koste van de rege ringspartijen, terwijl in de rege ringspartijen de socialisten en de M.R.P. zullen verliezen aan radi calen en gematigd onafhankelijken. Handgemeen tussen parlementsleden De regering de Gasperi heeft van de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden met 342 stemmen voor, 170 tegen cn 19 onthoudingen het ver trouwens-votum gekregen, waarom 7.1| had gevraagd In verhand met Ilalië's plannen tot toetreding tot het Noord-Atlantisch Pact. Maandag zal het debat worden voortgezet In de senaat, die te ver gelijken valt met de Eerste Kamer ten onzent. Aan de stemming ging een uiterst vermoeiend debat vooraf, dat door de communisten en hun geestver wanten nodeloo- werd gerekt, door dat zi.i allen persoonlijk hun tegen- slem kwamen argumenteren. In bijna 53 uur tyds hebben in een ononderbroken r\i 168 tegen standers van het pact het woord gevoerd De laatsten hunner waren Togliatti en Nenni Toen het resul taat van de stemming werd bekend gemaakt ontstond een handgemeen tussen de linker- en rechterzijde van de kamer, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Suppoosten ont ruimden de vergaderzaal. Ook Vrijdag hebben zich in tal van delen van Italië ongeregeld heden voorgedaan. In Rome de monstreerden onder meer commu nistische jeugdorganisaties, die trachtten door te dringen tot het ministerie van buitenlandse zaken. De Italiaanse communistische partij heeft tegen Zondag grote meetings belegd, waar tegen het pact zal worden geageerd. Meer Britse ponden voor Transjordanië Engeland heeft de jaarlijkse sub sidie aan Transjordanië voor het onderhouden van een modern leger met 75 procent verhoogd. Sedert 1946 bedroeg de Britse bijdrage twee millioen pond sterling, thans is deze 3.500 000 pond. Uit Tel Aviv komt het bericht, dat de regering van Israel de terug trekking zal eisen van alle Britse troepen uit Transjordanië, in het bijzonder uit Akaba, de havenstad aan de Rode Zee. De regering van Israel meent, dat de aanwezigheid van Britse troepen in Transjordanië de wapenstil standsovereenkomst vertraagt „Wij zullen gerustgesteld moeten zijn over de bedoelingen van de Britse troepen te Akaba alvorens wij erin zullen toestemmen onze troepen in d:t gebied te verminderen." r~ Prins Bernhard volgende week weer thuis Wij vernemen, dat prins Bernhard en de beide prinsesjes in de loop van de volgende week in ons land zullen terugkeren. De prins bracht Vrijdag in gezelschap van de prin sesjes Beatrix en Irene een bezoek aan Zürs am Arlberg, een bekende wintersportplaats. NU HET NOORD-ATLANTISCH PACT ZIJN VOLTOOIING NADERT zijn vertegenwoordigers van de acht deelnemende landen op het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Washington bijeengekomen, ter ver dere bespreking. V.l.n.r.: Hugues Le Gallais (Luxemburg)Mr. E. N. van Kleffens (Nederland), baron Silvercruys (België), Wilhelm de Morgenstieme (Noorwegen)Minister Dean Acheson (Ver. Staten), Henri Bonnet (Frankrijk), Hume Wrong (Canada) en Sir Oliver Franks (Engeland). De parlementaire enquête-commissie regeringsbeleid 19401945 heeft de Tweede Kamerleden het eerste deel van haar rapport aan geboden. Tegelijkertijd Is het gepubliceerd. Dit rapport handelt in hoofdzaak over de moeilijkheden, die er In het najaar van 1939 en het begin van 1940 rezen tussen de toen malige minister van Defensie, dc heer Dijxhoorn cn de pas be noemde opperbevelhebber van onze strijdkrachten, generaal Reynders. Dit conflict leidde uiteindelijk tot het ontslag van de generaal. Het opperbevel werd overgenomen door generaal Win kelman. De commissie blijkt van oordeel, dat het ontslag gerecht vaardigd was en spreekt als haar oordeel uit, dat generaal Winkel man lof verdient voor zijn beleid. Verder geeft het rapport een inzicht in dc moeilijkheden vlak vóór en tijdens dc oorlogsdagen. Het constateert, dat dc Duitsers het oorlogsrecht hebben verkracht en spreekt zün bewondering uit voor de wüze. waarop de Nederlandse soldaten zich hebben ver weerd tegen een overmachtige vijand. Wij achten dit rapport van zo groot belang dat wQ hebben ge meend daaruit enkele delen te moeten citeren. Men vindt deze citaten op pagina 3. Minder soldaten, maar groter productie dan Oostelijk blok Aan de hand van statistische ge gevens van de Verenigde Naties heeft Reuter een vergelijkend over zicht samengesteld van het poten tieel van het Westen en dat deel der wereld dat gemeenlijk wordt aan geduid als 't „Oostelijk Blok" Tot 't Westen zijn gerekend de Verenigde Staten van Noord Amerika. Canada, Groot Brittannië. Frankrijk, België. Luxemburg, Nederland en Noorwégen, alsmede de landen die binnenkort vermoedelijk zullen toe treden tot het Atlantisch Pact, te weten: Italië, Portugal, Denemarken en IJsland. Uit déze gegevens blijkt dat de Wes terse nfogendheden in staat zijn de „overweldigende kracht" op te bren gen, die. naar president Truman on langs zeide. voortaan ..iedere gewa pende aanval" zal bestrijden. De Westerse mogendheden bezit ten: 1 Bijna 15 percent meer men senmateriaal dan het Oostelijk blok. 2 Méér dan drie maal zoveel ca paciteit voor de staalproductie. 3 Meer dan twee maal zo hoge productie van steenkool. 4 Acht maal meer olie, (zelfs als men de productie van Midden- en Zuid-Amerika. en het Na bije- en Verre Oosten uitsluit). 5 Bijna 34 maal zoveel tonnage oceaanschepen. 6 Bijna 30 maal zoveel motor voertuigen. De gedetailleerde cijfers zien er als volgt uit: Volgens de cijfers zyn de strijd krachten van het Oostelijk blok 25 percent groter dan van de Atlanti sche mogendheden. Een nauwkeuri ger vergelijking zou echter moeten rekenen met divisies uitgerust, ge oefend en gereed voor actie. Déze gegevens zijn echter voor de meeste landen geheim. Een algehele vergelijking moet evenwel ook rekening houden met de atoombom de nieuwe Ameri kaanse B-36 bommenwerper en het enorme overwicht, dat de Ameri kaanse vloot heeft met 731 in de Atlantische Oceaan geconcentreerde in actievé dienst zijnde oorlogssche pen. Verder merkt Reuter op, dat In de productie-gegevens het potentieel van het Oostelijk blok overschat wordt. Bovenstaande cijfers duiden de productie aan, die deze landen hopen té bereiken over een of twee jaar. Cijfers over de huidige productie zijn niet te verkrijgen of onbetrouwbaar. Aan de andere kant zijn de cijfers van de Westerse mogendheden die voor de productie in de jaren 1946 en 1947. waarbij dus geen rekening is gehouden met de productieverho ging, die de West Europese landen door dé Marshall-hulp hebben be reikt. Zelfs indien de Sowjet-Unie over de productiecapaciteit van geheel Europa zou beschikken, zouden de Verenigde Staten nog verre op haar voorstaan. Nog twee dagen dan is het lente i - Bij de tijd (I) Om eens iets te doen te gen het nare van zo'n wek ker die je 's morgens aan allerlei plichten herinnert, heeft een Engelsman een vernuftige uitvinding ge daan. De wekker die hij gebouwd heeft, maakt het opstaan heel wat gemak kelijker. De bel correspon deert op het electrische licht, daf automatisch aan floept Verder zet zij een apparaat in werking dat water aan de kook.brengt en het in de theepot giet. (Volksblatt). Bij de tijd (II) De radio-omroep van Su- rabaja placht tot eergiste ren legen 7 uur de Suraba- jase telefooncentrale op te bellen. „Juf, hoe laat is het precies?" Op het antwoord, dat steeds prompt kwam, werd dan de studioklok geliik gezet en om 7 uur werd het precisie-tijdsein de aether in gezonden: drie tuutjes en drie piepjes. Gisteren kwam er een nieuwe omroeper, die de gang van zaken nog niet zo kende. Hij belde pas na 7 uur de telefooncentrale op en vroeg: „Juf, klopte ons tijdsein vandaag?" Ant woord: .,Dat zal wel. want wij zetten er altijd onze klok op gelijk". (Nieuwsgier). Ons leger (I) Een Engelse kolonel, wiens stoere borst getooid wordt door lintjes uit twee wereldoorlogen en die nu voor de conservatieve partij in het Lagerhuis zit. zei onlangs bij de de batten over de legerbegro- ting: ..Als we een leger van kérels willen hebben, dan moeten we een eind maken aan de leeslampje- boven-het-bed-mentaliteit. We moeten van onze re- cruten geveehtsklare sol daten maken" (Evening Star). Ons leger (II) De Canadese regering heeft bekend gemaakt dat iedere Canadese soldaat het volgend jaar een ka toenen zakdoek krijgt, bad handdoeken. overschoènen met een ritssluiting, een pyjama en pantoffels. (Daily Herald). Onze vloot In de Amerikaanse ha ven Lewis ligt een schip met Russische bemanning, dat tijdens de oorlog door de V.S. in bruikleen was afgestaan aan de Sowjet- Unie en nu weer aan de Amerikanen wordt over gedragen. De Russische of ficieren mochten wel van boord, de rest van de be manning niet. Om nu toch wat souvenirs uit Ame rika mee terug te kunnen brengen, hebben de matro zen hun hele gage aan de officieren gegeven om er op de wal sigaretten, hor loges. vulpennen en der gelijke voor te konen (United Press). Onbeslist John Calvert, telepaath. en Primo Camera, ex-we reldkampioen boksen, had den verschil van mening over de vraag of geest kracht sterker is dan spierkracht Er werd een match georganiseerd, waar bij Camera zijn vuisten, maar Calvert alleen zijn hypnotische kracht mocht gebruiken. Het gevecht eindigde toen Calvert knock-out op de grond lag en Camera op hetzelf de ogenblik onder hypno se kwam. Toen de scheids rechter zei dat de wed strijd onbeslist was, pro testeerden beiden. (United Press). Verleden herleeft (I) De pasgeboren zoon van luchtmaarschalk X, zal Charles gedoopt worden De luchtmaarschalk be schouwt deze keus als een soort boetedoening tegen over het Engelse konings huis: een van zijn voor ouders ondertekende het doodvonnis van koning Charles (Karei) die in 1649 werd onthoofd. (Star). Verleden herleeft (II) In Berlijn werd op (wij len) de Kommandatura. het voormalige viermo- gendhedenbestuur een dreigbrief bezorgd, waar in stond dat elke hoofd stad ter wereld zou wor den vernietigd, tenzij de schrijver van de brief tot kanselier van Duitsland werd benoemd. Het schrij ven was ondertekend: Adolf Hitler. (Telegraf). Twee militaire waarnemers by de U.N.O.-commissie voor Indonesië werden gewond, toen een Jeep, waarmede zy van Brastagi naar Medan (Sumatra) reden door een bende werd beschoten. Deze waar nemers zyn de Engelse luitenant- kolonel Harry D. Chaplin en de Amerikaanse majoor John A. Si mons. Dit Is de eerste maal, dat waarnemers van de Verenigde Na ties In Indonesië b\| de uitoefening van hun taak werden gewond. Aneta verneemt nader, dat ook de Nederlandse luitenant van Voorst tot Voorst by deze beschie ting werd gewond. De jeep werd door de bende in brand gestoken. Het gebeurde heeft te Batavia zeer grote indruk gemaakt. De Ne derlandse autoriteiten toonden zeer veel deelneming met het gebeurde. Op het ogenblik bevinden zich op Java en Sumatra ongeveer 45 U.N.C.I.-waarnemers. Reeds verschillende malen hebben sommigen hunner een kruisvuur van guerilla-benden meegemaakt. De waarnemers-ploegen zijn sa mengesteld uit Britten, Australiërs, Amerikanen, Belgen, Fransen en Chinezen. Vorige week ls de trein Kroja Purwokerto bij binnenkomst van het station Randegan door een bende beschoten en geplunderd en daarna in brand gestoken. De op zichter-machinist en de treincon- troleur, beiden Nederlanders, wer den vermoord. De voorzitter van de UNCI heeft de beschieting telegrafisch aan de Veiligheidsraad gemeld. Televisie in Nederland Dc belangstelling voor de televisie In Nederland stijgt met dc dag. Steeds meer verschijnen er berichten over amateurs, die het presteren op eigen kracht en uit eigen Initiatief apparaten te bouwen, waarmee zij In staat zijn de experimentele televisie-uitzendingen van Philips in Eindhoven te ontvangen. Het aantal amateur-ontvangers wordt op het ogenblik op 250 300 geschat. Telt men hierbij de 3 A 400 toestellen, die Philips zelf voor experimentele doeleinden, ln de omgeving van Eind hoven en elders, heeft geplaatst en re kent men per toestel 10 15 kijkers, dan Is een eenvoudige berekening voldoende om aan te tonen, dat reeds duizenden Nederlanders met deze „tele-vlnding" hebben kennisgemaakt. Zes en veertig landen hebben1 gis teren te Washington een nieuwe in ternationale tarwe-overeenkomst ge sloten. die voorziet in een jaarlijkse export van ca. 450 millioen schepels tarwe gedurende vier jaar. De Sow jet-Unie en Argentinië zijn niet tot de overeenkomst toegetreden. De leerlingen van een middelbare school te Ostende legden Donderdag unaniem het werk neer als protest te gen de terugkeer van een leraar, die tijdens de bezetting met de Duitsers had gecollaboreerd en vele illegale werkers had aangebracht Dc andere leeraren weigerden les te geven. Allen verzamelden zich ln de gangen van het gymnasium tot de teruggekeerde leraar de school verliet, ditmaal voor goed. Te Zephyrilla (Florin) raakte een vrachtauto ln brand. Een schulm- blusapparaat vermocht niets in te brengen tegen de laaiende vlammen, evenals de inhoud van haar enige tankwagen, die de brandweer ln het vuur wierp. Ten einde raad werd de hulp ingeroepen van een slnaasappel- perserij in de buurt die een tankwa gen stuurde met afgekeurd sinaasap pelsap. De brandweer koppelde de pomp aan en het sinaasappelsap deed de rest Frankrijk voert per Jaar 50 millioen pijpen en 7 millioen sigaren aanstekers uit. In de lente, als de kersenbomen bloeien, zal een regisseur uit New York er voor zorgen, dat Washingtoi er uit ziet „als Tokio". Japanse shows staan op het program ma. Volgens de filmster Dan Daiiey gaat het op het ogenblik niet good met de Amerikaanse filmindustrie, omdat de filmsterren veel te pro zaïsch zün. Het zijn maar doodgewone, brave burgers, waar niets aan is voor het publiek. Ze moeten wat meer doen om zich Interessant te maken, want de bezoekers willen op het witte doek mensen zien. die ook ais persoon op hun verbeelding werker». Atlantisch Pact Bevin Grobt-Brittannië) „Een van de grootste stappen in de richting van wereldvrede en -veiligheid, die genomen zijn sinds het einde van de eerste wereld oorlog. Een land zonder agressieve plannen behoeft niet de minste vrees of verdenking te koesteren." Spaak (België) „Het Atlantisch Pact geeft een nieuwe richting aan de traditione le Amerikaanse politiek. Het zal tot gevolg hebben, dat een oorlog minder waarschijnlijk wordt." de Gasperi (Italië) „Het Pact zal iedere poging tot aggressie weerhouden, daar een aanval op één een aanval op allen is en allen hun krachten zullen samenvoegen om de aanval te stuiten." Gerhardsen (Noorwegen) „Het Pact zal een goed funda ment vormen voor dc omvangrijke samenwerking, die nu tussen de democratische landen zal begin nen." Scli liman (Frankrijk) „De Russische expansie heeft geen halt gehouden aan de grenzen van de Slavische gebieden. Het is daarom, dat de Franse regering met een volkomen onbezwaard ge weten dit Pact, een instrument van vrede en veiligheid zal tekenen en voor ratificatie voordragen." Acheson (V.S.) „De landen, die zich aansluiten bij het Atlantisch Pact, weten, dat oorlog geen voordeel brengt. Ande re zijn wellicht niet zo d'ep hier van overtuigd als wij. Het Pact moet helpen hen hiervan te door dringen." Stikker (Nederland) „Dit Pact is een evenement van wereld-historische betekenis. De kracht, die deze landen vertegen woordigen is zo groot dat elke ge dachte aan agressie uitgesloten mag worden geacht." Trygve Lie (U.N.O.) „Regionale overeenkomsten als dit Atlantische Pact kunnen een zeer bruikbaar element vormen voor de opbouw van een systeem van collectieve veiligheid binnen de Verenigde Naties, indien'zij de suprematie van het Handvest er kennen." Radio Moskou „De opstellers trachten achter mooie woorden over de vredelie vende doeleinden die men nastreeft en over de trouw aan het handvest van de V.N. het duidelijk agressief karakter van dit pact te verbergen, ofschoon dit onverenigbaar is met het handvest van de V.N." Henry Wallace (Amerikaans ex-minister) „De formele bewoordingen van het verdrag verbergen een hele se rie hoogstgevaarlijke verplichtin gen, die kiemen fot oorlog in zich bergen." Pietro Nenni (Pro-communistisch socialist) I „Het Atlantisch pact is een uit nodiging om Italië binnen te trek ken." Turkse opinie „Het is het begin van een uitge breide vereniging der landen, die door de USSR worden bedreigd. Het kan niet volledig zijn, zonder de deelneming van alle landen, welke deze bedreiging ondergaan en waaronder Turkije in de eerste plaats voorkomt." Aken in protest tegen grenscorrecties De gemeenteraad van Aken heeft Vrijdag geprotesteerd tegen eventuele grenscorrecties in het gebied der stad. De voor afscheiding in aanmerking komende delen zouden volgens de ge meenteraad onmisbaar zijn voor het herstel van Aken's betekenis ais bad plaats. Weerbericht Weersverwachting geldig tot Zondag avond: Overwegend droog v/eer met tamclllk langdurige opklarin gen. Gedurende de nacht weinig wind met bitna overal zware nachtvorst cn hier en daar mist. Morren overdag iets minder koud cn zwakke tot matige wind uit Wes- tclilke richtingen. 20 Maart. Zon op 6 44. onder 18.52; maan op 1 59. onder 9 02. 21 Maart* Zon op 6 42, onder 18 54: maan op 3.15, onder 9.45.'

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1