Niet alleen natuurmonument, maar ook geen fabriek Lummertje Egel liep wei Hoe zit het niet Hc Nationaal Planbureau werkt voor komende generaties Een nieuwe mode? PARIJS LENTE maar nog geen schoonmaaktijd Wat moet Nederland worden? Bevolkingsgroei gevaar voor landschap Maak voor een hele week tegelijk op wat U zult eten EEN GEKLEED TOILETJE Jan en Nelleke worden groot Zaterdag 19 Maart 1949 5 GONJE, dus doodgewoon zakkengoed als nieuwste materiaal OE zou het toch zitten met die nylons? Kijk op straat eens om u heen. U ziet ze steeds meer en gerust niet alleen aan de benen der welgestelde dames. Behalve enkele dozijnen paren, die betrekke lijk kort na de bevrijding in enkele winkels te koop waren, zijn er in ons land geen nylon kousen ingevoerd. Voor de fabricage zijn in ons land niet de goede machines aanwezig. Een fabriek heeft getracht nylons te brengen in de standaardmodellen, maar dat is niets geworden omdat het model niet voldeed. Waar komen dan al die nylons vandaan? IN de winkels zijn nu geen ny lonkousen meer te koop, maar op ieder kantoor weet een van de dames wel een adresje waar ze te krijgen zijn. In de kranten leest men advertenties onder no., waar in nylons te koop worden aange boden. Het kan niet anders of al deze kousen worden ons land bin nen gesmokkeld. Dat moet een winstgevend zaakje zijn, gezien de grote vraag die ernaar bestaat en ook gezien de prijs die men er voor betaalt. Voor een paar Du- ponts, het neusje van de zalm op nylon-gebied, zal iedere vrouw graag twaalf gulden neertellen. Twaalf gulden voor een paar kousen? En je ziet tal van vrou wen ermee lopen. Dan moet het haar ook al heel erg naar den ^"vleze gaan, willen zij dat kunnen bekostigen, hoor ik al zeggen. Maar de zaken staan toch wel een beetje anders. Schaft een vrouw zich een paar nylonkousen aan, dan gaat het eenmaal om een uitgaaf van twaalf gulden. Behoudens ongelukken, kan zij er dan bijna zeker van zijn, dat zij minstens een jaar lang net jes voor de dag kan komen. Zou zij daarentegen kunstzijden kousen kopen, dan betaalt zij voor een paar dat een beetje toonbaar is allicht vier gulden. Na een week begint het stoppen al, het mooi is dan van de kousen af. Verschei dene kwartjes gaan weg aan het ophalen van ladders en na drie maanden heeft zo'n paar kousen dan al minstens zes gulden ge kost. Laat vier keer misschien wat overdreven zijn. maar driemaal per jaar heeft een vrouw toch ze ker nieuwe kousen nodig. Drie maal zes is bij ons nog altijd acht tien. Natuurzijden kousen, die zes i zeven gulden kosten, zijn met ictzelfde euvel behept. Is het aan schaffen van een paar nylonkou sen dan een verkwisting of een besparing? De Nederlandse vrouw wacht eerst af De eigenaar van een groot en profijtelijk mode-magazijn vroeg i zich sinds een paar maanden (steeds weer opnieuw en tevergeefs af wat de oorzaak kon zijn van de Itcruglopende omzet. Na een speurtocht van enkele 'weken kwam de oplossing van het jraadsel: De vrouw van de eigenaar wist ie inkopers over te halen tot het (aanschaffen van de nieuwste mo dellen. Dat streelde haar ijdelheid want zij kon haar vriendinnen nu [veilig mee naar de zaak van haar pian nemen. Maar hoewel de kijksters toe stroomden en de bewondering groeide, daalde de omzet met Sprongen, want vrijwel geen en- pcele doorsnee-vrouw waagt zich pan het nieuwste. Zij wacht eerst af. Het mode-ideaal in Engeland, Frankrijk, Holland of Spanje is al- jperminst identiek. Integendeel, leder dezer landen heeft een dui- jddijk-eigen voorkeur en een be- plist verschillende stijl. Hoewel dus de bewoonsters der Europese landen grote aandacht fcchenken aan de nieuwste creaties Van Parijse ontwerpers zal er des- bndanks toch heel wat anders uit pe bus komen dan er in Parijs ge- prascn wordt. onthult laatste modegeheimen kwartsstenen De nauwsluitende ja pon, die tot de enkel reikt, is van witzijden serge met gouden hage dishuid voor ceintuur en versiering van de kraag. Een van de meest „dramatische" zoals de Amerikanen het noe men avondjaponnen was een schepping van Balmain. Over om het lichaam gedrapeerde witte jer sey had dit toilet een grote stola van zwarte tafzijde. Als garnering was verder niets anders gebruikt dan tien enorme uitbundig bloei ende witte rozen. r\EZE week, op 15 Maart, heeft het Syndicat de la Couture te Parijs de foto's van de nieuwste modellen, die de modekoningen en koninginnen Jacques Fath, Maggy Rouff, Lanvin, Balmain en Schia- parelli voor het voorjaar ontwier pen, vrijgegeven. Het modehuis Jacques Fath ver oorzaakte niet minder dan een sen satie door op zijn laatste show 'n avondjapon en een avondcape te lanceren gemaakt van een doodge wone gonjezak Het jute werd on der de betoverende hand van Jac ques Fath tot een der schitterend ste materialen in zijn lentecollectie. De avondjapon was bezet met gou den lovertjes. Ter completering van dit toilet droeg de mannequin een gouden collier in de vorm van een kabeltouw met 'n enorme dia mant. De korte avondcape is bewerkt met een ingewikkeld borduursel van halve notedoppen, bevestigd met raffia en zijde, plus gespen en VOLGENDE week is het lente. Is het wonder, dat vele vrouwen ongedurig worden? Het woord Lente is voor hen synoniem met schoon maak. Maar daarvan zal nog bitter weinig komen, het weer leent er zich niet voor. Als je aan de schoonmaak bent, moet je de ramen wijd open kunnen gooien, het beddegoed en de kleren lekker in het zonnetje kun nen laten luchten of 's morgens de boel een sopje kunnen geven om het 's avonds gestreken en wel in een schone kast te kunnen opbergen. De vrouwen rekenen daarbij op de tien zomerse dagen, die Maart ons volgens het volksgeloof ieder jaar moet geven. Maar dit jaar'roert Maart heel onbehoorlijk zijn staart. En de tijd dringt al weer. Nog een maandje en het is Pasen en volgens oeroude traditie moet dan alles weer aan kant zijn Maar er zijn heel wat klusjes, die wij nu al kunnen opknappen, omdat wij daarbij niet zo van het weer af hankelijk zijn. Wij beginnen met on ze garderobe eens na te kijken. Er is nog wel een japonnetje dat vorig jaar. toen de mode door de New Look zulke abnormale proporties aannam, te kort was Met het uitleg gen van een zoom, het tussen zetten van een gekleurde strook en met wat handigheid is dat jurkje wel weer draagbaar te maken. Het snoepgoed is vrij en ook de an dere rantsoenen worden al weer zo ruim. dat wij in een ander japonne tje wel wat meer ruimte konden ge bruiken. Met het uitleggen van de plooien is daar misschien ook nog wel een mouw aan te passen Een nieuw strikje of een ander kraagje op een oud jurkje fleuren het soms weer heel aardig op en als het soms verschoten mocht zijn. dan doet een verfbad wonderen We moe ten er wel om denken dat we voor het verven de knopen er af halen en de zomen lostornen We kunnen de kleren eens nagaan op vlekken en deze dan met wasben zine verwijderen. Er zijn al winter kleren. die we beslist niet meer zul len dragen. Na een goede wasbeurt rollen we die al vast in kranten, waarvan de geur van de drukinkt de motten zo fijn op een afstand houdt. Naar de nette pakjes, die wij ervan maken, hebben wij dan geen omkij ken meer Zo zijn er talrijke kleine werkjes, die wij nu al kunnen op knappen. Is het dan eenmaal zover, dat wij onze schoonmaaklusten kun nen gaan botvieren, dan hebben we zoveel te gauwer de zaak aan de kant. Het Beierse Denazificatiehof heeft gelast, dat het operagebouw voor Wagner-festivals weer onder beheer van de afstammelingen van Richard Wagner gesteld zal worden. Mevrouw Winifred Wag ner heeft een verklaring getekend, waarin zij beloofde zich niet naet de organisatie van de toekomstige festivals te zullen bemoeien. Men verwacht, dat de kleinzoons van dc componist, Wolfgang en Wie- land in de toekomst met de op voeringen zullen worden belast. EEN VAN DE OISTERWIJKSE VENNEN, een mooi stukje land- schapsschoon in ons land, dat niet ten offer mag vallen aan industria lisatie of bebouwing. NEDERLAND is een mooi land met een grote verscheidenheid aan landschapsschoon. Hebt ge wel eens op een vroege morgen de opgaande zon zien blinken op het brede watervlak van de Merwede of het Hollandsch Diep? Hebt ge wel eens des nachts vertoefd in oude plaatsjes als Oudewa ter of Arkel en de peppels horen ruisen telkens wanneer de nachtwind opstak langs de stroom? Hebt ge de woeste schoonheid wel eens gezien van ster vende dennen in het Hulshorster zand? Kent ge de Brabantse vennen, de heu vels en dalen van Zuid-Limburg of de mooie boomgroepen van de Stichtse Lustwarande? Hebt ge de toren van Grouw wel eens zien oprijzen boven het Friese waterland of de grillige jenever bessen bewonderd aan de rand van het Leuvenumse bos? Overleg is het halve werk OVERLEG is het halve werk: door voor een hele week te gelijk op te maken wat wij zullen eten, kunnen wij ons tijd en moeite besparen en tegelijker tijd de gewenste afwisseling goed in het oog houden Daar is in de eerste plaats de kwestie' van het vleesrantsoen: we kunnen er lan ger mee toe, door gehakt te ne men (en die portie tweemaal zo groot te maken met geweekt brood) en de rest van onze bonnen EN enigszins gekleed toilet je draagt hier Ze- Mcrshall, een [veelbelovende J. -rthur Rank ster. Benodigd mate riaal: ongeveer 1.25 zwarte wollen [stof er 2 m. zwart (grijs gestreepte wollen stof, taille band, ritssluiting en knopen. We beginnen met het meest eenvou dige: f>e rok Twee Ikeer de hele breed- jte van de stof ver werken met platte (plooien op de tail- (jebancl Een rits sluiting of even tueel drukkertjes naken de rok af [tot op de zoo n na Deze wordt met de ■hand vastgehecht. ■Zo dit is alvast klaar. Nu'bet jasje. Dit lis in twee kleuren ■verwerkt. Op Uw l| pa troon brengt U flop de voorpanden |il de grens aan van de zwarte stof. Dit 1 radeert U uit, dus Uw voorpand komt nu in 2 delen, de boven- en onder- Jkant. Aan deze onderkant wordt een schootje geknipt. De taille wordt «aangegeven door middel van een bustenaad en de stof aan de sluiting is ■dubbel genomen, d.wz ongeveer tien centimeter naar binnen geslagen. De '(Zakjes worden ingeknipt en aan de binnenkant wordt er een apart zakje ijaangestikt. Dit mag eventueel van een andere stof zijn. De buitenkant wordt [slechts met een smal reepje stof omgenaaid. Nu de bovenhelft. Een aangeknipt shawl-kraagje, dat hoog sluit. Een brede manchet aan een driekwart mouw, welke zonder kop is geknipt. Nu de laatste hand gelegd aan de rug. Een gladde zwarte rug met aangeknipt (schootje. U zult eens zien, hoe aardig dit model U staat. Nederland is een mooi land. Wtf hebben duinen en heidevlakten, ko renvelden en groene weiden, tulpen velden en boomgaarden, plassen en polders waar wij trots op kunnen zijn. Maar Nederland is ook een dicht bevolkt land. een der dichtbevolkt- ste van Europa. Nu reeds is er voor onze jonge boeren een schreeuwend tekort aan landbouwgronden. Als de groei van onze bevolking aan houdt en alles wijst daarop, want ons geboorteoverschot is na de jong ste oorlog beduidend groter gewor den dan zal het gebrek aan grond in de naaste toekomst nog veel nij pender worden. Het kan volstrekt niet worden opgeheven door de drooglegging van ZO- en Z.W.- polder. Deze is nog lang niet vol tooid en eer zij in cultuur kunnen worden gebracht zal ook het bevol kingscijfer weer zijn gestegen. Dit feit vormt een ernstige be dreiging voor ons natuurschoon. Door de uitbreiding van onze steden, door de industrialisatie, door de toenemende behoefte aan cultuur grond. zijn in de laatste halve eeuw al heel wat mooie plekjes in Neder land verdwenen. Wanneer men zegt. dat dit jammer maar onvermijdelijk was, dan ziet men over het hoofd, dat er een zeer reële behoefte be staat aan recreatieoorden en dat men in een land als het onze daarmee moet woekeren Daarom kan men niet maar in het wilde weg woeste gronden tot bouwland maken. Men kan evenmin ons wegennet gaan uitbreiden, bruggen bouwen of nieuwe woonccntra scheppen zonder rekening te houden met ons land schapsschoon of zich af te vragen of bepaalde gronden niet méér ge schikt zijn voor onze landbouw. De verschillende belangen moeten zorg- vuldig tegenover elkaar worden af gewogen. Het is hiervoor, dat we tegenwoordig zoiets hebben als het Nationaal Planbureau en het Natio nale Plan. Ruimtelijke ordening De vraagstukken, waarmee het Nationale Planbureau zich bezig houdt zijn ook in andere landen aan de orde. In Amerika heeft men de Tennesscc-Valley cn de ontboste streken van Oklahoma onder han den genomen. Wat daar is geschied kan men omschrijven met het woord „ruimtelijke ordening". Men heeft te besteden aan rolpens (160 gram op 1 bon), die vooral bij rode kool zo goed smaakt. Op de andere dagen kunnen we het vlees ver vangen door vis (bijv. wijting, spiering, haring), een ei, erwten, of bonen, een kaasgerecht, of een melkgerecht voor toe: al deze voe dingsmiddelen immers bevatten dezelfde stof (nl. eiwit) waardoor vlees zo belangrijk is. In 3/5 liter melk, karnemelk of yoghurt komt ongeveer evenveel eiwit voor als in een ons vlees of vis. Wat de groente betreft: we kun nen de winterkost weer geregeld afwisselen met frisse voorjaars groenten. Laten we dit zo dikwijls mogelijk doen, omdat we juist in deze tijd van het jaar grote be hoefte hebben aan het vitamine c, dat in die verse groenten rijkelijk voorkomt. En er zijn maar heel kleine porties van nodig (onge veer 125 gram per persoon) wan neer men ze rauw (fijngesneden) op het laatste ogenblik door stamp pot mengt of er sla van maakt. Op die manier behoeft zo'n maal niet duur te worden. Een stoof schotel waarbij groenten en aard appelen, in stukjes gesneden, in één pan met weinig water worden gaargekookt waarna er een klontje boter of vet door wordt geroerd kan een smakelijke va riatie vormen op de stamppotten. Weekmenu Hier volgt een weekmenu. Waarin met het een en ander is rekening ge houden Zondag: spinaziesoep-witlof, gehakt, aardappelen. griesmeelpudding met vruchtensaus. Maandag: worteltjes, rest gehakt, aardappelen, vruchtcngruwel. Dinsdag: stamppot, rauwe raapstelen, el. havermoutpap. Woensdag- spruitjes, aardappelen. Jus. karncmelkvla. Donderdag: rode kool. rolpens, aard appelen. Vrijdag; veldsla, gebakken schol, bo tersaus. aardappelen, macaroni met bruine suiker. Zaterdag: stoofschotel van koolraap, erwten, uien en aardappelen, (custard- vla). Karnemelkvla: (doet denken aan yoghurtvla. doch is veel goedkoper). Recept voor 4 personen: 1 liter karne melk. 50 gr. (5 afgestreken eetlepels) maïzena of custardpoeder, suiker naar smaak. Het custardpoeder of de maïzena aanmengen met wat koude karnemelK Dan de rest van de karnemelk er aan toevoegen en het geheel onder voort durend roeren aan de kook brengen en even laten doorkoken (deze vla brandt licht aan!). Tot slot suiker er door roe- ren en de vla koud laten worden. ONZE KINDERKRANT Oo, riep moeder Egel, Lum- mertje is weggelopen! Is Lummertje weggelopen, zei vader Egel boos. Waarheen? Ja, als ik dat maar wist, zei moeder, hij was al dagenlang prik kelbaar, weet je wel, en hij wou vandaag niet naar het egelkleu- terklasje en hij wou zijn melk niet drinken en toen ik hem een klap gaf heeft hij al zijn stekels opgezet. Stel je voor, een kind dat zijn stekels opzet tegen zijn eigen moeder. Is dat niet ver schrikkelijk? Die lelijke kwajongen, zei va der Egel, wacht maar, ik zal hem gaan zoeken. En dan zal er wat voor hem zwaaien. De familie Egel woonde in een nest in het bos. Er waren vijf kleine egelkindertjes en één er van, Lummertje, was altijd bij zonder stout geweest. En nu was hij weggelopen. Wel, wel. Vader, zei Stoffelientje Egel vanuit haar bedje, Vader, ik heb Lummertje horen zeggen, dat hij de wijde wereld in wou en nooit meer terug zou komen, dat heeft hy heus gezegd. Toen schrokken vader en moe der wel heel erg. De wijde we reld in' En nooit terug komen, hun kleine Lummertje! Ik ga er op uit, zei vader Egel, ik ga hem zoeken. Waarom neem je die schop mee, vroeg moeder Egel, toen hij wegging. Och, 't kan altijd nodig zijn, zei vader en daar ging hij en moeder Egel stond aan de deur te schreien in haar schort. HET bos was heel wijd en groot en buiten het bos was nog 'n heel stuk wereld, dat wist vader Egel en daarom werd hij erg bezorgd. Toen hij tien minuten gelopen had, kwam hij bij de wo ning van Hendrik Hos, de kabou ter, die zijn huisje had in een boom. Hendrik Hos stond zo wat te peinzen en toen hij Vader Egel zag riep hij: Ha, die Vader Egel, waar ga je naar too met die schop? Ik ga Lummertje, m'n zoontje zoeken, zei Vader Egel somber. Hij is weggelopen, heb jij mis schien ook een klein egeltje ge zien, die op mü lijkt? Hij heeft haast zulke mooie stekels als ik. Jazeker heb ik hem gezien, zei Hendrik Hos. Ik heb ongeveer 'n kwartier geleden een klein egel tje voorbij zien komen. Hij liep aan het handje van Marie Mol. O, zei vader Egel, dus de mol len hebben hem meegenomen? Ik heb het nooit op die familie Mol begrepen. En Vader Egel gmg op weg naar het hol van de mollen. Dat was niet zo makkelijk te vinden, want de mollen hebben een heleboel gangen onder de grond, waar je moeilijk de in gang van kunt zien. Toen Vader Egel ergens een paar molshopen zag, begreep hij dat daaronder de familie wel zou wonen. Lummertje! riep hy zo hard hij kon. Er kwam geen enkel geluid. Lummertje!! schreeuwde Vader Egel nog eens. TOEN klonken er een heleboel stemmetjes Lummertje een pak voor zijn broek, en hij had het hart niet om nog eens zijn stekeltjes op te zetten. Hij moest beloven nooit meer weg te lopen en zich nooit van onder de meer in te laten met de ,amili0 grond, kleine fijne stemmetjes, Mol- Dat beloofde Lummertje en die riepen: Lummertje is bij ons, toen werd hij in bed gestopt. hi, hi, hi, komt nooit meer terug, hi, hi, hi! O, wat werd Vader Egel toen verschrikkelijk boos. Ik zal jullie gangen laten in storten, riep hij, als je niet ogen- blikkelijk zorgt, dat mijn zoontje f AN JacoblIS Onderwater bovenkomt. Maar de mollen bleven roepen: "te u;orc" morgen zeven jaar, Hij komt toch lekker niet terug, wat zal Janneman worden later? hi, hi! Nu wist vader Egel, waarom hij zijn schop had meegenomen. Hij begon te graven zo hard hij kon, maar als hij op de ene plaats groef, hoorde hij op de andere plaats de mollen roepen, de mol- lenfamilie vluchtte telkens weer in een andere ging. Och, wat werd die Vader Engel wanhopig. Hjj was juist van plan om het maar op te geven, toen hij ineens Lummertjes stem hoorde: Vader, hier ben ik, ik stik, help, help! Vader Engel begon te graven en werkelijk, daar kwam een vies modderig halfgestikt Lum mertje aan de oppervlakte. Och, wpt zag dat egeltje eruit. Daar heb ik je, ondeugende bengel, zei Vader Egel. Hoe kom jij hier onder de grond? Ik ben met Marie Mol meege gaan, zei Lummertje, toen hij wat was bijgekomen. Ze beloofde me een heleboel lekkers en toen heeft ze me helemaal mee onder de grond genomen. Gauw mee naar huis, zei Vader EgeL Is hij terecht, vroeg Hendrik Hos, toen ze voorbij zijn huisje kwamen. Gelukkig wel, bedankt Hen drik, zei vader Egel. BEGRIJP je, hoe blij moeder Egel was, toen die twee daar aankwamen. Maar toch kreeg 'Jan Jacobus, zeg het maar: Schoorsteenveger, vliegenier, metselaar of brigadier? Koopman, zeeman of soldaat, oberkellner, advocaat? Kleremakcr, rattenvanger, bakker, slager of behanger? Circusrijder of chauffeur, ijscoman of controleur? Onderwijzer, violist, smid, professor, machinist? Schilder, dokter, stukadoor of beambte bij de spoor? Allemaal niks voor mij, zegt Jan. Net als Vader wil ik worden, net als vader: Timmerman! M ELLEKE Grietje Onderwater wordt ook morgen zeven jaar Wat zal Nelleke worden later? Nelleke Grietje, zeg het maar: Keukenmeisje of boerin baker, strijkster, koningin, liever stewardess misschien in een heel groot vliegmachien? Onderwijzeres of naaister, zangeres of pillendraaister? Linnenjuffrouw op een boot, kindermeisje voor je brood? Of verkoopster of typiste, of verpleegster of modiste, filmster of buffetjuffrouw? Is dat allemaal iets voor jou? Allemaal niks voor mij, zegt Nel Net als Moeder wil ik worden, Oók een moeder, weet je wel? het verbroken evenwicht tussen mens en natuur hersteld, onbewoon baar geworden streken weer be woonbaar gemaakt, grote werken uitgevoerd en tegelijkertijd, door het scheppen van tuindorpen bij voorbeeld. rekening gehouden én met de behoefte aan woonruimte en met die aan recreatiegelcgcnheid. Natuurlijk staan wij in Nederland voor geheel andere problemen dan men daar aantrof. Dc vraagstukken van de ruimtelijke ordening worden in hoge mate beïnvloed door geo grafische en klimatologische om standigheden- In ons land. met zijn in vele opzichten zo merkwaardige structuur, komt cr daarom nog heel wat meer bij kijken dan laat ons zeggen een nauwkeurig onderzoek van de behoefte aan natuurmonu menten en landbouwgronden. Gewenste toestand? In Nederland bijvoorbeeld hebben we te maken met het feit, dat een groot deel van ons land beneden Amsterdams peil ligt. Dit is echter ook juist het deel waar de meesto mensen wonen. In Noord- en Zuid- Holland en Utrecht is bijna dc helft van onze bevolking samengepakt cn bevolkingsstatistieken wijzen uit, dat de trek naar deze provin cies nog altijd aanhoudt. Is dat een gewenste toestand? Levert hij niet een groot gevaar op voor het geval dat in een onverhoopte oorlog een aanslag op deze dijken wordt ge pleegd? Is hij economisch en so ciaal verantwoord, waar dc grond in het westen van ons land duur Is en dus ook lonen cn huren en als gevolg daarvan productiekosten bo ven het gemiddelde liggen? Dat zijn allemaal dingen, die het Natio naal Planbureau onder de ogen moet zien. Men moet niet menen, dat het* Nationaal Planbureau één enkel plan uitwerkt. Dat is onmogelijk. De vraagstukken, die we in het be stek van dit artikel slechts vluchtig kunnen aanroeren, zijn daar te om vangrijk voor. Hun bestudering vergt zóveel tijd, dat bij het gereed komen van het plan de toestand al weer grondig gewijzigd zou zijn en alles dus volkomen in de lucht zou hangen. Daarom maakt men zo genaamde „facet-plannen", waarin een bepaalde kant van de proble men wordt uitgewerkt. Als voorbeeld hiervan kunnen we noemen het tuinbouwvestigings- plan, waarvoor de bodemkarterbig van prof. Edelman uit Wagc- ningen dc grondslag heeft gevormd. Het door hem verrichte onderzoek heeft aangetoond, welke gronden het geschiktst voor tuinbouw zijn en vervolgens is toen vastgelegd welke terreinen voor dit doel moes ten worden gereserveerd en waar dus o.a. geen stadsuitbreiding plaats kon vinden. De keerzijde hiervan is natuurlek deze, dat meteen kwam vast te staan, welke stukken grond niet voor tuinbouw geschikt zijn en dus een andere bestemming kun nen krijgen. Een mooier Nederland Op deze wijze werkt het Natio naal Planbureau. Het onderzoekt hoe groot over, laat ons zeggen, tien jaar de behoefte aan verkeers wegen zal z\jn en het gaat tevens na, wéér die wegen dan geprojec teerd moeten worden zonder goedo landbouwgronden of onmisbaar natuurschoon te bederven. Het be studeert de ontwikkeling van onzo industrie en vraagt zich af, waar deze gevestigd kan worden zonder schade te berokkenen aan de struc tuur van ons landschap. Het houdt rekening met economische, socia le, technische, demogTafit ^ie en historische omstandighedei met flora, met fauna en met dó mens. Het wil bewaren, wat in ons goede land waard is om behouden te blijven. Het wil de schoonheid van Nederland ongerept laten en de invloed, die dc mens op de natuur uitoefent in goede banen leiden. Maar het wil tevens rekening hou den met de eisen, die een stijgende bevolking met haar industrie, haar handel, haar verkeer en haar be hoefte aan woonruimte gaat stel len. Het wil van Nederland niet één natuurmonument maken, omdat dit onmogelijk is. Maar het wil óók niet toelaten, dat ons land één grote grauwe werkplaats wordt, dat lintbebouwing onze wegen ontsiert en plompe fabrieksschoorstenen on ze heidevelden. Het wil een harmo nisch Nederland vormen, een Ne derland dat zo' goed mogelijk be woonbaar biyft, een Nederland, dat mooier zal zijn, dan wanneer men het zich maar zonder „planning" laat ontwikkelen. Het verricht be langrijke arbeid, waarvoor komen de geslachten het dankbaar zullen zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5