Actie tegen melksanering wordt voortgezet Korfballers namen afscheid van hun voorzitter Toekomst van 't Platteland werpt vragen op Polizeiführer poseert als „zachtzinnig" man Schooljeugd gaat bomen planten O VB herdacht de doden „Amersfoortse" vierde intiem feest de Redacteur Sprekende autobus 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 21 Maart 1949 STADSNIEUWS Comitie wendt zich tot de Raad Het „Comité van actie tegen melksanering" heeft de laatste we ken niet stil gezeten. Hoewel men geneigd zou zijn te vermoeden, dat de storm van verzet tegen de on langs te Amersfoort ingevoerde methode van melkbezorging is ge luwd, bleek toch uit een Zaterdag middag door het groot-comité be legde vergadering, dat men met de gang van zaken geen genoegen neemt. Het comité richtte zich inzake de „melksanering" tot de minister van landbouw, economische zaken en sociale zaken. Van het ministerie van landbouw werd vrij spoedig iets vernomen en in opdracht van dit ministerie stelde een ambtenaar van het Bedrijfschap Zuivel een on derzoek te Amersfoort in. Het leek er eerst op dat dit onderzoek geen effect zou sorteren, en dat men met de gang van zaken instemde. Later, in een conferentie van comitéleden met leden van hel Bedrijfschap, kwam men in Den Haag tot de con clusie dat er toch wel het een ander haperde aan de melksanering te Amersfoort. Bij genoemde instel ling, aldus deelde voorzitter yan het actie-comité, de heer J. Rovers, in de vergadering mede, bleek men na de standpunten te hebben gehoord niet onverdeeld achter de A.C.M. te staan. Er is nadien een nieuw onderzoek ingesteld, besprekingen zijn gevoerd doch de uitslag daar van is nog niet bekend. De heer Rovers achtte het voorts een vreemde situatie dat men in A.C.M.-kringen de opvatting hul digt „we gaan onze eigen weg". Heeft het Bedrijfschap Zuivel dan geen betekenis? zo vroeg de voor zitter van het actie-comité zich af. Spr. heeft het gevoel dat er' n come- die word opgevoerd, want in een bespreking die comité-leden met wethouder H. van Galen Last had den, deelde deze mede dat de zaak van de melksanering nog nooit in 't college aan de orde was geweest. Het doet enigszins vreemd aan, al dus de heer Rovers, dat ons dan bij het Bedrijfschap Zuivel een brief van B. en W. van Amersfoort wordt getoond, gedateerd 28-10-'48, waar in dit college zich met de voorgeno men melksanering accoord ver klaart. Wacht een jaar! Het actie-comité heeft zich na dien in een uitvoerige brief tot B. on W. van Amersfoort gewend Op deze brief was juist antwoord bin nengekomen. Daarin stellen B. en W. voor de zaak een jaar aan te zien, omdat dan toch in overeen stemming met 't besluit van de melksanering de melkverzorging in haar gehele omvang zal worden bezien. De vergadering, na dit standpunt te hebben gehoord, besloot op het voorstel niet in te gaan en de actie onverzwakt voort te zetten. De heer Rovers, die er voortdu rend op wees, dat de melksanering in haar huidige vorm, de democra tische rechten en de vrijheid van de mens tot een aanfluiting maakt trok het nut van de door de A.C.M. ingestelde adviescommissie in twij- Bonte varia-avond van „Soesterkwartier" De korfbalvereniging Het Soestcrkwar- tier roert in de wijk van die zelfde naam weer de grote trom met een pro- paganda-actie. De schcidene voorzitter, de heer H. Gerritsen, deelde dit mede in zijn openingswoord van de Bonte Varia Avond, welke Zaterdag in het Grote Clubgebouw van de Speeltuinver enging Het Soeslerkwartier werd gehou den. Ongetwijfeld zal de populaire korf balvereniging talrijke nieuwe leden cn donateurs boeken. De Bonte Varia Avond, met het Amu- scmentsgezelschap ..Kunst naar Kracht" was goed bezocht. En te oordelen naar het hartelijk applaus heeft men zich wel vermaakt. Het tweede deel van de avond bestond hoofdzakelijk uit zang en dans. Ons kon de zang van de bariton Herman Schefler het meest bekoren. Hij beschikt over een goed stemvolume. Niettemin het was een geslaagde avond waarvan de Binlkrij Boys „het bal na" goed verzorgden. Noteert U even GRAND THEATRE, Snouckaert- laan, tel. 4632 t.m. Donderdag „Drie ondernemende meisjes", Aanvangstijden: Zondag 1.30. 4.—. half 7 en 9 uur. Overige dagen half 3. half 7 en 9 uur. CITY THEATER. Westsingel 7 b. telefoon 6572 tot en met Donder dag: „Achter de wolken" Aan vangstijden Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Langc- straat t.m. Donderdag: „Captain America". Aanvang.: Vrijdag en Zaterdag 2 30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. MAANDAG 21 MAART. Sportfond- senbad. Waterpolo. Gebouw Vrijzinnig Hervormden Zuidsingel, 20 uur Inst. voor Volksontwikkeling. Lezing door dr H. Veldstra over „Moderne ge neesmiddelen". DINSDAG 22 MAART. Volksgebouw 20 uur Jaarvergadering Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhou dende drantom. DONDERDAG 24 MAART. Clublo kaal Pers. ver. Meursing. Recep tie 10-jarig bestaan. 8 uur. P.U.E.M.-keuken. 1430 uur. Ned. Vrouwen Electriciteits vereniging. Demonstratie „Calvé". Delft VRIJDAG 25 MAART. Hotel Mono- pole, 8.15 uur. Anthroposofische Ver. in Nederland. Voordracht over „Onderwijsvernieuwing en Op voedkunst" door dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichhoven over „Het hygiënisch aspect van hét onderwijs". ZATERDAG 26 MAART. Amicitia. 7.30 uur. Feestavond 10-jarig be staan Pers. ver. „Meursing". Markthal, 8 uur: Boksavond. AMICITIA, 2.305 uur. Receptie 50-jarig bestaan Firma Van Hoo- gevest. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Café Leusaerweg bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag s middags 15—17 uur 8 avonds 20—23 uur. Woensdag 811 uur 'Zaterdag 8— 11 uur Zondag 811 uur CABAREl DANCING VAN *1 HUL Krommestraat 14. TeL 5685. fel. Het is in ieder geval een com missie van voorstanders, aldus de heer Rovers, die uit de door het ac tie-comité gehouden enquête (6000 vrouwen tekenden de lijsten) de conclusie trok dat ongeveer 80% van de Amersfoortse bevolking te gen de sanering in de nu gekozen vorm is. Het comité gaat dus voort met zijn actie en zal zich nu tot de leden van de Amersfoortse Raad wenden. Het comité houdt zich voorts ac tief bezig met de melkprijs. Er is een schrijven aan de „Prijsbeheersing" uitgegaan waarin het actie-comité ver zoekt de melkprijs met 2 ct. te verlagen. Deze verlaging is volgens het comité mogelijk, omdat, naar men van de zijde van de A.C.M. be weert, de bezorgkosten aanmerke lijk minder zijn. Tenslotte hield de vergadering zich nog enige tijd bezig met de vraag of een „consumentenvereni ging" diende te worden opgericht. Men was daar in 't algemeen voor, zodat het bestuur zich over deze zaak, o.a. over de vorm van actie zal beraden. De schooljeugd van Amersfoort houdt Woensdag a.s. een boom- piant-dag. Daartoe komen de leer lingen van de hoogste klasse van de openbare, christelijke- en ka tholieke scholen Woensdagmorgen om 9 uur in de Markthal bijeen, waar burgemeester H. Molendijk de betekenis van het boomplanten zal toelichten. Een deskundige van de Plantsoenendienst zal voorts enkele aanwijzingen geven. Daar na gaat de jeugd in optocht naar het Soesterkwartier. waar in ver schillende straten en in de plant soengordel bomen zullen worden geplant. Aanschaffing van leermiddelen B. en W. stellen de raad voor, naar aanleiding van een verzoek van het be stuur van de vereniging tot bevordering van christelijk nationaal schoolonderwijs te Amersfoort om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van mate riaal voor het onderwijs in de lichame lijke oefening aan de van die vereni ging uitgaande scholen voor gewoon la ger onderwijs aan de Fred, van Bian- kenheijmstraat 61 en J. van Dicststr. 2; te besluiten: I. de gevraagde medewerking te ver lenen wat betreft de aanschaffing van: 2 Zweedse banken: 2 schragen: 50 hou ten blokjes: 3 springtouwen: 1 trektouw; 40 oefenstokken, 2 korfbalmanden; II. de gevraagde medewerking te wei geren wat betreft de aanschaffing van een springplank. /N de morgen van de twintig ste Maart van het laatste oorlogsjaar stonden tien Neder landse mannen met de handen op de rug geboeid voor de Dodenmuur aan de Appelweg. Na het salvo verstierven de wrede geluiden van deze exe cutie in een intense stilte, de stilte van de dood. Op de plaats, waar de schil fers uit de muur werden gesla gen door de kracht van bruut geweld, werd een jaar later een eenvoudig monument onthuld. Zaterdagavond legde een de putatie van de Oranjevereni ging Bergkwartier er voor de vierde maal een krans. Even maar verstomde het ru moerige stadsgeluid in de eer biedige stilte, dte volgde op de ze sobere, maar indrukwekken de plechtigheid. En in dat ogen blik kwamen belden uit het verleden scherp in de geest van de mensen, die met eerbiedig ontbloot hoofd tien martelaren eerden, wier bloed vloeide tus sen grauwe muürschilfers op de ochtend van 20 Maart 1945, om half acht precies. De Amersfoortse Muziekvereni ging heeft Zaterdagavond in de Academie de Dance het zestig ja rig bestaan feestelijk gevierd. Het knusse zaaltje was getooid met vele vlaggetjes en de openings rede van de heer B. Polak, namens dc feestcommissie bracht de stem ming er al dadelijk in. De gehele AMV-familie heeft met aandacht en plezier gekeken en geluisterd naar het „Cabaret Miniatuur" van Gerrit Kommer, dat op enthou siaste wijze het programma „Ach ter klaar starten maar!" af werkte. Kommer zelf had weer een groot aandeel in het succes, evenals de jeugdige Henkie v. d. Kieft. In de pauze werden vele AMV-leden, die zich voor de ver eniging verdienstelijk hebben ge maakt, gehuldigd. Na afloop van het cabaret-pro gramma ontvingen de dames Kom mer en De Vries bloemen als blijk van waardering voor haar optre den. Ook Henkie v. d. Kieft kreeg een ruiker. Daarna was de beurt aan de danslustigen, die zich dank zij Ben Polak en het versterkte mu- ziek-groepje van Leo de Man da nig hebben kunnen weren. Het was een gezellige, intieme avond, die het besluit van de ju bileum-feesten betekend zou heb ben, als het Soesterkwartier niet gevraagd had om een jubileum mars door deze sttadswijk. Vaststelling bijdrage over 1946 B. en W. stellen de raad voor te besluiten de gemeentelijke bijdra ge. waarop het bestuur der vereni ging tot stichting en instandhou ding van christelijke scholen voor buitengewoon onderwijs voor Amersfoort en omstreken voor de in deze gemeente gevestigde „Koningin Emmaschool" voor christelijk individueel onderwijs over het jaar 1946 recht heeft, vast te stellen op f 5.492.63. G. J. Runneboom dertig jaar bij Eysink Zaterdag was de heer G. J. Runne boom. bedrijfsleider bij de Eysink-fa- brleken aan de Nijverheidsstraat, dertig jaar bij genoemde N.V. in dienst. Door de oorlogsomstandigheden werd het 25-jarig Jubileum niet gevierd en hoe wel het in de bedoeling van de jubila ris lag ook dit Jubileum ongemerkt voorbij te laten gaan, werden de werk zaamheden toch even onderbroken om hem in intieme kring te huldigen. Door de directie werd een enveloppe met inhoud aangeboden. Bacchus-klanten Twee Amersfoorters en twee Utrecht- ters. die onder de invloed van sterke drank waren werden bekeurd. Dan Bearda-plaquette voor mej. De Bruin De ledenvergadering die de korfbol- verenirlng Het Soesterkwartier dc af gelopen week gehouden heeft. zal door de leden met gemengde gevoe lens ziln tegemoet gezien. Immers dit zou do laatste vergadering ziln die onder leiding \an voorzitter H Gerrit sen zou staan Dit in verband met hot vertrek van laatstgenoemde naar el ders Voor de korfbalvereniging Het Soesterkwartier betekent dit vertrek van ziin voorzitter een groot verlies In het clubblad werden de grote verdiensten van de heer Gerritsen voor de korfbalvereniging opgesomd in een artikel van de secretaris. En niet ten onrechte v.crd hij de leden ten voor beeld gesteld Dat men de grote verdiensten van dc heer Gerriisen heeft gewaardeerd mo eë wel blijken uit het feit. dat hij is benoemd tot lid van verdienste van de korfbalvereniging Het Soester kwartier" De tweede voorzitter en ouds'.c bestuurslid dc heer G. A. Hen driks spelde de medaille van verdien ste op de borst van de heer Gerritsen Na een hartelijk gestemde speech reikte dc heer Hendriks aan de heer Gerritsen een fraaie oorkonde uit Twee leden die dc tolk waren voor allen boden voorzitter Gerritsen drie fraaie boekwerken aan eveneens ver gezeld van een oorkonde In zlin dankwoord roerde de heer Gerritsen nog even de plichten aan die een lid van een vereniging heef. cn wekte allen op steeds voor de ver eniging te werken. In dc vacature van voorzitter werd gekozen met algemene stem men de secretaris, de heer H. de Kruiff. Terwijl de heer F. Meurs het bestuur completeerde. De vrij gekomen plaats in de twaalftal commissie door vertrek van de heer Gerritsen werd bezet door de heer F. Meurs. Op de receptie ter gelegenheid van het 12i /- jarig bestaan werd de korf balvereniging door de oud-trainer de heer Bearda een plaquette geschonken Deze plaquette werd door het bestuur de naam Dan Bearda wissclplaquette gegeven en is nu voor de eerste maal uitgereikt aan mej. B. de Bruin voor de beste trainingsprestaties. Zeer belangrijk ook was de bespre king der propaganda-actie. Deze ic reeds 14 dagen lonende cn heeft in middels successen opgeleverd. Besloten werd om het huisbezoek voort te zet ten. De goed bezochte vergadering die uiteraard een geanimeerd verloop had werd hierna gesloten met enkele laatste opwekkende woorden van dc neer Gerritsen. B.L.O. school neemt toe In Maart 1939 werd besloten aan de vereniging voor Chr. buitenge woon onderwijs te Amersfoort een jaarlijkse bijdrage te verlenen van ten hoogste 4500. Door toeneming van het aantal leerlingen der school van 70 tot 91 is in 1942 dit bedrag gebracht op 8823.56. Het aantal leerlingen bedraagt thans 135, terwijl bovendien 20 jongens en meisjes zijn getest, waarvoor het bestuur aan de des betreffende gemeentelijke autori teiten medewerking tot toelating op de school heeft gevraagd. B. en W. stellen voor het bedrag opnieuw te verhogen en wel tot 19.660. Voorschotten bijzonder onderwijs B. en W. stellen de raad voor aan de besluiten de voorschotten op de gemeentelijke bijdragen ten behoeve van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs in deze gemeente voor het jaar 1949 vast stellen op f 9.822.40 voor de Koningin Emmaschool en f 6.584.18 voor de Theodorus van de Eemschool. Jongens, laat de dieren in hun element! Mijnheer de Redacteur. Nog slechts enkele weken en de jongens trekken er weer op uit met een jampotje en schepnetje en menige salamander en stekel baars zouden wensen nooit gebo ren te zijn. In vele gevallen toch komen die dieren in een jampotje waarin zij zich nauwelijks kunnen bewegen. Na enige weken is het pleizier er af en worden de dieren verge ten. Na dagen van marteling be zwijken ze. Ook wanneer de vis sen in een te klein aquarium wor den gedaan is de aardigheid er gauw af en een ontijdig einde hun lot. Daarom, jongens, weest échte dierenvrienden! Laat de dieren in vrijheid léven en slaat hen in de natuur gade. Dat is leerzaam, geeft voldoe ning en kost de dieren niet vroeg tijdig hun leven. Afdeling Amersfoort Ned. Ver. tot bescherming van dieren Secretariaat: Utrecht se weg 291. De KNAC heeft zich gewend tot Franse autoriteiten met het verzoek meer benzine aan buitenlanders toe te wijzen. BIJ HET LADEN VAN ZAND, grint en stenen wordt op schepen veel vuldig gebruik gemaakt van zgn. zelflosinstallaties. Het werk wordt hierdoor zeer vergemakkelijkt, doch op plaatsen, waar geen water is, heeft men er uiteraard niet veel aan. Een firma die veel werken in de Noord Oost Polder uitvoert, heeft een soortgelijk apparaat op zware riipswlelen laten monteren en nu kan men met het gevaarte langs de werkobjecten rijden op eigen kracht en heeft meteen energie voor de bediening. Hier ziet men het typische apparaat op de meerdijk met links de polder en rechts het IJselmeer. Plattelands] onger en confereerden te Amersfoort In Hotel „Monopole" te Amers foort vergaderde Zaterdag de Plattelands Jongeren Gemeen schap Nederland. De voorzitter, die de uit alle delen des lands opgekomen jon geren een hartelijk welkom toé- riep. bracht in herinnering hoe in 1947, na overwinning van veel moeilijkheden het landelijk verband van Plattelands Jon geren Organisaties tot stand kwam. Spr. zette in grote trek ken het doel der organisatie uit een: vorming der jongeren voor de toekomstige taak in het or- ganisatieleverL Dr. R. Hornstra spraïc In deze bij eenkomst over de toekomst van het Nederlandse platteland. De toekomst van hét platteland hangt ten nauwste samen met de toekomst van Nederland en met heel het wereldgebeuren. Hoewel er dus veel dingen zijn waarvan wij het verloop onmogelijk kunnen weten, zijn er toch heel wat factoren, waar van we de werking kunnen over zien. Daar is allereerst het geboor te-overschot. Vóór de oorlog be droeg dit 10%, daarna 20%, nu enigszins dalende. Voeg daarbi] het lage sterftecijfer en dan is duidelijk, dat de bevolking toeneemt. Dat stelt het platteland voor problemen, om dat dit het geboorte-overschot niet kan opnemen. Pogingen om door cultuurtechnische werken en indus trie de mensen aan werk té helpen, hadden niet het gewenste resultaat. De trek naar de grote steden werd sterker. Daardoor krijgt men ener zijds stationnair platteland, hoofd zakelijk agrarisch, dat niet groeit, anderzijds groei der steden. Hierin schuilt een gevaar: 't zijn in de re gel de slechtsten niet die wegtrek ken. In die zin betekent dat weg trekken een verzwakking voor hét stationnaire platteland; de bevolking in deze gebieden veroudert. In de sterk dynamische maatschappij van thans, waarin vaak het roer om moet. is een sterk overwicht van ouderen niet gewenst Er zal, vol gens spreker, een tijd komen, dat de bevolking niet meer zo sterk groeit, maar tot zolang is er spanning tus sen ouderen en jongeren, die ten gunste der jongeren moet worden opgelost. In stationnair platteland is vaak geen leven in de brouwerij. Spr. noemt als voorbeeld de woning bouw. Bij een onderzoek daarnaar in Gelderland bleken de station naire gebieden dé meeste krotten te hebben. Dorpen zijn ook vaak te kleine centra om te voldoen aan Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die geen bel op zijn rijwiel had ging op de bon. Hetzelfde overkwam een wandelaar, die geen gebruik maakte van een over steek plaats. Twee fietsers, die zonder licht reden ondergingen hettzelfde lot. Een wielrijder, die buiten noodzaak met zijn flets op het trottoir liep. terwijl het rode stoplicht brandde werd bekeurd. Een autobestuurder, die zijn wagen niet had voorzien van een rood achterlicht cn een fietser, die zijn fiets onbeheerd en ongesloten had laten staan kregen eveneens een bon. Burgerlijke stand 19 Maart Geboren: Johanna, d v. J. E. van Eijkelenburg cn H. Monstert; Dick. z.v. D. Stol en J M. A. Wennekers: Jan. z.v. P. Wolff en A. v. Eek: Gerardus Maria Jozef. z.v. G. v. Noordenburg cn M. C. v. Lierop; Franciscus Johannes Wilhel mus. z.v. R. Drion en J. M. Lulofs Getrouwd: J. G. J. Peters en T. J. J. M. Bucx. Stoutenburg „Moderne veevoeding" Einde vorige week werd in café de Driesprong" van Van den Hengel te Stoutenburg een vergadering belegd door de afdeling Leusden cn Stouten burg van het Utrechts Landbouw Ge nootschap. Dr. Grashuis van de Schothorst" sprak od deze avond over Moderne veevoeding'. De inleider zelde dat wanneer men beter vee wil. men dan ook betere voeding moet toepassen. Tot het ver krijgen van deze betere voeding heeft dc kunstmest meegewerkt voor onze gewassen. De kunstmest heeft n.l. de stoot gegeven tot verhoging van de productie van land cn bedrijf. Natuur lek moet er behalve kunstmest ook stalmest worden gebruikt daar an ders het eenzijdig kunstmestgebruik en tevens moderne onkruidbestrijding er toe zouden leiden dat het aantal plan tenziekten gaat toenemen. Spreker waarschuwde dan ook met klem tegen het onkundig uitroeien van kruiden ln het grasland omdat speciaal schapen een bepaald percentage van deze krui den nodig hebben Dr Grashuis be sprak vervolgens nog de voeding die de Verschillende diersoorten behoeven O* deze leerzame causerie volgde een geanimeerde bespreking waarbij nog vele vragen door dr Grashuls werden beantwoord. De voorzitter de heer A. J. van Geen dankte dr. Grashuis voor de be handeling van het leerzame onder werp. Er werd besloten ln het voor jaar een bezoek te brengen aan dc in richting moderne eisen van verenigingsleven etc. Wat de toekomst betreft, meent spr., dat de mogelijkheid tot opneming in de landbouw eer der zal afnemen dan toenemen. Splitsing van bedrijven gaat niet meer. In zuiver agrarische gebie den zal geboorte-overschot dus nog meer wegtrekken. Die drei ging wordt in de toekomst nog meer reëel. Deze kan alleen af gevoerd worden door een be wuste welvaartspolitiek: indus trialisatie van het platteland. Dat is niet zo eenvoudig. Het plat teland valt uiteen in honderden kleine gemeenten. En juist de sta tionnaire gebieden, lenen zich er het minst toe. Industriëlen zeggen: de mentaliteit deugt er niet. Hoewel degelijkheid en gaafheid er hoog zijn, voelen de arbeiders er weinig voor industrie. Dr. Hornstra vraagt de aandacht der plattelandsjonge ren voor deze dingen. Zij moeten verder zien, dan de ontwikkeling van het eigen bedrijf. Niet isoleren Als tweede spreker trad op mr. Kuylman. secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité die in de „Taak van dé Plattelandsjeugd" primair ziet het opvoeden van de leden der P.J.G.N. tot verantwoord burgerschap, en ze begrip geven voor de taak der jongeren in de maatschappij. En deze taak dan au tonoom zien, d.w.z. niet in het kiel zog der ouderen varen. Spr. waarschuwt tegen te veel iso leren. Stel niet steeds de tegenstel ling stad en platteland. Secundair, maar daarom niet min der belangrijk, acht spr. de voor bereiding voor de oudere organisa ties. Daar is een ontstellend gebrek aan jonge plattelanders, die in staat zijn de bestuursfuncties der oude ren in de organisaties over te ne men. Op dit gebied is er te weinig contact tussen P.J.G.N. en Kon. Ned. Landbouwcomité. Er zijn toch pro blemen genoeg, die de aandacht vragen en die ten nauwste de toe komst der jongeren raken, b.v. de vestigingseisen voor dé landbouw, die bij de regering aanhangig zijn. Spr. waarschuwde ervoor, öe orga nisatie te gaan zien als doel in zich- zelf. Zorg voor persoonlijke activi teit, zo besloot mr. Kuylman. Op het referaat volgde enige bespre king. waarna mevr. Elema, afge vaardigde van dé Bond van Platte landsvrouwen er haar blijdschap over uitte, te hebben bemerkt, dat de jongeren in de P.J.G.N. het zon der de ouderen willen doen. Als we zien, aldus spr. hoe in andere lan den de zelfstandigheid der jeugd wordt bevorderd, dan moeten we in ons land hard méedoen. Wij hebben behoefte aan zelfstandig oordelende jongeren. Nieuw snufje van N.B.M.: De N.B.M. neemt een proef met een geluidsversterker in haar bus sen. De argeloze passagier, die bij het instappen vriendelijk een con ductrice toeknikt, schrikt thans even op als een metalen stem ant woordt: „goeden morgen meneer, wilt u maar doorlopen?" en dat is dan niet de stem van haar, zoals je gewend was, maar een ijzig koele stem van de chauffeur in zijn cabine, een cerberus, die zorg vuldig waakt over zijn door de maatschappij toebedeelde weder helft daarbinnen. Maar een gemak is het. Dommelende passagiers schrikken nu tijdig wakker bij het afroepen van de halteplaatsen. De luidspreker galmt uit waar je moet overstappen. En schoolkinderen die lastig zijn, worden met stentor stem tot kalmte gemaand. Gedrang aan een halte. Deuren, die open klappen. „Ho, dame niet zo naar voren dringen, u stond achteraan" waarschuwt de onzichtbare orde commissaris. Mevrouw bloost en deinst terug. Die bus ziet alles. Passagiers voor het station?" klinkt het tijdens het rijden. En even later: ja, nu is er wel genoeg gebeld". In zo'n autobus slaapt niemand, leest niemand, maar lacht iedereen. Je wacht bij elke instappende pas sagier op de reactie bij het vrien delijke „goedenmorgen" en je ver kneukelt je bij iedere onverwachte waarschuwing. Hevig getoeter van een auto, die voorbij wil. .Nou. koest maar, ik zie je wel" bromt de luidspreker. Een aardig meisje stapt uit. „Dag juffrouw". Zij doet alsof ze niets hoort. Ze kan ook moeilijk iets terugzeggen tegen de dichtklappende deuren. Daar trip pelt zij weg. „Kijk je nog 'ns om?" zegt de bus. Vlootadmiraal sir James Somerville, tijdens de oorlog hoofd van de Britse strijdkrachten *n het Middellandse Zeegebied, is de "schothorstf-T HoogTand. op 66-jarige leeftijd overleden. Gesprekken met Rauter IV Wühlisch slap, Christiansen schiet te kort, Mussert verdraagzaam Silbertannemoord op drie „opruiers" „Ik heb me er ontzettend over op gewonden, dat Schöngarth als repre saille voor de aanslag op mij 170 Ne derlanders heeft laten fusilleren", beweerde Rauter tijdens een ge sprek met prof. mr. N. W. P o s t h u- mus en drs. L. de Jong, beiden van het Rijksbureau voor Oorlogs documentatie. Welk een „zachtzinpig" man Rau ter eigenlijk was blijkt wel overdui delijk uit een paar fragmenten van brieven, die hij aan Himmler zond. Hieruit blijkt ook overduidelijk, hoe Rauter dacht over generaal Chris tiansen, Seyss-Inquart. Von Wühlisch en Mussert. Uit een brief van 13 Januari 1944: „In Amersfoort resp. in Soest zijn 50 opruiers gearresteerd en op de vlucht resp. bij het bieden van weer stand doodgeschoten. Met de chef van de staf van de Wehrmachtsbefehlshaber general- leutnant Von Wühlisch had ik de laatste twee dagen tweemaal een uit voerig gesprek over de boete voor de overval op de leden van de Wehr macht in Almelo. Von Wühlisch wil niet meedoen. Hij is slap en zwak. Ik stelde verder voor. van de vijf tig ophitsers, die ik uit Almelo en omgeving in dezelfde nacht liet ar resteren. tien te laten doodschieten, omdat ik bang ben dat, als er niets gebeurt, de aanslagen op leden van de Wehrmacht zullen toenemen. Ontsteld cn geschokt De Rijkscommissaris is ontsteld en ge schokt door de houding van general- leutnant Von Wühlisch. Hij heeft de Führer al bij zijn laatste mondeling rapport attent gemaakt op Von Wüh lisch, die steeds maar weer probeert, de Haagse Conventie bij alle mogelijke kwesties er bij te slepen, b.v. om het tewerkstellen van Nederlanders bij spit- en graafwerk te motiveren. Naar aan leiding hiervan blijkt, dat generaal Christiansen, die aldoor de geweldenaar speelt en zoeven nog. kort na 't bezoek van de Reichsmarschall. sterk onder de indruk was van drens uitcenz.etting. cn heel Nederland wilde „vernietigen", bi] zulke kwesties van integraal belang te kort schiet en zich door de adviseurs van zijn staf opzij laat drukken. De rijkscommissaris verzocht mij om U. Rcichsführer. deze kwestie mee te delen met het verzoek, over Von Wühlisch te gaan spreken Deze is een uitgesproken salontype zonder inner lijke hardheid en weerstand, en laat de gebeurtenissen op zich inwerken in een mate die van weinig innerlijke hard heid. standvastigheid en strijdbaarheid getuigt. Ik heb hem gezegd, dat ik zelf voor genoegdoening inzake het geval Amersfoort zal zorgen, en dat ik dc SS- mannen niet als hazen laat neerknallen. Ik zal het gebeurde voorts dat deelde ik hem mee rapporteren aan de Reichsführer-SS met het verzoek, te be slissen of zulke aanslagen op leden van de Wehrmacht ongewroken moeten en kunnen blijven, als het niet onmiddel lijk lukt. de dader te grijpen. Hij ver zocht mij dan tenslotte, om het politie bericht met de namen van de ophitsers, die ik voorstel om dood te schieten, schriftelijk in te dienen bij de Wehr- machtbcfehlshaber. Dat gebeurt van daag. maar de Wehrmaqfitbefehlshaber zal zich toch niet er toe opwerken, iets te doen." Verzet van Mussert Op 23 September 1943, nadat kort te voren Nederlandse gijzelaars waren doodgeschoten als représaille, voor aan slagen op Duitsers, vaardigde Mussert een proclamatie uit, waarin hij zich in bedekte vorm tegen deze Duitse maat regel kantte. Rauter schreef vier dagen later over deze proclamatie het volgen de aan Himmler. „Mussert heeft kort geleden een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij uit eenzette. dat hij tegen het doodschieten van gijzelaars gekant is. ofschoon de bezettende macht zich meermalen te zijner beschikking heeft gesteld naar aanleiding van moorden op zijn partij genoten. Om politieke redenen was hij er tegen, zei hij. want hij had de taak om onafgebroken te trachten, de zieltjes van zijn landgenoten te winnen. Ik heb de rijkscommissaris. Dicnstlelter Rittcr- busch, en ook Mussert gewaarschuwd tegen deze proclamatie. Ik ken uit mijn eigen activiteit in Stiermarken de ge volgen van zulke zachtzinnige procla- Sokolofski protesteert bij Britse collega „S.U. krijgt te tveinig van geroofde eigendom terug" Maarschalk Sokolofski, de Russi sche militaire gouverneur in Duitsland, heeft bij zijn Britse col lega, generaal sir Brian Robertson, in een lange brief scherp geprotes teerd tegen het feit dat de Britten, aldus de brief, niet bereid waren te voldoen aan de wettige eisen tot teruggave van Russische eigendom men die door de Duitsers waren geroofd. Volgens Sokolofski heeft de Sowjet-Unie slechts goederen ter waarde van 220.000 Mark terug gekregen, slechts 14% van de eigendommen ter waarde van 142.500.000 Mark die werden te ruggegeven aan andere landen die door Hitler's leger waren aange vallen. Twee weken geleden is een soortgelijk Russisch protest bij de Amerikaanse autoriteiten in Duits land ingediend. Dostojewski bestempeld als „aartsvijand" De beroemd^ Russische roman schrijver Fedor Dostojewski is door het Sowjet maandblad „Lite raire Gazet" veroordeeld als „een aartsvijand van dc revolutie en de revolutionn.iire democraten". Deze desavoualle geschiedde in het ver slag van een rede waarin professor J e g o 1 i n, direc ur van het Gor- ki-instituut. zijn collega K i r p o- t i n hekelde ..Is een „cosmopoliet" omdat deze Dostojewski in een kortgeleden verschenen boek had trachten te rechtvaardigen. Kirpo- tin en twee fncleren, die lid waren van de wetenschappelijke raad van het Gorki-instituut voor wereld literatuur, zijn door deze raad van het lidmaatschap uitgesloten. In een artikel in het blad „Nieuwe Tijden" wordt het „bourgeois-cos- mopolitisme" aan de kaak gesteld, dat wordt aangetroffen bij een aantal werkers op het gebied van film, toneel, literatuur, weten schap en filosofie. Dc Nederlandse kcnnelclub „Cyno- philla" organiseert op 2 en 3 April ln het RAI-gebouw te Amsterdam de jaar lijkse hondententoonstelllng. Zondag 27 Maart geeft de vereni ging „Vriendschap zij ons doel" om 2 uur in de schouwburg een reprise van „Rembrandt". maties. De proclamatie heeft een effect te onzen gunste, omdat de Nederlandse nationaal-sociallsten zeggen, dat wij wel willen, maar dat Mussert niet wil. Deze heeft het dan ook helemaal verkorven. De NSB-ers in het hele land schelden razend op hun chef. die hen als scha pen zou laten afslachten, cn nu komen ze allemaal bij mij. Mussert is daarom nu erg timide." In de zelfde brief stelt Rauter zijn chef op de hoogte van de aanslag, die boerop 25 Sept. op de NSB-er-boer H. Oosterveen te Ruiherwold werd gepleegd: „Eergisteren werd een boer in de provincie Drente neergeschoten, zijn vrouw werd ernstig gewond. Drie weken geleden werd de hoeve van diezelfde boer in brand gestoken. Ik heb de kosten van die hoeve als zoengeld aan de gemeente opgelegd, daarom hebben ze nu zeker die boer doodgeschoten. Twee van zijn zoons zijn bij de Waffen-SS aan het Oost front. Ik heb bepaald, dat aange zien de christelijke verdraagzaam heid van de heer Mussert geen re presaillemaatregelen toelaat de daarvoor aangewezen leden van de Germaanse SS in Drente, onder aan voering van onze mensen, een tegen actie uitvoeren en drie van de ergste opruiers koud maken, als antwoord op de gemene misdaad tegen die boer." Enige tijd later volgde inderdaad een Silbertanne-actie. waarbij E. J. Roelfsema en J. Dijkstra uit Meppel en A. B o 1 d e w ij n uit Stap- horst werden vermoord. Boerenzoons voor studie naar Amerika Einde Maart zullen 32 zoons van Nederlandse boeren voor de duur 11 van een half jaar naar Amerika ver- trekken om kennis te nemen van de Amerikaanse landbouwmethoden. De groep zal worden vergezeld I I door ir. C. W. A. van Beekom. rijks- j Iandbouwconsulent voor de Zeeuwse 1 j eilanden die eveneens voor de duur van een half jaar studie zal maken I van de uicnteelt in de Verenigde Staten. De keuze van de deelnemers is be- I paald door het Koninklijk Neder- lands Landbouwcomité en de Chris- i 1 telijke Boeren- en Tuindersbond. die I zich ook met do organisatie van deze reis hebben belast. De groep zal 25 Maart van Ant- 1 werpen met de „Edam" vertrekken. Dr. Treeo treedt af Dr A. Treep. de thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, zal binnenkort aftreden. Hij wordt opge volgd door dr W. Koster, die thans voor Nederland optreedt als plaatsvervan gend ..director" bij het internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank te Washington. De heer Trcep zal na zijn aftreden de functie aanvaarden van adjunct-di recteur bij de N.V. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij en bij de N.V. Bataafsche Petroleum Maat schappij. „Benelux één met West-Duitsland" Voorstel van Duits blad Het politieke blad „Westdeutsche Rundschau", orgaan van de (Con servatieve) Freie Demokratische Partei, doet in zijn editie van Don derdag jl. een voorstel tot een eco nomische unie tussen de drie Bene lux-landen en West-Duitsland. Besprekingen om tot dit doel te komen, zouden volgens dit blad spoedig moeten beginnen. Het blad zegt te geloven, dat daardoor het snelst het economi sche peil en de gezonde goederen- ruil kunnen wórden bereikt, die wordt beoogd door de organisato ren van het plan-Marshall, dat deze aaneensluiting een werkelij ke stap tot economische en op de duur ook politieke eenheid zal kunnen zijn en dat zulk een ge meenschap in staat zou zijn de Westeuropese vrees voor een nieuwe Di itse bedreiging weg te nemen. Het blad ziet in dr huidige ver deeldheid van Duitsland geen hin derpaal voor de verwezenlijking van deze gedachte doch meent dat ook Duitsland ten Oosten van de Elbe na de hereniging met West- Duitsland in deze economische ge meenschap kan worden opgeno men. Vacantiespreiding heeft succes Het bureau Vacantiespreiding deelt mede. dat de met ondsteu- ning van autoriteiten en instellin gen uit de onderwijswereld ingezet te campagne om de vacanties van het lager onderwijs reeds dit jaar te spreiden, succes heeft. Slechts plm. 10 der scholen voor bijzonder on derwijs blijkt dit jaar aan het sche ma geen medewei'king te verlenen, terwijl ook door vrijwel alle bestu ren der grote gemeenten, met be trekking tot het openbare onder wijs, het schema wordt doorge voerd. Door het bestuur van de bcdrijfs- raad van de bouwvakken daartoe aangespoord, zullen eveneens deze bedrijven over ettelijke weken ge spreid de vacantiepauze nemen. In de kringen der klein metaalindu strie werden de voorstellen met veel sympathie begroet, terwijl door de vertegenwoordigers der textiel-, metaal- en confectiebedrijven reeds de toezegging werd gedaan, dat aan deze het volgen van het vacan- tlespreidingsplan zou worden ge adviseerd. Het tijdvak half Juli— half Augustus voor vacantiegangers zonder schoolgaande kinderen zal worden geblokkeerd, voor zover dit met bedrijfs- en dienstbelang of met andere belangen niet in botsing komt. De bekende kunstschilder Hen drik Chabot is een dezer dagen in Eudokia opgenomen. In zijn toe stand, die zich eerst ernstig liet aanzien, is sinds gisteren een lichte verbetering ingetreden. Prof. L. F o u c h oud-ge zant van de Zuid-Afrikaanse Unie in Nederland, is op 68 jarige leef tijd te Johannesburg overleden. Dc gebroeders Lohman, die er van werden verdacht een aantal Haarlemse medewerkers van „Vrij Nederland" aan het gevaar van arrestatie te hebben blootgesteld, zijn vrijgesproken. Mevrouw Van Bilderdijk-Lamalson van Heenvliet in Dordrecht vierde haar 100-ste verjaardag.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2