DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Herstel Republiek Indonesia binnen twee weken Belgen en Fransen steunen Nederlands standpunt lm korf Ibestek SOCIALE VRAAGBAAK Gaullisten aan de kop, maar regering handhaaft zich Ingrid Bergman hield een „persconferentie" Truman wil vrijheid van handelen Öp ds küAAsJ Plechtigheid op erebegraafplaats Dinsdag 22 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1281 Opgericht door ae Stichting „Hel Parool Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnement*- Uitgave: N V. prijs 32 cent p. w. of 4.i5 p. kw. Losse nummers 10 cent Redactie :n Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T DE BOORDER. Palar vraagt aan Veiligheidsraad: Maandag heeft de ir. innocieoh -Y^te^eidsraad de behandeling voortgezet van de Indonesische kwestie. In het verloop van de rede. die dp gedelegeerde va Indonesië p a a r hield, diende hij *n scherp gestelde resolutie in. waarii in de gelegenheid te stellen binnen te keren. Militaire hulp aan Europa President Truman zal het Ame rikaanse Congres om grote vrijheid van handelen bij de verdeling van wapenen voor Europa verzoeken, wanneer het programma van mili taire hulp aan het Congres wordt voorgelegd, aldus meldt Reuter uit Washington Het zou zijn bedoeling zijn niet door het Congres te wor den gebonden om een bepaalde som voor elk land apart uit te trek ken. doch te verzoeken om een to taalbedrag, dat hij zou kunnen ver delen naar goeddunken van het ministerie van buitenlandse zaken en naar eigen goeddunken. Naar men meent zal door deze methode in noodtoestanden voorzien kunnen worden, mochten deze zich voor doen. Volgens de huidige schattingen zal het programma in hêt eerste jaar tussen 1 en IV, milliard dollar kosten. Carl Vinson 'Democraat!, voor zitter van de Huiscommissie voor de strijdkrachten, voorspelde dat het Huis van Afgevaardigden het plan zou goedkeuren. Invloedrijke senatoren staan er echter op te weten hoe hoog de kosten zijn, alvorens zij hun steun toezeggen. In de kou ÏVT AART heeft ons verrast met •i J-felle kou, waarop de meeste gezinnen niet meer hadden gere kend. Het zachte weer in Januari en Februari heeft hen om de tuin geleid en ietwat zorgeloos doen omspringen met de kleine hoe veelheid kolen, die de regering be schikbaar kan stellen. Er verscheen enkele dagen ge leden een bericht; de kolen pro ductie stijgt. Deze drie woorden bleken voldoende de huisvrouwen naar de kolenhandelaars te drij ven om de paar mud, die zij nog te goed hebben, los te krijgen. Maar de hendelaars moeten hen in vele gevallen letterlijk in de kou laten staan. Want hun pakhuizen zijn veelal leeg. Inderdaad stijgt de kolenpro- ductie, maar huisbrand blijft nog schaars. Wfj" kregen twaalf mud toegewezen voor de hele winter. Het Rijkskolenbureau rekent ech ter niet met winters, maar met maanden. In elke maand krijgt de kolenhandelaar voor iedere klant één muG kolen; het „kolenjaar" loopt van 1 Mei tot 30 April. Vol gens simpele berekening moeten ae handelaars, als wij begin Octo ber onze kolen bestellen, vijf mud voor ieder van ons in voorraad hebben. En in November zouden wij weer een mud kunnen krijgen, in December wéér een enz. Maar zo komen de laatste kolen van dit rantsoen pas in Mei thuis. Dan hebben wij ze hopenlijk niet meer nodig. Toch zouden de meeste huis moeders met hun paar mudjes kunnen scharrelen als.die maar op tijd kwamen. En dat geschiedt niet! Zie daar de oorzaak van veel narigheid, ook voor de kolenhan delaars. Want het Rijkskolenbureau is achter met de leverantie. De ko lenhandelaars kregen in Januari bericht, dat zij voor die maand maar een kleine toewijzing ont vingen, nmdat eerst de achterstand van November en December inge haald moest worden. Dat is niet mogelijk gebleken: er is nóg ach terstand. En vele mensen zitten al in de kou! Drs. Nederhorst heeft in de Tweede Kamer de minister van Economische Zaken hierover aan zijn jasje getrokken. „Een beetje de schuld van de mensen zelf. want zij willen alleen anthraciet hebben, en die is er niet veel" antwoordde de minister. „De men sen zijn niet zo kieskeurig als de minister beweert", zeggen de ko lenhandelaars. Toen het koud werd „vlogen" de eierkolen, de es- nootjes en zelfs de cokes de deur uit". „Neen, minister, de schoen wringt op een andere plaats dan U beweert", zeggen de kolenhan delaars verder. „Ten eerste is het rantsoen te klein en ten tweede deugt het verdeling*systeem niet! Het kolenjaar had van 1 Maart tot 28 Februari moeten lopen. Wij zouden dan de laatste kolen van deze toewijzing uiterlijk in Maart hebben kunnen leveren!" Er zit wat in de argumenten van de handelaars. Vraag maar aan uw vrienden en familie: de meesten hebben nog een paar mud kolen tegoed, terwijl zij in de kou zitten. Verhoging der rantsoe nen schijnt niet mogelijk. Maar de raad van de handelaars het ko lenjaar van 1 Maart tot 28 Febru ari te laten lopen, lijkt ons ernstige overweging waard. scherp gestelde resolutie in. waarin I verlangd de Republikeinse leiders veertien dagen naar Djogja terug Andere wensen van Palar zijn: 1) De resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari moet on middellijk en volledig worden uitgevoerd. 2). De UNO-Commissie voor In donesië moet rapport uitbren gen over de situatie in Djogja. 3). Eveneens moet deze Commissie rapporteren over de toestand in de gebieden, die de Nederlan der sedert 18 December 1948 controleren. 4). Er moet door een internatio nale commissie een onderzoek worden ingesteld naar de wreed heden waarvan beide partijen elkaar over en weer beschul digen. Voorts beschuldigde Palar de Nederlanders ervan, dat hun be wering, dat de Republiek de an dere delen van Indonesië zou wil len overheersen, onoprecht is. Hij meende, dat de bedoelingen van de Republiek en die der deelstaten in het door de Nederlanders be heerste deel van Indonesië niet met elkaar in strijd zijn. Eveneens volgens Palar heeft de T.N.I. niets te maken met de over vallen op de Nederlanders, daar dit leger het bevel „staakt het vuren" nakomt. De vertegenwoordigers van In dia, Pakistan en Egypte, die Maan dag eveneens het woord voerden, lieten zich scherp uit over de ver onachtzaming van de besluiten van de Veiligheidsraad. De Belgen en Fransen vielen de Nederlanders bij. De spreker voor het eerste land ontzegde de Vei ligheidsraad het recht zich in de Indonesische kwestie te mengen, die van Frankrijk vroeg zich af wat er zou gebeuren, wanneer de Republikeinen terug zijn in Djogja Wie garandeert de Raad, dat de Republiek dan bereid zal zijn, deel te nemen aan het voorberei dende overleg te Batavia (de Ca nadese resolutie) of aan de Ron detafelconferentie in Den Haag? Woensdag komt de Veiligheids raad wederom bijeen. Mr Van Kleffens bezocht minister Acheson De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Klef- fens, heeft gisteren een half uur met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Acheson, gesproken Na het onderhoud verklaarde de ambassa deur tegenover verslaggevers: ..wij heb ben een algemeen gesprek gevoerd over de Duitse kwestie. Ook het Indonesische probleem is kort besproken". Hij verwachtte, dat in het begin van de volgende maand minister Stikker naar Washington zou komen voor de ondertekening van het Atlantisch Pact. Nieuw Chinees kabinet goedgekeurd Het nieuwe Chinese kabinet met Ho Ying Tsjing als minister president en dr Foe Ping Tsjang als minister van buiten landse zaken is goedgekeurd door de twee belangrijkste politieke or ganen in China, te weten de cen trale uitvoerende commissie en de centrale politieke raad. Woensdag zal thans het uiteinde lijke ontwerp van de vredesformule der regering voor onderhandelin gen met de Chinese communisten besproken worden. Oorlogsslachtoffers in Loenen bijgezet Gisteren woeien in het stille Veluwse dorp Loenen de vlaggen halfstok. Op de erebegraafplaats waren de eerste tien graven gedol ven voor in Duitsland omgekome nen die hier hun laatste rustplaats vinden. Van te voren werd in de rouw kapel. in aanwezigheid van fami lieleden, de vrijwel voltallige raad van bestuur der oorlogsgraven stichting en vertegenwoordigers van oud-illegale organisaties een requiemmis opgedragen door de hoofdlegeraalmoczenier, tevens lid van de raad van bestuur, kolonel mgr H. J. J. M. v a n S tr a e 1 e n. Vijf hunner werden, even na het middaguur, met het katholieke be- grafenisceremonieel ter aarde be steld. Vijf 'anderen kregen, later in de namiddag een begrafenis met militaire eer. Nadat in de kapel de absoute was gegeven, trok men naar de be graafplaats; waar intussen de vijf bruinhouten kisten met de stoffe lijke resten' reeds voor de graven waren geplaatst. Daarbij bevond zich het stoffelijk overschot van de heer C. H. van Beukering, in leven marconist bij de K.L M. Om half drie volgde de teraar debestelling van vijf andere slacht offers van de Duitse terreur, dit maal allen militairen, die mei mili taire plechtigheid werden begra- .ven. Vooraf leiddi in de kapel ds. J. H. R a w e y, plv. lid van de raad van bestuur der oorlogsgraven stichting een korte rouwdienst, waarbij o.m. de hoofdlegerpredi- kant, kolonel ds. A. C. d e K 1 u i s, tegenwoordig was. Op de begraafplaats stonden 250 militairen uit Amersfoort in carré rond de graven opgesteld. Nadat de stafmuziek van de Huzaren van Boreel de „Last Post" had geblazen, werden de kisten een voor een in de groeve neergelaten Een detachement militairen loste telkens een eresalvo. De „Zuiderkruis" en de Vole-idom" met troepen onderweg naar Indonesië zullen resp op 31 Maart en 4 April ln Porr Said zijn. Wil men. dat de opvarenden van ae beide schepen daar post ontvangen, dan moet deze uiterlijk op resp 24 en 27 Maart op de bus zijn gedaan. Posthuma tot veertien jaar veroordeeld De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof, onder presidium van mr Noyon, heeft Maan dagmiddag de hoofd-rechercheur van politie S Posthuma tot veertien Jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens zijn dienstverlening aan de vijand. Bij de expositie van het werk van dë Belgische schilder James Ensor in Mei in het Haagse Ge meentemuseum zal niet diens ge hele oeuvre geëxposeerd worden, doch wel zijn compleet grafisch werk. PRESIDENT TRUMAN is met vacantie. Hij vertoeft aan de kust van Florida, waar op de marine-basis Key West zijn buitenverblijf „Het kleine Witte Huis" gelegen is. Vorige week Vrijdag kondigde <ïe president aan, dat hij waarschijnlijk zijn vacantie zal onderbreken om 'n ontmoeting te hebben met Winston Churchill, die dezelfde dag naar Amerika vertrok. Maar zover is het nog niet, zegt Harry S. Truman, eerst ga ik nog een poosje hengelen. Samen met zijn adviseur John R. Steelman gaat hij er dikwijls met een marine-vaartuig op uit om te trachten wat visjes te verschalken. Het rook verlokkelijk naar gebakken spek en verse worst in de boerenwo ning in t grensgebied van Zecuwsch- Vlaanderen. waar twee Nederl. ambte naren kwamen controleren De baas had echter nog nooit van slachtbrlef- Jes gehoord en van dorsbriefjes en dergelijke was hfj eveneens onkundig. Sinds wanneer worden de boeren daarmee lastig gevallen, vroeg nij. De ambtenaren zaten met open mond elkaar aan te kijken tot hun oog viel op een portret van de Belgische koning, versierd met de Brabantse kicuren. Toen begrepen zij .het:' zij controleerden op Belgisch gebied 9 De Ned Bond van Vrije Socialisten hield een bijéénkomst van antt-miti- taristen De vergadering nam een mo tie aan, waarin wordt -geprotesteerd tegen het feit dat militaire autoritei ten tijdens de normaio lesuren de leer lingen van de hoogste klassender H B S -en en Lycea door speciale ^pro pagandisten laten bewerken om ze te bewegen zich te laten opleiden tot officier Het horloge zai .moeten be slissen in de strijd wie het eerste kipvitsel vond. In de officiële rang schikking wint dc heer Dijkstra uit Kletenburg onder Leeuwarden dlc Maandag bij Wierdum ir» Frie-iand een ei vond en het onmiddellijk aan de Koningin heeft aangeboden Onoffici eel dingt nog mede de heer Menkveld die te Hengelo (G.J Maandagmorgen om zeven uur een ei vond. maar juist iets telnat was met het aanbieden aan de Koningin Als nieuwe straf op het zakkenrollen heeft de poiltie te Shanghai bekend gemaakt, dat van ieder dm betrapt wordt onherroepelijk de vingers zullen worden afgehakt In het Chileense dorpje Guallaquinga kreeg een ongehuwde vrouw een vijf- ling De dorpsbaker verpleegde haar. De moeder en haar vier dochters en een zoon werden onmiddellijk over gebracht naar het ziekenhuis tc La ^p-^na. Zij verkeren in goede gezond heid. Weerbericht RUSTIG WEER Weersverwachting, geldig tot Woensdag- 'Jf avond. Weinig wind met voornamelijk In dc nacht cn vroege och tend plaatselijk nevel of mist. Overigens en kele overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Iets zachter. 23 Maart Zon op 6 33 onder 18 57; maan op 4.58, onder 11.51. Overleg onderwijzers en regering is afgebroken Den Haag zal salarissen herzien De Alg. Ned. Onderwijzers-Fede ratie schrijft ons: „Het voorstel, dat de Alg. Ned Onderwijzers-Federatie op verzoek van de regering bij de commissie- Wesseltngs heeft ingediend en dat geheel ontworpen is volgens de al gemene richtlijnen, die bij de tech nische herziening van het bezol digingsbesluit burg rijksambtena ren zijn toegepast, beschouwt de regering als niet reëel en zij acht het niet voor discussie vatbaar. De regering heeft meegedeeld, dat zij geen nut ziet in verder overleg met de organisaties. Zij zal de herziening der salarissen zelf ter hand nemen zonder van de medewerking der onderwijzers-or ganisaties gebruik te maken." Bij het departement van onder wijs gaf men te kennen, dat boven staande mededeling niet overeen komstig de feiten is. Hoe deze dan wel zijn, kon men niet mededelen. Nieuwe hond van Ouden van Dapen Een aantal uitgetreden leden van de Algemene bond van Ouden van Dagen Nederland heeft een nieuwe bond. de Nederlandse bond van Ouden van Dagen opgericht, waar van het voorlopig bestuur bestaat uit: P. L. Trouwborst, voorzitter; G. Fllpse. secretaris-penningmees ter; C Volaert; J. Wcssing en J. van Bennekom. ON7.E sociale wetgeving is uitgebreid, zo uitgebreid, dat lang niet iedereen er in thuis is. Dat betekent, dat men vaak ni< weet welke mogelijkheden zij bevat, welke rechten cn plichten men heelt. Rechten, waarvoor soms vele jarclang hevig is gestreden, worden niet benut, omdat men het bestaan er van niet kent. Aan de andere kant: ons leven is ook van wettelijk standpunt gezien vaak ingewikkeld; er doen zich zoveel problemen voor, dat we er niet uit kunnen komen. Huisvaders cn huismoeders zien zich voor allerlei raadsels geplaatst en hel is begrijpelijk, dat zij niet altijd de oplossing van die raadsels weten, noch waar zij die oplossing kunnen vinden. Wij willen onze lezers een handje helpen. Een der vooraanstaande autoriteiten op het gebied van sociale en sociaal-economische kwesties, een man, die zijn sporen heeft verdiend bij het oplossen van sociale vraagstukken niet alleen voor personen, maar ook nationaal verband is bereid vragen van onze lezers t beantwoorden. Dat kan gebeuren via onze krant, indien vraag cn ant woord van meer dan persoonlijk belang zijn; in gevallen, waarin beant woording per brief het beste is, zal ook dat kunnen geschieden. Onze lezers kunnen zich dus voortaan met alle vraagstukken, die op sociaal, sociaal-economisch gebied liggen, met vragen over arbeidsrechten arbeidsverhoudingen, pensioenkwestics, zaken die op het gebied van de Raad van Arbeid liggen enz. enz. t t ons wenden. Zij krijgen dan in elk geval antwoord, hetzij in de krant, hetzij per brief. Men zende deze vragen aan het bureau van ons blad. met vermelding op de enveloppe: Sociale vraagbaak Men schrome niet ons --lc vragen in tc zenden. Voor onze abou is aan deze dienst-verrichting geen enkele voorwaarde verbonden ualve deze ene: n^en sluite steeds een postzegel ter waarde van 10 cents voor antwoord in, Na de Franse stembusstrijd Definitief resultaat zal Zondag blijken In sommige wordt hevig voorgenomen Duitse grensdorpen geageerd tegen de grenscorrecties. In het dorp Höngen, ten Oosten van Sittard. dat onder de grenscorrec ties valt, hebben tegenstanders op 'n muur met grote letters geschre ven: „Devtsch toollen wir bleiben". Voorstanders van de grenscorrec ties hebben geprobeerd het woord Deutsch" te verwijderen. De partij van generaal De Gaulle heeft volgens officiële eindcijfers bij de Franse kantonnale verkiezingen van Zondag het hoogste aantal stem men behaald, nl. 1.821.021. dan vol gen de communisten met 1.689 764, daarna de socialisten met 1 206.895. De regerings-coalitie. bestaande uit socialisten, de rechtse P.R.L. en andere onafhankelijken, behaalde in totaal 3 667 830 De centrumpartijen die de rege ring van Henri Queuille steunen hebben als groep een veel groter aantal stemmen behaald dan de Gaullisten of communisten. Deze laatsten zijn vergeleken met vorige verkiezingen ietwat teruggelopen. Een definitieve interpretatie van de resultaten der verkiezingen, waarbij 723 leden voor de provincia le raden gekozen werden, is echter moeilijk omdat aanstaande Zondag nog 789 leden gekozen zullen wor den. In totaal werden 7.178.615 stemmen uitgebracht. Het regeringsblok kreeg er hier van 3 667.830. verdeeld in 1.206.895 voor de socialisten, 579.390 voor de MRP en de rest voor de overige re geringspartijen. Van de tot nu toe gekozen 723 le den zijn er 170 Gaullisten. Als gevolg van de merkwaardige kieswetten zijn er slechts 15 commu nisten gekozen. In de ene plaats zijn nl. 40 000 stemmen nodig om een ze tel te veroveren en in een andere kleinere gemeente niet meer dan 1000. De communistische leiders hebben weinig hoop. dat zij zich a s. Zondag zullen herstellen. Vergeleken met de cijfers van 1946. zijn de communis- Europese socialistische economen te Bennekom Op huize „De Born" te Bennekom zijn dezer dagen tien economische des kundigen van Europese socialistische partijen bijeen geweest. Voor de Partij van de Arbeid waren ir. H. Vos en de heer G. M. Nederhorst aanwezig. Ver der waren er socialistische vertegen woordigers uit Engeland, Frankrijk. België en Zweden. Men besprak vraag stukken over de internationale handel, investeringen, werkgelegenheid en de internationale controle op het transport wezen en de basisindustrieën. De resul taten van de besprekingen zullen wor den voorgelegd aan de internationale socialistische conferentie die op 14 Mei te Baarn zal worden gehouden. ten vijf procent teruggelopen. Van de 723 raadsleden zijn er 170 Gaullist. 15 communist en 538 beho ren tot partijen die de regering steu nen. Onderverdeeld ziet de rege- ringsgroep er als volgt uit: de radi cale partij van Queuille 138. socialis ten 108, onafhankelijke socialisten 37 en MRP 36 De onafhankelijke groep (geen partij) van Reynaud behaalde 199 zetels Reynaud steunt op het ogen blik de regering. Twee doden door ongeluk met luchtbrugvliegtuis Twee Britse vliegers zi>« omgekomen toen hun vliegtuig, een toestel van de luchtbrug, in de nacht van Maandag op Dinsdag in Sleeswijk-Holstein neer stortte. De luchtbrug-operatie heeft thans in totaal 44 slachtoffers geëist, van wie 28 Amerikanen en 16 Engelsen waren. „Krawtsjenko diende 'n politiek doel" Gisteren is in het proces-Krawt- sjenko te Parijs het pleidooi voor de gedaagde begonnen. Mr. Joe Nordmann, pleiter voor het' door Krawtsjenko beschuldigde weekblad Les Lettres frangaises, waarvan een schadevergoeding van 10 millioen francs wordt geëist, zei dat Krawt- sjenko's geschriften altijd een poli tiek doel hadden gediend gn niet handelden over het leven en de er varingen van mensen. Nordmann noemde eiser slechts een bescheiden lid van de 100 man personeel omvattende staf van het Sowjet-inkoopbureau te Washington, „hoewel Krawtsjenko zich voordoet als een hoge Sowjet-functionnaris om zijn anti-Sowjetrussische propa ganda overtuigender te maken" De verdediging had aangetoond, dat Krawtsjenko heeft gelogen op bepaalde punten, die men had kun nen verifiëren, aldus Nordmann. Als voorbeeld hiervan haalde de verdediger aan. dat de schrijver in zijn boek .,Ik verkoos de vrijheid" \erklaard had, dat de herinnering aan de vroegere volkscommissaris Orjonikidze „uitgevaagd" was, zodat een jonge Sowjet-communist heden ten dage niet wist. dat een dergelijke man had bestaan. De verdediging had daarentegen een in 1945 te Mos kou gedrukte atlas overgelegd, waarin zeven Sowjetrussische plaat sen naar Orjonikidze genoemd ble ken te zijn. Driehonderd schreeuwende en gesticulerende verslaggevers raakten bijna slaags Vrijdag vertrekt een extra KLM- vliegtulg van Schiphol naar Batavia Twintig passagiers zullen met het toe stel worden vervoerd De route gaat via Khartoem en Mauritius. De Zweedse actrice Ingrid Bergman heeft in Rome een perscon ferentie trachten te houden, die echter bij na in een vechtpartij ontaardde. De aanwezigen be gonnen te duwen en le dringen en Ingrid viel bijna op de grond Zij moest ontzet wor den door een aantal kellners, die haar met veel moeite naar haar kamer loodsten De beroemde film ster is verleden week uit Hollywood te Rome aangekomen, waar zij onder de beroemde Italiaanse regisseur Roberto Rossellini de hoofdrol zal spelen in de film „Na de or kaan". Zij deed haar best om charmant te zijn. maar het zat haar te gen. Bijna 300 schreeu wende en gesticuleren de verslaggevers, pers fotografen en filmlief hebbers baanden zich met geweld een weg naar de spiegelzaal van het hotel Excel sior. waar de perscon ferentie gehouden zou worden. Eerst glimlachte ze, toen keek ze kwaad en lenslotte werd ze bang Toen de menigte be gon op te dringen riep Rossellini: .Ruimte, ruimte, alstublieft". Miss Bergman gaf op enkele vragen ant woorden. die niemand kon verstaan. Ze zette handtekeningen op een paar stukjes papier, die men haar voor- hield. Ze poseerde gedul dig voor de fotografen, die het strijdperk met hun bliksemlichtlam pen onder vuur namen Toen begon Rossel lini zich zorgen te ma ken over zijn ster. „We gaan.'1 zei hij op bevelende toon. maar de mensen hiel den voet bij stuk en begonnen op te drin gen Minstens een ver slaggever kreeg een ge kneusde rib. een vrouw gilde. Tenslotte werd de deur opengeduwd en Ingrid naar buiten ge werkt. „Basta, basta." ge noeg) schreeuwde een hevig met zijn ellebo gen werkende, transpi rerende kellner. „Maleduciati," (on opgevoed) riep Rossel lini. „Dit is een af grijselijke demonstratie van bestialiteit." „Slecht georgani seerd." antwoordde een reporter vinnig, die Rossellini tot in een lift nazat. Over haar filmplan nen was Miss Bergman enthousiast „Het is wat nieuws om met amateurs te moeten werken. Ik zal Frans spreken of lie ver gezegd dit probe ren. De andere acteurs spreken allemaal Ita liaans Over enkele dagen zal op het historische eilandje Stromboli met de film begonnen wor den. De status van de Ruhr V.S. niet gekant tegen nationalisatie De Amerikaanse autoriteiten zou- dep z.lgfr niet kanteujefien nationa lisatie van het Ruhrgrmod door een federale Duitse regering met de noodzakelijke bevoegdheden, aldus heeft Philip Hawkins, plaats vervangend hoofd van de economi sche afdeling van het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn, te ken nen gegeven. Daar nationalisatie van het Ruhr- gebied geheel Duitsland zou aan gaan. zou geen ..land" (Duitse staat) over deze kwestie kunnen beslissen, aldus Hawkins. De Amerikanen zouden nationa lisatie op dit tijdstip alleen goed keuren. indien de voormalige eige naars voldoende werden schadeloos gesteld, zo voegde hij er aan toe. Prins Bernhard morgen naar Nederland terug Het A.N P verneemt uit St Anton, dat prins Bernhard met de prinsesjes Featrix cn Irene Woensdag naar Ne- dciland zal terugkeren. Het gezel schap reist met een extra-trein naar Friedrlchshafen. Van daar gaat de reis per vliegtuig naar Nederland. Maandagmiddag hebben Duitse autoriteiten in het grensgebied van Self kant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittard) een demon stratie georganiseerd tegen de voorgenomen grenscorrecties. De viinister-president van Nord-Rhein Westphalen, dr. Karl Arnold, aan het woord.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1