In vijftien jaar werd wandelen een ware volkssport Schooljeugd plantte bomen in het Soesterkwartier P.v.d.A. gaat kerngezond verkiezingsjaar in Begroting '49 komt Dinsdag in Amersfoorts raad mUSVENSTER-, Kinderuitzending heeft de aandacht van B. en W. Penningmeester v. d. Horst kwam met idee van Avondvierdaagse 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Woensdag 23 Maart 1949 SGWB viert derde lustrum HUN uniform is eenvoudig, soms zelfs hebben ze dat niet eens. Met een sportveld kunnen ze het niet af, want de wereld is hun maar net wijd genoeg. Die trekken ze gezamen lijk in. gedreven door de motor, die de natuur hun meegaf: een paar stevige stappers. Zodra 't maar even lente is komen we ze overal tegen: in de Veluwse bossen, op de heidevelden van 't Gooi en daar waar in 't Stichtse tussen verre horizonten wei landen en akkers zich uitstrekken. Wat zijn we al gewend aan die vrolijke wandelgroepen. En wat zijn we het snel vergeten, dat er van georganiseerde wandelsport een goede vijftien jaar geleden nog geen sprake was. Wie denkt er nu nog aan. dat eerst op 26 Maart 1934 ook de wandelaars in onze omgeving zich in een Unie verenigden? „Stichts-Gooise" nu groot en sterk GEEN andere sport heeft ooit in ons land in zo korte tijd zulk een enorme opgang gemaakt. De redenen daarvan liggen voor de hand. Wandelen is goedkoop! Be halve een paar schoenen, die tegen een stootje kunnen, is er niet veel meer voor nodig, dan een niet al te zwakke body en een flinke dosis wandellust. Daardoor is het de mensen, die hierin een kans zagen voor de massa om zich van tijd tot tijd uit de sleur van alle dag los te maken, gelukt van het wandelen een ware volkssport te maken. Ja, Nederland heeft het wande len wel echt moeten leren. Dat de ..leermeesters" daarbij een dank baar gebruik hebben gemaakt van de omstandigheid, dat wij ons graag gezamenlijk vermeien, och. dat valt alleen maar in hen te loven. Zeker komt de mannen en de vrouwen die zich aan deze taak hebben gewijd op gepaste ogenblikken hulde toe. Daarover zal de S.G.W.B.-afdeling centrum van de Nederlandse Wandelsport Bond die op 26 Maart zijn derde lustrum viert, tijdens de feestelijk heden aan het einde van deze maand niet te klagen hebben. Geschiedenis Niet altijd heeft de afdeling S.G. W B. geheten. Evenmin hebben die letters immer ..Stichts-Gooise Wandelsport Beoefenaren" bete kend. Ongeveer zestien jaar gele den kwamen de weinigen in ons land, die het wandelen als sport beoefenden, tot het besef, dat men een eigen organisatie moest stich ten. Tot dusver waren zij verenigd geweest in de afdeling wandel sport van de Koninklijke Neder landse Athletiek Unie. Men vond dat niet ideaal en als gevolg daar van werd op 26 Maart 1934 de „Nederlandse Unie voor de Wan delsport" te Utrecht opgericht, on derverdeeld in vier districten, waarvan één in het centrum van het land, de latere Stichts Gooise Wandelsport Bond. Die naam kreeg het pas, toen op 16 Januari 1937 de Unie een Fede ratie werd en de Stichts-Gooise wandelaars besloten tot oprichting van een Gewestelijke Wandelbond. De bezetters echter sloegen ook voor de wandelsporters aan het „organiseren". Alle bonden moes ten met ingang van 1941 verdwij nen; er voor in de plaats kwam één organisatie, de Nederlandse Wandelsport Bond. Daarvan werd de S.G.W.B. een afdeling, maar zo gehecht was men aan die initialen, dat men de afdeling de naam „Stichts-Gooise Wandelsport Beoefenaren" gaf. Avondvierdaagse Nu ligt daar een jubileumboekje met vele, zéér vele interessante feiten en cijfers voor ons. Men leest en herleest het en dan is er één daad. die, vóór alle andere, de bewondering van de lezer af dwingt: de instelling van de Avondvierdaagse. Hebt ge ze ooit door Uw straat zien trekken, die avondlijke wandelaars? Zo van school, kantoor of fabriek over 's Heren wegen de zomerse natuur in9 Daarnaar staat iedereen toch wel even te kijken en geen die zo'n fleurige stoet eens heeft gezien, kon zich onttrekken aan de bekoring, die ervan uitging. Heel prozaïsch echter was het ontstaan van deze „Vierdaagse". Velen menen, dat het plan hier toe tijdens de bezetting is gerezen. Mis1 Al in de eerste maanden var. 1940 was bekend, dat de Vier daagse te Nijmegen wegens de bij zondere omstandigheden niet kon worden gelopen. Op een vergade ring van het dagelijks bestuur van de S.G.W.B., in die tijd gehouden op de Willem Arntszstichting in Den Dolder waar penningmees ter D. C. v. d. Horst werkzaam was kwam deze met het idéé van de Avondvierdaagse. Aanvankelijk alleen georga niseerd in Utrecht, werd een dergelijk wandelfeest al gauw ook gehouden in Amersfoort, Bussum en nog later in talrij ke andere plaatsen in Utrecht en Gelderland, ja zelfs in Noord-Hollandse steden bui ten 't Gooi. In Utrecht heeft de Avondvier daagse er toe bijgedragen, dat een merkwaardige, hechte band is ont staan tussen de wandelaars en het Utrechts Studenten Corps. Eén van de eerste keren, dat deze serie wandeltochten werd georganiseerd, was ook de senaat van het corps uitgenodigd het vertrek vanaf de Handelsbeurs te komen gadeslaan. „Onvergetelijke Melodie"' in Grand en City Dat de directie van het Grand Theatre zich bewust ls met de film „Een onver getelijke melodie" de Amersfoortse burgerij een dienst te bewijzen komt tot uiting in het Donderdagmiddag cn -avond gelijktijdig vertonen van deze film in Grand cn City. „Een onvergetelijke Melodie' geeft, -hoewel niet geheel getrouw aan de his torische feiten, de levensgeschiedenis weer van Chopin. Deze ongetwijfeld goede muziekfilm boeit nog in het bij zonder door de wijze waarop men deze levensgeschiedenis tot een sterk film verhaal heeft gecomponeerd. Chopin wordt vertolkt door Cornel Wilde, Franz Liszt door Stcphan Be- kassy. Gcorg Sand door Merle Oberon en prof. Joseph Eisner door Paul Muni. Nog waren niet alle groepen ver trokken, of daar reed het. senaats rijtuig vóór, de paarden versierd met de welbekende pluimen. Vriendelijk verzochten de heren voorzitter Munzert in te stappen. „Vol trots zat hij daar en aan schouwde de resultaten van zijn energiek aanpakken. Het was een dag van paarden en pluimen." Zo is het gebleven tot op de huidige dag. Geziene figuur Wie was deze voorzitter, aan wiens persoon in dit boekje een zo grote plaats is ingeruimd? Sedert de wandelaars in het centrum van het land zich aaneen hadden ge sloten, was er zo het een en ander gebeurd! Niet steeds was er reden tot grote dankbaarheid. Zeker, er waren verenigingen die van het begin af bij de organisatie aange sloten waren. „Wilhelmina" uit Amersfoort. „De Kievit" uit Bus sum, „De Tippelaar" uit Culem- borg. „Excelsior" en U.P.S. uit Utrecht en verder met een kleine onderbreking E.D.O. uit Utrecht en Z.U.T. uit Amersfoort. En ongetwijfeld was de S.G.W.B. in 1937, toen 26 verenigingen en 18 persoonlijke leden bij de bond waren aangesloten, een gezonde organisatie, die uitstekend werk deed op het terrein van de propa ganda en als regelend instituut. Doch in 1938 kwam er een periode van onrust. Het leek er op, dat enkelen niet meer wisten wat ze wilden, al sloten nog steeds meer verenigingen zich bij de S.G.W.B. aan. Tot op 17 Februari 1940 de heer N. M. J. Munzert tot voorzitter werd gekozen. Zelf was hij geen sportbeoefenaar, maar toch wijdde hij zich met hart en ziel aan de sport. Iedereen kende hem reeds als de „megaphonist" van de Utrechtse Provinciale Athletiek Bond, zijn arbeid voor de wandel sport heeft hem in de ogen van velen des te meer tot een geziene figuur gemaakt, van wie na zijn overlijden in 1948 werd ge zegd, dat hij in de wandelsport „tot de grootsten behoorde". Zoals hij zich tussen zijn wandelvrienden placht te bewegen robuust, met een fors, enigszins gevuld gelaat, waaraan het lorgnon een zekere waardigheid gaf zal hij niet EEN ZEER GEZIENE FIGUUR was de heer N. M. J. Munzert, van 1940 tot aan zijn overlijden in 1948 voorzitter van de SGWB. Hij maakte de afdeling tot wat ze nu is: een groot corps enthousiaste wandelaars. spoedig worden vergeten. Munzert heeft de S.G.W.B. gemaakt tot wat ze nu is, wordt vandaag nog van hem getuigd. En nu? En wat is de S.G.W.B. dan? De afdeling telt 3325 verenigingsleden verdeeld over 86 groepen en 260 persoonlijke leden. Van alle afdelingen in het gehele land be hoort ze tot de grootste en actief ste. Kan elders een vereniging, die een wandeltocht organiseert, op ten hoogste vijfhonderd deelne mers rekenen, een S.G.W.B.-club doet het zelden met minder dan duizend wandelaars. In deze afde ling ook is metterdaad bewezen, dat lang niet alle geestelijk en lichamelijk gebrekkigen van geor ganiseerde sportbeoefening behoe ven te zijn uitgesloten. Verpleeg den van het Blinden-instituut te Bussum zowel als van de Willem Arntsz Stichting te Den Dolder zijn in groepsverband bij de S.G.W.B. aangesloten. Vooral de penningmeester, de heer D. C. v. d. Horst, van de oprichting af bestuurslid en dus ook jubilaris, heeft zich sedert vele jaren voor deze wandelaars op velerlei wijze ingespannen. De Avondvierdaagse, zijn idéé, is ook na de oorlog telkenjare weer gehouden. Vorig jaar zomer deden er 3271 leden aan mee. In de ver schillende wandeltochten liepen 24906 leden zich aan de natuur te verlustigen en 363 trokken er naar Nijmegen om daar aan de her leefde Vierdaagse deel te nemen. Verheugende cijfers zijn dat, des te verheugender als men weet van de moeilijkheden tijdens de oor logsjaren, van het „zwart" wande len,'en van de volkomen ontbinding in de hongerwinter. Voor de toe komst hoopt de S.G.W.B. grote be langstelling van de jeugd, die vooral ook moet leren de natuur lief te hebben. Want, zo zegt men, wie de natuur liefheeft en daarom ontziet, krijgt ook respect voor zijn medemens! Bovendien: de meisjes en jongens vinden bij hun wandel marsen burgemeester de Ranitz stelde het al vast in zijn voorwoord de voor lichaam en geest zo nodige rust en ontspanning. Lente op originele wijze ingehuldigd De eerste werkelijke lentedag was voor de bewoners van diverse stra ten van ons Soesterkwartier cn voor de leerlingen van de hoogste klas van alle scholen in dat kwartier een dubbele vreugdedag. Hedenmorgen om negen uur verzamelde de jeugd zich onder leiding van haar klasse onderwijzers een tweehonderdtal in de Markthal. Hier kwamen ook de autoriteiten, o.a. het gemeentebe stuur, vertegenwoordigd in burge meester Molendijk en de wethouder van Onderwijs, de inspecteur van het L.O.. de heer M. A. C. Lindeman, enkele heren van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, en van de vereniging voor schoolwerk- tuinen bijeen. In een vlotte speech vestigde bur gemeester Molendijk de aandacht der kinderen op het wonder van het ontluiken van het nieuwe leven in de natuur, dat nu weer overal merk baar wordt. Heel veel ouderen en kinderen merken dit helemaal niet op en daardoor is er ook dikwijls weinig eerbied voor de natuur. Wij gaan nu. aldus dc burgemees ter. bomen planten met onze eigen naam er aan en wij hopen, dat jullie heel die aanplant wilt bewaren als ons aller bezit. Helpt er voor waken en weest er zuinig op. Na een kort dankwoord namens de Vereniging van schoolwerktuinen. gaf de heer W. Meijer, hoofd van de „Kapo" Nieuwenhuis in vrijheid De Haagse chauffeur C. N i e u- wenhuis. die als illegaal- wer ker in het Arrfersfoortse concen tratiekamp terecht kwam, daar de functie kreeg van „hulp-kapo" en toen beter bekend raakte als „Ni co van de waterleiding", is Dins dagavond door het Haagse Bijzon der Gerechtshof onmiddellijk in vrijheid gesteld. Nieuwenhuis heeft drie en een half jaar gezeten. Waarvoor? Naar hij zelf verklaarde heeft hij in drift wel eens een mede-ge vangene een klap gegeven. Drie getuigen décharge vertelden, dat „Nico" hen altijd zeer ter wille was geweest en vaak brood had weten los te krijgen voor de leden van zijn groep. Nimmer hadden zij gezien dat Nieuwenhuis een gevangene mishandelde. De pro cureur-fiscaal achtte het ten laste gelegdde wel bewezen maar vroeg niet meer straf dan het voorar rest. „Drie en een half jaar heb ik gezeten tussen kerels, waartegen ik altijd zo fel heb gestreden", verzuchtte Nieuwenhuis. Toen uitte hij zijn dank aan het Hof en verliet als vrij man de rechtszaal. plantsoendienst der gemeente, enke le practische aanwijzingen. En toen ging het in optocht achter het politie-muziekgezelschap naar de diverse plaatsen van aanplant. Keu rig marcheerden de verschillende schoolgroepen en met ijver is er on der leiding van personeel van de plantsoendienst op prettige wijze ge spit en geplant. Vol trots toonden de jonge plan ters elkaar hun boom van hun naamlabel voorzien. Een waarlijk vruchtbare school- morgen, die zich in de belangstelling van vele Soesterkwartierbewoners mocht verheugen. Ouders schonken aan O. L. Meisjesschool filmapparaat Gisteravond werd in de O.L. Meisjes school no. 9 een ouderavond gehouden. De voorzitter van de oudercommissie bood namens deze commissie de school een filmapparaat aan. Een en ander bekostigd uit een fondsje gevormd uit vrijwillige jaarlijkse bijdragen van de ouders. De heer Immink vertoonde namens de Ned. Ver. voor Onderwijsfllm met dit nieuwe toestel enige films. Uit zijn inleiding bleek duidelijk, welk een be langrijke rol dit prachtige leermiddel bij het moderne onderwijs speelt. Zoals de spreker opmerkte, moet men, nog ongeacht de inhoud van de film. een grote waarde hechten aan een rustig beschouwen van leven en beweging door de kinderen, waartoe de film ideale mogelijkheden biedt. De leerlin gen kunnen dankbaar zijn. dat de ouders zich de opofferingen hebben ge troost van dit kostbare apparaat aan te schaffen. De vertoonde films, o.a. het leven van een vlinder, waren een treffend voor beeld van de opvoedkundige mogelijk heden van de schoolfilm. In een korte tijd wordt op een overzichtelijke wijze duidelijk getoond, hoe de ontwikkeling van de vlinder zich afspeelt, iets. waar toe men ln het werkelijke leven slechts zelden de gelegenheid heeft. De heer Eriks, die sinds Mei '46 voor zitter van de oudercommissie was, werd bij zijn afscheid toegesproken en kreeg als herinnering een boek, waarna dc heer Berends gekozen werd als zijn opvolger. Na afloop van de vergadering was er nog gelegenheid om het werk van de kinderen te bezichtigen en er met de leerkrachten over te spreken. Ledental nam in 1948 toe In Het Volksgebouw hield de Amersfoortse afdeling van de Partij van de Arbeid Dinsdagavond haar jaarvergadering. De secretaris merkte, tijdens het voorlezen van het jaarverslag over het afgelopen jaar, op, dat wanneer men de maatschappelijke ontwikke lingsgang sedert de laatste wereld oorlog onbevooroordeeld beziet, men niet kan ontkennen, dat de PvdA, daarbij gesteund door een doelbe wuste vakbeweging, in belangrijke mate deze ontwikkelingsgang heeft beïnvloed. Moedig heeft zij zich op de grote vraagstukken geworpen: al mocht zij op onderdelen hebben ge faald, onwrikbaar is de overtuiging van haar aanhangers, dat het slechts deze partij is, die het Nederlandse volk in maatschappelijk en politiek opzicht een perspectief kan bieden, aldus de secretaris. Het ledental der afdeling Amersfoort van de PvdA onderging een kleine vooruitgang: per 1 Januari 1948 bedroeg het 731, terwijl op 31 December 1948 750 le den waren ingeschreven. Het bestuur was het afgelopen jaar als volgt samengesteld: B. Noorde wier, voorzitter: J. Hulst, secretaris; Uitgebreide agenda In verband met de behandeling van de begroting over 1949 komt de Amersfoortse raad op Dinsdag 29 Maart a s. reeds om 2 uur in open bare vergadering bijeen. De verga dering zal 's avonds om 7 uur wor den voortgezet. Zo nodig vergadert men ook op Woensdag 30 Maart om 2 en 7 uur. De agenda is zeer uitgebreid en bevat de volgende punten: 1. Notulen. 2 Ingekomen stukken en medede lingen. 3. Voorstel van B cn W. om aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs een naam te geven (gedrukte verzameling nr. 49). 4. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van het bestuur der vereniging tot bevordering van christelijk nationaal schoolonderwijs om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van materiaal voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de scholen Fred van Blanken- heymstraat en J. van Dieststraat (ge drukte verzameling nr. 46). 5. Voorstel van B en W. tot verho ging van het maximum-bedrag voor de eerste inrichting van de christelij ke school voor buitengewoon lager on derwijs in verband met toeneming van het aantal leerlingen (gedrukte verza meling nr 41) 6 Voorstel van B en W. tot het verlenen van een voorschot op de ge meentelijke bijdragen over 1948 ten behoeve van de R K school voor bui tengewoon lager onderwijs 7 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de gemeentelijke bijdra gen over 1946 ten behoeve van de christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs (gedrukte verzameling nr. 40). 8. Voorstel van B. en W tot het verlenen van een voorschot op de ge meentelijke bijdragen voor 1949 ten behoeve van dc bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs 9 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het totaal-bedrag van de aan de schoolbesturen gedane vergoe dingen en van de voor vergoeding In aanmerking komende uitgaven voor de bijzondere lagere scholen over het 5-jaarIijkse tijdvak 1943 t m. 1947 (ge drukte verzameling nr. 50). 10. Voorstellen van B en W tot wij ziging ven de verordening tot regeling van de vergoeding van verplaatsings kosten van gemecntcpersoneci en on derwijzers (gedrukte verzameling nr. 44 en 45). 11 Voorstel van B en W om een crediet te verlenen voor de aanschaf fing van leermiddelen voor openbare lagere scholen in verband met oorlogs schade (gedrukte verzameling nr 51) 12 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het verslag betreffende de verstrekking van kleding aan school kinderen over 1948. 13 Voorstel van B. en W. om c crediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van 200 opvouwbare stoelen voor «de markthal 14. Voorstel van B. en W tot het le veren van water aan bewoners van de gemeente Lcusden, wonende aan het gedeelte van de rijksweg Amersfoort —Arnhem tussen de Hertekop en de Schutterhoefiaan en aan de Schutter- hoefiaan (gedrukte verzameling nr. 52). ONS GARNIZOEN Als je ccn poosje in dienst bent. komt er een dag, dat je met z'n allen naar het kamer tje van de dokter moet, die dan met assistentie van e'en meer of min der lief zustertje een vervaarlijk scherpe naald in je arm prikt om je wat bloed af te tappen. Dat bloed wordt vervolgens in een labo ratorium onderzocht en dan kan woroen vast gesteld tot welke bloed groep je behoort. Dat kan in geval van nood van belang zijn voor de bloedtransfusie dienst Want deze dienst beschikt over bloed- plasma, dat gemerkt is met de letter, die een bepaalde bloedgroep aangeeft. Toen wij „geprikt" werden hebben we ons blijvers in Holland, waarin o.m. stond: „Het enige nut, dat wij hier van die bloed- af tapperij hebben is. dat de muskieten hier eerst kijken tot welke bloedgroep je behoort en dan pas gaan zui gen!" KAARTEN TROEF Van Mevr. B. van de Zuidsingel kregen we vier spel kaarten voor het militair hospitaal en het militair sanato rium in Amersfoort. Mevr. B. kocht een paar van deze spellen in de winkel om de zieke militairen een plezier te doen. Waarvan acte! NYLON In een Amersfoortse winkel zouden gister morgen Nylon-kousen verkocht worden. De winkel zou om tien uur geopend worden. Om négen uur stond er al ren macht mensen voor, dip elkander met ge bruik van ellebogen en dergelijk trachtte te verdringen. Toen kwam er een grote politie agent, die orde beval. Groot was echter dé consternatie, toen de enige man in de lange rij zich naar voren pro beerde te werken. Menig verontwaardigd woord werd hem toe geroepen, waarop het mannetjé al blozend u'A !!n.!_affevra.agd fanatiek tegensputter- het zover zou komen, dat deze voorzorgsmaat regel nodig zou blijken. De meeste jongens van de. „Zeg man", klonk het uit vele monden. „Ach teraan aansluiten". De ons peloton kwamen politie-agent vatte het echter in Bandoeng te- mannetje bij de arm en recht, waar het erg rustig was. Een ervan schreef een brief naar de achter- begon een gratis toe gankelijke jiu-jitsu- partij, die eindigde toen het mannetje uitriep: „Mensen tochmag ik nou mijn eigen lüinkel niet open doen?" TOUWTREKKEN We hebben gelezen, dat de Federatie van Amersfoortse perso neelsverenigingen tot besluit van het eerste gedeelte van de Sport week 1949 ook een touwtrek-wedstrijd gaat organiseren. Touw trekken is een machtig mooi schouwspel. We hebben het al eens eer der gezien en toen zei een van de toeschou wers verbaasd: „Het is toch veel eenvoudiger, als ze een mes haalden en dat touw doorsne den?" WORDT VERWACHT Donderdag is er een receptie van de personeelsvereniging van „Meursing". In het Grand Théatre worden speciale voorstellingen gegeven van de Cho- pin-film „Onvergete lijke Melodie". Vrijdag staat er een receotie van Amers foortse Boys ter gele genheid van het kam pioenschap op het pro gramma. Zaterdag is er een feestavond van de per soneelsvereniging van „Meursing" en een re ceptie van de Fa. Hoo- gevest ter geleeenheid van het vijftig-jarig bestaan. De sportlief hebbers kunnen keus maken uit bokswed strijden in de Markthal en een waterpolotour- nooi tussen Belgische en Nederlandse teams, waaronder het organi serende Neptunus, in het Sportfondsenbad. 15. Voorstel van B. en W. om 25^ van de opbrengst van de vermake lijkheden bij gelegenheid van de be vrijdingsfeesten. te organiseren door de Amersfoortse gemeenschap, te ic- stemmen tot dekking van de kosten van,het kinderfeest op de middag van de bevrijdingsdag. 16 Ontwerp-besluit van de gedepu teerde staten van de provincie Utrecht tot herziening van dc jaarwedde van de wethouders (gedrukte verzameling nr. 37). 17 Ontwerp-besluit van de gedepu teerde staten van de provincie Utrecht tot herziening van de Jaarwedde van de gemeente-secretaris (gedrukte ver zameling nr. 53). IR Voorstel van B. en W tot vast stelling van ccn verordening tot afwii- king van het bepaalde in artikel 2, lid 2, van het winkelsluitingsbesluit ten aanzien van ruimten, waar pleegt te worden gewerkt in een kapDcrs. of barbiersonderneming, zich bevindende op kazerneterrein (gedrukte verzame ling nr 54). 19 Voorstel van B. en W. tot finan ciering van de eerste inrichting van het medisch-opvoedkundig bureau (gedrukte verzameling nr. 55) 20 Voorstel van B. en W. tot het verlenen van credleten voor: I. verbouw oude schaft- was- en kleedlokaal tot één was- cn kleed lokaal. II verbouw gedeelte paardenstal tot bergruimte. III. aanschaffing draaibank ten behoe ve van werkplaats, een en ander aan de reinigingsdienst (gedrukte verzameling nr. 56). 21. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de bouw van een pompgemnal in het Soesterkwartier (gedrukte verzameling nr. 48). 22. Voorst.el van B. en W. om: a hun college te machtigen mede te werken aan dc voorlopige oprichting van dc N. V. Industriepark Amers foort. b. in beginsel in te .stemmen met de door hen omschreven financlerings- opzet (gedrukte verzameling nr 57) 23. Voorstel van B. en W. Inzake aanvulling lijst minimum-huren van g<imeente-v/on'm en. in exploitatie bij de stichting .Centrale Woningzorg". 24 Voorstel van B. en W. Inzake kw'jtsehclding van een gedeelte van dc pachtsom voor buffet en vestiaire markthal (gedrukte verzameling nr. 531 25. Voorstel van B en W. voor het bouwrijp maken van een terrein nabij dc Hooglandscwcg voor de bouw van 100 montage-woningen. 26. Voorstel van B. en W om een crediet te verlenen voor het bouwen van 52 woningen in het Soesterkwar tier (gedrukte verzameling nr. 59). 27. Voorstel van B. cn W. betreffen de het inrichten van het gebouwt.'e mr. Th. Heemskerklaan 29 tot 2 wo ningen (gedrukte verzameling nr 43). 28 Voorstel van B. en W. tot vast- stcll.ng van een nieuwe verordening betreffende het verlenen van bijdragen in iic kosten van uilzending en ver pleglng van kinderen naar er. in hev- stellings- cn gezondheidskolonies (ge drukte verzameling nr. 47). 29. Voorstel van B en W. tot Intrek king van het raadsbesluit van 27 No vember 1934 nr. 747 regelende de ver goeding aan makelaars cn andere tus senpersonen bij aan- cn verkoop van onroerend goed. 30. Voorstel van B en W. tot over dracht van grond, thans behorende bij woningen aan de Eemstraat in beheer bij de stichting ..Centrale Woning- zorg". aan de gasfabriek. 31. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een huis met grond nabij de Hooglandscwcg van J. van de Bcdum 32. Voorstel van B. en W. om een per ceel dennenbos en hakhout gelegen in de gemeente Leusden aan de Doden weg en Arnhemseweg aan te kopen van mevrouw de wed. mr Iv. J II Rovaards te Huis ter Heide. 33 Voorstel van B en W. tot. over neming van de Staat der Nederlanden van alle rechten ter zake van de door de Duitse weermacht in de bezettings tijd gebouwde bunker in Birkhovcn 34. Voorstel van B. cn VV tot ver huur aan de N V. Shell Nederland van een perceel grond aan de Ran- denbroekerweg voor service-station. 35. Voorstel van B. en W. tot ver huur aan E Bollegraaf c s. van op stallen met grond aan de Kamp. 36. Voorstel van B. en W. tot ver huur aan het rijk van een lokaal van dc gasfabriek. 37. Voorstel van B. en W. tot ver huur van de exploitatie van Monni kendam aan J. L. Grootkop. 38. Voorstel van B. en W. tot ver huring aan J. Petersen e a. van een lo kaal van het distributiekantoor als oefcnlokaal voor de muziekvereniging ..Excelsior". 39 Voorstel van B. cn W. tot ver koop van een perceel Industrieterrein aan D. F Romcijn e s. 40. Voorstel van B. en W. tot ver koop aan de woningbouwvereniging Goed Wonen" van percelen bouwter rein aan de Zonnebloemstraat Sering- straat en de Kamillestraat. 41. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Heemskerklaan aan J. M. Baarslag 42. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begroting dienst 1948. 43. Benoeming van een onderwijze res aan de openbare school voor u.l.o. aan het Schoollaantje (gedrukte verzameling nr. 42). 44 Behandeling van de gemeente-be groting voor 1949 (gedrukte verzame ling 1948 nr. 153 en 1949 nr. 36). 45. Voorstel van B. en W tot wijzi ging van de gemeente-begroting dienst 1949. t Burgerlijke Stand Geboren: Cilia Jacoba, d. v. G. J. Dasselaar en G. v. d. Horst; Nico- laas Petrus; z. v. W. v. d. Heuvel en W. Houtveen; Henricus Wilhel mus Joseph; z. v. H. J. van Midde laar en M. L. Kuijer; Adrianus Ty- men Joseph; z. v. H. de Ridder en W. C. Prinsen; Anna Theresia, d. v. J. A. Huijskes en A. G. Martens; Geertruida. d. v. E. J. v. d. Pol en G. E. v. Ginkel. C. H. Letschert. penningmeester; dr. B. S. A. Al, vice-voorzitter; M. J. Guldenberg, tweede secretaris en mevr. A. H. L. Ten BoschBrink man. mej. H. Lodder, J. Koopman, H. Reems. H. Koelewijn en F. J. Swets, leden. De plaatselijke afdeling van de Pv dA ontplooide in het afgelopen jaar een flinke activiteit. Intern hield men zich bezig met maatschappelij ke en politieke vraagstukken, welke door terzake deskundige sprekers werden behandeld, terwijl openbaar de activiteit tot uiting kwam door het organiseren van enkele geslaagde vergaderingen. Het jaarverslag maakte voorts melding van de activiteit rondom de Tweede Kamerverkiezingen en het geslaagde 1 Mei-feest. De propagan da werd verzorgd door een flinke ploeg colporteurs(trices) die per 14 dagen ruim 1200 exemplaren van het partijorgaan „Met Volle Zeilen" aan de man bracht. De verschillende v/ijkcomité's ontplooiden eveneens een grote activiteit. De werkzaam heden der afdeling bewogen zich voorts op het gebied van het ontwik- kelings en scholingswerk, terwijl een boeken-inzamelings-actie voor de militairen in Indonesië werd gehou den. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de afdeling finan cieel kerngezond is. Over het boek jaar 1948 werd een bedrag van 2444.04 ontvangen, terwijl de uit gaven een bedrag van 2108.62 vor derden. De begroting voor 1949 sluit met een bedrag van 1800. Voor de a.s. raadsverkiezingen zal een ver kiezingsfonds worden gevormd. Tot leden van kascommissie wer den benoemd de heren: W. J. A. Bar- tels; J. Rekers en G. de Wit. Het bestuur werd in de huidige samenstelling herkozen, terwijl de heer J. Steinebach als lid werd toe gevoegd. Tot afgevaardigden voor het in April te houden congres van de Par tij van de Arbeid werden, benoemd de heren H. J. van Onselder; Th. v. Hasselt Jr.; J. Koopman; dr. B. S. A. Al; C. H. Letschert en J. Hulst. Aan het slot van de vergadering bracht de secretaris van de PvdA-fractie in de Amersfoortse raad verslag uit van de werkzaamheden. Visum voor VS aan Britten geweigerd Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het visum geweigerd aan drie vooraan staande Britse intellectuelen. Zij zouden naar New York reizen om deel te nemen aan een vredes conferentie. Deze bijeenkomst wordt door de regering van de V.S. ge brandmerkt als een brok commu nistische propaganda. De gedupeerde Britten zyn de atoomgeleerde prof. Bernel de his toricus Drowther en de litterator Louis Golding. Het visum kon door Amerika niet geweigerd worden aan zeven Sow- jet onderdanen, onder wie de com ponist Sjostakowitsj, die allen rei zen als regeringspersonen. Voor 16.000 vulpennen De Haagse recherche heeft een 19-jarige jongeman aangehouden, die in de loop van zes maanden uit een grossierdery voor f 16.000 aan vulpenhouders, vulpotloden en ballpointpennen heeft gestolen. In samenwerking met twee andere jongelieden verkocht hij deze voor werpen aan winkeliers in Den Haag, Rotterdam en Gouda. De drie jonge mannen zijn in arrest gesteld, tegen de winkeliers is proces-verbaal opgemaakt. Mond- en Klauwzeer Gedurende Februari 1949 deden zich op 662 boerderijen gevallen van mond- en klauwzeer voor. In 471 daarvan betrof het nieuwe gevallen. Over de provincies verdeeld waren de aantallen (nieuwe gevallen tussen haakjes), Groningen 9 (8), Friesland 22 (13), Drente 10 (9), Overijsel 107 (86), Gelderland .108 (91). Utrecht 34 (31), Noord-Holland 50 (9), Zuid- Holland 134 (100). Zeeland 42 (28). Noord-Brabant 104 (76). Limburg 42 (20). Met ingang van 1 April kunnen ge drukte stukken akten monsters enz. tegen afzonderlijk verlaagd tarief naar New Foundland worden verzonden. Met ingang van 1 April kunnen weer brieven cn doosjes met aangegeven waarde per zeepost naar en van de Nederlandse Antillen worden veuon- den. Het maximum bedrag der aangege ven waarde is vastgesteld cp 6000 gul den. Verhoging van gemeentelijke bijdrage? In de jaren 1942 tot en met 1945 kon van uitzending van kinderen naar herstellings- en gezondheids kolonies nauwelijks sprake zijn. Deze uitzending kon moeilijk op gang komen, enerzijds door gebrek aan plaatsruimte, anderzijds door de beperkte geldmiddelen van ver enigingen en overheid. Het behoeft geen betoog dat de behoefte aan uitzending in deze na-oorlogse tijd daarentegen bijzonder groot is. Het is verheugend dat inmiddels vele kolonie-huizen zijn hersteld en heropend en dat de gemeente enige financiële armslag heeft verkregen. Dit laatste komt tot uitdrukking in de bedragen, welke in de gemeente begroting voor subsidiëring van dit werk zijn uitgetrokken te \ye- ten: 1917: 1.200,—; 1918: 2.400; 1949: 3.500. De gemeentelijke bijdrage is thans 0,70 en 0,60 per verpleeg- dag voor respectievelijk de eerste en tweede termijn van uitzending. De verpleegkosten zijn in de loop der jaren belangrijk gestegen en be lopen thans gemiddeld 2,5S per dag. Hierbij komen dan nog de bij komende kosten, zoals reiskosten en dergelijke, welke eveneens zijn gestegen. Daar gebleken is, dat kinderen, die uitzending behoeven wegens ge brek aan geldmiddelen bij de ver enigingen ondanks verhoging van het bedrag van de begrotingspost niet kunnen worden uitgezonden, achten B. en W. het in het belang van 'de volksgezondheid niet ver antwoord de gemeentelijke bijdrage op het huidige peil te handhaven. B. en W. stellen de raad voor de gemeentelijke bijdrage te verhogen tot ƒ1,per verpleegdag, ingaan de 1 Januari 1949. Daar het bij deze uitzending er niet om gaat de kinderen een aan gename vacantle te bezorgen, doch prae-tuberculeuze en zwakke kin deren gelegenheid tot herstel van gezondheid te bieden, staan zulke grote belangen op het spel, dat de mogelijkheid van uitzending naar de mening van B. en W. niet mag worden gekoppeld aan een bepaalde raming in de oorspronkelijke begro ting, waarbij het ramingsbedrag dan als maximum-bedrag ter ver deling- beschikbaar is. Wanneer de Noteert U even GRAND THEATRE, Snouckaert- laan, tel. 4632 t.m. Donderdag „Drie ondernemende meisjes", Aanvangstijden: Zondag 1.30. 4.—, half 7 en 9 uur. Overige dagen half 3. half 7 en 9 uur. CITY THEATER. Westsingel 7 b. telefoon 6572 tot en met Donder dag: „Achter de wolken" Aan vangstijden Zondag 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat t.m. Donderdag: „Captain America". Aanvang.: Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. WOENSDAG 23 MAART. Amicitia. 8 uur. Chris. Hist. Unie. H. W. Ti- lanus over ,,De toestand rondom Indië". Markthal (verzamelplaats) 9 uur. Boomplanting Soesterkwartier. DONDERDAG 24 MAART. Clublo kaal Pers. ver. Meursing. Recep tie 10-jarig bestaan. 8 uur. P.U.E.M.-keuken. 14.30 uur. Ned. Vrouwen Electriciteits vereniging Demonstratie „Calvé", Delft. VRIJDAG 25 MAART. Hotel Mono- pole, 8.15 uur. Anthroposofische ver. in Nederland. Voordracht over „Onderwijsvernieuwing en Op voedkunst" door dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichhoven over „Het hygiënisch aspect van hét onderwijs". ZATERDAG 26 MAART. Amicitia. 7.30 uur. Feestavond 10-jarig be staan Pers. ver. „Meursing". Markthal, 8 uur: Boksavond. AMICITIA, 2.30—5 uur. Receptie 50-jarig bestaan Firma Van Hoo- gevest. begrotingspost ontoereikend is, zal deze indien zulks maar enigszins mogelijk is, moeten worden ver hoogd. B. en W. zyn er van over tuigd dat de raad deze mening deelt. Dit standpunt maakt wijziging van de verordening noodzakelijk. Nu weer voldoende koloniehiTVn. ter beschikking komen, willen B. en W. het verouderde instituut van „verpleging in gezinnen" voor de gemeentelijke bydrage-regeling voor goed doen verdwijnen, omdat hier tegen zowel op medische als andere gronden ernstige bezwaren bestaan. De bestaande verordening willen B. en W. gerekend met ingang van 1 Januari 1949, doen vervallen, doch zy achten het gewenst de verple ging in gezinnen bij wijze van over gangsmaatregel, nog gedurende het jaar 1949 te doen subsidiëren. Bestuur Ambachtsschool vergaderde De Vereniging tot bevordering van Nijverheidsonderwijs op Am bachtsscholen. hield Dinsdag in de bovenzaal van de ambachtsschool aan de Leusderweg haar 111e alge mene vergadering. Ir. J. G. Bijdendijk, lid van het bestuur, opende namens de heer D. Q. R. Mulock-Houwer, die verhin derd was. Na het voorlezen van de notulen, door de heer Van de Horst, volgde de bestuursverkiezing. Het betrof de verkiezing, van een be stuurslid, dat toezicht kan houden op het administratief personeel. Bij acclamatie werd de heer De Hartog van de gemeentelijke Centrale boekhouding in het bestuur geko zen. Het jaarverslag 1947 vermeldt een ledental van 130 op 31 Decem ber. 1 Juni 1947 werd de leraar, de heer J. G. Leeuwerik benoemd tot directeur der ambachtsschool te Bussum. Het aantal leerlingen op de ambachtsschool bedroeg op 31 De cember 1947 531, waar op 1 Sep tember 280 nieuwe leerlingen waren bijgekomen. Op 31 Augustus 1947 werden op de ambachtsschool 176 diploma's uitgereikt. Aan 230 bui tenleerlingen werd eveneens een di ploma uitgereikt. Hét jaarverslag 1948 van de Ambachtsschool ver meldt een ledental van 128. Per 1 September werd de leraar, de heer A. de Nie benoemd tot directeur aan de ambachtsschool te Terneu- zen. Het aantal leerlingen op 31 De cember bedroeg 557, waarvan per 1 September 305 nieuwe leerlingen waren ingeschreven. Het aantal uit gereikte diploma's op 31 Augustus was 205. Aan de buitenleerlingen werden er 263 uitgereikt. Het aan tal leerlingen aan de avondvak- en vaktekenschool per 31 December 1948 bedroeg 467, waaronder 242 nieuwe leerlingen per 1 October. Het aantal uitgereikté diploma's aan deze school was 46 voor de stad en 165 voor de buitenleerlin gen. Te zijner tijd zal het volledige jaarverslag 1948 aan de leden wor den toegezonden. Voortrekkers op 't podium voor de huzaren In het Chr. Militair Centrum in de Lange Beekstraat hebben de voortrekkers van de Amersfoortse Stam-éombinatie Dinsdag de Huza ren van Boreel, die Vrijdag met de Volendam naar Indonesië vertrek ken. een bonte avond aangeboden. In slechts heel korte tijd hadden de padvinders een aardig program ma voorbereid van muziek, zang en sketches. Nu zijn soldaten erg cri- tisch, huzaren zeker, maar wie hen eenmaal méé krijgt, kan dan ook van hun sympathie verzekerd zijn. Och, cabaret van grootse allure was het niet. Maar het werd spontaan gespeeld, zonder opsmuk en voor enige overigens zeer gewaar- deerde ernst naast de luim was goed gezorgd. Lachsalvo's ontketen den de malle dirigent van de ..Time-killers" en de conferencier. Overigens, wie zo nu en dan het voetgetrappel hoorde, wist dat de vlotte muziek van de band niet minder werd gewaardeerd Ds Matzes van Blooys hield na af loop een korte, sympathieke toe spraak waarin hij de jongelui dank te voor hun optreden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2