DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Canadees plan tot herstel van Republiek aanvaard Spoedige vaststelling van begindatum der RTC Zes landen te Parijs accoord over grenscorrecties I ABONNEMENTSGELD Oostenrijks blad critiseerde Nederlandsche Roode Kruis NrL'* Indonesië in de Veiligheidsraad Öp ds küAAsd Wat BFO besloot Geen expositie op luchtvaartgebied Nederlandse actie tegen guerilla's 2e KWARTAAL 1949! VS op hun hoede in Nabije Oosten I11 kort Ibestek BONNENLIJST Donderdag 24 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1283 Opgerlchi door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Baok: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.i5 p. kw. Losse oumxnera 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ?o Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administrate 6235. Hoofdredacteur T|. DE BOORDER. De Veiligheidsraad heeft gisteren met acht stemmen vóór en drie onthoudingen - Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Oekraine - het door Canada ingediende voorstel aangenomen. Dit voorstel wil de UNCI (Uno-commissie voor Indonesië) instrueren om pogingen in het werk te stellen. Nederlanders en Republikei nen bijeen te brengen op de volgende twee punten: 1. herstel van het republikeinse gezag te Djogja: 2. het organiseren van een rondetafelconferentie in Den Haag met het doel. de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië in het leven te roepen. Voorts Keeft de Raad besloten, de UNCI om inlichtingen te vragen omtrent de toestand in Djogja. Palar, de republikeinse vertegenwoordiger, had Maandag Nederland ervan beschuldigd, de hoofdstad van de republiek systematisch te verwoesten. Nadat de Canadese afgevaardig de MacNaugton zijn voorstel had ingediend sprak dr. Van Roy en. Hij zei nog niet te willen antwoorden op de nieuwe voorstel len door Canada gedaan. Hij be tuigde zyn spijt, dat in de twee laatste zittingen van de raad een aantal sprekers het uiterste heeft gedaan om de atmosfeer te versto ren door het eindeloos herhalen van beschuldigingen. Iedere onpartijdige waarnemer zou zich hierbij hebben moeten afvragen: wat is toch het doel van dergelyke debatten Is het te verwonderen dat zoals verschil lende sprekers hebben geconsta teerd. het prestige van de raad snel daalt? De debatten over Indonesië samenvattend noemde dr. Van Royen als de zes voornaamste fei ten: 1) Nederland heeft de raad mede gedeeld, dat het de resolutie zou uitvoeren voor zover dit overeen te brengen was met zjjn verantwoor delijkheid. Nederland gaf aan de republikeinse leiders vrijheid van beweging in geheel Indonesië met uitzondering van Djogjakarta: 2) De Republiek bleef in gebreke het staken van het vuren voor haar guerillatroepen af te kondigen en de noodregering op Sumatra ver wierp in feite de gehele resolutie. Geen woord van kritiek is. geuit op deze nalatigheid van de republiek. 3) Nederland deed het voorstel tot het houden, van. een rondetafel conferentie waarover weinig is ge sproken en dan nog uitsluitend in kritische zin. 4) Canada stelde voor een preli minaire conferentie te houden. Dit voorstel werd door China onder steund en door Nederland aanvaard. 5) De Republiek heeft aanvanke lijk dit voorstel verworpen. 6) Daarna aanvaardde de repu bliek de preliminaire conferentie Helpende handen OEN na deze laatste oorlog men x weer vrij kon ademhalen, was een van de eerste dingen, die men deed: spoedcursussen organiseren om meisjes op te leiden, die de ergste nood in de gezinnen konden lenigen. Hierdoor ontstond een nieuw beroep, dat van gezinsver zorgsters. Deze meisjes deden zulk goed werk, dat men besloot voor de op leidingen blijvende instellingen te maken. Nu niet meer, om gezinnen over oorlogsmoeilijkheden te hel pen, maar om hulp en leiding te geven, daar, waar de huisvrouw door ziekte of andere omstandig heden niet in staat is haar taak te vervullen. Zo ontstonden tal van opleidin gen-instituten in ons land, zowel met confessionele, als met algeme ne beginselen. Op het ogenblik zijn er in de Zaanstreek en in Amster dam nog algemene opleidingen. Vaak gebeurt het, dat een meis je, wanneer zij gediplomeerd ge zinsverzorgster is geworden, weer naar haar geboorteplaats teruggaat om daar practisch werkzaam te zijn. De opleiding wordt ook wel eens door die gemeente bekostigd, en verplicht daardoor de gezins verzorgster een bepaalde tijd voor haar werkzaam te zijn. Om voor deze opleiding in aan merking te komen, moeten de meisjes minstens achttien jaar oud zijn, gezond en huishoudelijk aan gelegd. De A-opleiding duurt een jaar. De kosten hiervan zijn f 150.- maar behoeven niet meteen vol daan te worden. Er is een gemak kelijke regeling te treffen. De ge diplomeerde gezinsverzorgster ont vangt f 125.- per maand plus f 4.50 duurtetoe^lag. De werktijden zijn zeven uur per dag. De B-opleiding kan gevolgd wanneer A behaald, en een jaar in de practijk is gewerkt. De B-ver zorgsters hebben tot taak a-sociale gezinnen op tactvolle wijze in het rechte spoor te brengen. Het sala ris van de B-verzorgsters is f 144.50 tot f 154.50 per maand. De godsdienstlessen worden tij dens deze cursus zó gegeven, dat de meisjes van alle mogelijke rich tingen, die hier vertegenwoordigd zijn, elkaar leren verdragen en waarderen, mede doordat zij op de les een uitleg mogen geven over hun eigen godsdienst. Alle voor oordelen worden zo uit de wegge ruimd. Er wordt op 25 April een tussen- cursus ingelast, om te trachten het tekort aan hulp te ondervangen. Ook die meisjes, uit een andere plaats, die zich in hun eigen ge meente nuttig willen maken, zijn welkom. Inlichtingen kunnen be langstellenden krijgen bij mej. Butter, de directrice van het In ternaat, Van Eeghenstr. 66, Am sterdam. Sultan Hamid II heeft als voor zitter van het Bijzonder Federaal Overleg enige mededelingen gedaan over de op 3 Maart door het BFO aanvaarde resolutie. De met alge mene stemmen aanvaarde hoofdbe ginselen van de resolutie zijn: (1) het BFO stemt in met terugkeer der republikeinse leiders naar Djogja en naaste omgeving: (2) het BFO aanvaardt de bijstand der UNCI voor de rondetafelconferentie. De hoofdpunten van deze resolutie zijn ter kennis gebracht van dr. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De sultan deelde nog mee, dat deze resolutie aanvaard is aange zien de republikeinen hebben ver zekerd, dat de republikeinse rege ring zou meewerken aan de ronde tafelconferentie en verder na haar terugkeer in Djogja een order tot het staken van alle vijandelijkheden zou uitvaardigen. w\jze, dat het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde waarover in de resolutie van 28 Jan. wordt gesproken niet in ge vaar zullen worden gebracht. Dr Van Royen besloot met de hoop uit te spreken dat de republikeinse leiders op een zodanige conferentie bewij ze .1 zouden geven van dezelfde ver zoenende geest als waarvan de Ne derlanders bereid zijn blijk te geven. Republikeinse reactie De eerste reactie, die in Republi keinse kringen op de aanvaarding van het Canadese voorstel door de Veiligheidsraad gegeven werd, was niet enthousiast. Een vooraanstaand Republikeins leider, wiens naam niet genoemd mag worden, zeide, dat het „Cana dese voorstel in zo vage bewoordin gen gesteld is. dat het weinig kracht heeft. De kansen op het slagen van dit voorstel hangen geheel af van de houding der Nederlanders". onder de nieuwe voorwaarde dat deze binnen veertien dagen zou lei den tot herstel van de republikeinse regering in Djogja. „Onzin" Dr. Van Royen richtte zich daar na tegen de bewering van Palar dat de Nederlanders thans doende zou- jden.jzijn Djogja te verwoesten. Hij noemde dit complete onzin" en zeide. dat het ook hem nuttig leek dat de UNCI deze beschuldiging zou verifiëren, vooral nu de commissie toevallig een bezoek bracht aan Djogja. Dr. Van Royen had niets meer toe te voegen aan zijn vorige verkaring met betrekkinglot Palars uitleggingen van het nieuwe hoofd stuk van de Nederlandse grondwet. De vertegenwoordiger van India had aan dr. Van Royen gevraagd om een ondubbelzinnig antwoord op de vraag of Nederland een prelimi naire conferentie aanvaardt. Dr. Van Royen verklaarde zich bereid dit antwoord te geven: Nederland en de Republiek zullen onder aus piciën van de UNCI bespreken of er wegen en middelen gevonden kun nen worden om te bereiken: 1) het staken van alle militaire operaties en guerlllagevechten; 2) tegemoet koming aan de bezwaren welke voor de republikeinse leiders be staan tegen het deelnemen aan een rondetafelconferentie, en wel op de- Kabinet spreekt over besluit Veiligheidsraad Hedenavond komt de minister raad bijeen ter bespreking van het door de Veiligheidsraad genomen besluit. Nederland krijgt er kolenmijnen bij Wel een vliegweek op Ypenburg (Van onze Haagse redacteur) De grote plannen, twee jaar ge leden gesmeed, om in Nederland een internationale luchtvaartten toonstelling te organiseren, zullen de eerste jaren althans niet kunnen worden verwezenlijkt. Het bleek niet mogelijk voldoende buiten landse belangstelling voor een ten toonstelling van dit formaat te trekken. Intussen zal er in dit jaar, waarin de K.L.M. haar dertigjarig bestaan viert, wel iets op lucht vaartgebied worden getoond. Gedurende een week de juiste data zijn nog niet vast gesteld zal op het vliegveld Ypenburg een vliegweek wor den georganiseerd. Vrijwel alle organisaties op luchtvaartge bied in ons land, commerciële, particuliere, militaire en amb telijke zullen tot slagen van deze vliegweek bijdragen. Er zal b.v. een motorvliegdag worden gehouden, evenals een zweefvliegdag. Er zullen grote mi litaire demonstraties zijn en er komt in een der hallen van Ypen burg een tentoonstelling, waar ook zeer veel demonstratie-materiaal zal worden geëxposeerd. Piet, Greta en Joop, drie orang-oetans van resp. 3'i2\\ en lis jaar oud. zielu hier op de foto met oppasser Van Vliqt. Dezer dagen zijn de jonge mensapen in Diergaarde Blij-Dorp aangekomen. Het zachte voor jaarsweer zal hun wel gauw over de lichte verkoudheid heenhelpen die de dieren hebben opgelopen tijdens de reis per KLM van Batavia. Generaal Clay heeft gisteren per vliegtuig een bezoek aan Londen ge bracht. waar hij de Amerikaanse am bassadeur heeft ontmoet. VIETNAM VERWERPT FRANS ACCOORD MET BAO DAI In een uitzending van radio-Viet- minh, de zender van de republiek Vietnam. (Frans Indo-China). is meegedeeld, dat Vietnam de on langs tussen dc Franse regering en ex-keizcr Bao Dai gesloten overeen komst afwijst. ..De regering van Vietnam acht dit document van geen waarde," aldus de radio-om- roep. ,,De Vietnamese regering en het volk volgen de weg, die Ho Tsji- Minh heeft aangegeven: de strijd voortzetten om volkomen onafhan kelijkheid te verkrijgen." Israel en de Libanon roken de vredespijp De wapenstilstand tussen Israël en de Libanon is gistermorgen in het grensplaatsje Ras el Nakoura gete kend. De oude grenzen van 15 Mei 1943 worden hierbij hersteld. Onmid dellijk zijn de Israëlische troepen begonnen, de door hen bezette Li banese dórpen te ontruimen. Generaal Reijnders Zondag zeventig jaar De oud-opperbevelhebber gep -gene raal I. H Reijnders zal op 27 Maart de 70-jarige leeftijd bereikc-n. De heer Reijnders verzoekt mede te delen, dat hij tot zijn spijt niet ln de gelegenheid is. bezoeken te ontvangen- Het Nederlandse hoofdkwartier meldt vandaag dat het doel der guerilla-strijdkrachten om hun kracht ten Z.O. van Bandoeng sa men te trekken werd verhinderd, doordat de Nederlandse infanterie een sterke eenheid van het Repu blikeinse leger in dit gebied heeft vernietigd. In een communiqué werd ge zegd. dat de Nederlandse actie aan zienlijke verliezen der guerilla troepen met zich bracht. Ook werd een grote hoeveelheid wape nen buit gemaakt. Het leger meldt voorts dat guerilla's op. rren langs de hoofd weg tussen Bandoeng en Cheribon. Daarbij werden Nederlandse mili taire poster- aangevallen. Voorts wordt medegedeeld, dat een felle botsing op 45 km. ten N.W. van Djogja een Nederlandse overwin ning opleverde. Vijf en tachtig re publikeinse infanteristen werden gedood en grote hoeveelheden mu nitie werden buit gemaakt. Het hoofdkwartier deelt ook mede. dat het hoofdkwartier van het Republikeinse leger ten Z O. van Djogja is vernietigd, doch dat de strijd in het gebied rondom de stad nog voortgang vindt. Voor abonné's bestaat gelegen- heid hun abonnementsgeld ad 4.15 over het tweede kwartaal j '49 te gireren op postrekening no. 510330 ten name van ons dagblad. Wij verzoeken de abonné's vrien- S delijk tijdig te gireren en wel zo: dat het bedrag ad 4.15 vóór 1 i April 1949 in ons bezit is. daar wij na die datum de kwitanties ter incasso aan zullen bieden. De administratie. Tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, verklaard, dat de V.S groot belang hebben bij de veilig heid en onafhankelijkheid van lan den buiten het gebied van het Noord-Atlantisch pact, „in het bij zonder in het Nabije en Midden- Oosten". zoals Griekenland, Turkije en Perzië. ..Een ernstige bedreiging voor In ternationale vrede en veiligheid, waar ook ter wereld, gaat de V S direct aan", aldus Acheson „Daarom is onze politiek, vrije volken te hel pen hun onaantastbaarheid en onaf hankelijkheid te handhaven, niet al leen in West-Europa of Amerika, maar waar ook de hulp, die wij kun nen verlenen, van nut kan zijn". Verder las de minister een verkla ring voor over Sowjetrussische druk op Perzië. De Sowjet-Unie zou deze druk uitoefenen door voortdurende pers- en radiopropaganda. In de ver klaring wordt de juistheid tegenge sproken van de Sowjet-Russische beschuldiging, dat de V.S. Perzië tot een basis voor aanval op de Sowjet- Unie maken. Acheson zei, dat voorstellen voor een pact voor het gebied van de Stille Oceaan niet officieel ter ken nis van de Amerikaanse regering waren gebracht. „Een dergelijk pact is niet bij ons aangekomen, maar het kan op weg zijn", zei hij. Deskundigen van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Beneluxlanden zU" het gisteren te Parijs eens geworden over de nv^r- dracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits gebied aan Neder land België. Luxemburg en Frankrijk, zo verneemt Reuter in TarUs. Overeenstemming over deze „klei ne correcties" werd bereikt na we ken van langdurige besprekingen, die ten doel hadden de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers die bij deze correcties betrokken wa ren. zo goed mogelijk te behartigen. De aanbevelingen van dc deskun digen zullen naar de regeringen der zes landen worden gezonden ter goedkeuring. In de loop van deze week zal over de besprekingen een officieel communiqué worden ver strekt. De overeenstemming heeft alléén betrekking op de ..kleine aanspra ken" door Duitslands westerburen. Grotere aansnraken zullen later be handeld worden In de boezem van het comité dat de besprekingen voerde is er een voortdurende strijd geweest tussen Duitslands kleine buren en de anglo-saksische landen. De overeenkomst beoogt, zo verneemt men dat alle Duitsers die in de betrokken gebieden wonen, vrij zullen zijn om het gebied te verlaten met al hun roerende goederen. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden ligt ten Noorden van Aken en omvat o.m. het gebied rond Geilenkir- chen. Er vallen enkele kolen mijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7.000 zielen. Het gebied dat België wenst om vat in hoofdzaak de districten Rot- gen en Muetsenich met een geza menlijke bevolking van 4500 zielen. Het voornaamste doel van deze correcties is te voorkomen, dat de Belgische spoorlijnen zeven keer de Duitse grens passeren. Alle voorgestelde correcties zul len eventueel vervat worden in het toekomstige vredesverdrag met Duitsland, zo zeide men in welinge lichte kringen te Parijs. WETSONTWERP RIJ KAMER INGEDIEND De Nedcrlahdse regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp „bevoegdheid tot bet treffen van voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens" ingediend. De regering acht het wenselijk dat de Kroon, althans voor een beperkte periode, bevoegd wordt verklaard, de Raad van Sta te gehoord, kracht van wet hebben de voorzieningen te treffen, die een voorlopig karakter hebben. Hierin voorziet dit wetsontwerp. De rege ring spreekt de verwachting uit, dat de betrokken Duitse gebieden spoedig aan Nederland zullen wor den toegevoegd. „Grote Beer" Zondag in Amsterdam Zondag 27 Maart a.s. wordt het troepenschip „Grote Beer" te Am sterdam met gewonde militairen uit Indonesië verwacht. Het is nog niet bekend hoe laat dit schip bin nenkomt. Indien het tijdig genoeg arriveert zal nog dezelfde dag met de debarkatie worden begonnen. „Volendam" Vrijdag met troepen naar Indonesië Het troepenschip ..Volendam" zal Vrijdag met detachementen van het KNIL, de Kon Marine en de Kon. Landmacht uit d» Rotterdamse haven naar Indonesië vertrekken. INWONERS VAN WEST-BERLIJN ruilen Oost-Marken, die in de Sov jetzone geldig zijntegen West-Marken. Ied^r kan vijftien Oost-Marken tegen vijftien West-Marken ruilen wanneer hij zijn nieuwe bonkaarten gaat halen. Russische Oost-Marken waren tot voor kort wettig betaal middel in geheel Berlijn. In de Westelijke sectoren van de Duitse hoofd stad is echter een besluit uitgevaardigd, dat Oost-Marken niet langer als betaalmiddel kunnen worden toegelaten. Bovenstaande foto is ge maakt op een van d» West-Berlijnse distributiekantoren. Betoging te New York tegen Churchill Toen Winston Churchill gisteren aan boord van de „Queen Elizabeth" te New York aankwam, werd hij op gewacht door ongeveer honderd de monstranten, vróuwen en mannen, die zich in de naburige straten had den opgesteld. De demonstranten riepen in koor: „Geen Noordatlan- tisch pact. Ga terug, Churchill". De demonstratie, die georganiseerd was door het comité tegen oorlogs propaganda van de nationale raad van de vereniging voor Amerikaans- Sowjetrussische vriendschap, verliep ordelijk. Churchill zei tijdens een perscon ferentie aan boord van de Queen Elizabeth", dat hij in het bijzonder blij was naar de V.S. te komen om dank uit te spreken, „die wij allen aan de andere zijde voelen voor het goede werk, dat de V.S. voor de we reld doen". De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten het filiaal van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt een subsidie van maximaal f 18.000 te verlenen, als de reke ning een nadelig saldo aanwijst. Beschuldigingen die geen steek houden (Van onze Haagse redacteur) Het communistische Weense blad ..Der Abend" heeft kort geleden een buitengewoon felle aanval ge daan op de werkzaamheden van de Nederlandsche Roode Kruis Mis sie in Oostenrijk. Na nog eens her innerd te hebben aan een incident bij déze missie dat zich in 1945 heeft voorgedaan, toen een man die daar -geenszins voor in aanmerking kwam zich een tijdlang van de lei ding had weten te verzekeren, komt het blad tot de kern van zijn aan val De Liebesgaben, die uit Ne derland naar Oostenrijk worden gezonden vormen voor het Neder landsche Roode Kruis 'n geweldige bron van inkomsten, verzekert Der Abend. In Nederland moeten de verzenders er voor betalen, en in Oostenrijk moeten de ontvangers opnieuw betalen. Drie gulden in Nederland, drie schilling in Oosten rijk ("ongeveer 80 cent)! Dat heeft het N.R K. thans reeds acht milli- oen schilling opgeleverd, meent de Abend te kunnen schrijven. ontvangers opnieuw betalen. Drie gulden in Nederland, drie schil ling in Oostenrijk (ongeveer 80 cent)! Dat heeft het N.R.K. thans reeds acht millioen schilling opge leverd, meent de Abend te kunnen schrijven. Wij hebben ons hier met het N.R.K en met de Oostenrijkse lega tie in verbinding gesteld, om de andere kant van de medaille eens te kunnen bekijken. Uit de gege vens die ons door het N.R.K. c-n de legatie zijn verstrekt blijkt thans genoegzaam, dat het niet meer be treft dan een hetze, welke waar schijnlijk geïnspireerd is door een Oostenrijker. Klein Vigo, die in Augustus van het vorig jaar ons land is uitgezet, in verband met zijn gedragingen tijdens de oorlog. Onnodig te zeggen dat de bezwaren tegen hem bepaald niet waren ge grond op een teveel aan communis tische bedrijvigheid in de oorlogs jaren. Deze man heeft zelf na de bevrijding pakketten naar Oosten dien met groot succes is geschied, rijk willen zenden, doch reeds spoedig werd het Roode Kruis ver zocht er zijn Oostenrijkse missie bij in te schakelen hetgeen sedert- Ruim 150 000 paketten zijn thans door bemiddeling van het NRK in Oostenrijk uitgedeeld, en op de Oostenrijkse legatie deelde men ons mede. dat nog geen klacht over vermissing of beschadiging van ook maar één pakket is binnengekomen. Het Roode Kruis heeft op zich genomen deze pakketten, die 'n ge wicht van 5 kilo mogen hebben, voor drie gulden naar Oostenrijk te transporteren. Dat zijn de kosten voor het transport. Aan de verzen ders wordt dan bovendien nog dui delijk medegedeeld, dat de ontvan gers indien zij daartoe in staat zijn nog eens drie schilling zul len moeten betalen, welke inkom sten door het Roode Kruis worden aangewend voor het instandhouden van de missie in Oostenrijk. Men kan toch op zijn vingers wel na tellen. dat deze missie niet van lucht kan bestaan, zeide ons een zegsman van de Oostenrijkse le gatie. Bovendien gaf hij bliik van zijn overtuiging dat Oostenrijk van het Nederlandsche Ronde Krijis niet kan verwachten, dat het uit. louter sympathie voor Oostenrijk deze kosten zou betalen met het geld, voor hulp in Indonesië geschonken Wij juichen het werk van het NRK van harte toe en wij hopen, dat het zich door dergelijke onge rechtvaardigde aanvallen niet van zijn weg zal laten afbrengen, be sloot hij. Eerste Kamer Begroting Staatsmijnen goedgekeurd De Eerste Kamer heeft Woens dagmiddag zonder hoofdelijke stemming de begroting-1949 van de Staatsmijnen goedgekeurd. Mi nister Van den Brink kon geen toezeggingen doen over het prijs verloop der kolen, omdat hij geen kans zag de mijnen een redelijke winst te laten maken. Uit zijn rede stippen wij nog aan dat de binnenlandse productie in het algemeen niet ongunstig is, vooral ook. omdat het aantal mijn werkers stijgt. In de Nederlandse mijnen werken slechts tien pet. buitenlanders: in België is de ver houding veel ongunstiger, daar overheersen buitenlandse arbeids krachten. Ten aanzien van het in exploi tatie nemen van enkele minder belangrijke kolenvelden wordt op het ogenblik intensief overleg ge pleegd. Dit hele probleem beziet men in het raam ook van de grens correcties. Later op de middag heeft de Eerste Kamer 'n aanvang gemaakt met de behandeling van de begro ting voor Sociale Zaken. Vandaag worden de besprekingen hierover voortgezet. Franco oefent druk uit op Portugal Spanje oefent druk uit op Por tugal, zo meldt Reuter, om ni°t tot het Atlantisch Pact toe te treden, tenzij Spanje ook een uitnodiging krijgt. Spanje herinnert hierbij aan de Spaans-Portugese overeenkomst voor vrede en wederzijdse vriend schap („Iberisch blok") die in 1943 werd getekend. In een Lagerhuisdebat over het Atlantisch Pact heeft Mayhew, Brits onderminister van buitenland se zaken, in antwoord op een vraag van conservatieve zijde, meegedeeld, dat er andere factoren waren dan strategische overwegingen aan gaande Spanje's deelneming aan het Atlantisch Pact. Bevm zou tij dens zijn bezoek aan Washington Spanje's toekomst niet met de an dere partijen van het Pact bespre ken. zo zei Mayhew. Hij werd door zijn partijgenoten toegejuicht. Een hele legermacht kikvorsen heeft zich Dinsdagnacht meester gemankt van een gedeelte van het Engelse stadje Lin coln In gesloten eolonne's kwamen de dieren onder luid gekwaak van het in de nabijheid gelegen kerkhof de stad binnen springen. De Inwoners moesten hun deuren gesloten houden terwijl de mannen terstond een geweldige klop jacht op dc dieren organiseerden. Men sen. die 's avonds nog laat op straat waren, hadden de grootste moeite zich door dc troepen opdringerige dieren heen te werken Bij de landbouw'er Geraets te Bclfeld (Limburg) klonk Dinsdagmiddag op het dak het vrolijk kwetteren van een ..zwaluw". Dat was veertien dagen vroeger dan verleden Jaar Het tweejarig zoontje van de heer C. te Lottum te Venlo ls In een onbewaakt ogenblik in een achter het huls staande teil met water gevallen en verdronken Ter gelegenheid van het bezoek dat Churchil aan de V.S. brengt schrijft de New York Dally News ..Wij hopen alleen, dat hij Truman niet nog dichter bij dc oorlog brengt dan hij nu reeds ls. Churchllls grootste jucccs is geweest dat hij Franklin Roosevelt zo goed als gehypnotiseerd heeft, zodat Roosevelt alles deed wat hij kon om ons in de laatste oorlog van Engeland te krijgen e> Aan de Amerikaanse stran den zal dit Jaar de zonnebrandolie-auto maat zijn intrede doen. Om zich op een aangename en onschadelijke manier te laten bruin branden laat men een munt stuk glijden in een soort benzinepomp. Met een slang een een verstuiver kan men zich dan bespuiten met geparfu meerde olie Met de Jubileumfeesten in 1940 werden in het dorpje Dedgum bij Bolsward ballonnet 1es opgelaten. Nimmer hoorde men er lets van. totdat Peppi Schiller te Weimar In de Russi sche zone van Duitsland er op 6 Maart een vond en de aangehechte briefkaart retourneerde, die deze week aankwam. Spoedig praten over vrede in China Zeer binnenkort zullen vredes onderhandelingen worden geopend tussen de nationalisten en de com munisten. zo meldde de communis tische radio in China gisteren. Gistermiddag zijn de leden van het Chinese nationalistische kabinet te Nanking in de woning van presi dent Li Tsjoerig-Jen bijeengekomen. Zij hebben o m twee nieuwe verte genwoordigers aangewezen die deel uit zullen maken van de vredesdele- gatie der nationalistische regering. Accijnzenunificatie: Belgen vragen uitstel De Belgische regering heeft aan de regeringen van Nederland en Lu xemburg verzocht de overeenkomst inzake de unificatie van de accijn zen in de drie landen niet op de hier voor vastgestelde datum. 1 April a s.. in werking te doen treden, doch de uitvoering van deze overeenkomst uit te stellen tot een nader te bepa len tijdstip. Prins Bernhard ls gistermiddag met de prinsesjes Beatrix en Irene op het vliegveld Soesterberg geland. ZIJ begaven zich onmiddellijk per auto naar het palels Soestdijk. Advertentie ft™' Voor het tijdvak van 27 Maart t.m. 9 Apru zijn de volgende bon nen aangewezen. VOEDINGSMIDDELEN- KAARTEN 903 061 Vlees (A, B. D): 100 gr, vlees 062 Vlees (A. Bi: 300 gram vlees 063 Vlees (D): 100 gram vlees 064 Algemeen (A. B. D): 250 gr. rijst 065 Algemeen (A. B. D): 250 gr boter, margarine of vet 066 Algemeen (A. B): 500 gr. boter, margarine of vet 067 Algemeen (A. B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 068 Algemeen (A. B)125 gr. koffie 072 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 074 Algemeen (D): 250 gram boter, margarine of vet 075 Algemeen (D): 100 gram kaas O 125 gram korstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 70 Tabak (QA): 2 rants, sigaretten of kerftabak 72 Tabak (QC): 2 rants, sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB. ZC. ZD. ZE, MD. MF. Mil 904 byz. arbeid, a,s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de betreffende bonnen voorkomen). De bonnen 014. 048, 049 050, 051. 053, 056, 057. 058 en 059 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Weerbericht AANHOUDEND FRAAI WEER f Weersverwachting geldig tot Vrijdag avond. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Tamelijk koude nacht met plaatse lijk nachtvorst. Morgen overdag zonnig cn zacht weer. 25 Maart Zon op 6.33. onder 19.0lj maan op 5.48, onder 14.21.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1