Amersfoortse chirurg werd „de beul van het kamp" Spanning in achtkampen van S.G. „Amersfoort" Vertrouwen in deze regering gerechtvaardigd Grondlegger van korf balspel sprak over zijn sport Dr. Van Nieuwenhuyzen voor het Bijzonder Gerechtshof „Van der Meiden" buiten gevaar Bakkers bakten zoete broodjes Bakker overtrad arbeidswet Fenny Heemskerk op taurnée 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Donderdag 24 Maart 1949 (Van onze speciale verslaggever)* ..Hij had in het kamp Amersfoort niet de rechten die een medicus be hoort te hebben." Prof. dr Borst uit Amsterdam, getuige-deskundige, zei het met grote nadruk tijdens het verhoor, dat de president van het Utrechts Bijzonder Gerechtshof, prof. mr Scholten, hem vanmorgen afnam In de zaak tegen Nicolaas van Nieuwenhu(jsen. voor malig kamparts van het Folizeiliches Durchgangslager Amersfoort. Een kwarto vel vol, in kleine lettertjes getikt, besloeg de dagvaarding. Uit die tientallen regels rüst het beeld op van een mens, die een redder had moeten zijn, doch bü zijn vertrek naar het Oostfront in Maart 1942 een reputatie als „beul van Amersfoort" achterliet. Ridicuul lijkt dat nu de gene, die de chirurg voor de balie ziet staan: smalle, gebogen figuur, diepe rimpels in het gelig ingevallen gezicht, de ogen diep in de kassen, het keurig geknipte sikje grijzer dan ooit. Lange tijd besteedt de president slist niet geschikt voor chirurgische aan het nagaan van verdachtes le vensloop. Dr. Van Nieuwenhuijsen heeft gestudeerd in Utrecht, later ook in Duitsland, waar hij uiteraard ook werkzaam was. Een gewone huisartsenpraktijk heeft hij nooit gehad; hij heeft zi h altijd aan de chirurgie gewijd. In de twintiger jaren vestigde hij zich als chirurg te Amersfoort, was jarenlang raadslid voor de C.H.U. enwerd in de Meidagen van 1940 gearresteerd. Waarom? „Dat weet ik nu nog niet,"' zegt ver dachte. Maar ongetwijfeld droeg dit er toe bij dat hij zich later bij de N.S.B. aansloot. Van Geelkerken, destijds een zijner patiënten, had toen de vriendelijkheid hem een laag stamboeknummer te geven. „Dat nummer duidt er dus niet op, zo haast de voormalige kamparts zich te verklaren, dat ik reeds veel langer lid was van de N.S.B. Zijn vroegere sympathie voor de natio naal-socialistische de* kbeelden wil verdachte echter niet ontkennen. Naar de fabrieksstad Hoe kwam Van Nieuwenhuijsen in het concentratiekamp terecht? Op een dag kwamen enige S.S.-of- ficieren hem vragen of hij er voor voelde, chirurg te worden in het ziekenhuis van de „fabrieksstad", die bij Amersfoort zou verrijzen. Dr. Van Nieuwenhuijsen meende dat niet te mogen weigeren, hoewel een overeenkomst werd niet aangegaan. Wat later werd hem verzocht even naar het kamp aan Laan 1914 te komen er waren toen nog maar een veertig, vijftig mensen waar een ongelukje was gebeurd. Naderhand haalde men hem iedere dag. „Later zou er toch iemand anders komen," zei men hem. Maar de kampcommandant belemmerde hem het werk, al was hij dan zogenaamd vrij." „Dat was ook 't motief voor mijn vertrek," zegt verdachte. „Ik was trouwens al tweemaal weg gebleven. Toen kwam de S.D. me echter ophalen; de tweede keer met de bedreiging, dat ik die grap niet meer moest uithalen." Enige financiële baten leverde de functie van kamparts de chirurg niet op. Wel zijn volgende baan: die van chef-chirurg van de Neder landse Ambulance van het Oost front. Daarom kreeg zijn vrouw der- ienhonderd gulden per maand, hij zelf enige marken per dag. „Ja, dat wil ik juist wèl," valt Van Nieu wenhuijsen uit als de procureur fiscaal, mr. Drabbe veronder stelt, dat verdachte toch niet van plan zal zijn zich er c: te beroepen, dat zijn ambulance een Rode Kruis- brigade was." „En van de Waffen- S.S., was ik beslist geen lid," zegt hfj fel, wanneer de president meent dat uit enkele dossier-stukken te kunnen concluderen. Collega getuigt Met prof. Borst, die enige maan den als gijzelaar in 't concentratie kamp was, houdt de president zich lange tijd bezig over de gedragin gen van verdachte als kamparts. De professor, zelf internist-specia list, gelooft niet dat Van Nieuwen huijsen moedwillig de schandalige toestanden op 't gebied van ver pleging en hygiëne heeft getole reerd. Hij meende echter, dat de kamparts door de tegenwerking, die hij allerwege ondervond, in een rancuneuze stemming van verbit tering verkeerde. Er was, toen prof. Borst er kwam, ee-. schrikbarende hongeroedeem in 't kamp, later een zeer ernstige dysenterie-epidemie. Van een juiste medische verzorging was geen sprake. Maar dr. Van Nieuwenhuijsen was immers ook geen huisarts! Getuige heeft ook gezien, dat verdachte zijn patiënten stompte, eenmaal r^hopte zelfs. De operatie-messen waren bot en be- behandeling. De troep beklagenswaardige Rus sische gevangenen, door prof. Borst bezocht, kreeg van Van Nieuwen huijsen alleen bezoek als deze een Duitser meestal de beruchte Alscher bij zich had. „Ik mocht er alleen niet in," verdedigt ver dachte zich. Dr. Van Nieuwenhuij sen hield meer dingen voor onmo gelijk, die later wel uitvoerbaar bleken. Broodnodige medicamenten werden, wel met medewerking van Var Nieuwenhuijsen, doch op ini tiatief van prof. Borst, het kamp binnen gesmokkeld. Valse Totenscheinc? Zijn er door Van Nieuwenhuysen valse „Totemcheine" uitgegeven? Vroegere verklaringen, waarin hij zulks toegaf, heeft verdachte aan het begin van de zitting ingetrok ken. Prof. Borst weet hieromtrent wel te verklaren, dat de kamparts misschien uit onwetendheid verkeerde doodsoorzaken heeft op gegeven. „Laten we wachten tot we er tien hebben," zei dr. Van Nieu wenhuijsen eens laconiek, toen een schurftpatiënt, bij hem kwam om behandeling. Dat weet dr. A. P. R. W. Meyer te vertellen, nu arts, in de tijd dat hij gevangene was nog medisch student. Als kapper kwam hij ook in de barak, waar de Rus sen volkomen aan hun lot waren overgelaten. Daar heersten ten hemel schreiende toestanden. Ver dachte keek er echter niet naar om. Getuige ziet wel degelijk een causaal verband tussen de dood van vele gevangenen en de on verschillige houding van de kamp arts. Hij gebruikt wèl de uitdruk king: „Moedwillige verwaarlozing". Getuige-deskundige dr. J. M. O. B ij 1, die ook als gijzelaar in het kamp was, heeft de kamparts zijn barak „practijk" zien doen. Van Nieuwenhuysen onderzocht meestal niet, ging als een razende te keer, sloeg en stompte en liet de gevangene rustig kreperen, aldus getuige. De bekende ds. Van de Bosch zou levenskansen hebben gehad, als de arts de juiste therapie had toegepast, zo meent getuige. Voorts kreeg dr. Ijlijl de indruk dat de kamparts wel wilde maar niet mocht. „Bewust", aldus getuige, „moet Van Nieuwenhuysen nagela ten hebben, wat hij als arts had behoren te doen!" Inderdaad ge looft dr. Bijl, dat verdachte bij zijn daden werd gedreven door politie ke haat. „Dat ik mishandeld heb, dat ontken ik," zegt Van Nieuwen huysen geagiteerd. Dr. Klomp, de opvolger van dr. Van Nieuwenhuysen, ondervond dat wel verschillende verbeterin gen konden worden aangebracht, als je maar volhield. Deze nieuwe kamparts, die nu als getuige op treedt, heeft ook Russen in behan deling gehad. Hun toestand was deplorabel maar er waren dan ook belemmeringen die een juiste be handeling in de weg stonden. (De zitting duurt voort). Noteert U even GRAND THEATR*E, Snouckaert- laan. tel. 4632 t.m. Donderdag „Drie ondernemende meisjes", Aanvangstijden: Zondag 1.30. 4.—. half 7 en 9 uur. Overige dagen half 3. half 7 en 9 uur. CITY THEATER. Westsingel 7 b, telefoon 6572 tot en met Donder dag: „Achter de wolken" Aan vangstijden Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat t.m. Donderdag: „Captain America". Aanvang.: Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 24 MAART. Clublo kaal Pers. ver. Meursing. Recep tie 10-jarig bestaan. 8 uur. P.U.E.M.-keuken. 14.30 uur. Ned. Vrouwen Electriciteits vereniging Demonstratie „Calvé", Delft. VRIJDAG 25 MAART. Hotel Mono- pole, 8.15 uur. Anthroposofische ver in Nederland. Voordracht over „Onderwijsvernieuwing en Op voedkunst" door dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichhoven over „Het hygiënisch aspect van hët onderwijs". ZATERDAG 26 MAART. Amicitia, 7.30 uur. Feestavond 10-jarig be staan Pers. ver. „Meursing". Markthal, 8 uur: Boksavond. AMICITIA, 230—5 uur. Receptie 50-jarig bestaan Firma Van Hoo- gevest. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 25—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag s middags 15—17 uur s avonds 2023 uur. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 8—11 uur. CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL 6685. Dr. M. van der Hoeve posthuum geëerd BLO-school Hogeweg zal zijn naani dragen De openbare school voor buitenge woon lager onderwijs (afdeling de bielen) zal binnenkort worden ge vestigd in een gedeelte van het per ceel Hogeweg 4. B. en W. achten het van belang, dat bij gelegenheid van de inge bruikneming van dit schoolgebouw aan bovengenoemde school een naam wordt gegeven en wel die van „Dr. M. van der Hoeve-school". Het ge meentebestuur wil hiermede de na gedachtenis eren van dr. M. van der Hoeve, die vanaf de oprichting der school in 1923 als schoolarts en later als directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst zeer veel en belangrijk werk ten behoeve van de ze school heeft verricht. B. en W. stellen de raad voor al dus te besluiten. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die zijn fiets on beheerd en ongesloten had laten staan, werd bekeurd, evenals twee automobilisten, die hun wagens in de Langestraat parkeerden. Houtdieven aan 't werk Een bewoner van een perceel aan de Liendertseweg kwam bij de po litie aangifte doen van vermissing van een partij hout, dat achter zijn huis lag. Burgerlijke stand Geboren: Hans, d. v. H. Rinko en S. v. d. Heuvel: Jannetje Chris tina Hillegonda, d. v. J. Molenaar en C. H. v. d. Wiel. Getrouwd: K. N. de Voogd en M. C. Lutjens. Overleden: Hendrikus Gijsbertus Boselaar. 76 j. geh. m. M. v. d. Bos; Neeltje Pon, 84 j. Schaken Eerste helft van de strijd zit er op De vierde ronde van het achtkampen- toumooi van het schaakgenootschap „Amersfoort" zit er weer op en dat be tekent, dat de deelnemers zich moeten gaan voorbereiden op de laatste ronden, waarin de beslissingen zullen moeten vallen Hoewel er natuurlijk niets met zekerheid over het eindresultaat gezegd kan worden, zijn er toch in sommige groepen reeds „kanshebbers" aan te wijzen, die. gezien hun prestaties tot nu toe. serieuze candidaten voor de eerste plaats genoemd mogen worden. In groep A I worden de voornaamste partijen as. Vrijdag gespeeld. Na De Vries en Latour schijnt ook Juffer zich omhoog te werken. Wichard. die tot nu toe ongeslagen was in A II. boekte nu zijn eerste neder laag tegen de sterke Utrechter Aarts, die thans de fraaie score noteert 4 punten uit 4 partijen, dus nog geen enkel ver- liespunt. Door de vele afgebroken partijen in de groepen A III en B I is het moeilUk hier een duidelijk overzicht te verkrij gen. In groep B II blijft dr. De Kok het goed doen. Hij heeft thans 3V2 punt uit 4. gevolgd door Rekké (2*i pnt) en Bak- kenes, v. d. Berg cn Hollander met ieder 2 punten. De bekerhouder in C I, de heer K. Hart uit Soeslerberg. maakt wel een zeer fraaie kans HU noteerde zijn vierde winstpunt in successie en gaat onbe dreigd aan de kop. In C II gaan v. d. Berg Jr en Prins aan het hoofd. In de lagere groepen spant het nog geducht. De gedetailleerde uitslagen lulden: Hoofdklasse, groep A I: J. OberH. Juffer 01: groep A II: Mevr. F Heems kerk—F. H L. DIepcrink 1—0, W. A. A. Aarts—A. J. Wichard 10, H. Schreuder Houbaer 1—0; groep A III: H. F. Jongman—P. Vermeer 10, M. RL SchoepJ Vogel afgebr., A. Geudeke— W. T Flcntge afgebr Eerste klasse, groep B I: H Lassche— C. v Empelen 01, A. PootJ. Mosterd afgebr groep B II. F. J. RekkéG. de Koning 1—0, A. Hollander—L. Buurlage 1—0, dr. F de Kok—H. v. d Berg Sr I0 (Deze partijen van groep B II zijn door omstandigheden reeds partijen uit de vijfde ronde). Tweede klasse, groep CI: H Meester „Van Delft" 10. K. Hart—A. Rijnders 10. H. G Hasken—T. v. Raay afgebr groep C II: C v. BurenP Voskuilen 01 A. J. MolM Nieuborg Sr 10. A Scheijer—A. J. RUke 1—5, J. v. d. Berg JrJ E. Prins 0—1. Derde klasse groep D I: M Nieuborg JrTh. v. Roon afgebr., A. Karskcns Verre van volledig Een bestuurder van een vier wielige auto, die zijn wagen niet had voorzien van twee koplichten, zijlichten, achterlicht en lengtelicht en bovendien de betreffende pa pieren niet kon vertonen, werd be keurd. Automarkt Amersfoort, 24 Maart 1949. Op de wekelijkse automarkt werden 165 motorvoertuigen aangevoerd. D. J. Nijssen 1—0; groep D II: W. A. v. d. Wetering—W. Cozijn 0—1, J. J. Vis ser—S. Kuyper 0—1: groep D III: M. J. Mees—C. C. H. v. Doorn 10. G. Hudig G. v. Buren 10. H. BoersmaP. v. Roon 10; groep D IV. E. PoptleJ. A. dc Bruin afgebr., L. F v. AlphenP. J. Beckers 1—0 (regl W. F. v. Putten— F. IJff 10. J. v. Lieshout—J. Nabano 10. Nagekomen uitslagen tweede ronde: Hoofdklasse, groep A I: H. JufferS. J. Duursma 10. Eerste klasse, groep B II: L. Buur lage—H. v. d. Berg Sr. 01. Tweede klasse, groep C II: J. v. d. Berg Jr—A. J. Rijke 1—0. Derde klasse, groep D I: Th. v. Roon— A. Korskens Er zijn Woensdagmorgen door een deel van Amersfoorts jeugd enkele bomen geplant. Het kan niet an ders of deze handeling, die zoals op dit plaatje duidelijk blijkt met zorg werd verricht, moet de liefde voor hetgeen in de natuur groeit en bloeit sterk aankweken. Na twee wedstrijden, die beide in een gelijk spel eindigden, is het eer ste team van de tafeltennisvereni ging „Van der Meiden" uit Amers foort er gisteravond in de HBS in geslaagd Jaffa uit Utrecht met 54 te verslaan. Laatstgenoemde vereni ging moet nu degradatiewedstrijden spelen. Daar er in deze tweede beslissings wedstrijd geen dubbel werd gespeeld, móést Woensdagavond de winnaar bekend worden. Het heeft vanzelf sprekend geweldig gespannen. Toen Lambrechts zijn laatste partij moest spelen, was de stand 43. door over winningen van Huiberts (2) en Ho- vestad (2). Lambrechts won in drie games en hoewel Hovestad zijn laat ste partij verloor, had „Van der Mei den" zich met 54 buiten gevaar ge bracht. Amsvorde wendt zich opnieuw tot KNVB Naar het bestuur van de voetbal vereniging „Amsvorde" ons mede deelt, heeft deze vereniging zich tot de KNVB gewend met het verzoek het protest, dat Amsvorde heeft in gediend wegens te kleine afmetingen van het terrein van DEV, alsnog in behandeling te nemen. DOVO-DVS'33 wordt op Birkhoven gespeeld De voetbalvereniging DVS '33 uit Ermelo speelt op Zaterdag 2 April op het HVC-terrein te Amersfoort tegen DOVO uit Veenendaal een be slissingswedstrijd om het kampioen schap van de vierde klasse KNVB, afd. Zaterdagmiddag. Kamerlid Tilanus over Indonesië Voor de Chr. Hist. Unie, afde ling Amersfoort, sprak Woensdag avond in een goed bezet .Amici tia" de Unie-voorzitter de heer If W. Tilanus over het Indone sische vraagstuk en meer speciaal over het standpunt dat de Chr. Hist. Unie tegenover dat vraag stuk inneemt. Na herinnerd te hebben aan de giondwetsherziening, die vorig jaar met de steun der Unie tot stand kwam, constateert spr. dat kapi tale fouten in het Indië-beleid zijn gemaakt. Daar is allereerst het feit, dat pas zes weken na de ca pitulatie van Japan de Engelsen Indonesië bezetten. In dat tijds bestek werd de republiek geboren. De Japanse commandant van Oost- Azië had Soekarno en Iiatta daar toe de gelegenheid geboden. En ook toen de Engelsen er waren bleef nog geruimen tijd handha ving van orde en gezag aan de Japanners opgedragen, die ijverig de jongeren militair opleidden en bewapenden. Een tweede grove fout noemde spr. het accoord van Linggadjati; het in feite erkennen van de man nen van Djogja als gezagvoerend over Java. Sumatra cn Madoera. Dat was een fout in de gedachten- sfeer des heren Schermerhorn. Wel is dit denk- product tegen de klippen der realiteit stuk gelopen men denke aan Oost Sumatra, waar Dr. Mandsoer over grote ge bieden onbe- H. W. Tilanus twist gezag uit oefent en van Zuid-Sumatra. En onlangs heeft Dr. Mandsoer de bevolkingsgroepen van geheel Su matra bijeengeroepen, om er één geheel van te maken en dit uitge strekte gebied dus geheel aan Djogja ontvallen is. Java is in drieën uiteen geval len, West-, Midden- en Oost-Java, waarvan alleen Midden-Java met de hoofdstad Djogjakarta, vóór de laatste politionele actie republi keins was. Nochtans ontlenen aan het accoord van Linggadjati de he ren Soekarno c.s. hun eisen. A LS bakkers zoete broodjes gaan bakken en die tentoon stellen, loopt de toeschouwer het water langs de mond. Als U Woensdagmiddag toevallig Nieuw-Amsvorde was binnengelo pen, zou er een prettige geur van vers gebakken brood, die herinne ringen aan de dagen van weleer, toen in ieder huis zo af en toe door Pa een broodje werd gebakken, U reeds in de gang verteld hebben, dat er wat bijzonders aan de hand was. En als U dan in het zaaltje terecht was gekomen dan had U enkele mannen in witte jassen met zeer ernstige gezichten kunnen zien staren naar door midden ge sneden witte en grove broden. Dat waren de jury-leden, de heren Tanner, Hanhart, Gijs, Landman, Van der Graaf en Krumperman. Zij beoordeelden de inzendingen van een zeer groot aantal leden van de Amersfoortse Federatie van Bakkerspatroons en -gezellen, die allen mededongen naar de kam- pioensprijs. Toen de jury de win naars bekend maakte, was de vreugde van de betrokkenen na tuurlijk enorm. Kampioen in de patroons-klasse was de heer P. Visser, terwijl bij de gezellen P. van Nimwegen met de eer ging strijken. Voor velen was de komst van burgemeester Molendijk een grote verrassing. De burgemeester sprak enkele hartelijke woorden, 's Mor gens had de heer Molendijk n.l. al gesproken bij de broodbakkers. De burgemeester feliciteerde de bak kersfederatie met het initiatief om de kwaliteit van de bakkers-pro ducten te verhogen. De inzendingen werden Woens dagavond geruime tijd tentoonge steld en werden bovendien door de jury ten behoeve van de bakkers nog besproken. Zeker niet de minste fout was volgens spr. het staken van de eerste politionele actie op 4 Aug. 1947, op slechts 60 K.M. van Djog ja. Spr. schetste tenslotte de uiterst gespannen toestand, die de Rege ring, na alles te hebben gepro beerd om een vreedzame oplossing te bereiken, opnieuw dwong tot gewapend optreden. De inmenging van de Veilig heidsraad. welks bevoegdheid èn door Mr. v. Kleffens in Lake Suc cess en door Dr. van Royen in Parijs met klem van redenen, was ontkend, heeft de situatie voor de regering ontzaglijk veel moeilijker gemaakt. De oorzaak van de starre hou ding en meer speciaal die van Amerika acht spr. te bestaan in het pogen van Amerika een dam op te werpen tegen het op dringende Communisme, zo hier als in Azië. Het ontwakende Nationalisme in Oost Azië tegen te gaan, betekent voet te geven aan dat communis tisch gevaar. En dat beinvloedt de houding van Amerika. Men kan het er, aldus spr., mee eens zijn of niet, maar de feiten liggen er. Mede schuldig aan deze houding is de gebrekkige voorlichting, die Nederland de wereld over het In donesisch gebeuren gegeven heeft. Amerika e.a. landen, hebben dien tengevolge geen begrip van dc band, die in 300 jaar tussen Ne derland en Indié is gegroeid. Dit kabinet verdient allerminst het wantrouwen, waarmede som mige groepen het bejegenen. Het heeft een erfenis meegekregen van vorige kabinetten, en wie er ook komt, staat voor die erfenis, staat voor de internationale en nationale tegenkanting. Dat nochtans deze mannen de 'zware verantwoorde lijkheid dragen, vervult mij met eerbied, besloot spr. Mej. Miep Pothoven zong enige Nederlandse liederen, ter afwisse ling, waarna er gelegenheid was tot het stellen van vragen. De vergadering stond onder voorzit terschap van or.ze Wethouder de heer H. van Galen Last. In de afgelopen -jaren is gebleken, dat het wenselijk was om dc korfballers in ons district meer te scholen en hen voor te bereiden op de grote taak, die ze nu of later op hun schouders hebben te nemen. Door de pers- en propaganda-commissie van de GUKB zijn verschillende bijeenkomsten georganiseerd en na Utrecht was gisteren Amersfoort aan de beurt in Hotel de Wapenroem. Voor deze avond waren twee spre kers, nl. de voorzitter van de GUKB, de heer G. Steenis en de grondlegger der korfbalsport, de heer N. Broek- huysen Sr. De heer G. Steenis hield een zeer belangrijke causgrie over het onder werp: de taak van de voorzitter. In twaalf hoofdpunten stelde hij dit on derwerp aan de orde. Het behoeft geen betoog, dat men een leerzame avond heeft gehad, want behalve een goed voorzitter is de heer Steenis ook een goed causeur. De grondlegger van de korfbal sport. de heer N. Broekhuysen Sr. liet het ontstaan en de groei van de ze sport de revue passeren. De heer Broekhuysen bracht ons terug in het begin van deze eeuw, toen hij met nog enkele onderwijzers in Zweden in het dorpje Naas een cursus volgde voor handenarbeid. In Zweden maak te hij kennis met een gezelschaps spel, dat nctball werd genoemd. In Nederland teruggekomen werden door hem de eerste schreden gezet voor het ontstaan van korfbal. Toen immers werd op de scholen nog niets voor de lichamelijke op voeding gedaan en al spoedig ver kreeg hij de medewerking van de toenmalige burgemeester van Am sterdam, de heer van Leeuwen en van prof. Winkler. De groepsspelen werden op de scholen ingevoerd en er werd een Amsterdamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding opgericht. De korfbalsport was er en er wer den voor de onderwijzers cursussen gegeven voor spelleiders. Zij leerden het liefst de korfbalsport, welke sport nu wel iets anders gewor den is. De eerste korfbalverenigingen werdan opgericht: OSCA en Witte Schots. DEV, DTV, te A'dam en BEO te.Bloemendaal en Doel te Bussum. 2 Juni 1903 ging men over tot de oprichting van de Nederlandse korf- balbond en daarmee was een tijd- Het was niet voor de eerste maal, dat een zekere S., eigenaar van een broodbakkersbedrijf in het Soester- kwartier voor de kantonrechter moest verschijnen. Verdachte had twee bakkers, die niet op het roos ter van aangenomen werkers voor kwamen vijf dagen lang twee uur per dag deeg laten kneden. Dit was bij herhaling gepleegd. Verdachte voerde als argument aan, dat er enige stagnatie was ontstaan door de in gebruikneming van een nieuwe fabriek. Hij gaf toe. dat hij verkeerd had gedaan de arbeidsinspectie niet te waarschuwen. Er waren echter, zo zei hij, zeven zieken in het be drijf, waarbij hijzelf. De chef beeft dit zaakje geregeld. De kantonrech ter vond het - allemaal wel mooi, maar hij vroeg zich af welke zeker heid hij nu had dat het niet meer zou voorkomen. In de tweede plaats stond ver dachte nogmaals voor eenzelfde feit terecht. Nu waren het dc boekhou ders, die geen warennamen inboek ten. De kantonrechter vonniste een geldboete van 20.subs, vijf dagen voor elke zaak afzonderlijk. perk van hard werken begonnen. Men ondervond medewerking, maar ook strijd. Immers, het was iets on gehoords om een vrouw te laten sporten, laat staan gezamenlijk in een zelfde ploeg. In Nederland heeft de techniek al een hoog peil bereikt en in België is men thans zover, dat de vertegen woordigende nationale ploeg een ernstige tegenstander, is geworden. Na de tweede wereldoorlog in 1946 werd de korfbalsport in Enge land „geïmporteerd". Ook in Frank rijk krijgt de korfbalsport steeds meer belangstelling. Paasmorgenwijding van de jeugd Naar wij vernemen heeft de Inter kerkelijke Jeugdraad te Amersfoort via predikanten, jeugverenigingen en jeugdleiders en -leidsters een op roep doen uitgaan tot de Protestant se Jeugd van Amersfoort om op de vroege morgen van de Eerste Paas dag, 17 April a s., samen te komen tot het houden van een Paasmorgen wijding in de open lucht. Deze samenkomst zal worden ge houden op het Lieve Vrouwekerkhof en is bedoeld om de Jeugd een ge legenheid te bieden tot een algemene en ongescheiden uiting van hun Paasvreugde. Gemeenschappelijk zal men onder leiding van de heer A. C. Schuurman de paasliederen zin gen; jongeren uit de verschillende kerken zullen de liturgie lezen en ds. N. O. Steenbeek. algemeen jeugdpredikant van de Synode der Ned. Herv. Kerk hoopt de diepe zin van het Paasgebeuren in een kort woord uiteen te zetten. Feestelijkheden op Koninginnedag Tijdens de Woensdagavond ge houden bestuursvergadering van de Oranjevereniging is na uitvoerige discussies het feestelijk programma samengesteld voor de eerstkomende Koninginnedag, op 30 April '49 Als hoogtepunt van het programma kan worden genoemd het optreden in de middaguren van Harry Kroe- ze's motorkozakken op het sport terrein Birkhoven. Van het overige programma kunnen wij het volgen de melden. Op de vooravond zullen de kerkelijke besturen worden ver zocht de gebruikelijke dankdiensten te houden. Op Koninginnedag zelf zullen ln de vroege ochtend twee muziekcorpsen door de gehele stad de reveille blazen. Om 7.30 vindt de gebruikelijke koraalzang plaats in de tuin van Amicitia. In de morgen uren worden in de binnenstad diver se spelen, demonstraties en wed strijden georganiseerd. De avond wordt besloten met een vuurwerk. Advertentie Een schip vol met .TIP' voer gedwongen Van PhlliDsland naar Oude Tonge. Plots riep er één ..Moord" TIP VAN BOOTZ over boordI Tien zijn er ln het water gesprongen Uit een tuintje, gelegen aan de Joannes Tolliusstraat werd een fiets ontvreemd, evenals een rijwiel, dat op het Zand stond. Twee personen, een van 32 jaar en een ander van 20 jaar, die op de openbare weg aan het voetballen waren, werden bekeurd. n TIP VAN BOOTZ Inz. hr J. A te A'dam ontv. 1 fl. TIP. Na Leningrad Barcelona Onze nationale schaakkampioene, mevrouw Fenny Heemskerk, die zal deelnemen aan het internatio nale tournooi om het wereldkam pioenschap schaken voor dames te Leningrad, ontving opnieuw een vererende uitnodiging en wel uit Spanje. De vice-president van de Bar- celona-schaakbond, mr. Ricardo A. Oller Mallol, nodigde haar uit in October a.s. deel te willen nemen aan 'n groot internationaal dames- schaaktournooi, dat te Barcelona gehouden zal worden. O.a. zijn hiervoor reeds geïnviteerd de dames-kampioenen van Frankrijk, Zwitserland en Engeland. Naar aanleiding van deze uitno diging deelde Fenny ons nog mede, dat haar Engelse schaakvriendin, de oud-kampioen Miss Sannders haar bemiddeling had verleend en haar in contact had gebracht met de schaakclub uit Barcelona. Of zij de invitatie accepteerde? „Dolgraag," zei Fenny, „ik ben er reuze mee in m'n schik!" Eerst Hastings, binnenkort Le ningrad, daarna Barcelona, zo wordt Fenny na dr. Euwe onze schaak-ambassadrice. Dat ze veel succes mag hebben! Soest Contactavond BNI De afdeling Soest van de Band Nederland-Indonesië, hield Woens dagavond in de zaal van café „De Viersprong" een rllm-contactavond, die buitengewoon goed bezocht was. Dc voorzitter van de Band de heer J. Kraaijenhagen, sprak een kort openingswoord, waarna geza menlijk het Bandlied gezongen werd. Als eerse fibn verscheen op het witte doek „Indonesië werkt weer" een film die het gehele leven van de inlander en zijn gebruiken laat zien. In een andere film volgden de toeschouwers „De Huzaren van Boreel" op hun monstertocht van ruim 2000 km. dwars door Java. De bijeenkomst stond onder lei ding van de heer J. Kraaijenhagen. Kapper Butzelaar bereikte finale Dinsdag j.l. vond te Tilburg de demi-finale plaats om het Lands kampioenschap dames- en heren- kappeh. In deze wedstrijd slaagde onze plaatsgenoot, de heer W. But- zelaar, er in met 466 punten de 6c plaats te bezetten. Door dit succes wordt de heer Butzelaar in staat gesteld Dinsdag 19 April a.s. te Arnhem deel te nemen aan de eind strijd voor het landskampioenschap. Advertentie RHENUS Leusden Eerste kievitsei Gisteren werd in de gemeente Leusden het eerste kievitsei gevon den door de heer J. v. O., die het aan de heer M. J. E. Kwint, burge meester dezer gemeente aanbood. Burgerlijke stand Geboorten: Maria Hendrika Ge- rarda, dochter van J. Berg en van M. Th. v. Daatselaar; Cornelis Wil helmus Jozeph, zoon van R. Roest en van G. J. Tolboom; Hendrikus Jozef, zoon van H. J. Kok en J. Hak; Johannes Jozef, zoon van J. S. v. d. Berg en van P. v. d. Heiden. Huwelijk en Overlijden: geen. Stoutenburg Koopman in arrest Door de Rijkspolitie te Stouten burg werd de koopman v. d. H., verblijvende te Barneveld, aange houden als verdacht van diefstal van een horloge in deze gemeente. De man probeerde later dit klokje in de gemeente Barneveld te ver kopen, maar werd toen door de po litie betrapt. Hij is thans voorlopig opgesloten in de Rijkspolitiekazer ne te Leusden. Burgerlijke stand Geboorten: geen. Huwelijk: L. van Dam, oud 38 jaar met W. v. d. Veen oud 42 jaar. Overleden: Johannes Seesink, oud 77 jaar, ongehuwd; Johannes J. Melzer, oud 84 jaar. Hoevelaken Raadsvergadering Vrijdagmorgen as om half twaalf komt de raad dezer gemeen te ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. Laan opengesteld Nu de werkzaamheden geëndigd zijn is de Stoutenburgerlaan weer voor het verkeer opengesteld. Burgerlijke stand Getrouwd: Hendrik Beitler en Maria van den Ham. Predikbeurten Vrijdag 25 Maart Ned. Herv. Kerk 7 u. ds. Lamens van Elspeet.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2