DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Komende Jaarbeurs grootste die ooit is gehouden Benelux onder de loupe Weer mutatie in Moskou Ministers naar Washington voor ondertekening Pact Sow jet-regering bang voor de waarheid Expositie-ruimte nu 43.000 m2, 3699 deelnemers Prinses Beatrix opent zelf de Beatrixhal Op ck küAAsd Onze regering nam voorlopig besluit HANS RAUTER terecht gesteld Bewapeningsplan West-Europa Nader overleg voor bestrijding van het communisme Onderwijzers zijn verbitterd Ook Londen let op Nabije Oosten Ie kort Ibestek yrijdsg 25 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1284 Opgericht door de Stichting „Het ParooP Giro 510330. Bank- Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.*5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie o Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TI. DE BOORDER. Sinds de bevrijding heeft de directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs op de aan de beurzen voorafgaande persconferenties tel kens weer kunnen mededelen, dat de op komst zijnde beurs de grootste was, welke ooit werd gehouden. Ook nu weer kan dat worden gezegd, zo verzekerde gisteravond Mr. J. Milius in de A.V.R.O.-rubriek „In het radiO-zoeklicht". Men is er in geslaagd de ruimte opnieuw uit te breiden door de bouw van het paviljoen op het Vredenburg en o.m. ook door de oprichting van een vliegtuigloods op het terrein aan de Croe-, selaan. Dit betekende voor de netto bezette oppervlakte een uit breiding van .000 m~, zodat deze nu 43.000 m2 in totaal bedraagt. Wanneer men nu bedenkt, dat deze oppervlakte tijdens de eerste jaarbeurs 5S00 m2 bedroeg, dan blijkt daaruit wel ten zeerste in welke mate het instituut is gegroeid. Tijdens de opening van de nieuwe Beatrixhal van het Jaarbeursge bouw te Utrecht, zal ook het wa pen van H.K.H. Prinses Beatrix, dat zojuist bij de Bronsgieterij Binder te Overveen in brons is ge goten, onthuld worden. Het wapen is ontworpen door de Utrechtse beeldhouwer P. d' Hont. Het aantal deelnemers, het hoog ste dat tot nu toe werd bereikt, is 3699. waarvan 61% met buitenlandse producten. Bij de vijftigste jaarbeurs bedroeg dit 54%. De buitengewoon grote textiel- en confectieafdeling beslaat de gehele Be^Jrixhal met de nieuwe gaanderijen en de helft van de Irenehal. de ander helft wordt in beslaggenomen door de Belgische in zending van textiel, terwijl een grote technische afdeling van België aan de Croeselaan is ingericht. Ook burgemeester De R a n 11 7. nam aan het vraaggesprek deel. Hij sprak als zijn overtuiging uit. dat door de Jaarbeurs het karakter van Utrecht als centrumgemeente nog wordt geaccentueerd. Zij zal ook nu weer een grote levendigheid bren gen. In dit verband wees de burge meester op het feit. dat de politie speciale cursussen in vreemde talen had gevolgd. Er zijn parkeermoei- lijkheden omdat het Vreeburg nu geheel door de beurs is ingenomen, maar daarvoor zal een oplossing worden gevonden. Utrecht zal op^ nieuw tonen een Jaarbeyrsstad te zijn. Mr. Milius verwacht 'n zeer groot bezoek, vooral ook uit het buiten land. De laatste jaren is er in het buitenland veel reclame gemaakt en deze propaganda begint nu door te werken. Er zullen o.a groepen Fran- Oswald Mosley De Britse fascistenleider Oswald Mosley doet weer van zich spre ken. In het begin van deze week zijn te Londen ernstige ongeregeldheden voorgevallen, toen een grot<? menig te van zijn tegenstanders een pro testactie ondernam tijdens een de monstratie, die op touw was gezet door een zeer klein aantal van zijn volgelingen. Dat de Mosley-aanhangers niet talrijk waren is niet verwonderlijk. In Engeland, waar de democratische opvattingen diep in het volkskarak ter wortelen, heeft „The Leader'* nooit veel mensen om zich heen kunnen verzamelen en zowel zijn beweging als hijzelf maakten eigen lijk vrijwel nooit iets anders dan een zielige vertoning. Sir Oswald Mosley. die gehuwd is geweest met een dochter van Lord Curzon, werd geboren als een gen tleman met geld. In de eerste we reldoorlog stond hij aan het front in Vlaanderen; daarna diende hij bij de luchtmacht. Op 22-jarige leeftijd deed hij als lid van de Conservatieve Partij zijn intrede in het Lagerhuis. Hij werd er vrij spoedig diep gedes- illusionneerd, zegde het lidmaat schap van zijn partij op, xvas enige tijd onafhankelijk afgevaardigde en sloot zich toen aan bij de Labour Party, waar men hem met vreugde binnen haalde. In 1929 werd hij mi nister zonder portefeuille in de tweede Arbciddrsregering, speciaal met het werkloosheidsvraagstuk be last. Men zei van hem, dat hij van het hout is, waaruit eerste ministers worden gesneden, maar met de man, die op dat moment eerste minister was. de bedachtzame Ramsay Mac- Donald, kreeg hij conflict op con flict en het gevolg was, dat hij. op nieuw gedesillusionneerd, wederom uit zijn partij trad. Toen hij den nieuwe partij stichtte, werd deze i weggespoeld, door de golf, die de Nationale regering aan het bewind bracht. Hij stond op straat zonder partij en zonder zetel: een drievou dig politiek mislukkeling. De reactie op al deze gebeurtenis sen was deze, dat hij zijn Bond- street-pakken verwisselde voor het zwarte hemd Hij trok 'o vc'd<? tegen de democratie, stak zijn getrouwen in uniformen en liet hen strijdliede ren zingen in vergaderingen, waar hij kwam spreken over zijn bij Nietsche, Spengler. Sorel en Musso lini bijeengegaarde levensbeschou wing. Mosley predikte over ,.Gro- tér Brittannic" en over de fascist, „die instinctief, niet theoretisch" handelt. Zijn volgelingen zwoeren hem te volgen op weg naar macht en vrijheid of tot in de dood" en „moedig stand te houden of te ster ven". Daarbij kwamen vervolgens rnet onverbiddellijke logica weldra fanatisme, haat, onverdraagzaam heid en „hail"-geroep en even later ook anti-semitisme. De aanhang van de nieuwbakken „Leader" bleef gering. Slechts de society-dames legden voor de slan ke. knappe, op den filmster gelij kende „held" enige belangstelling aan de dag. Maar én Conservatieven én socialisten wantrouwden de man, die tot tweemaal toe een ontstellend gebrek aan loyaliteit jegens zijn partij vdrtoonde, ten sterkste. In de oorlog werd hij geïnter neerd. Na zijn vrijlating is hij op nieuw gestart met zijn agitatie. Maar tot dusver schijnt het getij voor hem ongunstiger dan ooit. En in een stad als Londen heeft hij nog niet meer dan tweehonderd aanhangers op de been kunnen brengen. sen. Engelsen en Canadezen komen, maar daarnaast wordt ook veel pri- vé-bezoek verwacht. De burgemeester gaf nog als zijn persoonlijke indruk te kennen, dat de Jaarbeurs in een veel te nauw keurslijf zit gewrongen en dat zo spoedig mogelijk uitbreiding van de expositie-ruimte nodig is. Dinsdag aanstaande, de ope ningsdag van de Jaarbeurs zal Prinses Beatrix zelf de Beatrix hal officieel openen. Zij zal dan dan tevens een steen onthullen, waarin haar wapen is gebeiteld. Dit is de eerste maal dat de kroonprinses een openbare daad zal verrichten. Naar het ANP van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de Neder landse regering Donderdagavond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om ad vies gezonden naar dr. B e e I en dr. V a n R o y e n. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bovengenoemden te hebben ingewonnen tot een defi nitief besluit te komen. Voorts verneemt het ANP nog. dat dr. Van Roy en zich bereid verklaard heeft om, indien de re gering mocht besluiten tot het deelnemen^ aan een voorbereidende conferentie in Batavia, als voorzit ter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op te treden. Grenswijziging wordt Zaterdag hekend Officiële Franse kringen hebben mee gedeeld dat de beslissingen der zes mo gendheden over dc grenscorrecties Za terdag zullen worden hekend gemaakt Patrouillerapport over incident te Peniwen Bij geen enkele officiële of bur gerlijke instantie te Batavia is iets bekend over het incident bij Peni- wen, aldus meldt Aneta. Er zijn onmiddellijk telefonische inlich tingen gevraagd bij de betrokken militaire autoriteiten van Oost- Java waarbij is gebleken dat het rapport van de predikant van Pe- niwen eerst op 18 Maart door de troepencommandant van Malang werd ontvangen. De commandant heeft direct een onderzoek inge steld dat nog niet is geëindigd Het is te betreuren, wordt ver der gemeld, dat een dergelijke me dedeling door het persbureau van de Nederlandse Hervormde kerk gepubliceerd is zonder dat van te voren ook maar een poging gedaan .werd zich van de juistheid van de ontvangen berichten te vergewis sen Aan de hand van het patrouille rapport kan nog het volgende wor den meegedeeld: bij het ziekenhuis van Peniwen raakte een patrouille in een vuurgevecht met een bewa- kincsgroep. die deel bleek uit te maken van een bende, welke naar schatting van de bevolking vijf honderd man sterk was. Bij het eerste contact werd envijf leden van de groep gedood. Bij een daar opvolgende zuivering van het ziekenhuis vluchtte de bende in alle richtingen, waarbij nog zes man zijn neergeschoten. Acht ver plegers en elf verpleegsters wer den in arrest gesteld. Nadere bij zonderheden zullen worden ge meld. zodra het onderzoek is afge sloten.^ Terroristen steken station in brand Naar eerst thans bekend gewor den is, heeft-een bende vorige week hef staTfon Maos nabij Tjilatjap in brand gestoken, hetgeen aanzien lijke schade veroorzaakt heeft. Tij dens de eerste politionele actie was het station door de TNI vrijwel vernield, doch later was dit door de spoorwegen hersteld. Dezelfde nacht werden ook de stations van Sumpiah en Kem- randjan afgebrand. Naar wij vernemen is heden ochtend in de vroegte het dood vonnis voltrokken aan de ge wezen Duitse commissaris-ge neraal H. A. Rauter. Het doodvonnis werd voltrokken, nadat by Konlnkiyk Besluit afwü- zend was beschikt op een verzoek tot gratie. Naar \vU nader vernemen, rijn de gratieverzoeken, waarop afwijzend Is beschikt. Ingediend bulten voor kennis en zonder toestemming van betrokkene. In weerwil van de strikte geheim houding in de militaire kringen der vijf landen van het Brussels pact meent men te weten, dat de verde- digingsraad ter vergadering van Dinsdag een herbewapeningsplan voor West-Europa heeft onderzocht, overeenkomstig de instructies die door de adviserende raad der vijf aan de verdedigingsraad zijn gege ven. De verdedigingsraad zou boven dien gewerkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vlootmanoeu- vres, die de strijdkrachten van de Westerse Unie in het begin van de zomer zouden houden. Deze manoeu vres zouden plaatsvinden in de Noordzee en in het Kanaal* en een landingspoging op de Zuidkust van Engeland omvatten. Minister Boel^anin door Wassilefsky vervangen Radio-Moskou meldde gister avond, dat maarschalk Boelen- n I n Is ontheven van 7.yn functie als minister van de gewapende macht der Sowjet-Unle. Maarschalk Wassilefsky Is In z.yn plaats benoemd. Maarschalk Boel- ganln blllft een der vice-premiers. Maarschalk Wassilefsky.* oorloge- held, werd van zjjn functie als chef staf ontheven in November j 1 om dat hy ..met werk overladen" was. Wassilefsky is 47 jaar. Hy werd In 1943 chef-staf na het succes van het tegenoffensief te Stalingrad, waar in htj maarschalk Zjoekof's rechter hand was. Hp maakte de plannen voor de zeer snelle overwinning op de Japanners In Mandsjoerye in 1945 Maarschalk Nikolai Boeigantn was minister van de gewapende macht sedert Maart 1917. toen hij de post van maarschalk Stalin overnam. Hij Is 53 jaar. Hij werd In 1942 benoemd tot luitenant-gene raal van het rode leger. Hy Is voor malig vice-president van de raad van volkscommissarissen. Van 1942 tot 1948 was maar schalk Boelganln vice-commlssarls voor defensie en van 1946 tot 194' vice-minister voor de gewapende macht. In Maart 1947. onmiddeliyk na zijn benoeming tot minister van de gewapende macht, werd hy vlce- voorzitter van de ministerraad. In November van hetzelfde jaar werd hy bevorderd tot maarschalk van de Sowjet-Unle. Behalve vlce-premler Is maar schalk Boelganin tevens lid van de staatsraad voor de defensie en van het praesidium van de Moskouse Sowjet. Heden zijn de ministers van bui- historische document tekenen, het- tenlandse zaken van vier tot de Westerse Unie behorende mogend heden naar Washington ver trokken, In verband met dc onder tekening van het Atlantisch Ver drag op vier April. Met dc ..Queen Mary" zijn de Britse. Belgische. Nederland se en Luxemburgse ministers van buitenlandse zaken Bevin, Spaak. Stikker en Bech ver trokken. Uit gewoonlijk betrouwbare Pa- rijse bron wordt vernomen dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, voornemens is 30 Maart per vliegtuig naar Washing ton te vertrekken. President Truman heeft bekend gemaakt de plechtigheid te zullen bijwonen. Minister Acheson zal voor de Verenigde Staten tekenen. Hoewel Ernest Bevin voorname lijk naar Washington gaat om het Atlantisch Pact te tekenen zal hij ook de vraag bespreken hoe de Westelijke mogendheden hun po gingen kunnen versnellen om het communisme in verschillende de len van de wereld, voornamelijk in Griekenland, tegen te houden. Volgens officiële bronnen zullen in Washington afgezien van het Atlantische Pact de volgende kwesties besproken worden: de toekomst van West Duitsland, col lectieve steun aan Griekenland, de Turkse en Iraanse veiligheid en meer dynamisch anti-communis tisch optreden in het Midden Oos ten en het Verre Oosten. Tegenover verslaggevers ver klaarde Bevin: „Ik ga het grote welk in zijn inhoud, grondslagen en basis de grote eenheid der Wes telijke wereld vertegenwoordigt. Ik ben van mening, dat dit pact vrede en solidariteit onder ons zal brengen. Het is de eerste stap tot het ver drijven van de gedachte, die zich in vele geesten heeft vastgezet, dat men zijn zin kan krijgen door het gebruik van agressie Als dit document getekend is zal het de belichaming van het begin sel vertegenwoordigen, dat de we reld door rede geleid moet worden en niet door geweld. Bevin zag er zeer vermoeid uit en moest herhaalde malen rusten op weg naar zijn kajuit. Hij ver klaarde. dat deze vermoeidheid te wijten is aan een aanval van asth ma. De Alg. Ned. Onderwijzers Fede ratie heeft aan de Staten-Generaal aangeboden een overzicht van de feiten, die hebben geleid tot het verbreken van het overleg der re gering met de onderwijzers. (Vol gens het A N P. ontkent de rege ring, dat dit laatste juist is). In verband met de zeer ernstige ge volgen, die dit voor het onderwijs en de onderwijzers zal hebben heeft het bestuur van de ANOF gemeend, het parlement niet on kundig te mogen laten van de gang van zaken. „Ons onderwijs heeft rust no dig". heet het in het adres, „het heeft behoefte aan leerkrachten, die zich zonder al te grote zorgen aan hun taak kunnen wijden. De weg, die de regering thans heeft ingeslagen, kan ons daartoe niet voeren, maar leidt onherroepelijk tot verbittering, opstandigheid en onrust, tot grote schade van ons Nederlandse volksonderwijs". Schacht weet de weg: Toen Winston Churchill Woensdag aan boQrd van de Queen Elisabeth in New York arriveerdewerd hij opgewacht door ongeveer 100 de monstrerende mannen en vrouwen, die zich in de naburige straten had den opgesteld. In koor riepen de demonstranten: „Geen Noordatlantisch Pact. Ga terugChurchill", terwijl zij borden met anti-oorlogse opschrif ten meevoerden. De demonstratie was georganiseerd door het Comité tegen Oorlogspropaganda van de Nationale Raad der Vereniging voor Amerikaans-Sowjetrussische Vriendschap en verliep ordelijk. Terug naar de gouden standaard Terugkeer tot de gouden standaard door alle landen is als oplossing voor de huidige wereldcrisis aanbevolen door dr. Schacht, Hitiers finan ciële tovenaar, in een interview met de Giornale d'Italia. Schacht beval verder aan: vorming van een econo mische gemeenschap van de landen die koloniën in Afrika bezitten, her stel van het particuliere initiatief in de Ruhrindustrie, nauwe economi sche Duitse samenwerking met en afhankelijkheid van de Westelijke mogendheden en groter aandacht voor de industriële wederopbouw in het kader van het plan-MarshalL Economisch plan zou uitvoer verdubbelen In het tussentijdse verslag betref fende het program voor< het Euro pese herstel van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (OEE.S.1, wordt een studie gewijd aan de voorgenomen econo mische unie der Lage Landen. De Beneluxlanden. aldus het ver slag. lijden onder de verdwijning van Duitsland als productie- en consumptieland. de omleiding van het transitoverkcer met het Rubr- gebied en de Rijnstreek en onder de verdwijning van hun nkomsten uit de in Duitsland belegde kapita len. Indonesië is thans voor Neder land een zware schadepost, terwijl de handelsbetrekkingen met dit ge bied voor dc oorlog 9% van het Ne derlandse nationale inkomen ople verden. Het verslag van het actieplan van de Benelux vat men als volgt sa men: alles in het werk stellen om de productie te verhogen. De opvoering van de productie wordt vervolgens in grote trekken in het verslag aangegeven. Zo luidt het daarin o.m., dat de productie van aardolie in Neder land en overzeese gebieden ten aan zien van 1947 zal worden verdrie voudigd. Nieuwe raffinaderijen zul len het mogelijk maken zesmaal meer petroleum te verwerken dan in 1933 en een gedeelte van de afge werkte producten uit te voeren. Vergeleken met 1948/1949 zal het verbruik van drijfkracht voor in dustriële doeleinden mot 25*', wor den verhoogd. Tussen Januari 1948 en Juni 1953 heeft de Benelux plannen voor de bouw van 430.000 woningen cn het herstel der wegen voor rijtuigen en schepen. Door de Amerikaanse hulp. zo zegt het verslage moet het mogelijk zijn onverwijld in het bezit te ko men van het geld voor de investe ringen. Deze hulp is de voornaamste voorwaarde voor het welslagen van het actieplan van de Benelux. „Gerichte economie" In het verslag heet het verder dat de regeringen tot de conclusie zijn gekomen, dat er niet naar een al gehele economische vrijheid moet worden gestreefd, doch naar enigs zins gerichte economie, geschraagd door algemene bepalingen. Het al gemeen verbruik dient gedurende een bepaalde tijd te worden beperkt om de uitvoering van het investe- rin^sDrogram mogelnk te ma^n. Door de verwezenlijking van dit plan zou de uitvoer van de Benelux, vergeleken met 1947 verdubbelen en zou de uitvoer naar de dollar- zond 2J4 maal groter worden. Het handelsverkeer met West Duitsland zou 82% van het totale ruilverkeer bereiken, tegen 16% voor de oorlog, wat betreft de handelsbetrekkingen met geheel Duitsland. De netto op brengst van het scheepsverkeer zou ten opzichte van 1948/1949 met V* toenemen. In weerwil van de verhoogde in voer zal dc betalingsbalans vrijwel in evenwicht zijn. Hoewel de invoer uit het dollargebied met zal wor den verminderd zal het tekort ten aanzien van het Westelijk Halfrond 346 millioen dollar bedragen, reke ning gehouden met een ontvangst- post van 152 millioen dollar, zijnde de tegenwaarde voor het meren deel in dollars van het lopende batig saldo van Nederland ten aan zien van Indonesië. Het plan voorziet ten aanzien van de sterlingzone een uitvoeroverschot van 53,7 millioen dollar, dat zal bij dragen om het sterlingtekort van de meeste der overige deelnemende landen te verminderen. Ten slotte onderzoekt het verslag de kansen op slagen van de Bene lux. Op binnenlands gebied hangt het welslagen af van het tot stand komen van een inwendig evenwicht onder de drie landen. Op buitenlands gebied vergt de verwezenlijking van het plan: be vredigende oplossing van de Duitse en de Indonesische kwestie, een aanzienlijke toeneming van het handelsverkeer door de afschaffing van de beperkende maatregelen in zake de invoer, vermindering van de douanetarieven en multilate- ralisatid van het ruil- en betalings verkeer en de mogelijkheid de no dige dollars ter beschikking te krij gen voor de tijd na 1952. De Britse minister van buiten landse zaken. Ernest Bevin, hééft alvorens gisteravond Londen te ver laten om zich voor zyn reis naar de Ver. Staten in te schepen aan boord van de Queen Mary de leden van z'n kabinet op de hoogte gebracht van de aard der besprekingen die hy de volgende week met de Amerikaanse leiders over de dringende wereld problemen zal voeren. Van officiële zöde wordt verno men, dat Bevin, afgezien van de kwesties die uit het Atlantisch pact voortvloeien, speciaal aandacht zal wyden aan: 1. algemene principes die verband houden met de toekomst van Weat- Duitsland: 2. Versterking van de oorlog der Griekse regering tegen de commu nistische guerilla-stryders; 3. De maatregelen tot steun aan do collectieve veiligheid va,n Grieken land, Turkye en Iran 4. Verscheping van de Anti-Commu nistische politieke en militaire stra^ tegie ln het Nabye- en Verre Oos ten. Reeds Dinsdag zette Acheson, Bevins Amerikaanse collega, op een persconferentie uiteen, dat ook de aandacht der V.S. zich op het ogen blik speciaal op het Nabye Oosten richt. De Belgische ambassadeur te 's-Gravenhage, de heer E. Graeffe, heeft Woensdag tijdens een intieme receptie op de ambassade aan jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde overhandigd. Hij begroette jhr. Beelaerts van Blokland als een beproefd vriend van België en onderstreepte zijn verdiensten als promotor van de Benelux-idee. Amerikaans Witboek constateert: Dertig jaar communisme gaf bevolking geen redelijke levensstandaard Het departement van buitenland se zaken der Verenigde Staten, heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd dat haar regering bang is dat het Russische volk de waarheid over het Amerikaanse volk te weten zal komen. Het departement staaft de ze bewering met de uitgave van een Witboek, waarin nauwkeurig de vruchteloze Amerikaanse pogingen beschreven staan om het culturele wetenschappelyke en technische verkeer in de laatste vyftien jaar te ontwikkelen. Het document werd uitgegeven aan de vooravond van de cultureel-wetcnschappeiyke con ferentie voor de wereldvrede, waar Rusland vertegenwoordigd zal zyn. In Amerikaanse kringen is men van mening dat de Russische leiders vrezen dat by een vrye uitwisseling van gedachten hun greep op het Russische volk zal verslappen In het Witboek wordt een lyst van alle pogingen gegeven, die de Russen moedwillig deden stranden en zulks kan alleen maar het gevolg zijn van de angst der Russische regering voor een uitwisseling van gedachten om dat dertig jaar communisme niet in staat zijn geweest het Russische volk een levensstandaard te geven, zoals de arbeiders in dc Verenigde Staten dieNgewcnd zyn. Dertig jaren communisme hebben aan het volk de vrije meningsuiting ontnomen, een vrijheid die zij. wan neer zij haar eenmaal door de om gang met het Amerikaanse volk hebben leren kennen, eerst zullen missen zodat het hen ontevreden zal maken, aldus het Witboek. Het officiële rapport zegt dat de Senaat debatteert over Marshallhulp In de Amerikaanse Senaat is giste ren het debat over de voortzetting van de Marshallhulp aan Europa be gonnen. De republikeinse senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen. drong bij zijn collega's aan op goedkeuring van het volle bedrag van 5.580 millioen dollar, zo als is voorgesteld. Hij zei, dat het economische herstel zwaarder moet wegen dan elk militair programma voor Europa. De hulp, die volgend jaar zal worden verstrekt, moet aan zienlijk beneden de 5 milliard dollar liggen, aldus Connally. KVP en materiële oorlogsschade Het bestuur der KVP heeft be sloten het vraagstuk van de -ver goeding der materiële oorlogsscha-' de te doen bespreken in het colle ge van beraad. De bespreking zal worden gehouden op 3 en 4 Mei te Utrecht. Prof. dr. Groeneveld en drs. Ten Doeschat zullen prae-ad- vies' uitbrenger. respectievelijk over het financieel-budgetaire en het sociaal-economische aspect. Hierdoor zal na zijn instelling op 26 Februari door de partijraad het college van beraad voor de eersto maal in, functie treden. Verenigde Staten met haar pogin gen om geleerden, technici, artisten enz naar Rusland te zenden een heel mager resultaat geoogst heeft en dat de enkelen die erheen zyn geweest slechts die personen waren die door de Russen daartoe aange wezen werden. Terwyi anderzyds de Amerikanen iedere Rus, ongeacht zijn politieke overtuiging, ln dit uit- wissellngkad» r toelieten. Met het oog hierop vestigt het de partement de aandacht op de deel neming van Rusland aan de confe rentie over de wereldvrede die te New York gehouden zal worden Het document wyst er voorts op dat de Russen wel een flauwe notie moeten hebben van de hoge levens standaard in Amerika. Dit stelt de Sowjetregering voor een moeiiyk probleem: haar poging om het volk te overtuigen van de superioriteit van het communistisch systeem en het moet voorkomen worden dat de satellieten die thans het Kremlin blindelings volgen, de ware toe stand in de Sowjet-Unie te weten komen. Slechts deze uitleg verklaart de houding van Rusland tegenover de pogingen der Verenigde Staten om nauwer met elkaar in contact te ko men. Berichten over de welstand en de vryheid in andere landen zouden de Sowjet-Unle binnenkomen en de deplorabele toestand waarin het Russische volk verkeert, zou uitlek ken. Dit zou slechts aan de macht der regering afbreuk doen. Nieuwe dienstregeling op Batavia-route van KI.'M Met ingang van 3 April zullen ne vliegtuigen van de Batavia-route der KLM lnplaats van Maandag. Donderdag en- Zaterdag des morgens vroeg van Schiphol vertrekken' Zondag, Woensoag en Vrijdag des avonds iaat Des Zondags gaat het .slaapvliegtulg naar Indonesië, des Woensdags het vliegtuig met vier en een halve ton post en des- Vrijdags met twintig passa giers en anderhalve ton post Amerikaanse mijnwerkers werken Maandag weer De Amerikaanse mijnwerkers hebben van Lewis, de leider van het mijn .ver- kersvakverbond. opdracht ontvangen Maandag naar het werk terug te keren Zij zijn sinds 14 Maart in staking ter herdenking van de omgekomen of ge wonde mijnwerkers De staking was te vens bedoeld als protest tegen de be noeming van Boyd als directeur van het federale mljnbouwbureau. Berlijn was Donderdag in een post zegeloorlog gewikkeld waardoor iede re briefschrijver zijn eigen postbode werd. De postkantoren in de Weste lijke sectoren weigerden de post meti Oostelijke zeRels aan te nemen, in de Russische zone werden brieven met Westelijke zegels geweigerd Een Wes telijke Berlijner. die een brief naar de Oostelijke sector moest versturen, moest eerst de zone-grens overschrij den. daar een postzegel kopen en kon eerst dan zUn brief posten. Onge veer tweehonderd afgevaardigden van pro-Stalin en pro-Tito partijen m Argentinië rankten slaags voor het congres dat zli hadden uitgeschreven, kon beginnen Op het laatste moment verbood de politie dc bijeenkomst. De afgevaardigden hadden nog net tijd om ruzie te krijgen en elkaar onder luid geschreeuwvan leve Stalln en leve Tlto te lijf te gaan. Churchill droeg een zwarte Homburg, een blauw strikdasje, een wandelstok cn zijn traditionele sigaar toen hij Donderdag het huis van Bernard Baruch te New York verliet om een bezoek te brengen aan president Truman te Washington. ,Hc. Winnie" schreeuwde een monteur van een in aanbouw zijnd flatgebouw waarop Churchill het V-teken maakte. De meisjes ln New York kunnen de voorjaarsmode inzetten met een mu- ziekhocd. In dc bol ls een twce-lamps miniatuur-radiotoestel verborgen. De lampen zitten als twee hoorns aan de buitenkant van dc hoed. de ringan- tenne aan de achterzijde van dc rand. Wanneer een meisje dc hoed draagt wordt haar ene oor bedekt door een koptelefoon: achter ln dc hoed zijn batterijen opgeborgen. De 41-jarige sergeant William Wykcs van de poli tie te Horsham Engeland die belast was met het onderzoek naar een In braak. kon de kwestie maar niet op lossen. Toen andere politie-officleren dc zaak overnamen bleek dat Wykes zelf dc inbraak had gepleegd en de dader was van nog 19 andere kraak- Jcs. Een Engelse scheepsjongen wil de uit Antwerpen een brief aan zijn moeder schrijven, maar hij had geen geld voor een postzegel. Hij stopte zijn brief in ccn fles. wierp die ln zee en binnen vijf dagen werd de brief bij moe thuis bezorgd. Weerbericht AANHOUDEND FRAAI WEER Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. i Droog weer met weinig bewolking. Zwakke wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Ta melijk koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. 28 Maart: Zon op 6.30, onder 19.02; maan op 6 03, onder 15 34.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1