Dagblad voor AMERSFOORT N.V. „Industriepark Amersfoort" binnenkort een feit Woningbouw in het Soesterkwartier Waterlevering aan Leusden Film over Chopin boeiend van spel en klank Persv. „Meursing" tien jaar Vader Holierook beheert grote jeugdherberg 31 2 DAGBLAD VOOR 'AMERSFOORT Vrijdag 25 Maart 1949 STADSNIEUWS Voorlopige opzet geraamd op 610 mille Teneinde de vestiging van indus trieën in onze gemeente te bevor deren hebben B. en W. reeds se dert enige tijd de voorbereiding ter hand genomen van maatregelen die kunnen leiden tot de stichting van een industriepark te Amers foort. Nadat zij zich op de hoogte hebben gesteld van hetgeen elders in dit opzicht tot stand is gekomen, hebben B. en W. zich in verbin ding gesteld met het makelaarskan toor B. J. Joosten te Zevenaar, dat in deze richting reeds werkzaam is en waarbij het college zich verze kerde van de ervaring, welke door dit kantooi is opgedaan. De opzet, in grote lijnen aange geven is deze; de belanghebbende industriëlen zullen in samenwer king met de gemeente komen tot oprichting van een naamloze ven nootschap, welke ten doel heeft door alle wettige middelen de in dustrievestiging en uitbreiding daarvan in de gemeente Amers foort te bevorderen, in het bijzon der door het aankopen van daartoe geschikte terreinen, het stichten van industriehallen en andere ge bouwen, geschikt voor industrie, het verhuren daarvan en het ver kopen er van en in het algemeen alles, wat aan het gestelde doel be vorderlijk is, in de ruimste zin. Ter bevordering van deze opzet zal het nodig zijn, dat door de ge meente 35% van het benodigde ka pitaal, voorlopig geschat op f 610.000,-, wordt gefourneerd, waarvan 15% in aandelen en 20% al^ tweede hypotheek, terwijl de deelnemende industrieën zelf ook 15% in aandelen zullen moeten beschikbaar stellen en 50% van het kapitaal als eerste hypotheek zal moeten worden verkregen. Op de basis van het voren staande hebben de heren Joosten en Van der Veer besprekingen ge voerd met een aantal industriëlen, die in het plan belang stelden. Nadat de voorbereidende werk zaamheden zover waren gevorderd, dat de totstandkoming van het plan vastere vormen begon te krij gen, hebben B. en W. op 4 Maart j.l. een bespreking gevoerd met alle belangstellenden, welke bin nen enkele dagen door een tweede bespreking zal wórden gevolgd. Het ligt in de bedoeling in de komen de vergadering tot de voorlopige oprichting der „Naamloze vennoot schap Industriepark Amersfoort" 'over te gaan. B. en W. vragen de raad nu machtiging om mede te werken aan de voorlopige oprich ting der Naamloze vennootschap Industriepark Amersfoort en voorts om in beginsel in te stemmen met de financieringsopzet. Jaarwedde-regeling van gemeente-secretarissen Bij B. en W. bestaan ernstige bedenkingen tegen de door Ged. Staten vastgestelde jaarwedde-re geling voor gemeente-secretarissen vervat in ontwerp-besluit II. Daarin wordt als datum van in gang van de nieuwe regeling ge noemd 1 Januari 1948, hetgeen af wijkt van de regeling voor het overheidspersoneel in 't algemeen, waarvoor p.l. de datum 1 October 1947 is genomen. Voorts achten B. en W. de klas- sificatie onjuist. Amersfoort is door G. S. ingedeeld bij gemeenten van 40.001-60.000 inwoners. Het'college is van mening dat Amersfoort zeker mag worden ge rekend tot gemeenten met 60.001- 80.0000 inwoners, omdatThns gar nizoen 5.000 man telt. Amersfoort stelt daarbij nog als stad met grote toekomstmogelijkheden zware eisen aan de ambtenaars. B. en W. stellen daarom de raad voor bezwaren bij G. S. te uiten en te verzoeken de hierboven om schreven wensen in te willigen. Noteert U even Grand Theater, Snouckaertlaan, tel. 4632, t.m. Donderdagmiddag ,,Het dal der beslissing". Aan vangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel, telef. 6572, t.m. Donderdagavond „Twee x Twee". Aanvangstijden: Zondag 2: 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater, Langestraat. t.m. Donderdagavond. Tweede deel van Captain America „De doods klok luidt". Aanvangstijden: Vrij dag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2 30 en 8 uur. VRIJDAG 25 MAART. Hotel Mono- pole, 8.15 uur. Anthroposofische ver in Nederland. Voordracht over „Onderwijsvernieuwing en Op voedkunst" door dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichhoven over „Het hygiënisch aspect van het onderwijs". ZATERDAG 26 MAART. Amicitia, 7.30 uur. Feestavond 10-jarig be staan Pers. ver. „Meursing". Markthal, 8 uur: Boksavond. AMICITIA, 2.305 uur. Receptie 50-jarig bestaan Firma Van Hoo- gevest. DANSEN: J. VAN SCHA1K: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur Zondag s middags 15—17 uur 8 avonds 20—23 uur. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8— 11 uur Zondag 811 uur CAB AR El DANCING VAN 1 HUL Krommestraat 14 TeL 5685 Dertig aan Denstraat en twee en twintig aan Sparstraat Van de 212 woningen, welke in 1949 in Amersfoort mogen wor den gebouwd, zijn intussen reeds 43 woningen besteed en gegund door de stichting „Centrale Wo- ningzorg". Het ligt in de bedoeling thans over te gaan tot het bouwen van 52 woningen. Deze woningen zul len een classificatie-inhoud heb ben van it 260 m3 en bestemd zijn voor kleine gezinnen. De wo ningen zullen worden gebouwd aan de Denstraat (30 woningen) en aan de Sparstraat (22 wonin gen), als onderdeel van het plan van de 488 woningen in het Soes terkwartier. Voor de bouw van 52 woningen is een bedrag ad f' 540.865, (bouwkosten) en f 87.455. (grondkosten), in totaal f 628.320.- nodig. De bouw- en grondkosten moe ten worden bestreden uit een le ning, te sluiten bij rijksfondsen of particuliere banken. Wel is het mogelijk bij het rijk een aanvrage in het exploitatietekort inte die nen. B. en W. verzoeken de raad om medewerking. In overleg met het gemeente bestuur van Leusden zal Amers foort aan de inwoners van Leus den, woonachtig aan de Schutter- hoeflaan e.o., water leveren onder dezelfde voorwaarden en tegen dezelfde tarieven als voor de in woners van Amersfoort gelden, met dien verstande, dat de levering uilsluitend over watermeters zal plaats vinden en het abonnements tarief derhalve buiten toepassing blijft. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot levering van water aan de inwoners der gemeente Leunden. In het Grand Theatre en City theater werden Donderdag spe ciale voorstellingen gegeven van de muziekfilm „Een onvergetelijke melodie", waarvan de makers de gegevens konden putten uit het leven van Frederic Chopin. Zo is „Een onvergetelijke melodie" een levensbeschrijving geworden, maar daarenboven zijn de makers ervan er in geslaagd om een zeer gelukkige combinatie te vinden tussen verhaal en muziek. Want in deze film bestaat er een even wicht tussen beide, waardoor men zou kunnen spreken van een grote stap op de moeilijke weg naar een ideale muziekfilm. De toeschouwer/toehoorder krijgt behalve goed, soms zelfs zeer goed spel (Paul Muni als professor Eis ner!) een historisch vrij verant woorde» kijk op Chopins leven. Men kan er in dit geval overigens niets dan lof voof hebben, dat de film, die immers de massa bereikt, aangewend werd om een groot ge deelte van het publiek ontvanke lijk te maken voor werken van Chopin en zijn tijdgenoten. Voor de muziekliefhebber zij nog vermeld, dat de beroemde Po lonaise, die de strijd der onder drukte Polen uitbeeldt, bijna ge heel wordt gespeeld en dat men daarnaast kan genieten van wal sen, etudes, mazurka's en noctur nes, die het genie Chopin, geïn spireerd door zijn beminde Geor ge Sand, schijnbaar uit de mouw wist te schudden. De film is in technicolor opge nomen. Wij moeten dit beschouwen als een zoeken naar een volmaak te kleurweergave en de zoete tin ten, die er af en toe voorkomen, dus weten te verontschuldigen. Een van de grote moeilijkheden voor deze film was de rolbezet ting. Men is die goed te boven ge komen, ondanks dat Cornel Wilde en Stephan Bekassy (Chopin en Liszt) te veel de „jeune premier" zijn. De herhaling van de verto ning op Zondagmorgen in „Grand" zal velen welkom zijn. Belgische internationals in Amersfoort Zaterdagavond om acht uur organi seert Ncptunus haar eerste internatio nale wedstrijden van dit jaar. Ditmaal is het een waterpolotour- nool waaraan deelnemen- The Royal Ghent Swimming Club. de Koninklijke Gentse Zwemvereni ging GZ.C. (Gouda) en Neptunus Beide Gentse zeventallen behoren tot de Belgische topklasse en tellen verscheidene internationals in hun ge lederen» Daar G Z.C vorig Jaar op de nominatie stond voor het hoofdklas serschap. belooft dit morgenavond een interessante krachtmeting te worden Instrumentmaker werd veroordeeld De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank deed vandaag uitspraak in de zaak tegen de 22- jarige instrumentmaker T. W.. ver dacht van diefstal subs verduister ring van drie micrometers ten na dele van de „Amaf". Het vonnis luidde twaalf maan den gev.straf met aftrek van voor arrest, waarvan vijf maanden voor waardelijk. Receptie in clublokaal druk bezocht Het clublokaal van de Perso neelsvereniging „Meursing" en haar onderafdelingen Wandel- en sportclubs, was Donderdagavond veranderd in een bloemenpaleis. Deze vereniging, ontstaan uit een sportclub, die 24 Maart 1939 door drie ondernemende personeelsle den werd opgericht bestond deze dag 10 jaar. Vele besturen van Amersfoortse wandelverenigingen gaven blijk van medeleven op de receptie, die Donderdagavond in het clubgebouw werd gehouden. In deze tien jaren heeft de per- I so.ueelsvereniging op- en neergang gekend, waarin men hard moest werken om er weer bovenop te komen. Er is niettemin een gezond verenigingsleven ontstaan. Dit is voornamelijk te danken aan de drie pioniers, n.l. de inmiddels overleden heer W. Bouma, de heer W. Duyn Jr., en de heer R. Kuyt, momenteel voorzitter. Hoogtepun ten waren er genoeg in de vereni ging. Het eerste jaar. toen er al leen nog maar werd gevoetbald, werd „Meursing" kampioen. Ook op wandelsportgebied heeft zij haar sporen verdiend. Menige medaille en beker prijkt nu Gaat met Uw tijd mee, en leest een echt DAGBLAD. Abonneert U met het nieuwe kwartaal op het De courant van Het Witte Huis. Indien U zelf reeds abonné bent, geeft dan het adres op van Uw vrienden of kennissen, wij zullen hun dan gaarne enige proef nummers toezenden Ondergetekende geeft zich op als abonné/verzoekt proefnummers te zenden aan: NAAM ADRES WOONPLAATS Betaling per week ad 32 cent/per kwartaal ad 4.15. Verzoekt toezending van proefnummers. (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) DAGBLAD VOOR AMERSFOORT - SNOUCKAERTLAAN 7. De Courant van HET WITTE HUIS in het clubgebouw aan het Smalle- pad. Van de zijde der wandelver enigingen waren vertegenwoordi gers gekomen van S.O.S., St. Joris, Trekvogels, Amersfoorts Wandel- comité, S.G.W.B. en Irene. De per soneelsverenigingen van Noack, Gasfabriek, Presto en B.N.S.A. (Spoorwegen) gaven eveneens blijk van belangstelling. Ook de directie bestaande uit de heren J. Stuurop en K. Teerink, was ter receptie aanwezig De voorzitter, de heer R. Kuyt leidde de receptie in en gaf een kort overzicht van de samen werking met dc diverse donateurs en verenigingen. Hij zei „In iederé vereniging kent men de zogenaam de stuwkrachten, die graag onbe kend willen blijven en derhalve achter de schermen werken. Ook wij bezitten zulke krachten, n.l. de directie van onze fabriek. Namens het bestuur en de leden zeggen wij U voor deze hulp hartelijk dank. Het wandelen is één van »de sporten geweest, die wij beoefen den. Bij diverse verenigingen heb ber. we aan wandeltochten deel genomen. Ook dit jaar zullen wij weer meelopen. Er was ook altijd een goede samenwerking. Hier voor zegt het bestuur in de eerste plaats dank aan St. Joris. Trekvo gels en ZUT. Ook met de perso neelsverenigingen van de Phoenix, Presto en Bertram was de samen werking uitstekend." Dc heer Kuyt eindigde met een woord van dank te brengen aan de clubhuis, de heer fabriek en het clubhuis, de heer T. van Hoogevest. Verscheidene sprekers voerden hierna het woord, hetgeen vergezeld ging van ge schenken, zoals een lauwertak van de Trekvogels en een oorkonde van de SGWB Zaterdag a.s wordt het 10-jarig bestaan gevierd met een cabaret-avond in Amicitia. Amersfoorts scholen Bij besluit van de raad van Amers foort zal worden bepaald, dat er in deze gemeente zullen zijn: negen scholen voor gewoon lager onder wijs; één school voor voortgezet ge woon lager onderwijs; twee scholen voor uitgebreid lager onderwijs; één school voor buitengewoon lager on derwijs (de „Dr. M. van der Hoevc- school"). Rectificatie In de agenda van de Amersfoort se raadsagenda is een fout geslopen Punt 40 dient gelezen te worden als volgt: Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop aan de stichting „Centrale Woningzorg" van percelen bouwterrein aan de Zonnebloemstraat, Seringstraat en Kamillestraat. Burgerlijke Stand Geboren: Sjoukje Petronella, d. v. M. A. Kip en J. J. Wehrmeijer; Maria Catharina Juliana, d. v. H. H. A. Jörg en S. M. Haarsma. Getrouwd: H. de Jong en J. A. Rekers. Overleden: Hobbe Beert van der Laan, 87 jaar. Kapperszaken in kazernes drie avonden open Op verzoek van de depót-com mandant infanterie en ten gerieve var. de in Amersfoort gelegerde militairen stellen B. en W. aan de raad voor alle kappers- en bar bierszaken in kazernes te Amers foort gevestigd, toe te staan om drie avonden per week tot 21.30 uur geopend te zijn. Deze afwij king op het winkelsluitingsbesluit houdt in dat men tot het genoemde uur alleen mag knippen en sche ren. Op de conferentie van jeugd- herberg-ouders, die deze week op de „Grasheuvel" wordt gehouden, ontmoetten wij ook onze oud stadgenoot de heer J. Holierook. Amersfoort is „vader Holierook" nog niet vergeten. Velen weten hoe deze herberg-vader, terzijde gestaan door zijn vrouw, juist in de moeilijkste jaren van het N.J.H.C.- werk opbouwend werk heeft ver richt voor Jong Amersfoort. Vooral de jeugd uit de grote steden Am sterdam en Rotterdam trok op Amersfoort aan In de soms over volle week-endbijeenkomsten werd vruchtdragend werk verricht. Men bouwde in de vroegere jeugd herberg aan de Zuidsingel een openlucht theatertje en andere nut tige zaken. Kortom, er heerste al tijd een prettige geest. Het is daar om verheugend te vernemen dat de heer Holierook de N.J.H.C. thans op een voorname post vertegen woordigt. Onder zijn beheer staat n.l. de grootste jeugdherberg van Europa. De N.J.H.C. is het gelukt in de zomer van 1948 beslag te leggen op grote militaire barakken te Eist bii Rhenen. Ook daar werd onder leiding van Vader Holierook iets behoorlijks tot stand gebracht. De „Eikelkamp", want zo heet het prachtige jeugdherberg-complex, dat tegen de Veenendaalse berg ligt, noteerde vorige zomer in zeven weken, elf duizend over nachtingen. Twee barakken zijn ingericht voor overnachting. Eén is er voor de jongens en één voor de meisjes. In iedere barak kunnen 280 trekkers een onderdak vinden. De totale sterkte is dus 560 bedden. Voorts is er een barak met drie grote dagverblijven en een aange bouwde stenen keuken met een capaciteit van ongeveer 600 maal tijden. De jeugdherberg ligt in een prachtige omgeving en is zeer ge schikt voor het bezoek van scho len en groepen. De barakken zijn voorzien van gas, electrisch licht en stromend water. Er komt wel het een en ander kijken om zo'n jeugdherberg te beheren. Maar on ze oud-stadgenoten zijn op dit ge bied wel iets gewend. Daarom: succes familie Holierook! Jeugdherberg-ouders confereren op de „Grasheuvel" Zestig herberg-ouders zijn gedu rende deze week op de jeugdher berg „De Grasheuvel" te Amers foort in conferentie bijeen. Op deze conferentie, die het be stuur van de Nederlandse Jeugdher berg Centrale tot nu toe één maal per jaar organiseert, worden de jeugdproblemen in het algemeen be handeld. Deze bijeenkomst van her berg-ouders wijkt enigszins af en is meer gericht op de practijk. In het bijzonder wordt ditmaal aandacht besteed aan de lichamelijke opvoe ding. De verschillende onderwerpen worden door deskundigen behan deld en in de prachtige omgeving van ..De Grasheuvel" beoefenen de herberg-ouders regelmatig spel en sport. De heer N. Vlot, hoofdconsulent Stichting Sport en Spel in de Vrije Jeugdvorminjr, hield ter conferentie een belangwmkende inleiding. Voorts voerden op deze conferen tie het woord de scheidende^secreta- ris van de N.J.H.C., de heer L. Mei link. Hij behandelde het onderwerp „Jeugdherberg, jeugdbeweging en trekkersvereniging". Dc heer L. van Gelder uit Amers foort behandelde de psychologie van dc puberteit en deelde zijn on derwerp als volgt in: „Een nieuwe wereld gaat open", „Jeugd in nood" en „Jeugd en Gemeenschap". De heer Thys Booy sprak over „Jeugdbeweging", de heer Ab. Mei link, eveneens uit Amersfoort uitte zijn gedachten over de aesthetische verzorging van de jeugdherbergen en dr. H. v. d. VriesReilingh sprak over „Jeugdherberg in eigen streek". Deze conferenties worden door de herberg-ouders zeer gewaardeerd. Een belangrijk resultaat is dan ook, dat er een prettige verstandhou ding ontstaat, gedachten worden uitgewisseld en wat vooral van be tekenis is, men krijgt in de jeugd herbergen een eigen sfeer, waaraan de trekkers zozeer behoefte heb ben. MOB-bestuur vraagt contanten Van de zijde van B. en W. be staan er tegen het door de stlfch- ting gevraagde aanvullende crediet en net verlenen van een voorschot geen bezwaren. Het bedrag ad f 7.000.- wordt of ineens geheel terug betaald of in de vorm van rente en aflossing. Daar de raad krachtens de statuten der stichting de begroting en rekening heeft goed te keuren en aan B. en W. het volledige toezicht is toegekend, zijn voor de gemeente de nodige waar borgen geschapen. B. en W. geven dan ook in overweging de beide verzoeken van het bestuur der stichting in te willigen. Het bestuur dei" „Stichting tot oprichting en instandhouding van medisch-opvoedkundige bureaux" heeft aan B. en W. verzocht een crediet te verlenen van f 7.000.- voor de aanschaffing van meubi lair en inventaris voor het bureau aan de Hellestraat. Voorts verzoekt het bestuur een voorschot op het reeds eerder door de raad verstrek te crediet van f 3.000.-. Vijfde dodentransport aangekomen Werk in Russsische zone uiterst moeilijk Met medewerking van de Fran se en Belgische missies in Berlijn is de dienst Berging en Identifica tie te Amersfoort er in geslaagd tot nog toe vijf transporten met de stoffelijke overschotten van onge veer driehonderd Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwa men, naar Nederland over te bren gen Deze stoffelijke resten werden in Berlijn geïdentificeerd door een peleton van deze dienst, dat rei zen maakt in de Russische zone, om gegevens te verzamelen over daar begraven landgenoten. Het werk ondervindt echter grote ver traging door de geringe steun, die van de Russische bezetting wordt ondervonden. Per auto worden de stoffelijke overschotten via Beek in Limburg naar Amersfoort gebracht, waar zij in de Dodenhal van het voormalige concentratiekamp worden opge baard, tot de familieleden van de overledenen, die onmiddellijk in kennis worden gesteld, hebben be richt, waar zij hun verwanten wil len begraven: op een eigen kerk hof of op het grote ere-kerkhof te Loenen op de Veluwe. Twee bloe menveilingen te Aalsmeer stellen gratis planten en bloemen ter be schikking. om in de Dodenhal voor een stemmige sfeer zorg te dragen. De dienst Berging en Identificatie werkt hard, om de ongeveer twaalf duizend Nederlanders, die nog in Duitsland begraven liggen, op te sporen. Het behoeft geen betoog, dat het personeel met enorme moeilijkheden te kampen heeft, doch verwacht mag worden, dat in de toekomst regelmatig transporten zullen arriveren. Er zijn op het ogenblik besprekingen gaande om ook de Britse zone in het onder zoek te betrekken. Pachter Markthal mag minder betalen B. en W. stellen de raad voor te besluiten aan C. L. Roelandschap, op gronden van' billijkheid kwijt schelding te verlenen van de door hem verschuldigde pachtsom over het jaar 1948/1949 voor de exploi tatie van buffet en vestiaire dei- markthal tot een bedrag van f 500. Na onderzoek is nl. komen vast te staan dat het aantal uitvoerin gen en bijeenkomsten in de Markt hal sterk is teruggelopen, tenge volge waarvan ook de inkomsten van de exploitant zijn gedaald. Oorlogsschade aan leermiddelen De schade aan leer- en hulpmidde len van de openbare scholen voor ge- woon-, uitgebreid- en buitengewoon lager onderwijs, gedurende de be zettingsjaren veroorzaakt, is. geba seerd op de prijzen van Mei 1940, ge raamd op 20.851.42. In verscheide ne gevallen is onmiddellijk ingegre pen, zodat de raad reeds 3970 aan credieten verstrekte en 2167 94 is reeds uitgegeven en opgenomen in een begrotingswijziging. Er blijft dus nog een bedrag van 14.713.48, waarvoor B. en W. de raad om een crediet verzoeken. Tegenover deze uitgaven kan een gelijk bedrag als inkomst worden gesteld als „bijdrage van het rijk in geleden oorlogsschade aan openbare scholen". Zet uw rijwiel op slot Een wielrijder, die zijn fiets ach ter het gebouw St. Aechten had ge plaatst. kwam tot de onaangename ontdekking, dat zijn karretje was verdwenen. De eigenaar van een rijwiel, dat omstreeks 9 Maart was gestolen, hoorde tot zijn vreugde, dat de politie zijn fiets had achter haald. Een man uit Schiedam, die momenteel in het Huis van Bewa ring te Rotterdam vertoeft, had de in Amersfoort gestolen fiets in Utrecht verkocht. Dat men weer op zijn karretje moet passen,.blijkt de laatste tijd wel. Toch worden er niettemin door de Amersfoortse politie fietsen genoeg aangetróffen, die onbeheerd en ongesloten staan. Men zij dus gewaarschuwd. Verkeerszondaren Een wielrijder, die zijn voeten niet op de pedalen had liep een bekeuring op. Hetzelfde overkwam een fietser, die een vriend boven de tien jaar achterop zijn karretje meevoerde. Biljarters plaatsten zich in eindstrijd De voorwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van de N.B.^., district Eemland zijn in enige klassen reeds achter de rug, zodat wij het eindresultaat voor wedstrijden 2e en 4e klasse libre kunnen bekend maken. De volgen de heren plaatsten zich m de eind strijd: "2e Klasse Libre: 1. B. Krijnen (Verg. Wagen); 2. J. de Vries (Ons Genoegen; 3. W. Japin (Leusderkwartier); 4. R. Veltman (Metropole); 5. A. Stalen hoef (Zonneheuvel); 6. C. Rijn (Verg. Wagen); 7. J. v. d. Burg (Leusderkwartier); 8. D. ten Hoeve (Verg. Wagen) kampioen 1948. Ie reserve: J. Hopstaken (Zonne heuvel); 2e reserve: J. Kranenburg (V.W.). 4e Klasse Libre: 1. R. Koster (Tavenu); 2. H. Dammers (Nieuwe Kei); 3. P. Knoppers (Ons Genoegen); 4. B. Oudendorp (O.D.L.); 5. H. Voskui len Sr. (Tavenu); 6. J. Polman (Leusderkwartier); 7. L. v. d. Berg (Leusderkwartier); 8. G. Drieën- huizen (Metropole). le reserve: H. Brons (Zonneheu vel); 2e reserve: H. Wijnands (D.O.S.). Uitslag bakkers wedstrijd De voorna0nste uitslagen van de bakkerswedstrijd, waarover wij gis teren reeds schreven, luiden als volgt: Patroons. Klasse 1 (Regerings brood): 1. P. Visser, A'foort; 2. W. W. v. Dijk, Achteveld; 3. J. Ribbe- rink, A'foort. Klasse II (Brood van witte bloem): 1. P. J. Majoor, Soes- terberg; 2. Gebr. Floor, A'foort; 3. P. Visser, A'foort. Klasse III (Tar webrood): 1. Fa. A. Vonk, A'foort; 2. A. Mosterd, A'foort; 3. J. J. Hinke, A'foort. Klasse IV (Beschuit): 1. D. H. v. d. Berg Soesterberg; 2. B. J. Majoor, Soesterberg; 3. H. Schouten, Achteveld. Klasse V (Luxe brood jes):!. P. Visser, A'foort; 2. D. H. v. d. Berg, Soesterberg; 3. Fa. A. Vonk, A'foort. Klasse VI (Krenten brood): 1. Chr. V. Berkenbsch, A'foort; 2. Bakkerij „De Gulden Ko renaar". Gezellen en bakkerszoons: Klasse I (Regeringsbrood): 1. W. Donke laar, Stoutenburg; 2. B. v. d. Heuvel A'foort; 3. A. Kraak, A'foort. Klasse II (Brood van witte bloem): 1. J. v. d. Burgwal, Achteveld; 2. C. v. Nim- wegen, A'foort; 3. E. A. van Tweel, A'foort. Klasse III (Tarwebrood): 1. C. van Veller; 2. A. Klopper; 3. S. Roosma, allen Amersfoort. Klasse IV (Beschuit): 1. H. van Ginkel, Soes terberg; 2. W: J. Klein veld, Achte veld; 3. W. W. G. Verwoerd. A'foort; 3. P. Visser, A'foort. Klasse V: (Lu xe broodjes): 1. A. H. Pijl; 2. R. Hop 3. W. A. Hazelaar, allen A'foort Klasse VI (Krentenbrood): 1. J. J. Borgman; 2. R. Hop, beiden A'foort. Kampioensprijs patroons: P. Vis ser, Amersfoort. Kampioensprijs ge zellen-bakkerszoons: C. v. Nimwe- gen. Zij krijgen van katoen In Utrecht werden twee Amers- foorters aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan ver duistering van 250 m. witte katoen. Zij hadden een deel van de buit verstopt in een woonwagen aan de Eemstraat. De derde broer, die in deze zaak heler speelde werd even eens aangehouden. 150 meter ka toen kon worden achterhaald. Gevonden voorwerpen Wit plastic regenjas; Zak aard appelen; rood geruite-sjaal: grijze capuchon met geruite voering; he renpolshorloge met bruin bandje; een persoons laken; zwart lak kin derschoentje (r); kennisgeving van afschrijving postgiro No-107750; paar witte kinderwanten; enkele handschoenen en wanten; autoped; br. kinderportemonnaitje led.; zilve ren armband met plaatje waarop datum; zwarte vulpen; lipssleutel No-1175; huissleutel; herenrijwiel; jachthond wit met bruine vlekken; medaille-wandelsport, Z.U.T.; blau we japon-ceintuur; paar gymnas tiek schoenen (wit); bruine porte- monnaie inh. f 8 en lot loterijdrie poot van fototoestel; zwarte vulpen; twee heren rijwielen; zilveren voet valspeldje; br. heren portmonai inh. f 14.65, textielpunten en postzegels; paar lichtbruine herenhandschoe nen; knijp4ang; vulpotlood; cein tuur; wollen truitje; blauwe jekker; boodschaptas; blauw jasje; reserve autowiel met band; halsdoek (groen met rood) en muntbiljet. Vragen over de politie Een lid van de Amersfoort^ raad heeft naar aanleiding van de begroting over 1949 nog een viertal vragen over het politiekorps. Door B.' en W. wordt naar aanlei ding daarvan opgemerkt, dat de landsfinanciën een bezuiniging van ca. 30% op de totale kosten der ge meentepolitie noodzakelijk maken. De maximum strekte is bij be schikking van de minister van bin nenlandse zaken van 28 Januari 1949 gesteld op 108 man. De werke lijke sterkte bedroeg begin Me 1947 reeds 137, exclusief 4 in Indo nesië op eigen verzoek gedeta cheerde agenten. Nadien zijn nog aangesteld 1 hoofdagent, 1 agent en 1 adspirant. Op 1 Januari j.l. wer den de 11 man van dé PRA, wegens opheffing van dit instituut aan het korps toegevoegd. De toegestane sterkte (tot 1 Jan. '49) was tijdelijk gesteld op 119 man. Voorts delen B. en W. mede. dat de top van het politiekorps niet to zwaar is belast. Een in Indonesië gedetacheerde inspecteur is feitelijk boven de sterkte. Hiervoor dient een oplossing te worden gevonden. Voorzieningen bij Reinigingsdienst Voor het treffen van voorzienin gen aan gebouwen en het aanschaf fen van gereedschap voor de ge meentelijke reinigings- en ontsmet- tingsdienst vragen B. en W. resp. credieten groot 5000.—, 7500,— en 5400.Het eerste crediet is noodzakelijk voor dé verkrijging van een behoorlijk schaftlokaal, dat tevens dienst zal doen als was- en kleedgelegenheid Een 40-tal kleer kasten en een 8-persoons wasfon- tein zullen in de ruimte, die ver kregen zal worden door het weg breken van een scheidingsmuur, geplaatst worden. Het tweede cre diet is nodig voor de verbouwing van de voormalige paardenstal tot bergruimte voor sneeuwploegen en zandstrooiers. Voor de twee overge bleven paarden zal een kleinere stal v/orden gebouwd. Voorts wil men door het dichtmaken van de zolder een bergruimté voor het materiaal van de buitendienst verkrijgen, zo als straatbezems, schoppen enz. De aanschaffing van een nieuwe draaibank vergt het derde crediet. Draaibank van 14.000 k.g. Een dezer dagen arriveerde op de Utrechtse Jaarbeurs uit Polen een kist van niet minder dan 10 meter lengte en een gewicht van 14.000 kg. Deze kist, welke de Technische Dienst van de Jaar beurs voor tal van moeilijkheden stelde, bleek een zware Poolse draaibank te bevatten. Ondanks het hoge gewicht en de grote afmetingen slaagde men er evenwel in het gevaarte in 2lA uur tijds op zijn plaats te zetten. Schèidsrechterscursus afd. Utrecht KNVB Nog steeds bestaat bij de Afdeling Utrecht van de K.N.V.B., zowel voor Zaterdag als voor Zondag, be hoefte aan scheidsrechters. Op 25 April des avonds 7.30 uur zal we derom een aanvang worden ge maakt met een opleidingscursus. De duur van die cursus is bepaald op ten hoogste 5 avonden en wel één keer per week. Aanmeldingen om aan deze cur sus deel te nemen, worden gaarne spoedig verwacht bij het Bonds- bureau, Biltstraat 194, te Utrecht. Bij voldoende deelneming worden deze cursusssen gehouden te Utrecht, Hilversum en Amersfoort. Beurs van New York 23/2 24/3 Atch. 92% 92% Baltim. 9% 9% Can.Pac. 12% 12% Ill In. C. 25% 25% N.Y.Cen. 10% 10% Penns. R. 16% 16% 42% Jout,Pac. 41% UnPac. 81 80% All.Ch. 176 176 Am.Can. 90 90% Am.Car. 27% 28% A.ómelt. 48% 49 A.T.enT. Am. Tob. 'ÜS 145% 68 Anac.C. 31% Betiil.S. 31% 31% BoelinpA. 23% 23% Chrysler 54 53% City B. 40 40 Coisol. L 22% 22% Douglas f0 60% Dup. N. 146% 187 Eastm. K 45% 45% Gen.El. 38% 38 Qen.Mot. 59 59% Ooodyeai Hudson M Int. Harv. in.Nickel incT.enT Kenn.C. Mont^W. Hack. M. Radic C. Rcp.St. Rcyn. T. Sears R. Shell Un. Socony t_nd Br. -t.Oll.j. studeb. Texas C. U. Alrcr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 23 3 24,3 42 42% 11% 11 23% 24% 28 V, 28% 9% 9V'. 45% 46% 56% 56% 4 3% 12 12% 23% 24], 36% 36% 36% 37 34% 34% 15% 16 18% 18% 18". 18% 54 54% 25% 26% 51 51 39% 39% 73 73% 24% 23% 44% 44% Omzet 920 000 Amsterdamsche Effectenbeurs In weerwil v*n enkele feiten, die de aandacht vroegen, kwam in de al gemene beurssituatle slechts weinig verandering. Wel werden hedenochtend ho gere koersen vernomen vooral voor aandelen van cultuurondernemingen. on der Invloed van de in dc veiligheidsraad aanvaarde Canadese resolutie, waarin men' ter beurze althans een uitweg zag om uit de impasse te geraken, naar de opening van dc offi ciële markt liet een koers- pell zien. dat maar heel weinig van dat van glstc- ten afweek. Töch was dc markt niet ongunstig ge disponeerd cn men kreeg de indruk, dat lichte be langstelling van het pu bliek dat nu geheel uit dc markt bleef voldoende zou geweest zijn om een stijgende tendens te ver wekken. Nu bleef de han del zeer beperkt en kraeg de beurs weer een onge- animeerde aanblik maar merendeels kwamen de koersen in het verdere verloop op een iets hoger peil. zodat het slot van de beurs niet onvriende lijk was. Kon Olie werd in eciste etappe gedaan van 287!/., tot 289 V2 en verliet de markt> op dit hoogste punt. De scheep vaartfondsen bleven onbe- invloed door dc aanvullen de overeenkomst waar door aan Nederland 850.000 pond sterling zal worden betaald voor ln de oorlog verleende scheepvaartdien sten. Over het algemeen bleef dc stemming in het verdere verloop niet on gunstig en wisten de koer sen zich op het hogere peil goed te handhaven. Dit was het geval voor indus trieaandelen. waarvan Uni lever zich verhief tot 233 cn ook voor de cultuui- fondsen. waarvan Dell Mil. Aantrok tot 137%. HVA tot 152i/. en Amsterdam Rubber tot 142. Neder landse istnatsfondscn wa ren eerder een fractie luier en ontmoetten slcchs ge ringe belangstelling. Actieve oblig.: Ned '48 (3%) dito 1947 f3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1. '47 3% inevrstercert 3 Ned 1962-64 z b Ned 1962-64 mb Ned NWS 2% Sd eert 100 2% Indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 AcUeve aand.: Kol. Bank And N I. H. bank Ned Hand Mil \KU aanti Bereh's Jure v Berkel's Pal Calvó Delft Cr Centr Suiker Fokker Aand Gelder Zonen K N. H.ovens Lever B «Si U Ned Ford And Ned Kabelfabr Philips' GBvA Wilton Feyen *111 ton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mil Kon Petr Mit A'dam Rubber Bandar R Mil Dell-Bat R.M Kendeng Lemboe dito Oost-Java RM Oostkust Cult Serbndjadi S.R H.A L Aand Java-C.-J Llin K. Ned St Mil Kon Paketvrt Ned Sch Unit Rott Lloyd Stv Mil Nco Hand. A'dam Jav Cult. Mit N 1 Suik Unie- Ver Vorst CM Dell Bat Mil Dell Mil Senembah Mil Nlet-act. oblig.: Mtlller ie Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 Batavia 1937 's-Hage '36 3% Geld. 20 1. '48 3 E.K. 23 3 100% 98% 79% 94% 96% E.K. L.K. 24 3 24/3 - 97 - 96% - 96% 98% - 97 - 98 Yt - 96% 78 105% 151 154% 158 158% 158% 280 v. 280 109% 103% 132% 132% 156 135% 232% 136 143 143%. 179% 179 231% 232% 232% 255 257 259% 223 224% 225 159% - 159% 330 I 335 259% 261% 289% 286% 288% 140 141% 142". 128 132% 89% 89% 80 56 56 82 80 60% 61 160% 160% 162% 151 147% 148 163 163% 164 160'; 161% 148% 149% 159% 149% 149»; 152% 159% 78% 152% 89 78% 39% 90 123% 39% 135 136% 124 127 137 159% 99*5 99*J - 160 - 99% - 99% dito le 1 '37 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl '47 3% 3 R'dam le en 3e 100 100; dito le 1. '38 Utr or. '39 2% Zuld-HolL '46 3 Pandbrieven: 100!» - Alg Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% 100 Fr Gr (3%) 3 dito 3% 99". 99% Grav Hypb 3% 100% Gron. Hypb 3% 100 Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 94% dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% 98 Utr. Hvpb 3% dito ser KL 3% 100 Westl Hyp. 3% Z-H Hyo b (m. vol ultl.j dito 3% 99% Serste Nd. Sch. 92% Rtt Sch. H. 3 la - Industriële obl.: A.KU 3% 103 Bcrghs ie J 3% 102 101% Lever's Z 3% 103% 103% Werkspoor 3 Va 102% 102% Bat. Petr 3Va 102% 102% Kon Petr Mf) 1027» 102", Dell Spoor 3%^ 86 85 Ned Ind Sdw 63 64'/, Amstcrd Bank 149!, 150% Holl. Bank Un 180 179% Javasche Bank 500 C. v. A 178 Fin Nat. Horst 99% Ned. Ind Esc Aand 77% Rotterd Bank 158 157 Twentsche Bk 167% 166% Rott Bel. Cns 160 160 Helnekens Aana 174 Hero Conser ven Aand 148 146% Hollandse 195 Beton Aand. Holl. Draad ie Kabel Aand Intern. Gew. Beton Aand 134% Kondor Aand. Kon. Ned. Zout Aand. Kon. Pharm. Brocades Aand. Kon. Ver. Tapijt Aand. Ind. Ondcrn.: Kon. Zwavelz. Ketjcn Aand. Lever Br 6 dito 4T* Pref Lyempf Aand. Lijm- en Gela- tinefabr. Aand. Ned. Am. Autb Vredest Aand. Ned. Gist- &e Splr.fabr Aand Ncd. Schecpsb. Aand. Rtt Droogd Mij Stork «Se Co Werkspoor. S A Wyers' I en H Zwanenberg O Aniem Aand. Ned Ind Gas Borneo Sum H Ipternatio Moluksche Handclsv Aand Oo*t Borneo Sedep Aand Telaga Paten- gan Aand Amst Ball Mil Thomsons Hav Dell Spoorw Mij Aand N'ed -Ind. Spoorw. Aand. VrI. genot aand. Ned Am. Fitt. Ned. Mil Walv Schokbeton V Phm. (Zw.) Prolongatie Amcr. fondsen: Anaconda Bethl Steel Gen Motors Kennecott Rep Steel US Stee! Cities Service Cont. OU Midcont. PhillDS Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 23 3 24 3 170 186 .55% 156% 139% 139% 103% 104 118% 117% 298 296% 130 129% 220 304 146% .20% 122 154% 133." 189 190 170% 90 89 102 .01 103% 130% 170 169% 28% '9% 79 80 H7% 33 134 107 2% 2% 31% 31% 95 97% 59 59% 47% 47% 22% 23% 73% 74% 43'/, 45 54% 55% 42% - 58% 59% 35% 35% 21% 21% 7% Bil

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2