Waar nu de Eiffeitoren staat klotste eens de zee Universitair onderwijs in Amerika anders ingesteld dan bij ons C. van Leeuwen bleef tot dusver in de schaduw STOLS geeft een boek uit met kleurenlitho's Frof. Schlesinger van Harvard ziet tgpische verschillen Parijs is twee duizend jaar Prachtige uitgave van Gorters „Mei" 100% Kunst ïn 't kort Twee tegen Een, een ideeënroman Zaterdag 26 Maart 1949 3 (Van een bijzondere medewerker) ..Weet u wat mtf bijzonder Is opgevallen? Hoe men in Nederland Zon des viert. Zoals u weet. moten wjj op Zondap autorijden" de spreker glimlacht even fijn en een beetje verlegen ..en mijn vrouw en ik zjjn dan steeds opnieuw enthousiast over het zien van Nederland, land of stad, op Zondag. Overal fietsers, in paren of in hele groepen zichtbaar bltf, dat zij buiten zijn. Ze genieten van de natuur, men heeft d'e idee van beschaafdheid cn vrolijkheid, van echte ontspanning Bij ons In Amerika jachten de mensen, die op Zondag naar buiten gaan. over de wegen, met of zonder auto. ik zou willen zeggen rusteloos en krampachtig, met bet jachten zelf als enig doel." culteiten, over het moderne Ame rika. en één voor vakhistorici over nieuwere Amerikaanse geschiede nis. ook met 40 a 50 hoorders. Om contact met de jongelui te leggen, heeft hij bekend gemaakt, dat hij voor iedereen een uur voor en een uuï na het college te .spreken is. Het verblijdt hem, dat steeds meer studenten hiervan gebruik maken. In Amerika zou net volstrekt on mogelijk 1 zijn. dat men zonder ja renlang werk onder -toezicht van en intieme samenwerking met de professoren een academische graad behaalt, zoals bij ons. De klemtoon ligt niet slechts op het weten, maar ook op de algemene morele en staatsburgerlijke ontwikkeling van de jonge mens. De schriftelijke "proefstukken en de toevalligheden van een paar uur mondeling eind examen zou men er niet als vol doende beschouwen Wie de ..High school", d.i. onze H B S. of ons gym nasium heeft doorlopen is volgens Amerikaanse voorstellingen niet rijp om zonder overgang plotseling de zware last der eigen verant woordelijkheid voor de studies en de zelfstandigheid van wetenschap pelijk werk te dragen. Het is typerend voor^de besehei- denheid van de ware geleerden, dat prof. Schlesinger deze dingen slechts poneert, dat hij uitdruk kelijk en volkomen eerlijk zegt. niet te weten of ons systeem min der goed is. Want hii vindt dat de resultaten goed zijn. 't Niveau van kennis en karakter bij de studenten Veel bewondering voor onze wederopbouw Het is geen alledaagse bezoeker die deze opmerkingen maakt. Sinds enkele maanden is professor A. M. Schlesinger in ons land. voor een tijdelijke leeropdracht aan de uni versiteit te Leiden, in het kader van de uitwisseling van professo ren met Harvard, dat men het Ame rikaanse Leiden kan noemen. Hij is de zestig gepasseerd, maar men zou hem nauwelijks vijftig geven, en het kost moeite om te beseffen, dat hij de vader is van A. M. Schlesin ger junior, ook reeds befaamd pro fessor in Harvard, winnaar van de Pulitzerprijs 1946 voor een opzien barend werk over een van de vroe ge Amerikaanse presidenten. Jack son. Prof. Schlesinger is voor het eerst in Nederland. De loftuitingen over ons herstel hebben uit zijn mond een bijzondere klank. Hij uit niet de gebruikelijke beleefdheidsfrazen van de buitenlandse bezoeker, maar spreekt met grote warmte en meent wat hij zegt. Tempo en omvang van de wederopbouw hebben hem ver rast. vooral ook in contrast met andere Europese landen. Het is niet gemakkelijk voor een Amerikaanse hoogleraar aan een Nederlandse universiteit te doce ren.' De taal levert weliswaar geen moeilijkheden op. Zijn studenten verzekeren, dat ze hem volledig kunnen volgen en hii merkt met plezier op. dat de onderlinge con versatie vlot en. steeds vlotter ver loopt. Maar hier raken wij reeds een cardinaal verschil met het Ameri kaanse systeem. Het Nederlandse en met landelijke nuancen het con tinentale Europese systeem stelt het college in het middelpunt van het studium, de ononderbroken voordracht van de professor Op de jonge student drukt de verantwoor delijkheid van het vruchtbaar ma ken hiervan, op. zijn zelfstandig werken. Onbekend. In Amerika is zoiets onbekend. Precies als op de lagere cn middel bare school leert men hier in „klas sen". die dan ook zo heten. Pro fessor en leerlingen vormen veel kleinere eenheden, die over de stof levendig met elkaar discussiëren Er zijn zeer vaak schriftelijke proef werken. voordrachten door de stu denten etc. Hoe meer vragen, hoe liever. Professor Schlesinger mist steeds opnieuw deze resonantie van zijn voordracht. Ook de omvang van zijn - colleges is voor hem iets onge woons. In Harvard werkt men met studiegroepen van 20. 30 man hoog stens; in Leiden heeft hij twee grote overigens ook voor onze begrippen grote colleges, één met ca.. 100 studenten van alle fa- voldoet aan zijn eisen, voor zover het beperkte contact dat ons systeem hem biedt, een oordeel toe laat. Hij vindt overigens de omvang van de leerstof in het middelbare Nederlands onderwijs zeer groot te groot misschien. DE ARC DE TRIOMPHE op de Parijse Place de l' Etoile, zichtbaar op de gehele Champs Elysées, op de Avenue de la Grande Armée en alle overige verkeersaders die op de Etoile uitkomen, is een van de bekendste monumenten van Frank- rijks hoofdstad. Zomcrexposities in Rotterdam W ereldvermaarde collectie D. G. van Beuningen Op 3 Juli a s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat het museum Boy mans. toen gehuisvest in ^het voor malige gemcenlandshuis .van Schie- land. zijn deuren opende voor het publiek, nadat in 1847 de gemeente Rotterdam in het bezit was gekomen van de verzamelingen van Frans Jacob Otto Boymans. Ter viering van deze gebeurtenis, die uitsluitend te danken is geweest aan de daad van een particulier ver zamelaar. zal een van onze meest bekende hedendaagse verzamelaars, de oud-Rotterdammer D. G. van Beuningen, zijn wereldvermaarde collectie gedurende de zomermaan den in bruikleen afstaan. Vooral op hét gebied van de Ne derlandse primitieven is deze ver zameling ongeëvenaard De enige van Eyck in ons land en de enige van Eyck, die niet in openbaar be zit is. bevindt zich in deze verza meling. De veelzijdigheid der col lectie blijkt uit het feit, dat hier werken verenigd zijn van Pietcr Brueghel de Oude het enige schil derij van deze meester in ons land de Maitre d'Aix, Titiaan. Tinto retto, El Greco. Jan Steen. Hercules Seghers Franse meesters van de 19e eeuw, Vincent van Gogh, een reeks Italiaanse bronzen, tekeningen van Dürer. enz. van Op Dinsdag 29 Maart is het 125 Jaar geleden, dat de Nederlandse Han- "del-MaatsehapplJ werd opgericht. In verband met de tijdsomstandigheden en de toestand In Indonesië zal dit Jubi leum op zeer sobere wijze worden ge voerd. Plannen van de Stichting „De Roos" Kort na de bevrijding werd In Utrcht de Stichting „De Roos" in het leven geroepen, met het doel: het maken van boeken en drukwer ken enkel om de ongerepte en dus ook onbaatzuchtige liefde voor typografie en kunst, in alle denk bare vormen waarin deze kunnen samengaan. Van deze stichting kon den maximaal 175 personen lid wor den, zodat de oplage van de uitgave beperkt bleef tot een even groot aantal exemplaren. De leden ont vangen deze tegen de kostende prijs, waarvan het totaal een be paald maximum niet te boven gaat. De leden hebben ook een enkele keer in het jaar onderling contact, waarbij, zij van gedachten kunnen wisselen over de verschenen uitga ven, over de nieuwe plannen en het boek In het algemeen. Dezer dagen is deze jaarlijkse lunch van „De Roos" weer gehouden in de stijl- Gelouterd expressionisme: „Kobie en het Wonderkind" Het is ongetwijfeld van* betekenis dat de lezende jeugd zich ook eens verdient in boeken die een andere sfeer ademen dan die welke naar 't Nederlands recept van een beetje bak- vls-achtige jool. HBS-fuif1es en ge zochte probleempjes zijn samengesteld daarom ls het goed dat er nu en dan eens een vertaling \erschi1nt van een goed boek uit andere gewesten Een dergelijk boek is Kobie en het Won derkind" van de Zuid-Afrikaanse schrufs'ter Stella Blakcmore Het boek verscheen bij Bosch en Keuning N V te Banrn in een verzorgde vertaling van Marian Hesper-Sint Stella Blakemore breekt Inderdaad met de opvattingen die men tot nu toe van een meisjesboek heeft. Zil brengt hier voor meisjes van 12-17 jaar (en ouder!) een boek waarin nu eens niet vervelend wordt geschreven over het schoolleven. In dit geval gaat het over een Zuid-Afrikaanse kostschool, waar een wonderkind is. dat plotseling de physieke kraebt mist haar viool te bespelen zoals zij dat voordien on con certen deed In de sfeer van die kost school komt zij door de hulp van haar vriendin Kobie over haar moeilijkhe den heen. Een goed boek. dat boeit en de jonge lezers tot nadenken dwingt. De illustraties van Guus Inckel zijn eenvoudig en leggen het accent op de belangrijkste gebeurtenissen in ie der hoofdstuk. „Geschiedenis' 99 vindt u ze beschreven in dit goed ver zorgde boek van Dr Mensch. dat met waarlijk prachtige foto's is geïllustreerd. De Tcrra-rccks. waarin reeds eerder „De republiek Turkije" van Dr W. E. Noordman verscheen cn die binnenkort „Japan" van Prof. Ter Veen zal uit brengen, wordt een zeer waardevolle aanwinst voor onze literatuur over de vreemde landen cn volkeren.. De bocht van de weg" 99- Het concentratiekamp heeft niet al leen llchamelilke verwondingen veroor zaakt maar ook gcestclilkc vermin kingen teweeggebracht. Soms werden deze nooit overwonnen in andere ge vallen was er een lange weg nodig vóór de ..bewoners" ervan weer in staat waren in een normaal milieu te leven. In eenft>ij Van Loghum Slaterus tc Arnhem verschenen verhaal van A. Madou: Debocht van de weg wordt dit thema aangesne den. Een voortreffelijke novelle waar in op vaak ontroerende wfizc wordt geschetst hoe die weg terug" door een Nederlands arts wordt gevonden Hi) geeft zich volkomen over aan zijn taak. welke bestaat uit de medische verzorging van de kampbevolking. Niet alleen de situatie in het kamp en de figuur van de hoofdpersoon ziin scherp getekend maar ook de neven figuren" de Amerikaanse captain bijv kregen een sterk relief. rijke kamers van Huize Molenaar te LTtrecht. In deze geanimeerde samenkomst heeft de heer C. Leeflang een uit eenzetting gegeven van de plannen voor het lopende jaar. Op het pro gramma staat een ifltgave van de oorspronkelijke Franse tekst van Oscar Wilde's Salomé met zeven kopergravures van J*an Paul. een fraaie uitgave van „Ubuy Roi" van Jarry, met tekeningen van W. J. Rozendaal. Verder is het niet on mogelijk dat een verhaal van A. Roland Holst (Koning Cucchulene), dat deze jaren geleden in De Gids publiceerde en dat niet in zijn ver zameld werk wordt opgenomen, als een deel van „De Roos" *zal ver schijnen. Van Marcellus Emants, wiens honderdste geboortedag in 1948 werd herdacht, verschijnt een tweedelige jubileum-uitgave van zijn roman „Inwijding" met platen van Jan Roede en van Elisabeth Barrett-Browning's „The Sonnets from the Portuguese" wordt een edi tie verzorgd door Andreas Mayer, super-intendant of the manuscripts department 'of the British Museum. Tenslotte staat vast, dat in 1950 een prachtige editie van Gorter's „Mei" zal verschijnen. De typogra fische verzorging is in handen van S. H. de Roos en de graveur D. van Gelder maakt voor dit werk een aantal grote en kleine houtgra vures. Tijdens de lunch is ook over an dere zaken nog het woord gevoerd. Zo kwamen.de leden tot de conclu sie, dat er in ons land een pijnlijk gemis bestaat aan een periodiek, waarin het boek, niet alleen in ver band met zijn inhoud, maar ook om zijn verschijningsvorm wordt besproken. Dit zou een zo breed ihogelyk terrein moeten bestrijken: het oude en het niéuwe boek, de band, de typografische verzorging, het papier, de grafiek in het alge meen, het ex libris enz. Besloten werd dat enkele leden van de jury voor de bepaling van de vijftig bcstverzorgde boeken, die ook lid zijn van „De Roos", eens zouden overwegen wat in deze te doen is. Advertentie Purolpoeder wat duurder dan andere poeders,' maar dan ook 100 pCt. beter voor baby. Daarbij Purol of Purolin en baby's huid heeft nergens meer last van. Verrassende expositie in „Kunstliefde" te Utrecht In de boeken vindt men 't volgende van hem: Corneiis Gerrit van Leeuwen, geb. 23 Januari 1892 te Gouda. Oplei ding aan de Academie van Rotterdam. Leermeesters: Huib Luns, Nachtweh, Maasdijk. Schildert bij voorkeur land schappen. 't Kan zijn, dat hier een andere Van Leeuwen is bedoeld dan de huidige exposant bij Kunstliefde. De gegevens, die men uit Rotterdamse bron kan put ten, zijn dat Cornells van Leeuwen eigenlijk pas sinds kort als vrij kunste naar in de openbaarheid treedt, dat hij vroeger zich- in hoofdzaak met reclame tekenen bezig hield en daardoor de techniek zo prachtig onder de knie kreeg; dat hij zich bij voorkeur van de gouache- cn de aquarel-techniek be diende en pas later ook de ollevert is gaan gebruiken. Maar wat doet dat er eigenlijk al lemaal toe? Hoofdzaak is. wat de man als kunstenaar waard ls En dan kan men moeilijk anders dan met bewon dering en genegenheid over hem spre ken. Dit werk treft door zijn ernst, niet, let wel, door zwaarwichtigheid of zwaartillend pessimisme, maar door een volkomen gemis aan bravour goedkoop effect, een ernst die alleen ontstaat, wanneer de kunst, volledig, wordt gedragen door de overtuiging van de mens die er achter staat. Ik heb idee, dat deze kunst langzaam groeit vanuit een trage bezinning, een „mij mering over het ding" zoals Gorter zou zeggen, en die pas teneinde is als het object geheel en al persoonlijk bezit van de kunstenaar is geworden. Ner gens gaat die mijmering, die bezin ning, over in abstract denken, nergens ook gaat deze kunst op in technisch of aesthetisch formalisme. Wat van Leeuwen ook doet. of hij dicht bij de natuur blijft, zoals in vele duinlandschappen, of wel in eerste aan leg van zijn verbeelding uitgaat, van een gedachte of een psychische gewaar wording. steeds is het contact met zijn innerlijk gevoelsleven en de spontaan geboren idee, duidelijk voelbaar. Het verstandelijk overleg neemt in deze bij uitstek sensitieve en suggestieve kunst Slechts een tweede of derde plaats. Maar een natuurlijke distinctie, een ge schoold artistiek vermogen dempt do emotie en geeft haar tevëns een diepere geldigheid, Deze kunst is naar alle zij den beheerst en evenwichtig, en als men hier dan van een vernieuwd expressionnisme spreken wil, is het te gelijk een verklaard en vereenvoudigd expressionnisme, dat ook nergens over matig, dynamisch of pathetisch aandoet. Naar drie richtingen gaat van Leeu- wen's artistieke belangstelling. Ten I eerste naar het landschap, meestal duin gezichten, maar ook polderlandschap pen, die zijn verbeeldingsleven in wer- 1 king zetten. Hij heeft hier een eigen trant gevonden, die wel eens even her inneringen oproept aan Toon Kelder en de Bergense School, maar minder sa lonachtig blijft dan eerstgenoemde en niet zo formeel gebonden als de tweede. Van Leeuwen is buitengewoon gevoe lig voor atmosfeer. Hij neigt naar het tragische, maar zijn landschapkunst gaat zelden in het tragische op. Het is bijna uitsluitend aquarel, zonder de ijle lichtheid echter, die men van een typi sche aquarel verwacht. Wat hij in deze techniek vermag blijkt uit een blad'als Schaatsenrijders op werkelijk fenome nale wijze. v. Leeuwen's expressionnisme herin nert wel aan Rouault. en misschien nog meer aan Chabot of van Heel in zijn ó-wns. het tweede thema, dat men bij hem aantreft en waarin hij. hoezeer er associaties mogen zijn, toch een eigen signatuur heeft bereikt. Hier gaat v. Leeuwen veelal styliserend te werk, maar behoudt het essentiële en verhoogt dusdoende in sterke mate de tragl-ko- mische uitdrukking. Hij werkt hier bfj voorkeur ln dc gouache-techniek die hij zeker niet minder dan de aquarel be heerst, en waarin hij wonderfijne toon- schakeringen bereikt. Ik noteerde vooral Collega's (34), de oude wijze Clownskop (31) en de ln olieverf ge schilderde clowns 6 en 8. die onderling belde radikaal verschillen, èn ln teke ning èn in uitdrukking. Tenslotte Is de religieuze voorstelling een boelende en belangrijke uitings vorm voor v. Leeuwen. Misschien is het pathos hem hier wel eens te mach tig (Het Licht, Christus bij de zieken) maar hij Is een van de weinigen, wiens Christusfiguur onmiddellijk aanspreekt en die ln deze gestalte de hoogheid be reikt van Rembrandt in diens jonge ja ren Het meest tragisch verschijnt Christus op het schilderij dat het Ver raad tot onderwerp heeft, het meest effectvol als compositie lijkt mij Christus (waarschijnlijk de Opwek king vart Lazarus voorstellend). In zijn Piëta, een kostelijk fragment, voelt men verwantschap met Jan v. Eyck en wel licht ook met Brueghel. C. A. S. 17 R is een tijd geweest, dat op de plaats waar A-nu de Eiffeltoren staat en de métro over het viaduct raast tussen Crenelle en Auteuil, waar thans zich de Place de la Concorde uitstrekt en de torens van de Notre Dame omhoog rijzen, alleen maar de golven klot sten van de zee. Toen de bodem rees of de waterspiegel daalde kwamen de hoge plek ken van het land te voorschijn, de hoogten, die nu bekend zijn als de heuvel van Mont- martre, de heuvel van Chaillot en la Mon- tagne Sainte Geneviève. Daar omheen lagen mets dan moerassen, waardoor een geweldige rivier stroomde van meer dan een kilometer breed. Dat was de Seine, die toen. onmid dellijk na de ijstijd, nog voor Mississippi speelde maar na enkele eeuwen toch wat bescheidener werd en meer ging lijken op de rivier die wij thans kennen. Er waren diverse eilanden in de stroom en één daarvan was het lie de la Cité. Volgens de overle vering is hier op zekere dag een primitieve visser aan land gestapt, die weldra door zijn stamgenoten werd gevolgd. Op het lie de la Cité ontstond een nederzetting, die oorspronkelijk Lutetia was geheten, maar die vele jaren later de naam zou krijgen Parijs. Vissers en handelslui waren oe eerste bewoners van Lutetia en hieraan herinnert nog het schip, dat in het stadswapen staat. omr geven door het trotse devies'. „Fluctuat nee mergitur", „het drijft en gaat niet onder". Het is nu juist tweeduizend jaar geleden dat het schip Perijs ste vig verankerd bleef liggen tussen de beide armen van de Seine De naam Lutetia komt voor het eerst voor in de notities van Julius Ce- sar over de oorlog in Gallic Ce sar's luitenant Labianus bereikte het vissersdorp in 52 voor Chris tus. Het schip, dat toen al dreef is blijven drijven, trouw aan de ge kozen wapenspreuk. Het heeft ko ning Clovis gezien en het kind Karei de Grote, dat samen met zijn vader Pepijn [e paard naar de stad mocht rijden, die toen al be roemd was om zijn abdijen, toen al een centrum was van weten schap en waarboven toen al de hemel schitterde van geestelijk licht. En het is vreemd om te be denken, dat de jonge Karei de Grote door weilanden en boom gaarden dwaalde op plaatsen, waar autobussen en taxi's snorren en Jean Paul Sartre in het een of andere café aan zijn volgelingen het absurde van 's mensen bestaan leert. Op Karei de Grote zijn andere koningen gevolgd. Henry IV vond. dat Parijs wel een mis waard was en eeuwen na hem woonde de Roi Soleil in het Louvre, dat thans een van de rijkste musea van de we reld is. x, Want de grote revolutie kwam er. beroofde de Franse koningen van hun luister. Maar de glorie van Parijs bleef onverminderd voortbestaan. Zij overleefde die' van Napoleon aan wi?ns veldsla- gen en overwinningen het oude Lutetia zo onnoemelijk veel her inneringen bewaart, evenals aan tal van andere Fransen, die hier hebben geleefd en gewerkt. Wie door de straten en over de böule- vaids van deze stad slentert, langs d brede Seinekaden met hun ge bouwen, grijs van ouderdom, die ziet hun gestalten de een na de ander voor zich opdoemen: Char les Baudelaire, die achtereenvol gens in dertig logementen woonde cm aan zijn schuldeisers te ontko men. Jeari Jaurès, die op een van de kritiekstc momenten van Frank- rijks geschiedenis de dood vond in dat kleine café Croissant in de Rue de Montmartre, Favrc, Gam- betta, Victor Hugo of Sarah Ber nard Parijs is tweeduizend jaar. De Romeinen hebben er gebouwd en Kaussman de minister van Na poleon III. Tenslotte heeft het een eigen karakter gekregen, dat °°k door de Duitse bezetting niet is aangetast Weinig steden zijn er met zoveel sfeer. En weinig steden hebben door de eeuwen heen al tijd zó de belangstelling op zich gevestigd als deze tweeduizend jarige De Amerikaanse auteur Jakob Ro senberg heeft een groot tweedelig boek geschreven over Rembrandt De toneelspeler Jan van der Linden, tot nu too verbonden aan de Haagse Comedie. zal ln het komende seizoen deel uitmaken van het Zuid-Nederlands Toneel Engelse theaterkringen ver zetten zich tegen het afschaffen van cen suur voor theaters. De regering heeft een wetsvoorstel daartoe ingediend Rudl Hernecker heeft, ln op dracht van de Nederlandse Bioscoop bond. voor het Holland-festival een film gemaakt, die tot titel heeft ..Napo leon contra Venus". De Amsterdamse cineast B r u s s e zal een ander filmpje voor hetzelfde doel maken Het Apel- doorns R K. mannenkoor ..Bel Canto" zal deelnemen aan een zangconcours ln Engeland Laurence Olivier heeft de Oscarprljs gewonnen, uitge loofd door de Academie voor Filmkunst en Wetenschap, voor zijn Hamletvcrtol- klng Een klein, landschapje van A 1- bert Cuyp ls dezer dagen in Londen geveild voor 4200 pond sterling De Franse kunstenaar LOUIS FAVRE gebruikt zeer oud procédé Totale oplage slechts 130 stuks De Haagse uitgever A. A. M, Stols is thans bezig met een interes sante uitgave, namelijk een editie van Arthur Rimbauds „Une saison en enfer", die met een kleu- renüthographie zal worden geïllus treerd. Reeds lang voor de oorlog stond in Frankrijk de kleurenlithographie voor de illustratie van boeken in hoog aanzien. Deze techniek is éch ter in ons land, voor zoverre zij er een bestaan heeft gehad, te gronde gegaan. Het vorige jaar kwam de heer Stols in aanraking met de Franse kunstenaar 1 Louis F a v r e, die hem een aantal losse litho's in kleu ren liet zien. Deze litho's boeiden de heer Stols dermate, dat hij op de gedachte kwam eens een dergelijke poging in Nederland te wagen. Hij verzocht de heer Favre illustraties voor het boek van Rimbaud te ma ken. hetgeen geschiedde. Bij hét ontwerpen beziet Favre een merk waardig procédé, namelijk dat van de „wasverfschilderijcn". Reeds de oude Egyptenaren gebruikten voor het portretteren van hun overlede nen gekleurde was en het is Favr.e geweest, die deze techniek min of meer deed herléven Nu was het de moeilijkheid een drukkerij to vinden, die deze hand- Dorsdrukken want het bewuste litographeren geschiedt geheel met de hand zou kunnen vervaardi gen. Na enkele pogingen in Amster dam te hebben gedaan kwamen de heren Stols en Favré tenslotte bij de drukkerij Mouton in Den Haag waat een bekwame bedrijfsleider het personeel voor het vervaardi gen dezer handpersdrukken „pers klaar" wist te maken. Spoedig gereed In de voor dc fundcrlne van ons on derwijs zo belangrijke serie: .Naar een nieuwe didactiek in de lagere school" onder redactie van prof dr. Ph. Kohnstamm I. van 'djer Velde en L Welling verscheen bij J. B Wol- Iers Groningen een nieuw deeltje van de hand van J. Jonges en J. van Mou- rik over Geschiedenis". Hoewel de vraag blijft of het geven van geschie denisonderwijs frcl verantwoord ,s voor leerlingen van dc L.S zien de schrijvers duidelijk in dat in elk ge val het bezielend woord, gedragen door een beperkte maar goed ver werkte kennis vén grote betekenis kan zijn voor de ontwikkeling van dc natio nale. morele en sociale gevoelens In dit boekje venverken de schrijvers een aantal aan de praktijk ontleende voorbeelden waarbij zij nadrukkelijk vermelden: Wij bedoelden slechts tc laten zien. hoe het kèn. niet hoe het moét". In deze geest bieden de schrij vers goede hulp aan hun collega's die reeds lets van de vernieuwingsdrang in zich voelden op het gebied van het maken van leermiddelen, groepswerk mogelijkheden van individualiseren, omgevingskennts verbinding met han denarbeid en het uitvoeren, van histo rische groepsprojecten. Zwitserland Het tweede boek, dat in de Terra- reeks, onder redactie van Prof. Dr H. H. ter Veen. bij J. A. Boom te Mfcppel ver scheen. heet: „Zwitserland, harmonie der contrasten" en is geschreven door Dr C. Menseh. Er is misschien geen land ter wereld, waar de Nederlander zo veel belang in stelt als Zwitserland, dat altijd het vacantio-oord bij uitnemend heid is geweest voor de Nederlander, die hef maar even kon betalen en waar duizenden altijd van hebben gedroomd het nog eens te mogen bezoeken. Zwit serland. gezegend land, voor wie door het schitterende Alpenland reist. Maar ook dit land heeft zijn politieke, econo mische, sociale en culturele aspecten, zijn problemen en moeilijkheden. Boeiend en uitnemend gedocumenteerd P)E jonge classicus B.s R ij d e s, 7 die reeds door enige kleinere publicaties sinds de bevrijding de aandacht had getrokken, heeft bij A. A. M. Stols, Den Haag, een ro man in het licht gegeven, getiteld Twee tegen Een. Öngetwij- feld is dit een belangrijk romande buut, omdat het een even ernstige als eerlijke poging betekent, buiten de gewone paden een eigen weg te vinden. Want zonder dat deze ro man nu iets gloednieuws brengt, wijkt hij toch af van wat gemeen lijk op dit gebied in onze tijd ver schijnt. zowel van jongeren als van ouderen. De roman geeft een psychologisch beeld van drie vrienden, die in het rustige Haarlem geregeld samenko men en in hun gesprekken van hun uiteenlopende levensbeschouwingen doen blijken. Het zijn, de makelaar Faust, de skeptisch, cynisch en amoreel mens, de christelijke nota ris Cruce. en de in de Platonische wijsbegeerte opgaande gymnasium leraar Anderik. Faust vertegen woordigt, op ietwat programmati sche wijze het kwade en wreekt daarmee de harde omstandigheden van zijn jeugd. Het ligt voor de hand. dat wanneer zijn betrekkin gen tot een schone en onbedorven vrouw, Margaret, die hij bovendien van een verloofde aftroggelt, niet zonder gevolgen blijven, hij zich hieraan onttrekt. Zij wordt dobr de familie Cruce liefderijk opgeno men. Cruce maakt bovendien door een moedig gebaar, waarmee hij zijn carrière en positie op het spel zet maar niet verspeelt enkele als notaris begane incorrectheden goed, waartoe de demonische Faust hem met een beroep op de toekomst van zijn gezin heeft overgehaald, overi gens niet ten eigen bate maar als experiment om het „kwade", dat Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland hij, Faust. alom meent te zien, we der eens te doen zegevieren, en dit daarmee te demonstreren. Anderik die zjph er van bewust wordt, dat hij Margaret lief heeft, vraagt haar ten huwelijk, waarop zij aanvanke lijk weigerend antwoordt, omdat zij niet van hem houdt. Wanneer het echter blijkt dat hij, ten gevolge van een ongeneeslijke kwaal, spoe dig moet sterven, willigt zij in. Uit dit korte résumé van de in houd ziet men reeds, dat Rijdes, on danks de reeds genoemde oorspron kelijkheid van zijn opzet, in zover niet afwijkt van de algemene stro ming in de jongere en jongste Ne derlandse letterkunde, dat zijn werk een sterk romantische trek ver toont. Voorts behoort hij ook hier door tot de typisch hedendaagse lit teratuur, en met alleen die van ons land, dat hij geobsedeerd wordt door het probleem van goed en kwaad, een terugkeer dus tot een zuiver ethische preoccupatie die met de Forumgeneratie begon, in het existentialisme zijn hoogte punt vond en voor de moderne lit teratuur van vóór 1914 niet of in veel mindere mate bestond. Een dergelijke levenshouding moet' wel met tegenstellingen wer ken (evenals de historische Roman tiek) en daardoor de schakeringen verwaarlozen. De psychologie van Rijdes is. als men wil. beeldend en betrekkelijk subtiel. Maar zij mist elk ontlenend element en kan daardoor nooit zo diep peilen als b.v. Proust. Van Oudshoorn of Vestdijk. Zij is summier. Zij werkt met grote trekken, stevige contras ten. vaste uitgangspunten. Zij is sta tisch: zij is een ethische psvchologie. De kijk op de wereld, op het leven, op mensen en dingen is bij deze auteur als het Vare vereenvoudigd: hij geeft het leven in vereenvou digde spelling. Daarom schrijft hij een ideeënroman. Y\J AT betekent dat woord ideeën- roman? Het betekent dat zijn personen dragers zijn van bepaalde denkbeelden. Eerst waren de denk beelden er. en om die te belicha men. ontstonden de personen. Er is dus een teveel aan primaire oor deelskracht in de aandrift, die dit boek deed ontstaan, en te weinig aan onbevangen waarneming. De drie hoofdpersonen zijn daardoor onderling te weinig gedifferen tieerd, niet in hun meningen of ge dragingen, maar in hun manier van praten. Al deze opmerkingen doen niet af aan mijn overtuiging, dat dit boek op een voornaam peil staat. Op het gevaar van het genre als zo danig moest ik wijzen. Het is in letterlijke zin een levensgevaar, want het bedreigt het leven en het element van vitaalheid van de ro man. Dit neemt echter niet weg. dat ik met nadruk mijn waardering wil uitspreken voor het feit. dat een jong auteur een zo ernstig pro bleem ter hand genomen en een zo belangrijke en moeilijke taak aangevat heeft. Men leest dit boek met grote belangstelling. De stijl is gedragen, soms mis schien iets te gedragen. Neem een zin als deze: ..Faust had een scherp oog voor kleur en lijn, hij wees Margaretha op de tinten van de bo dem, en de schakering in het ge bladerte. en Margaret, luisteren de. verwonderde zich over de man die naast haar lien Een dergelijke zin herinnert stellig aan de trant van Van Schendel. Maar over het hoofd van Van Schendel heen wijst deze stijl naar een nog veel ge vaarlijker voorganger, bij wie de gevaarlijke valstrikken nog veel ijziger waarschuwing inhouden. Ik bedoel R. van Genderen Stort. Daar wordt het proza al gauw aesthetisch in de slechte zin. bleek een bloede loos. Zo schrijft ook Rijdes een hoogst enkele keer een zinnetje, waarvoor Charivarius *.irh in zijn graf zou omdraaien: „Het is er nu geen ogenblik voor. ontwijkt hij een schemer antwoord Over het algemeen echter ge tuigt dit boek van talent, intelligen tie, zuiverheid en persoonlijkheid. De ontwikkeling van deze jonge schrijver verdient met aandacht te worden gevolgd. De Nederlandse optische indus trie verricht op het ogenblik suc cesrijk pionierswerk op het gebied van de precisieinstrumenten. Spe ciaal de zgn. spiepelopticJc, welke is gebaseerd op principes, die ver band houden met de correcties van sferische spiegels en sferische len zen, heeft vele mogelijkheden ge opend. Op dit gebied zal op de komende Jaarbeurs een nieuwe telephoto lens worden gedemonstreerd, wel ke wordt gekenmerkt door een kleine afmeting (lengte löVi cm., diameter 10 cm.) en een licht ge wicht 1400 gram). Dit toestel geeft een buitengewoon scherp beeld, heeft een chromatische zui verheid van 100 en wordt met recht een meesterstuk van optisch en mechanisch precisiewerk ge noemd. ln Barneveld zwermen reeds bijen Normaal zwermen bijen eerst in de zomer. Zijn ze erg vroeg, dan zwermgn ze ook wel eens in Mei. maar in Maart vrijwel nooit. De heer J a.'n Soetendaal, land bouwer aan de Doornesteeg op de grens BarneveldLunteren, was dan ook stomverbaasd thans reeds zijn bijen te zien zwermen. Mis schien kwan het door het prachtige lenteweer. In elk geval een grote zeldzaamheid. Het Amsterdamse Kamermuzlek- ensemble „Alma Muslca" gaat in Engeland concerteren George van Renesse zal Yehudi Menuhin begeleiden op zijn tournée door de Phi- llppljnen In 1948 zijn in on6 land 134 kunsttentoonstellingen gehouden. Thans arbeidt men daar. onder toezicht van Favre pérsoonlijk, reeds een jaar aan deze hthographieën. Het werk zal nu spoedig gereed zijn. Naar de heer Stols vertelde, is Fa vre. die zelf de tekening op de steen overbrengt, zeer tevreden over de prestaties der Haagsé drukkerij Bij de kleurenlithographie is voor elke kleur een aparte steen nodig. ,.Une saison en enfer" zal in totaal elf of twaalf illustraties bevatten. Door de grote kosten, die zulk een uitgave met zich brengt alles is handwérk zal de oplage zeer beperkt zijn. In de handel komen niet meer dan 130 exemplaren, waaronder dertig luxe en honderd „gewone" exem plaren. In het éerste exemplaar zul len dc originele wasschilderijtjes worden gelegd, die Favre voor de uitgave gemaakt heeft. De editie is dus alleen voor bibliophielen en boekerijen bestemd. Hoewel dit sy steem van illustratie rlus verre van goedkoop is. is het in Frankrijk toch zeer gezocht. De drukkerij wil na dé Franse editie, die de heer Stols uit geeft, voor eigen rekening met een zelfde oplage in het Engels komen onder de titel: „Th^ season in Heil". Het vorige jaar werd te Parijs in de „Salon d'automne" een expositie van Favre's illustraties gehouden, die zeer grote aandacht trok. De heer Stols, die een groot fran cophiel is hij heeft een eigen kantoor in Parijs en op hét ogenblik houdt de „Union Liègeoise du livre et de l estampe" te Luik een ten toonstelling van alle Franse boeken, die hij de laatste 25 jaar heeft uit gegeven vertelde de volgende ge schiedenis: vorige jaar kwam hi) tij dens de vijf mogendheden-conferen- tie in contact met de sécretaris-ge- neraal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Jean Chauvel. Deze is van 1 Maart af be noemd tot' permanent vertegenwoor diger van Frankrijk bij de Veilig heidsraad Zoals zo vele grote figu ren van de „Quai d'Orsay" men denke slechts aan een Paul Claudel is ook Chauvel een letterkundige. Het was bij deze kennismaking dat hij, die thans Frankrijk in de Veilighéidsraad vertegenwoordigt, de Haagse uitgever de eer waardig keurde om de editie van zijn „Laby- rinthe" te verzorgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3