„Meursings" tweede lustrum luisterrijk gevierd Jubilerende firma Hoogevest massaal gelukgewenst Boys verloren ook tweede promotiewedstrijd Boksmatches in Markthal trokken veel kijkers Koninklijke G entse" won het tonrnooi van Neptunus „Nog nooit zo gelachen, sinds de biscuit van de bon ging" Noteert V even Hygiënisch aspect van 't onderwijs Stromen bezoekers naar „Amicitia" Derde Pedaalridders-competitierit bracht spanning in B-klasse 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 28 Maart 1949 STADSNIEUWS Auto ramde slagboom Op de B. W. laan reed Zater dagmiddag bij de Vlasakkers een personenauto. De bestuurder had niet tijdig opgemerkt, dat de af sluitbomen van de spoorweg in da lende beweging waren, met het ge volg, dat hij tegen de boom aan reed, die werd ontzet. De auto werd aan de bumper en linkerspatbord ontwricht. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Personeelsvereni ging „Meursing", Amersfoort en haar onderafdelingen Wandel- en Sportclubs, werd Zatedagavond in de grote zaal van Amicitia een feestavönd gehouden. Medewer king aan deze avond verleenden „De Ghesellen van den Spele", de heer Desiré Loran, Mr. Gooche laar en de Exvado-band, o.l.v. van da heer Kieft. Het bestuur van de Personeelsvereniging had geen be ter gezelschap kunnen kiezen, om deze avond te doen slagen. Trou wens, Johnie van Eiburg, de lei der van de Ghesellen, Annie van Elburg, zijn vrouw, Teddie Bak ker, Corrie van Beek en Sasja Ta- marinoff, zijn voor veel Amers- foorters geen onbekenden. Bij de meesten staan zij bekend als uit stekende spelers, die in onze stad goede reputatie kregen. De voor zitter, de heer R. Kuyt opende deze feestavond met een speech over het wel en wee van de ver eniging in de afgelopen tien jaar. „Op deze herdenkingsavond heet ik in het bijzonder de directie, per soneelsverenigingen en onze Zus tci verenigingen van de wandel sport hartelijk welkom", aldus de heer Kuyt. Elke vereniging heeft zijn up en downs en zo is het ook bij ons. In de eerste jaren rond '39'41, ging alles van een leien dakje en in stijgende lijn. We be gonnen met elf voetballers, maar na enkele maanden gingen wij ook over tot de wandelsport. Een jaar later kwam er een grote uitbrei ding onder het fabriekspersoneel, met het gevolg, dat ook onze per soneelsvereniging groeide. Alle on derafdelingen kenden een tijd van voorspoed, totdat een brand onze fabriek, dus ook ons clublokaal verwoestte Dit was een geweldige tegenslag. Zonder clubhuis gingen wij de oorlogsjaren in. Toen ken den ook wij het leed. Maar na de bevrijding ging alles weer op rol letjes. We kregen weer een clubhuis en organiseerden avondjes voor het personeel. Nu kunnen we zeggen, dat we een groeiende en bloeiende vereniging hebben en daarvoor zegt het bestuur in de eerste plaats dank aan de directie. Op een Za- terdagntbrgen stapten wij naar het kantoor van dhr. Stuurop en vroè- gen hem het beschermheerschap op zich te willen nemen. De di rectie nam dit aanbod terstond aan en het moet mij van het hart, dat het ons nimmer gespeten heeft, evenzeer als de directie, want nu bezitten wij een clublokaal, dat rnet alle andere Amersfoortse club gebouwen. kan wedijveren. Daar om wilde ik nu speciaal even de aandacht vragen van de ouders der leden. Wij hebben bij ons op de fabriek, zo vervolgde de heer Kuyt, een wandelvereniging. U moet toch toegeven, dat het beter is te wandelen, dan in een bios coop te zitten of naar een dans zaal te gaan. Gezondheid kunnen we alleen vinden in Gods vrije natuur. Ik wil hiermee de ouders aansporen hun zoon of dochter mee te laten wandelen in onze ver eniging. In de oorlog was er een vereniging „Vreugde en arbeid" Wij voelden hier vanzelfsprekend niets voor, maar momenteel kun nen wij van vreugde en arbeid bij Meursing ten volle genieten, om dat ons, dank zij de directie, de gelegenheid ervoor wordt geboden. Nu is er onder het bestuur een jubilaris, n.l. de heer Florijn. Hij heeft gedurende tien jaar ais pen ningmeester van onze vereniging gefungeerd. Wij bestuursleden heb ben voorgesteld hem hiervoor een aandenken te geven in de vorm van een vulpotlood, opdat hij nog lang zuinig op onze centen mag zijn en met bet potlood nog vele inkomsten voor ons mag boeken. Na de openingsrede waren 't „De Ghesellen van den Spele", o.l.v. Johnie van Elburg, die met hun proloog „Entree van de Korting der Humor" een waardig debuut maak ten. Een afwisselend programma, met ernst en luim werd op een uitstekende en vlotte manier afge werkt. Hetgeen wij ook bedoelen voor de heer Loran, die de aanwe zigen de „Wereld der Wonder- show" bracht. Na de pauze hield de heer J. Stuurop een korte toe spraak. Spreker memoreerde, dat het in 1930 al zijn plan was ge weest tot oprichting van een ver eniging te komen. Tot nu toe was alles uitstekend gegaan, zo ver volgde de heer Stuurop, hij hoop te, dat het in de volgende 10 jaar nog beter zou gaan. De directeur sprak eveneens een woord van dank tot de „Ghesellen van den Spele". Hij bekende nog nooit zo gelachen tc hebben, sinds de bis cuit van de bon ging. Wij hebben wel een eigen toneelclub, maar dit cabaret was iets bijzonders. De heer Stuurop eindigde met de woorden „Ik wens het bestuur en het personeel alle goeds toe". Na deze toespraak werd er een grote verloting gehouden waarbij bis cuits en taarten in grote getale aanwezig waren, evenals andere fraaie prijzen. Het bestuur van de personeelsvereniging heeft eer van hoar werk gehad. Melk en gortepap vloyg over straat Op het Laantje stond aan de rechtsp zijde een bakfiets geparkeerd, geladen met flessen melk en gort. Van de zijde van de Utrechtseweg kwam een brik, bestuurd door de Jeugdige K., uit Hoog land het Laantje inrijden. Toen hij vlak bij de bakfiets met melk was gekomen, bemerkte de jongen dat hij wel wat meer naar links moest gaan. hetgeen hij dan ook deed Dit gebeurde op een on juiste manier, zodat hij tegen dc bak fiets aanreed. Een en ander aan de brik werd ontzet. Veetig flessen melk en gortepap gingen verloren. Grand Theater. Snouckaertlaan, tel. 4632, t.m. Donderdagmiddag „Het dal der beslissing". Aan vangstijden: Zondag 1.30. 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel, telef. 6572, t.m. Donderdagavond „Twee x Twee". Aanvangstijden: Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater, Langestraat. t.m. Donderdagavond. Tweede deel van Captain America „De doods klok luidt". Aanvangstiiden: Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen 2.30 en 8 uur. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel. 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur. Zondag s middags 1517 uur 8 avonds 20—23 uur. Woensdag 8—11 uur Zaterdag fi ll uur. Zondag 811 uur. CABARE1 DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL' 5685. Voor een klein, maar aandachtig ge- hoof gaf dr F. W. Zeylmans van Emmi- choven Vrijdagavond in ..Monopolc" de laatste van de reeks voordrachten over onderwijsvernieuwing en opvoedkunst, georganiseerd door de anthroposoflsche vereniging in Amersfoort. Dr. Zeylmans begon met er op te wij zen. dat de grote zorg. die tegenwoordig aan' de Inrichting van de scholen wordt besteed een enorme vooruitgang ge noemd mag worden, alleen ls dit voor de Innerlijke ontwikkeling van het kind niet voldoende. De zorg hiervoor be gint al bij het pasgeboren kind. Dit moet men leren zien als een totaal we zen naar lichaam, ziel en geest, dat op en bepaald ogenblik geboren wil wor den en dan zijn intrede ln een gezin doet. Nooit moet uit het oog verloren wor den. dat het kind uit een geheel andere wereld stamt, dan de wereld, waarop we hier ievcn. Het kind ln de wieg leeft nog ln totale overgave ln een we reld. waar wij bulten staan. Men moet het daarin dan ook niet storen, door b.v. een radio aan te zetten. Hierin vindt het zeker geen voedsel om zijn lichaam op te bouwen. Twee stromingen zijn het, waarmee het jonge kind te maken heeft. nl. de vocdingsstroom en alles wat in hem komt van zijn omgeving uit als waarne ming, wat een essentieel en spiritueel proces is. Het is van het grootste be lang, wat er in zijn nabijheid gebeurt, wat er gesproken en gedacht wordt, omdat het kind vanjiieruit zijn lichaam opbouwt en zich ontplooit. Goethe deed op hoge leeftijd een uit spraak. die één van de belangrijkste krachtc-n ls in een mensenleven, die de grondslag is voor alles nl.: Het verwon deren, het „staunen". Groeit een kind in een omgeving op. waar een dergelijke sfeer van bewonde ring is, dan is daarmee de grond slag gelegd voor een goede hygiëne. Goed gefundeerde cn geordende ge dachten zullen de ontwikkeling van het denkieven vergemakkelijken. In de tegenwoordige tijd komt de ongeorden de, slechte manier van denken maar al te veel voor Dit ls dc oorzaak van de nervositeit. Neuroze is een modern be grip. Het spel van het kind moet als een heihge aangelegenheid beschouwd worden. Met de grootste ernst gaat het kind erop -in. De humor en de vrolijk, heid mogen zeker ook niet ontbreken Ze behoren tot de atmosfeer en dftgen het hunne bij tot de hygiëne van de ziel In de periode van het. zevende tot het veertiende Jaar komt het op het rhyth- mc aan. het rhythme van ln- en uit ademing Dit goed te kunnen betekent op dc juiste manier in de wcreid staan, Het kind in de schoolleeftijd moet leren met zijn ziel in de verre wijdheid te kunnen gaan en diep ln zijn innerlijk wezen in te gaan. Op de Vrije School wordt daarom veel aandacht besteed aan het kunstzinnige element. Is een kind steeds op het abstracte gericht. d?n is dit oorzaak van een leegheid en innerlijke armoede. Met de puberteit komt de grote be langstelling die naar alle kanten uit gaat. De Jongen en het meisje worden anrderijp. Het is de tijd, dat het kin- idealist moet zijn, anders is het onge zond. Nu wordt in de school de grond slag gelegd voor het intellect. Daarvoor is nodig een diepe moraliteit in de we reldbeschouwing zelf. De geestelijke mens moet herkend worden. Zakennieuws Het Usbuffet van de heer Th, van Roon ls Zaterdagmiddag heropend. Veel zakenrelaties stuurden bloemen, hetgeen het hernieuwde intérieur een feestelijk aanzien gaf. Niet alleen het buffet on derging een vernieuwing, doch ook de machines voor de bereiding van Ijs wer den vernieuwd De modernste machines zijn ln dc plaats gekomen voor de Iet wat verouderde typen. Ons dagelijks teveel Een bestuurder van een auto, die zUn wagen binnen de tien meter van een bocht parkeerde kreeg een bekeuring, evenals dc wielrijder, die het rode stop licht negeerde, een bestuurder van een auto, die de crkeersheuvei aan het Stationsplein lins passeerde, een wiel rijder, die de verkeersheuvel aan de Varkensmarkt links passeerde en een wielrijder, die zijn fiets onbeheerd cn ongesloten had laten staan Kind stak plotseling over In de Vermeerstraat ter hoogte van perceel no. 2 liep Zaterdagmiddag een meisje plotseling de straat op Juist kwam van de zijde van de Blsschopswcg een motorcarrier aanrijden, die wel krachtig, remde, maar toch niet kon voorkomen, dat het kind tegen de laad bak aanviel Een dokter en de genees kundige dienst werden erbij gehaald, doch dezen constateerden slechts lichte ontvellingen. Spakenburger werd slagwerker Een caféhouder uit de Arnhem sestraat verzocht Zaterdagavond as sistentie van de politie. Het bleek, dat een vishandelaar uit Spaken burg. die wat bier had gedrgnken, maar niet onder dé invloed was, per ongeluk het vel van de slag- werktrom had ingedrukt. De scha de werd onderling geregeld. Burgerlijke stand Geboren: Teunls, z.v. T. Morren cn N. v. d. Glind. Margaretha Maria Ca- tharina, d.v. C. Benschop en P. B. Weerdenburg. Stoutste dromen overtroffen Het was te verwachten, dal de receptie, die de jubilerende Amersfoortse Aannemersfirma Van Hoogevest N.V. Zaterdag in „Amicitia" hield, druk bezocht zou worden. Maar het bezoek heeft de meest optimistische ver wachtingen overtroffen. Hall, foyer en koffiekamer waren In een bloemenzee herschapen. Onafge broken schoof voetje voor voetje de stroom van bezoekers langs de Jubilerende firmanten, vele deputaties, zakenrelaties, civiele en militaire overheidspersonen, enz. In totaal hebben niet minder dan 500 bezoekers het receptie-album getekend, terwijl aangenomen kan worden dat nog minstens 150 k 200 bezoekers dat niet hebben gedaan. Een stroom van telegrammen en schriftelijke gelukwensen was de laatste dagen het kantoor binnenge komen, terwijl talrijke fraaie ca- deaux als aquarqjjen, schilderijen, kunstvoorwerpen etc. mede de hoog achting en waardering vertolkten, die men alom in den lande de jubi- laresse toedraagt. Een persoonlijke brief van de Com missaris der Koningin in de provin cie Utrecht, de heer Reinalda, dient hier speciaal vermeld. Het gemeente bestuur was vertegenwoordigd door twee wethouders, de heren A. J. Spiekermann en J. Koopman, terwijl mede aanwezig waren de gemeente secretaris de heer J. Haars, de com missaris van politie, de heer G. Goor- huis. de directeur van Gemeentewer ken, ir. J. S. van Nouhuys, adj.-dir. der gemeentebedrijven, de heer H. H. Bennink, de gemeente-architect, de heer D. Zuiderhoek. de heer S. D. Schaling. Van de autoriteiten der Ge nie noemen we Kolonel J. C. Stum- phius, overste P. W. Scharroo. voor malig eerst-aanw. ingenieur der ge nie te Amersfoort, overste A. M. S. Perquin, thans in deze functie te Amersfoort, Kapitein Sparenburg van Den Haag, kapitein J. C. Th. Scholten, Amersfoort. De Kamer van Koophandel bracht zijn gelukwensen over bij monde van de voorzitter, de heer H. van Galen Last. die de zilveren legpenning der K.v.K. overhandigde, terwijl de heer J. A. C. Spoel complimenteerde als voorzitter der VVV en als directeur van het Sportfondsenbad. Het hoofd- Voorwaarts scoorde tweemaal en benutte bovendien twee strafschoppen Menige Amersfoorter heeft Zondagmiddag op het terrein van Voor waarts, daar langs de spoorbaan in Utrecht, een diepe zucht van teleur stelling geslaakt. Ja, het heeft onze stadgenoten niet meegezeten in hun tweede promotiewedstrijd. Het schot van Bakker bijvoorbeeld, van grote afstand gelost, was toch bijna een doelpunt geweest. Doelman Van Duu- ren kon de bal, languit vallend, nog net uit zijn heiligdom tikken. Goede doelpunten van Christ en Kraak En de Boys waren zo veelbelo vend begonnen. Met de wind in de rug gingen ze in de aanval, goed combinerend op de vleugels. Dam mers was actiever dan ooit en het was een lust hem langs het lijntje te zien goochelen, met de zwaar spelende Maarschalkerweerd op zyn hielen. De Braber schoot enkele malen hard opliet doel van Voorwaarts, maar zonder succes. Na vier minu ten lukte het. Hij kreeg een bal van links; een hard schot volgde. Doel man Van Duuren stopte het leder wel, maar hij kon het niet onder controle krijgen. Jacob Christ snel de toe en met een prachtig schot gaf h\j de Boys een 01 voor sprong. Nog geen drie minuten later was de stand gelijk. Van Reek, de trap- vaste rechtshalf van Voorwaarts, plaatste uit een vrije schop de bal hoog voor de goal. Van de Hoek sloeg de bal boven de hoofden van twee Voorwaarts-spelers weg. Toen hij echter naar zijn doel wilde teruglopen, werd hij ten val ge bracht. Middenvoor Metzke profi teerde hiervan. Rustig plaatste hü de bal. in de rechterhoek en Jekel, die wel op de goede plaats stond, was niet bij machte het gevaar te keren (11). De achterhoede van de Boys maakte in de eerste helft geen erg betrouwbare indruk. Jekel en zelfs Veldhuizen misten te vaak. Jekel maakte één maal, net buiten het strafschopgebied hands. Metzke trachtte met een listig boogballetje zijn clubgenoten aan het werk te zetten. Van de Hoek was ditmaal op zijn plaats. Jansen kreeg een fraaie kans, toen Dammers voor zetten. De bal ging over. Voorwaarts had de grootste moeite zich de hevig aanvallende blauw-witten van het lijf te houden. Na bijna een half uur spelen werd het derde doelpunt gemaakt, maar niet aan de kant waar het werd verwacht. Linksbuiten Rutting van Voorwaarts kreeg de bal van rechts toegespeeld. Hij zette voor; de bal werd weggetrapt, kwam wéér voor en toen Jekel, Peters èn Bakker misten, was rechtsbinnen De Goeij cr gauw genoeg bij om in te schie ten (21). Dit doelpunt kwam ge heel op rekening van de achter hoede. Even voor de rust dook Van de Hoek een ba: van Rutting uit de rechterhoek van zijn doel; dat was even nadat de keeper van Voor waarts genoemd schot van Bakker onschadelijk maakte. Niets verloren Met deze 21 achterstand voor onze «tadecnolen kon nog van alles gebeuren. Dat hebben de Boys trou wens ingezien. Tegen de wind in liepen ze hard van stapel en reeds na^enkele minuten kon Flip Kraak de gelijkmaker scoren. Moors nam een vrije schop, waaruit de bal voor het doel kwam. Het blonde hoofd van Kraak was even vlugger dan doelman Van Duuren (22). Eerst toen bleek goed, hoe ge vaarlijk de voorhoede van Voor waarts was. Met vrij goot gemak werden de Boysmensen omspeeld en dan volgden hoge voorzetten, van links naar rechts. Middenvoor Metzke was zeer moeilijk te dek- Het leek er heel even op. dat Van de Hoek de tweede penalty uit zijn doel zou duiken. Hij raakte de bal echter niet krachtig genoeg. ken. In samenwerking met Rutting en De Goeij bracht hij vele malen verwarring in de Boys-achterhoede. Er Ontstonden enkele goede kansen, maar er werd hoog over geschoten. Het was opmerkelijk, hoe Kraak zich in de tweede helft herstelde van een matige eerste helft. Keer op keer rende hij met de bal langs de lijn, goed bijgestaan door De Braber en Dammers. Christ verleende steun in de mid denlinie en Jansen opereerde voor het doel. Hij had het niet gemakke lijk tegen de zoveel grotere backs. 9 Penalty! Na twintig minuten slaakte de Boys-aanhang de grootste zucht van de hele middag. Veldhuizen, de uiterst sportieve linksback van de Boys, kwam in botsing met rechts binnen De Goey, toen deze naar rechts liep en Veldhuizen naar bin nen zwenkte, om Jekel te gaan helpen, De Goeij viel en de Utrecht se scheidsrechter Van Daal wees naar de witte stip. Penalty! Hiermede nam de heer Van Daal o.l. een foutieve beslissing. In een wedstrijd als deze heeft cle arbiter echter geen eenvoudige taak Van Reek benutte de penalty (32). Enkele minuten later kende scheidsrechter Van Daal Voor waarts opnieuw (en nu terecht) een penalty toe. Bakker was hiervan de oorzaak. Van Reek gaf Van de Hoek de tweede keer het nakijken (4—2). En nog gaven onze stadgenoten het niet op. Het was een hele teleurstelling, ongetwijfeld, maar niet alles was verloren! Er werden echter geen doelpunten meer ge maakt. Voorwaarts verdedigde stug. Een paar minuten voor het einde ontsnapte het Utrechtse doel een keer of vijf, zes aan een door boring. Harde schoten van De Bra ber, Dammers, Kraak en Jansen werden als door een wonder ge keerd. Van been tot been ging de bal, van links op rechts, maar steeds weer was er een Voorwaarts- been dat redding bracht. Zo verloren onze stadgenoten hun tweede promotiewedstrijd, dit maal op ongelukkige wijze. béstuur van de Alg. Ned. P.B. was voltallig aanwezig, alsmede deputa ties van de afd. Amersfoort van deze Bond van de R.K. en Chr. Bouwpa- troons, van Hoofdbestuur en afde lingsbestuur der Werknemersbonden enz. Fraaie cadeaux waren o.a. aange boden door Houthandel Bunnik, Kerkvoogdij, Ned. Herv. Kerk, Lich tenberg Ziekenhuis en Rusthuis, fa. L. A. A. v. Hamersveld, Houthandel Van Nus. Meyboom's Handelmaat schappij, allen te Amersfoort, terwijl de stucadoorsfirma v. d. Brink een byzonder fraai glas-in-lood gedenk raam aanbood. Ook van buiten de stad hadden zakenrelaties - cadeaux gezonden. Amersfoorts Mannenkoor o.l.v. di recteur Gerrit van den Burg, bracht zingend zijn gelukwensen over. Deze prettige receptie, die op zo ondubbelzinnige wij^e blijk gaf van de goede naam, die de firma Van Hoogevest zich in de achterliggende 50 jaar heeft weten te verwerven en van het vertrouwen dat de opdracht gevers in haar stellen, zal zeker een stimulans zijn voor de firma om in de komende jaren met dezelfde ener gie haar zaken te blijven behartigen. Korfbal „Soesterkwartier" verloor met 7-1 Hoewel Soesterkwartier met drie invallers de strijd tegen S.K.V. voor de ir. Schilthuyzen-beker ba- gon hadden we toch niet verwacht, dat de groen-witen met 3—1 zou den verliezen en daar de strijd begon met een 43 voorgift voor S.K.V. is de einduitslag 74 voor de Utrechtenaren. Het enige Soes- terkwartier-doelpunt werd gescoord door van Barlingen na fraai samen spel met Gerritsen. Soesterkwartier 2 begon de beker competitie tegen Vogel met een 20 overwinning Door het voorgift systeem werd de uitslag 107. Amsvorde-jeugd voerde revue op „Amsvorde" gaf Zaterdag J.l. een feestavondje ln het K A B.-gebouw. Do avond werd geopend door de heer Snij ders van dc Prop. commissie. De avond werd verzorgd door het gezelschap „Dc Slakkevangers" onder leiding van Bru_ nes Wieming. dat de revue „Lachen is Kampioen" bracht. Wat deze amateurs, (uit de aspiranten en Junioren elftallen van „Amsvorde" samengesteld) opvoer den. 'was werkelijk het aanzien waard. .Wat de jeugdige conferencier Brunes presteerde deed ons verstcM staan. Hij belooft ln de toekomst, als hij dit werk voortzet, een goed amateur artist te worden. De schetsjes vielen in de smaak en leverden dikwijls lachsalvo's op. Verder alle log voor het muzikale gedeelte van de avond. Na afloop, werden de dames van ..de Slakkevangers" door de heer Snijders met bloemen gehuldigd. En nu maar af. wachten wat de „mannen., van de eer ste elftallen van hun feestavond maken. Stadgenoot Van Ooyen won op punten Vier h vijfhonderd mensen waren Zaterdagavond naar de Nationale Bokswedstrijden tus sen vertegenwoordigers van de kringen Gooi/Eemland en Arn hem in dé Markthal gegaan. Toen er vorig jaar wat geld ten bate van de NIWIN bij el kaar werd gebokst in dezelfde zaal droegen de wedstrijden veel meer het karakter van 'n de monstratie. Vinnige gevechten waren er vorig jaar niet; nu wèl. Er was een partij, die op hoog peil stond en dat was er juist één die niet behoorde tot de wedstrijd tussen de twéé kringen, namelijk de ontmoeting tussen C. Smallenburg uit Hilversum en Augustin, die te elfder ure Hermsen uit Arnhem moest vervangen. Augustin was bij voorbaat door het publiek gedood verfd als de verliezer en aanvan- kélijk kreeg hij het zeer zwaar te verduren. Hij bleek echter over een goed incasseringsvermogen te be schikken en ging op het juiste mo ment tot de aanval over, drong door Smallenburg#' dekking met een krachtige linkse hoek en kwam daardoor op een puntentotaal, dat de partij onbeslist deed eindigen- Veel belangstelling ging natuur lijk uit naar de partij tussen de Amersfoorter H. van Ooyen, die zijn wedstrijddebuut maakte, en dé Arnhemmer P. de Jonge. Van Ooyen toonde zich nog wat onbeheerst, sloeg zelfs nog een enkéle maal door na het „breek" van de scheids rechter, maar bokste niettemin sportief de nodige punten bij elkan der om een overtuigende zege te behalen. Hij heeft lange armen en kon daardoor gemakkélijk zijn kor tere tegenstander aanvallen, wiens dekking trouwens vgel te wensen overliet. De partij tussen Diepbrink uit Hilversum en Rabeling uit Arnhem begon met een overwicht van de laatstgenoemde, maar na een directe op de neus ging hij al spoedig in de tweede ronde voor negen tellen neer. Kort daarop, na een nieuwé treffer van de Hilversummer, werd hij uitgeteld. Hermsen uit Arnhem sloeg al da delijk na de aanvang van de partij de Hilversummer J. de Bruin zon der opzet onder de gordel, waarop Athletiek AAV-ers liepen mee in Zandvoort Bij de Zondag in Zandvoort ge houden regionale veldlopen werd ook door een ploeg A.A.V.-ers, be staande uit de junioren Th. Wal- stein, C. de Wolf, H. Wiekart en J. Pijl, deelgenomen. De jeugdige Walstein slaagde er ook nu weer in zich van dc in to taal 45 junioren als achtste te plaatsen, gevolgd door C. de Wolf, die negen werd en Wiekart en Pijl, die resp. 11 en 14 de finish passeer den. Het parcours was zeer zwaar en ging geheel door de duinen. De A.A.V.-ers sloten zich meteen bij de kopgroep aan en stonden hun n niet meer af. zijn tegenstander zo'n felle kanon- nade van rechtse en linkse directen en hoeken inzette, dat de Arnhem- mér het hazenpad koos en uit de ring stapte, daardoor hoogstwaar schijnlijk een knock-out voorko mend. In het programma was ook een demonstratie jeugdboksen opgeno men. Vier jongens beoefenden het zogenaamde sparring en toonden de aanwezigen, hoe boksen, zonder wedstrijdelement, een aantrekkelij ke sport kan zijn. Deze jongens toonden de beheersing te hebben om, na een ontvangen klap, toch eerlijk en sportief door te gaan met de demonstratie. Gooi/Eemland won de wedstrijd met 142. .De persoonlijke uitsla gen waren: J. Zwaan w.o.p. van J. van Go- rum; A. van Soest v.o.p. van Smits. Diepbrink wint van A. Rabéling door een t.k.o.; Dirkzwager \f.o.p. van H. J. Range; H. van Ooyen w.o. p. van P. de Jonge; J. de Bruin wint door opgave van G Hermsen. D. Visser wint door opgave van Bronk- horst. De partij tussen A. C. Romijn en W. Brouwer werd op medisch advies gestaakt C. Smallenburg Augustin eindigde onbeslist. J. Klomp won een prijs" voor'hét beste stijlboksen in een partij, die niet gold voor de wedstrijd. Kansen van de „Boys" werden miniem DWV versloeg De Spartaan in Amsterdam De kansen voor de Boys om naar de derde klasse te promoveren zijn nu practisch verkeken door de nederlaag tegen Voorwaarts. Het is jammer, dat dit een ongelukkige nederlaag was. doch dat doet niets aan het feit af, dat beide punten verloren zijn. Doordat Do- nar een punt verspeelde aan BVC is de stand van deze promotie-degradatie competitie nu: Donar 2 110 3 Voorwaarts 2 110 3 BVC 2 0 2 0 2 Boys 2 0 0 2 0 DWV kan nog steeds niet de kam- ploensvlag hijsen, ondanks de 20 zege op De Spartaan in de beslissingswed strijd te Amsterdam in het Olympisch Stadion. AFC heeft immers het protest, dat al eens werd afgewezen, vernieuwd. Vrijdag ls de commissie bijeen geweest, maar men kwam toen nog niet tot resultaten, waaruit kan worden afgeleid, dat de situatie niet zo hopeloos is voor AFC, want anders was deze revisie van het protest ook al wel afgehandeld. Mocht AFC het protest dus winnen, dan ls zelfs voor De Spartaan de kans nog niet verkeken, want dan staan de wed strijden Dc SpartaanAFC en DWV AFC nog op het programma. De uitslagen van de voor Amersfoort belangrijke bekerwedstrijden zün: HVCSDZ 4—1 GW-APWC 5—2 CDNAmsvorde 32 VVY—Quick 0—2 Overtredingen tegen de arbeidswet Een krantenbezorger, die een jongen beneden de veertien jaar kranten liet bezorgen, hetgeen in strijd ls met de arbeidswet, werd bekeurd. Zo was het ook met de melkboer, die een knaapje beneden de veertien Jaar arbeid liet verrichten. Twee personen, die arbeid verrichtten ln meer dan één onderne ming ondergingen hetzelfde lot. Een werkgever, die zijn arbeiders op Zater dagmiddag liet werken, ging eveneens op de bon. Loos alarm De brandweer rukte Zaterdagmid dag uit voor een telefonisch aan gegeven schoorsteenbrandje in de Muurhuizen. Het bleek, dat de zon in de schoorsteen een rossige schijn veroorzaakte, hetgeen de be woners enigszins misleid had. Oproep tot uittreding uit wereldvakverbond Het Britse T. U. C. (congres van vakverenigingen), het Amerikaanse C. I. O. (congres van industriële organisaties) en het Nederlandse N. V. V. hebben een beroep gedaan op de nationale vakverenigingen, die nog zijn aangesloten b\j het W. F. T. U. (wereldverbond van vakverenigingen, waarin de com munisten een overheersende positie hebben), terugtrekking uit deze laatste organisatie te overwegen Het beroep was ondertekend door Arthur Deakin en Vincent Tewson van het T. U. C., James Carey van het C. I. O. en E. Kupers van het N. V. V. Dc bondsvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse voetbal bond wordt dit Jaar op 11 September te Am sterdam gehouden. De Italiaanse tweedc-klasser Leg- nano heeft met 2—1 van Bleyerheide gewonnen. Ruststand 20. Lataster heeft Zondagmiddag de jaarlijkse bosloop van de IJzeren Man te Vught gewonnen. Het internationale waterpolotournooi van Neptunus, Zaterdagavond in het Sportfondsenbad, eindigde met een finale tussen beide Gentse ver enigingen, de Royal Ghent Swimming Club en de Koninklijke Gentse Zwemvereniging. De „Koninklijke Gentse" won deze strijd en daarmee de fraaie beker, die als eerste prijs beschikbaar was gesteld. Amersf oorters eindigden als vierde Na een kort openingswoord van de heer C. v. Zwol. voorzitter van Nep tunus, waarin hij o.a. de ere-voor- zitter van dc Vereniging, burge meester Molendijk en de gasten uit België welkom heette, dankte de lei der van een der Gentse ploegen voor de vriendelijke woorden en bood een plaquette aan. Na loting speelden dc RGSC en Neptunus de eerste wedstrijd. De Gentenaren telden in hun ploeg de aanvoerder varw het Belgische natio nale zevental De Paauw en boven dien hun nationale keeper De Smet Al dadelijk bleek, dat beide ploe gen nerveus speelden, wat bij Nep tunus waarschijnlijk veroorzaakt werd door 't wel zeer forse spel dei- Belgen. De eerste gevaarlijke aan val van Neptunus werd besloten met een hard schot van Geutjes dat net overging. De strijd was hard en er waren veel overtredingen; ook een verschillende interpretatie van de re gels gaf even moeilijkheden. De Gans wist echter, na mooi opzwemmen, De Smet te passeren, (0—1). Aan beide zijden werd een doel punt afgekeurd, waarna de Gentse midvoor de gelijkmaker scoorde. Met 7 tegen 6 spelers nam de RGSC de leiding, (21). Na de rust trok Gent meteen weer ten aanval. Dit resulteerde in een Felle strijd tussen de gebroeders v. d. Glas De sprintwedstrijden, die als derde competitie-rit van de Pe daalridders op het programma stonden, hebben gisteren de tal rijke belangstellenden niet veel verrassingen te zien gegeven. Door dat enkele A-klassers aan de Ron de van Noord Holland deelnamen v/as de bezetting in deze klasse ;v°- ring. Veenvliet had weinig moeite on> winnaar te worden. De span ning in döTB-klasse was veel gro ter. Nadat de gebroeders Van der Glas van hun respectievelijke te genstanders hadden gewonnen moesten zij in de laatste sprint om de eerste plaats rijden. In tegenstelling met de meeste renners, wachtten zij tot de laat ste honderd meters alvorens zij zich met volle energie in de strijd wierpen. Kort maar hevig was de strijd die tenslotte in het voordeel van H. van der Glas eindigde. On getwijfeld zullen de gebroeders Van der Glas, die nog zeer jong zijn, in de toekomst van zich doen spreken. Bij de beginnelingen was de strijd vrij eenzijdig. Wiggerman en Lern gaven hier de toon aan. Eerst genoemde wjst in de beslissende rit Lem te verslaan en ging zo doende met de eerste plaats strij ken. De wedstrijdleiding zorgde nog voor een aardige attractie door, buiten competitie-verband, de A- klasser Veenvliet te laten sprinten tegen de B-klasser H. van der Glas. Het werd de mooiste sprint van de morgen. De eerste honder den metres werden afgelegd in een zeer kalm tempo waarbij de ren ners elkaar nauwlettend in de ga ten hielden. Opeens schoot H. van der Glas weg, doch Veenvliet was op zijn qui vj,ve en bleef aan het wiel van zijn tegenstander. Geen moment te vroeg of te laat schoot Veenvliet, enkele meters voor de finish, op Van der Glas af en met miniem, doch voldoende verschil, passeerde de A-klasser de eind streep. De gedetailleerde uifslagen wa ren: A 1 Veenvliet. 2 Van Walsum. 3 Bouwman. B 1 H v. d. Glas, 2 J v d Glas, 3 Jonkman. 4 BÖfinger. C 1 Wiggerman, 2 Lem. 3 Dunk. 4 Berkhout, 5 Van Eldert: 6 Van de Berg. 7 Van Wijk. 8 Van Ede. prachtig doelpunt van aanvoerder De Paauw, met een sterk diagonaal schot, (31). Deze reeds oudere spe ler viel op. door zijn enorme routi ne. Neptunus gaf de moed echter niet op en De Gans maakte uit een di recte vrije worp 32. De Paauw wist nog twee maal te doelpunten, terwijl Dekkers voor 't derde doelpunt van Neptunus zorgde. Zo werd de eind stand 53 voor de Royal Ghent S.C. Gouwenaren verloren Hierna gingen de KGZV en GZC uit Gouda te water. Deze partij werd iets minder fors gespeeld, waarbij K GZV uitgesproken sterker was en de ze meerderheid uitdrukte in vijf doelpunten, waartegenover GZC er slechts één stelde. Als tussenwedstrijd speelden de dames van GZC (Gouda) tegen die van Neptunus. De laatsten wonnen, met 40. De verliezersronde werd dus ver speeld tussen GZC en Neptunus. Deze Hollandse" wedstrijd deed veel prettiger aan en werd ook sneller gespeeld. Neptunus kon het echter ook nu, niet bolwerken en'l GZC voerde regelmatig de score op. Dek kers doelpuntte slechts éénmaal. Het einde kwam met 61 in 't voordeel van GZC. In deze wedstrijd waren keeper Reems en De Bruin vervan gen door resp. Vlasakker en v. d. Klashorst. De finale tussen beide Gentse ploe gen, droeg weer een. naar Hollandse begrippen t e fors karakter. De plaat selijke rivaliteit vierde hier hoogtij, waardoor scheidsrechter Wegenaar zijn handen vol had om de strijd in handen te houden. De KGZV leek aanvankelijk recht streeks op dc overwinning af te ste venen, maar door de Paauw liep GSC de achterstand in. -Ten slotte doel puntte de KGZV nog eens en won daardoor de wedstrijd met 43 en daarmede het tournooi. Na afloop reikte de heer C. v. Zwol de prijzen uit. waarna een groot deel van de Belgen nog per auto huis waarts keerde cn een ander gedeel te bij Neptunus-leden de nacht door bracht. Beurs van New York 25/3 26/3 92% 92% 9% 9 12 4 a 12% 25 li, 25% 10% 11 16% 16% 4141% 79% 79% 175 90% t9% 23% 28% 49 49 145% 145% o7% 67% 31 31% - 31% 31% BoeilnyA. 23% 23% Jhrysler 52% 52% Jity b 39% 39% -O'isol. L 22% 22% Douglas 59% 61 Dup. N. 187 187 Eastm. K 46% 46% Sen.EI. 37", 37% Dcn.Mot. 58% 58% A ccli. baitim. -an.Fac. illin. C. N.Y.Cen. Penns. R. out,Fac. UnPac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.omelt. \.J .enT. \m. Tob. c^nac.C. Betlil.fi. 25 3 26,3 Goodyeai 42% 42% Hudson M 10% 10% Int. Harv. 23% 23% in Joekel 28% 28% int. T.en! 9% 9% Kenn.C. 467% 46% MoiuiW 57 57% Pack. M. 4 3% Radio C. 12% 12% 23% 23% Rcp.St. Rcvn. T. Sears R. Shell Da fiocony t nd Br. t.Oli.j. studeb. Texas C. U. Alrcr. Un. Lorp. Un. Fruit OSRubb US Stee Wcslin* Woolw. 36% 37% 37% 34% 34% 16 16 18% 18% 66% 66% 18% 18 53% 35% 25% 25% 2% 2% 50% 50% 39", 39% 72% 72% 23% 23% 45% 45% Omzet 240 000 j

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2