DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Koningin met beide oudste dochters op de Jaarbeurs Ook dit jaar plechtige herdenking der gevallenen op vier Mei Nederland neemt deel aan voor-bespreking Prinses Beatrix onthult plaquette in de naar haar genoemde nieuwe hal Op ds koJüud Geheimen rond het England-Spiel Om acht uur 's avonds allerwegen twee minuten plechtige stilte Financiële steun gevraagd voor gedenkteken Vele nazi's weer in ambtenarencorps Doodstraf voor Van Rappard Klein meisje at vergiftigde knol Ie kort Ibestek J Dinsdag 29 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1287. Opgericht door de Stichting Jriel Parool" Giro 510331 Bank: Rotterdamsche Bank. - Posthui 9 - Abonnement». Prill 32 cent p. w. oi f 5.15 p. I™. Losse nummer» 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie :o Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. (Van onze correspondent) 7 LAGGEND. lachend, wuivend en juichend heeft Utrecht V vanmorgen om tien uur Koningin Juliana verwelkomd, die voor de eerste maal in haar functie van Beschermvrouwe, een bezoek bracht aan de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Hare Majesteit was in gezelschap van haar beide oudste dochtertjes Beatrix en Irene. Toen het Koninklijke gezelschap in een grote, donkerblauwe ..Cadillac voor het administratiegebouw van de Jaarbeurs aan het Vredenburg arriveerde, werd het door vele honderden belangstellenden, die zich langs de trottoirs hadden opgesteld, luide toegejuicht. Na de officiële begroeting door de heer F. H. Fentener van Vlissingen, de president van de Jaarbeurs, bood Tiny Bierema. u" do.c.htertie van de assistent-chef van de Technische Dienst. Hare Majesteit bloemen aan. Het meisje wilde zich. een beetje verlegen, direct terug trekken, maar de Koningin wenkte haar vriendelijk, nog even bij haar terug te komen. Tiny mocht de Koningin een handje geven en werd erg hartelijk bedankt. Grote verkeersdrukte op eerste Beursdag Er was een grote politiemacht op de been om het zeer drukke ver keer te regelen. Commissaris W. Fa- ber en zijn staf bleken alles terdege voorbereid te hebben. De Koninklij ke auto van de Museumbrug af be geleid door motorrijders van de ver- keersbrigade. maakte een vlotte en snelle tocht door de stad. Prinses Beatrix scheen zich zeer wel bewust van de gewichtige op dracht. die zij binnen enkele minu ten zou uitvoeren. Met een ernstig gezichtje poseerde zij voor de tien tallen fotografen, die zich in een dubbele haag voor het administra tiegebouw hadden opgesteld. De Koningin was gekleed in een grijs mantelcostuum. Om de schouders droeg zij *n bruine bont. Zij had het haar getpoid met een bandeau van kleurige bloemen. Prinses Beatrix droeg een eenvoudig grijs voorjaars-i jasje met witte schoentjes en prinses1 Irene een blauw manteltje. Het gezelschap werd ontvangen door de Raad van Beheer en bij monde van de voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, verwel komd. Bij deze ontvangst waren vele autoriteiten aanwezig, onder wie de commissaris der 'Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Na een kort oponthoud in de buitenlandse clubzaal begon de rondgang door de parterre van de vaste gebouwen naar de textiel beurs in de Bcatrixhal. Hier wer- Radio en bioscoop T-JeT is opmerkelijk hoe groot de invloed is geworden, die de radio op het menselijk leven uit oefent. Opmerkelijk, ondanks de critiek, die vele mensen, vaak te recht, op de radioprogramma's hebben. De radio is een sterk bind middel geworden. Zij heeft vat ge kregen op de uithuizigen en hoe beter het gebodene op een bepaal de avond is, hoe meer mensen er thuis blijven. Het luisteren naar muziek of hoorspel is trouwens veel goedkoper dan een bezoek aan de een of andere vermakelijkheids- instelling. hetgeen toch altijd een vrij kostbare liefhebberij is. Ook uit de laatste overweging is de radio op het ogenblik in trek. Uit een opinie-onderzoek is on langs gebleken, dat 29 pet. van de ondervraagden bezuinigt op roken, snoepen en drinken. Maar, negen tien pet. ging minder uit. Dit be wijst wel, dat vele mensen, alvo rens zij hun vertier in de stad gaan zoeken, zich eerst rekenschap geven van de consequenties, die dit voor hun portemonnaie kan hebben. Er wordt nu eenmaal veel meer op de kleintjes gelet dan een paar jaar geleden en zo is het te begrijpen, dat voor de bezuinigers de radio een ware uitkomst is. Echter, niet voor de bioscoopex ploitanten. Hoe vreemd het ook moge klinken, maar deze zijn het meeste gebaat bij slechte radiopro gramma's, die het vermogen bezit ten de mensen het huis uit te drij ven. Alles bijelkaar een interessant probleem. Het is daarom zo inte ressant, omdat de „concurrentie", die de radio de bioscoop, om ons hierbij te bepalen, aandoet, stimu lerend kan werken. Het kan zowel voor de een als voor de ander een aansporing zijn ontspanning te brengen van een kwalitatief noog gehalte. In het huidige Amerika bestaat geen controverse tussen radio, televisie en film of schouw burg. Elk van deze instituten heeft zijn eigen functie; hoogstens vul len zij elkaar aan. En dit is ook heel geeond. Het zou in ons land niét anders mogen zijn. Zeker, thans is de dure tijd nog spelbreker. Maar dit zal niet altijd zo blijven. Als wij er in slagen het herstel voortgang te doen vin den, zal automatisch de behoefte ontstaan om zich een of meer keren per week buitenshuis te ver pozen. Dan zal he* er om gaan wie deze moeilijke tijd het nuttigst heeft gebruikt. De radio heeft op het ogenblik ioor de bijzondere omstandigheden de wind in de zei len en zij zal door een juist ge bruik van de mogelijkheden haar populariteit zien toenemen. Als de exploitanten van vermakelijkheids instellingen verstandig zijn, zullen zij de heersende ongunstige con junctuur benutten door met zorg programma's samen te stellen. Het lijdt geen twijfel, of de roep, die hiervan uitgaat, zal eenmaal de vruchten afwerpen, waarom thans wordt gevraagd. den de Koninklijke gasten verwel komd door de bestuursleden van de Stichting Nederlandse Textiel beurs, de heren Van Goethem. Abendenon en P. Fentener van Vlissingen. Achter in de hal, aan de balu strade van een nieuwe galerij, is de plaquette aangebracht met het nieuwe wapen van prinses Beatrix. Met de onthulling daarvan ver richtte onze oudste prinses haar eerste officiële daad. De militaire kapel van de Huzaren van Boreel speelde het Wilhelmus, alle aan wezigen zongen het volkslied mee. Prinses Beatrix kreeg van de voor zitter van de Raad van Beheer der Jaarbeurs de plaquette in verklein de uitvoering aangeboden Namens de standhouders bood de heer Van Wijnbergen prinses Beatrix een oranjeshawl aan. Nadat de ontwerper van de plaquette, Pieter d'Hont, aan de Koninklijke gasten was voorge steld, werd de rondgang langs de stands voortgezet met een bezoek aan het Pavilion des Nations, waar de gezanten en ambassadeurs van de tien deelnemende landen Hare Majesteit en de prinsesjes rond leidden. Om half twaalf vertrok het ge zelschap naar de Croeselaan, waar de collectieve Belgische inzending de speciale aandacht van de Konin gin genoot. Aan het einde van de rondgang werdei. in het theehuis verversingen gebruikt. Circa half één keerde het Koninklijk gezel schap naar Soestdijk terug. Groter dan ooit Vanochtend om negen uur heeft de twee en vijftigste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs haar poor ten geopend. D.w.z., de toegangs loketten zijn -eeds een half uur eerder opengesteld, ten einde de aandrang geleidelijker op te van gen. Maj de deuren van de vaste gebouwen op het Vreeburg, zo goed als die van het „Pavilion des Na tions" zwaaiden pas open, toen het klassieke uur van negen had ge slagen. Het aantal deelnemers is weer gestegen, de catalogus is weer in omvang gegroeid en als de tekenen niet bedriegen zal het bezoek niet geringer zijn dan op de laatste beurs. Wat wij zoeven van de cata logus zeiden schijnt niet letterlijk juist. Het boekwerk bevat immers ditmaal slechts 60c pagina's, terwijl het in 1948 772 bedroeg. Dit is echter slechts een schijnbare ach teruitgang. De exporterende firma's nl. zijn in een afzonderlijk supple ment opgenomen. Wie de plattegronden bestudeert, bemerkt, dat het grote paviljoen op het Vreeburg als nieuwe ruimte is toegevoegd, terwijl de Croeselaan met twee nieuwe gebouwen is ver rijkt: gebouw S, bestemd voor de producten uit West-Duitsland en gebouw Q, grotendeels gevuld met Belgische machinerieën. In de ca talogus vindt men thans ook een overzichtelijke plattegrond van de stad, waarop de hoofdverkeerswe gen te zien zijn en waarop de Jaar-4 beursterreinen met grote zwarte pijlen zijn aangeduid. Zowel de voetganger als de automobilist vindt aangegeven langs welke route hij van het ene terrein naar het andere komt Het Is misschien aan te bevelen in het vervolg ook de parkeerter reinen op deze plattegrond te ver melden: vooral nu het Vreeburg als parkeerterrein ls uitgesloten, zal de automobilist nog wel eens moeite hebben om een geschikte plaats te vinden. De eerste twee dagen zal er intussen nog wel geen sprake van ruimtegebrek zijn. Zoals gewoonlijk staan zij in het teken van de export en dus zal het bezoek deze beide dagen nog niet overweldigend kun nen zijn. In 1948 zijn 413.440 gelukstele grammen verzonden. De netto-op. brengst hiervan die ten goede komt aan het Kinderfonds P.T.T., aan de organisaties van de vrije jeugdvorming en de instelling voor de massa-jeugd van alle gezind ten was f 75.481.16. Koningin Juliana met prinses Beatrix en Prinses Irene op de Neder- landse Jaarbeurs, luisterend naar de rede van dr. F. H. tentener van Vlissingen, president van de Ned. Jaarbeurs. Achter prinses Beatrix zien wij de heer M. A. Reinalda, de commissaris der Koningin m de provincie Utrecht. Rechts van hem jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht Geheel rechts mr. Milius, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Een serie belangrijke artikelen over het grootste spionnagemysterie van de moderne tijd TWINTIG MAANDEN LANG hebben de S.D. en de Duitse contrasplonnage in bezet Nederland over in totaal niet minder dan achttien lijnen radioverbinding gehad met de samenwerkende Britse en Nederlandse geheime diensten in Londen. Alle geheimen van geparachuteerde agenten en hun codes en zendsystemen, alle adressen van belangrijke illegale groepen, alle plannen van sabotage en spionnage vielen in handen der Duitsers. Van Londen uit gaf radio-Oranje de slagzinnen door, dJe bü de illegaliteit vertrouwen moesten wekken in de identiteit en de bedoelingen van geraffineerde verraders als Anton van der Waals, George Ridderhof, Poos, Breed en zovele anderen. Omstreeks zestig geheime agenten kwamen in Duitse gevangenissen; de meestén van hen werden reeds bü het moment van afspringen door een overvalcommando onder de persoonlijke leiding van Joseph Schreicder opgewacht. Zesduizend containers met bet" beste oorlogsmateriaal, grote geldsommen en oorlogsgeheimen vielen in handen van Abwehrleider Hermann Giskes. Meer dan duizend mensen verloren als gevolg van dit grootste spionnagedrama van de moderne tijd het leven. Spionnenleider Giskes ging vorig jaar onveroordeeld naar Duitsland terug; Schreieder volgde hem ruim een half jaar later. Enige der voornaamste medespelers in dit spel van verraad en domheid zijn sinds de dagen der bevrijding onvindbaar, anderen zijn door vergif of de kogel gedood. En Anton van der Waals, de voornaamste V-mann van de afschuweWk-succesvolle mensen jager Schreieder. die reeds een jaar geleden ter dood werd ver oordeeld, laat kort voor de behandeling van zijn zaak in cassatie door zijn gewezen raadsman mr. J. E. van der Starp een brochure de wereld in sturen zo fantastisch en zo beschuldigend, dat zelfs in de Engelse pers wordt aangedrongen op een verklaring van officiële zijde. Een zodanige verklaring bleef totdusver ook van Nederlandse zijde nog achterwege. INTUSSEN doet rond dit alles het kwaad gerucht zijn funeste werk. Er worden beschuldigingen geuit, er worden namen gefluisterd, er worden constructies opgebouwd en mogelijkheden overwogen. Maar niemand weet er het rechte van. Het lijkt ons noodzakelijk, in 's lands belang, dat het gruwelijk geheim van het England-Spiel volkomen wordt ontsluierd. Zo er ooit een affaire was, die niet in de doofpot mag en die niet langer het onderwerp mag zijn van verpestende fluistercampagnes, dan is 't toch wel deze schokkende geschiedenis van de geheime zenders. AAN DE MOGELIJKE OPLOSSING van dit mysterie mede te werken is het doel van een serie artikelen, die gedurende enige maanden in dit blad zal worden geplaatst. Deze publicaties zijn geschreven door een bü uitstek goed geïnformeerd Nederlander en zij zijn gebaseerd op vaststaande feiten. Het eerste artikel van de serie plaatsen wij heden» f Voor de vierde maal heeft de Commissie Nationale Herden king richtlijnen verstrekt aan de burgemeesters van alle gemeen ten in Nederland voor de nationale herdenking van de in de Tweede Wereldoorlog omgekomen Nederlandse en geallieerde militairen, zeelieden en verzetsstrijders, op 4 M e i, de vooravond van de bevrijdingsdag. Zij zijn gelijk aan die van de drie voorgaande jaren. stemming met het bovenstaande zullen in de kerken of andere ge bouwen van elke gemeente, her denkingsbijeenkomsten worden ge organiseerd. Het is de bedoeling, dat op deze avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden worden gehou den en alle verkooplokaliteiten ge sloten zijn. Deze herdenkingsplechtighe den in Nederland hébben door hun eenvoud en democratische geest de aandacht getrokken van het buitenland, mede om dat de in Nederland gesneu velde geallieerden ook her dacht worden. De Nederlandse koloniën in het buitenland be zoeken op de vierde Mei de graven van Nederlanders of bondgenoten. Ook dit jaar zal in de Ridder zaal in Den Haag een plechtige bij eenkomst gehouden worden. De minister-president, dr W. Drees en de ambassadeur van een buiten landse mogendheid zullen een toe spraak houden. De nabestaanden van gesneuvelden, militairen en verzetsstrijders zullen weer de ere plaats in de Ridderzaal innemen. De Nederlandse Spoorwegen zul len te 20 uur de treinen twee minu ten laten stilstaan. Ook dé KNAC. de ANWB en de grote transport bonden adviseerden hun leden die stilte in acht te nemen. De bioscopen en restaurants slui ten weer vrijwillig hun deuren van 18 uur af. Ook de grote Nederlandse scheepvaart zal worden verzocht, om, waar zich cte Nederlandse sché pen op dat ogenblik bevinden, dit plechtig ogenblik in acht te nemen. Radioreportage Zoals gebruikelijk zullen door de radio in net kader van het nationaal programma de verschillende plech tigheden worden uitgezonden en zo Van des avonds 18 uur af zul len van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok gehangen wor den. Om 19.30 uur zal een ieder kun nen deelnemen aan een „stille tocht" naar de plaatsen, waar Ne derlandse militairen, verzetsstrijders of militairen der bondgenoten in de strijd de dood vonden, of zijn be graven. Van 19 45 uur af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest ge schikte signaal dit tijdstip is aan gekondigd, op de plaatsen der her denking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht genomen worden. In aansluiting op en in ovéreen- mogelijk worden gerélayeerd naar het buitenland Uit een zestal plaatsen In Neder land worden reportages gegeven: Weteringschans. Lochem, Oudehas- ke, Den Helder. Nederweert en de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Het ligt in de bedoeling van de Commissie Nationale Herdenking in de Waalsdorperduinen nabij Den Haag, waarop 11 Maart 1941 de eer ste Nederlandse verzetsstrijders werden vermoord een eenvoudig gedenkteken te doen verrijzen. De ruw houten kruisen, waaraan de slachtoffers gebonden werden voordat ze werden doodgeschoten, dreigden te vermolmen. Na vele moeilijkheden is men er in geslaagd deze kruisen te verbronzen, waar door zij voor het nageslacht be waard kunnen blijven. Ook de di recte omgeving van de herdenkings plaats dient verbeterd te worden. De commissie wil geen pompeus monument bouwen doch een sober gedenkteken. Vóór de gebronsde kruicen zal een eenvoudige rand van Franse kalksteen worden ge plaatst, waarin een gedenkplaat van hetzelfde materiaal is aangebracht. Dit monument zal 13.000 gulden kosten. D<? commissie doet een be roep op het Nederlandse volk om bij te dragen tot de sobere verzorging van de plaats waar 269 personen uit het gehele land door de Duitsers werden neergeschoten. Op gironummer 17 13 ten name van de Commissie Nationale Her denking kunnen biidragen worden gestort. Wanneer vóór 15 April de nodige 13.000 gulden bijeen zijn, zal het gedenkteken op 1 Mei worden gebouwd. In Amerikaanse zone: Joseph Mire, een Amerikaanse vakbondleider die in Duitsland ertoeft, heeft de pers verteld dat met „alarmerende frequentie" vroeger nazi's op wettige wijze terugkeerden in overheidsfuncties in de Amerikaanse bezettingszone Mire, die drie maanden lang in Duitsland een onderzoek heeft in gesteld, zei dat 45 tot 50 pet. van alle functies in staats- en plaatse lijke bestuurslichamen thans weer in handen van nazi's zijn. In som mige steden bedraagt dit percen tage wel zeventig Het ergst is de toestand in Beieren. Sommige nazi's waren na hun zuiverings proces op hun vti jgere post terug gekeerd en hadden er personen met een schone staat van dienst er uitgewerkt, zei Mire. Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige leider van de N. S. N. AP. dr. Ernst Herman Ridder van Rappard tegen wie de procu reur-fiscaal bij genoemd Hof veer tien dagen geleden de doodstraf eiste. Het hof bevestigde deze eis, en veroordeelde Van Rappard tot dt zwaarste straf Vele Nederlanders schijnen zich sterk belast te voelen omtlat zij niet zo veel belastipg hebben be taald als zij betalen moesten. Dit blijkt wel uit het grote bedrag ana „gewetensgeld". dat minister Lief- tlnck in de afgelopen maanden mocht ontvangen. Niet minder dan 414.596.31 kreeg hij in zijn laatje. In Meppel blijken wel de meeste „gewetens-bezwaarden" te wonen, want uit dat laadje kwam niet min der dan f 205.354..50 binnen Op Meppel volkt Bussurn met 19.605. Droevig einde van winkeltje spelen Drie jeugdige kinderen waren Zondag bij de woning van de fa milie V. te Loosdrccht op een om gekeerde boot aan dc waterkant aan het spelen. Zij speelden winkel tje met potjés en pannetjes, waar in zij grind, zand en water hadden gedaan. Een 14-jarige jongen had in zijn onwetendheid een plant uit het water gehaald, waarvan hij do knol in «D'Hcs snc^H on in een der potjes deed. De kleine kinderen hebben deze toen opgegeten. Reeds spoedig openbaarden zich vergifti gingsverschijnselen. Een onmiddel lijk gewaarschuwd arts liet de kin deren naar het Diaconessenhuis te Hilversum brengen. Onderweg bleek het driejarig dochtertje van de familie Vonk uit Loosdrecht, reeds te zijn overleden. De boido anderen konden door onmiddellijk medisch ingrijpen van de dood worden geréd Zij verkeren thans niet meer in levensgevaar. Bij on derzoek is gebleken, dat de kinde ren de knol van de z g. Waterscheer ling hebben gegeten. Vrouw trachtte drie maal haar man te vermoorden Dc Groninger recherche heeft een 43-Jarige vrouw uit Assen gearres teerd. omdat zü tot drie maal too een poging heeft gedaan haar man te vermoorden. De vrouw heeft reeds een bekentenis afgelegd. Twco maal heeft z|| haar echtgenoot, die ernstig ziek was, vergif trachten toe te dienen, de derde maal had zü de gaskraan opengezet in de ka mer, waar de man sliep. Alle drie moordpogingen mislukten echter. Eind goed al goed, dank zij eerlijke klant Een inwoonster van Wildervank liep dezer dagen ln Groningen een winkel binnen om iets eetbaars to kopen. Toen z\j op de thuisreis het papieren zakje opende ontdekte z\j, dat dit geen koeken bevatte maar bankbiljetten ter waarde van negen honderd gulden. B\j onderzoek bleek dat dc win kelier, een filiaalhouder, ln een een der zakje als waarin hij de koeken voor de vrouw had gedaan, het be drag van 900 had gedaan om het af te dragen aan het hoofdkantoor. De beide zakjes waren verwisseld. Het was een opgetogen filiaal houder, die de volgende morgen in Wildervank zijn geld weer ln bezit kwam nemen De eerlijke Wilder- vankster, die op onvrijwillige en on verwachte wijzë in het bezit kwam van dit bedrag, wilde hij een bedrag van 150.— afstaan, maar dezo weigerde hardnekkig elke beloning. (JitbreidingNederlandse handel op W.-Duitsland In de afgelopen week zijn ln Den Haag besprekingen gevoerd over het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland. Overeenstemming werd bereikt over een lijst van belangrijke goe deren ter waardè van 10 millioen dollar, welke door Nederland zullen worden geëxporteerd. Brief aan U.N.C.I.-voorzitter DE TRADITIONELE DRANK, die de reizigers van de N.S. op de sta tions kregen aangeboden, was tot nu toe koffie. Thans heeft de kof- fiewagen er echter een concurrent bij gekregen in de vorm van een installatie, die de dorstige passa giers zal kunnen laven met thee, op Engelse wijze toebereid en in 'n speciale ketel gezet. Het recept luidt: het water wordt 5 minuten op 100 graden gebracht, daarna wordt per liter water 20 gram thee toegevoegd. Na 5 minuten trekken worden de theebladen eruit ge zeefd en het aftreksel komt in de ketel, die de thee 10 uur op een temperatuur vqn 70 graden kan houden. Na 1 uur wordt er nieuwe thee gezet. De nieuwe installatie in bedrijf op het station te Utrecht, dat de primeur van deze ketel heeft. De waarnemend voorzitter van de Nederlandse delegatie In Indonesië heeft per brief de voorzitter van de Veiligheidsraad meegedeeld, dat Ne derland bereid is deel te nemen aan de voor-conferentie te Batavia, waar dr. Van Royen de Nederlandse delegatie zal leiden. De Nederlandse delegatie verzoekt echter, de voor-conferentie te willen uitstellen tot dat dr. Van Royen to Batavia zal zijn aangekomen. Een woordvoerder voor dc UNO- Commlssie voor Indonesië (UNCI) deelde Maandag mede dat de op Bangka verblijvende Republikeinse leiders geweigerd hebben met Ne derlandse vertegenwoordigers ln onderhandeling te treden alvorens zij in de gelegenheid zullen zijn ge steld, overleg te plegen met de reeds geruime t\jd geleden naar Djogja teruggekeerde leden van het Republikeinse kabinet. De woordvoerder van de U.N.C I. zei dat de Republikeinse leiders niet ronduit hebben geweigerd ln te gaan op de uitnodiging tot deel neming aan de voorbereidende be sprekingen onder auspiciën van de U.N.C.I., maar wel stonden op voor afgaand overleg met hun reeds vrij gelaten collega's. In de Veiligheidsraad, waar gis teren het UNCI-rapport over de toestand te Djogja ter sprake kwam, heeft Malik (Sowjet- Unie) betoogd, dat het rapport zichzelf tegensprak. Het beweerde enerzijds, aldus de Russische woordvoerder, dat er geen ernstige schade was aangericht die de te rugkeer der republikeinse regering in de weg stond, en anderzijds, dat gebrek aan materialen en uitrus ting het doeltreffend functionne- ven van het republikeinse over heidsapparaat zou bemoeilijken. NUD Tegen Duitse bokser doodstraf geëist De advocaat-fiscaal van het Rot terdamse Bijzondere Gerechtshof heeft tegen de Duitse amateur- bokser Johannes Wilhelmus Hoff mann. die in bezettingstijd SD-er was en vele illegale werkers heeft doodgeschoten, de doodstraf geëist. Trein overvallen in West-Java In West-Java is Zondagmiddag een trein door een bende overvallen Enige honderden mannen dwongen bij Tandjung Rasa, tussen Pabaruan en Tjikampek. de passagiers uit te stappen. De machinist en de stoker moesten de trein met de bende te rugrijden. De bende zette toen een aanval in op het militaire detache ment te Pabaruan dat een tegenaan val ondernam, waarbij volgens Aneta vijftien leden der bende, waaronder één Japanner, werden gedood. Aml)tenaren krijgen kans openbare functies te aanvaarden Bij de Tweede Kamer Is Ingediend een wetsontwerp, dat beoogt voor hen. die een „uit 's lands kas bezoldigd ambt" bekleden dus ambtenaren, professo ren e.d. de financiële mogelijkheden te srheppen voor het aanvaarden van functies ln openbare lichamen (Eerste en Tweede Kamer. Gedeputeerde Staten pn gemeente-besturen). Zij. die tot lid van de Eerste Kamer worden verkozen, krijgen de helft van de laatste door hen genoten bezoldiging uitgekeerd, zij. die lid van de Tweede Kamer worden, het bedrag uitgekeerd, dat hun laatste salaris méér was dan de schadeloosstelling, die Tweede Ka merleden ontvangen Voor de andere openbare functies gelden soortgelijke regelingen. De regering stelt voor. op praktische gronden dc wet terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Juni 1946. Aan de Zuid-West-kust van het eiland Ameland, op een plaats waar de zee nog steeds grote stukken duingrond wegslaat, heeft men spo ren gevonden van een begraafplaats. Vermoedelijk betreft het hier de be graafplaats van het dorpje Sier. dat volgens de kronieken in 1723 geheel door de golven verzwolgen is. Een Oostenrijks geleerde, die de taal der bijen heeft bestudeerd is tot de conclusie gekomen, dat deze insecten „dansen" uitvoeren om elkaar medede lingen te doen. Elke bijenkorf heeft vol gens hem ongeveer zes verkenners, die over grote afstanden voedsel zoeken. Zij rapporteren wat zl) gevonden heb ben: door het aantal schommelingen dulden zij de afstand aan. de richting wordt aangegeven door de hoofdrich ting van de dans De verkenners rusten dan en de werkbijen gaan het voedsel verzamelen Een firma te Karlsruhe heeft een radiotoestel vervaardigd van 20 cm in het vierkant, dat op het stuur van een flets kan worden bevestigd. De dynamo levert de stroom Volgens 'o Zweedse visser ls er een „haring-perio de" ln aantocht, waarin zoveel zal wor den gevangen, dat de vangsten niet al tijd geheel gebruikt kunnen worden. Deze periode zal 15 tot 20 Jaar duren dan zal gedurende 60 tot 70 jaar dc ha ring schaars zijn Charlie Chaplin 59 jaar oud ls Maandag voor de ze vende maal vader geworden. Zijn vrouw mts Anna O'Neill schonk hem een dochter. Bewoners van een flatge bouw in de deftige Passy-wijk te Parijs konden Zaterdag hun huis niet meer ln of uit. doordat de huisbaas de trap had laten slopen. Hij zei, dat dc trap gerepa reerd moest worden, maar de huurders beweren, dat hij hen wil dwingen te verhuizen Voordat de politie een nood- trap had gebouwd moesten de bewoners der bovenverdiepingen hun eten met mandjes ophijsen. De wijnbouwers van Chateau Chaions ln de Franse Jura hebben Koningin Juliana als herinnering aan haar afkomst (haar voorouders behoorden tot het oude Bourgondische geslacht der graven van Chalons! enkele flessen van hun kostelijke wijn geschonken, welke de wijngaarden in haar kronln'gsjaar heb ben voortgebracht. Een Duits Jour nalist te Hannover werd door zijn buurman voor de rechter gcsiccpt om dat hij nog laat In dc nacht op zijn schrijfmachine had zitten ratelen. Nu mag hij na tien uur 's avonds niet meer tikken Het komt er helemaal niet op aan of het nieuws wat vroe ger of wat later wordt gedrukt, zei de rechter. Twee smeden uit Kiel ztfn Maandag met een varken aan een touw vertrokken met bestemming naar Washington om te pogen van presi dent Truman gedaan te krijgen, dat het \'oedselrantsoen voor dc Duitse varkens wordt verhoogd. Weerbericht LENTE Weersverwachting geldig tot Woensdag avond. Koude nacht met plaat- selljk ochtendmist. Mor gen overdag droog en zonnig weer met onge veer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwak ke of matige wind uit uiteenlopende richtin gen met hier en daar ln de kuststreken tijdelijk een koele zeewind. 30 'Maart. Zon op 6 21. onder 19.09; maan op 6.43, onder 20.16.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1