Amersfoortse amateur-artisten spelen voor de NIWIN Bosbad ondergaat grote veranderingen Leusder raad besloot nieuwe brandspuit te kopen Wetsontwerp tot bescherming journalistiek beroep Burgerij zorge voor de spijkers' in de rirnboekist Maatregelen in vooruitzicht tegen minderwaardige vakbeoefening Nieuwe stap naar Europese eenheid Boeing B. 49 landt op Schiphol 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dinsdag 29 Maart 1949 Donderdag in 't „Grand" een traan en een lach HET is ongeveer anderhalve maand geleden, dat in de Amersfoortse dagbladen ama teur-artisten werden opgeroe pen zich aan te melden voor medewerking aan een grote cabaret-revue ten bate van de NIWIN, die Donderdag a.s. onder de naam ,,Uit de rimboe- kist!" in het Grand Theatre zal worden opgevoerd. Wij zijn in dé gelegenheid geweest alle voorbereidingen mee te maken en hebben ons verheugd over de medewerking en samenwerking van alle mo gelijke instanties. Toen de directie van het Grand Théatre anderhalve maand geleden het plan opperde om Amersfoortse amateurs de kans te geven eens in een groot, bont programma voor het voetlicht te komen, wist men alleen nog maar dat de eventuele op brengst aan de NIWIN en dus aan de militairen overzee ten goede moest komen. Het eerste begin was de ontvangst van tal van aanmeldingen Alle mo gelijke genres waren vertegenwoor digd Al deze mensen moesten ge test worden. Als het even mogelijk was verschenen ze op de planken, de amateurs. Sommigen waren ner veus, anderen nog niet ver genoeg, weer anderen tamelijk goed, enkelen „zouden het wel doen". Die enkelen, die het wel zouden doen, werden zo spoedig mogelijk uitgenodigd deel te nemen aan de opvoering. Sommigen hiervan vielen later weer af en er kwamen anderen voor in de plaats. In het Grand Théatre werd bijna iedere Zondagmorgen druk gerepe teerd. Paries vous T-T ENMAAL maakten we het mee. -L-> dat Henk Driessen, geen onbe kende in Amersfoort, in de „bak" een jongedame begeleidde, dat tege lijkertijd Gerrit Kommer, ook geen onbekende, op de Bühne zomaar te gen zichzelf Frans stond te praten, dat een danspaartje moeilijke pas sen aan het instuderen was, dat de Funny Girls (twee meisjes en een guitaar, staat er op het programma) een nieuw liedje leerden, dat Cor Galis, die de algehele leiding heeft, bezig was een muzikale clown (J M v Briene) te instrueren en dat bo vendien de lichtmachinist kleuren probeerde Het geheel maakte een indruk van een rommelige kinderkamer, waar grote mensen aan het feest vieren waren, maar toen Galis het woord „Finale" uitriep was er plotseling alleen maar wit licht op de Bühne, zat iedereen, waar hij of zij veron dersteld werd te zitten en speelde Henk Driessen de eerste maten van de finale-melodie. Op papier 'T* OT gisteravond wist niemand •*- van de medewerkenden hoe het programma er in werkelijkheid zou uitzien. Het stond op papier, maar meer ook niet. Wel hadden we tal Service-station Shell De Koninklijke Shell Nederland gaat aan de Oostzijde van de Ran- denbroekerweg een service-station bouwen. Ongetwijfeld ls dit voor de vele automobilisten, die deze route rjj- den, een belangrijke verbetering. Burgerlijke stand 28 Maart 1949 AMERSFOORT. Geboren: El- bert, z. v. R. van Koo(j en M. van Sligtenhorst; Johanna Willemyntje Theresia, d. v G. Kok en K. J. Gij ben: Elisabeth Annie, d. v. A. van Someren en J. Sikkema; Wilhel- mina, d. v. M. N(jhof en A. Bennink. Noteert U even Grand Theater, Snouckaertlaan, tel. 4632, t.m. Donderdagmiddag „Het dal der beslissing". Aan vangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel, telef. 6572. t.m. Donderdagavond „Twee x Twee". Aanvangstijden: Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9' uur. Rembrandt Theater, Langestraat, t.m. Donderdagavond. Tweede deel van Captain America „De doods klok luidt". Aanvangstijden: Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Dinsdag 29 Maart Raadsvergadering 2 en 7 uur. Gemeentehuis. Ned. Vrouwen, Elec Ver. 2.30 u. Smallepad 6. PUEM-keuken. Kook demonstratie. Woensdag 30 Maart Markthal. 7.30 uur. „Wilhclmi- na" Gymnastiekuitvoering. Amicitia, 7.30 uur. Feestavond „Hosanna". 16-jarig bestaan. Donderdag 31 Maart KAB-gebouw, 8 uur: Passie avond. Grand Theatre 8 uur: Niwin- cabaret „Uit de rirnboekist". ,,d' Oranjeboom". Leusderweg, 7.30 u: Lezing over Bijenteelt. Ned. Vrouwen Elec. Ver. 2.30 u: Smallepad 6: PUEM-keuken. Kook demonstratie. Vrijdag 1 April Amicitia, 8 uur: Fa. Hoogevest. Feestavond. Zaterdag 2 April Amicitia, 8 uur: NRV met Oost en West Komedie" door de Keitjes. KAB-gebouw, 730 Uur: ODS met „Leve de Keizer". Bal na. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Café Leusaerwep bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag 's middags 15—17 uur '8 avonds 2023 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur Zondag 811 uur CABARE1 DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL 6685. van losse nummers gezien. Gister nacht, na de filmvoorstelling, was er generale repetitie en daar zagen we, nogmaals na veel repeteren en regisseren, tenslotte hoe het Don derdagavond zal worden. Iedere re vue begint met een proloog en ein digt met een finale. Deze dus ook. Maar juist de proloog en de finale waren de programma-nummers, die zorgen baarden. De meeste andere nummers bestonden al of waren in de gauwigheid voor het doel van de avond omgewerkt. Finale en proloog moesten echter ontworpen, geschre ven en ingestudeerd worden. Er moesten decors en costumes voor komen. Iemand rekende uit, dat er zes tafeltjes, 24 stoelen, zes vaasjes met bloemen, zes tafel kleedjes, een piano. 30 bier- en wijn glazen, een dienblad, een servet, een kcllnerscostuum plus twee stel costumes voor Zuid-Amerikaanse paren, zes schilderijtjes en een hoe veelheid gekleurd water nodig wa ren alleen al voor de finale! „Koppen' f)E grimeur moest precies weten, wat voor „koppen" hij Donder dag moet maken. De bloemist moest nog vriendelijk verzocht worden wat palmen (opbrengst voor de NIWIN, dus voor niets) uit te lenen. Er moest iemand naar de Gemeente om te proberen kwij'tschelding van be lasting te verkrijgen, iemand moest hout uiteraard ook voor niets zien te krijgen, om alweer voor niemandal decors van te laten ma ken. Programma's moesten tijdig weggezonden om gedrukt te worden en zo ging het maar door. De wo ningen van de heren Galis, Driessen en Kommer leken soms wel theater- bpreaux. Bij Gerrit Kommer thuis werd aan twee nleisjes, die geen woord Frans kennen, geleerd hoe ze „Les trois cloches" moesten uitspre ken! Iedereen hielp op een reusachtige wijze. De meeste benodigdheden kwamen er voor niets. Er werd zelfs een dame gevonden, die een aantal hoogst nodige costumes afstond. Uitverkocht T USSEN de ongeveer 35 amateur- artisten, die aan „Uit de rim boe-kist!" meewerken, is de verhou ding uitstekend, ofschoon ze eigen lijk concurrenten zijn. Maar ieder een beseft de waarde van de avond. Iedereen wil al het mogelijke doen om de afdeling Amersfoort van de NIWIN op een presenteer blaadje zoveel mogelijk geld aan te bieden, waarvoor allerlei artikelen kunnen worden gekocht, waaraan de Nederlandse militairen in Indo nesië, onder wie zovele Amers foortse jongemannen, grote behoefte hebben. Daarom hebben deze 35 jonge mensen tijdens de repetities zo uit stekend hun best gedaan, daarom is er zoveel medewerking geweest, daarom ook verdient „uit de rim boe-kist" Donderdagavond een uit verkochte zaal, temeer nog, omdat het programma goed is. „The Jumping Strings" civiel tijdens hun proef op de „Bühne" van het Grand Theatre. Ruim tweeduizend mensen kunnen in vrije natuur verkoeling zoeken In het Bosbad wordt op het ogenblik hard, zelfs zeer hard, gewerkt door personeel van het aannemersbedrijf H. v. d. Vijzel. Op het uitge strekte terrein van dit zo fraai gelegen natuurbad troffen wij Maandag morgen ir. J. S. van Nouhuys, de directeur van Gemeentewerken en de heer B. Verschuur, de directeur van de Amersfoortse Sportstichting, die ons vertelden hoe het Bosbad er deze zomer zal uitzien. Feestelijke opening op 21 Mei? De zwemmers zullen natuurlijk al dadelijk zeer geïnteresseerd zijn in de mededeling, dat het tot nog toe tamelijk „ondiepe" diepe bassin nu practisch overal twee meter diep zal zijn en dat er banen in dit bas sin kunnen worden uitgezet, welke precies vijftig meter lang zijn. Het zal hen ook interesseren, dat het water van het Bosbad in verschei dene laboratoria is onderzocht en geschikt bevonden als zwemwater. De groep mensen, die deze zo mer naar het Bosbad zal komen, om er eens een middag heerlijk in de warme zon te zitten, om er naar de kinderen te kijken of alleen maar om eens lekker lui te kunnen zijn, stelt er natuurlijk belang in. dat er in het Bosbad tegelpaden langs het bassin worden aangelegd, dat langs het kinderbassin een gras- gazon komt en dat er voor gezellige zities wordt gezorgd. De kinderen kunnen van de zo mer naar hartelust ravotten in en bij het kinderbassin, dat een met tegela belegde bodem heeft gekre gen. Verbeteringen Maar het grote werk in het Bos bad gebeurt ter weerszijden van de ingang, waar kleedgelegenheden, douches en ruimten om kleren te laten bewaren, bezig zijn te verrij zen. Er zullen mettertijd 72 dames- en evenzoveel herenwisselcabines ge bouwd worden, doch dit jaar moet men volstaan met 24 heren- en 24 damescabines. Er komen twee koe pels voor het opbergen van kleren, zodat het Bosbad op zeer warme dagen 2000 a 2500 mensen kan her bergen. Wanneer alle werkzaamheden be ëindigd zullen zijn kunnen er van zelfsprekend nog veel meer mensen in het bad terecht, maar Wederop bouw heeft voor dit jaar slechts toestemming gegeven om een ge deelte van de plannen van stads architect D. Zuiderhoek uit te voe- ren. Het personeel van het Bosbad Birkhoven zal uitgebreid worden. Er komen twee badmeesters en een badmeesteres. Bovendien komt er nog zeven man personeel, dat in de kasse en in de garderobe o. d. zal werken. Feestelijkheden Het bosbad zal zeer waarschijn lijk officieel worden geopend op Za terdag 21 Mei Daar het bad in ex ploitatie is bij de Sportstichting krijgen alle bij dit instituut aange sloten verenigingen hun deel in de feestelijkheid. Om te beginnen zal er op die Zaterdag natuurlijk een vlaggenparade komen, dan zullen de beste zwemmers, die Amers foort kan opleveren, de strijd te gen elkander aanbinden, waarvoor de zwemverenigingen Neptunus en AZ PC reeds hun medewerking hebben toegezegd. Een Amersfoorts waterpolozevental bindt de strijd aan tegen het Nederlands militair zevental, waarvan in 1947 werd verloren. Ook staan demonstraties gymnastiek, motorrennen en vol- lev-ball od het programma. Op de Zondag daarna wordt het evenement voortgezet op het sport park „Birkhoven", waar demonstra- Fa. Bröring bouwt 43. arbeiderswoningen Van de zijde van de Raad van be stuur voor het bouwbedrijf verne men wij, dat het bouwen van 43 ar beiderswoningen te Amersfoort is opgedragen aan de fa. Gebr. Bröring te Stadskanaal en Apeldoorn voor 356 300.—. Schilder sloeg dertien ruiten in ,.U schijnt het nogal grappig te vinden", zei de Utrechtse politie rechter tot de 24-jarige schilders knecht, die zich Maandag voor hem moest verantwoorden wegens ver nieling van niet minder dan dertien vensterruiten. De glimlach verdween van het ge laat van verdachte, toen de Officier van Justitie de dagvaarding voorlas. Op 9 October van het vorig jaar had verdachte in een huis aan de Spoor straat 35 a met een bezemsteel de ruiten ingeslagen. Er was ruzie ont staan met de buurtbewoners over plagerijen die deze schilder en zijn maat hadden begaan bij het verrich ten van hun karwei. „Een week gevangenisstraf", zei de Officier. Kan het niet met 'n boete af? vroeg de schilder. Daar is het geval wel te ernstig voor. Ik neem het u hoogst kwalijk, dat u de schade niet hebt vergoed. Twee weken gevangenisstraf." Gauwdieven aan 't werk Bij de politie werd aangifte ge daan van ontvreemding van een portemonnaie uit het kleedlokaal van de C. V. V. Een wielryder kwam de politie vertellen, dat zyn fiets, die hij ongesloten voor een perceel aan de Rembrandtstraat had laten staan, spoorloos verdwe nen was. Gevonden voorwerpen Een paar zwarte wanten (met Wa pen van Amersfoort)bruine porte monnaie inh. 1.30; tennisbal; muntbiljet 10.blauw jongens jasje; bruin colbert jas en grijze pantalon; gebit met 4 kiezen; wit met zwart gevlekte hond, lange oren (reu); schuif maat t/n T. v. d. Bos; autowieldop; zwart vulpotlood; bruin kinderschoentje met beugel; witte wollen das; muntbiljet van 2.50; ring met sleutel (yale)blauw geviekte vulpen; zilveren ring met rode steen; paar wanten (blauw met grys)paar gry'ze kinder-wan ten; paar zwarte handschoenen; enkele wanten en handschoenen; bruine alpinomuts; autowieldop V 8; bruine ceintuur; bruin laag schoentje; sjaal (orange geblokt); kinder-overhemd met stropdas; vul pen (zwart-grijs gevlamd); man chester kinder jas je; kruk autopor tier; sportkous; zwarte vulpen; sjaal (roodbruin); rood etui inh. kam en spiegeltje; bruine porte monnaie; motortas met gereed schap; zilveren armband (Willij); herenrijwiel; ring met 2 sleutels; zwarte hond; zwarte hond 50 cm. hoog (reu); fox 4 weken bij de vinder; zilveren armband; paar ge voerde handschoenen; rijwielband; 2 muziekboeken (M. Frey); fox (teef); portemonnaie met ritsslui ting inh. 10.paar blauwe baby wantjes; actetas inh. overall; R.K. kerkboekje en rozenkrans in etui. Hoogland Burgerlijke Stand HOOGLAND. Geboren: Corne lls Joseph, z. v. Theodorus van den Heuvel en Margaretha Arnolda van den Hengel; Herman Wilhelmus Johannes, z. v. Johannes Hendrikus Trudo Schenkelaars en Wilhclmina Anna Rouwhorst; Aleida Geer- truida, d. v. Gerbrand van 't Kloos ter en Alijda Johanna van Midde laar; Geurt, z. v. Jacob MeinTen en Harmpje Evertje van de Poll; An- tonius Petrus, z. v. Johannes Brun- del en Wilhelmina van Esveld; Her- manus Johannes, z. v. Hermanus Timotheus Spijker en Reijertje Leeuwenkamp. Examens Door de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Landbouw werd vorig jaar een cursus begonnen op het gebied van de mechanisatie. Alle cursisten hebben hiervoor examen gedaan en zijn geslaagd, t.w.: C. v. d. Burgwal; G. P. v. Dyk; A. L. v. d. Heuvel; Th. J. v. d. Heuvel. J. A. Huurdeman; W. J. Kleinhoven; A- H. v. 't Klooster; Th. A. v. 't Klooster; P. J. v. Middelaar; W. Tolboom; G. v. Valkengoed; A. G. v. Wee; G. A. v. Wee. Stoutenburg SPREEKUUR BURGEMEESTER Woensdag 30 Maart a.s., zal de heer M. J. E. Kwint burgemees ter der gemeente Stoutenburg, van 1112 uur spreekuur houden te Achterveld. (Bij de heer Van Zandbrink). Geen heer in 't verkeer Een chauffeur uit Utrecht, die met een vrachtauto tegen een boompje op het O. Lieve Vrouwe kerkhof reed, had dubbel pech, want een suiVeillerende agent zag de aanrijding. De politiedienaar wilde proces-verbaal opmaken en bemerkte, dat de man onder invloed van sterke drank was. De chauffeur werd naar het bureau gebracht, waar hem gratis onderdak werd verschaft. De auto werd in beslag genomen. Onverbeterlijk? Twee Amersfoorters, van wie er al een op de „zwarte Hjst" stond, voor het offeren aan Bacchus, wer den beiden Maandag door de politie in staat van dronkenschap aange troffen. Zij ontvingen gratis logies op het bureau. Zo zal het straks weer zijnals de zon maar schijnen wil. ties handbal en hockey een voetbal wedstrijd tussen HVC (mogelijk versterkt) en een eerste klasser „Quick" uit Nijmegen wordt ge noemd zullen voorafgaan Uit het een en ander blijkt wel, dat de Sportstichting het vaste plan heeft om de fraaie natuur rond en de uitstekende ligging van het Bos bad ten volle uit te buiten en op deze wijze bovendien te voorzien in een grote behoefte aan een Dad, dat bezoekers op massale wijze ge legenheid tot zwemmen en verpo zen kan bieden. Volksvermaak aan Hellestraat Het staat nu wel vast, dat tijdens de viering van onze bevrijding de Hellestraat weer een centrum van vermaak zal zyn. Op 5, 6 en 7 Mei zal de Amers foortse burgerij, voor zover zij daarvan gebruik wenst te maken, zich kunnen verpozen met 'n zweef molen, draaimolen, schiettent, auto- skooter, rakettenbaan en enige oefeningsspelen. Voorts zullen de gebruikelijke zuur. en koekkramen en andere versnaperingstenten niet ontbreken. Men kan dus alvast gaan sparen. Een wielrijder, die met zijn karre tje op de rijweg reed, terwijl er een fietspad aanwezig was en zich door een auto liet voorttrekken, werd bekeurd. De fietser, die zijn fiets Onbeheerd en ongesloten had laten staan, kon ook een bon in ontvangst nemen. Een andere wielrijder, die een persoon boven dé tien jaar ach terop z(jn fiets vervoerde en zijn collega, die zijn handen los van het stuur hield, gingen op de bon. J. D. Hstamper te Amersfoort, nam op Oudejaarsdag te Scherpen- zeel een fiets weg. De Zutphense rechtbank veroordeelde hem thans conform d<? eis wegens dit feit bij verstek tot negen maanden gevange nisstraf. Onder voorzitterschap van de heer M. J. E. Kwint, Burgemees ter der gemeente Leusden, kwam de Raad dezer gemeente gister middag in openbare vergadering bijeen. Een voorstel tot wijziging van de eerder door de Raad vastge stelde „Regelen omtrent de toe passing van artikel 1 der Woon- ruimtewet 1947", lokte enige dis cussie uit. De heer Veenendaal (A.R.) vroeg slechts bij uitzondering het inwinnen van advies door B. en W. achterwege te laten. De heer Van Ginkel (P. v. d. A.) was van mening, dat door de voorgestelde wijziging cle commissie het werk uit de handen zal worden geno men en sprak de verwachting uit, dat door B en W 't doel van de wij ziging, namelijk om in spoedeisen de gevallen een tijdrovend advies tc vermijden, werkelijk voorop gesteld zou worden. De voorzitter zeide, dat de woonruimtewet slechts inwinning van advies bij vordering van woon ruimte voorschrijft en B. en W. hoewel zij de gegeven advie zen der commissie zeer waarderen gaarne de handen weer vrij zouden willen hebben. B. en W. konden trouwens tot nu toe altijd nog de gegeven adviezen naast zich neerleggen. Hierna werd het voorstel tot wijziging aangenomen. Een voorstel om de algemene Politieverordening op enkele pun ten te wijzigen en daardoor tege moet te komen aan gerezen be zwaren, werd z.h.st. goedgekeurd Dus zal men weer in het vervolg i i café's en dergelijke plaatsen mogen kaartspelen, indien dit niet om geld of geldswaarden geschiedt. Voorts is in het vervolg verboden orr haardas, vuilnis en dergelijke, langs de wegen of in slóten te gooien. Hierna werd de aanschaffing van een nieuwe automobielbrand spuit aan de orde gesteld. De kos ten van het normale type motor spuit komen op f 14000.a f 15000.Sinds enige tijd neemt men echter steeds meer zijn toe vlucht tot de zogei^amde Dodge- Beep-motorspuiten die een bedrag van f 7000.vorderen. De capa citeit van de spuit zal 2000 liter water per minuut bij een hoogte van 80 meter bedragen. In geval van aanschaffing van een nieuwe spuit, zal men de oude spuit ver kopen omdat zij niet meer voldoet aan de tegenwoordige eisen. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten dat er met de ge meente Stoutenburg een regeling wordt getroffen tot gemeenschap pelijk aanschaffen van een nieuwe spuit. Hierna besloot de Raad om B. en W. een crediet van f 7000.te verlenen tot de voorgestelde aan koop van de Dodge-Beep-motor- spuit. Een door B. en W. voorgestelde verbetering van de twee scherpe bochten in de Burgemeester de Beaufortweg te Hamersveld werd begroot op ongeveer f 135.000. inclusief de kosten van grondaan koop, welke op f 1500 worden ge schat. Het ligt in de bedoeling langs het te verleggen weggedeel te, waarvan de verharding op een breedte van 5,5 meter zal worden gebracht, ter weerszijden een rij wielpad aan te leggen. Van de Ned. Heide Mij. is reeds een aan bod ingekomen om subsidie te ver lenen op de arbeidslonen. Boven dien was juist voor de vergade ring een mededeling ontvangen dat een der grondeigenaars, mej. A. A. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend met betrekking tot de verantwoor delijkheid van journalisten en in het algemeen van alle personen, die by de pers werkzaam zijn voor journa listieke werkzaamheden. In de toelichting zet de regering uiteen, dat een hoogstaande journa listenstand in dezelfde mate een al gemeen belang betekent, als een betrouwbaar artsencorps en een fatsoenlijke advocatenstand. De scri bent te Invader trouw beschikt, al houdt hy zich binnen de door de strafwet gestelde grens gewoon lijk bevindt hij zich juist op het grensgebied over wapens, waar tegen de huidige wetgeving geen verweer biedt. De regering deelt voorts mede, dat de vraag, of op het punt van de drukpersdelicten aanvulling van het wetboek van strafrecht gewenst is, nog in studie is. Hoewel de organisaties van jour nalisten reeds een tuchtrechtspraak in eigen kring kennen, kunnen jour nalisten, die geen deel Uitmaken van deze organisaties zich aan deze rechtspraak onttrekken door buiten verenigingsverband te blijven. Wil deze tuchtrechtspraak er toe bijdragen de stand der jour nalisten te maken tot een, die in eigen en anderer oog kenbaar is als drager van een roeping, dan moet niemand zich jour nalist mogen noemen, die niet aan de tuchtrechtspraak onder worpen ls. Daarom wordt bij ditzelfde wets ontwerp een bescherming van de titel voorgesteld, waarmede tevens Hoevelaken Jaarfeest M. V. Donderdagavond om 7 uur houdt de meisjesvereniging „Lydia" en dé kleine meisjesvereniging „Kleine Kracht" haar jaarfeest in het Ver enigingsgebouw. Er wordt een ver koopmiddag gehouden op dezelfde dag van 25 uur. VERKEERSONGEVAL Op de betonweg had Maandag avond een verkeersongeval plaats. Een luxe auto reed in volle vaart op een stilstaande onverlichte trai ler, welke met pech op de weg:, stond geparkeerd. Wonder boverj wonder bleven persoonlijke ongeluk ken achterwege, doch de luxe auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept door een kraanwagen van garage Huurde man. Soest Woningnood neemt toe De woningnood is in Soest wel zeer hoog gestegen en vormt een waar probleem voor het huisves ting-comité, gezien de volgende cij fers. De gehele woningvoorraad van deze gemeente met haar ruim 22.000 inwoners bedraagt -1776. Dat dit veel te weinig is wordt het best ge- illustrcerd door het feit, dat er het vorige jaar 1391 inwonende gezin nen waren, welk aantal nu tot 1600 ls gestegen. Het aantal woningzoekenden be draagt thans ongeveer 1000. Gevonden voorwerpen Contactsleuteltje; glacé hand schoen, broche, "rood-bruin dames- vest; wit kinderschoentje; wit-brui- ne want; wollen sjaal, zwarte bou vier, zwarte motorhandschoen, bruin kinderschoentje, vulpotlood, blauw kinderwantje, geel geruito sjaal, sleuteltje, micrometer, grijs rode want, bruine portemonnaie inh. gladde ring met klein geld, bood schappentas, mand met wortelen, zilverbon van 1.portemonnaie inh. 5.3 manchetten, rijwiel sleutel, zwarte jongenscape, lips- sleutel, gouden zegelring, lederen riem, 2 rijksdaalders en 4 gulden. Inlichtingen, politiebureau, v. Weedestraat 3, Soest. een van ouds in journalistenkringen gekoesterde wens in vervulling zou gaan. Om een scherpe afbakening van de kring der beroepsgenoten te ver krijgen, zullen zij geregistreerd moeten worden. Ten einde te voorkomen, dat niet- ingeschrevenen als journalist te werk worden gesteld, kan een ver bod voor de uitgever om hiertoe over te gaan, niet worden gemist. Maandag is te Londen een tien- landen conferentie begonnen met het doel de Raad van Europa te organiseren, een belangrijke stap naar de verwezenlijking van een oud ideaal: de Europese eenheid. Ambassadeurs en andere leiden de diplomaten zijn aan het werk gegaan om een grondwet voor de raad op te stellen, opdat de organi satie deze zomer in werking kan treden. Volgens de plannen zal de Euro pese Raad bestaan uit een honderd leden tellende algemene vergade ring en een commissie van tien ministers uit de deelnemende lan den. Deze twee organen hebben tot taak de Europese politiek en eco nomie te coördineren. De kern van de raad zal bestaan uit de vijf landen der Westelijke Unie Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland en Luxemburg. De andere landen die op de confe rentie te Londen vertegenwoordigd zijn, zijn Zweden, Denemarken, Noorwegen, Ierland en Italië. Men verwacht dat de conferen tie, die 'n besloten karakter draagt twee weken zal duren. de Beaufort, bereid was om meer grond ter beschikking te stellen, zodat een hetere uitvoering van het voorgestelde plan mógelijk werd. De voorzitter stelde daarom voor, het ingediende plan voorlo pig terug te nemen, opdat in een volgende vergadering een nieuw plan zal kunnen worden ingediend. Dc Raad verklaarde zich hierme de accoord. Aangezien grondaankoop ten bate van de bouw van woningwet woningen in 1949 elders op be zwaren was gestoten, werd thans voorgesteld een perceel bouwter rein, groot ongeveer 4600 M2. en gelegen aan de Aschgatterweg, van de Wed. D. v. d. Hoef aan te kopen tegen'een bedrag van f 1. per M2. Op een vraag van de heer Vee nendaal, of voor particulieren nog dc mogelijkheid bestond tot bou wen. antwoordde de voorzitter be vestigend. Echter zal dit eerst kunnen plaats vinden in het ko mende jaar. Aan B. en W. werd crediet verleend tot aankoop van bedoeld bouwterrein, alsmede tot stichting van 6 woningwetwonin gen. Bij de rondvraag vroeg de heer Veenendaal, of de straatnaambor den nu spoedig zullen worden aangebracht. De voorzitter gaf hierop ten antwoord dat de palen voor deze borden reeds waren be steld, doch nog niet waren afge leverd. De heer Herder (KVP) vroeg, of het wellicht mogelijk zou zijn om aan de gemeente Amersfoort te verzoeken, om de kraaien met hun nesten in het Randenbroeker- bos op te ruimen, omdat deze die ren veel schade aan de landbouw berokkenen. De voorzitter zegde toe zich hiervoor in het college van B. en W. te beraden. K B Op Woensdag, 30 Maart a.s„ zal de afdeling Hamersveld van dc Jonge Boeren en Tuinders Bond des avonds om 8 uur in de „Ros Bayart" te Hamersveld een jaar vergadering houden. Waarschijnlijk Woensdagochtend zal een vliegtuig van het type B 49, de militaire uitgave van de Strato- cruiser, op Schiphol landen. Het vliegtuig behoort aan de United States Army Air Force en maakt op het ogenblik een testvlucht, waarop alle. werelddelen worden aangedaan De Boeing bevindt zich op het ogenblik in Afrika. De Stra- tocruiser-passagiers-vliegtuigen zul len nog dit jaar ook op de lijnen naar Europa in dienst worden ge nomen. De A.O.^ zal dit type vliegtuigen, dat twee verdiepingen heeft, inzetten op haar lijn New York—Amsterdam—Frankfort, In textiel-industrie werken 97.000 arbeiders De Nederlandse textiel-industrie omvatte in 1947 568 bedrijven, waar rond 97.000 arbeiders werkten. Hier bij was inbegrepen de gehele eon- fectie-industrle. Dc totale omzet be droeg in dat jaar 1040 millioen gul den. Dit deelde de heer P. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de stichting Nederlandse textiel-jaar- beurs Utrecht" Maandagmiddag mee aan devooravond van de opening der voorjaarsbeurs. Hij vertelde verder, dat de textielbeurs deze keer een oppervlakte van 4000 m2 heeft. Er zijn ook enkele Belgische bedrij ven, die hun goederen tentoonstel len. Dc Nederlandse iextiel-industrlc is altijd een export-industrie ge weest. verklaarde de heer Fentener van Vlissingen. Zij was zelfs, na de metaalnijverheid, de tweede export industrie. Vóór de oorlog was zij vooral georienteerd op Indonesië. Er waren jaren, dat 70 tot 80 pet. van de export naar Indonesië ging. De Japanse concurrentie dwong echter Nederland naar andere afzetgebie den om te zien. Ook nu staan wij weer voor de opgave zo veel moge lijk uit te voeren, ten einde de brood nodige deviezen voor deze industrie te verdienen. Daarom ook zullen de Nederlandse textielbedrijven in April deelnemen aan de jaarbeurs te Brus sel. De heer Fentener van Vlissingen betoogde, dat de Nederlandse textiel industrie grotendeels stil zou komen te liggen als de Marshallhulp werd ingetrokken. Ruwe katoen, wol en vele hulpstoffen zouden niet inge voerd kunnen worden. Ondanks deze financiële hulp ligt de textielproduc- tie nog ver beneden het vooroorlogse peil. Samenwerking tussen Neder landse en Belgische textielfabri kanten kan waarschijnlijk de tex- tielvoorziening opvoeren. Reimann Sr. communist Reimann Jr. anti Max Reimann Jr., zoon van de leider der West-Duitse, commu nisten, heeft na zijn terugkeer uit Russische krijgsgevangenschap ge zegd, dat hij schoon genoeg heeft van communistische ideeën, zo meldt de met Engelse toestemming te Berlijn verschijnende .Telegraf'. Het blad meldt verder dat Rei mann Jr. weigert, zijn intrek te nemen bij zijn ouders, die een zeer actief aandeel hebben in het com munistische partijleven. De .Hamburger Echo', die dit be richt ook publiceerde, leverde als commentaar, dat het voor West- Duitsland goed zou zijn indien Rei mann Sr. ook naar Rusland zou gaan voor een .genezingskuur'. Visé gemeenschappelijk grensstation Met ingang van 15 Mei zal het Bel gische grensstation Visé het eer ste Belgische station aan de spoorlijn MaastrichtLuik voor de Neder landse en Belgische douane een ge meenschappelijk douane-station wor den. Gelijk men weet is het Neder landse station Roosendaal dat al ge durende een jaar. Deze regeling is het resultaat van de onderhandelingen, die Benelux- spoorwegdeskundigen regelmatig in Brussel, Luxemburg en Utrecht heb ben gevoerd. De verbindingen naar onze zuiderburen zullen weer ver beterd worden als in 1950 de electri- ficatie naar Roosendaal gereed komt.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2