DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 1 In Syrië is een militaire dictatuur uitgeroepen Vorig jaar aten wij allen veertig kilo fruit Naar nieuwe structuur van Brits Gemenebest Wat aan de orde komt op de komende UNO-Assemblée Wederom een opzienbarende mutatie in Moskou Prins Bernhard op Marshalldag te Utrecht Ouden van dagen vragen bijslag Provincie beraamt plannen tegen werkloosheid Meisje door trein gegrepen Onze verliezen in Indonesië In kort Ibestek F 50.000 is er uit! Woensdag 30 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1288 Opgericht dooi de Stichting .Hel Parool" Giro 51033a Baok: Rotterdamsche Bank. Postbua 9 Abonnement», pril. 32 cent p. w. pi f.5 p 1™. Losre nummer. 10 cenl Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie «o Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOOR DER. Fiaaie expositie van Nederlandse producten op Utrechtse Jaarbeurs Belangrijke vooruitsan in koeltechniek ,,Pe Nederlandse fruittelers gaan dikwijls met hun producten mar tentoonstellingen, in liet buitenland Op de Jaarbeurs in l'lreehl knmen JU maar zelden. Op deze 52ste beurs is evenwel een bijzonder fraaie ex positie ingericht, on de derde étage A anwaar deze activiteit? Het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen. de Nederlandse Fruittelers Organisatie, alsmede de groot- en kleinhandelsorganisaties hebben het publick iets te vertellen. Door de vooruitgang op koeltech- nisch gebied is het tegenwoordig mogelijk, fruit zeer lang te bewa ren, zo lang. dat het Nederlandse publiek practisch het gehele jaar door vers fruit kan worden aange boden. Het aantal bewaarplaatsen wordt nog belangrijk uitgebreid en dit zal op den duur voor de koper van gunstige invloed zijn op de prijs van het fruit, in het bijzonder in winter- en voorjaarsmaanden. Deze wijziging in de afzet is van groot belang voor de nationale eco nomie. Wij worden onafhankelijk van het buitenland en besparen de viezen. In de toekomst biedt deze vooruitgang nog mogelijkheden tot export. In de vooroorlogse jaren werden m de voorjaarsmaanden slechts 7 millioen kg appelen bij de veilingen aangevoerd In 1948 was dit mede door de rijke oogst van 1947. niet minder dan 43 millioen kg. Het grondoppervlak, dat in ons land voor de fruitteelt gebruikt wordt, bedraagt thans 60000 hecta re en wordt nog elk jaar met onge veer 1500 H A vergroot. Nu we het toch over cijfers hebben: wist U. dat U verleden jaar 41 kilo fruit hebt gegeten? De Amerikaan at in dat jaar gemiddeld twee keer zo veel. namelijk 80 kilo. Dat was dan met inbegrip van appelmoes, jam. vruchtensap enz Vruchtensap komt <*r ook in Nederland steeds meer in. Bierbrouwers hebben dat aan hun omzet al kunnen merken! De fruithandel zal door de zich ontwikkelende ..bewaartechniek'' steeds meer een wereldhandel wor den Men kan n.l. in de moderne koelwagens &n -schepen hët fruit practisch vervoeren waarheen men wil. De Nederlandse kwekers hou den daar al terdege rekening mee. Hun product „oogt" wel eens niet zo erg. Dat komt door het wisselval lige Hollandse klimaat. Maar de goede Nederlandse „bewaar-appel" is. wat kwaliteit en smaak betreft, belangrijk beter dan de prachtig glimmende (opgewreven?) Ameri kaan. Vóór de oorlog gingen jaarlijks 20 millioen kilo appelen naar Duits land Daarvoor kwam evenwel een gelijke hoeveelheid terug uit Ame rika. Over de toekomstige fruithan del met Duitsland is nog vrijwel niets bekend. De export is over hét geheel nog betrekkelijk gering. In het afgelopen jaar verkochten wij 15.000 ton peren aan Engeland en een hoeveelheid appelen aan Zwe den eTi Tsjechoslowakije In Decem ber a.s. krijgt Engeland wederom 10.000 ton appelen en 15 000 ton pe ren. Met betrekking tot de econo mische unje met België en Luxem burg is men in fruittelerskringen nog wat gereserveerd, doch men ziet het in ieder geval zo, dat er een con- sumptiegebicd bij komt. Al deze mededelingen werden Dinsdag op de Jaarbeurs aan een aantal journalisten gedaan door de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. de heer P. van Straalen, bestuurslid van dit bureau de heer C. Boudewijn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, ïr. A. W. van der Plassche. Direc teur voor de Tuinbouw en verte genwoordigers der groot- en klein handels-organisaties. Op ds knhAol Beroepskeuze I N onze tijd. waar de specialisatie 1 van de arbeid meer en meer toe neemt. wint de beroepskeuze aan betekenis. Aanleg en bekwaamheid van het individu voor speciaal werk spelen dus een steeds groter rol, omdat het in het speciale werk. an Iers dan in het machinale rou tinewerk. gaat om de juiste man op de juiste plaats. En voor het werk èn voor het individuele geluk van de werker is de juistheid der beroepskeuze van beslissende bete kenis. Hoeveel mensen zullen maat schappelijk mislukt zijn. omdat zij door allerlei omstandigheden in het verkeerde beroep zijn terecht gekomen, terwijl het bij enig over lag zeker was geweest, dat zij zou den geslaagd zijn? Talenten kunnen op deze wijze grondig worden ver knoeid tot schade van henzelf en van de maatschappij, want niet ieder vindt zijn bestemming door eigen kracht en niet ieder heeft met even grote scherpte het doel voor ogen dat hij wil bereiken. Voorlichting van ouders en kinde ren en onderzoek van de jonge lieden, die een bepaalde kant uit willen, zijn nodig om teleurstellin gen te voorkomen en een in het al gemeen geboden sëlectie tot stand te brengen. Ieder kind of jong mens, dat zijn schoolopleiding beëindigt, staat voor het vraagstuk van de beroeps keuze. Hij kan een keus doen uit 4200 beroepen! Een dergelijke hoe veelheid is niet erg geschikt om hem die keus te vergemakkelijken. Maar het is niet alleen voor hem een moeilijke zaak. Voor de ar beidsbeurzen is de beroepskeuze het probleem der problemen. De voorkeur voor een beroep met een wit boord is bijzonder groot. Wij schreven er al eens meer over. Praat de ouders of de jonge men sen die voorkeur maar ëens uit het hoofd! Toch zijn de percentages van hen. die op H.B.S. of Mulo de eindstreep niet halen, wel in staat om te overtuigen. Wanneer, zoals op een persconferentie te Amster dam werd verteld, op de H.B.S. 50 pet en op de Mulo 45 pet van de leerlingen de school niet geheel doorlopen, dan is dit toch wel eep beeld, dat te denken geeft. Het komt neer op een grove verspilling van arbeidskrachten, want hoeveel technisch begaafden zitten er mis schien onder, die na een mislukte H B S.-loopbaan te oud zijn voor een technische opleiding en daarom maar een kantoorbaantje zoeken? Het is een van de redenen waarom het kantoorberoep verzadj^d is ge raakt. terwijl in tegenstelling hier mede bijvoorbeeld in het vak van scheepsbouwer de behoefte voor nog geen tien pet door het aantal afgestudeerden wordt gedekt. Met huisschilders, metselaars en stuka doors staat het ongeveer als met dr scheepsbouwers. Als wij verstandige mensen wii- len zijn, kunnen wij natuurlijk niet op deze weg voort blijven gaan. W'j zijn verplicht de jonge generatie tegen een dergelijke beroepschaos te beschermen. Dit schept ver antwoordelijkheid en het vraagt een open oog voor de toekomst. In de bestaande toestand kan verbete ring gebracht worden wanneer de ouders zich met hun kinderen wen den tot het bureau voor beroeps keuze. Het moet raar lopen als ze er daar geen raad mee weten. In deze bureau's worden karakter en intelligentie van hen. die om raad vragen, onderzocht. Het gebeurt in het belang van de jonge mens. die een volwaardig mens moet worden. Het is goed om dit te bedenken, temeer, omdat het vaststaat, dat een der oorzaken van werkloosheid door dergelijke test krachtdadig wordt bestreden. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard Maandag 4 April een bezoek brengen aan de jaarbeurs te Utrecht en tegen woordig zijn bij enige redevoe ringen die ter gelegenheid van de Marshalldag worden ge houden. Premiers op 21 April te Londen bijeen De Britse eerste minister Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis ge zegd dat op 21 April te Londen een conferentie zal beginnen van de eerste ministers van het Britse ge menebest. In officiële kringen wordt beweerd dat deze bijeen komst een keerpunt in de geschie denis van het Britse Rijk zal vor men. In welingelichte kringen wordt verwacht dat het voornaamste punt der besprekingen zal zijn: het ont werp van een schema waarin de verschillende naties een republiek zullen worden, binnen het kader van het Britse gemenebest. Ierland verbrak als eerste de banden met de kroon, maar de natie bleef wel in het gemenebest. Men verwacht dat andere landen, vooral India een dergelijke positie binnen het gemenebest verlangen. Attlee kondigde aan dat behalve hijzelf de eerste ministers van Au stralië, Nieuw Zeeland. Zuid-Afrika India. Pakistan en Ceylon aan de besprekingen zouden deel nemen. Canada zal vertegenwoordigd wor den door de staatssecretaris voor buitenlandse aangelegenheden. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Ouden van Dagen heeft zich gewend tot de minister van Sociale Zaken, met het verzoek een bijslag te verlenen op de uit kering van de noodwet Ouder domsvoorziening, gelijk aan de premie voor het ziekenfonds. Kolonel II o e s n i Z a i nj, op perbevelhebber van het Syrische leger, heeft zich vandaag tot -dic tator" uitgeroepen en een militair regiem in Syrië ingesteld, aldus een te Amman opgevangen bericht van radio-Damascus. In een proclamatie deelt Zaïm het volk mede, dat hy de macht had overgenomen ,.in verband met de verslechterende toestand en om ons te bevrijden van de mensen, die nationalisten beweren te z\jn". ..Het is niet omdat wij verlangend zijn zulks te doen", aldus de pro clamatie, „maar omdat het nood zakelijk is zolang er nog geen be hoorlijke democratische regering is ingesteld". In een tweede proclamatie werd voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd en voor alle steden en. dorpen een uitgaansver bod Ingesteld van 6 uur v.m. tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wapenen. Kolonel Zaim, die ook directeur- generaal van de veiligheidsdienst is geweest, werd in Mei van het vorig jaar stafchef van het leger. Syrië kwam in een politieke cri sis in het begin van December van het vorig jaar. toen het ruim twee weken zonder regering was, na het aftreden van het kabinet van Dja- mil Mardam Bey. Dit aftreden kwam na een algemene staking van drie dagen en demonstraties om de str\jd in Palestina voort te zetten. Een nieuwe „nationalistische" regering onder Chaled el Azem, die 16 December werd gevormd, kreeg tenslotte op 28 December een ver trouwensvotum van het parlement, na het langste debat dat ooit in de kamer was gevoerd. Chinese rode troepen in Frans-Indo-China binnengedrongen Komende uit de Chinese provincie Kwantoeng zyn Chinese communis ten Moncay, ten N.O. van Tonkin, binnengedrongen. Zij hebben de stad geplunderd terwijl de Franse en Inlandse troepen zich in de citadel verschansten. Versterkingen zijn op weg. aldus een A.F.P.-bericht uit Hanoi. Duitsland mag weer een vloot bouwen Groot Brlttannlë heeft tijdens de onderhandelingen der drie Weste- lyke bezettende mogendheden van Duitsland ingestemd met het Ame rikaanse voorstel om geen maxi mum vast te stellen voor de bouw van Duitse koopvaardijschepen. De ze schepen zullen echter niet groter mogen zijn dan 7000 ton en ten hoogste 12 knopen per uur mogen behalen. Overeengekomen is voorts, dat in de fabrieken voor synthetische rub ber plastics tot een bepaald maxi mum mogen worden vervaardigd. Voorlopig werd ook besloten de productie van aluminium toe te staan tot een maximum van circa 85.000 ton per jaar. Ook de produc tie van berylium, vanadium en magnesium zal in beperkte mate hervat mogen worden. Verwacht wordt verder, dat de productie van kogellagers, syntheti sche ammoniak en synthetische benzine en olie opgevoerd zal mogen worden, zodat de Duitse industrie naar de Marshall-landen zal kunnen exporteren. Ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs heeft Dinsdag ochtend H.K.H. Prinses Beatrix in de nieuwe Beatrixhal een gedenk plaat onthuld. Overzicht van de onthullingsplechtigheid. Links on deraan HM. de Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Irene. In het midden H.K.H. Prinses Beatrix. Schuin achter haar de heer Dr. F. H. Fentener van Vlissingen. voor- itter van het Algemeen Bestuur van de Koninklijke Jaarbeurs. Uit deze besprekingen zal mis schien een concept voortvloeien waarin de landen van het Britse gemenebest niet langer door de kroon met elkander verbonden zijn maar alleen door economische en culturele banden en door bloedver wantschap. Het oude rijk als zodanig zou dan verdwijnen maar in de plaats daarvan zou een groter en sterker gemenebest te voorschijn treden waarin staten als Ierland. India en Burma, die nu buiten dit verband wensen te blijven, hun plaats zul len innemen. Betrouwbare bronnen in India achten het waarschijnlijk dat pre mier Pandit Nehroe als prijs voor zijn toetreding tot het gemenebest een andere behandeling zou eisen voor de onderdanen van India in Zuid-Afrika. Deze bespreking zal voor de eerste maal de premier van India en dc eerste minister van Zuid-Afrika (dr. Malan) aan een tafel verenigen. De laatste oefende een krachtige rassenpolitiek uit sinds hij aan het bewind kwam. Op initiatief van het bestuur van de Opbouwstichting voor Maat schappelijk Werk in de provincie Utrecht, voorzitter de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Ko ningin. zal voor de provincie Utrecht een commissie in het leven worden geroepen, welke de vraag stukken, verband houdende met de bestrijding van de werkloosheid en de bevordering van de werkgele genheid. zal bestuderen. Uiteraard zal deze commissie met de onlangs door de minister van sociale zaken ingestelde landelijke commissie nauw contact onder houden. Verschillende deskundigen zullen worden uitgenodigd in deze com missie, welke haar taak spoedig zal aanvangen, zitting te nemen. De heer Meijer de Vries, voor zitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, heeft zich op verzoek van de commissaris der Koningin be reid verklaard als voorzitter van de commissie op te treden. Ongeval op overweg te Hollandse Rading Nadat een goederentrein uit de richting Utrecht juist was gepas seerd, wilde het ongeveer negen jarig dochtertje van de familie Van K. hedenmorgen de overwëg aan de Hollandsche Rading oversteken. Juist op dat moment naderde vanuit de richting Hilversum de electrische trein, welke te 8.25 uur aan de Ra ding stopt. Het meisje werd door de voorste wagen van de ëlectrisch? trein gegrepen en kwam tussen de rails terecht, hetgeen vermoedelijk haar redding is geweest. De trein moest geheel worden opgetrokken, voordat het meisje kon worden be vrijd. Dr.Steijling en dr. Broere, wa ren spoedig ter plaatse voor dc eer ste hulp. In zorgwekkende toestand is het kind naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Tien jaar geëist voor kindermoord Tien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank Dinsdagavond tegen de 25-jarige glasblazer M. H. K., die er van beschuldigd is de negenjarige Keesje Vermeulen in de nacht van 11 op 12 April 1948 te hebben ge worgd. Ondanks de vele bezwarende ge tuigenissen bleef K. hardnekkig ontkennen iets met deze moord te maken te hebben. Strenge straf geëist voor verkoop van „prikkellectuur" De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Sittard eiste "Dinsdag acht boeten van f 50.-, subs. 25 dagen hechte nis en een voorwaardelijke straf van f 100.-, subs, vijftig dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar tegen de boekhandelaars D. en P., die er van beschuldigd zijn lectuur te hebben verkocht, die „in staat wordt geacht om dc zinnelijkheid van de jeugd te prik kelen" De zaak werd behandeld met gesloten deuren. De verdediger, mr. O. G. Vee n- s t r a. bestreed de geldigheid van de Sittardse verordening, op grond o.m. waarvan de aanklacht tegen de boekhandelaars tot stand kwam. Hij achtte deze verordening in strijd met artikel 7 van de Grond wet, die de vrijheid van drukpers garandeert. De Gaulle ontdekt een „historische blunder" „Ik beschouw het als een kapltaln \erglssing", aldus de Gaulle, „dat Engelnnd tot het middelpunt van de West-Europeso verdediging werd gemaakt. Dit Is een ontzaglijke historische en strategische blunder. Verder was de Gaulle vol lof over het Atlantisch Pact en prees do „verdienstelijke en gezonde pogin gen van de Amerikanen, de tradi tionele neiging tot isolationnlsmc to overwinnen". De generaal deed deze medede lingen tijdens een persconferentie naar aanleiding van de recente Franse verkiezingen. De leider van de Gaullistische be weging waarschuwde tegen do dwaling, dat de communisten stem men hadden verloren b(j deze ver kiezingen. Een echtpaar uit Den Haag, dat in Rotterdam onderdak had gevonden zonder in bezit te zijn van een vestigingsvergunning, werd op straat gezet. Goede raad was duur, een andere woning was er niet. De jong getrouwden besloten hun tenten op te slaan aan de Escamplaan nabij het Zuiderpark, zowel letterlijk als figuurlijk. Op de foto het echtpaar voor zijn geïmproviseerde woning op het moment, dat het bezoek kreeg van een politieagent, die wel eens wat meer van het geval wilde weten. Op de bon wegens kamperen zonder vergunning? Men zou om de situa tie kunnen lachen, als zij niet zo diep tragisch was. Zitting zal wel zes a acht weken duren Drie grote vraagstukken en een serie agendapunten van minder be langrijke aard zullen de hoofdscho tel vormen van de agenda voor de zitting van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, die 5 April te Flushing Meadows in de staat New York begint. De drie hoofdpunten zijn: het proces-Minds- zenty, de kwestie van de Italiaanse koloniën en het vraagstuk-Franco Men verwacht dat deze zitting (die het tweede deel is van de vergade ring die 21 September te Parijs be gon) zes tot acht weken zal duren. Bolivia heeft verzocht, de zaak- Mindszenty op de agenda te plaat sen. Hiervoor is slechts een enkel voudige meerderheid nodig. Men verwacht dat de Assemblée de al- keuring die de Westelijke mogend heden over het Hongaarse regime- uitspraken, tot uitdrukking zal brengen in een resolutie. De kwestie der Italiaanse koloniën komt automatisch op de agenda door dat de Grote Vier over dit onder werp geen overeenstemming hebben kunnen bereiken. De Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk hebben alle drie voorgesteld, de voormalige Ita liaanse koloniën onder voogdijschap van de UNO te stellen. De behandeling van de kwestie- Franco wordt ter hand genomen op verzoek van Polen. In 1946 verbra ken alle UNO-leden de diplomatieke betrekkingen met Franco. Sindsdien is echter van tal van zijden aange drongen op opheffing van deze maatregel. In het begin van deze maand werd zelfs van bepaalde zijde verlangd dat Spanje zou toetreden tot het Atlantisch Pact. Andere punten op de agenda zijn o a. de door de Westelijke mogend heden voorgestelde beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad, de toelating van Israel als UNO-lid. de vrijheid van voorlichting, de schending door de Sowjet-Unie van de rechten van de mens (te berde gebracht door Chili in verband met het feit dat Russische vrouwen, die met buitenlanders zijn gehuwd, hun land niet mogen verlaten), het vraagstuk van de rechten der Indiërs in Zuid-Afrika en diverse sociale, economische en culturele vraagstuk ken. Franse kruideniers schaffen zelf de bonnen af De Franse kruideniers hebben besloten tegen de verordeningen der regering in van 5 April af over t,e gaan tot de vrije verkoop van chocolade, spek, margarine, groen ten en eetbare vetten. Olie en alle melkproducten zullen zij van 1 Mei af vrij verkopen. Ook Noorwegen accoord met Atlantisch Pact Het Noorse parlement heeft zich Dinsdagavond uitgesproken voor ondertekening van het Noord At lantisch Pact. De uitslag van de stemming was 130 tegen 13. Zeven van de 150 afgevaardigden waren afwezig. Tegen stemden twee leden van de fractie der arbeiderspartij en elf communisten. De minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, zal thans vertrekken naar de V.S. om Maan dag in Washington het pact te tekenen. Hij reist Donderdag af als hoofd van de Noorse delegatie naar de derde Algemene Vergade ring van de UNO. waarvan het tweede gedeelte Dinsdag te Lake Success begint. Mr. Stikker wil in V.S. radiorede houden Minister Stikker, die vandaag per Queen Mary te New York is aangekomen n Maandag in Was hington het Atlantisch Pact te on dertekenen, is van plan. een radio rede over Indonesië te houden die door alle Amerikaanse zenders van kust tot kust -al worden uitgezon den. Minister Stikker, die reeds Dins dag terugvliegt, zal misschien wor den vergezeld door dr. Van Roy en die daarna zal doorreizen naar Batavia. Sokolofsky opvolger van Wassilefski Radio Moskou deelt mede, dat de raa<l van ministers van de Sowjet- Unie maarschalk Wasslly Sokolofs ky heeft benoemd tot eerste plaats vervangende minister van de gewa pende machten. Sokolofsky Is tegelijkertijd ont heven van zijn functie als comman dant van de Sow jet-Russische be zettingstroepen in Duitsland, aldus voegde de radio er aan toe. Ook Is h(j ontheven van zijn taak als hoofd van het Sowjet-Russlseh militair bestuur In Duitsland. Generaal Tsjoeikof vervangt maarschalk Sokolofsky in deze belde functies. De post van eerste plaatsvervan gende minister van de gewapende machten werd vier dagen geleden vacant door de benoeming van maarschalk Wassllefsky tot minis ter van de gewapende machten, in opvolging van Boelganin. Op 18 Maart meldde het pers bureau D.PD. (Britse zone) dat Sokolofsky naar Moskou was ver trokken. Het haalde „welingelichte kringen te Berlijn" aan, die als hun mening te kennen gaven, dat de maarschalk naar het Kremlin was De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (10 doden): Koninklijke Landmacht: 23 Februari: korp G. J. L. Broeksma, nr. 250517176. Zaan dam: sold. S. Middelkoop, nr. 251212167. Culemborg: serg - majoor C. E. Treiture, nr 200415002. Voorburg 6 Maart: sold, A. M. A. Visser, nr 230509002. Rotterdam. 17 Maart- sold. A. E. J. Fel ler. nr. 260519157. Liessel (N.Br.) 18 Maart: wachtmester W. Lin deman. nr. 270831012. Amster dam (Z.).: huzaar J. S. Ooster- holt. nr. 270301126. Zutphen. 19 Maart: sold. B. G. J. Ruel, nr. 280828153. Denekamp: sold J. H. Voskuyl. nr. 280222395. Am sterdam. 22 Maart: sold. A. M. M. de Win. nr. 271015232. Nuenen. ontboden voor een conferentie van alle Sowjet-Russische opperbevel hebbers. Generaal Tsjoeikof vervulde tot nu toe de post van Sowjet-Russlsch militair bestuurder in Thürlngen Hy werd in de herfst van 1948 door de raad van ministers tot de rang van generaal verheven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 toegeschreven. Geen beknotting van Marshall-hulp voor ons land De Amerikaanse senator Tom Connally (Democraat, uit Texas) heeft verklaard, dat de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen, waarvan hij voorzitter is, een poging om Nederland van eco nomische hulp te beroven, van de hand heeft gewezen. De commissie zou, aldus zeide Connally, zich in de senaat tegen al dergelijke pogingen verzetten. Tom Connally legde deze verkla ring af toen bekend geworden was, dat senator Owen Brewster een amendement zou indienen ter ont zegging van hulpverlening aan enig land, dat zou weigeren aan de orders en verzoeken van de Vei ligheidsraad gevolg te geven. Connally is van mening, dat alleen de UNO bevoegd is in der gelijke kwesties. „Het zou onjuist zijn wanneer de Verenigde Staten eenzijdig druk zouden uitoefenen ter beïnvloeding van Nederland of van de regering van enig ander land in een dergelijke situatie." Onderzoek van beweerde wreedheden te Peniwen Van officiële zijde wordt verno men, dat ingevolge een opdracht van de legercommardant, om een uitvoerig onderzoek in te stellen naar het voorgevallene te Peni wen, de territoriale commandant van Oost Java een commissie heeft ingesteld, bestaande uit officieren van de Kon. Landmacht en het KNIL, vertegenwoordigers van het binnenlands bestuur en een verte genwoordiger van de procureur-ge neraal. Deze commissie heeft uit gebreide bevoegdheden gekregen. Haar opdracht luidt over deze zaak een uitvoerig en gedocumenteerd verslag in te dienen. Wl) kunnen al telefonisch de Juist© tijd vragen, binnenkort bellen we De Bilt even en wc horen: het regent. Maar Wenen ls al weer een stapje verder. Het bureau voor maten en ge wichten heeft de ..A" op een plaat vastgeiegd. zodat de muzickminnendo Wener maar even hoeft te draaien om zijn instrument te kunnen stemmen Een van de grootste stalen bunkers In Handweiser, een voorstadje van Dusseldorf zal worden verbouwd tot een katholieke kerk. De oude parochie kerk was reeds in de eerste wereld oorlog verwoest en tot nu toe heeft men zich beholpen met een houten ge bouw. dat veel te klein is Bewoners van het Blerickse tuindorp hebben een „burger-wacht" in het leven ge roepen waarvan de leden het werk van de politie zuilen aanvullen door beurtelings patrouille te lopen Zo hoopt men de vernielingen door de Jeugd aan speeltuinen, boompjes, be plantingen en In aanbouw zijnde hul zen te voorkomen De buitenbaden van de maatschappij Zeebad Schcvc- ningen en het Paviljoen-strandbad te Scheveningen worden op 22 Mei ge opend Prinses Elizabeth en hertog Philip van Edinburgh hebben hun voorletters ,,E" en „P", verbonden door een liefdesstrik (zinnebeeld van oprechte liefde), op een pilaar in de Anglicaanse kerk te Liverpool aange bracht De letters zuilen later worden uitgebeiteld Nadat de twee Duitsers, die wandelend met een varken naar president Truman op weg zijn. dertig kiiometer hadden afgelegd, werden zij aangehouden door de dierenbescher ming Het resultaat ls. dat Knormans op het ogenblik lekker gereden wordt In een melkwagentje De Ameri kaanse strijdkrachten hebben een nieuw stuk afweergeschut en anti- tank geschut ontworpen dat voorzien Is van een electronlsch instrument, dat er automatisch voor zorgt dat niet bij vergissing op eigen vliegtuigen of tanks wordt afgevuurd. Hoz het in strument werkt Is geheim. Op lot nr. 16005 is een prUs van f 50.000.- gevallen. Prins Harald. oom van koning Frederik van Denemarken. is Woensdagmorgen vroeg te Kopen hagen overleden. Weerbericht PLAATSELIJK OCHTENDMIST Weersverwachting, geldig tot Donder^ dagavond. Koude nacht met op vele plaatsen ochtendmist. Morgen overdag droog weer met in de kuststre ken enkele overdrijvende wolkenvelden en vrij koel, in het binnenland overwegend zonnig met ongeveer dezelfde of Iets lagere temperatuur dan vandaag. Overwegend zwakke wind. op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost, 31 Maart Zon op 6.19, onder 19.11; maan op 6.54, onder 21.29.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1