Amersfoorts raad werkte zich met moeite door agenda Algemene beschouwingen begroting 1949 „Rapport Steinebach c.s.bracht CPN-fractie in 't geweer iHond do. dlüft Wij mogen ons nageslacht geen kwade erfenis nalaten Hamerstukken Noteert U even 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Woensdag 30 Maart 1949 FRIS en vol goede moed luisterden de leden van Amers foorts gemeenteraad Dinsdagmiddag naar de woorden, waarmede burgemeester H. Molendijk de. wat men noemt begrotingszitting 1949" opende. ,>Ik heet U allen hartelijk wel kom". zo sprak de burgemeester, ..en ik hoop van ganser harte, dat deze zonnige lentedag U zal inspireren tot wijze besluiten Maar voordat deze hoop vervuld kon worden, had de bode al yeel glazen water naar dorstige raadsleden gebracht, was er al menig boordje gesneuveld en was er zelfs al een raadslid, dat zijn colbertjasje had uitgetrokken. Ti i r deed volgens de heer Jonkhart niets Raad uitte zich over jaarwedde wethouders De zonnige lentedag inspireerde dat raadslid, de heer W. van Apel doorn (CPN) tot een langdurig be toog over het befaamde rapport van de commissie Steinebach, dat moest uitmaken of de communisten mis bruik hadden gemaakt van gege vens, die hen bekend waren gewor den tijdens zittingen van de raads- commisies. Dat rapport is opgesteld door de heren W. van Gent (WD). J. Steinebach (PvdA) en J. A. G Al ders (KVP). De CPN-fractie in Amersfoorts raad had bij monde van haar voorzitter, de heer Van Apel doorn al verscheidene malen de be schuldiging van rrtisbruik van de hand gewezen en de heer Van Apel doorn wees daar nog eens extra op in de aanvang van zijn betoog. Na zeer breedvoerig de aanleiding tot het uitbrengen van het rapport te hebben uiteengezet, gaf hij als zijn mening weer, dat de commissie Stei nebach te kort was geschoten in haar taak. De commissie heeft ge meend. nog steeds volgens de heer Van Apeldoorn, geen uitspraak te moeten doen. daar ze niet als rech ter wenst op te treden in een ge schil tussen de voorzitter on enkele leden van de raad. De CPN-fractie- voorzitter vervolgde zi.in relaas met een scherpe aanval op het beleid van burgemeester Molendijk, die tij dens een vroeger debat over deze kwestie do orde niet zou hebben ge handhaafd. Toen burgemeester Molendijk op merkte: „Als U nu eens over het rap portje begon", antwoordde de heer Van Apeldoorn met een bespreking van de inhoud van het rapport, dat om. melding maakt van de vele vra gen en interpellaties, die de commu nisten in Amersfoorts raad hebben gesteld. Deze vragen en interpella ties werden door de heer Van Apel doorn uitvoerig besproken en ge bruikt om in felle bewoordingen critiek te leveren op de houding van Nederlandse militairen in Indonesië. Huur een zaal Burgemeester Molendijk onder brak op dat moment het relaas en deelde de heer Van Apeldoorn op zeer ernstige toon mede. dat hij. de burgemeester, de leiding van de ver gadering had en dat hij het niet kon toelaten, dat een raadslid onoirbare dingen zei. ,U ziilt een zaal kunnen huren in de stad voor uw reclame, zelfs nog een zaal van de gemeente, maar ik waarschuw U. mijnheer Van Apeldoorn, dat ik zal ingrijpen en U uit deze zaal zal laten verwijderen, als U doorgaat on deze wijze. Hebt U dat begrepen?", vroeg de burge meester. De heer Van Apeldoorn wijdde vervolgens ruime aandacht, nu in minder felle bewoordingen en aan vankelijk zichtbaar nerveus, aan een door zijn fractie gestelde vraag over de schooltandverzorging. die mis schien de indruk gewekt zou kunnen hebben, dat zijn fractie inderdaad van haar bevoegdheden misbruik had gemaakt. Hij ontkende dit ech ter ten stelligste. Hij besloot met de woorden: „Wij zijn zeer teleurgesteld in deze com missie, Steinebach. die haar werk niet naar behoren heeft gedaan en daardoor zichzelf en haar partijen schaadt door het standpunt van de voorzitter, right or wrong, goed of fout, te verdedigen". De heer R. Jonkhart (PvdA) zei niet van plan te zijn in te gaan op het betoog van de hoer Van Apel doorn. doch verweet de heer K. ter Burg (CPN) wel degelijk misbruik te hebben gemaakt van gegevens uit de raadscommissies, doch dan op een datum buiten de periode van onder zoek van de commissie Steinebach. Dit betrof een verzoek van de heer Ter Burg om aan de sociaal ge- steunden een Kerstgratificatie te verlenen in 1948. waarover in de raadscommissie reeds gesproken was. De heer Jonkhart vermoedde in het verzoek van de heer Ter Burg (gedateerd 21-12-'48) een bepaalde politieke bijbedoeling. Hij moest echter na repliek van de heer Ter Burg toegeven, dat deze niet op de bewuste vergadering van de com missie aanwezig is geweest, doch dit Rimboekisten EEN aantal Amersfoortse ama- teur-artisten is al enige tijd druk met de voorbereidingen voor de morgenavond in het Grand Theatre op te voeren revue „Uit de Rimboekist". Dat is allemaal „liefdewerk oud papier". Want het gaat er om on ze militairen in Indonesië op de afgelegen posten wat verpozing te verschaffen. Daarvoor is geld nodig en van dat geld worden rimboekisten aan. geschaft waarin tal voor de mili tairen interessante zaken worden geborgen. Amersfoort wil niet achterblijven. Het gaat tenslotte om de „Spijkers" voor de rimboe kisten. Zonder spijkers maakt men geen kist. Voor die „spijkers" kunt u zor gen Ga morgenavond naar het Grand Theatre. Het program dat men u daar voor zet. waarborgt u een paar genoeglijke uren. Men heeft zich in Amersfoort bijna zonder uitzondering achter deze rimboe-kisten-actie gesteld. De be langeloze medewerking van diver se instanties was voortreffelijk. Het wachten is nu op de toe schouwers. Want die moeten de „spijkers" in de bak brengen, dan eerst kan er getimmerd worden Stel dus de mensen die aan de NIWIN zo graag een flink bedrag willen overhandigen niet teleur. Komt in groten getale! U zult er geen spijt van hebben. af aan de „politieke bijbedoelingen", De heer G. Wielinga (AR) diende daarop een met enthousiasme be groet voorstel van orde in om de be sprekingen over het rapport/Steine- bach te beëindigen Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Geen dieting Dr. B. S. A. Al (Arb kreeg bij de behandeling van de ingekomen stukken gelegenheid om vragen te stellen over de actie van de Utrecht se schadecommissie voor het bouw bedrijf. Wij herinneren er aan dat de Schade-commissie aan andere aannemers verbood voor het com plex van 60 woningen aan de Zon nebloemstraat werkzaamheden te verrichten omdat de aannemer in gebreke bleef met het doen van zijn betalingen. De Centrale Schade- commissie. zo deelde dr. Al mede is zo vrij geweest om in een aan hem gericht uitvoerig schrijven alvast de aan B. en W. van Amersfoort gestel de vragen te beantwoorden. In dit antwoord werd o.m. gezegd, dat een christelijke en welopgevoede rege ring niemand zal mogen dwingen om werk te doen voor mensen die hun financiële verplichtingen niet kunnen nakomen Het uitoefenen van dwang om de woningbouw aan de Zonnebloemstraat voortgang te doen vinden, lag dan ook niet in de bedoeling van de vragensteller, naar deze verklaarde. Hij vroeg zich af wat het gemeen tebestuur heeft te doen of: le een zakelijke houding aannemen; 2e. positief recht doen gelden; 3e. het morele recht te hanteren of 4e. de vorm van de „aardige geste" te kie zen. De eerste methode is kapitalistisch aldus dr. Al, de tweede mogelijkheid is niet aanwezig, toepassing van de derde mogelijkheid is niet aan de orde omdat de situatie oorzaak is van de moordende onderlinge con currentie in het bouwbedrijf en de „aardige geste" werd teniet gedaan door de minder prettige houding van de zijde van de Schade-commis sie. In ieder geval wilde dr. Al gaarne vernemen of het college actief werk zaam is of was geweest om tegen de boycot van de Schade-commissie te ageren. Uit het antwoord van wethouder J Koopman bleek wel dat 't college niet heeft stil gezeten. Bijzondere woorden van waardering had de wethouder voor de bekwame wijze waarop de Dienst Gemeentewerken in dit conflict is opgetreden. Het werk is niet noemenswaardig ge stagneerd geweest cn met eigen mensen zijn de meest nodige werk zaamheden verricht. De Schade- commissie heeft tot tweemaal toe een vergaand voorstel van B. en W. van de hand gewezen, maar toen men zag dat men in Amersfoort toch doorging met de woningbouw, is men op deze halsstarrige houding teruggekomen. Ten slotte ging de Schade-com missie accoord met het voorstel van B. en W. die de zo gewaardeerde steun van de Dienst gemeentewer ken en het Ministerie van Weder opbouw verkregen, om: le. uit de financiële zekerheid" een bedrag van 50.000— beschikbaar te stel len voor de betaling van oude pos ten; 2e. per week te betalen de inge brachte arbeid en 't materiaal en 3e. van de 35.000.aan onderhouds termijn 25.000— beschikbaar te stellen aan de crediteuren. Niettemin achtte de wethou der het een gevaar dat groepe ringen in het maatschappelijk verkeer dwangmiddelen bezitten waardoor het zelfs mogelijk wordt de zo noodzakelijke wo ningbouw te doen stagneren. Gasprijs De raadsleden mej. J. Baas. K. ter Burg en W. van Apeldoorn (allen CPN) hadden schriftelijk verzocht of a. B. en W. bereid waren de gas prijs met 2 cent te verlagen en zo niet om dan b. de gasprijs met 1 Vz cent te verlagen. Wethouder Van Galen Last ant woordde. dat de verhoging van de kolenprijs per 1 Januari 1949 het noodzakelijk maakt de huidige gas prijs te handhaven en deelde mede. dat hii in April of Mei een nieuwe verhoging van de kolenprijs ver wachtte. B. en W. zullen niettemin trachten de tegenwoordige gasprijs ook na April of Mei te handhaven. De heer Ter Burg was daarmede niet tevreden gesteld en toonde een rapport van drie getikte kantjes over deze kwestie, dat, omdat hij zijn leesbril niet bij zich had. niet behandeld kon worden en op verzoek van de voorzitter tijdens de bespre kingen over de begroting aan de or de zou komen. Het voorstel van B en W. om aan de openbare lagere school voor bui tengewoon lager onderwijs een naam te geven, was vopr de heer G. Wie linga (AR) aanleiding om te vragen of het mogelijk was. dat voor de scholen, dié thans genummerd zijn. zinvolle namen worden bedacht. Wethouder Spiekermann antwoord de. dat B. en W. reeds naar namen hadden gezocht, doch dat men nog niet bijzonder geslaagd was. Het oor spronkelijke voorstel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tijdens de besprekingen over het voorstel van B. en W. om crediet te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen voor openbare lagere scholen in verband met oorlogsscha de vroeg de heer W. van Apeldoorn om een specificatie, of de bibliothe ken hier ook onder vallen, en waar om dit voorstel niet eerder werd in gediend. Wethouder Spiekermann zegde de heer Van Apeldoorn een specificatie toe. deelde mede. dat de bibliothe ken er inderdaad onder vallen en dat het voorstel niet eerder was in gediend. omdat niet te voorzien was geweest, dat de schade vergoed zou worden. De heer Van Apeldoorn wenste daarop alleen een specificatie van de schade van de bibliotheken, die volgens de wethouder niet erg groot was. De voorzitter verzocht het vragen zoveel mogelijk te beperken, daar dit zeer tijdrovend was. Daarop volg de er v/eer een serie opmerkingen van de CPN-fractievoorzitter. ..Wat ik gevraagd heb is redelijk", zo zei hij. „zoals al de vragen van ons re delijk zijn" (gelach) Het voorstel van B. en W. werd daarop conform aangenomen. H. M. Plas verlaat de H.B.S. Aan dr. H. M. Plas is op zijn ver zoek met ingang van 1 September a.s eervol ontslag verleend als le raar aan de R.H.B.S. te Amersfoort, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Kermis Het voorstel van B. en W. om 25% van de opbrengst van de vermake lijkheden bij gelegenheid van de be vrijdingsfeesten te organiseren door de A.G., tot bestemming van de kos ten van het kinderfeest op de mid dag van de bevrijdingsdag, was aan leiding tot een langdurig gesprek. De heer R v. d. Kamp (AR) meen de. dat de bedoelde vermakelijkhe den de vorm hadden van de ker missen. die destijds bij raadsbesluit in Amersfoort verboden werden. Dit is wel geen feitelijke kermis, aldus de heer Van de Kamn doch ik zie principieel geen verschil. Ik ben al blij. dat de Zondag er niet mee ge moeid is. maar dat neemt niet weg. \dat ik me principieel niet met dit voorstel kan verenigen. Bovendien is de middenstand niet gebaat bij deze vermakelijkheden, die duizenden guldens in de kas van kermisexploi tanten brengen De heer J. A. G. Alders was het daa r niet mee eens en betreurde het destijds genomen besluit, dat de ker mis in haar oude vorm niet in Amersfoort zal terugkomen. Hij be schouwde kermis op zichzelf als een onschuldig volksvermaak. „Het argument van de midden stand", zo sprak de heer Alders, „gaat mij te ver. Vele kermisexploi tanten kunnen wij ook tot de mid denstand rekenen. Bovendien komen er vele mensen uit de omgeving van Amersfoort hierheen, die hier hun geld verteren, wat tenslotte Amersfoort ten goede zal komen. Voor het principiële argument kan ik respect hebben, al deel ik het niet. Laat Amersfoort geen dood gat worden!" De heer Van Gent (WD) sloot zich voor een gedeelte bij de heer Alders aan. doch hoopte, dat de fees ten in goede banen geleid zouden worden. Hij zag liever, dat een sub sidie werd verleend dan 25% van de opbrengst van de vermakelijkhe den af te staan. De heer J. Vis (Arb.) merkte op, dat het geld niet de Amersfoortse Gemeenschap, doch de kinderen ten goede zou komen. De heer K. ter Burg (CPN) vroeg of de kinderfeesten algemeen wa ren. hetgeen bevestigend werd be antwoord. De heer C. v. Zwol (CHU) ver zocht de kramen en tenten te slui ten op Zaterdagavond elf uur. Wethouder van Galen Last ant woordde de sprekers en zeide, dat het hier niet ging om het houden van een kermis, maar om een voor stel om 25% enz. af te staan van de pachtsom, dat de feesten in goede banen zullen worden geleid, dat men iedere avond om elf uur zal ophou den en dat subsidie-verstrekking be zwaren meebrengt. Het voorstel werd daarop aange nomen. De heer Van de Kamp werd geacht tegen te hebben gestemd. Ere-baantje? Uitgebreid waren de discussies over het ontwerp-statuut van Ged. I Staten tot herziening van de jaar wedde van de wethouders, dat aan leiding was van veel waarderende woorden van de meeste raadsleden voor het werk, dat de wethouders in het belang van de gemeente verrich ten en in een amendement op het ontwerp, dat ondertekend was door de heren J. Steinebach, J. A. G. Al ders en G. Wielinga namens de PvdA, KVP en AR-fracties. Dit amende ment behelst een voorgestelde ver hoging van de ontwerp-jaarwedde der wethouders van f 4500,tot f 5000.en voorgestelde toepassing van de bepaling kindertoeslag, bei de van terugwerkende kracht', aan te vangen op 1 October 1947. De heer Ter Burg (CPN) had ook waardering voor het werk van de wethouders, maar wees er op. dat er een loonstop is. waaraan ook de hand wordt gehouden indien het een voorgestelde toeslag van een rijks daalder inplaats van een gulden ten behoeve van de arbeiders betreft. Deze opmerkingen werden ge volgd door een uitvoerig en soms fel debat. De heer Alders vond het vreemd, dat de heer Ter Burg wel waardering voor het werk van de wethouders had, maar toch zijn steun niet kon geven aan het amen dement. De heer W. van Gent (WD) daar entegen was het met de heer Ter Burg eens wat betreft de loonstop. Hij beschouwde de functie van een wethouder bovendien nog als een ere-baantje. De wethouders, aldus de heer Van Gent, hebben ook een gewoon beroep. De heer Wielinga was het vanzelf sprekend eens met het door hemzelf ook ondertekende amendement. De heer Van Apeldoorn onderschreef de woorden van de heer Ter Burg en vond het onbillijk, dat de wethou ders 5000.— zouden gaan verdie nen, terwijl aan de arbeiders een toeslag van een rijksdaalder werd geweigerd. Hij noemde de onderte kenaars van het amendement de vertegenwoordigers van het groot kapitaal en vond, dat de verschillen in beloning voor arbeid hier van een kapitalistische grootte waren. De voorzitter nam daarop het woord en vertelde de heer Van Apeldoorn: „Ook in de wereld, waaraan de heren Ter Burg en Van Apeldoorn altijd een voor beeld nemen. zijn reusachtige maatschappelijke verschillen", waarop de heer Van Apeldoorn repliceerde met de opmerking: „Ik geloof, mijnheer de voorzit ter. dat U 'nu bezig bent met het hoofdstuk buitenlandse politiek". Het amendement/Steinebach werd vervolgens aangenomen met de stem men van de CPN-fractieleden en die van de heer W. van Gent (WD) te gen. Gedeputeerde Staten van Utrecht zal worden geschreven. Na dien werd de zitting geschorst tot 7 ir. In de avondzitting werd de rest van de uitgebreide agenda afge werkt en een begin gemaakt met de algemene beschouwingen over de begroting. „Ik geloof, dat Uw voorstel voor het bouwrijp maken van een ter rein nabij de Hooglandseweg voor de bouw van honderd montage-wonin gen te ver gaat", zeide de heer K. Coolcn (KVP) tot het college van B. en W„ „omdat het impliceert, dat wij accoord gaan met de bouw dier montage-woningen. Tegen dit laat ste opperen wij bezwaren, omdat wij van mening zijn. dat de gemeente niet verplicht is deze huizen te aan vaarden." Hierop antwoordde zowel de burgemeester als wethouder J Koopman: „De gemeente is wel zeker genoodzaakt montage-wo ningen te bouwen, omdat anders het bouw-volume zal worden verminderd. Doch gelukkig heb ben wij een gunstige keuze kun nen maken uit verschillende pre fab-systemen, die tegenwoordig bestaan." Na deze uiteenzetting werd het voorstel aanvaard. Het voorstel van B. en W. de bij dragen in de kosten van uitzending en verpleging van kinderen naar en in herstellings- en gezondheidskolo nies tot één' gulden per kind te ver hogen bracht mej. J. L. Baas (Comm.) tot de opmerking, dat haar fractie deze subsidie nog te laag achtte en zij diende dan ook een motie in, die een hoger bedrag be oogde. Deze motie werd met 26 tegen 3 (Comm.) stemmen verworpen, ter wijl de raad het voorstel van B. en W. aanvaardde. „Wat zijn Uw plannen?", vroegen enkele raadsleden aan B. en W. bij de bespreking van het voorstel de Duitse bunker in Birkhoven over te nemen. Hierop antwoordde wethou der Van Galen Last (CH): „Wij moe ten deze zaak nog nader bekijken, maar zeker is in ieder geval, dat in deze bunker waardevolle materialen zijn verwerkt, die wij ongetwijfeld nog kunnen gebruiken. Voorts kan ik nog meedelen, dat wij aanvragen van jeugdbewegingen hebben gekre gen om de bunker als clubhuis in te richten." Bezwaar tegen het verhuren van een perceel grond aan de Randen- broekerweg aan de Shell voor het bouwen van een „Service-station" hadden de heren J. van der Linden (KVP) en W van Gent (WD), die een dergelijk station ontsierend acht ten voor de omgeving. Daarom werd het desbetreffend voorstel door B. en W. aangehouden om net nader te onderzoeken. Na een benoeming ging men over tot de behandeling van de begroting. TEN slotte bereikte de Amers foortse raad Dinsdagavond om ongeveer negen uur het eindpunt van de lange agenda. Daaraan waren heel wat halteplaatsen voor af gegaan. Men ging echter na de thee met nieuwe moed aan de slag om de gemeentebegroting over 1949 uiteen te rafelen. De voorzitter liet vooraf een waarschuwend woord horen, dat men bij de algemene beschouwingen vooral de grote lijn In het oog moest houden. Op kleine onderdelen kan men altijd nog later ingaan bij de bespreking van de bedrijven, aldus de burgemeester, die verzocht om aan te vangen met de algemene beschouwingen. De eerste woordvoerder was de fractie-voorzitter van de Party van de Arbeid, die zeide evenals de voorzitter van een stylvolle behan deling van de begroting te houden. De heer Steinebach herinnerde aan de gevoerde strijd om een sluitende begroting te krijgen. Wy hebben de noodlijdendheid gekend, doch kwa men hoewel geforceerd toch weer aan een sluitende begroting toe. Spr. fractie zal eerst dan juichen als alle tekorten zijn weggewerkt en men dus zonder meer van een sluitende begroting kan spreken. Twee problemen beheersen, aldus de heer Steinebach, de gemeente politiek. Dat is: le: de woningbouw en 2e: het uitbreidingsplan. Wy in Nederland waren verder met onze woningbouw dan in vele andere landen, daarom wordt het woningtekort dubbel ge voeld De kwaliteit van de gebouw de woningen geeft echter reden tot voldoening. Hij besprak voorts het euvel van de samenwoning en deed een* beroep op de burgery om dit probleem niet moeilijker te maken dan het al is. Hij herinnerde aan het goede be sluit. indertyd door de noodgemeen- teraad genomen, om een crediet van 100.000.beschikbaar te stellen voor de voorbereiding van het kern- plan. De heer Steinebach achtte spoedige publicatie van het plan gewenst en vond het vanzelfspre kend dat de thans zittende raad deze zaak nog kreeg te behandelen. De nieuwe raad kan dan in Sep tember in de aangegeven richting voortgaan. Spr. hoopte dat B. en W. de vestigingen te Amersfoort zullen stimuleren. Verder verzocht de heer Steinebach aan het college, of spoedig de aamvyzing kan vol gen van die gronden welke voor erfpacht in aanmerking komen, ingevolge het door de raad aan genomen desbetreffende voor stel. T.a.v. de erfpacht merkte spr. op, dat hy zich kan voorstellen, dat tegenstanders van dit stel sel met lede ogen de aanneming hebben gezien. Maat men ver- gete niet, dat het voorstel een r-ompromis was, hetwelk Indu strieterrein en andere com plexen bouwgrond buiten de erfpacht hield. En hy is van mening, dat het redeiyk com promis in deze vergadering waar t.a.v. van de meeste vraagstukken verschil van in zicht bestaat, de enige moge- ïykheid is om tot zaken doen te komen. De P. v. d. A.-fractievoorzitter wenste even stil te staan bij dc tot standkoming van het Medisch Paedagogisch Bureau. In dit ver band merkte hy op dat het verschil in inzicht een gevaar kan worden als het tot gespletenheid gaat lei den. Deze kant aldus spr. moeten wy niet uit. Ook de groei •an Amersfoort houdt ons steeds bezig. Wy moeten van top tot teen in de nieuwe kleren worden gesto ken. Het zal daarby zyn dat de „cost voor de baet" uitgaat. Wy moeten onze kinderen geen half werk en zeker geen slecht werk achterlaten. Zolang er gemeenteraden zyn geweest, waren er raadsleden die be weerden, dat wy niet boven onze stand moeten leven. Maar De navolgende agendapunten van de Dinsdag gehouden raads vergadering gingen onder de ha mer door of leverden geen noe menswaardige discussie op: Notulen. Advies van B. en W. naar aan leiding van het verzoek van 't be stuur der vereniging tot bevorde ring van christelijk nationaal schoolonderwijs om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van materiaal voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de scholen Fred, van Blankenheym- straat en J. van Dieststraat (ge drukte verzameling nr. 46). Voorstel van B. en W. tot verho ging van het maximum-bedrag voor de eerste inrichting van de christelijke school voor buitenge woon lager onderwijs in verband met toeneming van het aantal leer lingen (gedrukte verzameling nr. 41). Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een voorschot op de gemeentelijke bijdragen over 1948 ten behoeve van de R.K. school voor buitengewoon lager onder wijs. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de gemeentelijke bij dragen over 1946 ten behoeve van de christelijke school voor buiten gewoon lager onderwijs (gedrukte verzameling nr 40). Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een voorschot op de gemeentelijke bijdragen voor 1949 ten behoeve van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het totaal-bedrag van de aan de schoolbesturen gedane vergoedingen en van de voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven voor de bijzondere lagere scholen over het 5-jaarlijkse tijd vak 1943 t.m. 1947 (gedrukte ver zameling nr. 50). Voorstellen van B. en W. tot wij ziging van de verordening tot re geling van de vergoeding van ver plaatsingskosten van gemeenteper- soneel en onderwijzers (gedrukte verzameling nr. 44 en 45). Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het verslag betreffen de de verstrekking van kleding aan schoolkinderen over 1948. Voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van 200 opvouwbare stoelen voor de markthal). Voorstel van B. en W. tot het le veren van water aan bewoners van de gemeente Leusden, wonende aan het gedeelte van de rijksweg AmersfoortArnhem tussen de Hertekop en de Schutterhoeflaan en aan de Schutterhoeflaan (ge drukte verzameling nr. 52). Ontwerp-besluit van de gedepu teerde staten van de provincie Utrecht tot herziening van de jaar wedde van de gemeente-secretaris (gedrukte verzameling nr. 53). Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening tot afwijking van het bepaalde in ar tikel 2, lid 2, van het winkelslui- tingsbesluit ten aanzien van ruim ten, waar pleegt te worden ge werkt in een kappers- of barbiers onderneming, zich bevindende op kazerneterrein (gedrukte verzame ling nr. 54). Voorstel van B. en W. tot finan ciering van de eerste inrichting van het medisch-opvoedkundig bu reau (gedrukte verzameling nr. 55) Voorstel van B. en W. tot het verlenen van credieten voor: I. verbouw oude schaft-, was- en kleedlokaal tot één was- en kleedlokaal; II. verbouw gedeelte paarden stal tot bergruimte; III. aanschaffing draaibank ten behoeve van werkplaats, een en ander aan de reinigingsdienst (ge drukte verzameling nr. 56). Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de bouw van een pompgemaal in het Soes- terkwartier (gedrukte verzameling nr. 48). Voorstel van B. en W. om: a. hun college te machtigen me de te werken aan de voorlopige oprichting van de N.V. Industrie park Amersfoort; b. in beginsel in te stemmen met de door hem omschreven financie- ringsopzet (gedrukte verzameling nr. 57). Voorstel van B. en W. inzake kwijtschelding van een gedeelte van de pachtsom voor buffet en vestiaire markthal (gedrukte ver zameling nr. 58). Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het bou wen van 52 woningen in het Soes- terkwartier (gedrukte verzameling nr. 59). Voorstel van B. en W. betreffen de het inrichten van het gebouwtje mr. Th. Heemskerklaan 29 tot 2 woningen (gedrukte verzameling nr. 43). Voorstel van B. en W. tot intrek king van het raadsbesluit van 27 November 1934 nr. 747 regelende de vergoeding aan makelaars en andere tussenpersonen bij aan- en verkoop van onroerend goed. Voorstel van B. en VV. tot over dracht van grond, thans behorende bij woningen aan de Eemstraat in beheer bij de stichting „Centrale Woningzorg", aan de gasfabriek. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een huis met grond nabij de Hooglandseweg van J. van de Be- dum. Voorstel van B. en W. om een oerceel dennenbos en hakhout ge legen in de gemeente Leusden aan de Dodenweg en Arnhemseweg aan te kopen van mevrouw de wed. mr. K. J. H. Royaards te Huis ter Hei de. Voorstel van B. en W. tot ver huur aan E. Bollegraaf c.s. van op stallen met grond aan de Kamp. Voorstel van B. en W. tot ver huur aan het riik van een lokaal van de gasfabriek. Voorstel van B. en W. tot ver huur van de exploitatie van Mon nikendam aan J. L. Grootkop. Voorstel van B. en W. tot ver huring aan J. Petersen e.a van een lokaal van het distributiekantoor als oefenlokaal voor de muziekver eniging „Excelsior". Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel industrieter rein aan D. F. Romeijn c.s. Voorstel van B. en W. tot ver koop aan de Stichting Centrale Wo ningzorg van percelen bouwterrein aan de Zonnebloemstraat. Sering straat en de Kamillestraat. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Heemskerklaan aan J. M. Baarslag. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begroting dienst 1948. het mag toch ook niet zo zyn, zoals helaas teveel in het ver leden het geval is geweest, dat wij ons nageslacht met een kwade erfenis laten zitten. De heer Steinebach besloot met het opsommen van een aantal ver- gelykende cijfers tussen de begro tingen 1948—1949 over de uitgaven per hoofd der bevolking van de ver schillende gemeentelyke instellin gen. Zij bleken zeer leerzaam te zijn wat betreft de gevoerde gemeente politiek. Van de politie was het be drag per hoofd over 1948 10.69 (1949: 10.67); straten, wegen cn plantsoenen 6.93 (8.11); reinigings dienst 4.53 (4.61); volksgezondheid 2.40 (2.77); jeugdzorg, sport 0.58 (0.91); woningbouw 4.23 (4.78); culturele zorg 0.41 (0.50); monu menten 0.36 (0.37); sociale diensten en krankzinnigenverpleging 1.61 (1.90); onvolwaardige arbeids krachten 0.04 (0.03); armwezen 7.38 (7.—); kinderverzorging 0.02 (0.02)gezinsverzorging 0.12 (0.17) en overbruggingsuitkering 3.10 (1.33). De heer W. van Apeldoorn (C.P.N.) kreeg toen het woord om zyn standpunt over de Amersfoort se gemeentepolitiek kenbaar te ma ken. Hy maakte een ruim. gebruik van de door de burgemeester ge boden gelegenheid om deze politiek vast te knopen aan hetgeen in de wereld vooral op politiek gebied gaande is. Hij herinnerde er aan dat het drie jaar geleden nog moge lijk was elkaar met open vizier en blanke wapens te ontmoeten. Er was nog ruimte voor een gesprek. Wy strijden nog steeds met open vizier en blanke wapens. En zich richtende tot de vertegenwoordigers van de andere partyen zei de heer Van Apeldoorn, dat zij de wapens in dienst hadden gesteld van het groot-kapitaal. De wering van de communisten uit de raadscommissie kwam meer dan eenmaal ter spra ke. Burgemeester Molendijk moest enige keren ingrijpen en hij tole reerde niet dat de C.P.N.-vertegen woordiger mensen in het debat be trok, die zich niet in deze vergade ring konden verdedigen. Sprekende over de hetze tegen de Sovjet Unie zeide de heer Van Apeldoorn: ,,er is angst, niet voor de tanks, maar voor tractoren van het socialisme". Spr. toonde met cijfers aan dat de woningbouw in Amersfoort en Ne derland stagneerde tengevolge van de grote uitgave voor militaire doel einden. Beloften Hy rafelde de verkiezingspro gramma's van de andere partijen uiteen en zeide dat de daarin ge dane beloften niet in vervulling zyn gegaan en nooit zullen gaan. Hij noemde de bouw van een bad huis in het Soesterkwartier, de tun nelbouw en misschien wel de bouw van een concertzaal beloften, die al ver voor de oorlog zijn gedaan. Men komt er nu weer mee aan, maar zal het ooit zover komen, aldus spr. Als men deze dingen wil verwerke lijken, dan is er maar een weg: stryd tegen de oorlog. Na het betoog van de heer Van Apeldoorn verdaagde de voorzitter de vergadering tot Woensdagmid dag twee uur. Amersfoorts Mannen Koor bracht voorzitter een serenade De heer P. C. Sonius, districts chef van de PUEM, voorzitter van het Amersfoorts Mannenkoor, wordt sedert geruime tijd in het ziekenhuis „De Lichtenberg" ver pleegd. De overige leden vgn het koor kwamen nu op het goede idee hem een serenade te bren gen. Het hele koor begaf zich Dinsdagavond naar „De Lichten berg" en sielde zich beneden in de hall op. Dit alles was zonder me deweten van de heer Sonius tot stand gekomen. Men kon zich voorstellen hoezeer hij was ver rast toen hij door „zijn koor" en kele liederen van Schubert hoor de zingen. Hij stelde deze geste zeer op prijs evenals de rasters en de overige verpleegden. Bosbad-capaciteit niet 2500 maar 5000 In ons artikel „Bosbad ondergaat grote veranderingen", dat Woensdag ge plaatst werd, staat, dat er ln het Bos bad twee koepels voor het opbergen van kleren komen, zodat het bad op zeer warme dagen 2000 2500 mensen kan herbergen. Het is echter zo. dat in Iedere koepel de kleren van 2000 2500 mensen kunnen worden opgebor gen. De totale capaciteit van het Bos bad woidt dus vier A vyfduizend mensen. Dit najaar avonddiensten in de Gasthuiskerk In de jaarvergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden, gisteravond in het ge bouw dier vereniging gehouden, werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester na ampele bespreking goedgekeurd, terwijl de voorzitter, mr. Th. A. Fruin, beide heren voor hun werk dank zegde. Voorts kozen de aanwezige leden als secretaris de heer drs. P. M. Veendorp (Utrechtseweg 325) en als bestuursleden de heren Chr. J. Los, Bern. van Ruijven en J. v. d. Toorn. Tot lid der financiële com missie werd benoemd de heer C. van Ham, in de heer J. P. T. Sil- lemans, die niet herkiesbaar was. In het najaar zal een proef wor den genomen met enige in te las sen avonddiensten in de Gasthuis- kerk, terwijl de propaganda-actie zal worden gestimuleerd om een zo groot mogelijk aantal leden te kunnen werven. De heer W. Oos tergo ontving een compliment voor zijn uitstekend en met zoveel suc ces bekroond propagandistisch werk voor de vereniging. Burgerlijke stand Geboren: Gerard, z. van C. A. van Bruggen en W. Kolfschoten: Francisca Martha Maria. d. van P. v. d. Span en A. W. Gerrits: Willem, z van R. Plante en M. S. D. de Jong: Hendrik, z. van J. Schep en M. v. Eeken: Hendrlna Mar- garetha, d. van S. Los en N. v. Drieen hulzen; Josephine Maria, d. van H. A. Kuiper cn H. G. M. van Keulen. Britse onderscheiding De Engelse ambassadeur in Ne derland, sir Nevil Bland, zal op Maandag 4 April in de ambassade in Den Haag the medal voor cou rage in the cause of freedom uit reiken aan de Amersfoortse wacht meester A. Maljers. Deze onderscheiding werd de heer Maljers verleend door de Britse koning voor zijn hulp aan geallieerde militairen in de bezet tingstijd, in het bijzonder aan En gelse vliegtuigbemanningen en air-borne-troopers. Automatisch telefoneren met Ermelo-Veldwijk en Hierden De P.T.T. deelt ons mede, dat op 8 April a.s. de automatische telefoonccn- tralen te Ermelo-Veldwijk en Hierden lil dienst zullen worden gesteld. Van die datum af kan men Ermelo-Veldwijk automatisch bereiken onder het netnum mer K 3417, terwijl Hierden is te berei ken onder het kengetal K 3413. De aandacht dient er op te worden gevestigd, dat de mogelijkheden voor in- kiezen in andere netten dezelfde zijn als voor de overige centrales ln het telc- foondistrlct Utrecht. Kook- en bakdemonstratie in de P.U.E.M.-keuken In de PUEM-keuken aan het Smalle- pad gaf mevrouw Zeldenrust—De Jongh Dinsdagmiddag een kook- en bakdemon stratie, die bijzonder geslaagd Is. Na het welkomstwoord van de voorzitster leidde zij haar cursus in en merkte op, dat iedere huisvrouw op hoogtij-dagen gaar ne met een welverzorgde en smakeiyke maaltijd voor de dag wil komen. Het te bereiden menu bestond uit paasgerechten, zoals gevulde pikante eieren, kervelsoep, lofschotel met ham en kaas en citroenvla met slagroom. Als extra attractie werd een paastaart en een opgerolde koek, bespoten en gegar neerd met eitjes en kuikentjes, gebak ken. De belangstelling voor deze defnon- stratles is altijd erg groot en aangezien er plaatsen te weinig waren, heeft het bestuur besloten Donderdagmiddag een zelfde demonstratie te geven. Na afloop werden de bereide lekkernijen verloot. Een hartelijk applaus beloonde de moei te van de beide dames. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die met zyn karretje in de verboden richting van Kroontjes- molen reed; werd bekeurd. Hetzelfde lot onderging een fietser, die zonder het vereiste voor- en achterlicht reed, een ander, die zich liet voorttrekken door een auto een autobestuurder, die zijn wagen binnen de tien meter van een autobusparkeerplaats tot stilstand bracht en de bestuurder van een auto, die zon der achterlicht, zijlichten en nummer- licht reed. Een krantenbezorgster. die een leer plichtig kind kranten liet bezorgen, werd bekeurd Benoeming Tot onderwijzeres aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, v Sehoollanatje 17. werd door de raad be noemd mej. W. C. van Luyn te De Bilt. Grand Theater, Snouekaertlaan, tel. 4632, t.m. Donderdagmiddag „Het dal der beslissing". Aan vangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel, telef. 6572, t.m. Donderdagavond „Twee x Twee". Aanvangstijden: Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater, Langestraat, t.m. Donderdagavond. Tweede deel van Captain America „De doods klok luidt". Aanvangstijden: Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Woensdag 30 Maart Markthal. 7.30 uur. „Wilhelmi- na" Gymnastiekuitvoering. Amicitia, 7.30 uur. Feestavond „Hosanna". 16-jarig bestaan. Donderdag 31 Maart KAB-gebouw, 8 uur; Passie avond. Grand Theatre 8 uur: Niwin- cabaret „Uit de rimboekist". „d' Oranjeboom", Leusderweg, 7.30 u: Lezing over Bijenteelt. Ned. Vrouwen Elec. Ver. 2.30 u: Smallepad 6: PUEM-keuken. Kook demonstratie. DANSEN: J. VAN SCHALK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 6510. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur, Zondag s middags 15—17 uur 8 avonds 2023 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 8—11 uur. CABARE1 DANCING VAN 1 HUL Krommestraat 14. TeL 6685. Hoevelaken Jaarvergadering G. M. v. L. In hotel „Fontein" wordt Vrydag- avond om acht uur de jaarvergade ring gehouden van de Gelderse Mij. voor Landbouw afd. Hoevelaken. Spreker is dr. J. Grashuis met een rede over „Moderne veevoeding". Belangrijke film In het Verenigingsgebouw wordt Vrijdagavond om 8 uur de geluids film „Het leven der Nederlandse militairen in Indonesië" vertoond met medewerking van het ministe rie van Oorlog. Toegang 16 jaar. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Comité Ereschuld en Dankbaarheid. Ouderavond van Chr. School Dinsdagavond werd in een lokaal van de Christelyke School een ouderavond gehouden waarvoor zeer vgel belangstelling bestond. Ds. van Amstel opende met laten zin gen van psalm 105 3 en ging daar na voor in gebed. Door de kinderen werden enige liederen gezongen o.l.v. de heer W. de Vries, waarna enige gedichten werden voordragen. Hierna hield de heer H. Bokhorst, onderwijzer aan het Christelyk In stituut voor Doofstommenonderwijs „Effatha" te Voorburg een zeer interessante rede die met grote aandacht werd beluisterd. Spr. schetste zeer uitvoerig de enorme moeilykheden welke moeten worden overwonnen en welk een vreugde het is als tot slot de doof stomme leerlingen als volwaardige krachten een plaats in onze maat- schappy hebben weten te veroveren. Na dc pauze werd o.a. het woord gevoerd door de heer Schouten als afgevaardigde van het Chr. School bestuur te Stoutenburg. Nog volg den enige zangnummers en voor drachten. In zyn slotwoord deelde de heer Hommerson mede dat in verband met ziekte mej. Meiling eerst na de Paasvacantie kan ver schijnen. Na sluiting door ds. Van Amstel was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2