DAGBLAD VOOR AMERSFOORT n Queen Mary in New York met vier ministers aan boord Plannen voor Indonesisch leger van 18.000 man Amerikaanse waarschuwing aan Duitse leiders Grote eensgezindheid in de Eerste Kamer Bevin: „Ik maak geen deining op een schip, dat is gevaarlijk" Op da Imhhsi Ook Portugal en IJsland lid van Atlantisch Pact Half pond vlees per week Na huwelijk in arrest Doodstraf voor Westerveld Wensen over Amsterdam-Rijnkanaal wijken voor ministeriële argumentatie Spaanse illegalen uiten noodkreet Siliwangi-divisie deels aan de zijde van Nederland lm kort Ibestek Donderdag 31 Maart 1949 Achtste jaargang No. 1289 Opgerizhi door at SUchlIng _Hrt P«roor Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank. PoItbus 9 Abomemao. prils 32 cent p. w. ol t;J R oummm ,0 Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie :n Administratie: Snouckaerüaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOORDER. De ..Queen Mary" is Woens dag in New York aangekomen met aan boord de ministers van buitenlandse zaken van Groot- Brittannië. België. Neder land en Luxemburg. Bevin. Spaak. Stikker en Bech zullen op 4 April in Wash ington het Atlantisch Pact on dertekenen. Onder de passagiers van de Queen Mary" bevond zich ook Andrei Gromyko. die aan het hoofd staat van de Russi sche delegatie bij de Algemene Vergadering .van de Ver. Na ties. Na aankomst van het schip in New York hield Bevin in een der salons een persconferentie waar aan door honderden journalisten werd deelgenomen Een hunner vroeg hem. of hij tijdens de over tocht «van Europa naar Amerika nog besprekingen had gevoerd met Gromvko. Er ontstond grote vro- Ijikheid. toen Bevin antwoordde' „Ik maak nooit deining aan boord van een schip, dat kan heel ge vaarlijk zijn." De Britse minister ontweek de meeste vragen Bij de aankomst van het schip werd door enkele honder den mannen en vrouwen, overwe gend Joden, gedemonstreerd tegen Bevin in verband met zijn beleid in Accijns op gedistilleerd YJET totstandkomen van een eco- -1 A nomische unie tussen de Bene- luxlanden gaat, figuurlijk gespro ken. niet zonder barensweeen. Naast de optimistische zal de aandachtige iezer ook do nocsimistische geluiden kunnen beluisteren. Het valt ook niet mee om iedereen tevreden te stellen. Eigenlijk is zoiets praktisch onuitvoerbaar: het zou betekenen, dat er in werkelijkheid rr~ts ver andert. Waar onderhandeld wordt, komen concessies aan de orde. Om iets te bereiken zullen de betrokken partijen dus. de een meer. de ander minder, iets moeten toegeven LTot eindresultaat is de som van geven en nemen. Met de Benelux is het niet anders; de verschillen in econo mische structuur laten geen andere oplossing toe en pas, als hét besef baan breekt, dat de toekomst het noodzakelijke evenwicht zal schep pen cn dat de voordelen van een gemeenschappelijke economische politiek tegen de nadelen van een geïsoleerde, nationaal-economische politiek zullen opwegen, zijn de scherpe kanljés van het sluiten van een overeenkomst er af. In Nederland zullen de benzine en de borrel duurder worden: in België de suiker en de sigaretten Laten wij ons even bepalen bij die borrel, waaraan in Nederland nog steeds een grote behoefte blijkt te bestaan. Men kan dit betreuren, het neemt niet weg, dat men er reke ning mee heeft te houden. Het in België bestaande tancf bedraagt op hét ogenblik voor gedistilleerd 600 per hl van 50 pet; in Nederland 320; in Luxemburg 510. Het overeengekomen tarief bedraagt 475. Nu is de bestaande gedistilleerd- accijns in ons land steeds beschouwd als de uiterste grens, waartno rrwn gaan kon zonder schade voor de schatkist en nadelig gevolg voor de volksgezondheid. Immers, een ac cijnsverhoging zal het verbruik niet automatisch doen afnemen, doch wel de opbrengst van de accijns, omdat weliswaar de legale fabricage zal verminderen, doch daarentegen de clandestiene fabricage enormé afme tingen zal gaan aannemen. Ook de geheelonthouders tonen zich tegen standers van accijnsverhoging, om dat zij daarin zeker geen middel zien het alcoholverbruik terug te dringen. Welke^gevolgen de voor genomen verhoging zal hebben, is thans nog niet te overzien. Voor spellingen zullen uiteraard geleid worden door de toegenomen vraag van gedistilleerd, in het bijzonder na de oorlog. Zelfs bij een sterk ge stegen aanbod, is de vraag groter geworden. Wel worden de café's minder bezocht, maar de openbare dronkenschap is desondanks toege nomen. De oorzaak hiervan ligt in hét z.g. thuisdnnken. een verschijb- sel. dat algemeen wordt geconsta teerd. doch waarop controle prak tisch onmneeliik is. Het gevaar is daarom niet denkbeeldig, dat de clandestiene stokerijen weer hun kans zullen krijgen, temeer omdat de morele remmen bij het publiek thans minder scherp aanslaan dan voor de oorlog en de techniek der clandestiene stokerij aanzienlijk is vooruitgegaan, terwijl men d$ grond stof. suiker, goedkoop en in onbe- Eerkte hoeveelheid ter beschikking eeft. Het zijn deze vooruitzichten, die, hoe vréémd het ook moge klinken, zowel de drankhandel als de geheel onthouders. met zorg vervullen. De drankhandel, omdat zij haar debiet zal zien verminderen; de geheel onthouders, omdat het kwaad niet zal af- maar toenemen met alle schadelijke gevolgen van dien voor de volksgezondheid. Wel worden de bieraccijns verlaagd, maar bier is, althans in ons land, weinig in trek De handel in gedistilleerd floreert ten koste van het bier. Ook in België is verzet tegen de nieuwe accijnsregeling. Daar pro testeren de grote brouwerijen tegen het voordeel, dat de kleine concur renten zullen genieten die tafelbier voor direct gebruik produceren. Vooralsnog zien al deze tegenstan ders geen andere oplossing en hou den zij het op de toekomst om de waarde van de economische unie tg leren kennen. Waaruit tenslotte blijkt, dat zij zich, bij alle critiek, bij de overeengekomen maatregelen zullen neerleggen. de Palestijnse kwestie. Drie der demonstranten werden gearresteerd. Naar aanleiding hiervan deed zich een incident voor met de rechter ■•lorris Rothenb«rg, een Joodse Amerikaan. Deze weigerde de demon stranten te berechten, zeggende; .,11 ben zo begaan met de tienduizen den slachtoffers van de nazi-terreur, die Bevin verhinderd heeft een toevlucht te vinden in het Joodse vaderland en die hij heeft doen ge vangen zetten op het eiland Cyprus, waar zij lange maanden van nog meer lijden en vernedering heb ben moeten ondergaan, dat ik mij niet bij machte gevoel in dit geval mijn rechterliike functie naar beho ren uit te oefenen. Ik zal daarom deze zaak verdagen totdat de be schuldigden door een andere magi straat kunnen worden gehoord". Plannen Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Acheson. heeft een persconferentie gehouden. Hij verklaarde dat hij het vraagstuk Duitsland met de ministers van bui tenlandse zaken van de Noord At lantische landen, die in Washing ton arriveren om het Atlantisch Pact te tekenen, zou bespreken Naar Acheson zeide. waren er drie voorname oogmerken achter iedere bespreking van het Duitse pro bleem: 1) Duitsland beletten, dat het nogmaals een bedreiging van de wereldvrede zou kunnen worden: 2) Herintegratie van Duitsland in de gemeenschap van Europa als een constructief en vredelievend lid; 31 Het toekennen van meer ver antwoordelijkheid aan de Duitsers bij de regeling van hun eigen za ken. Acheson zeide. dat bijeenkomsten tussen de ministers van buiten landse zaken der landen van het Atlantisch Pact steeds vaker zou den worden gehouden en zij de ten uitvoerlegging van het pact. de economische vooruitgang van West- Europa cn alles, dat de wereld vrede raakte zouden betreffen. Acheson zeide verder, van plan te zijn met enkele van de ministers van buitenlandse zaken te spreken over de voormalige Italiaanse kolo niën. Het onderhoud van Dinsdag met graaf Sforza was nuttig ge weest Acheson was voornemend nogmaals een onderhoud met Sforza te hebben. Portugal en IJsland hebben Woensdag het besluit genomen tot toetreding tot het Noord Atlanti sche Pact. In Lissabon is dit besluit geno men door de raad van ministers, maar op IJsland ging hieraan ook nog een stemming vooraf in het parlement. Het debat duurde twee dagen. Na afloop hiervan leverde de stemming op, dat 37 leden voor aansluiting waren en dat 13 volks vertegenwoordigers hier tegen wa ren gekant. Er waren twee onthou dingen. Tijdens de parlementszitting werden bulten het gebouw, waar men bijeen kwam, demonstraties gehouden van communisten. Er werden enkele ruiten ingegooid. Uit Lissabon vernemen wij, dat de Portugese minister van buiten landse zaken Jose Caeiro de Mata heden per vliegtuig naar New York is vertrokken en van daar zal door reizen naar Washington, waar hij 't pact mede zal ondertekenen. Hij heeft hiervan Woensdag mededeling gedaan aan de Amerikaanse am bassadeur, Lincoln Mc.Veagh, die door hem daartoe op het ministerie van buitenlandse zaken werd ont vangen. Extra treinen tijdens de Paasdagen Om het grote aantal reizigers voor, tijdens en na de Paasdagen te kunnen vervoeren hebben de Spoor wegen een groot aantal extra treinen ingelegd op vr\jwel alle trajecten. Het vleesrantsoen wordt op 250 gram per week gebracht. Volgende week Donderdag wordt een bon van 500 gram aangewezen, die veertien dagen geldig ia. Onderwijzers ontstemd door houding regering De Algemeen Nederlandse Onderwjj- zersfederatle heeft een adres aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht, waarin zij zich op het standpunt stelt, dat voor onderwijzers dezelfde bezoldigingsregeling moet gel den als voor ambtenaren. Over het afbreken der onderhandelin gen door de regering zegt het adres der onderwijzers, dat de weg, die de rege ring heeft ingeslagen, zal lelden „tot verbittering, opstandigheid en onrust, tot grote schade van ons Nederlandse volksonderwijs." Rechercheurs van de centrale recherche arresteerden Woensdag morgen na 't voltrekken van zijn huwelijk in het stadhuis te Am sterdam de 20-jarige los werkman E., wonende in de Jordaan. Hij is verdacht van medeplich tigheid bij de diefstal van 400 pakjes shag uit een parkerende ex peditie-auto op het Singel. E.. die een bekende van de politie is, werd reeds een paar dagen gezocht. Hij was echter niet te vinden en de politie, die wist dat hij Woens dag in het huwelijk zou treden, kon niet anders doen dan het jonge echtpaar een minder prettig huwe- lijksbegin bezorgen. Kampbetcaker schuldig aan vele misdaden Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde vanmorgen Berend Jan Westerveld tot de doodstraf. Westerveld was bewa ker in het kamp te Amersfoort, Hij maakte zich daar schuldig aan mishandelingen en was lid van het peloton, dat zes goede Neder landers doodschoot. Hij verleende voorts assistentie bij het fusilleren van acht en vijftig gevangenen. Op 17 Maart eiste de procureur fiscaal een levenslange gevangenis- stxaf. Reclameverlichting mag weer branden Ingang van 1 April zal het zijn toegestaan lichtreclames te branden voor zover deze dienen voor de aanduiding van de naam van het bedrijf waarop deze reclame ls aangebracht. Het ver lichten van reclameslagzinnen e.d. ls dus niet toegestaan. Er moet op worden gerekend dat In de komende wintermaanden met het oog op de belasting van de electrische cen trales In de spitsuren ook aan de re clameverlichting weer ingrijpende be perkingen zullen worden opgelegd. PHILIPS ZENDT ZIJN EERSTE ELECTRON EN MICROSCOOP naar hot buitenland. Dit apparaat zal na aankomst te Londen eerst vier da- oen op de Exhibition of the Physical and Optical Society worden ten- toonoesteld voor het zijn onderzoekingswerk ten bate van de mensheid in het onderzoekinaslaboratorium van hel Koninklijk Kanker Hospitaal in Londen begint. De eigenlijke microscoopbuis met het middenstuk van de apparatuur wordt netjes iif een grote pakkist geborgen voor verzen ding naar Londen. Taak van Nederlandse trofpen zal geleidelijk worden overgenomen Het Nederlandse leger in Indonesië heeft vandaag officieel de plannen bekend gemaakt voor de spoedige oprichting van een nieuw federaal leger in Indonesië. Deze nieuwe Indonesische troepen zullen geleidelijk de plaats innemen van de in Indonesië zijnde Nederlandse troepen. In de bekendmaking wordt gezegd, dat dit jaar 18.000 Indonesiërs in het nieuwe leger zullen worden opgenomen. Met de training van deze troepen zal binnenkort eeri aanvang worden gemaakt ten, waarin zij gevormd zijn. Het leger legde de nadruk op de nood zakelijkheid het huidige leger te vervangen, waarbij verwezen werd naar de Nederlandse plannen voor een spoedige overdracht der Indo nesische Souvereiniteit. Klaarblijkelijk doelend op de be richten omtrent samenwerking tus sen Nederlandse en republikeinse troepen in sommige delen van West-Java wordt in de bekendma king gezegd, dat duizenden repu blikeinen reeds beseffen, dat weder opbouw belangrijker is dan strijd en zich bii het nieuwe leger wil len aansluiten. Grenscorrecties werden vastgesteld na langdurig overleg" Het protest, dat in Duitsland tot litiek in Duitsland. Men schijnt zich evenwel geen rekenschap te geven van de nuchtere feilen: Duitsland is overwonnen en bezet. Indien iemand u overwonnen heeft en u dan over eind helpt, moet ge niet beginnen hem scheldwoorden naar het hoofd te slingeren. Hij zou zulks kwalijk kunnen nemen. Men behoeft daar om geen hielenlikker te zijn, doch men zou zich toch ten minste kalm en waardig kunnen gedragen." Politieke waarnemérs wijzen er op, dat het de eerste maal is. dat van officieuze Amerikaanse zijde een dusdanig strenge waarschuwing aan de Duitse openbare mening wordt gegeven. uiting^kwam naar aanleiding van de voorgenomen grenscorrecties in het Westen, wordt besprokén in een ar tikel van de „Neue Zeitung", dat volgens politieke waarnemers door de Amerikaanse overheid in Duits land zou zijn ingegeven „Wat doen de Diuïse politieke lei ders? Zij nemen stelling met vlam mende, pathetische, bittere en onge duldige woorden", aldus het artikel. „Wat verwachten zij van deze hou ding? Menen zij werkelijk, dat der gelijke manifestaties en polemieken in een bezet lana de beslissing, die na langdurig overleg door zes lan den is getroffen, kan beletten van kracht te worden? Men voelt zich voorzeker wat op gelucht en men heeft zijn geweten gepaaid, doch men heeft veel nadeel berokkend aan de zaak van Duits land. De onhandige, om niet te zeg gen onverantwoorde reactie der Duitsers ten aanzien van de grens correcties zal de laatste aarzelingen, die nog aan geallieerde zijde be stonden, wegnemen. Zij zal de be slissing om 135 vierkante kilometer en 13.500 inwoners bij andere lan den onder te brengen, niet in het minst wijzigen, doch integendeel de landen, die niet volledig bevredigd werden, aanzetten tot hét herhalen van hun eisen. De personen en lan den, die voor het geallieerde accoord het Duitse standpunt deelden, wor den hierdoor in een positie gebracht, die hen belet nog verder hun sym pathie te uiten Wanneer men zedelessen wil ge ven, dan moet men dit op beschei den cn niet op verwaande wijze doen. Men spreekt veel over machtspo- Ook republikeinen in nieuwe organisatie Rugèegraat van deze nieuwe orga nisatie zullen de bestaande veilig heidsbataljons zijn, de federale sta ten en de voormalige republikeinse strijdgroepen, waarvan reeds ver schillende hebben getoond bereid te zijn om met de Nederlanders samen te werken. De aanmelding, recrute- ing en soldij zullen gebaseerd zijn op he* schema, dat reeds voor de Veiligheidsbataljons is aanvaard Negen duizend man zullen voor infanterist worden opgeleid, terwijl de overige 9 000 in ae luchtmacht zullen dienen, de intendance en an dere hulp-afdelmgen. Het leger deelt mee. dat de plan nen reeds zijn goedgekeurd door de Nederlandse regering in Batavia. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat de nieuwe federalisti sche soldaten „aanvankelijk de hulp van Nederlandse legerofficie ren en onderofficieren zullen be hoeven, die echter geleidelijk ver vangen zullen worden door Indo nesiërs". In afwachting van de vorming der souvereine Verenigde Staten van Indonesië zal het nieuwe leger bekend staan als een „pre-federaal leger". De eenheden zullen onder juris dictie vallen van de federale sta- Nachtarbeid voor bakkers bij komende feestdagen Blijkens een beschikking voor de ar beid in brood- cn banketbakkerijen voor de week voor Pasen, de dagen voor en na de natlon.V» feestdag, de dag voor Hemelvaartsdag ~n de Vrijdag cn Zater dag voor Pinksteren, kan op Zaterdag 16 April (de Zaterdag voor Pasen) en Zaterdag 4 Juni (de Zaterdag voor Pink steren) 's morgens vers brood worden vervoerd van half acht af cn verkocht van acht uur af. nlliiMBilH ENIGE WAGENS VAN DE VUIL AFVOER MIJ. met Haags stadsvuil dat anders naar Wijster in de provincie Drente gaat om daar in een broeiproces tot compost te worden verwerkt, zijn naar Denemarken gestuurd, waar het langs een andere weg, het z.g. Dano-systeem, in compost wordt omgezet. De wagons met Dano-compost zijn thans vaar ons land teruggekeerd en het Landbouwproefstation en het Bodem- kundig Instituut te Groningen zullen nu proefnemingen verrichten op verschillende grondsoorten om na te gaan, welke soorten compost de beste resultaten opleveren. Médewerkers van het Landbouwproefsta tion bezig met het uitstorten van de verschillende soorten comfcost op de klei-pr oef velden te Ulrum. De Eerste Kamer, die Woensdag de begroting van het ministerie van verkeer en watérstaat heeft behan deld was op twee punten volkomen eensgezind. Het eerste punt betrof het Amsterdam-Rijnkanaal. De ge hele kamer betreurde het, dat de voltooiing van dit kanaal is ver traagd en somënige kamerleden meenden, dat de regering het voor stel van Amsterdam had moeten aanvaarden, om tot een versnelde beëindiging van de werken te ko men. Mét klem van argumenten verze kerde minister Spitzen echter, dat het Amsterdamse voorstel onaan vaardbaar was, daar dit precedenten zou scheppen. Het tweede punt, waarover roe rende eensgezindheid heerste betrof de veren op de Westerschelde Tot dusverre wordt voor deze veerdien sten geen veergeld geheven. De rege ring meent echter, dat deze toestand niet kan voortduren. De kamer had bij de behandeling van dit punt meer succes dan bij het Rijnkanaal. Een motie van de heer Kramer (Arb.), die na enig ran geren door vertegenwoordigers van alle partijen werd méde onderte kend. noopte de regering de heffing yan "'eergelden althans voor een jaar op te schorten. Alsdan zal de situatie-opnieuw onder ogen worden gezien. Ook de spoorwegen en de ATO vormen steeds een teer punt bij de behandeling van de bégroting van dit departement. De heer Kraayvanger (KVP) wenste een duidelijker inzicht in de vervoerspolitiek van de NS. Op dit punt kwam de minister hem tege moet, toen hij beloofde dat ter ver trouwelijke kennismaking van de kamérledên een financieel overzicht van dit bedrijf zal worden overge legd. Dezelfde afgevaardigde waar schuwde tegen te grote bedilzucht van de staat. Hij hoopte dat de wet voor autovervoer goederen en die ter regeling van de binnenvaart hel eend, zorgend en wakend zal zijn, en. niet zal uitblinken door bedil zucht. Een der andere kamérleden die het vervoersprobleem aanroer- naoorlogse noodtoestand hebben ge bruikt om zich geheel in een nieuw kleed té steken, en daarmede de an dere vervoerstakken oneerlijke con currentie aan te doen. De minister stelde deze afgevaar digde de vraag of hij dan liever had gezien, dat er een zodanige sober heid ware betracht, dat men was doorgegaan met het materiaal uit de oorlog. In tegenstelling tot de heer Schal ker (CPN) meende de mi nister dat dé lonen bij NS en ATO op een redelijk peil staan. Voorts ontkende hij. dat het beleid der spoorwegen erop is gericht met de renderende onderdelen van het be drijf, niet-levenskrachtige takken in stand te houden. Wat de ATO be treft, wordt er naar gestreefd een tonnage te bereiken, die overeen komstig is aan het peil, dat in nor male tijden voor een dergelijk be drijf nodig zou zijn. Men vergete niet, dat onmiddellijk na de bevrij ding een bijzonder beroep moest woeden gedaan op het autovérvoer. Wat de vliegtuigindustrie betreft, meende de minister op grond van recente gegevens, dat men zich moet hoeden voor te groot optimisme. Op een vraag uit de kamer voor de bouw van een brug nabij Gorin- chem deelde de minister nog mede. dat daarvoor thans geen gelden be schikbaar zijn. Nadat de bégroting zonder hoofde lijke stemming was aangenomen maakte de kamer nog een aanvang met de behandeling van de begro ting voor wederopbouw en volks huisvesting. Om tien uur verdaagde de voorzitter de vergadering tot he- Klacht over gebrek aan buitenlandse steun Alle Spaanse ondergrondse poli tieke bewegingen, met uitzondering van de communistische, hebben de handen ineengeslagen en aange drongen op internationale steun In een campagne ter omverwerping van het regiem van Franco, aldus verluidt in berichten, die in Londen zijn ontvangen. Een gemeenschappelijk manifest van de ondergrondse socialistische U. G. T. (Union general de trabaja- dores) en de illegale (anarchisti sche) C. N. T. Confederpcion gene ral del trabajo) is gericht tot alle arbeiders van alle landen, uitgezon derd Rusland. De ondertekenaars sluiten uitdrukkelijk de communis ten uit en zeggen alle „niet-totali- laire" Spaanse arbeiders te ver tegenwoordigen. In het manifest wordt geklaagd over het gebrek aan positieve hulp van buiten en verzocht om hulp van dp Franse en Italiaanse vakbonden, Britse vak verenigingen, leden van de C. I. O. en do A. F. L., de beide Amerikaan se vakbonden. Verder doet het manifest een beroep op de arbeiders er bij hun regeringen op aan te drin gen de kwestie van het regiem van Fi-anco op de algemene vergadering der U.N O. van de volgende maand ter sprake te brengen. „Gij Britse. Franse, Belgische, Ne derlandse, Italiaanse, Mexicaanse en andere arbeiders hebt burger rechten en kunt uw regeringen dui delijk maken aan welke zijde het recht en de gerechtigheid liggen", zo wordt in het manifest o.m. ver klaard. Tito vermindert steun aan „vrije Grieken" Volgens de „Daily Telégraph" is maarschalk Tito begonnen de Joego slavische steun aan de Griekse gue- rilla-strijders te beëindigen. De Weense correspondént van het blad schrijft dat „zelfs nadat Joego slavië uit de Corainform was gezet, deze voor de guerilla-strijders Waardevolle steun werd ver leend." „Er worden steeds méér bewijzen geleverd voor het feit, dat de Sow- jet-Unie bezig is Albanië op uitge breide schaal in te richten als een bruggehoofd. van waaruit de Co- minform zijn ideologische inval van Joegoslavië kan organiseren", schrijft de correspondent verder, die hieraan nog toevoegt: „In Joegoslavië zelf bestaan nog steeds geen aanwijzin gen, dat Tito veel heeft te vrezen van de machinaties der buurstaten van het land, tenzij deze gewapen derhand door de Sowjet-Unie zou den worden gesteund. Ook in Macedonië, dat altijd een mogelijk centrum van moeilijkheden is. hebben in de laatste tijd geen noemenswaardige versterkingen van de Joegoslavische garnizoenen plaats gevonden." Gerrit de Stotteraar krijgt vier jaar Het Amsterdams Gerechtshof veroordeelde de Amsterdamse veel voudige in- en uitbreker G. Blom, beter bekend als „Gerrit de Stotte raar". tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Vijf bataljons van de Republikein se Siliwangidivisie in West-Java heb ben zich aan Nederlandse zijde ge schaard „in de overtuiging hun land daarmede te dienen" en met de wens ,zo spoedig mogelijk met de Nederlandse troepen meae te wer ken tot bestrijding van die stromin gen. die na de overdracht van de souvereiniteit de jonge slaat zouden bedreigen", aldus een mededeling van de territoriale commandant van West-Java, generaal-majoor E. En gels. Generaal-majoor Engels zei. dat de Siliwangidivisie in West-Java vele aanvallen te verduren had, zowel van Nederlandse troepen als van de zogenaamde Darul Islam- troepen, die de Islamstaat nastreven. Ten behoeve van de bevolking, die hiervan zeer grote last ondervond, is van Pasundanzijde aan de leger commandant verzocht zijn medewer king te verlenen bij de pogingen om onderdelen van de Siliwangidivisie te brengen tot het staken van de strijd en dc onderdelen t.z.t. te re organiseren en te herscholen en waar mogelijk om te vormen tot vei ligheidsbataljons. waaruit eventueel federale troepen zouden kunnen worden gevormd. Aanvankelijk ver klaarde een bataljon zich bereid waarna er meer zijn gevolgd totdat in totaal thans ruim vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal-ma joor Engels sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze ba taljons ook door de overige Sili- wangitroepen zullen worden inge zien. Omzwervingen van een handschoen De heer J. A. Potts te Min neapolis heeft een handschoen teruggekregen, die hij in Octo ber 1942 tijdens 'n luchtgevecht in de buurt van de Nederlandse kust verloor. Een Duits soldaat, Hermann Holm uit A/ünchen, vond de handschoen op het Nederlandse strand. Potts' naam en zijn re gimentsnummer van de R C.A.F. stonden er in. De avond tevoren was een vliegtuig in zee gestort, dat Hohn voor een Brits toestel hield. Hij dacht dat de eigenaar van dc handschoen om het le ven was gekomen m bewaarde de handschoen. Hij had hem bij zich toen hij aan het Oostfront streed en ook toen hij in Rus sische krijgsgevangenschap ge raakte, waaruit hij eerst kort geleden werd ontslagen. Na zijn repatriëring zond hij dc hand schoen naar het Rode Kruis te Londen Ir de gedachte, dat hij zo wel in het bezit van Potts' familie zou geraken Bij onder zoek bleek, dat Pntts' toestel niet was neergeschoten en dat hij springlevend was. Via de Amerikaanse ambassade in Ot tawa kreeg de eigenaar zijn handschoen terug. Hij deelde mee, dat h(j hem had gemist na een luchtgevecht bij de Neder landse kust cn dat het toestel, dat in zee was gevallen een door hem neergeschoten Duits vliegtuig moet z(jn geweest. de, me«ndé dat de spoorwegen de denmorgen elf uur. Op Maandag 25 April zal het Vrouwen Hulp Korps (V.H.K.) vijf Jaar bestaan Dit feit zal worden herdacht met een reünisten-bijeenkomst In het Jullana- kamp te Kijkduin bij 's-Gravenhage. Des avonds wordt in de toneelzaal van de Julianakazerne een gezellige avond gegeven. In Juni manoeuvers van Westerse Unie Uit gezaghébbende Britse bron is thans bevestiging ontvangen, dat de eerste gecombineerde manoeuvres van de Westerse Unie In Juni in het Kanaal en de Golf van Biskaje wor den gehouden onder bevel van ad miraal Mac Gregor, opperbevelhéb. br. van de Home Fleet. Aan de ma noeuvres wordt deel genomen door luchtstrijdkrachten een honderdtal oorlogsbodems, waaronder geen pantserschepen, doch wel vliegdek schepen, kruisérs, torpedojagers en lichte eenheden van de vier betrok ken (Britse, Franse, Nederlandse en Belgische) vloten. Een Amerikaanse senator heeft een wetsontwerp Ingediend tot afschaffing van de schrikkeljaren. In het ontwerp worden de twaalf maanden gehand haafd. doch dc kwartalen zouden alle uit 91 dagen bestaan. Deze nieuwe ka lender zou Ingevoerd moeten worden op 21 Dec 1950 In het plaatsje Htlle- roed bij Kopenhagen was reeds lang een grote schaarste aan 1 oere-stukken. Die schaarste nam een einde toen een Jong meisje haar bruidsschoenen kocht en die volgens oude Deense gewoonte betaalde met 6000 aan ccn snoer gere gen muntstukjes van 1 oere. Het snoer was acht meter lang Tc Kwlntsheul in het Westland zijn de eerste Franken- thalers uit de warme kas aan de velling gekomen. Dc druiven brachten 1 per ons op. Jolanthe, het Duitse varkentje heeft zijn uitstapje naar Washington moeten opgeven. Dc weg van Hamburg naar Kiel is lang cn de snode eigenaars kwamen, het slepen en duwen moe, op de noodlottige gedachte Jolanthe aan een boer le verkopen. Een twintig- Jarig Amsterdams meisje, dat al enige dagen in dc Alkmaarsc strafgevangenis zat, beviel het danr niet bijster. Toen zij bezoek kreeg van de gevangenisdok ter bekende zij in de plaats van haar zuster een straf uit te zitten. Than* stond zij voor de Alkmaarse rechtbank wegens valsheid ln geschrifte cn bena deling van dc Nederlandse staat. Het geval werd nogal gemoedelijk opgeno men. Dc eis werd 10 of vijf dagen, de uitspraak komt nog Een Duitse kapi tein te Bremen biedt voor 2000 mark passage aan op zijn schip om Duitsers in geval van oorlog naar veiliger oor den te brengen Gegadigden moeten zich haasten, want het schip is een vrachtvaarder van slechts 450 top met accomodatic voor niet meer dan 25 pas sagiers. Herbert Henry Cross, een als „Big Herbert bekendheid genietende Londcnsc taxi-chauffeur, die met zijn 80 jaren waarschijnlijk de oudste in zijn beroep zal zijn, heeft besloten zijn werk neer te leggen en plaats te maken voor Jongere collega's zoals zijn broer Jack, die nog maar 60 ls „Big Herbert" zou dit besluit waarschijnlijk nog niet eens genomen hebben, ware het niet dat hij onlangs werd bekeurd wegens te hard rijden in Hyde Park. Het was zijn eer ste overtreding sedert hij ln 1910 zijn koetsje voor een taxi verwisselde. HET EILAND NEW FOUNDLAND voor de kust van Canada, dat sinds de vrede van Utrecht (1713) onder Britse souvereiniteit staat, heeft zich onlangs door een volksstem ming uitgesproken voor aanslui ting bij Canada. De overdracht ge schiedt vandaag. De consequenties ervan zijn voor één Nederlandse maatschappij nadelig: de KLM, die tot nu toe passagiers vervoerde in. het locale verkeer tussen Gander en New York, zal dit niet meer kunnen doen, daar de Canadese luchtvaartwetten, die nu natuurlijk van kracht worden voor dit gebied, dit niet toestaan. Weerbericht IETS MINDER ZACHT Weersverwachting, geldig tot Vrijdag avond. Overwegend droog weer met nu en dan overdrij vende wolkenvelden en op vele plaatsen tijde lijk mist. Zwakke tot matig.- Noordelijke wind. Vannacht op en kele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets la gere tejpperatunr dan vandaag. 1 April- Zon op 6 16. onder 19.13 uur; Maan op: 706,^onder 22 44 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1