Fractie - voorzitters keerden zich tegen communistisch betoog „Bouw badhuis in Soesterkwartier" adviseert de raad Meisjes en dames: de kracht van „Wilhelmina" Hosanna" op 16e jaarfeest actief en bloeiend Gemeentebegroting 1949 Raad uitte weinig critiek op beleid van het college Noteert U even Heren bleven ver beneden kunnen Vrouwelijke leden drongen aan op instelling kraaminrichting 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Donderdag 31 Maart 1949 NADAT Dinsdag voor de verdaging van de gemeenteraadsvergadering de heren J. Steinebach (PvdA) en W. van Apeldoorn (CPN) het woord hadden gevoerd, werd de vergadering Woensdagmiddag voortgezet met de beschouwingen van de overige fractie-voorzitters. Allereerst nodigde burgemeester Molendijk de heer J. A. G. Alders, de voorzitter van de KVP-fractie, uit het woord te voeren. over de industrialisatie in de ge meente, die klaarblijkelijk nog niet zo goed gaat. als zijn fractie zou wensen. Hij had de indruk, dat een zekere traagheid van werken dit ln de hand haa gewerkt. Debat over de „doorbraak" heeft fantasieën De heer Alders was niet voorne mens diep in te gaan. op hetgeen zijn politieke tegenstander, de heer Van Apeldoorn dc avond te voren had verkondigd. Hij wilde volstaan met enkele losse opmerkingen, om dat het, volgens de heer Alders, on doenlijk was de enormiteiten van de heer Van Apeldoorn op de voet te volgen. Het was de fractie-voor zitter van de KVP opgevallen, dat dc heer Van Apeldoorn zich opge worpen had als een vredes-apostel. „Ik heb sympathie", zo sprak de heer Alders, „voor vredesapostelen, tenminste als dc vredeswil geba seerd is op de realiteit. De heer Van Apeldoorn heeft het gisteravond echter voorgesteld, alsof zijn geze gende Sowjot-Unie het meest vrede lievende land ter wereld is. Enkele cijfers uit een vergadering van de Opperste Sowjet bewijzen echter het tegendeel. Terwijl er in die ver gadering werd voorgesteld te bezui nigen op een projêct-wegenaanleg. nam de oorlogsoegroting 79 milliard roebel in beslag. Als er hier in de raad wordt gesproken over een oor logsdreiging gaat deze niet uit van de zogenaamde kapitalistische lan den. maar van de Sowjet-Unie!" De heer Alders sprak vervolgens over een uitlating van de heer Van Apeldoorn tijdens 'n protest-vergade ring tegen de veroordeling van kard. Min.iszenty, waar de heer Alders ge zegd heeft, dat het zijn stahdpunt was, dat de CPN in Nederland ver boden diende te worden. „Ik ben van mening," zei de heer Alders. dat de CPN verboden dient te worden om dezelfde redenen, waarom destijds de NSB verboden is. Mussert zei immers ook, dat hij met gekruiste armen zou toezien, als er eventueel een invasie zou plaats hebben". Na deze opmerkingen over dc rede van de heer Van Apeldoorn ving de heer Al ders aan met de beschouwing over de gemeentebegro ting 1949. Het ver heugde de Katho lieke fractie in de raad dat deze be groting een prach tig beeld geeft van het langzaam maar zeker herstel van de economische- toestanden en van een zich langzaam voltrekkend alge meen herstel. „Er is een reële grond voor de optimistische verwachtingen van het college", vervolgde de heer Alders. „Het vorige jaar was er een sluitende begroting, maar men zei er van „kantjeboord". De begroting van nu daarentegen geeft reden tot een gematigd optimisme. Er waren echter voor de Kath. fractie wel enkele teleurstellingen. Het speet dc heer Alders, dat er geen ruimte was gevonden voor de toepassing van enige belastingverla ging. De heer Alders toonde zich in het bijzonder afkerig van de brandver zekeringsbelasting. Hot verheugde de heer Alders dat het college in haar begroting rekening heeft ge houden met dé komende uitbreiding van Amersfoort, maar bovendien de ogen niet heeft gesloten voor de eisen, die het leven van vandaag de dag stelt. Hij had waardering voor de geprojecteerde uitgaven voor het onderwijs, maar hij had liever gezien, dat o.a. voor het kleuteron derwijs meer begroot zou zijn dan nu. De heer Alders verheugde zich ook over de zogenaamde investe- rings-commissie, die nu met concre te plannen zal kunnen komen. „Ik ben er met U van overtuigd, dat hier in Amersfoort een actieve con junctuur-politiek kan worden ge voerd", aldus de heer Alders, die, na nog even over de begrote finan ciën ter wegwerking van het ver keersprobleem gesproken te hebben, namens zijn fractie oprechte dank bracht aan het corps ambtenaren en werklieden van de gemeente, voor het werk, dat in het belang van Amersfoort, verricht werd. Daarna sprak de heer Alders nog Eigen beheer Aiders Grand Theater, Snouckaertlaan, tel. 4632, t.m. Donderdagmiddag „Het dal der beslissing". Aan vangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel, telef. 6572, t.m. Donderdagavond „Twee x Twee". Aanvangstijden: Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater, Langestraat, t.m. Donderdagavond. Tweede deel van Captain America „De doods klok luidt". Aanvangstijden: Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Donderdag 31 Maart KAB-gebouw, 8 uur: Passie- avond. Grand Theatre 8 uur: Niwin- cabaret „Uit de rimboekist". ,,d' Oranjeboom", Leusderweg, 7.30 u: Lezing over Bijenteelt. Ned. Vrouwen Elec. Ver. 2.30 u: Smallepad 6: PUEM-keuken. Kook demonstratie. Vrijdag 1 April Amicitia, 8 uur: Fa. Hoogevest. Feestavond. Zaterdag 2 April Amicitia, 8 uur: NRV met Oost en West „Komedie" door de Keitjes. KAB-gebouw, 7.30 uur: ODS met „Leve de Keizer". Bal na. DANSEN: J, VAN SCHA1K: Café Leusderweo bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur. Zondag s middags 1517 uur s avonds 20—23 uur. .Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur CABAREl DANCING VAN 1 HUL Krommestraot 14. TeL 6685. Tijdens enkele opmerkingen over de woningpolitiek van dc gemeente sprak de heer Alders over het Dinsdagavond door de heer Steinebach namens de Pv dA-fractle aan de orde gestelde vraagstuk van het eigen beheer. De Kath. fractie, aldus dc heer Alders, erkent de noodzakelijk heid van de uitvoering van be paalde werken in eigen beheer, doch „wij stellen ons op het standpunt: eigen beheer, waar nodig, particuliere uitvoering, waar mogelijk". Ook de heer G. Wielinga (AR) had weinig zin in te gaan op de „propaganda-rede" van de heer Van Apeldoorn, die hij een bekend lied met een vaak wederkerend refrein noemde. De heer Wielinga sloot zich voor een groot gedeelte aan bij de waardering, die reeds uitgesproken was voor deze begroting. Hij had veel waardering voor het streven van het college inzake de woning bouw en verheugde zich erover, dat de gemeente de zo begeerde finan ciële zelfstandigheid heeft terugge kregen De heer Wielinga was ech ter niet zo optimistisch gestemd als de heer Alders. Naar zijn mening was er te weinig rekening gehouden met onplezierige verrassingen, die de toekomst mogelijk zal bieden. Naar zijn mening dient cr in de toe komst ook sterk bezuinigd te wor den. Dit mag echter niet gaan ten koste van de sociale of de culturele belangen van Amersfoort, noch ten koste van de sociale en maatschap pelijke positie van gemeente-ambte naren en -werklieden. Hij drong aan op bezuiniging door het achterwege laten van alles was naar luxe zweemt, door de werkwijze van de gemeente-diensten zo efficiënt mo gelijk te maken. De heer Wielinga was ook niet te spreken over de brandverzekering belasting en vond. dat de midden stand ook te zwaar belast was. Hij vroeg aandacht voor de bouw van middenstandswoningen. De heer Wielinga vroeg zich tenslotte af of er wel een rationele verdeling van leer lingen over de Amersfoortse scholen was. Veel lof Daarna was het woord aan de fractie-leider van de CHU, de heer C. van Zwol. Hij ving zijn beschou wing aan met dank te brengen aan het corps gemeente-personeel, voor al aan de dienst gemeentewerken, die zoveel aandeel heeft gehad in het streven om althans een voorlopi ge oplossing te vinden voor het wo ningprobleem. Het speet de heer Van Zwol. dat allerlei beperkende bepalingen van hogerhand het deze dienst onmogelijk maken nu reeds een einde te maken aan de woning nood. De CHU-fractieleider drong aan op een inschakeling van de particu liere woningbouw en betreurde het dat de bouw van een badhuis in het Soesterkwartier niet onder het urgentie bouwplan van dit jaar valt. Hij sprak zijn voldoening uit over de vorderingen, die gemaakt zijn bij de verbetering van de straatverlich ting. De heer Van Zwol, na nog ge sproken te hebben over de mislukte „doorbraak" en de zeker niet ge dunde gelederen van de CHU. be sloot met de woorden: „Het zal ons een genoegen zijn met de andere fracties te mogen samenwerken in het belang van onze stad Amers foort". De heer W. van Gent (VVD) be treurde het, dat de raadsstukken de leden zo laat waren toegezonden en dat hij daardoor zeer veel moeite had gehad om deze grondig door te nemen. Hij besprak de oorzaak en de gevolgen van de woningnood en zeide gaarne te zien, dat de gemeen te meer aandacht schonk aan kleine re objecten. Hij vroeg zich af of er niet wat meer activiteit van de wo ningbouwverenigingen is te ver wachten. Hij vroeg het college de mogeliikheid van woningbouw in de vrije tijd, zoals in Eindhoven is ge beurd. te onderzoeken. Hij opperde de mogelijkheid om in de naaste toe komst niet meer gemeentelijk per soneel aan te schaffen dan zeer strikt noodzakelijk is om daardoor straks werk te kunnen verschaffen aan uit Indonesië teruggekeerde en gedemo biliseerde militairen. Dc heer Van Gent zag met be langstelling de plannen tot vestiging van een industrie-park tegemoet, doch voorzag toch ook wel enige moeilijkheden. Dc heer Van Gent keerde zich tenslotte tegen de erfpachtuitgiften in verband met de bebouwingsvoor schriften. Getuigenis Daarna nam de heer A. Nakman (PvdA) het woord, die allereerst zeide het te betreuren, dat de heer Van Apeldoorn Dinsdagavond een langdurige principiële communisti sche belijdenis had afgelegd. Hij zei, dat vrede en ideale maatschappelij ke en sociale toestanden, waarover de heer Van Apel doorn zo langdu rig had gesproken, te verkrijgen zijn, wanneer men de woorden uit de Bijbel: „Hebt God lief en Uw naas ten" ter harte zou nemen. Zich rich tend tot de heer Van Zwol besprak de heer Nakman de „doorbraak". De heer Nakman be hoort zelf tot een vap deze „doorbraak"-mensen. Hij was het niet eens met de heer Van Zwol. die betoogd had dat de door braak mislukt was. „Maar er waren twee door braken". zei de heer Nakman, „de eerste was meer revolution- nair. Dat was de belangrijkste. Duizenden mensen verlieten toen de kerk, die later zijn fouten Nakman toegaf. De Kerk vergat, dat men sen niet alleen een ziel maar ook een maag hebben. En daar om ook zal de tweede doorbraak gelukken." Na de algemene beschouwingen beantwoordde wethouder Van Galen Last (financiën) de fractie-sprekers. Allereerst besprak de wethouder de opmerkingen over „optimisme" ten aanzien van de begroting van het college. Hij vergeleek het samen stellen van de vorige begroting met het samenstellen van deze. De moei lijkheden. die men vorig jaar had om de begroting sluitend te maken, waren er ditmaal gelukkig niet. Er is langzaam aan een zekere vooruit gang. Het college van B. en W., al dus de heer Van Galen Last ziet ook wel degelijk de moeilijkheden, die er in de toekomst zullen komen. Het valt niet mee, zo vervolgde de wet houder. om een belasting als die op de brandverzekering zo maar af te schaffen. Als er echter enige ruimte overblijft zullen we trachten deze belasting los te laten. Het juiste tijd stip is daarvoor echter nog niet ge komen. De wethouder deelde voorts mede. dat het college bezig is een suppletaire begroting voor te berei den ten einde het nu begrote be drag voor straten, wegen en plant soenen te verhogen. Sprekende over de subsidies ten goede van de Kruis-verenigingen e.d. zei wethouder Van Galen Last, dat deze de toets der critiek ruim schoots kunnen doorstaan. De vestiging van de industrie is een zorgenkindje van het col lege geweest. Op het ogenblik is er ook bij de industrie een zekere angst voor de toekomst. Men weet niet wat er gaat ge beuren. Een van de eerste zorgen zal nu zijn om een zo snel mogelijke aflos sing van de crisis-last der eerste drie na-oorlogse jaren te verkrijgen. Het college zal trachten de raad- stukken in den vervolge eerder te verstrekken. Daarna uitte de wethouder nog maals de dringende behoefte, die er in Amersfoort bestaat aan een nieuw gemeentehuis en een congres-zaal. De heer Van Galen Last wees er op, dat daarvoor nu reeds gereserveerd moet worden. Hij hoopte, dat de raad ook in dit opzicht zal willen medewerken. B. en W. zullen binnenkort de erf pachtkwestie weer in de raad brengen om een en ander nogmaals onder het oog te zien. Ook aan de positie van de terugkerende militairen zal ge dacht worden. Er dient volgens de wethouder inderdaad zo spoedig mo gelijk een badhuis in het Soester kwartier te komen. De heer Van Galen Last eindigde met de dankbaarheid van het colle ge voor de steun uit de raad over te brengen. Goed voorbeeld Burgemeester Molendijk was van mening het goede voorbeeld te moe ten geven en hij wenste daarom niet in te gaan op hetgeen over zijn per soon in de vergadering was gezegd. Er was wel aanleiding voor, maar dit wilde hij dan toch wel zeggen, dat men nu zo langzamerhand toch wel kan weten dat men aan de voor zitter een gemoedelijk man kan heb ben, maar als het moet kan hij ook koppig zijn. Wie kaatst moet de bal verwachten. Niettemin meende de voorzitter te moeten zwijgen en hij hoopte dat dc overige sprekers zijn voorbeeld zouden volgen. Dat was helaas niet zo, want algemeen bleek men voor het houden van replieken te zijn. De heer J. Steinebach (Aub.) vond het vreemd dat de heer Van Apel doorn zichzelf had uitgeroepen tot de enige en echte vertegenwoordi ger van de arbeidersklasse. Dat doet Vijftien jaar voor ex-rechercheurs De Utrechtse kamer van het Bijzonder Gerechtshof veroordeel de de gewezen rechercheurs H. G. Vermeulen te Amersfoort en G. H. J. Wubbels te Utrecht (voortvluch tig) tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. U dan toch niet uit hoofde van het aantal stemmen dat de CPN in Amersfoort verwierf?, zo vervolgde spr. Wat U vertegenwoordigt is een grote mogendheid. Een mogendheid die haar vooruitgeschoven posten in West-Europa heeft van het Russisch imperialisme. Als men dan wijst op de lage levensstandaard van de Rus sische arbeider, dan is dat vuige las ter of men zegt van Uw zijde: „Wat hebben we er mee te maken, het gaat ons niet aan." Wij. die onze rijen mensen hebben die in de strijd voor het socialisme zijn vergrijsd hebben geen behoefte aan een nieu we vorm van kapitalisme. Uit het betoog van de heer Van Apeldoorn hebben wij kunnen opmaken, zo vervolgde de heer Steinebach, hoe het gaat met lieden die geestelijk zijn losgeweekt van de West-Euro- pese cultuur. Een ding is zeker: wij behoeven ons niet te schamen, zo als de heer Van Apeldoorn meent, voor onze houding in de Amers foortse raad. De heer Steinebach gaf daar na enige punten weer waaruit bleek hoezeer de PvdA-fractle werkzaam was geweest aan tal van voor de burgerij belangrij ke zaken. Het werd binnenska mers gedaan, zoals het deskundi ge werk van dr. Drewes voor het onderwijs en de voorbereiding vat! het Medisch Paedagogisch Bureau. Misschien hebben wij, aldus de heer Steinebach, te weinig aan de propagandistische kant gedacht. Maar het is nu wel duidelijk dat er geen debat meer mogelijk Is met mensen die zich van de cultuur van West-Europa hebben afgekeerd, aldus besloot de PvdA- fractievoor zitter zijn ant woord aan de heer Van Apeldoorn. Tot de heer Van Zwol richtte hij zich nog in ver band met zijn op merking over de „mislukte door braak". Kijkt U eens links en rechts van U doelende op de P.v.d.A,- -vertegen woordigers de he ren Nakman en Jonkhart U zit midden in de doorbraak. De heer Steinebach vond het niet prettig dat de heer Van Gent ten aanzien van de erfpachtkwestie enkele zure op merkingen had gemaakt. Hij achtte echter het antwoord door B. en W. al gegeven toen w.erd medegedeeld, dat. bij de onderhandelingen over verkoop van gronden aan indus triëlen geen bezwaren waren ont moet tegen de erfpacht. De heer W. van Apeldoorn (CPN) borduurde nadien op hetzelfde stra mien voort van zijn eerste betoog. Westerse cultuur is volgens de heer Van Apeldoorn terreur in Indone sië. Nauwelijks aan het woord kwa men er uit de vergadering tal van interrupties. De heer Van Apeldoorn ging met stemverheffing voort en zeide dat men in een socialistische staat geen belang had bij een oor log. De oorlogsdreiging, aldus de heer Van Apeldoorn, komt van Ame rika. het land, dat de drager is van de cultuur waarop de heer Steine bach zo trots is. Opnieuw werden tal van interrupties geplaatst in het bijzonder door de heer Wielinga (AR) die zich zichtbaar opwond. De voorzitter liet regelmatig zijn hamer roffelen. Niettemin kwam de heer Van Apeldoorn tot behandeling van de zaken die betrekking hadden op de gemeente Amersfoort. Hij kwam tot dezelfde conclusie als in zijn eerste rede. Na zijn rede sloot de voorzitter de middafzitting. Gymnastiekuitvoering in Markthal leverde het overtuigend bewijs Steinebach In de goed bezette Markthal gaf gisteravond de C.V. v. L.O. „Wilhel mina" onder leiding van dc heer P. E. H. van Mourik een gymnastiek uitvoering, die een vlot verloop had en precies op tyd begon. Na de op mars van vaandel met vlaggen cn het spelen van het „Wilhelmus" heette voorzitter Van Zweeden de aanwezigen welkom, waarna Bonds voorzitter Adriaanse „Wilhelmina" is sinds enige tUd aangesloten by het Chr. Nat. Gymn. Verbond betoog de, dat het Chr. Nat. Gymn. Verbond eigen vorm geeft aan de oefenstof, hetgeen wU echter op deze uitvoe ring niet konden ontdekken, aan gezien de samenstelling der oefe ningen dezelfde stof liet zien als ge bruikelijk is onder de niet-Chrlste- lijke turnverenigingen. Daar de grote afdelingen het wer ken op het toneel practisch onmoge lijk maakten, probeerde „Wilhelmi na" dit euvel te vermijden door in de zaal te gaan werken. Doch ook hieraan bleken ernstige bezwaren verbonden: het publiek, rondom de werkruimte, zat te dicht op de uit voerenden, waardoor véél verloren ging van het gebodene, terwijl men dikwijls niet tegen het front der tur ners (-sters) keek, wat aesthetisch minder fraai is. Daarbij lijkt hpt contact met de toeschouwers oiis groter, wanneer er op een ruim to neel gewerkt kan worden. Het wordt hoog tijd dat er in Amersfoort een zaal komt, waarin uitvoeringen als deze meer tot hun recht komen. Op deze uitvoering, wélke voor de pauze een nogal „lesachtlg" ka rakter droeg, bleek de kracht van „Wilhelmina" nog steeds te bestaan uit prachtige meisjes- en damesafde lingen. Het werk der turnsters staat minstens een klasse hoger dan dat der turners. Vooral de heren lieten weinig fraai werk zien; dé vrije oefening kon qua uitvoering en oefenstof maar matig bekoren, ter wijl het toestelturnen aan brug en rek naast eenvoudige oefenstof een slechte afwerking bracht. De vier gasten van „Sparta" Veenendaal deelden vooral aan rek eveneens in dé malaise en bleven beneden hun kunnen. De „grote jongens" deden het be ter; vooral het paardspringen en de „gymnastiek met banken", een nieuwere vorm van gereedschaps oefening, gaf deze grote afdeling ge legenheid zich uit te leven. De kléuters, zowel meisjes als jon- Jaarvergadering PSVA De Politie Sport Vereniging Amersfoort hield Dinsdagmiddag een jaarvergadering. De aftredende bestuursleden H. I. Backer, Teunis- sen en Poort werden bij acclamatie herkozen. In de kascommissie wer den benoemd de heren Stoeten en Iking. De elftal-commissie voetbal bestaat uit de heren Iking, Ooster hof f en Stoeten en de zwem-com- missie uit de heren Bredewold, Kruysbergen en Keuken. In de ath- letiekcommissie werd de heer La- gervaard vervangen door de heer Mikkers. De> heer J. Lagerwaard werd be noemd tot ere-lid. Van 2231 Mei zullen er onder linge corpszwemwedstrijden worden gehouden. Van 26 Juni16 Juli staat er een athletiek-driekaihp met ande re politie-sportverenigingen op het programma. Voorts worden er enkele schiet wedstrijden gehouden, terwijl deel genomen zal worden aan wandel tochten. gens, hadden als altijd veel succes bij het publiek met hun eenvoudige spelletjes en liedjes. Door hun aantal gaf het optreden der meisjes-afdeling in deze zaal de aanblik van „massale oefeningen", welke merendeels correct uitgevoerd werden. Vooral dé huppeloefening voor grote meisjes trok de aandacht; het openingsnummer en de beoefe ning waren van minder gehalte. Stokoefeningen De dames gaven vóór de pauze een stokoefening op de mélodie van een tango. De muziek was o. i. niet juist gekozen, want een tango is een der mooiste dansen, mits uitgevoerd als een aaneenschakeling van vloei ende rhythmische bewegingen. Dit was bij de stokoefening, in mindere mate ook bij een knotsoefening voor grote meisjés, jammer genoeg niet het geval, waardoor muziek en oe fenstof contrasten gaven. Beter ging het met de vrije oefening, maar de knotsoefening, als gewoonlijk op een walsmelodie, spande wel de kroon door een vlotte en boeiende uitvoe ring met fraaie variaties, terwijl ook de slotdans op de welluidende wals muziek uit de „Czardasfürstin" van goed gehalte was. De stérkste zijde van de dames is evenwel het toesfelturnen aan rin gen en brug. Blonken de dames vo rig jaar uit door prachtig ringen- werk, ook ditmaal was het goed, doch het glansnummer der uitvoe ring bleek het klassikaal brugtur- nen te zijn. Met een verblijdende vlotheid en pit werd hét publiek een serie oefeningen aan drie brug gen vertoond, zoals men ze in Amersfoort zelden ziet. Dat was kra nig werk! Ver. Nederlands Fabrikaat houdt expositie In de Rijks-H.B.S., aan het Thor- beckeplein zal van 10 t.m. 13 April, telkens van 2—5 uur en op 9 April van 3—5 uur een tentoonstelling wor den gehouden door dc Vereniging Ne derlands Fabrikaat. Gebruik zal wor den gemaakt van een deel van het ma teriaal van de Onderwijs-centrale. Veel roem voor slager uit Amersfoort Dc heer H. G. Rüster, chef van de afdeling Worstmakerij der Nojcks Fa brieken, behaalde op dc internationale tentoonstelling, gehouden in de Sla gersvakschool tc Utrecht, een eerste prijs voor zijn jachtworst en twee tweede prijzen voor zijn lunch- en boterhamworst. „Amersfoort I" geen I kampioen „Amersfoort I" zag zijn kansen of het kampioenschap van de eerste klasse der Stichts-Goolse Schaakbond, ln rook vervliegen, door dat H.S.G I uit Hilver sum de laatste match tegen Gorcum I met grote cijfers won. Zoals men weet, zouden onze stadgenoten bij een neder laag van HSG kampioen geweest zijn en zou bij een gelijk spel een beslis singswedstrijd nodig zijn geweest. Edoch het mocht niet zo zijn. Burgerlijke Stand GEBOREN: Hendrikus Wouter, z v H v d Vlasakker en M Houtveen Hilda Johanna, d v P J v d Valk en M A IttmannAntonie, z v A van Hell cn J H Droogers; Hendrikus K. z v J Klein en H C KeukerAntonius H. z v A H van Bekkum en J van Kommer; Antoi nette Gerarda, d v M L v d Werf en G G J v d Wetering: Catharina Elisabeth Dorothea Maria, d v J P Verhappen en D M Krlesels OVERLEDEN: Wllhelmlne Licht 48 Jr geh m G J J de Jager; Jan Kazemler 73 jr geh m D Grond; Hendrik Bloemink 63 jr geh m S ZcthovenAaltje Koele- wljn 31 jr geh m J v d Goot. Zeer geslaagde muziekavond in Amicitia, met een bont programma aan 't slot Ter gelegenheid van het zestiende Jaar feest van de Christelijke Muziekver eniging „Hosanna", werd Woensdag avond in de grote zaal van Amicitia een feestavond gegeven, waaraan me dewerking werd verleend door het Amusementsgezelschap „Kunst naar Kracht". Dc voorzitter de heer W. Bak- kenes. opende de avond met het voor gaan ln gebed, waarna hij zeide dat het afgelopen jaar een jaar van vooruit gang was geweest. Voornamelijk, omdat de kerkelijke medewerking beter fun geerde dan ooit. Dit was volgens spre ker te danken aan dr. Koolhaas. Hij vervolgde: „Door zijn medewerking mocht het ons gelukken tc begeleiden bij Evangelische werk. Wij hebben hier aan actief deelgenomen en de samen werking is nu beter dan ooit. Ook de Gereformeerden hebben wij onze mede werking toegezegd. Verleden jaar hief Ik de strijdkreet aan „Hosanna", nu doe ik dit weer, vooral op het gebied van dc Evangelische samenkomsten". Spreker memoreerde het vertrek van de oud directeur, de heer Bruynooge, die al is hij geen directeurs meer, toch gekomen was, am feest te vieren. Dit deed het bestuur goed, want de hechte band, die er altijd was geweest, bleef. Lang heeft het bestuur naar een nieuwe directeur moeten zoken, die even energiek is, als de heer Bruynooge Het is hierin ge slaagd. De heer J. A. Reynhoudt heeft het directeuursschap nu overgenomen. De beer Bakkenes dankte alle mede werkers voornamelijk de donatrices, waarna ds. Koolhaas wees op de zware ver^natwoordlng, die op de namen Christelijk en Hosanna rusten. Na deze opening was de beurt aan „Hosanna" gekomen. Onder de bekwame leiding van de heer Reynhoudt, werd een uitstekend concert aangeboden, dat bij de bezoe kers zeer goed in de smaak viel. Een van de beste nummers was wel de jP\E Amersfoortse raad is ook Woensdagavond niet gereed gekomen H—7 met de behandeling van de begroting over 1949. De heer Jac. Al ders (KVP) was de eerste woordvoerder op deze avond. Deze zeide, niet zo maar op gezag van de heer Van Apeldoorn, diens goede trouw en innerlijke overtuiging te kunnen aannemen. Van iemand die kardinaal Mindszenty tot een misdadiger durft stempelen is moeilijk goede trouw te veronderstellen. De heer Alders zeide, dat uit de redevoering van de heer Van Apeldoorn was gebleken, dat deze angst voor de toekomst heeft, angst, omdat met het voortschrijdende herstel van West-Europa het communisme aan invloed zal afnemen. Toen de heer Van Apeldoorn op een gegeven moment bezwaar maakte tegen de uitlating „hysterische rede" zag de heer Alders verder van het woord af. meenteblad uit te geven en 4e. een vacantiehuis te stichten. Dr. J. B. Drewes gaf andere mo gelijkheden aan voor het gebruik van de vaktijdschriften en andere voor de gemeente-ambtenaren nut tige stof. Hij stelde B. en W. voor een bibliothecaris aan te stellen die het aanwezige materiaal zou kunnen ordenen. De heer Van Galen Last betoog de dat B. en W. zich over de vor ming van een vakbibliotheek zul len beraden. Er wordt al iets ge daan in deze richting, maar het kan altijd beter. Met benoemingen gaat het college zeer voorzichtig te werk en bij bespreking van de wens van de heer Van Gent om gerepatrieerde militairen bij be noemingen voorrang te verlenen voegde dr. Drewes aan de opmer king van de voorzitter toe, dat Utrecht een omvormingsschool kent en dat de plaatsing van de gere patrieerde militairen zeer goed loopt. Amersfoort, aldus de voor zitter, kent geen werkloze gerepa- trieerden. Mej. Baas (CPN) wilde graag weten hoe het zat met de genees kundige hulp van de dienst GG «n GD bij de AMAF. Over de beloning van de werksters was zij niet te vreden. Kunnen ze met de schoon maak geen gratificatie krijgen? vroeg mej. Baas aan het college. Voorts achtte zij het op wachtgeld stellen van arbeidskrachten die nog werk kunnen presteren onjuist. Zij noemde twee recente gevallen. De heer A. Jansen (Arb.) brak een lans voor de Amersfoortse kun stenaars. Vooral deze groep heeft het in deze tijd zeer moeilijk. Nu de gemeente 1000 op de begroting heeft uitgetrokken voor de aankoop van schilderijen, acht de heer Jan- Politiecorps moet kleiner worden De heer Wielinga (AR) bond toen de strijd aan met ae heer Van Apeldoorn en hij voegde deze toe, dat de teruggang van het commu nisme merkoaar is. Teruggang om dat de arbeiders de leegheid van deze leer gaan inzien. Democratisch geregeerde landen aldus de AR- fractievoorzitter, ontketenen geen oorlogen. Als er wandaden geschie den in Indonesië dan zal onze re gering daar zeker met kracht tegen optreden. Ingaande op het betoog van de heer A. Nahman zeide de heer Wielinga dat het zeker niet de bedoeling van de Prot. Chr. par tijen is om het monopolie op te eisen van de te voeren christelijke politiek. De heer Nahman ver klaarde naar aanleiding van deze opmerking dat het geenszins in zijn bedoeling heeft gelegen om dat te beweren. Dat was dan het einde van het „spiegelgevecht" zoals de voorzitter het noemde. Hoofdstuk I (vroegere diensten) ging onder de hamer door. Bij hoofdstuk II algemeen beheer merkte de heer dr. B. S. A. Al (Arb.) op, dat het er om gaat om een grotere efficiency te bereiken in alle takken van het gemeentelijk apparaat. T'aak-analyse Daarom acht zijn fractie, die deze kwestie diepgaand had bestudeerd, het wenselijk om B. en W. de suggestie aan de hand te doen: le. over te gaan tot het doen van een taak analyse; 2e. bedrijfskadertrai- ning toe te passen; 3e. een ge- sen het gewenst dat er een kleine advies-commissie komt. De heer Van Galen Last zegde toe het werkstersvraagstuk te be kijken. B. en W. willen deze groep zo mogelijk en nodig, gaarne tege moet komen. De reorganisatie bij de gemeente-administratie maakt het soms wel nodig mensen op wachtgeld te stellen, maar men mag van B. en W. toch niet ver wachten, aldus de heer Van Galen Last, dat men arbeidskrachten on gebruikt zal laten. De schilderijen commissie komt er en van de G.G. en G.D. is inderdaad een zuster bij de AMAF gedetacheerd. Daarvoor bestaat met deze zaak een afzon derlijke regeling. Daarna ging ook dit hoofdstuk z.h.s. er door. Openbare veiligheid Hoofdstuk III (openbare veilig heid) had de bijzondere aandacht van de raadsleden. De heer J. van der Linden (KVP) betreurde het dat er politieagenten zijn aange steld terwijl men op de hoogte had kunnen zijn, dat een inkrimping van het corps zou worden geëist. Voorts achtte hij de top te zwaar belast. De heer Jac. Alders sloot zich bij de opmerkingen van zijn partijgenoot aan. Hij veroordeelde het aanstellen van mensen uit an dere plaatsen, waardoor de promo tiekansen van het personeel ongun stig worden beïnvloed. De heer W. van Apeldoorn had een onderzoek op het politiebureau ingesteld en had daar, naar zijn inzicht, enkele vreemde verhoudingen ontmoet. De heer Drewes wilde ten slotte graag weten welke bezwaren er waren tegen het pensionneren van politiepersoneel op 55-jarige leef tijd en of het mogelijk was perso neel te doen afvloeien. De voorzitter gaf een duidelijk overzicht van de gang van zaken. Toen hij in Amersfoort kwam trof hij een totale corpssterkte aan van 145, waarvan 9 bij de P.O.D. waren gedetacheerd. Op 19 Maart 1947 mocht het aantal 132 zijn. Toen werd plotseling in een conferentie te Den Haag de sterkte op 95 man bepaald. Na veel wikken ,en wegen werd dit aantal 108. Wij zullen werken en dan met de nodige soepelheid voor de betrokkenen dat het cijfer 108 wordt bereikt, aldus spr. De heer Van Zwol hield een plei dooi voor reddend zwemmen. Bouui een badhuis Bij Hoofdstuk IV (volksgezond heid) kwamen vooral de twee vrouwen in de Amersfoortse raad in 't geweer. Mevr. Van Wijland (Arb.) drong met klem aan op de instelling van een kraaminrichting en op verstrekking aan schoolkin deren van de vitaminedrank. En, zo vervolgde zij, laat dit jaar nog een badhuis in het Soesterkwartier bouwen. Ten slotte verzocht zij de aandacht voor de spraakgebrekkige kinderen. Mej. J. C. Baas (CPN) liet een zelfde geluid horen. Wat willen B. en W. doen met de militairen die gewond terugkeren? En is het juist dat men op de R.K. begraafplaats niet na de voorgeschreven twintig jaar maar reeds na vijf jaar op gravingen verricht, zo vroeg deze communistische afgevaardigde. Zij stelde voor 10.000 uit te trekken ditmaal voor 10.000 uit te trekken voor de melkverstrekking op scho len en de subsidie voor de zuige lingenzorg nog eens te bekijken. Zij wenste een motie in te dienen waarin er bij de regering op wordt aangedrongen dat Amersfoort de gelegenheid krijgt een badhuis in het Soesterkwartier te bouwen. Wethouder A. J. Spiekermann zei de dat het college actief blijft wer ken voor een kraaminrichting. De kwestie van de melkvoorziening en de verstrekking van vitamine drank zal worden bekeken. De in richting blijft een moeilijke zaak. Spr. betwijfelt of er vergunning zal worden verkregen voor een badhuis in het Soesterkwartier. Voor het onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen en het liplezen wil het college in de toekomst zelfs verder gaan. Overigens, zo zeide de wethou der, hebben wij in Soesterkwartier grotere plannen. De heer Van Wa terloo wilde daar wel iets meer over weten. Burgemeester Molen dijk gaf hem een duidelijk ant woord, waaruit mocht worden op gemaakt dat men ernst maakt met de plannen voor de bouw van een buurthuis. Het hoofdstuk werd goedgekeurd en de vergadering verdaagd tot Donderdagavond. Zwaluwen-elftal gewijzigd In de Zwaluwenploeg, die Zon dag 3 April te Rijssel tegen het prof-elftal van de Ligue du Nord speelt, zijn enige wijzigingen aan gebracht. Schijvenaar (EDO) speelt niet mee, zodat Van Bun (MW) op de linksachterplaats is opgesteld, ter wijl Steenbergen van SVV rechts back speelt. Voorts zal Van Roessel (Longa) als midvoor vervangen worden door Brandes (Feyenoord) en de reserve Van Dijk (Ajax) door Meyer van de Spartaan. ouverture Nymphéa, van J. R. van de Glas, waarin vooral de baspartij goed tot uiting kwam Natuurlijk waren er wel enige foutjes te bespeuren, zoais bij de wals Rosette, van P. B. Bisselink. die een beetje te ruw werd gespeeld en af en toe wat storende fouten had, maar ook de aecoustiek in Amicitia ls hier debet aan. Een zeer aardig stuk was zeker ook de fantasa „Winterfeesten", van Alb. Meljns Wzn. Deze fantasie, met zijn aardige vondsten. zoalsA hel klappen van zwepen, het tingelenNvan arrcsleden en de motieven van een biij en opgeruimd gemoed kwamen hier uitstekend tot zijn recht. Dit nummer heeft „Hosanna" gekozen voor het aan staande muziekconcours te Soest als vrij nummer Wij kunnen de directeur feliciteren met de keuze. Hoezeer dit concert bij de aanwezi gen in de smaak viel, bleek wel uit het langdurige applaus, dat de heer Reljn- houdt in ontvangst moest nemen. Na de pguze werd door het gezelschap „Kunst na Kracht", een programma aangeboden, dat Juist ln de stijl van een feestvierende muziekvereniging viel. Een keur van opera's en operettes, waarin ais sopraan mej. Gerda Bosman en als bariton de heer H. Schcffer op traden, heeft zeker een deel gehad in het slagen van deze avond De ballet ten en dansen waren ingestudeerd door mej G. Bosman, waarvoor een compli ment wel op zijn plaats ls. De diverse balletten en dansen waren ln een woord af. Dezelfde lof komt ook de heer Scheffer toe, die enkele opera's ten ge hore bracht. De muzikale begeleiding berustte bij mej. T Klelnveld. De grime van L. Grootkop was als altijd goed. Nieuw record 3 x 100 m. Tijdens onderlinge zwemwedstrijden, die de ADZ in het AMVJ-bad te Am sterdam organiseerde, heeft de Rob- benzwemster Annie Veldhuyzen een greep gedaan naar het Nederlands re= cord op dc 3X100 meter wisselslag (per" soonlljk). Zij slaagde er in. dit record van 4 min. 31 sec. te brengen op 4 min. 27.5 sec. Veemarkt Den Bosch Op de markt van Woensdag wer den aangevoerd 5334 stuks vee, zijnde: 2252 runderen, 609 nuchtere kalveren, 191 lopers, 2013 biggen, 198 schapen en lammeren en 71 geiten. Overzicht: groter aanvoer van rundvee, hetgeen te verwachten was, nu het vee de wei Ingaat. De handel in kalfkoeien en kalfvaarzen was slepend, duur. T.B.C.-vrye koeien en met papieren werden duur verkocht. Voor export naar België werden enige kwaliteiten ge kocht voor hoge prijzen. Varekoeien en weibeesten slepende handel. Goede soorten weibeesten werden duur verkocht. Kwaliteiten pink- vaarzen werden gekocht voor ex port naar België. Hierdoor was de handel levendiger onder het jong vee. Goede soorten graskalveren enige handel. De rest matige han del, doch niet goedkoop. Nuchtere fokkalveren vlugge handel met dure prijzen. Zeer grote aanvoer van lopers en biggen. Handel Iets kal mer met dalende prijzen: plm. 5 gulden per stuk goedkoper dan vorige week. Aanvoer van schapen en ooien met lammeren gewoon. Handel tamelijk kalm, weinig koop lust. Beste ooien met lammeren gingen boven notering. Geiten mati ge handel. Vette gelten en drach- tige geiten boven notering. Over name door de Centrale 175 stuks. Stichting „Centraal Orgaan" opgericht Dezer dagen heeft de directeur- generaal van de landbouw, ir. C. Staf, het bestuur geïnstalleerd van de stichting „Centraal Orgaan", welke ten doel heeft het bevorde ren ❖an de veredeling en de voor ziening met voortkwekingsmate- riaal van landbouwgewassen, als mede het bevorderen van de sa menwerking tussen alle organisa ties, instellingen en diensten, die zich op dit terrein bewegen en di rect betrokken zijn bij de uitvoe ring van het kwekersbesluit 1941. Het dagelijks bestuur werd als volgt samengesteld: ir. N. H. H. Adaens. voorzitter, dr. ir. J. P. Dudok van Heel, onder-voorzit ter en voorts de leden: Ir. M. A. Geuze, H. A. Barenbrug, ir'. G. W. Meijer en wnd.-secretaris ij;. J. Siebinga, Zoom weg 11, Wagenin- gen. Zie voor het stadsnieuws voorts pagina vier

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2