DAGBLAD VOOR AMERSFOORT c Tweede Kamer accoord met ontwerp betreffende grenscorrecties Engelands staatsschuld met 453 millioen verlaagd Westduitsers besluiten tot nieuwe ontwerp-grondwet Vijftien jaar geëist tegen De Monyé en Bos D Regeringsstandpunt inzake het Duitse vraagstuk wordt spoedig bekend Öp da Iwhhsd Overheidspersoneel heeft vrij op Goede Vrijdag In kort. .bestek Ultimatum in China BONNENLIJST Donderdag 7 April 1949 Achtste jaargang No. 1295 Opgerlchi door ae Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Posthui 9 Abonnement»- prijs 32 cent p. w. of 1 Li5 p, Irw. Losse nummer* 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie -o Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefooo redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOORDER. De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp dat betrekking heeft op de grenscorrecties goedgekeurd met 54 tegen 24 stem men. Tot de tegenstemmers behoorden de A.R., de S.G.. de C.P.N., de heer Welter en van de Partij van de Arbeid de héren Scheps. Goedhart, Vermeer, Tuin. Vondeling en De Loor. De heer Weiter vond. dat men over te weinig gegevens beschikte UnCLeriVlJZersSCtlCLriSSen en hij vreesde, dat door aanvaar ding van deze grenscorrecties ge acht zal worden, dat onze rechten op schadeloosstelling zijn verwezen lijkt. De heer Maenen (KVP) be toogde. dat de uiterst minimale grenscorrecties het vraagstuk der schadevergoeding in het geheel met raken. Ze zijn bovendien onvolle dig. Teleurstellend achtte hij het, dat de correcties aan de Eemsmond niet in het ontwerp zijn opgenomen. Mr. Dr. Stokvis (CPN) zei. dat zijn fractie van oordeel is. dat elke annexatie categorisch dient te worden afgewezen. Dr. Bruins Slot (AR) op merkend, dat Duitsland gehouden is tot schadevergoeding op grond van deinval in ons land en de schade daardoor en door de roof zuchtige bezetting veroorzaakt, gaf te kennen, dat er in principe rech tens geen bezwaar tegen is deze schadevergoeding voor een deel door overdracht van grondgebied tot stand te brengen. De onbe schaamde Duitse agitatie toont aan. dat bij de Duitsers geen spfake is van schuldbesef. Zij glijdt ons ove rigens bij de koude kleren af. Er komen nu 10 000 Duitsers bij ons land. Dat mogen nu grènsduitsers zijn. het blijven Duitsers en hij voelt er niet veel voor Duitsers tot Nederlanders te maken Ook de heer Oud (WD) stelde in het licht, dat er geen sprake is van annexatie; het gaat slechts om practische wijziging van de grens. Het standpunt van de heer Bruins Slot kon hij niet deeln. De heer Zandt (SG) vond de nadelen der correcties groter dan Leeshonger gestild HET kan wonderlijk toegaan in de wereld, dat weten we. Het kan blijkbaar nog wonderlijker toegaan in een wereld, die berooid en beroofd bezig is zich te herstel len van de ramp, die oorlog heet. Hel gebrek, dat zich na de bevrij ding op alle gebieden van het le ven" deed voelen, het gemis aan de meest noodzakelijke artikelen, die in onze nooddruft moesten voor zien, het langzame herstel, het heeft niet nagelaten grote indruk op ons te maken. En toen begon onze wereld weer te draaien, aanvankelijk met dro ge kaakjes, blikjes meat and ve getables en dure Amerikaanse si garetten, later met HARK-goede- ren. legerschoenen en zonder M-G. Daar was nog niets wonderlijks aan. Het wonderlijke zou pas la ter komen, op het moment, dat het statistisch zakboekje van het Cen traal Bureau voor de statistiek ons in staat zou stellen een die pere blik te werpen in onze na oorlogse jaren. Wij lazen onze kleine krant jes en kankerden op de nieuwsvoorzie ning, die onvoldoende was en ver namen uit den treure, dat het nog wel even zou duren voor er meer papier kon worden verstrekt. Maar nu komt daar genoemd zakboekje uit, een handig ding, dat koel en zaRelijk met nuchtere cijfers voor de dag komt. Het ver klapt ons, dat in 1947 zeven dui zend boeken het licht zagen, te genover zes düizend in1938. Het kan wonderlijk toegaan in onze wereld. De argeloze lezer zal nu natuurlijk vragen hoe het dan eigenlijk met die papierschaarste zat. Het jaar 1947 toonde inder daad een lichte verbetering, maar was die zo groot, dat de boeken productie van voor de oorlog kon worden overtroffen? Inderdaad, een vreemd geval, en we krijgen zo'n beetje het gevoel, dat men ons lelijk in de maling heeft ge nomen. We hebben geprobeerd er ook de" zonzijde van te zien, want air er zoveel boeken zijn versche nen, hetzij met zwart of met wit papier, dan moet dit toch wel wij zen op culturele winst. Maar dat valt tegen. De helft van die ze ven duizend boeken bestond uit herdrukken; vijftienhonderd be hoorden tot de belletrie. Het per centage nieuwe boeken was dus vrij gering. Blijkbaar voelden de uitgevers zich veiliger bij oude. gevestigde namen, waarvan het succes bij voorbaat was verzekerd. De gevolgen van dit maar raak produceren zijn niet uitgebleven. De leeshonger van het publiek raakte, spoediger dan men had verwacht, gestild. Tenslotte werd ook het leven alsmaar duurder. Eind 1947 begrepen de uitgevers pas. dat zij zich op de verkeerde weg bevonden; de eerste verschijn selen van een boekencrisis met krakende planken werden zicht baar. De uitgevers moesten terug tot een meer planmatige raming. Dat was de les. Interpellatie-Roosjen toegestaan Het verzoek van het Tweede Ka merlid Roosjen (A.R.) om vragen te mogen richten tot de regering in ver band met het verbreken van het overleg met de onderwijzersorgani saties over de herziening der onder- wijzerssalarissen is gisteren toege staan. De interpellatie zal op een na der te bepalen dag worden gehou den. Met 61 tegen 3 stemmen heeft de Kamer het voorstel van de heer Gortzak (CPN) verworpen om de regering uit te nodigen tot inlichtin gen over haar beleid inzake het At lantisch Pact. de voordelen en kondigde aan. dat hij tegen zou stemmen. Regering antwoordt Minister-president D r e e s. de sprekers beantwoordend, zei, dat men de betekenis van deze mach tigingswet niet moet overdrijven. Hij betoogde, dat een gezond Europa niet mogelijk is als in Duitsland chaos en verwarring blijven be staan. In het beleid, dat de rege ring voert en bepleit, wordt voor ogen gehouden, dat een redelijke samenwerking met Duitsland no dig is. Over haar standpunt ten aanzien van het Duitse vraagstuk zal de re gering zich binnenkort nader kun nen uitspreken en dan zal er ge legenheid zün tot een brede ge- dachtenwisseling. Spr. lichtte toe. dat uitstel van het onderhavige ontwerp niet mo gelijk was. De verlangens, welke de regering indertijd in een memoran dum aan de geallieerden heeft uit eengezet. blijven gehandhaafd De minister van binnenlandse za ken. de heer Van Maarseveen besprak nog een paar formeel juri dische kwesties. Dr. ir. Vondeling (Arb.) deed nog mededeling van een af wijkend inzicht van enige leden van zijn partij. De grenscorrecties achtten zij in strijd met het .„At lantic Charter", Voorts betreft het hier z i. eenzijdige wilsoplegging. EEN NIEUWE FOTO van Z. K. H. Prins Charles, de zoon van Prinses Elisabeth en de Hertog van Edin burgh. De foto werd gemaakt toen de baby negentien weken oud was. De jonge prins woog toen 14 pond en 316 gram. Van onze Haagse redacteur) De regering heeft besloten, dat overheidspersoneel op Goede Vrij dag vrij mag zün. Op de volgende Zaterdag mogen hoofden van dienst het onder hen ressorterende personeel vrü geven, doch deze tijd zal dan moeten worden inge haald. De regeling voor Koningin nedag is nog niet definitief vast gesteld, evenmin als voor Bevrü- dingsdag. 7 Juli geen nationale feestdag (Van onze Haagse redacteur) koperen huwelijksfeest van ko ningin Juliana en prins Bern- hard tot een nationale feest dag te maken. Dit js in over eenstemming met de wens van ko ningin Juliana en prins Bernhard. Wel wordt verwacht dat er in Baarn en Soestdijk enige feeste lijkheden zullen worden georgani seerd op deze dag. Militaire besprekingen in Den Haag In Den Haag zijn thans besprekin gen aan de gang tussen de vijf bond genoten van het Brusselse pact over de wijze waarop hun bewapenings- en defensiestrategie ingevoegd kan worden in het Atlantisch pact. De chefs van de staven der Brus selse mogendheden hebben reeds vastgesteld, dat zij in geval van oor log in Europa gezamenlijk een front zullen verdedigen, dat loopt van de Nederlandse zeekust tot aan de Zwitserse Alpen. Volgens welingelichte zegslieden zal deze frontlijn nu zeker uitge breid worden van het Noordelijk punt waar Noorwegen en Rusland elkaar raken tot de Zuidelijkste streek van Italië. Behalve de ministers van defen sie van Engeland. Frankrijk. België. Nederland en Luxemburg zullen ook de stafchefs der bovengenoemde lan den aanwezig zijn bij deze bespre kingen. Nieuwe onderdelen der Nationale Reserve Er wordt overwogen om naast de te vormen infanterie-onderdelen van de Nationale Reserve in de naaste toekomst over te gaan tot het formeren van verscheidene an dere onderdelen, bijvoorbeeld luchtdoelartillerie. motordienst. pa rachutisten, pontonniers, pioniers, verbindingsdienst, vaartuigdienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst, veldpost, pantserdoelartillerie, wielrijders en cavalerie. Rapport uitgebracht over „Telegraaf "-outillage De heer M A. R e 1 n a 1 d a. voorzitter van de Persraad die door de regering werd uitgenodigd een rege ling voor te bereiden in de kwestie van het gebruik der outillage van het ..Telegraaf'-concern. heeft dezer da gen een rapport aan de regering viit- gebracht. Washington zonder kranten Te Washington zijn gisteren geen kranten verschenen als gevolg van een onverwachte drukkersstaking. De ra diostatlons wijzigden hun progTammas om meer nieuwsuitzendingen te kunnen geven. In twaalf maanden Beperkingen in particuliere uitgaven blijven echter nodig, zegt Cripps Engelands nationale schuld is in een jaar tijds met 453 millioen pond sterling (waarvan 107 millioen te danken aan de tegenwaardefondsen van het Europese Herstelprogramma) teruggelopen tot 25,168 millioen pond. Dit is gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, door Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën en economische zaken. Nog nimmer tevoren had op dergeljjke schaal een aflossing van de schuld plaats gehad, zo zei Cripps tijdens zijn rede over de nationale begroting die hij sinds zijn ambtsaanvaarding heeft ingediend. Stopzetting Marshall hulp eventueel als dwangmaatregel SIR STAFFORD CRIPPS, de Kanselier van de schatkist (links) glim lachte breed tegen de fotografen die hem bestormen op het moment, dat hij zijn ambtstvóning Downingstreet 11 verliet om zich naar het Par lement te begeven voor het uitspreken van zijn begrotingsrede. In zijn hand heeft hij het traditionele koffertje met de begrotingsstukken. Soc.-dem. medewerking dubieus geworden De voornaamste commissie, inge steld door de grondwetgevende Westduitse vergadering, heeft be sloten de opgestelde compromis- tekst welke door de drie Wes telijke militaire gouverneurs was verworpen in te trekken en een nieuwe ontwerpgrondwet op te stellen. Deze beslissing werd met twaalf tegen negen stemmen ge nomen. De sociaal-democraten verklaar den onmiddellijk, dat door de uit slag van de stemming een nieuwe situatie was geschapen. Amerikaanse en Franse verbin dingsofficieren zeiden gisteravond, dat „de rede had gezegevierd" en dat thans waarschijnlijk een uit weg uit de ontstane impasse zou kunnoi worden gevonden. Van daag zullen de afgevaardigden der vertegenwoordigde Duitse partijen opnieuw besprekingen over het op stellen van een ontwerp-grondwet aanvangen. De sociaal-democratische partij zal Maandag te Godesberg met haar partijbestuur beraadslagen over de vraag, of de partij in staat is haar medewerking op een nieu we basis te verlenen. De sociaal democratische partij heeft tot dus verre het standpunt, ingenomen, dat het inwilligen van de eis der Westerse mogendheden, volgens welke de regeringen der Duitse staten# ieder voor zich de beschik king zouden hebben over de finan ciële middelen der staten onver enigbaar is met het voeren van een doelmatig bestuur. De Franse. Amerikaanse en En gelse ministers van buitenlandse zaken, die thans in Washington vergaderen over de kwestie West- Duitsland. zullen misschien het be staande „Londense" ontwerp-sta- tuut voor dit gebied laten varen voor een nieuw plan van Ameri kaanse oorsprong, dat aan een toe komstige Westduitse regering gro tere bevoegdheden zou verlenen maar ook zou voorzien in grotere contrólevolmachten voor dc V S., die de belangrijkste bron van fi nanciële hulp zijn. Cripps noemde de financiële si tuatie „veel gezonder dan 12 maan den geleden", maar waarschuwde dat beperking in particuliere uit gaven even nodig bleef als het vo rige jaar. Het was absoluut onmo gelijk. dat de uitgaven en dus de belastingen werden vermin derd zolang de defensie en de sub sidies op de huidige voet werden onderhouden. Cripps kondigde enkele prijs verhogingen van gerantsoeneerde artikelen aan. Kaas en vlees wor den 4 penny per pond duurder, margarine 1 penny en boter 2 pen ny. De belastingen op thee en sui ker zullen worden verlaagd, maar de prijs zal niet veranderen. Deze wijzigingen betekenen dat de sub sidies in het lopende jaar niet ho ger dan 465 millioen pond sterling zullen zijn. De bierdrinkers zullen voortaan 1 penny minder betalen voor een pint en de accijns op lich te wijnen gaat met 2 shilling per fles naar beneden. De verwachting dat de inkomstenbelasting zou worden verlaagd sloeg Cripps ech ter de bodem in door kort en bon dig te verklaren, dat hij geen reden zag voor de een of andere belang rijke verlaging. In kringen van Britse vakvereni gingsleiders wordt voorspeld, dat de aangekondigde verhoging van de kosten van levensonderhoud eisen om loonsverhoging in de ge hele industrie zal uitlokken, waai de regering tegenover dergelijke eisen tot nog toe het argument hanteerde van de stabiliteit der prijzen. De Amerikaanse senaat heeft ris- teren met algemene stemmen net compromis-amendement VandenBerg Brewster aangenomen op de wet op de Marshall-hulp. Dit amendement bepaalt, dat deze hulp aan landen, waartegen de Ver. Naties sancties hebben toegepast, zal worden stop gezet. De tekst van het amendement luidt onder meer: ..Het verstrekken van dergelijke steun zou onverenigbaar zijn met de verplichting van de V.S. krachtens het handvest van de Ver. Naties om zich te onthouden van steunverlening aan elke staat waar tegen de Ver. Naties preventatieve of dwangmaatregelen neemt." „Verschrikking voor de omgeving" Weerbericht TIJDELIJK STORMACHTIGE WIND Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond. ui l Veel bewolking met m 'V^\ n_u cn dan regen. I Krachtige Zuldweste- lilke wind, later mi mend naar Noordwest en tijdelijk toenemend tot stormachtig, vooral langs de kust van Hol land en Zeeland. Lage re temperaturen dan gisteren. 3 April: Zon op: 6 00. onder 19 25 uur; Maan op 12.44. onder 4.37 uur. (Van onze speciale verslaggever). Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek eiste vanmorgen de procu reur-fiscaal bij het Utrechts Bijzonder Gerechtshof, mr. L. W. M. M. D r a b b e, tegen J o h a n P. A. de Monyé. in bezettingstijd burge meester van Maarn, Maarsbergen en Woudenberg. Een gelijke straf verlangde hij voor de Maarnse architect Gerard Bos, destijds land- wachter, evenals de hoofd-onderwijzer Marinus G. ter Mors, ook uit Maarn, die wel met de twee anderen terecht stond, doch tegen wie geen requisitoir werd gehouden, daar zijn verdediger afwezig was. De ex-burgemeester wordt beschuldigd van talrijke arrestaties in de loop van 1943 en 1944, van hulp aan een Duitse spion en van het treffen van gruwelijke represaille-maatregelen. Bos is eveneens een groot aantal arrestaties ten laste gelegd, benevens de dood van een goede Neder lander en deelneming aan dc bloedige schietpartij te Amerongen in de avond van 21 September 1944. Anderhalve maand geleden reeds werd deze zaak voor hetzelfde Hof uitvoerig behandeld. Ter Mors doet ook een duit in het zakje en ontkent al evenzeer. Van hem vertelt de getuige a dé charge, gedetineerde F. Breed- v e 1 d. dat hij na Dolle Dinsdag als wethouder van onderwijs te Utrecht inderdaad van Ter Mors het verzoek heeft ontvangen, weer in het onderwijs te worden inge schakeld. REQUISITOIR Punt voor punt ging vervolgens de procureur-fiscaal in zijn requi sitoir de dagvaardingen na. De Monyé, zo zei hij. heeft een aantal arrestaties verricht, waarvan enke le op laffe en gemene wijze. Eén had de dood van een jongeman ten gevolge. Het lijkt onwaarschijnlijk dat verdachte heeft gemeend, dat de blanco persoonsbewijzen voor de betrekkelijk onschuldige onder- duikerij bestemd waren en niet voor verraderlijker doeleinden. De ex-burgemeester heeft de lei ding gehad bij de arrestatie van vijf mannen, als represaille voor een op de spoorlijn Woudenberg Veenendaal gepleegde aanslag. Zo wel hij als Bos hadden een aandeel in de nachtelijke schietpartij, die daarop volgde en waarbij éen van de vijf arrestanten de dood vond, aldus mr. Drabbe. Ten aanzien van het neerschie- aan werd m r. van Vóór de procureur-fiscaal zijn requisitoir toe kwam. door de president, prof. S c h o 11 e n, een verklaring verdachte De Monyé voorgelezen Deze erkent daarin, dat hij inder daad uit de gemeente-administratie van Woudenberg 35 blanco per soonsbewijzen heeft verstrekt aan de Duitse spion dr. B o d e n s, zgn. om na de bevrijding verdachte personen, zoals N.S.B.'ers, te laten onderduiken. Mevr Westermeyer, uit Soest, getuige a charge, noemde Bos „een verschrikking voor de omgeving". Hij ging te keer als een razende, zo vertelde zij, en ontzag zich niét, van de vuurwapenen gebruik te maken. Wat minder bruut, doch in gelijke geest, trad de voormalige onderwijzer Ter Mors op. Boven dien, aldus getuige, hield dit twee tal een ware jacht op levensmid delen. „Ik zal zeer zeker wel eens een grote mond hebben gehad", zegt Bos toegeeflijk. En dan met stem verheffing: „Maar ik heb nooit iemand geslagen." ten van de aan de waterlinie te werkgestelde J. Versluis, die op 23 Februari 1945 trachtte te vluchten tijdens een transport, con cludeerde de procureür-fiscaal uit de talrijke getuigenverklaringen, dat Bos de man met opzet heeft gedood. In die dagen ook he.eft hij zich, mét Ter Mors, bijzonder verdien stelijk gemaakt jegens zijn Duitse meesters, door dag aan dag tien tallen Nederlanders voer tewerk stelling te arresteren. Zowel tegen De Monyé, die hij een geestelijk labiel man noemde, als tegen Bos. eiste mr. Drabbe Vervolgens een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek en ontzetting uit de, burgerrechten voor het leven. Wanneer de uitspraken worden gedaan, is nog niet bekend. Vetgehalte van melk niet hoger In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (CPN) heeft minister M a n s h o 11 geant woord, dat hij het voorlopig nog ongewenst acht, het vetgehalte van de melk op te voeren. Een niet te ontkomen gevolg daarvan zou zijn, dat de prijs van de melk stijgen en daardoor het melkverbruik zou verminderen. Dit laatste zou, zo zegt de minister, zeer te betreuren zijn, omdat in melk niet alleen vet zit, maar ook veel eiwit en diverse minerale bestanddelen, die zeer be langrijk zijn voor de gezondheid. Gepakt wegens zwendel i met grafzerken De Enschedese politie heeft een zekere F. gearresteerd die grafzer ken van een niet meer in gebruik zijnd kerkhof verkocht aan een steenhouwer aldaar. Tien zerken waren reeds naar de steenhouwerij verhuisd, nog vijftien stenen op 't kerkhof waren reeds met een te ken gemerkt om ook te worden verkocht. F. heeft met deze op lichterij reeds duizend gulden ver diend. In Frankrijk komt zuivel 16 April vrij In Frankrijk zullen melk boter en kaas van 16 April af zonder bon wor den verkocht Er zullen echter vastge stelde prijzen blijven gelden. Een ultimatum, waarin de Chinese communisten gisteren van de natio nalistische regering hebben geëist, dat zij zich voor 12 April zou over geven, is door president Li-Tsjocng- Jen verworpen, aldus AFP. Volgens AP wordt in. semi-offi- ciële Chinese kringen gezegd, dat de president nog steeds wanhopige po gingen doet om met de communisten over betere voorwaarden te onder handelen. De communisten hebben hun ulti matum vergezeld doen gaan van de aankondiging dat de communistische troepen de Jangtse zouden overste ken indien niet aan de eis tot over gave werd voldaan. Reuter maakte gisteravond reeds melding van ge vechten aan de Jangtse bij Tsjin- kiang. 65 km, ten Noordoosten van Nanking. In officiële kringen te Nanking zegt men. dat het afwijzen van het com munistische ultimatum door Li-Tsoeng- Jcn niet noodzakelijk het verbreken van de vredesonderhandelingen bete kent. Grote amnestie voor ex-nazi's te Berlijn De drie Westelijke mogendheden hebben gisteren een grote amnes tie afgekondigd voor vroegere na zi's in Berlijn. Van deze amnestie zal 60 a 70 van de West-Berlijners, die nog niet gedenazlficeerd zijn, profite ren. Alle personen, dié 1 Januari 1949 30 j^ar of jonger of 65 jaar of ouder waren en zij, die slechts voor de helft of minder valide zijn, wor den vrijgesteld van de straffen, welke opgelegd zijn ingevolge de geallieerde denazificatiewetten in Berlijn. De grootste groep, welke van de amnestie zal profiteren, zijn de vroegere leden van nazi-jeugdor ganisaties, wier aantal wordt ge schat op 100.000 in West-Berlijn Personen, die een leidinggevende functie in deze organisaties gehad hebben, vallen niet onder de am nestie. Riljart voor de televisie In de studio van Philips te Eind hoven zullen de heren P van de Pol (wereldkampioen) en H. Metz (kampioen van Nederland) een biljartdemonstratie voor de televi sie geven op Dinsdagavond 12 April a s. De radiospreker H. Keizer zal een voorbeschouwing houden en het spel commentariëren. DE NEDERLANDSE VERTEGEN WOORDIGER bij de Veiligheids raad, dr. J. H. van Royen, is pister- ochtend per KLM-Constellation uit New York op Schiphol aangeko men in gezelschap van j)rof. W. Schermerhom. Dr. van Royen zal na een kort overleg met de Neder landse regering aan het einde van de week doorreizen naar Batavia. V.ln.r.- Dr. J. H. van Royen, A. H. J. Lovink (secretaris-generaal en plv. minister van Buit. Zakenen prof. W. Schermerhorn Vrouw te Amsterdam met mes gedood Een 27-jarige gescheiden vrouw is gistermorgen in haar woning te Tuindorp Oostzaan (Amsterdam- Noord) dood aangetroffen. Het lijk vertoonde sporen van vele messte ken en enkele hamerslagen. In het huis heerste een grote ravage, die op een worsteling wees. De politie heeft in verband met deze moord twee mannen aange houden, nl. de 30-jarige P. J. v. d B., de gewezen echtgenoot, die reeds meermalen met'dè politie in aanraking is geweest en de even eens 30-jarige P. V., een bankwer ker, ,met wie de vermoorde vrouw vriendschappelijke betrekkingen had. De laatste stond,- evenals het slachtoffer, gunstig bekend. Het driejarig zoontje van de ver moorde vrouw was een voortdu rende bron van twist tussen de ge scheiden echtelieden. Het kind, dat bij zijn moeder thuis woonde, is thans bij zijn grootouders onderge bracht. Door onbekende man met een mes gestoken Dinsdagmiddag ontving een 38- jarige vertegenwoordiger, bewoner van een perceel ip de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam, bezoek van een hem onbekende man, die hem onmiddellijk nadat hij de deur had geopend met een groot mes in de borst stak. Gelukkig was de wond niet erg diep. dus ongevaarlijk. Na de steek toegebracht te hebben riep de aanvaller: „Je gaat er aan Als ik het niet doe, doet een ander het wel", en verdween daarop spoorloos De politie vermoedt, dat een lief desdrama de achtergrond van dit mysterie is. Neem uw zorgen niet mee naar bed maar naar de badkuip, want een bad kuip ls volgens een Amerikaans dokter een plaats waar men niet alleen maar schoon wordt. ..Het water zal u niet van uw zorgen ontheffen, noch van chronische vermoeidheid afhelpen, maar wat rusten in 'n kuip lauwwarm water zal het u gemakkelijker maken uw zorgen te dragen", zegt die dokter. In Frankrijk mag een zakenman in zijn belastingaangifte de prijs van zwarte benz.ine „als onkosten ter ver werving van het inkomen" op het be. drag van zijn Inkomen in mindering brengen, mils hij aannemelijk kan ma ken, dat zijn benzinerantsoen te klein ls De nieuwe Siamese grondwet zal niet voor einde Juli worden afgekon digd. omdat de sterrenwichelaars de stand der sterren nUt eerder gunstig oordelen. Mocht u van plan zlin een olifant aan te schaffen dan dient u daar spoed achter te zétten, want dc Siamese regering Is voornemens do uitvoer van die dieren te verbieden, omdat de olifanten In Slam aan het uitsterven zijn. In Amerika 1» een nieuwe kunsthand uitgevonden, com pleet met beharing, natuurlijke lijnen en rimpels. Het kunstwerk ls van pias- tic met vingers van sponsmbber. die zelfs een sigaret of een speelkaart kun nen vasthouden De kapper van do 92-Jarlge Engelse schrijver G Bernard Shaw maakte zich ongerust, omdat zijn klant al in tijden niet bij hem was verschenen. Shaw zei echter :.,Ik trim mezelf tegenwoordig." Volgens zijn huishoudster deed hij het niet om te bezuinigen Dc Amerikaanse kust wacht heeft een onderzoek ingesteld naar een tweede „Vliegende Hollander een mysterieuze schoener die verlaten ronddrijft voor de kust van Zuid-Caro- llna. Het is een witgeschilderde tvA'e- master van 15 m lengte. Opvarenden van een tankboot hadden aan boord geen spoor van leven kunnen ontdek ken. Woensdagnacht omstreeks half. drie passeerde 'n auto. die 'n enigszins vreemde koers voer. dc surveillerende agent op het Stationsplein te Amster dam. De agent slaagde er in de auto te achterhalen en zag toen dat de be stuurder een dronken matroos was. Hij had de auto „geleend" van een 6tudent. die op het Rembrandtpïcln motorsto ring kreeg. Een paar matrozen hadden de student een handje geholpen en toen de motor weer liep was een van hen in de auto gesprongen. Een 20- Jarlg meisje dat ln de wagen zat was er uit angst op de Martelaarsgracht reeds uitgesprongen. De afdeling Indonesië van het Ne derlandse Rode Kruis en de republi keinse „Palang Merah Indonesia'1 hebben te Batavia een vorm voor samenwerking tussen beide organi saties gevonden Zij zullen „in elk voorkomend geval, waarin samen werking mogelijk is. samenwerken en ..met elkander nauw contact on derhouden". Advertentie 'n pakje GALATHEE Voor het tijdvak van 10 tm. 23 April 1949 zijn de volgende bonnen aangewezen: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 081 Vlees (A, B, Di: 100 gram vlees 082 Vlees (A, Bi: 400 gram vlees 083 Vlees (D>: 100 gram vlees 085 Algemeen (A, B. D): 250 gram boter, margarine of vet 086 Algemeen <A, B): 250 gr. boter margarine of vet 087 Algemeen (A. B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 092 Algemeen <B): 500 gram boter, margarine of vet 094 Algemeen (D): 125 gram boter, margarine of vet 095 Algemeen <D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 73,74 Tabak (QA): 2 rants, sigaretten of kerftabak 75 Tabak (QC): 2 rants, sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB. ZC. ZD, ZE, MD. MF. MH 905 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de be treffende bonnen voorkomen). De niet-aangewezen bonnen 069, 070. 071. 073. 076. 077. 078 en 079 van de bonkaarten 903 en de bonnen 62. 65. 68 en 71 van de tabakskaart QA 903 kunr/vn worden vernietigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1