DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westelijke om Unie vraagt Amerika militaire hulp Oproep tot vorming van nieuwe wereldvakbond Gesprek Israel - Syrië zou vandaag worden hervat Noëll de Gaulle handhaaft zijn beschuldigingen C Truman zal Congres om afzonderlijke aanvullende credieten verzoeken Op du knhtel Schreieder op weg naar Amerika? In kort. .bestek Vrijdag 8 April 1949 Achtste jaargang No. 1296 Opgerlchi door at Stichting „Het Parool' Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie o Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T]. DB BOORDER. Overzicht tijdens de bijeenkomst van vijf ministers van oorlog der landen f ongesloten bij het Pact van Br ssel. Rechts met baard Paul PJlinadier (Frankrijk)twee plaatsen naar links kolonel B. E. Af. de Fraiteur (België), weer twee plaatsen naar links sir A. V. Alexander met brtl (Engeland) en tegenover deze minister Dupong Luxemburgen twee plaatsen Washington. De landen van de Westerse Unie. België, Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Nederland, hebben collectief een formeel verzoek tot de Ver enigde Staten gericht om militaire bijstand onder de termen van het Atlantische Pact, zo verneemt Reuters diplomatieke correspondent te naar rechts minister W. F. Schok king (Nederland). De „American Federation of La bor" heeft een oproep doen uitgaan om te komen tot een „Verenigde wereldfederatie van vrije vakvereni gingen". In de oproep wordt het huidige Wereldverbond van Vakver enigingen beschreven ala een „ln dienst van de Sowjetrussische dicta tuur staande vijfde colonne". De commissie voor internationale betrekkingen van de A.F.L. heeft een voorstel besproken van het Britse vakverbond TUC, strekkende tot het stichten van een nieuwe fe deratie. na het door de TUC, de (Amerikaanse) C.I.O. en het Neder landse N.V.V. genomen besluit, om uit het Wereldverbond van Vakver enigingen te treden, daar men van mening is, dat deze organisatie door Een formeel Amerikaans antwoord, dat er in beginsel in zal toestemmen het Congres om machtiging te vragen, wordt vandaag verwacht. De militaire deskundigen van de Westerse Unie hebben reeds ter in formatie van Washington een rui me schatting opgesteld van hun militaire hulpbronnen en van de gezamenlijke verdedigingsmaatre gelen, die zij onder de verdedi gingsclausules van het Pact van Brussel hebben beraamd. Men verwacht, dat de Verenigde Staten de landen van het Atlan tische Pact zullen vragen om ge detailleerde schattingen van hun behoeften aan militaire hulp, ten einde het congres om toewijzingen voor het lopende jaar te kunnen verzoeken. De vijf landen van het verdrag van Brussel zullen blijven hande len als één groep. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard. dat hij het Congres om af zonderlijke aanvullende credieten zal verzoeken voor militaire hulp aan de Noordatlantische en andere landen. Volgens eerdere berichten in de Amerikaanse pers had dr. Edwin G. Nourse, de voornaamste econo mische adviseur van de president, er op aangedrongen, de kosten van herbewapening van de Noordatlan tische en andere mogendheden on der te brengen in de defensie-be groting van vijftien milliard dollar. Truman deed uitkomen, dat de opmerkingen van Nourse geheel voor diens eigen rekening gelaten moesten worden en niet. be schouwd moesten worden als weergevende de mening van de regering, In zijn begrotingsboodschap aan het congres van Januari j.l. had Truman geen post opgenomen voor uitgaven terzake militaire hulp verlening ^aan het buitenland. Hij verklaarde toen, later om credie ten daarvoor te zullen verzoeken. De schattingen aangaande het bedrag, dat voor militaire hulp aan Europa besteed zal worden Amerikaanse bladen spraken van één a twee milliard dollar zijn door functionarissen te Washing ton als „zuiver gissingen" bestem peld. de Sowjetrussische vertegenwoor digers wordt beheerst. In de komende weken zullen ver tegenwoordigers van de Amerikaan se arbeiderswereld Europese, Azia tische en Latijns-Amerikaanse lan den bezoeken. Daarna wil de A.F.L. een conferentie uitschreven, ten einde een nieuwe internationale or ganisatie van vakverenigingen te stichten. Geen zorg, maar recht OP een gegeven ogenblik reali seert men zich haarscherp hoeveel onvervulde wensen na vier jaren vrede zijn overgebleven, hoever wij nog afstaan van een „normaal" leven, hoe weinig in vergelijking met het geheel tot dusver is gedaan om de noden te lenigen. Het besef hiervan kan een prikkel zijn om niet bij de pakken te gaan neerzitten, nog minder om het doel uit het oog te verliezen door zich over te geven aan een onvruchtbaar gekanker. Na de oorlog eisen talloze men sen of groepen van mensen hun recht. Het gaat om de achtergeble ven gezinnen van onze omgeko men verzetsstrijders, om de schade, die door huiszoekingen en ver beurdverklaringen is ontstaan, om de weduwen en wezen van onze soldaten, maar ook om de oorlogs getroffenen in de wijdste beteke nis. De laatste groep bevindt zich al jaren in de positie van zuster Anna. die maar niets ziet komen. De wet, die thans op stapel staat en waarover het laatste woord nog niet is gesproken, heeft slechts te leurstelling gewekt Het wetsont werp stelt zich op het standpunt, dat er geen recht op vergoeding be staat voor alle getroffenen, maar dat de staat uit een soort welwil lendheid aan de oorlogsgetroffenen een tegemoetkoming kan geven voor zover het algemeen belang zulks vordert en toelaat. Het oor logsschadeprobleem wordt hier mede overgebracht naar het terrein van sociale verzorgingen. De federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen staat echter op het standpunt, dat de oorlogsge troffenen een recht hebben op vol ledig herstel en dat de wet op dit beginsel moet zijn gebaseerd. Ook al zou het in 's lands belang nodig blijken, dit recht niet ten volle tot gelding te brengen en een zekere matiging althans voorlopig te accepteren, dan nog moet het principieel recht op volledig her stel voor alle oorlogsgetroffenen als beginsel en uitgangspunt wor den gehandhaafd. In de kringen der oorlogsgetrof fenen is men het er over eens, dat een verwerping van het ingediende wetsvoorstel en het dokteren aan een nieuw, voor de betrokkenen noodlottig zou kunnen zijn. Zij ge ven er daarom de voorkeur aan het ingediende wetsontwerp, nadat daarin de nodige wijzigingen zijn aangebracht, als noodwet te aan vaarden. Een definitieve regeling kan dan misschien binnen enige jaren in uitzicht worden gesteld. Deze oplossing getuigt van een reëel inzicht. Voorlopig, en zeker zolang de kwestie der herstelbeta lingen niet duidelijker is geworden, zal er voor de oorlogsgetroffenen wel niet anders opzitten. Oudste inwoner van ons land overleden Gisteren is te Hoofddorp, na een ziekte van enige dagen, overleden opa Kooy, de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy, die 7 Maart de leeftijd van 104 jaar bereikte, had negen kinderen en meer dan honderd klein- en achterkleinkin deren. Hij trad op 27 Januari 1867 in het huwelijk, in 1923 verloor hij zijn echtgenote. Vonnissen tegen Krupp bevestigd Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft het tc Neurenberg over Alfred Krupp von Bohlen und Halbach uitgesproken von nis van 12 jaar gevangenisstraf en ver beurdverklaring van alle werkelijke en persoonlijke eigendommen bekrachtigd. De enige eigenaar van het Krupp-con- ccrn en 10 directeuren van zijn gewel dig wapenbedrijf werden in Juli 1948 door een militair tribunaal veroordeeld. De vonnissen tegen de directeuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenisstraf werden eveneens door generaal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren werden schuldig bevonden aan roof van prlve- •eigendommen in Frankrijk en Nederland en deelneming aan het program voor slavenarbeid. Veiligheidsprijs voor KLM in de West Het West-Indische-bedrljf der KLM te Curagao zal ook voor het jaar 1946 van de Inter-American-Safety-Council de z „Safety Award" (Veiligheids- prijs) ontvangen Op 19 April a s. za. de president van deze raad, captain J. N. Parroott deze onderschei ding uitreiken in tegenwoordigheid van de gouverneur van Curagao. Zijne Exc .1 N. Pat roti deze onderschei ding wordt elk jaar aan luchtvaart, maatschappijen ln Amerika toegekend, wanneer zit gedurende een jaar hur diensten hebben uitgevoerd, zonder dat aan passagiers of bemanning enig letsel wordt toegebracht. Dit is het zesde achtereenvolgende jaar dat de KLM in West-Indië deze onderschei ding te beurt valt. W. v. d. Reyden wordt Engelsman (Speciale berichtgeving). W. J. van der Reyden, de sedert 1947 in Engeland wonende voormalige Nederlandse geheime agent, dié juist voor het begin van het England-spiel in handen van Schreieder zijn zendsystecm en code en dte van de andere agen ten afgaf, zal binnen enkele dagen Engelsman zijn. Hij heeft enige tijd geleden natu ralisatie aangevraagd; op deze aan vraag is gunstig beschikt en binnen zeer afzienbare tijd zullen hem de desbetreffende papierendie thans in Londen worden gereed gemaakt worden uitgereikt H^t zal dan de Nederlandse justitie niet meer mogelijk zijn, gesteld dat zij dit wenste, de uitlevering van Van der Reyden te vragen. Verzet tegen Cripps' begrotingsplannen Mark Hewitson. leider van de op een na grootste Britse vak vereniging, heeft de minister van financiën, sir Stafford Cripps, gis teren in het Lagerhuis gewaar schuwd dat de leden der vakver enigingen zouden „vechten", indien de regering zou trachten ..onze in komsten tot beneden de veiligheids marge te doen dalen". Hewitson. die socialistisch lid van het Lagerhuis cn leider van de een millioen tellende vakvereniging van arbeiders in overheidsdienst is. zei. toen het debat in het Lagerhuis over Cripps begrotingsvoorstellen werd hervat, dat de hogere kosten voor levensonderhoud, die in deze voorstellen tot uiting komen, zullen leiden tot een stortvloed van eisen tot loonsverhoging. Indien de regering," aldus He witson, het waagt deze eisen niet in te willigen, zullen zich arbe'ds- geschillen van een na de eerste wereldoorlog ongekende omvang voordoen." Hewitson had vooral critiek op de stijging der prijzen van vlees, boter, margarine en kaas. waarin Cripps begrotingsvoorstellen voor- zien. Bericht over ultimatum van Mao ontkend Een officiële woordvoerder te Nan king heeft gisteren de berichten tegengesproken volgens welke de communisten, die te Peiping vre desonderhandelingen voeren met de regeringsdelegatie, een ultimatuhi hadden overhandigd, dat in feite overgave eist. De woordvoerder ont kende eveneens, dat president Li- Tsoeng Jen zou hebben medege deeld. dat de communisten binnen tien dagen de Jangtse zouden gaan oversteken. Te Tokio doen hardnekkige ge ruchten de ronde dat door een groep voormalige Kwomintang-leiders Ja panse vrijwilligers aangenomen zul len worden om ten koste van alles tenminste Sjanghai en Formosa voor bezetting door de communisten te vrijwaren. Het plan zou tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst met Tsjang Kaï Sjek ter tafel gebracht zijn. Krawtsjenko gaat over zijn proces schrijven ..Mijn proces heeft mij 23 A 25 mil lioen Franse francs gekost" aldus heeft Victor Krawtsjenko op een pers conferentie te Parijs meegedeeld. Hij zei verder, dat een werk gewijd aan het proces tegen de ..Lettres Franco!- res" van zijn hand In Januari of Fe bruari 1950 in 14 verschillende landen tegelijkertijd zal verschijnen Zijn der de werk dat een vervolg zal zijn op ,ïk verkoos de vrijheid", zal later ver schijnen. Britse critiek op onze eis tot grenscorrecties De Manchester Guardian levert ln een hoofdartikel ernstige critiek op de handelwijze van Nederland en Bel gië ten aanzien van de Duitse grens Het blad schrijft: ,.Op 24 September 1941 heloofdcn deze landen naar bes te vermogen samen te werken om de verplichtingen van het Atlantisch Handvest na te komen Nu schijnen zij het artikel waarin hun verboden wordt vergoeding te eisen, vergeten tc zijn" Dr. Van Royen door de koningin ontvangen De Koningin heeft gisteren ln het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag dr J H. van Royen. Nederlands vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad ontvangen. Een stormachtige regen verwelkomde gisteren in de Waalhaven de be manningen van de onderzeeboten O 24 en „Zeehond". De laatste (in net midden) is reeds vastgemaakt, terwijl men, zoals de foto laat zien, bezig is om de O 24 vast te maken. Israel wil Jeruzalem De Christelijk-Hlstorisehe Unie zal op 19 en 20 April een algemene vergadering houden te Amsterdam. Vandaag zouden de wapenstil standsbesprekingen tussen Israel en Syrië worden hervat op een plaats in het Niemandsland bij de Isiaelisch-Syrische grens. Er is echter twijfel gerezen of de on-» derhandelingen in feite wel voort gezet zullen worden, aangezien Syrië twee dagen geleden zijn be klag heeft gedaan over grensover schrijdingen door Israëlische man schappen, welke zouden hebben plaatsgevonden. Hoesni Zaim, de Syrische kolonel, die de vorige week de macht in handen heeft genomen, had eerder medegedeeld, dat hij het incident als gesloten beschouwde. Hervatting van de besprekingen was echter afhanke lijk van „beëindiging van de ze nuwoorlog door Tel Aviv". Kolonel Hoesm gaf Woensdag avond in een radiorede van tien minuten een uiteenzetting van zijn program. Hij zei, dat Syrië zijn betrekkingen met de Arabische Li ga zou verstevigen en zich niet van de andere Arabische landen zou afscheiden. Hij wil het grootgrond bezit verdelen, werkloosheid en duurte bestrijden, het land be schermen tegen „vernielende ele menten" „communistische infiltra tie in onze rijen" verhinderen. (United Press meldt dat Hoesni voorstander zou zijn van de „Groot-Syrië"-gedachte. een wens droom van koning Abdoellah. Groot-Syrlc zou de landen van Transjordanië. Arabisch Pales tin*.. de Libanon en Syrië omvat ten en nrsschien ook Irak. waar Abdoellah's 13-jarige neef Faisal koning is) De Iraakse regering heeft aan dr Ralph Bunche. die vandaag uit Eeiroet naar Rhodos zou vertrek ken om zijn hoofdkwartier aldaar te liquideren, meegedeeld, dat de Transjordaanse delegatie niet be voegd was bij het sluiten van de wapenstilstandsovereenkomst met Israel op te treden voor de Iraakse strijdkrachten in de driehoek Na- bloes-Jenin-Toclkarm. Volgens de bedoelde overeenkomst zou deze ..Arabische driehoek" aan Trans jordanië worden toegewezen, met uitzondering van kleine gebieden, die aan Israel werden toegekend. voor zich alleen De premier van Israel, David Ben Gurlon heeft eens en vooral de voor stellen van de UNO-commlsste om van Jeruzalem een internationale stad te maken van de hand gewezen. Terzeif- derttjd weigerde hij Iedere bespreking over het vluchtelingen-probleem zolang dat niet op basis ging van een ruilfng van Joden tegen de ln Jeruzalem ver toevende Arabieren. Rijksdiensten gesloten op Goede Vrijdag Op Goede Vrijdag zullen alle rijksdiensten gesloten zijn. Op de Zaterdag tussen Goede Vrijdag en Pasen zal desgewenst worden vrij gegeven. mits de verloren dienst tijd wordt ingehaald. De „Brabander" pleegde gewapende overval „Houdt de dief!" klonk het Don derdagavond uit de kelen van de \elen die op de Hoofdweg in Am sterdam West deelnamen aan de achtervolging van de „Brabander". Het geroep leverde echter geen suc ces op De man vluchtte in een ga rage en onttrok zich daarmede aan zijn belagers. Donderdagavond om kwart over acht belde een man aan bij het filiaal van de Coöperatievë Tuin- bouwbank. De filiaalhouder deed open cn keek in de loop van een pistool, dat de ..Brabander" hem onder de neus hield. De bedreigde riep om hulp en de overvaller oor deelde het toen het verstandigste de men de voortvluchtige overvaller als Arnold Franken, alias de „Braban der". Hij staat gesignaleerd als zeer gevaarlijk, benen te nemen. Hoewel een onmiddellijke achter volging werd ingezet bleef deze zonder succes. Aanvankelijk tastte men in het duister omtrent 's mans identiteit. In het politie-archief. waar men de achtervolgers een uitgebrei de fotocollectie voorlegde, herkende In beginsel accoord over West-Duitsland De ministers van buitenlandse zaken van Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten, die zich thans te Washington bevinden, hebben „in beginsel" overeenstemming over West-Duitse vraagstukken bereikt, aldus hebben de ministers Schuman en Bevin gisteren meegedeeld. Men schijnt tot overeenstemming gekomen te zjjn over een nieuw Amerikaans ontwerp van het bezet tingsstatuut. dat in de plaats komt van het statuut, dat de drie mogend heden te Londen hebben opgesteld. Verbod van De Kadt's nieuwe boek gevraagd De heer J. Fablus. uitgever-journalist, te 's-Gravenhage. heeft ln kort geding de Amsterdamse uitgever G. A van Oorschot en de publicist J de K a d t te Heemstede, schrijver van de „Indo nesische Tragediegedagvaard. De heer Fabius vraagt verbod van de verkoop van dit boek, dat voor hem „uiterst krenkende beschuldigingen" bevat, waar door h(J zich ia zijn eer en goede naam acht aangetast. De heer Fabius grondt zijn eis op de volgende passage uit het boek: „Iemand als Belonje. het moet gezegd worden, juist omdat hij later de felste vijand zou worden van Iedere progres sieve politiek, hield zich kranig, in tegenstelling tot latere Van Mookianen. als Ritman en Verboeket, maar ook in tegenstelling tot latere Rijkseenheids- lieden als Jan Fabius of mr. De Vlugt. Dc reserve majoor de Graaf, die destijds waarnemend hoofd was van het Bureau Bijzondere Opdrachten (B.B.O.) te Londen, en die onder het pseudoniem Nocll de Gaulle grote bekend heid heeft verkregen met de publicatie van zijn boek „Carnaval der Despera do's" heeft tijdens een vergadering te Rotterdam van het Voormalig Verzet „Zuid-Holland" verzekerd, dat hij de beschuldiging tegen de Britse majoor Bingham nimmer zal intrekken. Naar de mening van de Graaf Is deze officier op zijn minst schuldig aan ernstige nalatigheid waardoor de Duit sers erin slaagden hun England-spiel te spelen. De heer de Graaf meent, dat de Engelsen het England-spiel niet bewust hebben voorbereid. Wel staat het voor hem vast. dat zij voor 1940 hebben ge tracht binnen te dringen in de Gestapo. Het zogenaamde Venlo-incident zou daarvan een uitvloeisel zijn geweest. Spreker is van oordeel, dat kolonel dr. Somer. die in Londen hoofd was van het Bureau Inlichtingen geen rol heeft gespeeld in het England-spiel. Wel heeft hij de overtuiging dat. in dien de houding van de heer Somer minder star was geweest en er een betere samenwerking had bestaan met andere bureaux, het England-spiel niet moqelijk ware geweest. Ook de marine-officieren de Bruyne. Schilp en Lieftinck acht hij niet aan sprakelijk voor de vreselijke gevolgen van de Duitse contra-spionnage. Hun positie in Londen noemde spreker ridi cuul. Het had de heer de Graaf getrof fen. dat toen hij in 1943 in Londen aankwam hem bi| een gesprek met deze officieren bleek, dat zij er geen notie van hadden, wat er aan de hand was. Hun vermoedens gingen niet verder dan dat er iets „scheef" zat. De heer de Graaf acht het een van de belangrijkste taken van de parlemen taire enquêtecommissie opheldering in deze affaire te verschaffen, Spreker betreurde, dat sommige I ontvangen. leken op spionnage-gebied hun oordeel over personen en feiten meenden te moeten weergeven. Daardoor zijn er .vreselijke beschuldigingengeuit aan het adres van de agenten, die door het England-spiel in Duitse handen zijn gevallen. Presidenten van bijzondere gerechts hoven en advocaten hebben, aldus naar zijn mening, bl| de vervolging van poli tieke delinquenten uitlatingen gebezigd, die niet toelaatbaar zijn. De omgekomen agenten kunnen zich echter niet meer verdedigen. De weinigen, die aan de „sadist Schreieder die zoals de heer de Graaf had gehoord thans via Duitsland en Engeland op weg zou zijn naar Amerika, konden ontko men. zijn nog niet gerehabiliteerd. (Van bevoegde ziide vernemen wij, dat deze mededeling van de heer de Graaf op een onjuistheid berust. Schreieder zou momenteel in Mtin- chcn verblijven, waar hij voor een zui veringshof moet verschijnen, alvorens hij weer een functie kan gaan bekleden in het Duitse politie-apparaat. Hij zou hierbij geclasseerd zijn als een licht geval. Red.). De militaire Willemsorde, waarvoor maj. de Graaf hen had voorgedragen, is niet toegekend. Voor dc houding van de O.D., ge durende de bezetting, had spreker wei nig bewondering. Hij verklaarde, dat de O.D. van de Nederlandse regering in Londen de opdracht had gekregen om niet deel te nemen aan het verzet tegen de Duitse bezetting doch zich ge reed te houden om het vacuum te vul len. dat zou ontstaan tussen het vertrek der Duitsers en de komst der geallieer den. Dc geheimzinnigheid rond het Eng land-spiel vindt, aldus maj. de Graaf, zijn oorzaak in het feit. dat het onder zoek internationaal moet zijn. De Ne derlandse regering schijnt te aarzelen om de Engelse regering te verzoeken aan de hand van Nederlandse gegevens nogmaals de schuldige van het England- spiel te zoeken en te straffen. Het Ne derlandse volk mag met recht eisen al dus spreker, dat de schuldige aan de „moord" op duizenden illegale werkers en vele agenten zijn gerechte straf zal Mooie vangst Zwarte sigaretten in besla® genomen Dinsdagmiddag fietste een recher cheur op de Pulsebocht te Rotterdam toen hij de beruchte zwartehandelaar H S. van beroep - behanger op z(Jn motor langzaam voor een taxi zag rij den De man wees de auio kennelijk de weg. De politie volgde het stel maar kwam in moeilijkheden toen de auto harder ging rijden Jammer voor de inzittenden van de taxi en de mo torrijder, maar de rechercheur kwam nog juist op tijd In de Jasmijnstraat om in te grijpen toen een der taxi- passagiers weer instapte In de taxi werden 56000 sigaretten aangetroffen. De passagier de 33-jarige groentehan delaar P. T. uit Utrecht en de verkoper de 31-jarige haenarbelder J. S als mede de motorrijder werden in het Bureau van Politie opgesloten. De moord te Amsterdam Sterke verdenking tegen voormalig echtgenoot De resultaten van het onderzoek der Amsterdamse recherche naar de Woens dag gepleegde moord op de 27-Jarlge vrouw te Tuindorp Oostzaan. houden sterke aanwijzingen ln tegen de 30-jari- ga vroegere echtgenoot van de vrouw. De man zal Zaterdag voor de officier van justitie worden geleid beschuldigd van moord, subs doodslag. De ver dachte blijft hardnekkig ontkennen. Schreieder nog eens in 't geding Herarrestatie niet uit politieke motieven, Verscheidene Eerste Kamerleden hebben de minister van Justitie gevraagd, waarom Schreieder, na zijn invrijheidstelling door de Haagse procureur-fiscaal, weer in arrest is gesteld op bevel van de procureur-fiscaal in Leeuwarden. De minister antwoordt, dat, ter weerlegging van de eertijds en ook later nog wel geponeerde bewering dat de herarrestatie van Schreieder niet uit een oogpunt van rechtsbe lang, maar uit politieke beweegre denen zou zijn bevolen, de procu reur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden het van belang heeft geacht in zijn requi sitoir er op te wijzen, dat hij de beslissing tot herarrestatie geheel zelfstandig had genomen, omdat hij dit zijn ambtelijks plicht acht te. Men kan hem er daarom ook niet van verdenken enig politiek nevenmotief gehad te hebben, om dat hij niet behoort tot een der re geringspartijen, voor wie de her arrestatie van Schreieder. vlak voor de verkiezingen, uit een oog punt van politieke opportuniteit mogelijk niet geheel onwelkom kon zijn. Water uit aquarium blust brand In een Vlissingse woning is al op een heel wonderlijke manier een begin van brand geblust. In de ver- warmings-installatie van een aquarium, die op een houten kast stond, deed zich, terwijl de bewo ners van het huis niet thuis waren, een ontploffing voor, waardoor de houten kast vlam vatte. Door de warmte sprong het glas van het aquarium in gruizels. het water stroomde over de brandende kast en doofde de vlammen. De brand weer, die door buren was gewaar schuwd, hoefde geen dienst te doen. De historie vermeldt niet, of de visjes gekookt zijn Werkweek voor jonge middenstanders Onder leiding van prof. R. Ca- simir, zal op initiatief van het In stituut voor Middenstandsontwik keling, van 20 tot en met 23 April in het lyceumhuis „Remmerstein" te Rhenen een werkweek worden gehouden door een groep leerlin gen van middenstanders uit alle delen van het land. Sprekers zijn de hoofdbestuurs leden van het IMO ,J. C. Deering, Voorburg, oud-kamerlid, M. Krop- veld, Rijswijk (Z.H.), vice-voorzit- ter Kamer van Koophandel; A. Overduin, Enschede, lid van de middenstandsraad en G J. Schras, Heemstede, adj. directeur der Ne- cierl. Middenstandsbank N V. te Amsterdam. Post voor Grote Beer Met het s.s. Grote Beer kan zeepost naar Indonesië worden verzonden. De te verzenden correspondentie dient ui terlijk a s. Zondag 10 Apil op de bus te worden gedaan. Flinke straffen geëist wegens overval op taxi-chauffeur Tegen de meubelmaker F. H C uit Eindhoven en de filmoperateur A. J. van B. uit Utrecht heeft de officier van justitie te Haarlem resp. vijf en vier jaar gevangenis straf geëist wegens een poging tot diefstal met geweldpleging. Tegen C. ucrd. vegen ziin verminderde toerekeningsvatbaarheid, ook nog terbeschikkingstelling van de rege ring geëist. Uitspraak 21 April. C. en Van B. hadden in Sept. j.l. een overval op een taxi beraamd om aan geld te komen. Zij lieten zich van Amsterdam naar Zaandam rijden en trachtten daar de chauf feur met e-n hamer bewusteloos te slaan om hem te beroven. De chauf feur werd wel zwaar gewond doch bleef bij zijn positieven, sprong uit de wagen en .iep om hulp. waarop de beide passagiers de vlucht na men. C. werd direct door voorbij gangers overmeesterd; B vluchtte doch werd spoedig gearresteerd De chauffeur heeft op medisch advies het taxirijden twee jaar moeten sta ken en is verder zijn wagen kwijt- Donna Delbert. die sedert drie Jaren in talrijke Engelse music-halls optrad als wa.'irzegster en vuurvreetster is te Newcastle aangehouden. Zij heeft be kend de soldaat John Hill te zijn. die uit het Amerikaanse leger is gedeser teerd. In 1937 ontdekte een goudzoe ker. Nors. in het San-Andresgebergte een ondergrondse kamer, waarvan de stenen met Indiaanse tekens waren ge merkt en waarin talrijke gele staven waren opgestapeld. Verder vond hij een met diamanten bezette kroon, juwelen, muntstukken cn oude wapens. Noss ver liet de plaats en kwam terug met twee vrienden. Hij dynnmitccrde de ingang, doch door de Instorting werd de toe gang versperd. Tijdens een twist werd Noss door een der vrienden gedood De andere kwam later bij een vliegtuigon geval om het leven. De weduwe van Noss heeft nu vergunning gekregen om naar de schat tc gaan zoeken De burgerlijke rechtbank van het Setnede- partement te Parijs heeft de echtschei ding. „wegens wederzijdse tekortko mingen van d® echtgenoten", van prins Ah Khan en de prinses, geboren Yarde Buller (dochter van lord Charstoni uit gesproken. De belde kinderen zijn- met toestemming vkn de moeder aan de zorgen van de vader toevertrouwd Kort geleden werd uit de Ver Staten gemeld, dat vliegen weerstandsver mogen tegen DDT kunnen ontwikkelen. Thans komt uit Auckland (Nieuw Zee land) het bericht, dat de hulsvllegen daar in de buurt sterker worden. Een DDT-oplossing van 10 G. doet ze niets meer In een gedenkboek ter gele genheid van haar 150-jang bestaan deelt de Carch Missionary Society van de kerk van Engeland mede. dat de uit zending van een zendeling thans drie maal zoveel kost als ln 1099 Zijn on derhoud in het zendlngsgebied is twee maal zo duur geworden Nadat leden der Berlijnse politie nach'en lang mid- dernachtwaken hadden gehouden achter grafstenen in alle vier dc Berlijnse sec toren, werd Donderdag hun waakzaam heid beloond, zeven mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die er van wor den beschuldigd de doden van gouden tanden en platina kunstgebitten te heb ben beroofd. Volgens de politie heb- geraakt aangezien deze na het inci 0 dent werd afgekeurd wegens be- I ben d* arrestanten bekend niet mtn- H r< '(SO (IrM'an kakka,. A schadjgingen die er bij de aansla^ door een aanrijding met een paal aan waren veroorzaakt. OPSTAAND VAN ZIJN ZETEL geeft paus Pius XII zijn zegen aan de menigte, die de mis ter gele genheid van zijn gouden priester jubileum in de basiliek van de St. Pieter te Rome bijwoonde. Koningin bracht bezoek aan Volkshogeschool De Koningin bracht gistermiddag een bezoek aan de Volkshogeschool te Bergen, dat enipe maanden geleden door onvoorziene omstandigheden moest worden uitgesteld Hare Majesteit stelde zich op de hoogte van de werkmethode van de Volkshogeschool en maakte enige be sprekingen mee van de verschillende groepen van cursisten. Prins Aschwin op doorreis in Nederland Gisteravond om zeven uur kwam grins Aschwin. de broer van prins ernhard. met een K.L M -vliegtuig op Schiphol aar. Prins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke Familie Maandag reist h(j door naar New York. Hn zal ln de Verenigde Staten zijn studies voltooien. der dan 350 graven te hebben geopend Luisteraars op de korte golf in Zwitser land hebben een nieuwe geheime radio zender ontdekt, die tegen de sovjets en tegen Tito is. Het station dat zich aan dient met de leuze: „Vrijheid of dood", schijnt te worden bediend door Ser viërs Het zendt uit in de Servisch- Kroatische taal ,Jn naam van Drago Mtkhailowitsj. de koning en het va derland". Weerbericht AFNEMEND BUIIG Weersverwachting, geldig tot Zater- Knnde nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaat sen lichte nachtvorst. Overdag wisselend be- wplkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Wad deneilanden aanvanke lijk nog krachtige, overigens meest -matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 April: Zon op 5 58. onder 19.26 uur: Maan op 14.15, onder 4.59 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1