DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D West-Duitsland wordt een „federale republiek" Nieuw bestuur van PvdA Controle komt in handen van drie Hoge Commissarissen Indonesië op agenda van Assemblée Verzoek om militaire hulp gaat naar Congres Herstelbank voor Indonesië voorziet in behoefte Regering wenst vernieuwing van ons gevangeniswezen Wat gezegd werd en geschreven Ibestek Nieuwe geallieerde overeenkomst Op ds Iwhhsd Onze verliezen in Indonesië Labour en Tories delen de zetels Woudenberg als secretaris opgevolgd door E. F. Albrecht (Haarlem) Ie kort Zaterdag 9 April 1949 Achtste jaargang No. 1297 Opgericht door de Stichting Jiet ParooP Giro 51Q33Q. Bank: Rotterdamsche Bank. Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. ku>. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pera Redactie *n Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOORDER. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren een overeenkomst getekend, waarin de Duitsers het recht wordt verleend tot het stichten van een „federale republiek", die de bezettingszones in West-Duitsland zal omvatten. Er zal een bezettingsstatuut worden uitgevaardigd, waardoor een „demo cratisch zelfbestuur" zal worden verzekerd. Na de stichting der republiek zal het geallieerde militaire be stuur in West-Duitsland als zodanig worden opgeheven. Daar voor in de plaats komen Britse. Franse en Amerikaanse autori teiten, die ieder onder een Hoge Commissaris komen te staan, die tezamen het toekomstig controlerende lichaam zullen vormen. Er zullen bezettingstroepen, onder militaire bevelhebbers, in West-Duitsland gelegerd blijven. Deze regeling werd door de Brit se, Franse en Amerikaanse" minis ters van buitenlandse zaken te Washington in twee of drie dagen bereikt, nadat in de afgelopen twee a drie jaren het laatst te Lon den met tussenpozen onderhan delingen tussen de drie staten wa ren gevoerd, die niet tot overeen stemming leidden. De geallieerde ministers stellen zich voor dat de Duitse „federale republiek" een verantwoordelijk deelgenoot moet worden bij het ten uitvoer leggen van het Europese herstelprogramma door als vol waardig lid deel te nemen aan de organisatie voor Europese econo mische samenwerking (OEEC) De ministers kwamen overeen een bezettingsstatuut „in een nieu we en vereenvoudigde vorm" aan de Duitse constituerende vergade ring te Bonn te doen toekomen. In dit statuut zullen de bevoegdheden worden omschreven, die de bezet tende mogendheden na het tot stand komen van een Duitse fede rale republiek zullen behouden De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, zei tijdens een gisteren te Wash ington gehouden persconferentie, dat de Amerikaanse autoriteiten van mening zijn, dat de Hoge Com missarissen, burgers moeten zijn. De getalsterkte der bezettende troepen, na het tot stand komen der republiek, zou worden bepaald door algemene veiligheidsoverwe gingen. Van Duitse zijde is nog weinig commentaar gegeven. Dr. Kurt Schumacher, de leider der Duitse sociaal-democraten, heeft gewaarschuwd tegen een „lucht hartig optimisme", zolang van de nieuwe overeenkomst alleen de hoofdlijnen bekend zijn. Dr. Ade nauer (chr.-democraat) heeft over het nieuwe plan gesproken als „het aanbreken, van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van Duitsland en Europa." Treindeel ramde stootjuk en reed het water in Gisteravond, even na 8 uur, brak een goederentrein, komend uit de richting Leeuwarden, even buiten het station Meppel in tweeën, door dat de koppeling tussen twee wa gens bij het stoppen voor een on- veiligsein, werd verbroken. Terwijl het locomotiefperso- sonecl bezig was de koppeling te herstellen, kwam het voorste ge deelte van de trein weer in bewe ging. Dit treingedeelte reed een zijspoor op, schoof een stootjuk ter zijde en kwam gedeeltelijk in het achter dit stootjuk gelegen wa ter terecht. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De bestuurscommissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Vrijdag met elf tegen een stem. bij twee onthoudingen beslpten de Indonesische kwestie op 'de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Belgie stemde tegen. Groot-Brittannië en Frankrijk onthielden zich van stemming. Tevoren werd een voorstel om de beslissing uit te stellen verwor pen met negen tegen vier stem men (België, Canada, Frankrijk. Groot-Brittannië). De Verenigde Staten onthielden zich hierbij van stemming. Besloten werd de kwestie te ver wijzen naar de politieke commissie (commissie nummer één) omdat 't Indonesische probleem beschouwd werd als een „belangrijke kwestie" Weer repatiering van militairen? Het A.N.P verneemt van bevoegde zijde: Er word» op het ogenblik over leg gepleegd tussen de autoriteiten in Den Haag en Batavia over hervatting der repatriëring van de daarvoor In aanmerking komende Nederlandse mi ll uiren ln Indonesië. Dit overleg ls thans, voor wat betreft een nieuwe vaststelling van hel repatriëringssche ma ln een elndsudium gekomen. Op korte termijn rullen publicaties daar. van worden gedaan. Alle berichten die voor dien worden gepubliceerd, dlene men als voorbarig te beschouwen. Europa's herbewapening Washington vraagt gedetailleerde opgaven van militaire behoeften De Amerikaanse regering heeft Vrijdag formeel toegezegd, het Con gres te verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf landen der Westeuropesc Unie alsmede Noorwegen, Dene marken en Italië. De Amerikaanse regering deed deze belofte in antwoordnota's op dringende verzoeken om militaire steun van de acht genoemde landen. Volgens niet-officiëlc schattingen zouden dc landen in de eerste 12 maanden 1 250 millioen dollar nodig hebben. Dc landen van het Pact van Brussel (Nederland. Belgic. Luxemburg. Frankrijk en Engeland) verzochten om steun voor „de uitvoering van een gemeenschappelijk verdedigingsprogram" op 5 April de dag na de ondertekening van het Atlantisch Pact. OP 25 APRIL BESTAAT het Vrouwen Hulp Korps 5 jaar. Het oplei dingskamp voor deze vrouwelijke soldaten bevindt zich in Kijkduin. Per vrachtauto worden de VHK-ers van kamp Juliana naar hun dag taak vervoerd. Wetsontwerp bij Kamer ingediend „Minister, wijs direct 50 textielpunten aan" De minister van economische zaken is verzocht, terstond vijftig textielpunten geldig te verklaren, om de bevolking de gelegenheid te geven zich oudergewoonte vóór Pasen nieuwe kleding aan te schaffen. Dit verzoek is per telegram tol de minister gericht door de raad van bijstand van de vakgroep de tailhandel in textielgoederen, die gisteren te A'dam vergaderde. Alle geledingen van de detail handel steunden het in het tele gram gedane verzoek unaniem Men achtte opheffing van de tex tieldistributie zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelangen ge schaad worden. De bij de handel aanwezige voor raden, zo zegt het telegram, laten de aanschaffing van deze kleding toe. Samenwerking Zij. die onze kranten drukken, het technische deel verzorgen, die onze boeken binden, zorgen dat de geïllustreerde bladen een lust voor de ogen rijn. kortom allen die, in wat men met een verzamelwoord noemt: het grafische bedrijf, werk zaam zijn. hebben steeds een sterk ontwikkeld sociaal- en rechtvaar digheidsgevoel gehad. Ook de werk gevers bleven niet achter, ze wa ren in het algemeen genomen op het sociale terrein hun collega werkgevers in andere bedrijven vóór. Toen de Stichting van de Arbeid, deze goed functionnerende samen werking, nog niet bestond, werkten werkgevers- en werknemersorgani saties in het grafische bedrijf al innig samen Het resultaat van deze arbeid komt, behalve in goede col lectieve arbeidsovereenkomsten, welke alles tot in bijzonderheden regelen, tot uiting in diverse so ciale fondsen. Deze fondsen regelen het pensioen der werkers, hun zie kengeld. het wachtgeld bij werk loosheid. enz. Neem dat wachtgeld eens. In to taal werd in zeven jaar voor dat doel ruim 9 millioen uitgekeerd De ontvangsten bedroegen rond 23 mil lioen. waarvan de werkgevers 9'4 millioen bijeenbrachten, de Over heid ruim 6'4 millioen en de werk nemers tegen de 7 ton. De pensioenen lopen van f 12.50 tot 20.per week. verschillend voor de onderscheidene bedrijfs takken. Voor al deze kosten worden pre mies geheven Op een weekloon van ruim 50.komt ruim f 17 50 pre- mié De werkgever draagt hiérvan even 12.de werknemer rond 5,50. Om te komen tot verbetering van ons naar veler opvatting verouderde gevangeniswezen, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat de nadelen der afzonderlijke (cellulaire) opsluiting wil voorko men. zonder dat daarentegen het voordeel van „niet-besmetting" van de ene gevangene door de andere verloren gaat. De regering zoekt thans naar een oplossing door. zoals de memorie van toelichting meedeelt, in iedere ge vangenisgemeenschap slechts zodani ge gedetineerden tezamen te bren gen. die in zedelijk peil geestelijke aanleg en behoeften min of meer ge lijk staan. Dit leidt uit de aard der zaak tot een differentiatie der straf- gestiehten en tot de noodzaak van selectie der gevangenen met het oog op het gesticht, waarin zij zullen worden geplaatst. Differentiatie der gestichten in verband met hun be volking leidt op haar beurt tot va riëteit in het regiem, dat in elk dezer gestichten wordt toegepast. Een gevangenisstelsel, zoals het volgens dit wetsontwerp is gedacht, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd '20 doden). Koninklijke Landmacht: 25 Mrt: sold. M. H. Linneman. ir 250415144. Almelo. 26 Mrt: sold W. H. E. van den Berg. nr 270501160. Velp (Rhe- den); sold. H. Lovlnk nr. 260223028. Zelhem; le It. P. J. Mol. nr T30608004, Amstelveen: korp J. B. Untied, nr. 240727009. Groningen 27 Mrt: sold. W. de Maat. nr .'70321151. 's-Gravenhage; sold P. J. Smulders, nr. 280918696. Leende (N B i. 23 Mrt: sold. K Aartsma, nr 261218035. Engwieriim (Oostdon- geradeel». Koninklijk Ned.-Ind. leger: 18 Mrt: Soend. sold. Kosadi; Soend sold. Marjani; Soend. mili tie sold Soebandi. 21 Mrt: Man. korp S. Maelen- sun; Tim. sold. A. Moa. 22 Mrt: Amb. sold O. Leatemia. 23 Mrt: Tim sold. J. Alelak; lav. sold. Marsidi. 25 Mrt: Jav. sold Boegel; Chin sold Go Kiem Lan. 26 Mrt: Man. sold. C. Ellas; allen uit Indonesië. 29 Mrt: sold lc kl M. P. W. van Nisnen nr 2-31608000 Breda zal dus niet een uniform systeem van vrijheidsbeneming mogen vertonen. 's Lands financiële en materiële positie laat niet toe al zou men dit wellicht wenselijk achten de voorgenomen hervorming te doen gepaard gaan met de bouw van nieu we gestichten. Voorlopig zal met de aanwezige outillage van kampen en gestichten moeten worden gewerkt. Het is echter mogelijk belangrijke interne verbeteringen aan te bren gen De cellen kunnen meer dan tot dusver tot eenvoudig verblijfsvertrek worden ingericht. In plaats van het tonnenstelsel wordt in sommige ge stichten reeds thans een sanitaire in stallatie gemaakt, terwijl de aanleg van gemeenschappelijke waslokalen de hygiëne kan bevorderen. De kerkzalen worden ontdaan van de hokjes, waarin de gedetineerden op gesloten plachten te worden. Ge meenschappelijke arbeidszalen wor den in bij de gestichten te bouwen barakken of door verbouwing inge richt De overdekte luchtplaatsen voor één man zijp reeds grotendeels vervangen door éen ruimte, die ge legenheid biedt tot gemeenschappe lijk verblijf in de open lucht. Bij somhiige gestichten is de aanleg van sportterreinen mogelijk. En zonder veel verbouwingen zal tenslotte mei het oog op verder liggende perspec tieven. met zgn. open kampen en open boerderijen geëxperimenteerd kunnen worden. Reclasserinq Het ligt ook in de bedoeling, het werk van de reclassering niet tót een bezoek tijdens de detentie te beper ken. maar het gehele verblijf in de gestichten dienstbaar te maken aan de heroriëntering. Voorts bestaan er plannen om, voorlopig op bescheiden schaal, een crimineel-psychologisch centrum op te richten in of in de nabijheid van een universiteitsstad. Dit komt de opleiding van een medische staf ten behoeve der rijksasyls ten goede en bovendien kunnen in zo'n centrum de psychische toestanden van nog niet veroordeelde personen worden onderzocht. Poel is: Financiering van bedrijven In een vraaggesprek met het ANP heeft de heer L. GÓtzen, minister zonder portefeuille, enige mededelin gen gedaan over het doel van de voor Indonesië op te richten Herstelbank. ..Het doel van deze bank is. aldus de minister. ..financiering van bedrijven die door in het Koninkrijk gevestigde natuurlijke en rechtspersonen in Indo nesië worden gevoerd. Het gaat dus niet over stimulering van Westerse bedrijven alleen. Het accent ligt zelfs niet in hoofdzaak op het Westerse bedrijfsleven. Wel zal men bij de fi nanciering als criterium mnelon aan leggen. dat de te helpen onderneming naar de maatstaven van het Westerse bankwezen credietwaardig behoort te zijn. De Indonesische bedrijven waren tot nu toe meestal klein. Het ligt echter in de bedoeling hiervoor het intermediair van het volkscrediet- wezen in Indonesië in te roepen. Voorts zal men credieten verlenen aan Indonesische coöperaties (waar van er al weer meer dan duizend aan het werk zijn). Daarnaast zijn er ook Oosterse bedrijven, die recht streeks voor credieten in aanmerking komen. In het gebied van Pasundan bestaan b.v. al minstens vijf van der gelijke bedrijven zoal© uit zeer re cente gegevens blijkt. Het criterium voor dc objecten der herstelbank zal in het algemeen zijn, dat de te steunen ondernemingen moeten strekken tot bevordering van het herstel en de welvaart van Indo nesië. Ongetwijfeld bestaat er in het particuliere bedrijfsleven een zekere vrees voor het nemen van nieuwe risico's, maar ik betwijfel toch of dit een grotere rol speelt bij de overwe gingen betreffende het opzetten van nieuwe ondernemingen." Ramingen met betrekking tot de te verwachten omvang der te financie ren ondernemingen kon de minister niet geven. Hij wees hierbij slechts op het voorbeeld van Pasundan en voorts op het feit. dat de reeds be staande commissie voor herstelfinan ciering tot nu toe al een bedrag van 30 millioen gulden verleende, een bewijs dat er inderdaad een belang rijke behoefte op dit gebied bestaat Op dé vraag of reeds knn gezegd worden wanneer dc Indonesische herstelbank mot de werkzaamheden zal beginnen antwoordde de minister ontkennend. Gevraagd of ook de Westindische gebiedsdelen mede als crediteur tegenover Indonesië zullen optreden antwoordde minister Gót- zen: „In beginsel is Nederland de crediteur. Of 't Verenigd Koninkrijk als zodanig zal optreden is m.i. ge deeltelijk afhankelijk van de staat kundige constructie der Nederlands- Indonesische Unie. met name of deze Unie door Nederland alleen ofwel door het Verenigd Koninkrijk met Indonesië zal worden aangegaan." De Amerikaanse nota's verzoch ten deze landen, gedetailleerde op gaven van hun militaire behoeften voor 1948-'49 te sturen. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's werden uitgegeven, drong de Amerikaanse minister van buitenlandse, zaken Dean Acheson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere landen, w.o. Grie kenland en Turkije, met wapens en uitrusting. Volgens waarnemers betekenen dc Amerikaanse nota's, dat de Amerikaanse regering het congres zal aanbevelen, dat militaire hulp zal worden verstrekt, doch niet kan beloven, dat deze hulp zal worden gegeven voordat het Con gres toestemming heeft verleend. Verdedigingsplan voor West-Europa In een communiqué dat de Wes terse Unie gisteren heeft uitge geven wordt meegedeeld, dat de ministers van defensie der vijf lan den op 7 en 8 April in Den Haag een verdedigingsplan voor West- Europa hebben goedgekeurd en dat zij besluiten hebben genomen over de maatregelen, die elk der vijf landen in het kader van dit plan zal moeten nemen. Een verde ling van lasten is goedgekeurd en de chefs der generale staven heb ben instructies gekregen over de naast te nemen stappen. Vertegen woordigers van de Amerikaanse en Canadese stafchefs waren als waarnemers bij de conferentie aanwezig. Het Witte Huis heeft bekend ge maakt. dat president Truman het Noordatlantisch Pact in het begin van de volgende week, waarschijn lijk Maandag, de Senaat ter ratifi catie zal toezenden. Cacaofabriek in Zaandam afgebrand In de afgelopen nacht is te Zaan dam de cacaofabriek „De halve Maan" in enkele uren tijds geheel in vlammen opgegaan. Hierbij zijn hónderden tonnen grondstoffen en afgewerkte producten verloren ge gaan. De blussing van de brand werd gehinderd door de slechte commu nicatie met het terrein van de brand. Een der geallarmeerde brand weer auto's zakte tot de assen in de slappe veengrond en moest met een kraanwagen worden losgetrok ken. Als vermoedelijke norzaak van de brand noemt men broei. Johan v. Oldenbarnevelt' naar Batavia vertrokken Om vijf uur gistermiddag Is het m s Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij Nederland uit de Amsterdamse haven naar Batavia vertrokken. Ca 1200 passagiers onder wie een groot aantal vrouwen en 500 kinderen ma ken in het kader van de gezinshereni ging met dit schip dc reis naar Indo nesië. OM DE AARDKLUITEN, die d'e greppelploegen achterlaten, door de wildernis uaii het nog onontgonnengedeelte van polder zijn getrokken, fijn te maken, wordt gebruik gemaakt van een ..Graeder". Deze machine, die het beste te vergelijken is met een ploeg, wordt met twee tractors door de zware klei van het nieuw ge wonnen gebied getrokken. Verkiezingen in Londen Teleurstellend resultaat voor socialisten Volgens de einduitslag van de Donderdag gehouden verkiezing van de Londense graafschapsraad hebben de Conservatieve partij en de Labour-pnrtij elk 64 zetels be haald, terwijl dc resterende zetel naar de liberalen ging. Met dit resultaat heeft de La bour-part ij een verlies van 26 ze tels geleden tegen een winst voor de Conservatieven van 34 zetels. De liberalen gingen een zetel ach teruit, terwijl de communisten hun beide zetels verloren. Twaalf jaar lang heeft de La- bour-partij de graafschapsraad ge domineerd. In dc verkiezingen van 1946 behaalde zij 90 zetels tegen de conservatieven 30 en de libera len en communisten ieder 2. Men venvacht, dat de socialisti sche leiders, die wel een kleinere meerderheid, doch niet en derge lijk succes der conservatieven had den verwacht, onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak van het voor hen teleurstellende resultaat van de verkiezingen zullen instel len. Aanhangers van de partij ga ven toe. dat de ..soberheidsbegro ting" die Cripps deze week indien de de voornaamste reden van de terugslag was. Verder verwacht men, dat door het resultaat der verkiezingen de protesten van en kele groepen in de Labour-partiJ tegen de begroting in hevigheid zullen toenemen. Ongeveer 2"2 millioen Londena- ren maken deel uit van het kie zerscorps voor de Londense graaf schapsraad. De nieuwe raad be staat uit 129 leden vijf 'meer dan de oude raad. als gevolg van een herverdeling der zetels, het geen de socialisten wellicht duur te staan is gekomen. Het congres van de Partij van de Arbeid te Amsterdam heeft giste ren een nieuw partijbestuur geko zen. Tot opvolger van de wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd aftredende alge meen secretaris J Wouden berg werd de heer E. F. A1- b r e c h t, lid van de gemeenteraad te Haarlem, gekozen. Als gewoon secretaris werd de heer E. A. V e r- m e e r uit Naarden gekozen. In de bezoldigde bestuursfuncties werden herkozen de algemeen voorzitter Koos Vorr ink, de secretaris sen J- H. Sc heps (Den Dolder). Verlenging Marshallhulp door Senaat aanvaard De Amerikaanse senaat heeft verlenging van de Marshallhulp tot 1 Juli 1950 goedgekeurd, en wel tot het volle bedrag van 5.580.000.000 dollar dat voor de nieuwe periode door de regering van Truman was aangevraagd. Het besluit van de senaat werd genomen met zeventig tegen zeven stemmen. Tijdens de debatten over het wetsvoorstel, die twee weken heb ben geduurd en tot stormachtige tonelen aanleiding hebben gege ven, werd een door Styles Bridges (republikein uit New Hampshire) ingediend amendement aangeno men waarin op de deelnemende lan den een beroep wordt gedaan een systeem te ontwerpen tot controle, of van de verschafte middelen vol doende gebruik wordt gemaakt. Eenvoudig Een haastige juffrouw vroeg aan een bestuur der van lijn 24 in Am sterdam: Kennu 'n beet je hard rije anders staat me hele werkhuis op se kop" Bestuurder, koel als komkommer, antwoordde: „Stiekum op se kop late staan Werkhuize raap je zó op" (Het Parool Minder eenvoudig In de f>enaat van de staat Boston is een be sluit genomen, waardoor het vissen wordt toege staan ..in het plaatselijke meer". Het meer heeft wel een naam. maar men vond die een beetje lang om hem in de Handelin gen op te nemen. De naam luidt' Chargogga- goggmanchaugagoggogau- bunagungagjaugg. Dat is Indiaans voor: „Jij vist aan jouw kant. ik vis aan mj.in kant en niemand vist in het midden". (Daily Express) Nóq minder eenvoudig Een zalm. die in de Co- lumbia-rivier stroomop waarts zwemt om kuit te schieten, komt onder de jurisdictie van twaalf verschillende bureaux welke zich bezi^^uden met vis en wild. (Time, Julius Churchill Aan een van de vele diners die Winston Chur chill bij zijn bezoek aan Amerika werden aangebo den. werd de Britse oud premier aangekondigd als „de grootste oorlogscor respondent sinds Julius Caesar". (Newsweek) Geschokt In een bus werd een ge sprek gevoerd tussen twee jonge vrouwen. ..Hoeveel kinderen heb je nu?" vroeg de een. ..Zesen twintig" zei nummer twee losjesweg. De luisterende derde dame. die bij dit gesprek een kreet van ontzetting slaakte merkte even later, dat de beide jonge vrouwen onderwij zeressen waren. (Het Parool Betaald jarig zijn In Philadelphia hebben de vakverenigingen een nieuwe eis ingewilligd gekregen. Warenhuis em ployés kregen de toezeg ging dat zij op hun ver jaardag vrijaf mogen ne men. met behoud van toon. Werken <i) uever door dan krijgen zq dub bel betaald. (Daily Express) Betaald praten In een Amerikaans s'.ad- je werd een automobilist wegens een verkeersover treding veroordeeld tot een dollar boete. De ver dachte nam er geen ge noegen mee en betoogde buitengewoon welspre kend. dat hij onschuldig was.' Toen hii twintig mi nuten had staan oreren, had de president er ge noeg van Hij viel de man in de rede en zei: „Stop maar, mijn tijd is te kost baar. ik zal die dollar zelf wel betalen". (Time) Betaald hoesten Een Amerikaans radio station had een plan op gesteld tot steun van de tuberculosebestrijding, waarbij de omroepers tij dens bepaalde uitzendin gen zouden moeten hoes ten. Dc Federatie van ra dio-afeisten heeft hier echter een stokje voor gestoken. Hoesten is niet het werk van een omroe per dat moet 'n radio- acteur doen zegt de fe deratie En wat dat dan zou moeten kosten vroeg de omroep op zijn beurt weer Zes tot twaalf en een halve dollar, bere kende de federatie (United Press) Gewijzigde Tito-latuur In een Noordboheemse industriestad Usti Nad Labem is besloten dat de Generaal Eisenhower- kade zal worden omge doopt in Premier Antonin Zapotockvkade. De Maar schalk Titostraat wordt ook omgedoopt, en wel tot Jan Svermastraat. naar een gestorven communis tische leider. (N.Y. Herald) „Pas op je tcl"-machine In Amerika hebben ze weer wat nieuws gevon den. Het is een machine, ongeveer zo groot als een koffergramofoon. die ar beiders in de fabrieken attent maakt op de te ne men veiligheidsmaatrege len. Het kan gebeuren, dat zo'n man opeens een stem hoort: „Je kunt die veiligheidsriem beter vast maken nu je je hand nog kunt gebruiken" of: „Wil ie die siearet uitmaken?" Op drukke kruispunten kan ook zo'n anoaraat worden geplaatst Wie dan een voet naast het trot toir zet. heeft kans dat hij vermanend hoort: ..Wilt TT even waehten tot het licht groen is'" (Daily Express) en J. M. W i 11 e m s (Tilburg) en de secretaresse mej. L. Lopes Dias (Amsterdam). Als regionale le den voor de rayons Overijsel Gelderland, Groningen-Friesland- Drente en Zeeland-Brabant-Lim burg werden resp. gekozen de he ren C. Kleywegt (Nijmegen), J. Tuin (Hoogezand-Sappemeer) en C. J. Li enden (Eindhoven). Voor -de Westelijke provincies komt er nog een herstemming. De heer J. Woudenberg kreeg van het congres een minutenlange ovatie. Velen, onder wie de con gres-voorzitter prof. mr. R. Kra nenburg, memoreerden de gren zenloze energie van de scheidende algemeen-secretaris. Tijdens het congres kwam een telegram uit Nyköping (Denemarken) binnen, waarin Koos Vorrink zijn schei dende secretaris huldigde voor „zijn volhardende toegewijde strijd van een halve eeuw voor het de mocratisch sosialisme." Een huldi gingscomité onder de naam „Klaar is Kees" bood Woudenberg de geldmiddelen aan voor een reis naar Amerika met zijn vrouw. Voorts werd hem een van een ben zinemotortje voorzien Solex-rij- wiel cadeau gegeven. Een van de voorstellen, die op het congres werden gedaan, hield een verzoek aan de Tweede Ka mer-fractie van de partij in, om bij de regering aan te dringen op invoering van Esperanto als vak op de lagere scholen. De aftreden de secretaris Woudenberg stelde ten aanzien van dit agendapunt voor: „Laten wij het voorbeeld van de Engelse Labourparty volgen. Laten wij om tijd te sparen de dis cussies staken en eenstemmig het voorstel aannemen. Dan gebeurt er toch precies hetzelfde als wanneer we het eenstemmig verwerpen" In een inleiding over „De partij en de middenstand" drong de heer J. Schilthuis aan op een con structief beleid, omdat het ernstige gevaar bestaat, dat als er geen nieuw program wordt opgesteld, waarmee voor de middenstand een bestaanszekerheid wordt gescha pen, de kleine winkelier, hande laar en ambachtsman zich uit de vruchten ?an hun arbeid geen re delij bestaan meer kunnen ver werven. Honderden personen trokken Woens dagavond naar het huls van mevrouw Martha Greene te Los Angeles om daar voor een haan zonder kop te bidden doch het ..mirakel" was verdwenen. Bedreigd door gevangenisstraf indien zil de vogel niet zou doodmaken die vier dagen zonder hootd heeft rond gestapt. heeft mevrouw Greene het dier aan een veearts gegeven De arts zal proberen de haan in het leven te houocn omdat het een Interessant ge val Is en het beest niet lijdt. Mevrouw Greene orakelde die haan ls eenmaal dood gemaakt. God heeft hem met een bedoeling op aarde gelaten". Zij zegt. dat dit doel duidelijk is voor de hon derden personen die vier dagen lang door haar mooie kamer zijn getrok ken en bij het gezicht van het wonder op de knieën vielen Veel Britse toe risten gedragen zich in de Zwitserse bergen als waaghalzen of als kinderen. Dit is volgens de National Zcltung de reden waarom zoals een Londens blad schreef elke tiende passagier, die op het vliegveld Northolt terugkeert van acantie ln Zwitserland een gebroken been heef». Onlangs werden aan de Temple Universiteit te Philadelphia de halflaarlljkse examens afgenomen. Niet zonder verbazing lazen de studenten onder de examenopgaven: ls de vol gende uitspraak Juist of onjuist: ..men voelt zich eenzaam zolang men zelf moet denken en vindt troost als men zijn ogen op het napier van een ander laat rusten". Kort geleden heeft de ..Artists' League of America" uitge maakt. dat de filinactrlce Linda Dar nell de mooiste benen van Amerika heeft Terstond liet haar maatschappij haar gehele garderobe veranderen om die prachtige benen productief te ma ken Een koe van een boer tc Cam- berley (Surrey) vertoonde op een dag merkwaardige verschijnselen. De om vang van het dier scheen er op te wij zen. dat het bij het grazen ongewone kost gevonden had De boer. gedachtig aan het nog steeds loerende mijnenge vaar achtte het niet uitgesloten, dat zijn koe e^n mijn had verzwolgen en waarschuwde de mijnopruimingsdienst. die het beest heel voorzichtig transpor teerde naar een veearts Toen die het dier opensneed, bleek dat de koe enige ponden zand had gconsumeerd. Weerbericht MORGEN OVERWEGEND DROOG Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond. Koude. tamelijk heldere nacht. met afnemende Noord- Westelijke wind en plaatselijk nacht vorst. Morgen over dag: overwegend droog weer met la ter vanuit het Wes ten toenemende be wolking. Matige, ge leidelijk naar Zuid- West krimpende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Minder koud dan vandaag. 10 April Zon op 5 56, onder 19.28 uur; Maan op 15 47. onder 5.15 uur. 11 April Zon op 5 54. onder 19.30 uur; Maan op 17.19, onder 5.29 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1