Wie weet tegenwoordig nog wat een Palmpaas is? A delbert Ijsbeer fare pages 3orlog bracht oud gebruik de genadeslag toe Voor onze bakvisjes Paedagogie is niet te leren uit een boekje Wïokie Sproet vangt de dief maar ui AKKERTJES Zaterdag 9 April 1949 Een boerenjongetje ut Borne toont trots de door hemzelf vervaardigde Palmpaas. Re productie uit dr. Cath. C. v. d. Graft's boekje „Palmzon dag". "VTORGEN is het Palmzondag, waarop voorheen de kinderen v-*-met een zogenaamde ..Palmpaas" plachten rond te lopen en men in averse streken van ons land getuige kon zijn van merkwaardige volks- èbruiken. Hier en daar zijn zij nog altijd in zwang Het vorige jaar werd nder de rook van Utrecht nog een Palmpaas-optocht gehouden en er zijn og kleine dorpjes in Nederland, waar op de Zondag voor Pasen het oude 'almpaas-liedje klinkt. Toch is er alle reden toe. over de Palmpaasgebrut- :en in de verleden tijd te schrijven Reeds in 1906. toen op initiatief van r. A. Beets en dr. C. Cath van de Graft te Utrecht'de eerste Nederlandse 'almpaastentoonstelling werd gehouden, was het ronddragen van de Palm aas een gewoonte, die in onbruik raakte. Sindsdien is het steeds verder ïtgestorven. Midden in de tweede wereldoorlog jn wij er eens op een prille voor jaarsdag op uitgetrokken om in een lein Achterhoeks plaatsje iets van e oude Palmpaasgebruiken aan de ■eet te komen. Wij wisten, dat men aar de oude zeden altijd in ere had ehouden en wij wilden proberen en Palmpaas te bemachtigen. Het leek verre van gemakkelijk. Een an de belangrijkste onderdelen van e Palmpaas is de broodkrans. die ïoet worden geleverd door de plaat- elijke bakker. Maar na de invoering an de brooddistributie was er geen eel voor dergelijke doeleinden ieer beschikbaar. De bakkers in dat leine Achterhoekse dorpje waren kunst nog allerminst verleerd rlaar er werden geen palmpasens eer vervaardigd. Een bekend schrijver over Ach- rhockse folklore, Gerrit Jan Klok- lan, die in dat plaatsje woonde, racht toen uitkomst. ..Noem mijn iaam maar", zei hij terwijl hij ons iet adres van een bakker in de hand ipte. Het bleek een toverwoord te [yn Wij kregen onze broodkrans. loewel het extra werk betekende en ij de enigen waren voor wie er dat iar daar in dat plaatsje een werd ;ebakken Dit voorval illustreert wel duide- ijk, dat de oorlog op de Palmpaas- ébruiken een nadelige invloed heeft litgeoefend. Van de jaren tussen 1914 |n 1918 kan hetzelfde worden gezegd tijd is wellicht niet ver moer, dat n 'n Palmpaas-optocht alléén nog iaar op een plaatje kan bewonderen, et opgroeiend geslacht zal niet meer an Palmpaasgebruiken weten, ten- lij de folkloristen registreren, wat it op heden nog behouden bleef, an pogingen, en zeer geslaagde po- ingen daartoe ontbreekt het niet. De beste studie over de Nederland- je Palmpaasgebruiken is nog altijd iet in 1938 verschenen werkje Palmzondag" van dr. C. Cath v. d. ïraft. Zij schetst daarin o a ook uit- oerig het tegenwoordige Palmpaas- lebruik. dat wil dan natuurlijk zeg en het Palmpaasgcbruik aan de ooravond van de jongste oorlog. We lezen in haar boekje, dat ver- ehccn bij de uitgevers-maatschappij )os!hoek te Utrecht, over de Mei oom. in zeker plaatsje ..Paas-staak" :eheten. die onder veel ceremonieel n het bos werd gekapt, naast de ^aasstapel werd verbrand en in ver seinde vorm in de Palmpaas is blij den voortleven We vernemen voorts -teressante bijzonderheden over de mddeleeuwse Palmprocessic en ho- I en. waarom de Palmpaas met pro cessie en Meiboom in verband moet orden gebracht. En dan schrijft nej. v. d. Graft natuurlijk ook, hoe iet Nederlandse Palmpaasgebied teeds kleiner wordt. Zij vermeldt lijvoorbeeld om even bij de pro- incie Utrecht stil te staan hoe nds het jaar 1906 de Palmpasens an Culemborg. Doorn. Vianen en Jtrccht'zelf verdwenen zijn. Wie weet tegenwoordig nog hoe en Palmpaas moet worden gemaakt en hoe of 't oude Palmpaasliedje is? Het zijn er maar weinigen. Dat is soms een grote moeilijkheid, wan neer men er op uit is het uitsterven de Palmpaasgebruik kunstmatig in stand te houden Er was een tijd. dat men Palm- paasoptochten niet behoefde te orga niseren, omdat zij overal spontaan plaats vonden. Dat waren de dagen, dat overal nog de jongens en de meisjes hun met loof en lekkernijen versierde palmstok ronddroegen, met bovenop de broodkrans en soms ook nog enkele uit brood gebakken „zwaantjes": dat men overal op Palmzondag nog het liedje hoorde van: „Pallem, pallem Pasen, Eikoerei, eikoerei, Als 't nog eenen Zondag is, Dan eten wij een ei, Een ei is geen ei, Twee ei is een hallef ei, Drie ei is een Paasei!" Die tijd is voorbij. Rationalisatie en mechanisatie, standaardisering en vervlakking, waardoor al zoveel folklore is verdwenen, hebben ook het Palmpaasgebruik de genadeslag gegeven. Maar juist daarom is het goed dat er boekjes zijn verschenen, zoals dat van dr v. d Graft, waarin er voor volgende generaties zoveel over staat opgetekend. Is dit model niet charmant? /S dit geen charmant mo delletje voor jeugdige fi guurtjes? Leuk in effen stof, opgevrolijkt door een fris ruitje of streepje, maar ook aardig in bedrukt materiaal met een garnering van dit piqué. En dan kunt u nog de kraag en manchetten van de japonstof nemen en er een afstekende ceintuur en hals ketting fof zo'n zwierige grote strik!) bij dragen. De rok bestaat uit S baan tjes, waarvan de twee ach terbanen van boven op 7 cm. breed ingerimpeld worden, zodat daar wat meer ruimte ontstaat. We stikken in voor- en rugpand de figuurnaden, waarna we de zij- en schou dernaden sluiten. De laatste even inhouden op de aange geven plaats. Het splitje op de rug voorziet u van knoop jes en lusjes. We zetten de mouwtjes tussen de dubbele stof van de manchetten en rand tussen de kraag. Wilt u deze van achteren u~' HULPMIDDELEN OM ONS INZICHT TE VERDIEPEN BIJ de familie X waren ze die middag aan hetgniffelen'en gnnneken. 't Ging om het kind van de Tersteeg's. 't Is een onmogelijk kind, zei Mevrouw X. Het kind liegt en ik geloof zelfs dat het nu en dan gapt Geen grote dingen, maar toch.... 't Is zielig voor die mensen, maar stel je voor, nu zijn ze er mee naar een bureau. Een bureau voor moei lijke kinderen. Denk 's in, daar zit natuurlijk een juffrouw, die zelf geen kinderen heeft en die zal hun dan eens een lesje in opvoeden geven. Ik zeg maar zo, als je 't uit je zelf niet weet als moeder dan kan een vreemde het heus niet voor je opknappen. Ja, zei meneer X, en dan lezen die Tersteeg's alle mogelijke boekjes over opvoeding. Daar' willen ze het zeker uithalen, de paedagogie. Als Pietje de boel stuk slaat in baldadigheid, kijk je maar op pagina 16 en daar staat wel wat je er tegen moet doen. Vooruit maar. opvoeding haal je uit een boekje. Nee, ik zou zeggen, opvoeden moeten de ouders uit zich zelf kunnen. we eens nagaan: Hoeveel mensen komen we niet dagelijks tegen in onze omgeving, waarvan we zeg gen: O, wat een hopeloze man! Vol komen abnormaal! Of: Wat is dat toch een zielig mens, wat heeft ze 't vreselijk moeilijk met zichzelf. Zijn er niet gevallen te over van lieden, die hun draai niet kunnen vinden, die vastgelopen zijn in de maatschappij of in het huwelijk of meestal in allebei? Sommigen komen bij een psy chiater terecht, anderen blijven hun leven lang doormodderen. En al die gevallen zijn practisch terug te brengen tot een verkeerde opvoe ding in de jeugd. Inderdaad, het is zo: Opvoeding haal je niet uit een boekje.Maar weten de ouders het altijd uit zich zelf? Hebben ze de kunst van op voeden meegekregen als een na tuurlijke gave? U weet het lang niet altijd „vanzelf"! 't Is niet alleen de familie X die er zo over denkt; deze opinie is vrij algemeen. Maar 't gekke is dat de kinderen van de familie X en van vele anderen, die zo spreken, ook geen lichtende voorbeelden zijn. Als 33 B.W. SSc.M. hals omhoog dragen, dan sluit u de achterkant ge heel met knoop jes en lusjes, bij een omgevou wen kraagje is één knoopje te gen de vouw voldoende. U kunt desge wenst ook een treksluitinkje nemen, dat u in de kraag door laat lopen. Zo nodig maakt u in de linkerzij- naad vande ja pon nog een splitje. Kijkt u vóór 't knippen of de lengte van de rok naar uw zin is? Maak deze bij heel jonge meisjes vooral niet te lang. Heeft u stof van 90 cm breed zon der klim of val, zodat u de rok- baantjes om en om kunt knip pen. dan kunt u volstaan met 3.50 m. stof. Ella Bezemer. ,.Zo maar vanzelf?" Tja, bij een harmonisch huwelijk van verstandige ruimdenkende ouders in een normaal gezin dat maatschappelijk behoorlijk gesi tueerd is, heeft men een goede kans op de juiste opvoeding „zo maar vanzelf". Want de sfeer in zo'n ge zin, het vrij zijn van ruzies, geld zorgen, angsten of domme vooroor delen, garandeert al een mate van harmonie bij de ontwikkeling van de kinderen. En dan nog, zelfs in zc'n gezin, zijn de kinderen vaak behept met moeilijke eigenaardig heden, waarvan niemand begrijpt, hoe ze er aan komen. Laat staan bij de veel te vele, de talloos vele gevallen, waarin de ouders niet zo harmonieus en zor genvrij samenleven. De krakende huwelijken, de moeilijke sociale omstandigheden, de slechte behui zing en vooral de kortzichtigheid, dat zijn elementen die te veel de sfeer bederven, waar in de kinde ren opgroeien en die de kans doen toenemen, dat deze kinderen de neurotische mensen van de toe komst worden. Het kind, dat volkomen onhan delbaar is. het kind dat jokt of steelt, het kind dat niet scheppend bezig is in zijn spel. maar zijn acti viteit omzet in lelijke streken, het kind dat plaagt en treitert, dat niet leren wilWeten we heus uit ons zelf. wat we met die kinderen aan moeten? Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Nee, want we weten niet, waar al die onhandelbaarheid vandaan komt. We weten niet uit onszelf, waarom het kind zo doet. Waarschijnlijk ligt de fout in de prille jeugd, in ieder geval ligt de fout bij ons, ouders en bij de om geving. die we zelf gemaakt heb ben. We moeten het dus gaan be grijpen, gaan inzien wat er aan hapert, en daarvoor hebben we de hulp van buitenaf nodig. En het is heus niet onmogelijk, dat we dat inzicht uit een boek ha len. De boeken, waar meneer X over gniffelde! Want er is veel goeds geschreven over opvoeding en over kinderpsychologie. Als we gaan neuzen in de bibliotheek zul len we vanzelf dingen vinden, die onze aandacht trekken en litera tuur tegenkomen over gevallen, die overeenkomen met het geval van onze Jantje of Mientje. ,1 Is geen kookboek! Als we maar met oordeel lezen en met verstand en niet dat paeda- gogisch boekje gebruiken als een kookboek, waar je het recept op blz. 16 kunt vinden. Evenmin is het dwaas, om met een moeilijk kind naar een psychia ter te gaan of naar een medisch- psychologisch bureau, zoals er in elke grote stad zijn te vinden. Want de juffrouw „die zelf geen DF. KINDERKRANT" IZ APPERSBEDIENDE ben ik. zei Winkie Sproet altijd trots. Hij heette eigenlijk anders, maar omdat hij zoveel sproeten had en zo'n klein beweeglijk jochie was, werd hij Winkie Sproet ge noemd. Hij had een veel te grote witte jas aan, een kam achter zijn oor en hij mocht in de bar bierswinkel op het dorp helpen met inzepen. Die morgen was het al heel stil in de zaak. Er was maar één klant en dat was meneer Dribbelmans. Meneer Dribbelmans werkt" in de stad, maar kwam «.ich altijd hier laten scheren en Winkie Sproet zeepte hem behoedzaam in. Tsjonge. jonge, zoveel geld l.eb ik nog nooit bij me gehad, zei meneer Dribbelmans en hij wees op zijn actetas naast de stoel. Twintigduizend gulden. Winkie denk eens aan! Zoveel geld heb jij nog nooit gezien, wed ik. Dat moet ik straks naar de Bank brengen. Tjee, zei Winkie. Twintigdui zend gulden. En hii hield de scheerkwast vol verbazing in de hoogte. U mag wel oppassen, zei de barbier, die het scheermes stond te wetten, straks wordt U nog beroofd. Och. zei meneer Dribbelmans. niemand weet immers, dat ik zoveel geld bij me heb. Nauwelijks had hij die woor den uitgesproken, of de deur van de barbierswinkel ging open en daar stonden twee mannen op de drempel. En toen ging alles verwonder lijk vlug. Handen omhoog, schreeuwden de mannen. Van schrik liet Win kie de scheerkwast vallen. De barbier stond als aan de grond genageld. Meneer Dribbelmans keek met dodelijk ontstelde ogen uit znn witte schuimgezicht. Met een revolver in de hand kwam een van de kerels nader bij, griste de tas var# meneer Dribbelmans weg en een secon de later waren ze verdwenen. De deur sloeg rinkelend dicht; buiten werd een auto aangesla gen en nog steeds zaten die drie daar binnen, of ze het in Keulen hoorden donderen. 'T'OEN begon meneer Dribbel- 1 mans te jammeren. Politie, o, barbier, bel toch gauw de politic op. Winkie holde naar de telefoon.. Even later vertelden ze het hele verhaal aan de twee agenten, die kwamen aanrijden. Het geval was direct in het hele dorp be kend en iedereen sprak over de brutale rovers. Maar ze waren verdwenen en ieder spoor ont- Urak. Winkie was vreselijk opgewon den. Die ene vent. die bandiet met dat rode haar heb ik al eens eerder gezien, zei hij aldoor. En koortsachtig zocht hij in zijn herinnering, waar hij die man met het rode haar eerder had gezien. En opeens wist Winkie het. In de zaak van Oude Janus, tn de stad. Eens per week ging Winkie Sproet naar de stad om bij de Oude Janus rovers-verhalen tc kopen. Voor een dubbeltje kreeg hij altijd een hele stapel van die wilde roversboekjes en éénmaal had hij in dat winkeltje de rode man gezien. Toen bedacht Winkie zich niet langer. Hij deed zijn kappersjas uit zonder iets te zeggen, pakte de fiets en reed naar de stad. Hijgend kwam hij bij Oude Janus aan. Het was een winkeltje vol met oude boeken en tijdschriften en Winkie bladerde nonchalant in een paar bont uitziende rovers boekjes. Komt die man met dat rode haar nog wel eens hier? vroeg hij zo langs znn neus weg. Wie bedoel ie. zei oude Janus. Rode Tinus? 'k Zie hem nooit meer. Winkie durfde niet goed ver der vragen. Hij bleef nog een paar minuten staan bladeren en plaatjcskijken. En toen hij zich omdraaide om weg tc gaan. keek hij regelrecht in het gezicht van Rode Tinus. die net was bihnen gekomen. HEB je soms nog Zwarte Hyena's? vroeg Tinus aan oude Janus. Geen een meer. zei Janus. Ik heb nog een hele stapel Zwarte Hyena's thuis, zei Win kie ineens Die boekjes over de grote de tective: De Zwarte Hyena, be doelde die rooie schavuit. Nu, Winkie kende ze wel. Zo, jochie, heb jij Zwarte Hyena's Ja, zei W'nkie, Zal ik ze voor U meebrengen? Vanmiddag om vijf uur ben ik hier. Komt U ze dan hier even afhalen? Hij zei het onverschillig, maar inwendig trilde hij. Afgesproken, zei Rode Tinus. Prompt om vijf uur was Win kie weer in het zaakje van Oude Janus. Zou hij komen, die rode? Zou hij komen? En werkelijk, daar stapte hij binnen, een siga ret slungelig tussen ziin lippen. Kom op met je Zwarte Hyena's, zei Rode Tinus. Winkie keek hem aan en wachtte een paar seconden met zijn antwoord. En toen ging de deur open en twee agenten kwamen binnen. Winkie had ze gewaarschuwd en zc hadden buiten in een portiek staan wachten. Is ie dit? vroegen zij aan Win kie. Dat is 'm. zei Winkie en even later was de bandiet geboeid, Oude Janus stond vol verbazing toe te kijken c.i Winkie zakte bevend op een stoel. Je begrijpt, dat hij de held van het dorp werd. De andere dief was iju ook gauw gevonden en meneer Dribbelmans kreeg zijn geld terug. En nu was he niet stil meer in de barbierswinkel. Het hele dorp moest zich ineens laten scheren, want iedereen wilde het verhaal Het de dieven had gevangen. Met zijn Zwarte Hyena's. versje bij het kippen plaatje OCH. och. dat was een moeilijk werk voor jullie, liè, dat vers jesmaken? En voor ons was het weer las.Ig om uit tc maken, wie het mooiste gedichtje had. Daar was bv het vers van Henk Boonstra erg mooi, maar het liep zo treurig af Verder waren er aardige rijmpjes van Bennie Verschoor. Bou. dcwljn Ligterink. Tineke Ravesloot. En een prachtig vers met een teke ning erbij kregen we van Hann> Schceper maar dat ging helemaal niet over kippetjes maar over de Lente. Eindelijk geven we dc prijs aan Robbic Balde, acht Jaar voorstraat 41 Klaaswaal, omdat z(jn gedichtje zo lief en natuurlijk Is Hier Is het dan. Er was eens een haantje en een hennetje, die Hepen door het renncVe, het hrnnetlc had el es gelegd, rn tegen het haantje gezegd: Als Ik er nu maar op zit •■n kan, dan komen er kuikentjes van. Toen keek er een poe* om het hoekje en zei met een ondeugend snoetje: Miauw, miauw, miauw, wat doen Jullie nou? Nieuwsgierige poes, zei toen moeder Hen Verdwijn jij nou gauw- naar Je mand je. als 't ken! A DELBERT IJSBEER woont in het Noorden Adelbert IJsbeer woont aan de Pool. Hij is een beer van weinig woorden, maar Adelbert IJsbeer speelt viool. Fideldideldi, Fideldideldi Hopla, een walsje van één twee drie. O, wat een wonderlijke dieren daar op die Pool. Wie komen daar ginds? Trippctrippetrip, zo met z'n vieren? 't Is een familie van pinguïns. Fideldideldi, Fideldidcldu, Hopla, de Samba dansen we nu. Adelbert IJsbeer strijkt op dc snaren, pinguïns dansen poot aan poot, Er komt in de verte iets aangevaren: O, lieve gruttenhet is pen boot! Fideldideldi, Fideldideldo. O, lieve grutten, een eskimo! Adelbert IJsbeer springt in het water, Adelbert IJsbeer springt tn de zee, met zijn viool en 'n ogenblik later springt de familie pinguin mee. Fideldideldi, Fideldideldel, Uit is de pret en het dansje voorbij. kinderen heeft en daarom niets over opvoeding zou weten", die juffrouw heeft meer lastige kinde ren gezien en bestudeerd dan de moeder zelf, staat er bovendien ob jectief tegenover, voor haar is uw geval niets nieuws, maar een uit zeer vele dergelijke gevallen en ze weet hoe deze moeilijke kinderen behandeld kunnen worden met zeer veel kans op succes. Het ene uiterste is: Alle hulp van buiten afwijzen, zoals de familie X, en te zeggen: We weten het zelf beter. Het andere uiterste is: Klakkeloos aanvaarden wat een paedagoog of een paedagogisch boek zegt. Wat we moeten doen is: Begrij pen, waarom deze kinderen zo on hanteerbaar zijn en daarvoor heb ben we een zekere mate van inzicht nodig. Dat inzicht hebben we (meestal) niet uit ons zelf, maar we moeten het verwerven. Hoe? Door de hulp van de vele ernstige voorlichters en schrijvers, die zich in deze materie jarenlang met ein deloos geduld verdiepten. En waarom zouden we daarvan niet profiteren? „Waterman" morgennacht te Rotterdam verwacht Het troepentransportschip ..Water man" wordt in de nacht van Zondag op Maandag in de Rotterdamse haven verwacht Aan boord bevindt zich een honderdtal militairen die om bijzon dere redenen worden gerepatrieerd. De ontscheping zal Maandagmorgen om 9 uur beginnen. Advertentie Luiteloo» mo««nmotl J Sleedt dezellde klach- 7 ten die rich bl| leder* vrouw op gezette tijden herholen Vroeger waren het verloren dagen doch de moderne vrouw verdn|ll do p!|nen met een AKKEJtTJE Altijd Irli en opgewekt, ook in die dagen wat een voorrecht' AKKERTJES beiti1|den allo p)|nen tnel en zeker Weiger namaakt helpen direct! OP het ogenblik leven wij in een stadium van overgang. Wij staan voor veranderingen in het di plomatieke spel, dat thans de wereld al te zeer in onrust houdt Is er een tijd geweest dat wij, in West Europa, het griezelige gevoel hadden van kinderen, alléén in het donkere bos, nu zijn wij niet meer eenzaam, na de ondertekening van het Atlantisch Verdrag. 1948 is, dat wordt nu alge meen geconstateerd, een jaar van verrassende herleving geweest voor de westelijke wereld. Ten dele heb ben wij dit aan de Amerikaanse hulp te danken. De Verenigde Staten zijn i begonnen, voor de eenzame kinder tjes, warme kleding en teerkost uit dc lucht te laten vallen. Nu hebben zij hun ook bescherming toegezegd Het bos is niet meer zo donker. Nog is het geen idylle. Het licht op ons pad is. volgens Churchill, het schijnsel van de atoombom. Dat is erg verblindend en niet hot licht, dat wij wensen voor onze ogen. Maar wij hebben nu kans uit de benauwdheid te geraken. En dan zullen wij voor het vinden van uitwegen niet lange van zo felle en lugubere schijn af hankelijk zijn. Het is niet te loochenc-n: De nieu we denkbeelden van deze tijd komen uit Amerika. Nieuw was het plan- Marshall. Hebben wij het te voren beleefd dat enig land, hoe rijk ook. een belangrijk gedeelte van een ge forceerd hoog budget besteedde om a fonds perdu, andere, noodlijdende landen er bovenop te helpen? O, ze ker, Amerika fokt op die manier de betrokken landen ertoe op. weer klanten en leveranciers van zijn eigen economisch leven te worden, en het heeft tevens de bedoeling, hun aldus meer weerstandsvermogen te geven tégen gevaren uit Oost Europa, die ook Amerika voor zich zelf vreest. Maar doet het afbreuk aan de verdienste van het plan, dat het een wijs plan is, hoe men het ook bekijkt, en dat het een maxi mum van belangen verenigt? Wat wij in de internationale samenleving totnogtoe hebben gemist is toepas sing van nuchter, practisch inzicht. Dit gemis heeft alle ongelukken over de beschaafde wereld gebracht. Is het niet een onmetelijke verdienste, de cost zozeer voor de baet té laten uitgaan, dat met deze rampzalige traditie der mensheid gebroken wordt? HET State Department heeft nu officieus laten meedelen, dat de verdediging van West Europa slechts nut heeft, als zij werkelijk ten doel heeft West Europa voor een invasie der Russen te behoeden „Hoe kan men belangstelling ver wachten van volken van West Euro pa voor de gemeensehappeliike zaak. als onze samenwerking slechts ten doel heeft hen te bevrijden nadat men eerst toegelaten heeft dat zij onder de voet gelopen werden." Dit is een zeer verstandige redenering, waarvan de Amerikanen echter de waarheid eerst hebben moeten ont dekken. Er zijn stromingen geweest die de Russen eerst goed aan de Py reneeën en uit Engeland hadden wil len weerstaan, overtuigd dat ieder vroeger verzet slechts verspilling van krachten zou hebben gevormd Het heeft de Franse regering harde strijd gekost een strategisch plan aanvaard te krijgen, waarbij West Europa op de Rijn zou worden ver dedigd. Dit is de Franse voorwaarde geweest voor militaire samenwer king. Thans echter nemen de Fran sen ook met deze lijn geen genoegen meer. West Europa moet. en kan. op de Elbelijn verdedigd worden, zo be togen zij, en daarvoor vinden zij nu instemming te Washington. Het is duidelijk: Washington heeft 't oorspronkelijk denkbeeld niet gekoesterd omdat het zich weinig van West Europa aantrok. Dé ver andering in zijn houding is meer een bewijs van vergroot zelfver trouwen dan van verhelderd inzicht. -door Dr. M, v. Blankenstein Natuurlijk staan op het ogenblik niet de krachten gereed om de Rus sen met succes aan de Elbe te be strijden. Wat jaren zullen er mee moeten heengaan voor daarop voor uitzicht bestaat Men rekent op de preventieve kracht van het Atlanti sche Verdrag. Men meende toch reeds te weten, dat de Russen geen aanval in de zin hadden. Enkel om de atoombom, zoals Churchill heeft gezegd7 Natuurlijk is deze bom een element van belang geweest bij de bepaling der verhouding van krach ten Maar er zijn tal van andere factoren, waartoe behoren de desola te toestand van Rusland de verwoes tingen van de oorlog, de moeheid van het Russische volk. tengevolge van hetgeen het heeft doorstaan, en nog iets. RUSLAND heeft Zijn oorlogsmj- verheid overgebracht over de Oeral. Het is de Duitse invasie daarmede reeds voorgeweest. In de Oeral is die industrie veel minder kwetsbaar dan in het hartje van Europees Rusland. Zij ligt daarmede echter ook oneindig ver weg als zij in West Europa opererende troepen van het nodige zou moeten voorzien. Hoe oneindig veel gunstiger ligt dan Amerika ten aanz.en van West Europa, om van Engeland niet le spreken. Het transport over land. over vele duizenden kilometers, door ten dele vijandig gezind gebied, wordt voor de Russen nog bijzonder bemoeilijkt door de slechte staat van hun spoorwegen, door de betrekkelijk weinige spoor lijnen die ter beschikking staan, door het opbreken van zovele lijnen in oostelijk Duitsland, en door de gebrekkigheid van het Russische gemotoiiseerde vervoer. Van de troe pen, die in 1945 voor Berlijn ver schenen, beschikten er nog slechts weinige over gemechaniseerd trans port. Zo was het in nog hogere ma te het geval met de troepen, die in oostelijk Europa, in Slowakije, Hon garije enz. opereerden. Niet alleen beschikten de Russen, ondanks An gelsaksische toevoer, over te weinig gemotoriseerd transport: hun ver bruik was. door verwaarlozing, ook heel veel groter dan dat der weste lijke legers. Op grond van al deze overwegin gen geloven de Amerikaanse deskun digen al reeds lang niet meer aan Russische agressie. En, naarmate de westelijke wereld herleeft en duide lijk minder toegankelijk wordt voor revolutie, wordt deze gerustheid versterkt. Men vreest geen verras singen meer. DAAROM rekent men op éen Rus sisch beleid, dat meer met deze realiteit zal gaan rekening houden. Te Washington legt men vooral in de laatste weken opmerkelijk opti misme aan den dag. Men schijnt te geloven dat Stalin niet voor niets de leiding van zijn diplomatie eindelijk toevertrouwd heeft aan éen kenner der westelijke wereld en een diplo matiek technicus, twee eigenschap pen die Molotof ten enenmale ont braken. Moskou wijdt daartegenover te meer aandacht aan de consolidatie van zijn greep op de vazallen. Mos kou heeft geen Washington om het op krachten te helpen meedogenloos zuigt het nu die krachten uit de on gelukkige satellieten. Het Kremlin dicteert de handelsverdragen, zoals in de oorlog Berlijn dat placht te doen. De „wingewesten" zijn er ten bate van Rusland. Zij moeten duur betalen aan Rusland, voorzover zij geleverd krijgen, en moeten leveren onder kostprijs. Wordt een regering opstandig, dan wordt de verantwoordelijke man weggevaagd Dat is nu weer gaande met Kostof. de vice-prcmier van Bulgarije. Hij heeft evenveel com munistische traditie en reputatie in zijn voordeel als Dimitrof. Zijn po sitie scheen onwrikbaar. Maar nu is hij verwijderd en wordt hij vervolgd, als een anti- Russisch nationalist, die aan de han delsbetrekkingen met Rusland in de weg stond. Hij wordt behandeld als een Tito, als een Tito echter die zich in de greep van de Kominform be vindt. Het daghet in het Westen. In het Oosten echter daghet het nergens.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3